Експресна стенограма!



Дата27.10.2018
Размер52.56 Kb.
#101255

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА!

ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Лайтмотивът, в иначе много доброто изказване на Мартин Димитров, с което изцяло се съгласявам, беше: „Никой не го е правил това. Никой не е посмявал през всичките тези години!”. Правил го е, разбира се, Иван Костов, когато управляваше. Той тези неща тогава ги правеше много по-лесно, със замах, но то беше друго време. То беше преди 12-13 години. Оттогава досега изтече много вода, много неща се промениха и тези неща сега не могат да се правят.

Аз ще продължа мисълта на господин Димитров, ако той ми позволи. Той е прав за всичко, но целта е друга.

Това е първата фаза, господин Димитров. Това нека да го считате и за реплика, можете и да ми отговорите.

Първата фаза е „да се маанат тия”, да се ликвидира тази структура, да я няма, тя да не работи, тя да не участва в тристранката, но ще има и втора фаза. Тристранката няма да остане без такъв партньор. И втората фаза е да се направи друга организация; да се вкара там нещо, което да е послушно; нещо, което да е угодно; което да е „наше”, имам предвид от гледна точка на ГЕРБ.

Това се подготвя от дълго време насам. Всички Вие знаете кое е то, което има и медии, което от дълго време насам се представя вече като „представителя на бизнеса”. Виждаме го много пъти и по медиите. Виждаме, че това вече започва да работи, то се подготвя. Ще мина малко време, днешният спор ще се позабрави, ще се появи така наречения КРИБ. Така ли е? Има ли някой, който да не е съгласен с това?

Разбира се, това се вижда, но никой не го изрича. И ние от „Атака”, както винаги слагаме пръст в раната и казваме наименованието на онова, което ще замени това, което в момента се ликвидира и премахва.

Това е част от хващането на всички лостове в държавата, на всички структури, които могат да работят в полза на управляващата партия и правителство. Това е пътят. Много скоро ще има нова поправка на Трудовия кодекс. Тогава ще се каже: „Не, не може без такъв партньор, не може тристранката да работи без него и, ето, видите ли кой – разбира се, това е нашият!”.

ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Реплики? Няма.

Господин Великов, заповядайте за изказване.

ТОДОР ВЕЛИКОВ (независим): Благодаря Ви, господин председател.

Уважаеми дами и господа, искам да аргументирам нашето предложение, което сме направили с колегата Чукарски, и да кажа, че го направихме, след като се срещнахме с представители на Търговско-промишлената палата.

Естествено, с този чл. 35, ал. 1, т. 5 някой много услужливо е намерил мотиви, чрез които да отстрани една дългогодишна работодателска организация в лицето на Българската търговско-промишлена палата. Трябва да си кажем и кой е този човек.

Тук седящият министър няма нищо общо с това. Един социален министър, който е бил член на синдикална организация, много добре знае, че е много по-добре да има колкото си може повече представителни работодателски организации, отколкото да е само една, и заради това ще създаде проблеми този член, тази т. 5. Какво имам предвид?

Българската търговско-промишлена палата обединява в момента около 52 хиляди фирми, колеги! Искам много добре да внимавате и да чуете тези числа, които ще кажа. Това са около 500-600 хиляди членове. Всички те имат своята представителност в лицето на Българската търговско-промишлена палата.

И тук ние трябва да кажем ясно и категорично, господин министър: това не са Ваши предложения, това са предложения на министър Дянков, който по този начин ще лиши всички тези членове, всички тези фирми от представителство в работодателските организации в България.

Искам да Ви зачета кои страни в Европа – страни, към които ние искаме да се присъединим, които искаме да следваме в своята европейска практика, нямат такава представителност, нямат критерии, по които такива организации да членуват: Германия, Дания, Литва, Португалия, Финландия, Швеция. Тези държави имат ли ниска производителност на труда, господин министър? Нямат! И знаете ли защо нямат? Защото всеки един, който пожелае да влезе и да има тази представителност, бива допуснат, а не бива лишаван, каквото казва чл. 35, ал. 1, т. 5. В момента Вие лишавате Българската търговско-промишлена палата от представителност. И знаете ли защо го правите?

Правите го в услуга на КРИБ, защото тези хора лишени от своята представителност ще намерят своето представителство в КРИБ, но кой представлява КРИБ в момента в нашата страна? – Едрият капитал. Ами, колеги, той е със съмнителен произход, вникнете в съдържанието на тази точка! Ние ще лишим средният и дребен бизнес от представителност и ще ги пренасочим към едрия капитал, който е със съмнителен произход.

Защо го правим всичко това? В услуга на кого? В услуга на някой, който в момента иска да завладее целия работодателски пазар, да застане до правителството и да каже: „Аз съм легитимният, искам всички поръчки да ми се дават на мен, аз ще диктувам положението в нашата страна!”. Ето това нещо искаме да го премахнем, колеги. Затова сме вкарали това наше предложение. Затова и всички тези предложения, които са направени по чл. 35, ал. 1, т. 5 са актуални и не само за БСП. Това направи впечатление на всички колеги.

Аз смятам, че и между Вас има хора, които казват, че това не е правилно и смятам, че трябва да бъдем подкрепени. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от дясно.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: И аз благодаря.

Реплики?

Заповядайте за първа реплика, господин Петков.

РУМЕН ПЕТКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин министър! Господин Великов, Вие се спряхте на няколко много чувствителни въпроси, но и Вие пропускате този, който в международен план за нас като държава, може да се окаже с много тежки последствия.

Аз ще цитирам писмото на господин Антонио Пеналоса, главен секретар на Международната организация на работодателите, поне част от него, за да е ясно, че проблематиката, която Вие поставяте, нейният генезис, нейните корени са тук, в България, но за да е ясно на всички нас, особено на народните представители от управляващото мнозинство, шамара, който можем да получим в международен план.

Писмото е до господин Бойко Борисов, министър-председател на Република България и аз се надявам, че това е видяно от всички народни представители. Информацията беше твърде скрупольозно представена от представителите на Българската търговско-промишлена палата: „В резултата на информацията, която получихме, сме особено притеснени, че условията, заложени в настоящето предложение всъщност не биха подобрили сегашните критерии, а по-скоро биха поставили българското правителство в нарушение на Конвенция 87 на Международната организация на труда относно свободата на сдружение. В този случай това би означавало, че Вашето правителство може да се окаже в нежеланата ситуация да се сблъска с международно оплакване в рамките на Международната организация на труда – ситуация, която никой не желае, а най-малкото Групата на работодателите в МОТ”.

Казвам тези неща, за да подчертая още веднъж пред представителите на управляващото мнозинство: уважаеми дами и господа, вътрешните шамари и вътрешното разчистване на терена е нещо, което сигурно не е откритие на днешното правителство, но в международен план това е първият случай, в който България ще бъде прасната, за съжаление, абсолютно заслужено, поради грубото и с нищо необосновано посегателство върху една работодателска организация.

И още веднъж се обръщам към Вас, господин министър – няма един разумен довод за този излишен репресивен текст към Търговско-промишлената палата, освен аргументите, които прозвучаха от двамата преждеговоривши. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.

Втора реплика? Няма.

Желаете ли дуплика, господин Великов? Не.

За изказване думата има госпожа Манолова.

МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин министър! И моето изказване касае скандалната т. 5 в чл. 35 от Кодекса на труда, която изключва реално Българската търговско-промишлена палата от социалния диалог, като я лишава от качеството й на национална представителна работодателска организация.



Всъщност този текст би могъл да бъде заменен от един друг, който ще е по-честен спрямо българските граждани, спрямо бизнеса и спрямо народните представители. Можеше спокойно Министерският съвет да внесе предложение, в което, вместо да измисли изкуствени критерии, да напише: изключваме Българската търговско-промишлена палата от тристранния диалог, а не с измисления критерий, който изключва всички организации, които изпълняват функции, възложени от българската държава с определен закон.

ВЙ/ЛС 238.

Каталог: bulgarian -> parliament
bulgarian -> Божествено откровение за Времето изтича! Мери К. Бакстър
bulgarian -> Програма по европейска интеграция към Центъра за европейски изследвания и информация в София и в програма по публична администрация в американските университети „Джорджтаун" и „Джордж Вашингтон"
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Докладчик драгомир стойнев: Постъпило е предложение от народния представител Менда Стоянова за създаване на § 3а
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница