Адрес за кореспанденция



страница1/3
Дата09.01.2017
Размер0.52 Mb.
#12263
  1   2   3


C
Изх.№ 26/01

Дата: 22.06.2015





Риц 6 ООД

Адрес за кореспанденция::

България

1680 София

88, бул. България., вх. 2, ет. 5, офис 27

Тел. 02 400 13 93

Тел. 0887 365 363

Иван Станчев - Управител

Коста Иванов- Управител

Соня Илиева - Пълномощник

e-mail: ritz6.office@gmail.com

https://ritz6.wordpress.com/








До

Община Поморие

Ул. Солна № 5

Гр. Поморие


Уважаеми Господа,
Във връзка с писмо с Изх. № 3662 на Регионална Инспекция на околната среда и водите – гр. Бургас /РИОСВ/ относно: инвестиционно предложение: „Изграждане на инсталация за производство на биотор и биогаз, чрез сух термофилен процес при преработка по метода на суха метанизация в имот № 014262, местност Разклона, землище гр. Каблешково, община Поморие с възложител Риц 6 ООД “ и указания за изпълнение на изискванията на чл.6, ал. 9 от НУРИОВОС, прилагаме копие на хартиен и електронен носител на информацията по Приложение 2 към чл. 6, ал. 1 от НУРИОВОС.
Моля да предприемете съответните действия като осигурите обществен достъп за срок от 14 дни като поставите съобщение на интернет страниците на Община Поморие и на обществено достъпно място за достъпа до информацията и за изразяване на становища от заинтересуваните лица.
Моля след изтичане на срока да изпратите информация, относно резултатите от обществения достъп, в т.ч. по начина на осигуряването му на РИОСВ – Бургас.

С уважение:


Коста Иванов

Управител на Риц 6 ООД


Приложение № 2 към чл. 6

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя:

1. „РИЦ 6“ ООД, ЕИК 175131299, седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. Бъкстон, ул. „Майор Горталов“ № 13, вх. Б, ет. 1, ап. 3,



2. Пълен пощенски адрес и адрес за кореспонденция: гр. София 1680, ж.к Манастирски ливади, бул. България № 88, вх.2, ет.5, ап.27

3. Телефон, факс и e-mail: 0885 122 344, 0887365363, ritz6.office@gmail.com

4. Лице за контакти: Коста Иванов, Соня Илиева
II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1.Резюме на предложението.

РИЦ 6“ ООД, като заинтересовано лице по смисъла на ЗУТ е с инвестиционно предложение: „Изграждане на инсталация за производство на биотор и биогаз, чрез сух термофилен процес при преработка по метода на суха метанизация в имот № 014262, местност Разклона, землище гр. Каблешково, община Поморие”

Сградите на инсталацията за производство на биотор и биогаз ще бъдат разположени в ПИ № 014262, местност „Разклона” землище на гр. Каблешково, Община Поморие. Устройствени показатели по ПУП са кота корниз до Нк-10м., плътност на застрояване 80%, минимално озеленяване 20%, коефициент на интензивност 1,2.

Устройствени показатели по проект ще са: кота корниз до Нк-10м., плътност на застрояване 80%, плътност на озеленяване 20%, коефицинт на интензивност 1,2. Основното застрояване ще е ферментатори Дайджестерен тип с размер 40м./17м. и ще са разположени на 3м. от северозападна граница на имота, на 5м. от североизточна граница на имота и на югоизток на границата със съседния имот също собственост на възложителя.

Обща част:

Между основното застрояване, ще се разположи допълващото застрояване, което ще е площадка за смесване на суровината с размери 15м./17м., която ще достига на 3м. от северозападната граница на имота. Югоизточно от основното застрояване ще се разположи Ко-генератор, контейнеров тип, кантар и битова част, както и покрит басеин за противопожарни нужди. На югозападната граница на имота се разполага трафопост.



Общо за строеж се предвиждат:

2 производствени сгради с размери 16,40 х 40 м със застроена площ 656 кв.м и РЗП 1 968 м. ,

Битова сграда с размери 14,40 м х 6 м

Автокантар с размери 3м х 18 м

Площадка с обваловка за временно съхранение на суровината

Площадка с обваловка за съхранение и изсушаване на отпадналия след производството на биогаз компост

Трансформатор тип БКТП

Сондажен кладенец за осигуряване на производствена вода

ІІ. ФУНКЦИОНАЛНО РЕШЕНИЕ

Предмет на настоящата разработка е гаражния тип „Дайджестери”, които представляват бетонови клетки със светли размери 5,3м/40м/5м. Между отделните ще се изградят прегради с монтирани в тях тръбни нагреватели за постигане на необходимата температура за технологичтия процес. Вратите на ферментаторите са с размери 5,3м/4,7м и се затварят херметически.

Фундирането е с еденични стоманобетонови фундаменти и фундаментна плоча.

Светлата височина на ферментаторите е 5,0м. Над тях се предвижда да се изпълни стоманобетонова плоча, а над нея ще се изпълни едноскатен покрив с 10% наклон. Ще се проектира с наклон на североизток с LT-ламарина.

Газосъбирането ще се извършва в газохолдери - 4 броя по 350 куб.м.

Помещението за ко-генератора е с размери 9м х 3м, представляващ лека стоманена конструкция.

Санитарните възли и битовото помещение ще бъдат в битовата сграда с размери 14,40 м х 6 м

За доставяне на биомасата ще се ползва външен транспорт.


ІІІ. ТЕХНОЛОГИЧНА ЧАСТ

Обща част:

Биогазът е алтернативно екологично гориво, което се произвежда чрез Анаеробно разлагане (без кислород) на органични материали. Процесът на разлагане се извършва под въздействието на метанови бактерий, който са строго анаеробни (ферментационния процес протича в безкислородна среда), като количеството получен газ силно зависи от използваните продукти и температурния режим.

Процесът на разлагане се извършва под въздействието на метанови бактерии, който са строго анаеробни (ферментационния процес протича в безкислородна среда) като количеството получен газ силно зависи от използваните продукти и температурния режим. Процесът е термофилен работещ при еднократно зареждане на биореактора с органичната материя като не е необходимо да се разбърква допълнително или да се добавят допълнителни материали до края на изтляването. Биогазът е запалим газ, съдържащ метан, въглероден диоксид и малки количества други газове.

Вторичната биомаса е преработен субстрат, богат на хранителни вещества, поради което може да се използва за подхранване на растенията. Инсталацията за производство на биогаз чрез анаеробно разграждане, обработващи селскостопански субстрати, твърд оборски тор, растителни биомаси, енергийни култури, органични остатъци от селскостопанската индустрия. Производството на биогаз чрез метаногенеза е приоритет на европейската политика за биогорива и възобновяема енергия, тъй като биогазът представлява евтин и CO2-неутрален източник на възобновяема енергия, който дава възможност за обработка и рециклиране на широка гама от селскостопански биомаси и субпродукти, по-устойчив и безвреден за околната среда начин. В същото време производството нa биогаз води до редица социално-икономически ползи за обществото като цяло, както и за самите производители.

Производството на биогаз е източник на възобновяема енергия има изключително голям екологичен ефект, като намаляване на емисиите на парникови газове и на последствията от глобалното затопляне чрез въвеждане на биогазовата технология се предотвратява увеличаването на количеството метан в атмосферата или технологията позволява контролируеми ферментационни процеси от отпадната биомаса и така инсталацията дава своя дял в това да се съхранят ограничените в крайна сметка количества ископаеми енергоносители. При производството на биогаз чрез анаеробно разграждане се намаляват и емисиите на метана (CH4) и на диазотния оксид (N2O), отделяни при съхраняването и използването на оборски тор за наторяване. Парниковият ефект на метана е 23 пъти, а на диазотния оксид 296 пъти по-висок от този на въглеродния диоксид.

Полученият след ферментацията в биогазовата инсталация тор е отличен продукт за наторяване с повишено качество. Ферментиралата биомаса е ценен за почвите тор, богат на азот, фосфор, калий и микроелементи, практически без миризма поради редуциране на ароматните емисий по време на процеса на ферментация. Ферментациония процес редуцира броя на патогенните микроорганизми, а с това и намалява възможността за разпространяване на болести в природата. При производството на биогаз, цикълът на хранителните вещества – от получаването на суровината до прилагането на вторичната биомаса, като средство за наторяване - е затворен. Въглерод съдържащите вещества (C) намаляват в процеса на преработката, полученият метан (CH4) се използва за производство на енергия, а въглеродният диоксид (CO2) се освобождава в атмосферата и се усвоява от растенията чрез фотосинтеза. Някои въглеродни съединения остават във вторичната биомаса и при използването й за наторяване, тези съединения подобряват въглеродното съдържание на почвите.

Използвани суровини:

Широк спектър от органични вещества могат да се използват като субстрати (суровини) за производството на биогаз (метаногенеза). Използваните суровини са изброени по-долу:


  • ферментируеми органични биомаси от хранителната и селскостопанската

промишленост (от растителен произход), твърда оборска тор, горска и градинска растителност.

  • специализирани енергийни култури (царевица, мискантус, сорго, детелина).

Биомаси от селското стопанство, градинарството, производство на аквакултури, горското стопанство биомаси от производството и обработката на плодове, зеленчуци, биомаси от хлебопроизводството и сладкарската промишленост, биомаси от дървопреработката, градински и паркови биомаси, царевичен силаж.

Използването на твърд оборски тор, като суровина за метаногенезата притежава някои предимства, поради следните им свойства:



  • съдържат естествени анаеробни бактерии за реализиране на процеса на метаногенеза.

Органичната материя: селскостопански биомаси (царевични, житни, слънчогледови, рапични стебла, окосено сено или бурени), животински тор, горски и градински биомаси, складирани в бетонени ферментери (биореактори) се навлажняват чрез дъждувална система с циркулираща, вече ферментирала течност съдържаща „огладнели„ бактерий в условие на безкислородна среда. Като не е необходимо допълнително разбъркване, препомпване и добавяне на допълнителен материал.

Излишната течност се събира чрез дренажна система и се складира в резервоар. В него тя се подгрява отново (ако е необходимо) и пак се разпръсква върху органичната материя във ферментатора (биореактора). Ферментацията се извършва при „ термофилна„ (благоприятна за ферментацията) температура 47 – 550С, която се регулира и подържа чрез вградената в тавана и стените отоплителна система.

Полученият при ферментацията биогаз (състоящ се основно до 65% метан, и до 35 % въглероден двуокис) се подава към почистваща система за отделяне на метана. След което метана се подава към Ко-генератор. Чрез Ко-генератора, който представлява газов двигател присъединен към електро генератор и оборудван с топлообменници на димните газове и на охлаждането на маслото, биогазът се преобразува в използваема електро и топло енергия.

Процесът на суха метанизация е непрекъснат. Различните степени на разлагане на биоматерията (тоест хидролизата, образуването на киселини и метан) се извършва в един и същ ферментер /биореактор/. Непрекъснат се има впредвид, че по време на ферментацията не се добавя или отнема материал и биомасите остават във ферментаторите до края на процеса на изтляване. Те се поливат (омокрят) постоянно с тяхната собствена ферментирала течност, което гарантира идеални условия за развитие на бактерийте. Температурата се подържа съобразно моментните условия на процеса като е възможно и добавяне на вещества за катализиране (подобряване) на резултатите от процеса.

Схема № 1.

       



Снимка № 2

Дайджестрите (ферментаторите, биореакторите) Снимка № 2 : представляват газоплътни, приличащи на гараж камери, които се зареждат и изпразват с челен товарач. В зависимост от количеството материал те се проектират и изграждат редом един до друг така, че да се гарантира равномерното производство на биогаз. Заради това, че ферментаторите за суха метанизация преработват материали с високо съдържание на сухо вещество те са с много компактни размери. При възникване на необходимост те могат много бързо и лесно да се разширят чрез изграждането на нови камери.

Принципът на работа на биогаз инсталация

Схема №1.

В приемника за свежи биомаси се извършва предварителната подготовка на суровината. Оттам същата се подава във ферментатора, където се поддържа хомогенността на ферментиращата маса, при пълна херметичност на биореактора. Във ферментатора има тръби в стените , по които се движи топла вода за поддържане на температурния режим. Полученият биогаз при ферментацията на суровината преминава през пречиствателно устройство (филтър) и от там постъпва в газовия двигател Последният задвижва генератора за ток, който произвежда електрическа енергия. Ко-генератор 1000kW/h.

Горещата вода от охлаждането на двигателя (с температура около 900С, която е носител на много енергия), преминава през топлообменник, където става подгряване на “промишлената” вода. Посредством помпи тази вода се изпраща по предназначение. Част от нея се използва за поддържане на температурния режим на ферментатора, а останалата, като източник на топлина, може да служи за отопление на помещения (жилищни или производствени, в т. ч. и на оранжерии), за производствени нужди, съдоподгряване (за което се използва също биогаз), за производство на пара и т. н. Производството на биогаз е един модерен начин за комплексно решаване на въпроси, свързани с опазване на околната среда, оползотворяване на биологичните биомаси и производството на енергия..

Производството и употребата на биогаз спада към производството на възобновяеми енергийни източници. Според общоевропейските критерии делът на възобновяемите енергийни източници трябва да достигне 8 - 10% от енергопотреблението в страните от ЕС. Основните предимства на биогазовата технология са:



  • Производството на биогаз има изключително голям екологичен ефект. Енергията на биогазовите инсталации спада към възобновяемата (регенерираща) енергия. Биогазът може да се разглежда като продукт от трансформацията на слънчевата енергия. В резултат на ферментационните процеси преобразуваната и натрупана в растенията слънчева енергия се освобождава като нов вид енергоносител - биогаз. Много важно е, че процесът е практически неутрален по отношение на баланса на въглеродния диоксид в атмосферата. При изгарянето на изкопаемите горивни суровини (въглища, нефтопродукти, природен газ) се освобождава въглероден диоксид, който в този момент не е включен в природния кръговрат и липсата на ресурс за неговото преработване го оставя в свободно състояние в атмосферата. Въглеродният диоксид има силен парников ефект и увеличаването на концентрацията му води до промени в температурния режим на земята с всички отрицателни последици за природата и за човека. В противовес на това при изгарянето на получения биогаз в атмосферата се отделят само онези количества въглероден диоксид, които преди това, в резултат на фотосинтезата, са били използвани от растенията за произвеждане на биомаса. Освободеният след изгарянето на биогаза въглероден диоксид е в такова количество, че отговаря на ресурса на възобновяващата се биомаса и може да бъде включен непосредствено във фотосинтезата на растенията.

  • Чрез въвеждане на биогазовата технология се предотвратява увеличаването на количествата на метан в атмосферата, получаван така или иначе при неконтролируемите ферментационни процеси в отпадната биомаса. При еднаква концентрация в атмосферата метанът има 30 пъти по-голям парников ефект, отколкото въглеродният диоксид.

  • Чрез производството на възобновяващия се носител биогаз, биогазовите инсталации дават своя дял в опитите да се съхранят ограничените в крайна сметка като количества, изкопаеми енергоносители.

  • Качествата на получения след ферментация в биогазовите инсталации тор се повишават. Редуцират се ароматните емисии, така че силно миришещите вещества са обработени до много висока степен. Получения тор практически не мирише.

  • Полученият след производство на биогаз тор има по-добро хранително въздействие. Този тор може да се внася както предсеитбено, така също и по време на вегетацията.

  • Ферментационният процес редуцира броя на патогенните микроорганизми, а с това се намалява и възможността за разпространяване на болести в природата.

  • Намаляват разходите за минерални торове при отглеждане на растенията, обусловено от комплексното действие на получения след ферментацията тор. Допълнителен ефект от това е опазването от замърсяване на питейната и на подпочвената вода.

  • В получения тор кълняемостта на плевелните семена е сведена до нула. Това е солидна предпоставка за водене на земеделие без използване на пестициди.

  • Вместо простото (на пръв поглед) отстраняване на органичните биомаси се произвежда енергия и се оползотворяват хранителните вещества. При това биогазовата технология носи идеята за опазващ околната среда кръговрат на материята (преработка на биомасите).

  • Производството на биогаз има сериозно социално значение, защото чрез него селскостопанските райони придобиват значително по-различен вид и се повишава много тяхната икономическа значимост.

  • На фона на всичко това се създават солидни предпоставки за развитие на екологично земеделие и за организиране на селски туризъм - не затова, че ще се показва един атрактивен експонат, а защото селският туризъм е немислим без чиста природа. Ако към всичко това прибавим и ефекта от производството на енергия - електрическа и топлинна, то като цяло се получават много сериозни аргументи, които вероятно са в основата на взетото от европейските страни решение за стимулиране на изграждането на биогазови инсталации.

Свойствата и състава на биогаза варират в зависимост от вида и структурата на суровината, вида на инсталацията, температурния режим, времето на престой, обемното натоварване и други фактори. Енергийното съдържание на биогаза е химически свързано в метана. Средният топлинен еквивалент на биогаза (с 50% съдържание на метан), е около 21 MJN-1m-3, средната плътност е 1.22 kgN-1m-3 а масата е подобна, на тази на въздуха (1.29 kgN-1m-3).

Най-ефективното използване на биогаза е комбинираното производство на топлина и електрическа енергия. Преди използването на биогаза за комбинирано производство, той се дренира и изсушава. Повечето двигатели имат граници за максимално съдържание на сероводород, халогенни въглеводороди и силоксан в биогаза. Базовите мотор-генераторни комбинирани енергийни инсталации имат ефективност до 90%. Съотношението на произведената енергия е 35% електричество и 65% топлина. Най-разпространените приложения на комбинираните инсталации са топлоелектрическите централи (ТЕЦ) от блоков тип, с двигател с вътрешно горене, за задвижване на генератор. Генераторите, обикновено, са с постоянни обороти (1500 об/мин), съвместими с честотата на енергийната система. Произведената от биогаз топлина може да бъде използвана в промишлените процеси, селскостопанската дейност или за отопление на сгради. За оползотворяване на топлинната енергия, като следващ етап се предвижда изграждане на оранжерии за производство на зеленчуци.

Безопасност

Инсталацията за суха метанизация е продукт на дългогодишен опит, множество експерименти и вследствие на патенти. Експлозия по време на фазата на преминаване на средата от метан към въздух /при отваряне на ферментерите/ е невъзможно. Не се допуска образуване на избухлива газо – въздушна смес. По време на изпразване и пълнене на ферментерите, специална вакумна система осигурява постояния приток на пресен въздух и проветряване на клетката. Контролната зала на Инсталацията се разполага така, че да се осигурява визуално наблюдение на вратите на всички ферментационни клетки. Инсталацията е високо рентабилна заради надеждната конструкция.

При извънредно висока скорост на производство на газ или при спиране за ремонт на системата са необходими резервни решения съответно за допълнително съоръжение за съхранение на биогаз или допълнителни системи за производство на енергия или безопасното освобождаване на биогаза, когато неговото използване за производство на възобновяема енергия е невъзможно. По тези причини всяка инсталация за биогаз е съоръжена с газов факел, като за безопасната и надежна работа на факела се предвижда набор от средства в допълнение към горелката и корпуса. Елементита на безопасността включват гасене на пламъка, безотказен клапан и запалителна система, включваща детектор за пламък и газов компресор за повишаване на налягането на газа до 3-15 kPa при горелката.

В проекта на инсталацията е предвиден мониторинг, включващ проследяване на температурата, количеството на въглеводородите и въглеродния оксид за целите на управлението на процеса.

След приключване на процеса на суха метанизация материалът се изважда от клетката посредством челен товарач. Краиният продукт от биотор след приключване на процеса на метанизация изваден от биореактора се подлага на изсушаване. Ферментиралият материал се складира на купчини и се оставя да се стабилизира /компостира/ за около 2 седмици. Крайният продукт от метаногенната ферментация са обезмирисен и обезаразен органичен тор съдържащ по – висока концентрация на минерали и микроелементи в сравнение с изходните суровини, а азотът се намира в по – лесно усвоима за растенията форма. Изсушеният материал е стабилизиран органичен тор с по-високо съдържание на N, Р и К в сравнение с изходния материал. Той съдържа около 1.5 % N, около 0.5 % P2O5 и 0.5 % K2O, както и повишено съдържание на микроелементи. Миризма, не се отделя от него.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.
Инвестиционното предложение е иновативно и без аналог до момента на територията на страната и Европейския съюз. Инвеститорът има сключен договор за безвъзмездна финансова помощ с програмата Иновация Норвегия.

Инвестиционното предложение оказва пряко положителен социално-икономически, екологичен и енергиен ефект в региона на реализация .


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
Има одобрен ПУП ПЗ в сферата на ВЕИ за инвестиционно намерение – „Изграждане на два броя ветрогенератори“. Няма съществуващи връзки с други план дейности .

За присъединяване към електропреносната мрежа е изготвен ПУП-Парцеларен план от ПИ № 014262, местност „РАЗКЛОНА”, землище гр. Каблешково, общ. Поморие до съществуващ ЖР стълб, като трасето преминава по полски път ПИ 00806, на 2 м от границите на имотите.



4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Алтернатива на инвестиционното предложение е използване на имота по предназначение и монтиране на ветрогенератори в него.

Като по-добро и екологосъобразно решение възложителят е предприел промяна на инвестиционното намерение за изграждане на
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по времена строителството.

ПИ № 014262 е разположен в землището на гр. Каблешково, общ. Поморие, в местността „РАЗКЛОНА” на около 1км южно от населеното място. Същата не засяга защитени територии и обекти на културно историческо наследство. При предвидените показатели за устроиствена зона Пп плътност на застрояване 80%, минимално озеленяване 20% и коефицинт на интензивност 1,2 в имота ще бъде налична достатъчна площ за временно разполагане на строителните материали, депониране на строителни материали, строителни отпадъци, строителните машини и фургон за строителите. Не се налага ползване на площи за временни дейности по време на строителството.



6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

По време на строителството основните процеси ще бъдат :

Подготовка на строителната площадка;

Премахване на съществуващата растителност, чрез окосяване;

Свързване с електропреносната мрежа;

Земни работи –включват изкопни работи за отстраняване и депониране на повърхностния почвен слой, за траншеи за фундиране и полагане на инженерни комуникации;

Укрепването на изкопите;

Изготвяне на кофраж;

Армиране;

Подаване, полагане и уплътняване на бетонната смес.

Втвърдяване на бетона;

Декофриране;

Зидария на стени, направа на покриви;

Монтаж на инсталации и съоръжения;

Сондиране за осигуряване на вода за производствени нужди;

Монтаж на скеле;

Полагане на мазилки, настилки и облицовки;

Полагане на топло и хидро изолации.

Извършване на бояджийски работи;

Демонтаж на скелето;

Почистване на сградите, площадките и района от строителни отпадъци;

Озеленяване;

Приемане и въвеждане в експлоатация

По време на експлоатация основните процеси ще бъдат

Приемане на биомаса за преработка;

Претегляне;

Рзтоварване;

Зареждане на биоферментаторите;

Ферментация и отделяне на биогаз;

Оползотворяване на биогаза чрез когенерация;

Производство на електроенергия и топла вода посредством когенерация ;

Изпразване на биоферментаторите и депониране на оползотворената биомаса за изсушаване;

Спедиция на получения биотор за наторяване

В приемника за свежи биомаси се извършва предварителната подготовка на суровината. Оттам същата се подава във ферментатора, където се поддържа хомогенността на ферментиращата маса, при пълна херметичност на биореактора. Във ферментатора има тръби в стените , по които се движи топла вода за поддържане на температурния режим. Полученият биогаз при ферментацията на суровината преминава през пречиствателно устройство (филтър) и от там постъпва в газовия двигател Последният задвижва генератора за ток, който произвежда електрическа енергия. Ко-генератор 500kW/h.

Горещата вода от охлаждането на двигателя (с температура около 900С, която е носител на много енергия), преминава през топлообменник, където става подгряване на “промишлената” вода. Посредством помпи тази вода се изпраща по предназначение. Част от нея се използва за поддържане на температурния режим на ферментатора, а останалата, като източник на топлина, може да служи за отопление на помещения (жилищни или производствени, в т. ч. и на оранжерии), за производствени нужди, съдоподгряване (за което се използва също биогаз), за производство на пара и т. н. Сборният коефициент на полезно действие при такъв начин на оползотворяване на 0 % по-ниско от първоначалното. В резултат на това се получава концентриране на хранителните елементи в сухото вещество, което се получава в края на процеса. В крайния продукт има повишена концентрация на азот, като значителна част от него е в амониева форма, т. е. органично свързания азот е по-малко от този в изходния продукт. Пониженото C : N съотношение в крайния продукт показва, че той има по-голямо значение за минералното хранене на растенията, отколкото като дългосрочен източник на органично вещество за почвата.

Очакваният капацитет: преработка на 15 тона биомаса дневно, годишният капацитет е 4 950 тона годишно, инсталацията ще работи 330 дни годишно, като се предвижда за престой и техническо обслужване 30 дни годишно.

Количеството газ, което ще бъде произвеждано е от 208 до 330 нормални куб.м. на час или от 1 650 000 до 2 640 000 нормални куб.м. биогаз годишно, което е от 5 000 до 8 000 нормални куб.м. на денонощие.

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.
Съществуващата пътна инфраструктура отговаря на нуждите на съоръжението и не се налага изготвяне на промяна или нова. За достъп до имота се използва ПИ 00806, полски път с дължина 350м с връзка с асфалтов път. Тъй като за производството ще се използват предимно отпадъчни селскостопански продукти, слама, царевични и слънчогледови стебла, оборски тор, които се извозват предимно с трактор с ремарке не се налага строителство на нови пътища.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
- проектиране, получаване на разрешителни и лицензи, откриване на строителна площадка – до 01.08.2015

- строителство: 01.08.2015 начало, 01.03.2016 край

- въвеждане в експлоатация – 01.03.2016 до 30.04.2016

- процеса на работа е непрекъснат без фази на закриване и последващо използване


9. Предлагани методи за строителство.
Предлагаме Смесен Метод – работите се подреждат на база на технологичните изисквания за последователност и осигуряване на работни фронтове на бригадите, т.е при спазване на технологичните и ресурсни зависимости между работите.
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По врема на строителството основни природни ресурси ще бъдат вода и инертни материали, доставени от местни доставчици.

За производствени и санитарни нужди ще се използва вода от сондажен кладенец, който се предвижда да се направи в имота. Възложителят е сключил договор за геоложко проучване и предстои процедура по издаване на разрешение за водоползване. Необходимите водни количества ще бъдат 900 куб м за първоначално зареждане на системата и 1куб м дневно за компенсиране на загубите. Строителите и персонала от 8 души по време на експлоатацията ще бъдат снабдявани с бутилирана минерална вода за питейни цели.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират -видове, количества и начин на третиране.

По време на строителството се очакват да се формират следните видове отпадъци:

строителни – в процеса на изграждане на обекта;

17 05 06 изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05

17 01 01 бетон

17 01 02 тухли

17 01 03 керемиди,фаянсови и керамични изделия

17 02 01 дървесни материали

15 01 01 хартиени и картонени опаковки

15 01 07 стъклени опаковки и 17 02 02 стъкло

17 04 05 желязо и стомана

17 04 01 мед, бронз, месинг

17 04 02 алуминий

17 02 02 пластмаса

20 03 01 смесени битови отпадъци

17 04 11 кабели различни от упоменатите в 17 04 10

По време на експлоатацията

13 02 05* Нехлорирани масла за зъбни предавки на минерална основа, които отпадът след обслужване на ко-генератора и челния товарач.

16.01.17. Черни метали-Различни отпаднали части от когенератора и челния товарач.

20.01.21* Флуоресцентни тръби и други отпадъци съдържащи живак.

15.02.02*-абсорбенти, филтърни материали, кърпи за изтриване и предпазни облекла, замърсени с опасни вещества

Маслата,



Каталог: 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Примерна тема за IV клас за „преглед на знанията по математика“
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница