До директора на риосв-бургас



Дата23.10.2018
Размер133.82 Kb.
#94521
ДО

Директора на РИОСВ-Бургас


У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно намерение по смисъла на чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда / Приета с ПМС № 59 от 07.03.2003 г. Обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм. ДВ. бр.3 от 10 Януари 2006г., изм. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.29 от 16 Април 2010г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2011г., изм. ДВ. Бр.94 от 30.11.2012г./
"ИЗАМЕТ – ПЪРВА ЧАСТНА АСАНСЬОРНА ФАБРИКА” ООД, област София (столица), община Столична, гр. София 1528, с управител Илия Георгиев Златанов и с ЕИК 831580356.

Пълен пощенски адрес: "ИЗАМЕТ – ПЪРВА ЧАСТНА АСАНСЬОРНА ФАБРИКА” ООД , област София (столица), община Столична, гр. София 1528, район „Искър“, ж.к. „Гара Искър“, ул. 5007-ма“ №5
Управител: Илия Георгиев Златанов

Лице за контакти: Райна Джамбазова - началник на „Агроводинвест“ ЕАД – клон Бургас с адрес за кореспонденция: гр. Бургас 8000, ул. "Фердинандова" №5, ет.5 „Агроводинвест“ ЕАД – клон Бургас, Тел/факс: 056/840737, аvibs@abv.bg
Уважаема г-жо Директор,
Уведомяваме Ви, че "ИЗАМЕТ – ПЪРВА ЧАСТНА АСАНСЬОРНА ФАБРИКА” ООД има следното инвестиционно предложение: „Изграждане на водовземно съоръжение (тръбен кладенец) от подземно водно тяло в ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“.
Характеристика на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението „Изграждане на водовземно съоръжение (тръбен кладенец) от подземно водно тяло в ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“

Инвестиционното предложение предвижда изграждане на водовземно съоръжение (тръбен кладенец), което ще разкрие подземно водно тяло BG2G0000К2034 (Пукнатинно-карстови води в горна креда – Бургаска вулканична зона, северно и западно от Бургас) и водоносен хоризонт Горна креда – Долен палеоген.

Изграждането на водовземното съоръжение (тръбен кладенец) ще се извърши изцяло и само на територията на ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“. Имотът е с променено предназначение, като трайното предназначение на територията му е „Урбанизирана“, а начина на трайното ползване „Незастроен имот за жилищни нужди“. Площта на целия имот е 2901 кв.м.

Целта на водовземното съоръжение е да се осигури вода за „питейно-битови цели“ и за поливане на предвидените зелени площи в съседни парцели, за които към момента няма възможност за централизирано водоснабдяване от обществена водоснабдителна система. Параметрите на необходимото водовземане са съобразени с необходимите водни количества за захранване на собствения имот и съседните имоти №№ 11538.14.1, 11538.14.2, 11538.14.3, 11538.13.27, 11538.13.39, 11538.13.50, 11538.13.52 и 11538.13.928 и са както следва:

- Годишен воден обем: 47 000 m3/y;

- Средноденонощен (средногодишен) воден обем: 130 m3;

- Средноденонщен (средногодишен) дебит: 1,5 l/s;

- Максимален дебит: 8,3 l/s.

Проученият локален експлоатационен ресурс на кладенеца е Qекс = 3,5 l/s. Този експлоатационен ресурс удовлетворява заявения от възложителя средноденонощен експлоатационен дебит в размер на 1,5 l/s, но не може да удовлетвори заявения максимален дебит, поради което е предвидено изграждане на резервоар, който трябва да се пълни при ниско натоварване на имотите, които ще се водоснабдяват от този ТК – основно през нощта.

С това искано водно количество, възложителя се категоризира като I категория водоползвател (съгласно чл. 3, ал.1 от Наредба №1 от 10. 10. 2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води).

Характеристиката на подземния воден обект, от който се предвижда да се осъществи водовземането е както следва:

Подземният воден обект, в който ще се изгражда тръбния кладенец, попада в подземно водно тяло Пукнатинно-карстови води в горна креда – Бургаска вулканична зона, северно и западно от Бургас с код BG2G0000К2034 от регистъра на Басейнова дирекция „Черноморски район“ – гр. Варна.

- Разглежданият участък се намира в Балканидния хидрогеоложки регион – област Балкан. В геоложко отношение попада в една позитивна тектонска структура – Еминската антициклинала. На изток и югоизто тя продължава в акваторията на Черно море;

- Литоложкият строеж в разглеждания участък е представен от флишките седименти на Еминската свита (emK2sp – Pg1). Изградена е от скали с горнокредна-палеогенска възраст и седиментен теригенно-варовиков състав – редуващи се през различни интервали от алтернация алевролити, пясъчници, мергели, варовици . Скалите, служещи за основа на наложения структурен етаж, са носители на пукнатинни води. Подхранването на водоносния хоризонт е основно от инфилтрацията и валежите.;

- В приповърхностната си част геоложкия разрез е съставен от квартернерни пролувиални глини, песъчливи глини и чакъли с песъчливо-глинест запълнител. Дебелината им е около 10÷30 m. Те са разположени непосредствено над седиментите от Еминския флиш.;

- Разглежданият водоносен хоризонт е формиран в горната част на флишкия комплекс в състава на Еминската свита. Изграден е от силно напукани пластове от редуващи се варовици, песъчливи варовици и варовити пясъчници с обща дебелина около 30÷40 m.;

- Горният водоупор е регионално издържан. Изграден е от редуващи се по-плътни теригенни материали (мергели и глинести пясъчници) с дебелина около 25÷30 m. Долният водоупор, който е също площно издържан е от мергели.

- Подземните води са напорни. Пиезометричното ниво, измерено в съседен кладенец, е на дълбочина 5,2 m от терена. Средната дебелина на водоносния хоризонт е 30 m. Средната проводимост е около 58,6 m2/d, коефициента на филтрация – 1,65 m/d, а коефициента на водоотдаване – 0,03.;

- Генералната посока на подземния поток е югоизток, като средния хидравличен коефициент е I = 0,025. Основното подхранване на подземните води в района е от идващия от северозападните части на водоносния хоризонт подземен поток

Изграждането на водовземно съоръжение е предвидено да се осъществи в точка с координати: N 42° 42ʹ 17,2ʺ и Е 27° 48ʹ 34,0ʺ. Абсолютната кота е 16,3 m.



Обобщената проектна конструкция на тръбния кладенец е показана в следващата таблица:

Сондажен кладенец

Дълбочина

[m]


Сондиране:

ядково/безядково



Обсаждане

Филтри

От … m

До….. m


Диаметър

[m m]


От … m

До….. m


Диаметър

[m m]


От … m

До….. m


Диаметър

[m m]


ТК

60

0 ÷ 60

130/250

0 ÷ 25

55 ÷60


114

25 ÷ 55

114


Технологията на изграждането е както следва:

Изграждането на кладенеца започва с проучвателно сондиране с автосонда – ядково на къс рейс 2,00 m, на сухо. Диаметър на сондиране – Ø 130. При необходимост от промивна течност ще се използва чиста вода. След достигане на проектна дълбочина 60 m на сондажа се прави безядково проширяване с диаметър на сондиране Ø250. Проширяването се извършва с ролково длето с центратор.

В готовият сондаж се спускат РVС филтрите. За лесно спускане на филтърната колона ще бъдат поставени центратори – по 3 през 120° на всеки 3 метра. Гравийната засипка (каменна фракция 5/10) се полага на дълбочина 2 m под нивото на терена. Непосредствено над засипката се прави бентонитова глинена тапа с дебелина 1 m.

Стабилизирането и херметизирането на сондажното устие, с цел да се изключи проникването на повърхностни води, ще стане посредством бетониране на обсадната колона в приустиевата част до дълбочина, не по-малко от един метър. Устието на сондажа се затваря с метален капак с ключалка, ако веднага не се изгражда помпена станция.

При завършване на сондажния кладенец ще се проведе ерлифтово водочерпене с продължителност не по-малко от една машиносмяна до пълното почистване на шлама. След възстановяване на нивото се извършва опитно водочерпене с продължителност най-малко 72 часа, като се извършва непрекъснато измерване на понижението по време на водочерпенето и възстановяването до достигането на първоначалното ниво (СВН). В края на водочерпенето се взимат водни проби за химичен, радиологичен и микробиологичен анализ.
Оразмеряване на санитарно – охранителната зона около кладенеца

В съответствие с изискванията на Наредба №3 от 2000 г. на МОСВ, МЗ и МРРБ за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, около подземните вододобивни съоръжения се организират три зони (пояси) за санитарна защита (СОЗ) – пояс I (за строга охрана), пояс II (срещу биологични, бързоразпадащи се и силно сорбируеми химически замърсители) и пояс III (срещу стабилни несорбируеми химически замърсители)

Пояс I има за цел защитата на самите водовземни съоръжения (повърхностни и подземни) като предотврати външния достъп до тях чрез затваряне и ограждане на кладенците. Съгласно Наредба №3 за водоизточници, които са в строителна регулация, този пояс може да има формата на квадрат със страни, отстоящи на 5÷10 m от вододобивното съоръжение. В случая се приема, че пояс I ще бъдат квадрат със страна 5 m, в центъра на който ще се намира проектирания кладенец.

Границите на пояси II и III най-общо се оразмеряват в съответствие с хидрогеоложките условия и режима на експлоатация на съоръженията. Съгласно изискването на чл.30, ал.2 от Наредба №3, точните размери на тези пояси се определят чрез математическо моделиране.

За определяне на двете зони за разглежданото водовземно съоръжение са използвани два модела съответно: MODFLOW и MODPAHT.


Извадка от топографска карта на района с границите на изчислената СОЗ – пояси II и III

Справочен регистър на геодезичните координати на граничните точки на пояси I и II на СОЗ



2. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение, необходимост от издаване на съгласувателни/разрешителни документи по реда на специален закон; орган по одобряване/разрешаване на инвестиционното предложение по реда на специален закон;

Имотът попада в урбанизирана територия по ТУП на община Несебър от 1997 г.

Инвестиционното предложение не противоречи по никакаъв начин на предвижданията на проекта за ОУП за тази част от землището на град Свети Влас и община Несебър. С неговото реализиране ще се захранят с вода за питейно – битови цели и поливане на озеленени площи съседните парцели, които към този момент не са захранени с питейна вода от обществена водоснабдителна система.

Използването на предвиденото водовземно съоръжение ще се използва за питейно – битови нужди до изграждането на обществената водоснабдителна система в района.







Извадка от Проекта за ОУП на община Несебър с местоположението на площадката на инвестиционното предложение и на сондажния кладенец (в син полигон и стрелка към него) и част от легендата на условните знаци в него.

3.Местоположение на площадката - населено място, община, квартал, поземлен имот, географски координати (по възможност във WGS 1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура/

Изграждането на водовземното съоръжение (тръбен кладенец) ще се извърши изцяло и само на територията на ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“. Имотът е с променено предназначение, като трайното предназначение на територията му е „Урбанизирана“, а начина на трайното ползване „Незастроен имот за жилищни нужди“.








Извадка от кадастрална карта за прилежащия район на ПИ с № 11538.13.42 (в сиво оцветен полигон),местност „Козлука”, землище на гр. Свети Влас, община Несебър. Със син контур е посочена прилежащата част от територията на ВС "Елените".

Извадка от карта на защитените природни обекти за територията на РИОСВ-Бургас местоположението на ИП (площадката е с червен полигон и стрелка).




Приблизително местоположение на ПИ №11538.13.42 в територията на ЗЗ “Емине” – BG 0002043 по Директива 79/409 на ЕС за опазване на дивите птици


Приблизително местоположение на ПИ №11538.13.42 спрямо територията на ЗЗ “Емине - Иракли” –

BG 0001004 по директива 92/43 на ЕС за опазване на природните местообитания



Поглед от юг към имот № 11538.13.42 (с червен контур и стрелка) през съседния имот № 11538.14.2
Територията на имота граничи по южната си граница със съществуваща общинска обслужваща улица. По тази пътна връзка ще става транспортния достъп на имота с републиканската и общинска пътни мрежи

Не се налага изграждането на нова външна за площадката на ПИ 11538.13.42 пътна инфраструктура.


4. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди - чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови:

По време на реализиране на инвестиционното предложение няма да се използват други терени и нарушава техния ландшафт за извършване на сондажни и строителни работи извън територията на имот №11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас. По никакъв начин няма да се засегнат и/или физически увредят прилежащите терени от използваната техника и автотранспорт.

Електроснабдяването ще се извърши чрез подземно прокарване на електропроводно отклонение от изграден трафопост в съседен имот. Захранването с питейна вода ще се осъществи от анализираното водовземно съоръжение.

Не се налага изграждането на нова външна за площадката на ПИ 11538.13.42 ВиК и електроснабдителна инфраструктура.


5. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране:

По време на реализиране и експлоатацията на ИП се очаква формирането само на строителни отпадъци.

По време на строителството ще се генерират отпадъци еднократно, само за периода на изграждане на водовземното съоръжение.

Не се предвижда генерирането на опасни отпадъци.

Различните по вид и количество отпадъци са представени и класифицирани, като наименования и код, съгласно Приложение 1 към чл. 5 ал.1 на Наредба № 3 от 01.04.2004 год. за класификация на отпадъците, на МОСВ и МЗ (ДВ бр. 44/2004 год.).





Вид на отпадъка

Количество, t

Третиране

Код

Наименование

Строителни

1

20 01 01

Хартия и картон

≤ 0.006

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване

2

20 01 39

Пластмаса

≤ 0.0009

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване

4

17 01 01

Бетон

≤ 0,084

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване, както и оползотворяване за обратно засипване

5

17 04 05

Желязо и стомана

≤ 0,021

Събиране, предварително съхраняване и предаване на лицензирани фирми за оползотворяване

6

01 05 04

Сондажни течности от промиване със свежа вода и отпадъци от сондиране (шлам от сондиране)

≤ 3,0

Оползотворяване за обратни засипки на резервоара или предаване на депо за строителни отпадъци

Всички генерирани отпадъци по време на строителните дейности ще се събират и съхраняват разделно на обособени за тази цел площадки, като в последствие ще се предават на лицензирани фирми за оползотворяване.

При строителството предварително ще се отдели хумусния слой от мястото на сондиране и утаителя и резервоара, ще се депонира на част от площадката и в последствие ще се вложи за рекултивация на утаителя и за оформяне на зелените площи в съответствие с изискванията на Раздел ІІІ от ЗООС. Съгласно чл.2, ал.2, т.4 от Закона за управление на отпадъците изкопаните земни маси по време на сондирането не се считат за отпадъци, тъй като те ще се използват в естественото си състояние за строителни цели – обратна засипка и вертикална планировка на площадката на имота.
6. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин на тяхното третиране - локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.
При строителството и експлоатацията на обекта не се генерират отпадъчни води. Работният персонал на моторната сонда и строителните работници по време на сондирането и изграждането на ТК и резервоара ще ползват изградените санитарни възли в съседните имоти.

Целта на ИП е да осигури вода за питейно-битови цели и поливане на тревните площи на изброените по-горе имоти.


При използване на добиваната вода от новопредвиденото водовземно съоръжение формираните битово-фекални отпадъчни води в съответните имоти, ще се третират съгласно записаните условия в крайните административни актове, с които са приключили съответните процедури по глава VI от ЗООС за предвидените инвестиционни предложения в съседните имоти №№ 11538.14.1, 11538.14.2, 11538.14.3, 11538.13.27, 11538.13.39, 11538.13.50, 11538.13.52 и 11538.13.928.
І. Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда.
Прилагам:

  1. Уведомление по чл. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда в един екземпляр на хартиен носител и в два екземпляра на електронен носител.

  2. Документи, доказващи уведомяване на съответната/съответните община/общини, район/райони и кметство или кметства и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява)/съгласно изискванията на чл.4, ал. 2 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, /обн.ДВ бр.25 от 18.03.2003г.,изм. ДВ бр.3 от 10.01.2006 г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2011г., изм. ДВ. Бр.94 от 30.11.2012г./

  3. Актуална скица на имота, координатен регистър на характерните точки в цифров вид на имота за уточняване местоположението му или кадастър от възстановената собственост.

  4. Документ за собственост.

  5. Други документи, по преценка на уведомителя:


Дата:..12.09.2013 г. Уведомител:.....................................

/подпис/

Забележка: Възложителят е задължен да осигури еднаквост на съдържанието на хартиения и в електронния носител на информацията, като при установено несъответствие РИОСВ-Бургас взема предвид хартиения носител.




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница