Анализ на паричните потоци на транспортните предприятия доц д-р Росица Иванова унсс катедра “Счетоводство и анализ”



Дата11.01.2018
Размер115.41 Kb.
#44762
АНАЛИЗ НА ПАРИЧНИТЕ ПОТОЦИ НА ТРАНСПОРТНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ
Доц. д-р Росица Иванова

УНСС

катедра “Счетоводство и анализ”
Резюме:

Отчетът за паричните потоци на предприятието предоставя важна информация на финансовия мениджмънт за размера, състава и динамиката на паричните потоци общо и по видове дейности, както и за възможностите и способностите на предприятието да генерира парични средства в настоящия момент и в бъдеще, като ги разполага правилно във времето. На тази основа финансовият мениджмънт може да изработи и вземе обосновани и правилни решения за нормалното осъществяване и развитието на дейността на транспортното предприятие, за структурирането на капитала, за инвестиции в дълготрайни материални и нематериални активи и изобщо за развитието на бизнеса в оперативен и стратегически аспект.

Обект на разглеждане в доклада са общо паричните потоци, а предмет – методиката за анализ на паричните потоци на транспортние предприятия.

Поставената цел е достигането до теоретично обоснована, полезна за бизнеса и приложима методика за анализ на паричните потоци на предприятието.

Ключови думи: парични средства, анализ, парични потоци, решения, стабилност
Увод

Финансовите отчети представят вярно, честно и достоверно финансовите резултати, финансовото състояние, паричните потоци и ефективността от целокупната дейност на всяко предприятие. Важен компонент на финансовите отчети е отчета за паричните потоци на предприятието.

В счетоводен стандарт (СС) 7 “Отчети за паричните потоци”1 паричните потоци се определят като входящи (постъпления) и изходящи (плащания) потоци от парични средства и парични еквиваленти. Отчетът за паричните потоци предоставя на потребителите важна информация за входящите и изходящите парични потоци за отчетния период в динамика както общо, така и по видове дейности и конкретно движението на паричните средства. Наличността от парични средства дава информация в статика към точно определен момент – в началото и в края на отчетния период, т.е. в края на предходния и края на текущия отчетен период.

Паричните средства са краткосрочни финансови активи под формата на парични наличности и/или парични еквиваленти. Това означава, че паричните средства са част от краткотрайните активи на всяко предприятие. Разликата между размерите на краткотрайните активи и краткосрочните пасиви по същество представлява нетния оборотен капитал. Следователно паричните средства участват при формирането на нетния оборотен капитал и са фактор, влияещ върху неговата динамика. Необходимо и задължително условие за постигането и поддържането на финансова устойчивост на предприятието, е нетният оборотен капитал да бъде положителна величина. Това означава, че част от краткотрайните активи на предприятието се финансира със собствен оборотен капитал, който се счита за безсрочно вложен от собствениците, а друга част – с дългосрочни задължения. Този факт създава стабилност и сигурност за дейността и предпазва предприятието от възникването на ликвиден риск. Същевременно с това, относителният дял на собствения оборотен капитал в собствения капитал на предприятието представлява коефициента на маневреност на собствения капитал.



Видове дейности

Паричните потоци на предприятието се класифицират на входящи, изходящи и нетни потоци от основната, инвестиционната и финансовата дейност на предприятието.

По същество в основната дейност се генерира най-голям относителен дял от приходите на предприятията. Паричните потоци от тази дейност се формират и изменят в резултат от сделките и другите събития, които участват при формирането на финансовия резултат от оперативната дейност на предприятието. Става дума за печалбата, респ. загубата от оперативната дейност, получена като разлика между приходите от оперативната дейност и разходите за осъществяването на същата дейност.

Инвестиционната дейност на предприятието се определя като придобиване (изходящ паричен поток) и продажба (входящ паричен поток) на:



  1. Дълготрайни активи, независимо от конкретния им вид.

  2. Краткотрайни финансови активи, които не са парични еквиваленти, не се държат за дилърски операции или търговски цели и не са класифицирани като държани за извършването на финансова дейност.2

Като финансова дейност се третират сделките на предприятието, в резултат от които настъпват промени в размера и състава на собствения и/или привлечения капитал. В обхвата на тези сделки се включват:

  1. Сделки, водещи до формирането на входящи парични потоци от външни за предприятието източници. Например: емитиране на ценни книжа за увеличаване на собствения капитал; емитиране на дългови ценни книжа; допълнителни вноски на собствениците; краткосрочни или дългосрочни кредити от финансови институции или други заемодатели.

  2. Сделки, в резултат от осъществяването на които се формират изходящи парични потоци, насочени към външни за предприятието получатели. Например: плащане на задължения при връщане на дялови вноски на собствениците, водещи до намаление на собствения капитал; плащане на задължения към различни заемодатели; плащане на задължения по договори за финансов лизинг и др.

  3. Сделки, при които възникват входящи и изходящи парични потоци при операции с дългосрочни и краткосрочни финансови активи, класифицирани като държани за осъществяване на финансова дейност.

Полезност на информацията за паричните потоци

Информацията, представена в отчета за паричните потоци е с висока степен на полезност както за външните, така и за вътрешните потребители на финансовите отчети.

Въз основа на тази информация външните потребители (клиенти, инвеститори, доставчици, банки, държавните органи и др.), могат да преценяват своите действия при осъществяването на сделки с предприятието. Те имат необходимост от информация за способността на предприятието да генерира, използва и разполага във времето паричните средства и паричните еквиваленти, въз основа на което могат да анализират и оценяват неговите възможности да погасява задълженията си в момента и в бъдеще. На инвеститорите е необходима информация за доходността на инвестираните от тях средства и за възможността те реално да получават доходи срещу тези средства. На тази основа те могат да вземат решения за инвестирането или не на средства в дейността на предприятието. Банките се нуждаят от информация за анализ на кредитоспособността, като на тази основа преценят своите действия при отпускането на кредити на предприятията.

Информацията от отчета за паричните потоци е полезна за вътрешните потребители. Мениджмънтът може да оцени възможностите на предприятието да генерира парични средства или парични еквиваленти, въз основа на което да вземе съответни решения за начина на тяхното използване, за разполагането им във времето с цел осигуряване на краткосрочна ликвидност и дългосрочна платежоспособност Мениджмънтът на предприятието има възможност да анализира и оценява степента на сигурност при генерирането на паричните средства и парични еквиваленти. Информацията за паричните потоци е полезна за анализирането на финансовата структура на предприятието, вкл. на ликвидността и платежоспособността. Мениджмънтът може да оценява сегашната стойност на бъдещите парични потоци и на тази основа да извършва сравнителен анализ с други предприятия със сроден предмет на дейност. Информацията за паричните потоци позволява провеждането на сравнителен анализ на дейността на предприятията от съответния отрасъл, тъй като се елиминират редица негативни влияния, породени от използването на различни счетоводни трактовки на едни и същи сделки и събития.

Отчетът за паричните потоци осигурява на финансовия мениджмънт на транспортните предприятия важна информация за вземането на правилни и обосновани решения в различни ситуации по време на дейността им. Например:


  1. В ситуации, при които финансовият резултат от дейността, представен в отчета за приходите и разходите, е печалба, а нетният паричен поток от дейността, оповестен в отчета за паричните потоци, е отрицателен.

  2. В ситуации, при които за отчетния период е постигнат положителен финансов резултат, а паричните средства спрямо предходния период са се намалили.

  3. Оптимизиране на входящите и изходящи парични потоци от основната дейност с цел осигуряване на добра наличност от нетен оборотен капитал.

  4. Ефективно използване на паричните средства, предназначени за придобиване на производствено оборудване.

  5. Коригиране на взети в миналото решения относно политиката на предприятието за управление на паричните потоци общо и по видове дейности.

  6. Коригиране на негативното влияние на факторите, водещи до недостиг на парични средства, проблеми с нетния оборотен капитал и ликвидността.

  7. Избор на инвеститори за финансиране на дейността на предприятието.

  8. Оценяване на необходимостта от външно финансиране на дейността на предприятието. Избор на кредитор (кредитори) за осигуряване на входящ паричен поток за осъществяването на нормалната дейност на предприятието.

  9. Формирането на изходящ паричен поток за дивиденти.

  10. Оптимизирането на балансовата печалба от гледна точка на свързаните с нея входящи и изходящи парични потоци общо и по видове дейности.

  11. Решения за гъвкавост и адаптивност на предприятието към промените във възможностите и заплахите на външната среда, в която то функционира.

Въз основа на изложеното може да се направи извода, че е необходима теоретично издържана и работеща методика за анализ на паричните потоци на транспортните предприятия.

Методически насоки на анализа

Основна цел на анализа и оценката на паричните потоци е ефективното управление на създаването и използването на паричните средства за осигуряването на ликвидност и платежоспособност на предприятието, като непрекъснато се контролират всички рискове и се търсят възможности за събиране на вземанията от клиентите.

Методиката за анализ на паричните потоци на предприятието обхваща използваните методи, системата от показатели за анализ, етапите на самото изследване, както и информационното осигуряване на анализа.

При анализа на паричните потоци могат да се използват различни елементи от метода на финансово-стопанския анализ. Например: методите на сравнението, разликите, последователните замествания, балансовия метод, метода на групировката и др.

За анализа на паричните потоци се използва система от показатели, в състава на която се включват показатели, описващи важни връзки и зависимости, съществуващи обективно и проявяващи се по време на процесите на създаването, динамиката, разполагането във времето, използването и ефективността от използването на паричните потоци на предприятието както общо, така и по видове дейности.

По данните от отчета за паричните потоци на транспортните предприятия се анализират и оценяват:



  1. Размерите, състава и динамиката на входящите, изходящите и нетните паричните потоци по видове дейности, както и на общия нетен паричен поток.

  2. Тенденциите в развитието на входящите и изходящите паричните потоци от основната, инвестиционната и финансовата дейност.

  3. Измененията, които настъпват в ликвидността, обръщаемостта и рентабилността на нетния паричен поток от основната дейност.

  4. Ефектът от взетите мениджърски решения за финансиране придобиването на дълготрайни материални активи (нови транспортни средства), върху динамиката на паричния поток от инвестиционната дейност и общо върху нетния паричен поток за периода.

  5. Ефектът от финансовата политика на предприятието и взетите решения за структурирането на капитала върху изменението на паричния поток от финансовата дейност и общо върху нетния паричен поток за периода.

Показатели за анализ

В системата от показатели за анализ на паричните потоци на транспортното предприятие могат да се използват различни показатели. Те могат да се систематизират по подходящ начин в съответни групи. Считаме, че тези групи от показатели могат да бъдат, например:



  1. Показатели за анализ на размера, състава и динамиката на входящите, изходящите и нетните парични потоци общо и по видове дейности.

  2. Показатели за анализ на нетния паричен поток от основната дейност и приходите на предприятието.

  1. Коефициент на нетния паричен поток от основната дейност ():

(1)

където:


е нетен паричен поток от основната дейност, а

приходи от оперативната дейност.

Изразява размера на нетния паричен поток от основната дейност, формиран от разликата между входящия и изходящия паричен поток от същата дейност, падащ се на един лев приходи от оперативната дейност на транспортното предприятие.



  1. Коефициент на входящия паричен поток от клиентите ():

(2)

където:


е входящия паричен поток от клиенти, а

нетен размер на приходите от продажби.

Характеризира размера на входящия паричен поток от клиенти, съответстващ на един лев нетни приходи от продажби на транспортните услуги. Размерът на входящия паричен поток от клиентите оказва непосредствено влияние върху формирането и динамиката на нетния паричен поток от основната дейност. Особеност на дейността на транспортните предприятия е, че в повечето случаи моментите на възникването на нетните приходи от продажби на транспортните услуги и получаването на паричните средства съвпадат.



  1. Показатели за анализ на задлъжнялостта и ликвидността.

  1. Коефициент на задлъжнялост на база нетен паричен поток от основната дейност ():

(3)

където:


 е средния размер на привлечения капитал.

Показва размера на привлечения капитал (сумата от дългосрочните и краткосрочни пасиви), падащ се на един лев нетен паричен поток от основната дейност.



  1. Коефициент на краткосрочна задлъжнялост на база нетен паричен поток от основната дейност ():

(4)

където:


е средния размер на краткосрочните пасиви (задължения).

Характеризира средния размер на краткосрочните задължения на транспортното предприятие, съответстващ на един лев нетен паричен поток от неговата основна дейност.



  1. Коефициент на погасяване на задълженията ():

(5)

Изразява нетния паричен поток от основната дейност, падащ се на един лев привлечен капитал. Показва възможностите на предприятието да погасява своите задължения.

В състава на привлечения капитал се включват различни задължения, възникнали по време на дейността на предприятието. Те могат да са свързани с различни аспекти от неговата целокупна дейност. Това провокира интереса към коефициента на погасяване на задълженията. По наше мнение, значението на коефициента на погасяване на задълженията е подходящо да се изчислява като отношение на нетния паричен поток към средния размер на привлечения капитал. По този начин може да се постигне съпоставимост между елементите на нетния паричен поток от всички дейности и произхода на задълженията на предприятието.


  1. Коефициент на ликвидност на нетния паричен поток от основната дейност ():

(6)

Характеризира нетния паричен поток от основната дейност, съответстващ на един лев краткосрочни задължения. Показва възможностите на предприятието да погасява своите краткосрочни задължения.



  1. Показатели за анализ на ефективността от използването на нетния паричен поток от основната дейност.

  1. Коефициент на обръщаемост на нетния паричен поток от основната дейност ():

(7)

Показва размера на нетните приходи от продажби, съответстващи на един лев нетен паричен поток от основната дейност.



  1. Брутна рентабилност на нетния паричен поток от основната дейност ():

(8)

където:


е счетоводната (брутната) печалба.

Изразява размера на счетоводната печалба, съответстващ на един лев нетен паричен поток от основната дейност.

Считаме, че значението на този показател може да се изчисли като отношение на счетоводната печалба към нетния паричен поток от всички дейности, тъй като печалбата се формира именно в резултат от осъществяването на всички дейности на предприятието.


  1. Нетна рентабилност на нетния паричен поток от основната дейност ():

(9)

където:


 е балансовата (нетна) печалба.

С цел постигане на съпоставимост нетната рентабилност следва да се изчислява като отношение на нетната печалба към нетния паричен поток от всички дейности, осъществявани от транспортното предприятие.



Заключение

Анализът на паричните потоци предоставя обективна и полезна информация на финансовия мениджмънт на транспортните предприятия за вземането на правилни решения за постигане и поддържане на финансова стабилност в оперативен и стратегически аспект.


Библиография

  1. Счетоводен стандарт 7 „Отчети за паричните потоци”

1 Приложение към ПМС №46 от 21.03.2005 г. – ДВ, бр.30/07.04.2005, изм. и доп., бр.86/26.10. 2007, т.2

2 СС7 “Отчети за паричните потоци”, т.2

Каталог: uploads -> Department -> FormUploads
Department -> 1. Направление: Икономическа характеристика на бизнес организацията
Department -> Бизнес анализи и проекти, упл-1 г., 2 сем. Прием: 09/2014
FormUploads -> Гл ас д-р Аглика Кънева унсс катедра „Финанси”
Department -> Финансираща организация: унсс (номер на договора: нид-10./2008) Ръководител
FormUploads -> Екологичен транспорт и ролята му в развитието на туризма сандра Апостолова – докторант
FormUploads -> Развитие на пътническият железопътен транспорт в българия доц д-р Борислав Арнаудов катедра „Иконoмика на транспорта и енергетиката“
FormUploads -> Стиляна Велинова Стратиева унсс резюме: Предвид ролята на управлението на информационните потоци за ефективността на управлението на веригата на доставките (увд) в здравеопазването настоящият доклад


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница