Детска градина “Орфей



Дата19.11.2018
Размер170.16 Kb.
#105695
ТипПротокол

Детска градина “Орфей

*гр.Кърджали – 6600, ул.“Синчец“№1 , (0361/ 61548, email: dg_orfeikg_@abv.bg


Утвърдил:

Директор: ……………

/Димитрина Колева/



ПРАВИЛНИК

ЗА
ДЕЙНОСТТА НА ДГ,, ОРФЕЙ“

за учебната 2017 / 2018 година



Настоящият план е приет на заседание на Педагогическия съвет

Протокол №1/18.09.2017 г.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1 Настоящият правилник се издава на основание чл.28, ал.1 от Закона за предучилищно и училищно образование.

Чл. 2.Този правилник урежда устройството и дейността на детската градина в съответствие с ЗПУО и подзаконовите актове по прилагането му.

С правилникът се определя организацията на предучилищното образование в ДГ ”Орфей“.



Чл. С настоящия Правилник се създават необходимите условия и предпоставки за реализиране на основните цели и задачи на образователния процес в ДГ, произтичащи от Закона за предучилищното и училищното образование, Наредба №5 от 03.06.2016 г.за предучилищното образование, и конкретните условия в детската градина.

Чл.4 Правилникът е задължителен за всички лица намиращи се на територията на ДГ – педагогически и непедагогически персонал,ръководители на педагогически дейности, които не са в дейност в ДГ, родители и други лица, извършващи епизодични дейности.

Чл. 5 Основни цели на предучилищното образование в ДГ:

  1. Интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие и подкрепа на всяко дете в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му;

  2. Съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност;

  3. Придобиване на компетентности, необходими за успешна личностна реализация и активен граждански живот в съвременните общности;

  4. Ранно откриване на заложбите и способностите на всяко дете и насърчаване на развитието и реализацията им;

  5. Формиране на устойчиви нагласи и мотивация за учене през целия живот;

  6. Формиране на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозната идентичност на всеки гражданин.

  7. Формиране на толерантност и уважение към правата на децата, учениците и хората с увреждания.

  8. Познаване на националните, европейските и световните културни ценности и традиции.

  9. Обучението, възпитанието, социализирането и отглеждането на децата се извършва на книжовен български език.



ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБРАЗОВАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Чл. 6 ДГ ”Орфей“ осигурява: възпитание, социализиране, обучение и отглеждане на децата до постъпването им в първи клас. Полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, отчитайки значението на играта в процеса на педагогическо взаимодействие, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и възможности за опазване на физическото и психическото му здраве.

Чл. 7 Детската градина носи отговорност за:

-изпълнение на ДОС;

-осигуряване на условия за опазване живота и здравето на децата;

- опазване на материално-техническата база и сградния фонд;

- законосъобразно изразходване на бюджетните средства;

Чл.8 Образованието като процес включва обучение, възпитание, социализация и отглеждане на децата в ДГ до постъпването им в 1 клас.

Чл. 9 В ДГ”Орфей“ не се допуска нарушаване и ограничаване правата на децата, основани на раса, народност и етническа принадлежност, пол и произход.

Чл. 10 Детската градина е общинска.

Чл.11 Детската градина е юридическо лице и има : наименование „Орфей“, седалище гр.Кърджали; официален адрес : ул.”Синчец“ № 1, собствен кръгъл печат; шифър по БУЛСТАТ 108504028

Чл. 12 ДГ ”Орфей” има право да : извършва допълнителни педагогически услуги, ако това не вреди на образователния процес и при спазване на санитарно-хигиенните изисквания и норми, определя вътрешната си организация да избира начин на приемане на деца в съответствие със съществуващите нормативни актове,да избира образователна програма за обучение и възпитание от одобрените от МОН; определя организацията, методиката и средствата за обучение и възпитание на децата; издава удостоверения за завършена подготвителна група.

Чл. 13 Детската градина се ръководи от директор и педагогически съвет.

Чл.14 При желание от страна на родителите, удостоверено с писмено заявление, в детската градина се организират допълнителни форми на обучение по английски език, танци и източни бойни изкуства.
ПРИЕМАНЕ И ОТПИСВАНЕ НА ДЕЦА. ЕЖЕДНЕВЕН ПРИЕМ. ТАКСИ.
Чл. 15 Условията и редът за записване,отписване и преместване на децата се определят с Наредба на Общински съвет –гр.Кърджали,съгласно чл.59 от ЗПУО .

Чл .16 Приема на децата в ДГ ”Орфей” се осъществява чрез:

- Заявление – по утвърден образец

- Заверено копие от удостоверението за раждане на детето

- Медицински документи -лична здравно-профилактична карта на детето с попълнени от личния лекар ,данни за здравния и имунизационен статус и изследвания в РЗИ-паразитология и микробиология,изследвания на кръв и урина

- Васерман от единия родител /за децата от детската ясла/

Чл. 17 Всяко заявление се регистрира в Дневник за входяща коренспонденция на детската градина.На родителя/настойник се предоставя входящ номер.

Чл.18 Приетите деца се записват в книгата за прием на деца-прошнурована,прономерована и подпечатана с печата на детската градина.

Чл. 19 Приемът в ДГ“Орфей“ е съобразен с Наредба №5/ 03.06.2016г.за предучилищното възпитание,ДВ брой 46-17.06.2016г.

Чл.20 Обявяването на списъците с приетите деца става на видно място / входните врати/ на детската градина.

Чл.21 Постъпването на децата в детската градина се осъществява целогодишно.

Чл. 22 Отписването на децата от детската градина става по желание на родителите/настойниците,при:

- преместване от една детска градина в друга;

-при преместване от детска градина в подготвителна група в училище;

- при напускане на града;

- при постъпване в първи клас ;

Отписването на дете от детската градина ,по желание на родителите/настойниците става след подаване на писмено заявление по образец до директора на детската градина.

Отписването на дете от детската градина без писмено заявление от родителите става:

-при отсъствие на детето през учебно време над два месеца без писмено уведомяване на директора от родителите



Чл.23 През неучебно време от МОН, детската градина работи със сборни групи.

Чл.24 Посещението на подготвителните групи / ПГ-5г. и ПГ-6г. / е задължително .Допуска се отсъствие само по уважителни причини.Oтсъствията по уважителни причини се удостоверяват от родителите чрез представена медицинска бележка или заявление за отсъствие по семейни причини по образец на детската градина.

Чл.25 Ежедневен прием


  1. Приемането и предаването на децата от градинските групи и децата от яслена група „а“ се извършва единствено през централния вход на детската градина,а децата от яслена група“б“ се приемат и предават от западния вход на детската градина.

  2. С оглед спазването на изискванията на РЗИ и МВР не се допуска влизането на родители и външни лица в помещенията на детската градина. Изключение се прави единствено при посещение на открити режимни моменти, родителски срещи, съвместни празници.

  3. Децата се приемат сутрин до 08:30 часа и се предават на родителите до 18:00 часа.Децата се изпращат след 16.00ч.

  4. Децата се предават единствено на родителите .Не се допуска предаване на децата на по-големи братя,сестри,роднини,познати,освен при наличие на писмена молба от съответния родител ,оформена като декларация с всички данни на родителя и на този,който ще вземе детето от детската градина.

  5. При промяна в семейното положение, родителите в писмен вид уведомяват директора и учителите на своето дете.Уведомителното писмо да се придружи с документи, за да се удостовери кой от родителите има или няма право да взима детето от детската градина. Персоналът в детското заведение не е арбитър в семейни спорове, както и не допуска да бъде въвлечен в проблеми, чиито разрешаване не влиза в длъжностната му характеристика.

5. При промяна на местоживеене, работно място и телефони, родителите са длъжни да уведомят учителите на своето дете.
Чл.26 Такси


  • За пребиваването на децата в ДГ ,,Орфей“се заплаща такса в размер и условия, определени с решение на Общински съвет – Кърджали.

  • Заплащането на таксите става до 10-то число на месеца за предходния месец.

  • Такса се заплаща за присъствените дни на детето.

  • Средства за учебни помагала, допълнителни педагогически услуги, културни мероприятия, екскурзии, застраховки, подобряване на материалната база и др. се заплащат от родителите по решение на родителските комитети по групи.

  • За децата от подготвителните групи учебните помагала и материалите за работа са безплатни.

Чл.27 Организация на учебното и неучебното време

1. Предучилищното образование се организира в учебни години.

2. Учебната година включва учебно и неучебно време.

3. Неучебното време е времето без педагогически ситуации по образователни направления, както и времето извън учебните дни.

4. В учебното време се организират както основна, така и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, а в неучебното време без педагогически ситуации – само допълнителни форми.

Чл. 28

1. Учебното време през учебната година е в периода от 15 септември до 31 май на следващата календарна година.

2. Учебното време се организира в учебни седмици и в учебни дни.

3. Учебната седмица е с продължителност пет учебни дни и съвпада с работната седмица.

4. В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл. 154, ал. 2 от Кодекса на труда обявените почивни дни са неучебни, съответно обявените работни дни са учебни за децата.

5. Учебният ден включва основните и допълнителните форми на педагогическо взаимодействие, както и време за почивка и самостоятелни дейности по избор на детето.

Чл. 29

  • Неучебното време без основни форми на педагогическо взаимодействие е в периода от 1 юни до 14 септември.

  • ДГ осигурява възпитание, социализация, обучение и отглеждане на децата в рамките на 12 астрономически часа на ден през учебната година.




  • В целодневната организация в учебното време се редуват основна и допълнителни, а в неучебното време – само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.

  • Основна форма на педагогическо взаимодействие е ситуацията.

  • Педагогическото взаимодействие с децата се осъществява при спазване на Държавния образователен стандарт за предучилищно образование.




  • При провеждането на педагогическото взаимодействие учителите използват игровата дейност за постигането на компетентностите по чл. 28, ал. 2 от Наредба № 5/2016 г. за предучилищно образование.

  • Детската градина осигурява игрова дейност във всички видове организация на предучилищното образование през учебното и неучебното време.




  • Процесът на предучилищното образование е подчинен на прилагането на програмна система като част от стратегията за развитието на детската градина, която е приета с решение на педагогическия съвет.

  • Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето с подходи и форми на педагогическо взаимодействие, подчинени на обща цел.

  • Програмната система:

  • създава условия за придобиването на компетентностите по всяко от образователните направления;

  • отчита спецификата на детската градина и на групите;

  • съответства на интересите, възможностите и възрастовите характеристики на децата.

  • В програмната система се включват:

  • подходи и форми на педагогическо взаимодействие;

  • разпределение на формите на педагогическо взаимодействие;

  • тематично разпределение за всяка възрастова група;

  • механизъм на взаимодействие между участниците в предучилищното образование.

  • Тематично разпределение се разработва, като се отчитат интересите на децата и спецификата на образователната среда.

  • Усвояването на български език в ДГ се осъществява в процеса на предучилищното образование чрез:

  • образователно направление Български език и литература;

  • останалите образователни направления;

  • в процеса на общуване между участниците в предучилищното образование.




  • По желание на родителите, удостоверено с писмено заявление, в детската градина се организират допълнителни педагогически дейности.




  • Проследяването на постиженията на детето се осъществява от учителите на съответната група в началото и в края на учебното време по образователните направления.

  • Проследяването на постиженията на децата за всяка възрастова група се определя от учителите и отразява съответствието с очакваните резултати по ДОС за предучилищно образование.

  • Резултатите от проследяването на постиженията на детето се вписват в дневника на групата.

  • След изпълнение на процедурата по проследяване на постиженията на децата учителите информират родителите по подходящ начин.

  • В хода на предучилищното образование постиженията на детето се отразяват в детско портфолио.


УЧАСТНИЦИ ВЪВ ВЪЗПИТАТЕЛНО-ОБРАЗОВАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

Чл.30 Децата в детската градина се възпитават, социализират, обучават и отглеждат при условия, които гарантират:

  • Равни възможности за физическо, духовно и социално развитие;

  • Техните права, свободи и сигурност;

  • Зачитане достойнството им, уважение и любов към тях;

  • Възпитаване в дух на разбирателство, мир, толерантност;

  • Приобщаване към националните традиции и културни ценности

  • Децата имат право да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна,безопасна и сигурна среда

  • Да бъдат зачитани като активни участници в образователния процес

Чл.31 Учителите,директорите,както и заместник-директорите,които изпълняват норма преподавателска работа,са педагогически специалисти.

Длъжностите на педагогическите специалисти се заемат от български граждани,придобили висше образование в съответното на длъжността професионално направление съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления и професионална квалификация ,необходима за съответната дейност.

Професионалната квалификация „учител“ се придобива в системата на висшето образование:

-едновременно с обучението за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен и съответната й професионална квалификация и се удостоверява с дипломата за висше образование

-след дипломирането –чрез обучение и полагане на държавен изпит и се удостоверява със свидетелство.

На учителите се дължи почит и уважение от децата, родителите и колегите.

Към родителите на децата учителите също дължат почит и уважение.

Не може да заема длъжност на педагогически специалист лице,което:


  • е осъждано за умишлено престъпление от общ характер независимо от рехабилитацията

  • е лишено от право да упражнява професията

  • страда от заболявания и отклонения,които застрашават живота и здравето на децата,определени с наредба,издадена от министъра на здравеопазването съгласувано с министъра на образованието и науката

Трудовите договори с педагогическите специалисти се сключват и прекратяват от директора на детската градина.

Педагогическите специалисти имат следните права:

-да бъдат зачитани правата и достойнството им

-да определят методите и средствата за провеждане на образователния процес съобразно принципите и целите,определени в този закон

-да участват във формирането на политиките за развитие на детската градина

-да получават професионална подкрепа в процеса на изпълнение на служебните си задължения

-да повишават квалификацията си

-да бъдат поощрявани и награждавани

Педагогическите специалисти имат следните задължения:

-да осъществяват обучение и възпитание на децата в съответствие с ДОС

-да опазват живота и здравето на децата по време на образователния процес и на други дейности,организирани от институцията

-да зачитат правата и достойнството на децата и другите участници в предучилищното образование и да сътрудничат със заинтересованите страни

  • Учителят има право да членува в професионални организации, да дава мнения и предложения по дейността на ДГ, да получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация.

Учителят е длъжен да изпълнява задълженията си определени от КТ, Правилника за вътрешния трудов ред, длъжностната характеристика, нормативните актове в системата на образованието , изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа, да изпълнява решенията на педагогическия съвет, препоръките на директора и висшестоящите , да опазва живота и здравето на децата по време на престоя им в детската градина и при всички дейности произтичащи от плана на детската градина.

Учителите работят 8 часа по КТ, от които 6 часа задължителна преподавателска дейност и 2 часа за самоподготовка, която се осъществява в предпочитана от учителя среда.

Веднъж месечно всяка учителка по график определен от директора дава консултации на родителите от групата.

Учителят не може да нарушава правата на детето, да упражнява физическо или психическо насилие върху него, да унижава личното му достойнство

Учителят редовно попълва задължителната документацията – дневник на групата, заповедна книга, таксова книга.

Чл.32 Медицинско обслужване:
Под ръководството и с активното участие на медицинските сестри в детската градина се осъществяват следните дейности:


  • Организиране и системно наблюдение на физическото и нервно-психическото развитие на децата;

  • Контролиране и изпълнението на санитарно- хигиенните изисквaния и противоепидемичен режим:

  • Организиране на непрекъснат контрол на здравното състояние на децата;

  • Предпазване на децата от заболяване и злополуки / ежедневен филтър /

  • Организиране на правилно и рационално хранене на децата.

Чл.33 Медицинските сестри са участници във възпитателния процес на децата от яслената група. Конкретните им права и задължения са уредени в длъжностната им характеристика

и Правилника за вътрешния трудов ред на детската градина.


Чл.34 Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и детската градина се осъществяват чрез индивидуални консултации,родителски срещи,обучения,както и всеки път ,когато конкретната ситуация или поведение на детето го прави необходимо.

Родителите имат следните права и задължения:
Права:

Периодично и своевременно да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователния процес,за спазването на правилата в детската градина и за приобщаването им към общността.

Да се срещат с ръководството на детската градина,с учителите и с другите педагогически специалисти в определеното работно време или в друго удобно за двете страни време

Да се запознаят с програмната система на детската градина.

Да бъдат избирани в обществения съвет на детската градина

Да изразяват мнение и да правят предложения за развитието на детската градина.



Задължения:
Да осигуряват редовното присъствие на детето в задължителното предучилищно образование,като уведомяват своевременно детската градина в случаите на отсъствие .

Редовно да се осведомяват за своите деца относно приобщаването им в детската градина.

Да посещават родителски срещи;

Да спазват правилника за дейността на детската градина.



УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Чл.35 Директорът на детската градина организира и контролира цялостната дейност на институцията в съответствие с правомощията,определени с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите,директорите и другите педагогически специалисти.


  • представлява детската градина пред институции, органи, организации и лица;

  • сключва договори с юридически и физически лица в съответствие с предоставените му права, осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

  • сключва и прекратява трудови договори с учители, служители и работници в детската градина;

  • извършва вътрешно разместване на педагогическия и помощния персонал;

  • организира приема на децата в детската градина;

  • организира правилното водене и съхраняване на документацията;

  • изготвя длъжностното разписание на персонала , утвърждава и контролира поименното щатно разписание на длъжностите и работните заплати;

  • председател е на педагогическия съвет и обезпечава изпълнението на решенията му;

При отсъствие на директора за срок ,по-малък от 60 календарни дни , той се замества от определен със заповед педагогически специалист.

При отсъствие на директора за период по-голям от 60 календарни дни, кмета на Община Кърджали назначава негов заместник.


Чл.36 Педагогически съвет на ДГ ”Орфей“като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси :

  • приема правилника за дейността на детската градина;

  • приема правилника за вътрешния трудов ред;

  • приема правилника за безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

  • приема стратегия за развитие на детската градина за следващите 4 години

  • приема формите на обучение

  • приема годишен план за дейността на детската градина

Педагогическият съвет включва в състава си всички педагогически специалисти.

Педагогическият съвет се свиква веднъж на 3 месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора от минимум 2/3 от състава му.

Решенията на ПС се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на не по-малко от 2/3 от числения му състав .

За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол от избран съвета протоколист. Протоколите се вписват в книга за протоколи от заседания на педагогическия съвет.

Не се допуска отсъствие от заседание на педагогическия състав без уважителна причина.

Педагогическият съвет няма право да обсъжда и взема решения, противоречащи на Закона за предучилищното и училищното образование, Наредба №5 от 03.06.2016 г.за предучилищното образование, ДОС за ПО.
Чл.37 Общественият съвет е орган за подпомагане на развитието на детската градина.Състои се от нечетен брой членове и включва един представител на финансиращия орган и най-малко трима представители на родителите на децата.Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно,като задължително провежда заседание в началото на учебната година.Условията и редът за създаването ,устройството и дейността на обществения съвет се уреждат с правилник,издаден от министъра на образованието и науката.
Чл.38 Родителският комитет е орган за подпомагане на отделната група.Избира се на първата родителска среща.Родителите сами закупуват при желание от тяхна страна това,което според учителите в групата и самите родители смятат за необходимо за обезпечаване на възпитателно-образователната работа с децата в групата и обогатяване на материално-техническата база.

Чл.39 Правата и задълженията на помощно- обслужващия персонал се определят съгласно КТ, длъжностните характеристики и правилника за вътрешния трудов ред.

За изпълнение на възложената работа помощния персонал се отчита на директора и касиер-домакина.



Чл.40 Финансиране

Издръжката на детската градина се осъществява със средства от Общинския бюджет. Чрез държавния бюджет се осигуряват средства за заплати, осигурителни вноски, учебни пособия за подготвителна група – 5 и 6 годишни, поддържане на материално-техническата база, осигуряване на безопасни условия за възпитание, обучение и труд. Средствата за подпомагане на детската градина могат да се набират чрез родителските комитети под формата на дарения, спонсорство и благотворителни дейности.




ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Настоящият правилник е приет на педагогически съвет с Протокол № 1/18.09.2017 г. и подлежи на актуализация при промяна на нормативната база.

Правилникът може да бъде променен само от органа , който го е гласувал – педагогическият съвет.

Правилникът е изготвен в съответствие със Закон за предучилищното и училищното образование, Наредба №5 от 03.06.2016 г.за предучилищното образование, ДОС за ПО.

Правилникът е задължителен за спазване от директора, педагогическия, непедагогическия персонал и родителите на децата.

Неизпълнението на правилника е нарушение на трудовата дисциплина, наказуемо съгласно КТ.




Каталог: docs -> detski gradini pravilnici
docs -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
docs -> Соу „СВ. Св. Кирил и методий
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
detski gradini pravilnici -> За дейността на дг’’валентина терешкова’’с. Костино, общ. Кърджали
detski gradini pravilnici -> Учебна 2017 / 2018 година общи разпоредби ч
detski gradini pravilnici -> За учебната 2017 -2018 година
detski gradini pravilnici -> Правилник за дейността на дг „делфини ”
detski gradini pravilnici -> Детска градина „детски рай село солище община кърджали утвърждавам!
detski gradini pravilnici -> Обединено детско заведение “максим горки” град кърджали п р а в и л н и к


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница