Доклад за резултатите от образователно -възпитателния процес в детски градини за учебната 2016/2017 година



Дата10.04.2018
Размер212.37 Kb.
#65782
ТипДоклад



ОБЩИНА

ГАБРОВО



ДОКЛАД

ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ОБРАЗОВАТЕЛНО -ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

В ДЕТСКИ ГРАДИНИ ЗА УЧЕБНАТА 2016/2017 ГОДИНА



  1. Анализ на дейността в детската градина за постигане на очакваните резултати от възпитанието, обучението и социализацията на децата във всяка възрастова група.

През учебната 2016/2017 година на територията на град Габрово функционират десет детски градини, като три от тях - с филиали в селата: Поповци, Враниловци и Яворец. Броят на децата, посещаващи детските заведения в началото на учебната година са 1757, а в края -1776, в резултат на което са сформирани 73 групи. Записаните деца в детските заведения са с 57 по-малко в сравнение с предходната година, като броят на 5 – 6 годишните е намален с 16 деца. Подлежащите на задължително предучилищно обучение, 5-годишни и 6-годишни деца са 916. Капацитетът на разкритите яслени групи в обединените детски заведения е запълнен.

Прогнозният брой на децата в детските заведения през учебната 2017/2018 г. се очаква да бъде около 1636, в резултат на което ще се сформира 65 групи при пълняемост на групите 23-25 деца.

Целите, заложени в дейността на детските градини са:



  • Създаване на условия за развиващо обучение при децата от 2 до 7 години, което да осигурява изява на способности, интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие и подкрепа на всяко дете в съответствие с възрастта, потребностите и интересите му.

  • Разгръщане на творчеството и иновациите във възпитанието и обучението на децата в предучилищна възраст.

  • Прилагане на демократичен стил на работа, осигуряващ ефективност, свобода при вземане на решения, стил залагащ на предприемчивостта, инициативността за издигане авторитета на детската градина.

  • Пълен обхват на децата от ромски произход и създаване на условия за адаптация при баланс между интеграцията и съхраняването на специфичната културна идентичност.

  • Съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност.

  • Стимулиране на позитивното отношение на родителите и мотивиранто им за пълноценно сътрудничество.

  • Развитие на детското заведение в център за образователни и културни дейности, подготвящи децата за училище и активен социален живот.

Приоритетите в дейността на детските заведения са насочени към:




  • Създаване на условия за активно участие на децата:

  • в образователния процес чрез прилагане на иновативни методи, средства и похвати;

  • в културния живот на детската градина чрез мотивиране за изява на индивидуалните способности.

  • Изграждане на позитивна среда за осигуряване на физически, психически и емоционален комфорт за всяко дете, допринасяща за интелектуално, емоционално и личностно развитие на детето, социална компетентност и подготовка за училище;

  • Оказване на целенасочена обща и допълнителна подкрепа на деца, при които са на лице обучителни трудности, както и на даровити деца.

  • Тематични срещи и консултации с родителите с оглед осъществяване на коректни взаимоотношения и контакти, сътрудничество и съпричастност, основаващи се на доверие и откритост, толерантност и добронамереност, деликатност и взаимно подпомагане;

  • Решаване на конфликти между децата и противодействие срещу проявите на агресивност и насилие;

  • Оптимизиране на дейностите извън държавните образователни стандарти.

Във всички детските градини на територията на община Габрово е организиран дневен режим на децата, съобразен с държавните образователни изисквания. В началото и в края на учебната година е проведена във всяка възрастова група входящата и изходяща диагностика, съобразена с програмната система и възрастовите групи, с която е отчетена успеваемост на децата, степен на развитие на уменията им по основните образователни направления, с акцентуване върху познавателните им способности, социални умения и емоционална отзивчивост и постигането на държавните образователни изисквания. На децата са издадени необходимите документи в съответните срокове за записване в училище.
Подготвителна група 6-годишни :

Образователно направление „БЕЛ” - децата умеят да общуват помежду си и с възрастни като използват сложни съставни и сложни съчинени изречения. Основното ядро деца е с високо равнище на постиженията. Разбират и пресъздават подходящи литературни произведения, могат да съставят разказ по преживяване и опорни думи.

Образователно направление „Математика” - децата имат изградени първоначални представи за количествени, пространствени и времеви отношения между обектите. Децата са овладели предвиденото в образователното съдържание, могат да извършват логически операции, както и събиране и изваждане, решават прости словесно-логически задачи.

Образователно направление „Околен свят” – децата могат да сътрудничат, да взаимодейтват, познават различни правила, проявяват емоционално оценъчно отношение, спазват норми на безопасност, с точност и разбиране разпознават някои видове птици, растения, животни, наблюдават природни явления и могат да ги описват, разбират някои причино-следствени връзки между природните явления.

Образователно направление „Изобразително изкуство” - познават различни видове материали и начини за работа с тях, могат да изразят отношение към резултатите от изобразителната си дейност.

Образователно направление „Физическа култура” - познават и изпълняват различни естествено-приложни движения, участват в организирани игри и състезания, разпознават елементи на спортове.

Образователно направление „Музика” - разпознават и назовават произведения и муз. инструмени, пеят, умеят да импровизират танцови движения върху позната мелодия .

Образователно направление „Конструиране и технологии” - могат да конструират, подреждат пъзели, изработват модели по елементарна схема. Имат адекватна за възрастта си представа за материали и начини за свързването им. Могат да създадат продукт по образец.
Подготвителна група 5-годишни :

Образователно направление „БЕЛ” - могат да разказват логически свързано по картини, подобряват уменията си за откриване на звуковете в думите и разбирането за смислоразличителната функция на звука.

Образователно направление „Математика” - могат да откриват геометрични фигури и форми в графично композирани познати обекти и отбелязват броя им, ориентират се в двумерно пространство и частите на денонощието.

Образователно направление „Околен свят” - децата имат конкретни представи за личен празник и могат да го преживеят, познават празниците Коледа, Нова година, Цветница, Великден, запознати са с някои традиции и вярвания и фолклорна обредност.

Образователно направление „Изобразително изкуство” - познават различни видове материали и начини за работа с тях, могат да изразят отношение към резултатите от изобразителната си дейност, но има деца, които се затрудняват при пренасяне на фигури в мрежа.

Образователно направление „Физическа култура” - познават и изпълняват различни естествено-приложни движения, участват в организирани игри и състезания, разпознават елементи на спортове, стараят се да изпълняват точно правилата на спортните игри и упражнения, следва да се работи за безопасност и взаимопомощ.

Образователно направление „Музика” - разпознават и назовават произведения и детски песни. Проявяват предпочитания към определени видове и жанрове музика, както и интерес към някои детски музикални инструменти.

Образователно направление „Конструиране и технологии” - децата имат предпочитания към работа с хартия, могат да работят самостоятелно и да изпитват удовлетворение от постигнатия резултат.

Изводи:


  • Достигнати са държавните образователни изисквания по образователните направления.

    • Децата умеят да анализират и обобщават, да разбират общи принципи и зависимости. Съсредоточават се при изпълнение на задачи, като трудните ги стимулират. Умеят да водят разговор, да беседват и дискутират, да описват, разказват и преразказват.

  • Подбират и прилагат необходимите и подходящи знания, умения и способи за изпълнение на поставените задачи, за действие в природата и социалната среда.

  • Проявяват изявени музикални способности и такива, свързани с изобразително-творческата дейност, художественото слово, математиката и конструктивно техническите дейности.

  • Емоционално-личностни качества: децата са напълно самостоятелни, проявяват увереност в себе си, умеят да работят в екип, да взаимодейства с другите деца и с възрастните, умеят да вземат решения и да поемат отговорности. Имат вярна самооценка за успехите си, проявяват активност и инициативност.

    • Социално-поведенчески качества: децата имат представа за социално приемливо или неприемливо поведение, включват се в социални групировки, като действат по определен начин в съответствие с нормите в групата. Изслушват събеседника, изразяват мнение без да се притесняват, свързва постигането на целите и задачите с необходимите правила и ги изпълняват правилно.

  • Необходимо е прилагане на индивидуална работа към децата в риск и от ромския етнос, особено по български език.

  • Децата имат необходимата интелектуално-познавателна, морална, социално – поведенческа, емоционално – волева, мотивационна и физическа готовност за училище.


2. Реализирани образователни и спортни дейности в детското заведение през изминалата учебна година и брои на участвалите деца.
В детските градини е осигурена възможност децата да се включват в допълнителни дейности: Английски език – 167 деца, Руски език – 49 деца, Изобразително изкуство – 41 деца, Приложно изкуство – 38 деца, Приложно изкуство – керамика и работа с глина -72 деца, Куклено студио „Бърборино” – 29 деца, Народни танци – 238 деца, Класичеси и модерен балет - 57 деца, Изправителна гимнастика - 46, Спортна акробатика - 59, Йога - 18, Футбол - 289, Баскетбол - 91 и Карате - 35 . Съчетаването на разнородни занимания, видовете изкуства, музика, танц, рисуване и спорт се допринася за положителен и добронамерен микроклимат в групата и по-лесно справяне при конфликтна ситуация.

Децата са участвали в:

- тържествено откриване в ритуалната зала на Община Габрово на „Седмицата на голямото четене“ - четене на приказки от представители на различни институции и родители за деца и срещи с ученици от основните училища, които четоха и драматизираха приказки пред децата.

- запознаване с различни художествени произведения – “Задави се Меца”, “Есенна приказка”, “Лошата катеричка” и др., в които е застъпена темата именно за отношенията и поведението между хората, хората и животните. Възпитаване на култура на общуване и насърчаване на приятелските взаимоотношения в групата, чрез интерактивни игри за доверие, сближаване, приятелство: „Кълбо”, „Рисувам по гърба на моя приятел”, „Влак”, „Ти си ми приятел”, „Затвори очи” „Защо си приличаме”.

- беседи върху съдържанието на литературни произведения и интерактивни игри под наслова “Измисли щастлив край“, в които децата променят думите, действията на героите и края на приказката, осъзнават и изразяват отношение към позитивните и негативните постъпки на героите

- обучителни уроци за децата от подготвителните групи „България в моето сърце ”

- съвместен урок с природна академия „Узана” - „Познай кое животно съм”

- открити уроци пред родители „Домашни животни“, „Bee Robot“, „Математически маратон“ по повод „Ден на народните будители”; Интерактивни развиващи игри от народната приказка „Болен здрав носи”;

- за откриване и закриване на учебната година – „Хей, приятелю здравей“, „Бал на науките“ и „Литературна композиция по Рибния буквар“

- реализирана открита педагогическа практика по педагогиката на Монтесори- съвместна инициатива на детската градина „Младост“ и Национален музей на образованието - дългосрочна съвместна дейност по проект на НМО „Педагогическа мисъл от ХІХ и ХХ век - предучилищно образование”.

Спортните дейности са фактор за физическо и психическо здраве, развитие на физически качества и дееспособност и утвърждаване на здравословен начин на живот. Подвижните игри в сутришната гимнастика и заниманията в детските градини допринасят за изграждането на положителни отношения – взаимопомощ, комуникативност, толерантност, отстъпчивост и т.н. Такива игри са „Две козлета”, различни щафетни и колективни игри – „Есенно състезание“, „Снежни игри“. Със сформирани отбори от 10 деца се включиха всички детски градини в организирания от Община Габрово спортен празник на детските градини в гр.Габрово, през месец май, в зала „Орловец”.
3. Инициативи и участие на децата във форуми – празници, екскурзии, изложби и други.
Учебната 2016/2017 година бе наситена с инициативи и изяви, организирани и осъществени с общи усилия от деца, учители и родители, което е израз на съпричастност към проблемите на предучилищното образование, на активно сътрудничество между институцията и родителите, на осъзнато чувство на взаимност в грижите за децата и тяхното бъдеще.

Традиция в детските градини е отбелязване и честване на големи християнски и народни празници - вълнуващи срещи и докосване до българския фолклор, традиции и обичаи в името на духовните християнски и национални ценности и възпитанието на подрастващите, израз на благородството и силата на българския дух: „Никулден”, „Ден на християнското семейство“, „Коледуване и Бъдни вечер“, „Бабин ден”, „Баба Марта в детската градина”, „Лазаровен”, „Цветница“, „Великден“ и „Гергьовден“, „Да посрещнем пролетта“ Тържества посветени на празника за мама по различен надслов „За мама с обич“, „Обичам те, мамо!“, „Мила моя мамо“, „Поздравителен концерт за мама“.

Децата от детските градини се изявиха в различни общински и национални конкурси, фестивали и концерти: ХVІІ Национален детски музикално-фолклорен фестивал“, „Златна лира на Орфей“, Регионален фолклорен фестивал „Златен славей“, Мини-карнавал „Малкият Смехурко“, Национален конкурс за северняшка песен “Море песен екна“-Севлиево, Национален младежки конкурс Овча Могила, Празник на детето“Ринги, ринги, рае, кой с нас ще поиграе“ ЕМО “Етър“, VІІ Международен конкурс „Обичам моята родина“, Международен конкурс за детска рисунка “С очите си видях бедата“, Национален конкурс за детска рисунка на тема: „Аз, моето семейство, моят град” – народно читалище „Зора”, конкурс за рисунки организиран от дома на хумора и сатирата „Гагарин на планетата Габрово”, Международно биенале на изкуствата за деца в град Канагава – Япония, Участие в национален конкурс за рисунка на НЧ „Елин Пелин“- село Байлово по повод на 140 години от рождението на Елин Пелин на тема „Моят любим герой на Елин Пелин“.

През месец декември 2016 година и април 2017 г. децата подготвителните групи – ПГ6 от детските градини посетиха ЕМО „Етър” и взеха участие в конкурса за „Най-хубавата сурвакница” и в ателие „Майсторете ръчички” за боядисване на яйца с растителни багрила.

По случай 130 години от рождението на Ран Босилек през месец октомври в парк „Маркотея“ беше организиран детски фестивал „Патиланско царство”, в който се включиха децата от детските градини.

Активно децата се изявяват в инициативи на община Габрово, като взеха участие в заключителния концерт в парк „Маркотея по проект “Жива вода“, в Карнавално шествие и в мини карнавал в дните на празника на Габрово, в организираните благотворителни кампании и концерти за децата със СОП, за семейства с репродуктивни проблеми – ”Зрънце живот”, за деца със заболяване – „Купи жива елхичка, помогни на дете”, 25-години от възстановяването на Женското благотворително дружество „Майчина грижа”.

През месец май 2017 година с голям концерт ДГ”Първи юни” отбеляза своя 40 годишен рожден ден, които се проведе в зала „Възраждане“ в присъствието на родители и бивши възпитаници на градината.
4. Сътрудничество и съвместни дейности с родители, настоятелство и организации, подпомагащи предучилищното образование.
Утвърдена е традицията на сътрудничество между семейството и детската градина. Отношенията между родители и учители се изграждат на основата на разбирателство, единомислие и непрекъснато общуване и взаимодействие в името на детето. Целенасочената съвместна дейност между детската градина и семейството осигури единен подход в разкриването на света, обкръжаващ детето и постоянна взаимна информация за цялостното развитие, за неговите интереси, потребности и поведение.

В детските градини сътрудничество с родителите се проявява в индивидуални, групови и колективни форми като беседи, консултации, дискусии, анкети, тренинги, открити ситуации, уроци и дни, родителски срещи, училище за родители, дарения на материали, играчки, образователни игри. Инициативи, свързани с участия в тържества, посещения на места извън детската градина са организирани с активното съдействие на родителите, както и инициативи под надслов: „Петък с мама”- родители присъстват и наблюдават педагогическата дейност в групата на своето дете, „Зелени дни“ - създаване на подходяща образователна среда и личностно отношение към природата, „Професията на моите родители”, „Спортен празник на игрите”, „Довърши нашата приказка“ и други.

Изградени са партньорства между детските градини и организации, подпомагащи предучилищното образование – образователни и културни институции, социални служби, ЦОП –Община Габрово и ЦОП –SOS детски селища, ИМКА – Габрово, Регионален исторически музей, Регионална библиотека „Априлов- Палаузов”, Интерактивен музей на занаятите в Габрово, ЕМО – „Етър“, Детска природна академия „Узана” и Дом на хунора и сатирата. Със съдействието на ИМКА – Габрово е реализиран проект „За повече детски усмивки“, а от ЕИЦ „Европа директно” към Габровската търговско-промишлена палата, ДГ „Мики Маус” и Регионално управление на образованието е организиран открит урок по предприемачество „Ани и панаирът” по програмата „Ние” на Junior Achievement.

През учебната 2016/ 2017г. в детските градини за деца със СОП бе организирана допълнителна подкрепа на личностно развитие и осъществено подпомагане от специалисти от РЦПППО - Габрово.

В детските градини има учредени Настоятелство и съгласно Закона за предучилищното и училищно образование са създадени Обществени съвети.
5. Дейности за осигуряване на безопасни и здравословни условия на обучение и пребиваване на децата в условията на детската градина.
Дейностите за осигуряване на безопасни и здравословни условия на обучение и пребиваване на децата в детските градини са регламентирани в Правилник за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд, в който са посочени правилата, които трябва да се спазва персонала на детското заведение, относно контрола на пропусквателния режим, при излизане и влизане на групите по време на игрите на открито, при приемане и предаване на децата и здравно-хигиенните норми и изисквания.

В детските градини са разработени Вътрешни правила за изграждане механизъм за противодействие на тормоз между деца, както и План за противодействие проявите на тормоз в детското заведение, както и Стратегия за превенция и ограничаване на агресивното поведение сред децата.

Не са регистрирани проблеми, инциденти или прояви на агресия.
6. Дейности, свързани с интеграцията на деца от етнически малцинства.
Интеграцията на децата от етнически малцинства е обект на целите и приоритетите в детските градини. Процесът на интеграция чрез образование дава възможност на децата от различни етнически групи да получат необходимата подготовка, гарантираща им пълноценно участие и реализация. Основните проблеми, затрудняващи качественото образование, равноправната интеграция и развиването на културната идентичност на децата от етническите малцинства и по - специално от ромското са затруднена адаптация на децата; незадоволително усвояване на преподавания учебен материал поради недостатъчното владеене на българския език; нередовно посещение и непълноценно участие в учебно - възпитателния процес; ниска степен на грамотност и квалификация на родителите им. За отстраняване на проблемите са извършени следните дейности: допълнителна образователна подкрепа на децата за изравняване на стартовите им позиции с тези на останалите деца; консултации с учителите, при проблеми в усвояване на учебния материал; разяснителна работа за огромната роля на образованието за бъдещето на техните деца; предлагане и включване на децата в дейности извън учебната програма; Приобщаване на родителите в процеса на образование, чрез активно работещ Обществен съвет, провеждане на индивидуални работни срещи с родителите на деца, в риск, привличане на родителите за участие родителските съвети и включването им в съвместни инициативи – екскурзии, концерти, спортни срещи и др.

Проведените предварително планувани съвместните мероприятия са насочени към опознаване и зачитане на традициите и обичаите на ромския етнос, както и към съхраняване и развиване на културната индентичност на децата от етническите малцинства.



7. Информация и анализ на дейността на логопедичните кабинети.
В детските градини е извършено обследване на децата от логопед. Предмет на дейността са диагностиката, рехабилитацията и корекцията на всички видове комуникативни нарушения при деца от подготвителните групи в предучилищна възраст. Поради големия брой нуждаещи се логопедите не могат да обхванат всички деца и да работят индивидуално с всяко дете, което налага децата с констатирани логопедични нарушения да бъдат разпределени в логопедични групи според диагнозата на конкретното дете.

През учебната година логопедичната работа беше насочена в подобряване на артикулацията, фонематичния слух, ретенцията и фината моторика, постановка на звуци, дихателни упражнения, чрез които се регулира говорното дишане, плавността и темпа на говорене, слушане на правилна говорна реч, развитие на речта и разбирането, възприемане на различните прозодически особености на говора. Преобладават деца с полиморфна дислалия и дефицит на внимание.

Услугата е полезна и необходима за децата, удобна и безплатна за родителите, но те не се чувстват ангажирани с допълнителни занимания в къщи поради, което проведената корекционно – логопедична дейност не е с очаквания ефект.
8. Информация за дейността на детския психолог, включително броя на децата, с които е работил през учебната година.

През учебната година двамата психолози са работили с децата от детските градини по определен график. В зависимост от конкретната ситуация проведените дейности са:

1. Диагностициране:

По заявка от страна на родители и учители е извършена диагностика на около 135 /сто тридесет и пет/ деца от различни възрастови групи чрез методите на наблюдение, групови игри, от които четиридесет и три деца чрез индивидуална работа.

В процеса са отчетени:


  • Поведенчески проблеми:

  • в общуването

  • в социализацията (включително прояви на агресивно поведение)

  • емоционални проблеми

2. Индивидуална работа в случайте при:



  • проблеми с концентрацията и устойчивостта на вниманието

  • проблеми, свързани с физическа и вербална агресия

  • проблеми, свързани с промяна на социалната среда ( постъпване в първи клас)

3. Консултиране:



  • Консултиране с учители при проблеми, свързани с:

- взаимоотношения с деца

- взаимоотношения с родители



  • Консултиране на родители по въпроси свързани с:

- грижа и подкрепа на децата

- проблеми свързани с взаимоотношенията в семейството

- проява на проблемно поведение спрямо родител от страна на дете
4. Групова работа:


  • Запознаване с екипа и децата по групи чрез интерактивни методи, целящи стимулиране на себеизразяването пред група и взаимно изслушване

  • Работа в насока разпознаване на емоциите

  • Подпомагане на взаимодействието и адаптацията в групата




  1. Организационна работа:

Разработен е набор от тестове и методи, необходими за диагностициране, създадени са формуляри за деклариране на потребности и очаквани резултати, протоколи за посредничество при работа с деца, учители, родители.
9. Анализ на работата на здравните кабинети, материална обезпеченост, проблеми, инциденти.
В детските градини функционират здравни кабинети, в които е на лице материална обезпеченост, медицинския шкаф е зареден с необходимите медикаменти, дезинфектанти, консумативи и превързочни материали за оказване на първа долекарска помощ.

Медицинските специалисти извършват следните дейности:

- ежедневно провеждат противопаразитен филтър на децата;

- проверка на качеството и количеството на храната на децата;

- ежеседмично преглеждане на изготвеното меню за групите от детската градина и за тези от яслата, съобразено с изискванията за пълноценно, здравословно, рационално и разнообразно хранене;

- контрол за хигиената на кухненския блок и цялата детска градина;

- проследяване и контролиране на факторите на средата, в която се отглеждат и възпитават децата храненето, учебния режим, спортната дейноост, както и координиране по предварително изготвена „Програма за дезинфекция и хигиенно почистване”;

- планиране и провеждане на програми за здравното обучение на персонала и децата по възрастови групи и изготвяне на План с мероприятия за здравна просвета;

- поддържане на връзка с личния лекар на всяко дете и получаване на актуална информация за здравословното му състояние и проведените имунизации;

- изготвяне на правила за закаляване на децата в условия на отглеждане и обучение, като закалителните процедури са според особеностите на годишните сезони;

- извършване на изследване, в началото и в края на учебната година, на здравословното състояние на децата по следните направления: оценка на физическото развитие на децата по основните антрлопометрични показатели (ръст, тегло и гръдна обиколка), проучване по видовете заболявания при децата и информиране родителите с резултатите изследванията за физическата дееспособност на децата.

10. Предвидени ремонтни дейности по подготовката на материалната база за новата учебна 2017/2018 година.
През месец август 2017 г. в детска градина „Мечо Пух“ започна основен ремонт на дворните пространства със средства от бюджета на община Габрово, който ще приключи за началото на новата учебна 2017/2018 г. В останалите детски заведения, предстои да се извърши частично подобряване на материалната база. Ремонтните дейности включват: обновяване на дворните пространства, боядисване на занимални, подови настилки, коридори и кухненски блок, покриви и ВиК инсталации.
11. Информация за събития, инициирани от персонала на детската градина, квалификации, получени награди, отличия. Наложени наказания на персонала.
Изяви на децата инициирани и организирани със съдействието на персонала на детската градина, като условно могат да бъдат разделени на общи за детската градина и инициативи по групи.

Във всяка детска градина, през учебната 2016/2017 година, педагогическите специалисти са участвали в различни квалификационни форми, в съответствие с Плана за квалификация на детското заведение. Във вътрешно - квалификационната дейност са участвали 97% педагогически специалисти. Проведени семинари, тренинги, практикум и творчески разговор на теми: „Емоционалната интелигентност – важна детерминанта за комуникативния обмен”, Емоционалната интелигентност – как да я използваме?”, „Повишаване емоционалната интелигентност на 6-7 годишните”, Тренинг за учители и родители с психолог - „Емоции и разпознаване на емоциите при децата от 3-7 годишна възраст”, Дискусия-тренинг „Емоционалната интелигентност – ключов елемент за успешния лидер” „Здравословното хранене и здравословен начин на живот”, запознаване с иновативна методология на Digitalkidz: „Играта най-добрият метод за учене”, „Изграждане на модели на поведение на децата имащи отношение към сигурността в информационното общество”, „Изграждане на хигиена на използване на техниката” и други. Част от квалификационните дейности извън детската градина са: Квалификационен курс „Ефективно с родителите” по Проект „За повече детски усмивки“, Квалификационен курс „Изграждане на професионално учителско и детско портфолио”, Квалификационен курс „Интегриране на новите технологии в детската градина чрез използване на софтуерен пакет, работа с интерактивна дъска и програмируеми играчки”. Участие в кръгла маса на 21 юни 2017г. „Съвременни практики за нравствено и патриотично възпитание” и в конференция на 7 юни 2017г. „Силата на общността” организирана от фондация „Америка за България”

Община Габрово реализира целенасочени инвестиции за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти в детските градини, като през 2017 година обучени пет педагози от детска градина „Мечо Пух“ по Монтесори педагогика в специализиран курс –„Въведение в Монтесори педагогиката при групова работа в детската градина“.

В партньорство с „Комплекс за социално-здравни услуги за деца и семейства“ в детска градина „Ран Босилек“, са осъществени дейности в полза на деца и родители по Проект на Община Габрово за превенция на социалното изключване чрез въздействие и инвестиции в ранното детско развитие и комплексна подкрепа на лица от уязвимите групи, свързана с родителски умения, преодоляване на дефицити в развитието и обучението, здравни и социални умения.

Получени награди, отличия и грамоти от педагогическите специалисти през годината:

Присъдена грамота „Неофит Рилски“ и звание „Учител на годината“ на Велимира Петкова, педагогически специалист от ДГ „Мечо Пух“.

Удостоена със звание „Учител на годината” е Милена Иванова, педагогически специалисти от детска градина „Ран Босилек“.

Номинирана в Общинския конкурс на СБУ „Учител на годината“ е Делфина Петровва, педагогически специалист от ДГ „Явор“.

Присъдени грамоти на директора и на два педагогически специалисти от ДГ „Мечо Пух“ за участие в Международни научно - практически конференции с доклад в Националната конференция „Водим бъдещето за ръка“, поведена в град Асеновград и в град Банско.

Грамота на Красимира Колева – директор и г-жа Надежда Дянкова – педагогически специалист от ДГ „Дъга“, за участие в кръгла маса на тема: „Съвременни практики за нравствено и патриотично възпитание”.

Присъдени грамоти на Биляна Денчева, педагогически специалист от ДГ „Радост“ – участник в кръгла маса на тема WWW.ШКОЛОТО.СОМ –„Съвременни практики за нравствено и патриотично възпитание”, организирана от РУО Габрово, Община Габрово, Областен съвет на СБУ Габрово на 21.06.2017г.

През 2016/2017 година са наложени наказания по чл. 188, ал. 1 и ал. 2 от КТ на двама педагогически специалисти от ДГ „Перуника“ и ДГ „Слънце“.


12. Информация за лица от персонала, придобили право на пенсиониране към 01.09.2017 г., както и обезпеченост на новата учебна 2017/2018 г. с педагогически персонал.

За новата учебна 2017/2018 година всички групи от детските градини ще бъдат обезпечени с педагогически персонал.

През летния период на 2017 г. 10 /десет/ лица, педагогически специалисти и 3 /три/ лица непедагогически персонал от детските градини на територията на община Габрово, придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Получени награди, отличия
Христина Кокенска – директор ЦДГ ”Радост”

-номинирана в Общински конкурс „Учител на годината – 2016” за постигнати успехи и значими резултати като учител и инициатор на иновативни технологии в педагогическата си дейност;

-носител на Специалната награда на Председателя на Синдиката на българските учители в ХІХ Национален конкурс на СБУ „Учител на годината – 2016”;

-носител на почетното отличие „Неофит Рилски” на МОН за дългогодишна цялостно високо-професионална трудова дейност в системата на българското образование;



Станислава Бенкова – младши учител, в ЦДГ „Радост“

-участник в ІХ научно - практическа конференция по предучилищно образование „Водим бъдещето за ръка – заедно с нашите деца”, 11-13 май 2016 гр. Пазарджик;

-носител на специалната награда за оригинално презентиране доклад на тема : ”Подвижните игри – част от физическата култура и семейната среда”;

Иванка Халачева – старши учител в ОДЗ „Ран Босилек“

-награда “Учител на годината – 2016” носител на Специалната награда на Синдиката на българските учители;



Вера Тихова – директор на ЦДГ „Явор“

-награда „Най-добър социален партньор” на IX-ти национален конкурс, организиран от СБУ.


През учебната 2016/2017 година по чл.188, т.1 от КТ са наложени административни наказание „забележка” на двама учители.
13. Обезпеченост с персонал
През учебната 2016/2017 г. в детските градини и обединените детски заведения са работили 153 учители и 140,5 непедагогически кадри. Всички учители са с висше педагогическо образование, като 79 от тях са с придобита професионално - квалификационна степен. Броят на педагогическия персонал е достатъчен за обезпечаване дейността на детските заведения.



Габрово, 5300, пл.Възраждане 3, тел: 066 818 400, факс: 066 809 371, www.gabrovo.bg



Каталог: files -> Obrazovanie
Obrazovanie -> Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2017 година
Obrazovanie -> Доклад за резултатите от учебно-възпитателния процес в общинските училища за учебната 2016/2017 година
Obrazovanie -> Работа по европейски, национални и регионални програми през 2006 г бе реализиран първият европейски проект „Коменски – училищни партньорства”
Obrazovanie -> Граждани, бъдете бдителни при използването на отоплителните и нагревателни уреди!!!
Obrazovanie -> Община габрово декларация за информирано съгласие
Obrazovanie -> Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби община благовеград 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница