Чрез Председателя на Народното събрание г-н Георги Пирински



Дата09.04.2018
Размер32 Kb.
#65419
Чрез

Председателя

на Народното събрание

г-н Георги Пирински

До


Министъра

на образованието и науката

на Република България

г-н Даниел Вълчев

ПИТАНЕ



от Яне Янев – народен представител от ПГ на ОДС
На основание чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 80 от ПОДНС внасям питане
ОТНОСНО: Политиката на МОН относно образоването в България на граждани на Молдова и Украйна от български произход

Уважаеми г-н Министър,

Повод за настоящото питане ми дава един конкретен крайно неприятен случай. До мен като народен представител постъпи молба за съдействие от студенти в Университета за национално и световно стопанство - граждани на Молдова и Украйна


от български произход (т. нар. бесарабски българи). Вероятно една от причините те да се обърнат към мен е и обстоятелството, че съм председател на парламентарната група за приятелство с Република Молдова. Нямам никакви основания да се съмнявам в достоверността на изнесените в молбата факти. Веднага трябва да заявя, че съм сериозно загрижен от поставения в нея проблем.

Накратко става дума за следното. Съгласно редица международни спогодби, ПМС № 103 и писмо на зам. министъра на образованието и науката № 9104-53/29.10.2007 студентите – молдовски и украински граждани от български произход, се освобождават от такси за обучение. Въпреки че разпоредбите на тези актове са императивни, академичното и административното ръководство на УНСС отказва да ги изпълнява поради „недостатъчно количество данни”. В УНСС бесарабските българи продължават да плащат такси, докато в други висши училища не само че това отдавна е отменено, но и ако такива такси за взети, те се връщат на студентите. Там очевидно нямат недостиг на данни, нито намират такъв недостиг в държавните актове.

Не бих искал да влизам в детайли по същността на казуса. Едва ли мога да изразя по-ясно и фактическото състояние, и абсурдността на ситуацията, и обидата на нашите сънародници, отколкото те са го направили (при това не само красноречиво, но и коректно и с уважение към България и българското образование) в текста на молбата, затова прилагам копие от нея.

Случаят ми е особено неприятен, защото смятам УНСС за сериозен и престижен български университет. Склонен съм да приема, че случаят е станал без знанието на ректора му проф. Борислав Борисов. Независимо от това съм длъжен да обърна внимание на следното:



  • Случващото се е пример за груб и безмислен бюрократичен произвол, и то за сметка на млади хора, които са имали смелостта да признаят България за своя родина, а поведението на конкретните административни служители от УНСС, ако действително е такова, каквото е описано, е типично чиновническо самозабравяне.

  • Такива действия са в крещящо противоречие с националната политика на България, в която отношението към компактните групи наши сънародници зад граница е един от малкото (за съжаление) проблеми, който се радва на национален консенсус. Приобщаването на тези хора към България едва ли се поощрява от такива безобразия.

Изразявам категоричното си несъгласие с позицията на администрацията на УНСС. Същевременно обаче искам да посоча, че се запознах с въпросното разпореждане ваш изх. № 9104-53/29.10.2007 и намирам, че то действително би могло да бъде по-ясно и конкретно, най-малкото за да не служи като основание за бюрократични оправдания.

Налице е драстичен случай на несъобразяване с действащи нормативни и разпоредителни актове от страна на една университетска администрация, но има и индикации за недостатъчен контрол от страна на Министерството върху изпълнението на тези актове от университетите. След като подобен прецедент изобщо може да възникне, и то именно по такъв повод, се поставя и по-общият въпрос: Как МОН прилага на практика националната политика на Република България по отношение на бесарабските българи.



Конкретните ми въпроси, уважаеми г-н Министър, са следните:

  • В какво се изразява политиката на МОН по отношение образованието в България на молдовски и украински граждани от български произход?

  • Как МОН изисква и контролира изпълнението на тази политика от университетите?

  • Какви са причините да бъде допуснат посоченият инцидент, какво ще предприемете, за да няма такива случаи за в бъдеще и как следва да бъдат санкционирани виновните длъжностни лица?

  • Какво следва да се направи, за да се възстановят не само финансовите щети на тези наши сънародници, но и да получат те морално удовлетворение и да се закрепи доверието им в България?

Приложение: Копие от молбата

02. 06. 2008

Яне Янев


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница