До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е



Дата11.01.2018
Размер72.5 Kb.
#43975
ДО

Директора на РИОСВ-Бургас


У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно намерение по смисъла на чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда / Приета с ПМС № 59 от 07.03.2003 г. Обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм. ДВ. бр.3 от 10 Януари 2006г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.29 от 16 Април 2010г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2011г., изм. и доп ДВ. Бр.94 от 30 Ноември 2012 г./

От: „Агрокинг“ ЕООД, ЕИК 202697692

с.Медвен, Община Котел

„Медвен Милк“ ЕООД, ЕИК 202706337

с.Медвен, Община Котел



Уважаеми г-н Директор,
Уведомяваме Ви, че „Агрокинг“ ЕООД и „Медвен Милк“ ЕООД имат следното инвестиционно предложение: „Изграждане на Научно-изследователски център за слънчева енергия с кравеферма, мандра и инсталация за биогаз в УПИ IV-104 и УПИ V-73 по плана на с.Медвен, община Котел”

Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението: Инвестиционната идея предвижда Изграждане на Научно-изследователски център за слънчева енергия с кравеферма, мандра и инсталация за биогаз в УПИ IV-104 и УПИ V-73 по плана на с.Медвен, община Котел. Инвестиционното предложение ще бъде реализирано при спазване на следните градоустройствени показатели: плътност на застр. – до 60 %; Кинт. – до 1,8; плътност на озеленяване – мин.25%; височина – до 10 м.; начин на застрояване – свободно.

Инвестиционното намерение предвижда изграждане на научно-изследователски център за слънчева енергия, в който ще се изследва силата на слънчевата енергия, попадаща върху земната повърхност и ще бъдат анализирани и разработени възможности за нейното приложение в бита и индустрията. В центъра също така ще бъдат разположени сгради за отглеждане на крави, млечен блок, родилно отделение, складови помещения за фураж, силажо- и торохранилище, мандра и инсталация за екологична преработка на отпадната биомаса от растителните и животински субстанции в биогаз. Всички битови отпадъци и отпадни води в комплекса от кравеферма, мандра и от работниците ще отиват в инсталацията за биогаз, като по този начин се преработват локално и няма да се отделят вредни миризми в околността. В помещенията за отглеждане на животни, денонощно скрепери ще транспортират екскрементите до събирателни канали и от там към ферментатора. Отпадъчните води от млекопреработката, както и суроватката от мандрата, също ще се транспортират до ферментатора като субстрати за производство на биогаз. Реакторите за ферментация са стоманобетонни анаеробни, с конусовиден покрив, термична изолация и изолация на системата от тръби. Постъпилият в първичния ферментатор субстрат ще се подлага на периодично интензивно разбъркване, ще преминава към вторичен ферментатор и от газхолдера пречистеният биогаз ще се отвежда до парен котел с газова горелка (задоволява нуждите за поддържане на процеса на метанообразуване с топлоенергия на кравефермата и и млекопреработването) и към двигател-генераторна група с изгаряне на биогаз (получената ел. енергия задоволява всички потребности, както за поддържане на отоплението на процеса в инсталацията, така и за кравефермата). Отделеният /без миризма и без наличие на патогенна микрофлора/ биотор, ще се използва за торене на земеделските площи.

Животновъдната ферма ще се изгражда на етапи, като модулна. Като първи етап ще се реализира кравеферма за 290 крави и 240 женски телета и юници за разплод. При финансова възможност и след проучване на пазара ще се проучи възможност за увеличаване на капацитета на кравефермата.

За изхранването на всички тези животни ще се произвежда до 7 800 t. царевичен силаж годишно. Същият ще бъде съхраняван в стоманобетоново силажохранилище. Тези животни ще отделят годишно общо 18 615 t. смес фекали и урина с 10% съдържание на сухо вещество.

При реализацията на говедовъдната ферма получената смес фекали и урина служи като суровина за производство на биогаз.

При реализацията на първи еттап на животновъдната ферма ще се произвежда 8700 t. прясно мляко годишно. Това мляко ще се преработва в бяло саламурено сирене и в кашкавал. При тази преработка в мандрата ще се получи и 7250 t/год суроватка със съдържание на сухо вещество до 5%. Тази суроватка също служи за суровина за производство на биогаз.

Наличните субстрати от животновъдната ферма и от мандрата, с добавяне на 500 t. царевичен силаж годишно, ще захранват биогазовата инсталация. От ферментацията ще се получават годишно 1 952 135 m3 биогаз с 5,7% съдържание на метан.

След ферментацията от биогазовата инсталация ще се получи 60 000 t/годишно биологичен органичен тор. Същият е без мирис, с унищожена патогенна микрофлора и почти нулева кълняемост на плевелните семена. Азотът е в амониева форма и това е предпоставка за значителна редукция на образуване на нитрати. Докато при другите видове органични торове калият и фосфорът са в неусвоима за растенията форма, при този има великолепен баланс в съотношението азот- калий- фосфор и всичко е в усвоима форма (може да се използва и за подхранване като листен тор, без да се налага карантина върху ползването на площите).

С получената от биогазовата инсталация енергия се осигурява енергийната независимост на цялата система производство – преработка на мляко, предотвратява се безконтролното получаване на метан и замърсяване на околната среда.

Имот №119104, местност „Полето“, с.Медвен, община Котел /УПИ IV-104/ е с обща площ 35,689 дка., и е с начин на трайно ползване „Др. производствен терен“.

Имот №119073, местност „Полето“, с.Медвен, община Котел /УПИ V-73/ е с обща площ 19,192 дка., и е с начин на трайно ползване „Др. производствен терен“.

Транспортният достъп до имота ще се осъществи от съществуващи земеделски пътища до изграждане на улична мрежа.

Центърът ще осигурява енергийните си нужди абсолютно автономно. Водоснабдяването ще се осъществи от водопроводната мрежа, снабдяваща с питейна вода с.Медово.
2. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение, необходимост от издаване на съгласувателни/разрешителни документи по реда на специален закон; орган по одобряване/разрешаване на инвестиционното предложение по реда на специален закон

За имотите директорът на РИОСВ-Бургас е издал:



  • Решение №БС-50-ПР/15.08.2012 г. за преценяване на вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, с което съгласува инвестиционно предложение „Изграждане на научно-изследователски център за слънчева енергия в поземелн имот №119104, местност „Полето“, землище на с.Медвен, община Котел“, с възложител „Амитаба“ ООД;

  • Решение №БС-51-ПР/15.08.2012 г. за преценяване на вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, с което съгласува инвестиционно предложение „Изграждане на научно-изследователски център за слънчева енергия в поземелн имот №119073, местност „Полето“, землище на с.Медвен, община Котел“, с възложител „Попов“ ООД.

Комисията по чл.17, ал.1, т.1 от ЗОЗЗ издава:

  • Решение №1/30.01.2013 г. съгласно което се променя предназначението на 19192 кв.м. земеделска земя за изграждане на обект: Изграждане на научно-изследователски център за слънчева енергия в поземелн имот №119073;

  • Решение №1/31.01.2013 г. съгласно което се променя предназначението на 35689 кв.м. земеделска земя за изграждане на обект: Изграждане на научно-изследователски център за слънчева енергия в поземелн имот №119104.

Съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №179, том I, рег.№1201, дело №169 от 23.08.2013 г. поземелн имот №119073 е собственост на „Медвен Милк“ ЕООД.

Съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №178, том I, рег.№1200, дело №168 от 23.08.2013 г. поземелн имот №119114 е собственост на „Агрокинг“ ЕООД.

Предвижда се стартиране на процедура за издаване на разрешение за строеж, по реда на раздел III от Закона за устройство на територията, от Гл.Архитект на Община Котел.
3. Местоположение на площадката /населено място, община, квартал, поземлен имот, географски координати (по възможност във WGS 1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура/

Инвестиционното предложение ще се реализира в УПИ IV-104 и УПИ V-73 по плана на с.Медвен, община Котел.

Имот №119104, местност „Полето“, с.Медвен, община Котел /УПИ IV-104/ е с обща площ 35,689 дка., и е с начин на трайно ползване „Др. производствен терен“. За изграждането на кравефермата и инсталацията за биогаз ще се използват около 5 дка от имота, намиращи се в северозападната част на имота.

Имот №119073, местност „Полето“, с.Медвен, община Котел /УПИ V-73/ е с обща площ 19,192 дка., и е с начин на трайно ползване „Др. производствен терен“. За изграждането на мандрата в този имот ще се използва площ от 2 декара от имота, намиращи се в южната част на имота.

Реализацията на инвестиционното предложение не предполага трансгранично въдействие.
4. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди - чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови:

По време на строителството използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали. При експлоатация на обекта ще се използват – питейна вода и електроенергия.


5. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране:

Всички битови отпадъци и отпадни води в комплекса от кравеферма, мандра и от работниците ще отиват в инсталацията за биогаз, като по този начин се преработват локално и няма да се отделят вредни миризми в околността.


6. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин на тяхното третиране - локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.

Отпадните води в комплекса от кравеферма, мандра и от работниците ще постъпват в инсталацията за биогаз, като по този начин се преработват локално и няма да се отделят вредни миризми в околността. Не се предвижда заустване на отпадъчни води във воден обект.

.

І. Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда.


Прилагам:

  1. Уведомление по чл. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда в един екземпляр на хартиен носител и в два екземпляра на електронен носител.

  2. Актуални скици на имотите.

  3. Документи, доказващи уведомяване на съответната/съответните община/общини, район/райони и кметство или кметства и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява)/съгласно изискванията на чл.4, ал. 2 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, /обн.ДВ бр.25 от 18.03.2003г.,изм. ДВ бр.3 от 10.01.2006 г., изм. ДВ бр.80 от 9.10.2009 г./.

  • допълнителна информация/документация, поясняваща инвестиционното предложение;

Дата:......................... Уведомител:.....................................






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница