6 юни 2013 (четвъртък), 18. 00 ч



Дата31.12.2017
Размер68.42 Kb.
#38563
ТипПрограма

ПРОГРАМА

на Българския културен институт

за юни 2013
6 юни 2013 (четвъртък), 18.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУТЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБА
КОЛЕКЦИЯ АМАТЕРАС
представена от
ДАНИЕЛА ТОДОРОВА

Арт студиото „АМАТЕРАС” е основано през 2009 година от Даниела и Тодор Тодорови. Представлява фондация, която реализира културни проекти с международно участие. Организира изложби, симпозиуми и лекции за художественото изкуство в България и в чужбина. Една от основните инициативи на АМАТЕРАС, започнала през 2011 година е Sofia Paper Art Fest. Този уникален празник на хартията и изкуството, свързано с нея представлява един от проектите, с които София ще се кандидатира за културна столица на Европа през 2019 година. В галерията на Българския културен институт Даниела Тодорова ще представи сбирка, представляваща обобщение на творческите изяви по време на Sofia Paper Art Fest. Колекцията включва повече от 40 автори от България и целия свят. Гостите ще видят и мултимедийна презентация, направена от художничката – куратор на изложбата.

Даниела Тодорова е завършила Държавната художествена академия в София. Взела е участие в повече от60 изложби в България, Финландия, САЩ, Германия, Япония, Холандия, Австрия, Великобритания и др. Страни. Член е на СБХ, занимава се с изобразително изкуство, графика, изкуство, свързано с хартията.





9 юни 2013 (неделя), 18.00 ч.

ДОМ „ДАРМЩАД” КУЛТУРНО-ПРОСВЕТЕН

Пл. „Стари ринек” 8 Плоцк
КОНЦЕРТ
АНЖЕЛА ТОШЕВА
ПИАНО
Анжела Тошева е сред най-значимите съвременни български пианисти с активна концертна дейност. Инициатор и изпълнител на редица музикални и културни събития в България и чужбина. Възпитаничка на Държавна Музикална Академия (Българска Държавна Консерватория випуск 1984 г.), в класовете по пиано на проф. Мара Петкова, проф. Богомил Стършенов и майсторски клас по пиано в класа на проф. Лили Атанасова. След редовна аспирантура, през 1991 г. защитава дисертационен труд по камерна музика за клавирен квартет и квинтет. По същото време, по свое желание прекъсва преподавателската си дейност в катедра „Камерна музика” в ДМА, започнала през 1986 година. Започва успешна концертна дейност и през 1992 г. става държавен артист към държавната Агенция “Камерна музика”, където работи до нейното закриване през 2000 г. Заедно с композитора Михаил Големинов, с когото създават музикалната къща „Ориндж Фактори” през 2003 г. в София, организират многобройни концерти, фестивали, майсторски класове, конкурси по композиция, издаване на книги свързани с клавирното изкуство. Има издадени десет компактдиска, между които диск с клавирна музика на Бела Барток (2004), както и диск с етюди от Скрябин, Дебюси и Лигети (2005). Лауреат на Първа награда на първото издание на конкурса „Лист-Барток” в София, 1988 г. Четвърта награда на конкурса „Ал. Казагранде”, Терни, Италия, 1984 г. През февруари 2013 г. излезе видеодиск с прелюдии от Дебюси в изпълнение на Анжела.
В концертната програма: Скарлати, Шопен, Шуберт
http://angelatosheva.com/



11 юни 2013 (вторник), 19.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУТЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
КОНЦЕРТ
АНЖЕЛА ТОШЕВА
ПИАНО
Концертът се организира от Българския културен институт и Словашкия културен институт по повод на 1150-та годишнина от Великоморавската мисия на Св. Св. Кирил и Методий

Анжела Тошева е дълбоко повлияна от майсторските класове на Дьорд Шебьок в Унгария и Швейцария, които редовно посещава между 1982 и 1990 година, както и тези на Петер Шоймош (Сомбатхей, 1982, 1983) и Дьорд Цифра (Кестхей, 1996). Преподава в летния майсторски клас по пиано в Шиофок, 2004 г. През 2006 г. организира честването на 125-годишнината от рождението на Бела Барток с концерт със Софийска филхармония, на който е солистка. Организира рецитали с Бартокова музика, както и многобройни събития, между които клавирен конкурс, научна конференция, издаване книга и поредица от шест предавания за Барток по БНР.

В годината на Лист изнася многобройни рецитали с Листова програма, включваща и Соната в си минор в България, Словакия, Полша и Унгария. През 2010 е сред петимата български пианисти, отличени за особени заслуги в изпълнението на Шопен в годината на неговата 200-годишнина от Министъра на културата на Полша, а през 2011 е наградена пак от него за многобройните си изяви свързани с музиката на Шопен.

В концертната програма: Евгени Иршаи, Владимир Годар, Михаил Големинов



14 юни 2013 (петък), 18.00 ч.

ОБЩЕСТВЕНА БИБЛИОТЕКА В УРСУС-ВАРШАВА

ул. „Плутону Торпеди” кв. Урсус Варшава

ВЕЧЕР, ПОСВЕТЕНА НА ИЗЛОЖБАТА
СВЕТЛИНАТА НА БУЛВИТЕ
Експозицията ще може да буде разглеждана в Обществената библиотека в кв. Урсус, ул. „Плутону Торпеди 47 (Варшава-Урсус) от 1 юни до 12 август 2013 година. Откриването й ще се състои в петък 14 юни 2013 година в 18 часа.
Във връзка с отбелязването на кръгла годишнина от създаването на писменост за славяните, Фондация „Елена и Иван Дуйчеви” съвместно с ДКИ изготвиха пътуваща фотоизложба „Светлината на буквите”, състояща се от 24 табла с размер 100х70 см на полипропилен с лайсни за окачване и отпечатана на английски език.

Създаването на славянска азбука в средата на 9ти век е от ключово значение за историята на европейската култура. Широкото разпространение на християнството из територии, населявани от множество различни етнически групи по време на Великото преселение на народите, благоприятства за съхраняване идентичността на славяните чрез създаването на азбука на собствения им език. Оцеляването и съхраняването на славянската азбука се свързва с България, която играе ролята на „люлка” на духовната култура на славянските народи. Публикуваната в България християнска литература бива заимствана и адаптирана от сърби и руснаци и по този начин православното славянство се утвърждава като цивилизационен фактор. Изложбата „Светлината на буквите” представя най-ценните украсени български средновековни ръкописи от периода Х-ХVІІІ в.





16 юни 2013 (неделя), 12.00-21.00 ч.

КВАРТАЛ „ПОВИШЛЕ”

Варшава

ЧЕТЕМ НА РАЗЛИЧНИ МЕСТА
ПОВИШЛЕ ЧЕТЕ НА РАЗЛИЧНИ МЕСТА
Петото издание на проекта „Четем на различни места” е чудесна възможност за юнска разходка из варшавския квартал Повишле и за общо преоткриване на литературата. Инициатори и организатори на събитието са културните институти от EUNIC във Варшава и Театрално студио „Колело”. В нетипични за четене пространства – занаятчийски работилници, уютни варшавски дворове и антиквариати ще бъде възможна среща с литературни герои, пресъздадени от варшавските актьори. Те ще ни въведат в света на европейската литература.

Българският културен институт ще представи книгата на Алек Попов „Черната кутия” („Psy spadają”), превод Маря Малицка, изд. „Муза” АД, Варшава 2009. Откъси от нея ще чете актьорът Павел Кошлик в шивашката работилница за вратовръзки и папийонки „При шивача” на ул. „Солец”.




26 юни 2013 (сряда), 18.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУТЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБАТА НА
ГЕОРГИ ПЕТРОВ
БЪЛГАРИЯ МЕЖДУ РЕАЛНОТО И ИЗВЪН НЕГО


Георги Петров е роден през 1978 г. в гр. Добрич. Завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Живее и работи в София. Собственик е на галерия. До момента е автор и участник в повече от 35 изложби в Европа и в САЩ. Последната му експозиция е реализирана в Бостън през тази година. Някои от творбите на художника се намират във важни колекционерски сбирки в Словения, Австрия, Германия, САЩ и др. държави. Г. Петров е инициатор на първата в България страница във фейсбук, посветена на изобразителното изкуство http://www.facebook.com/georgipetrov.eu

Всяка изложба на Георги е среща с другостта, до която творецът е достигнал, в която е вмъкнал поне едно ново усещане за света в себе си – в багра, в мазка, в нюансите на бялото и черното, в аромата на цветосъчетания, които привличат, стъписват, заковават зрителя на крачка от едно случване, наречено среща със себе си, тайнствено присъствие на другия до теб, на една далечна близост, на една сродна душа…

28 юни (петък), 18.00 ч.

ГАЛЕРИЯ „СОРАЯ”

ул. „Зигмунт Стари” 3a, Шчечин
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБА
НА КРЪСТЮ ТОДОРОВ – КЕЦА
ЧУДНИЯТ СВЯТ НА КЕЦА В РИСУНКИ
Кръстьо Тодоров – Кеца е роден на 8 юни 1959 г. в Бургас. През 1978 г. завършва Художествената гимназия в Казанлък, а през 1985 г. се дипломира във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” Велико Търново, със специалност “живопис”. Кръстьо Тодоров работи в областта на живописта, акварела, рисунката. От 1991 год. досега има 40 самостоятелни изложби в Бургас, Пловдив, София, както и в различни галерии в най-големите европейски градове - Франкфурт, Париж, Лондон, Глазгоу, Нюкасъл, Гмунден-Австрия, Шчечин и Варшава, Полша и др. Представял е България в групови изложби в Лиеж, Брюксел, Анкара, Париж, Ланкастър, Пенсилвания. Картини на Кеца редовно се класират за участие в Биеналето на хумора и сатирата в Габрово и в Балканското квадринале на живописта в Стара Загора. Художник на годината на Бургас за 2011 г. Живее и работи в Бургас.

БЪЛГАРСКИЯТ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ ЗАПАЗВА ПРАВОТО СИ ДА ПРАВИ ПРОМЕНИ В ПРОГРАМАТА.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница