Европейска рамка на ключовите компетентности компетентност



Дата04.09.2017
Размер138.84 Kb.
#29494

ЕВРОПЕЙСКА РАМКА НА КЛЮЧОВИТЕ КОМПЕТЕНТНОСТИ

КОМПЕТЕНТНОСТ

определение


Съдържащи се основни елементи в съответната компетентност - знания, умения и отношения /подходи/

ЗНАНИЯ

УМЕНИЯ

ОТНОШЕНИЯ/ПОДХОДИ

Общуване на роден език
Общуването е способност да се изразяват и анализират мисли, чувства и факти в устна и писмена форма(слушане, говорене, четене и писане), и да се общува в подходящата езикова форма в разнообразен социален и културен контекст — образование и обучение, в работата, у дома и в свободното време

Добро владеене на основната лексика, граматиката и различните стилове и функции на езика.

Познаване на различните форми на устно общуване

(разговори, интервюта, дебати и др.), както и основните характеристики на различните стилове в разговорния език.

Познаване на неезиковите стилове на комуникацията (характеристики на гласа, изражение на лицето, стойка и жестове).

Познаване на различните типове литературни текстове и техните основни характеристики, както и не-литературни текстове (автобиографии, молби, отчети,статии,есета, речи и др.) и техните основни характеристики.

Познаване на основните характеристики на писмената форма

(формална, неформална, научна, журналистическа, разговорна и други форми).

Познаване на разнообразните езикови и комуникативни форми, характеризиращи различни периоди във времето, географски области и социални групи.




Способността на общуваме в писмена и устна форма, да разчитаме и да изпращаме различни съобщения в разнообразни ситуации и с различни цели. Общуването включва способността да слушаме и да разбираме различни устни съобщения в различни ситуации, както и да се изразяваме кратко и ясно.

Способност да се аргументираме убедително в устна и писмена форма, както и да не пренебрегваме чуждата гледна точка.

Способност да използваме помощни материали (като бележки, карти, схеми), да създаваме, представяме и разбираме сложни текстове в писмена или устна форма (речи, разговори, инструкции, интервюта, дебати).

Способност да търсим и да обработваме информация в писмена форма, данни и концепции, за да ги използваме с научна цел и да я систематизираме. Способност да разграничаваме при слушане, говорене, четене, и писане полезната от излишната информация.




Да създаваме позитивно отношение към родния език чрез признаването му като потенциален източник за личностно и културно обогатяване.

Да зачитаме мнението и аргументите на околните и да участваме в конструктивен диалог.

Да сме уверени когато говорим пред публика



Да изградим позитивно отношение към междукултурния диалог




Общуване на чужд език
При общуването на чужд език се използват същите основни умения, както при общуването на роден език: способността да разбираме, изразяваме и тълкуваме мисли, чувства и факти в устна и писмена форма (слушане, говорене, четене и писане) в разнообразна социална среда — на работа, у дома, в свободното време, по време на обучение — според индивидуалните нужди.

Общуването на чужд език също така изисква познаване на културата, традициите, нормите на носителите на езика –междукултурни компетентности



Познаване на лексика, граматика, интонация и произношение

Познаване на различните езикови форми (напр. разговор лице в лице, по телефона,интервюта и т.н.).

Познаване на определени литературни и нелитературни форми (напр. разкази, стихотворения, статии, интернет-страници, инструкции, писма, кратки доклади и т.н.).

Познаване на основните характеристики на различните стилове в разговорния и писмен език (формален, неформален, журналистически, разговорен и т.н.).

Познаване на възприетите от обществото норми и културни аспекти, както и многообразието на езика в различните географска, социална и комуникационна среда.


Способност да слушаме и разбираме устни съобщения в различни комуникационни ситуации (познати теми от общи интерес или характерни за ежедневието).

Способност за четене и разбиране на неспециализирани текстове по различни теми, или в някои случаи специализирани текстове от позната област, както и писане на текстове в зависимост от ситуацията.

Ползване на помощни материали(напр. бележки, диаграми, карти) с цел разбиране или създаване на писмен или устен текст (напр. разговори, инструкции, интервюта, речи ).

Способност за дълготрайно и пълноценно изучаване на различни чужди езици.



Да усещаме културните разлики и да не се поддаваме на стереотипи.

Да проявяваме интерес към езиците като цяло



(вкл. диалекти и древни езици, езика на глухонемите и т.н.) и към междукултурния диалог.



Математическа грамотност и основни компетентности в областта на науката и технологиите
Математическата грамотност е способността да се събира и изважда, умножава, дели и да се изчисляват проценти наум и в писмена форма за да се решават всекидневни задачи. Фокусът е върху процеса, а не върху крайния резултат – важно е действието, а не знанието.

Научната грамотност се отнася до способността и желанието да се използват съществуващи знания и методология с цел да се даде обяснение на заобикалящата ни природа. Технологичните компетенции се изразяват в разбиране и приложение на въпросните знания и методологии с цел да се видоизмени заобикалящата среда в зависимост от желанието и нуждата на човека.




Добро познаване на цифрите и мерните единици и способност за използването им в различни ежедневни ситуации, основни методи за изчисление, познаване на елементарни форми на математическо представяне – графики, формули, статистика

Добри познания за математическите термини и концепции, включително съответните теореми по геометрия и алгебра Разбиране и познаване на въпросите, на които математиката може да даде отговор

Познаване на основни принципи в природата, в технологиите и технологичните продукти и процес

Разбиране на връзката между технологията и други сфери: научен прогрес (напр. в медицината), обществото (ценности, морал), културата (напр. медии) или околната среда (замърсяване, устойчиво развитие).


Способност за боравене с основните елементи на математиката, като събиране и изваждане, умножение и деление, проценти и съотношения, мерни единици с цел да се разрешават ежедневни проблеми, като

управление на бюджета на домакинството(приход-разход,планиране на разходите, спестявания);пазаруване (сравняване на цени,познаване на мерните единици и стойността на парите);пътуване и почивка(съотношение на разстояние и време за пътуване;валутни курсове и цени).

Способност за проследяване и оценка на поредица от математически аргументи и откриване на основната идея в дадена част от аргумента (особено доказателство) и т.н. Способност за боравене с математически символи и формули, дешифриране и тълкуване на математическия език и откриване на връзката му с естествения език. Способност за общуване за математика и на математически език

Способност за математически-логично разсъждение (усвояване на математически модели на разсъждение: абстрактно и мащабно мислене, създаване на математически модели (напр. анализ и моделиране) чрез използване и прилагане на съществуващи модели според ситуацията

Способност за разбиране и прилагане на (декодиране, тълкуване и разграничение между) различни видове математическо представяне на обекти, феномени и ситуации, избирайки между различни видове техники според ситуацията.

Склонност към аналитично мислене; способност за разграничаване на различни видове математическо изразяване (напр. между твърдение и предположение и т.н.); разбиране на математическите доказателства и мащаба на дадена идея

Способност да се използват помощни средства – вкл. Информационни технологии

Способност за използване и боравене с технологични инструменти и машини, както и с научни данни за постигане на дадена цел или достигане до заключение.

Способност за разбиране на основните елементи в научно изследване.

Способност за представяне на резултатите и разсъжденията, довели до тях.

Да използваме методи за изчисление за решаване на ежедневни проблеми.

Да се придържаме към истината като основа на математическото мислене. Желание за търсене на доводи в подкрепа на твърдения.

Готовност за приемане или отхвърляне на твърденията на околните на база на приемливи (или не) доводи или доказателства.

Интерес към науката и

технологиите, вкл. към въпросите на безопасността и сигурността, както и етични въпроси.

Позитивно отношение

към използването на реални данни и осъзнаване на нуждата от логика при достигане до заключения.

Интерес към придобиване

на научни знания, интерес към науката и към кариерно развитие в сферата на науката и технологиите


Дигиталните компетенции
включват умелото и правилно използване на електронни средства в работата, в свободното време и с цел комуникация. Тези компетенции са свързани с логично и точно мислене, обработване на голям обем от информация и развиване на добри комуникационни умения. На начално ниво уменията по ИКТ /информационни и комуникационни технологии/ включват употребата на мултимедийни технологии с цел да се извлича, оценява, съхранява, създава, представя и обменя информация, както и да се комуникира посредством Интернет.

Познаване на основните компютърни програми, вкл. текстообработка, таблици, база данни, съхраняване и обработка на информация; Познаване на възможностите, които дават Интернет и електронните комуникации (електронна поща, видео-конферентна връзка и други възможности на мрежата); както и разликата между реалния и виртуален свят

Разбиране на потенциалните възможности на ИКТ да подпомагат личностната изява, социалната интеграция и възможностите за намиране на работа;

Разбиране на надеждността и законността на наличната информация (достъпност/допустимост) и спазване на етичните принципи при използването на ИКТ


Умения за търсене, събиране и обработка на електронна информация (създаване, подредба, разграничаване на същественото от несъщественото, на субективното от обективното, на реалното от виртуалното), данни и идеи и методичното им използване

Умение да се ползват подходящи приложения(презентации, графики, диаграми, карти) за създаване, представяне и изясняване на комплексна информация

Умения за достъп до и търсене на интернет-страници и използване на интернет-услуги, като онлайн комуникация и електронна поща

Умения за използване на ИКТ с цел подпомагане на аналитичното мислене, креативността и иновациите в различен контекст – в къщи, в свободното време или на работа




Склонност към използване на ИКТ за самостоятелна или групова работа; внимателен анализ и преценка на наличната информация

Съзнаване и разбиране на необходимостта от безопасно и отговорно използване на Интернет, вкл. правото на лична тайна и културна свобода.

Интерес към използването на ИКТ с цел разширяване на мирогледа, чрез комуникация и участие в мрежи с културни, социални и професионални цели


Умения за учене
“Умението да учим” е желание и умение да организираме и контролираме процеса на учене както в индивидуална, така и в групова форма. Към него спада способността да използваме времето ефективно, да разрешаваме проблеми, да натрупваме, обработваме, оценяваме и усвояваме нови знания, както и да прилагаме тези нови знания в различна среда: у дома, на работа, докато се учим или образоваме.

Познаване и разбиране на различни методи на учене, силните и слаби страни на дадени умения и квалификации.

Познаване на наличните възможности за образование и обучение, както и как различните решения, взети по време на курса на обучение, водят до различно кариерно развитие.




Ефективно управление на процеса на учене и кариерата като цяло

: способност за посвещаване на времето за учене, самоконтрол, дисциплина, упоритост и обработка на информацията по време на обучение

Способност за концентрация за кратък или продължителен период от време.

Способност за аналитично разсъждение за целите на ученето

Способност за общуване като част от процеса на обучение чрез подходящи методи (интонация,жестове,мимики и т.н.), с цел подпомагане на устната комуникация, както и чрез приемане и изпращане на различни съобщения чрез мултимедия (писмено или говоримо, чрез звуци, музика и т.н.).


Желание да променяме и развиваме компетенциите си, лична мотивация и увереност в успеха.

Позитивна оценка на ученето като обогатяваща дейност и инициативност с цел образоване.

Адаптивност и гъвкавост.


Обществени и граждански компетентности
включват всички форми на поведение, които трябва да усвоим, за да участваме ефективно и конструктивно в социалния живот, както и да разрешаваме конфликти когато това е необходимо. Междуличностните умения са необходими, за да общуваме ефективно с един или повече хора, като са приложими както в обществения, така и в личния живот

Познаване на общоприетите правила за поведение и маниери в различните общества.

Наличие на обща представа за лице, група хора, общество или култура, както и познания за историята им.

Знания за поддържане на добро лично и семейно здраве, хигиена и хранене.

Познаване на културата на

европейските и другите общества.

Познаване на гражданските права и конституцията на страната, както и правителствената политика

Познаване на ролята и задълженията на институциите, отговорни за политиката на местно, регионално, национално, европейско или международно равнище(вкл. политическата и икономическа роля на ЕС).

Познаване на основните фигури в местните и национални власти, политическите партии и техните програми.

Познаване на понятия, като демокрация, гражданство и международните документи, свързани с тях (вкл. Хартата на основните права в Европейския съюз и договорите за обединение и присъединяване).

Познаване на основните исторически събития, тенденции и фактори в Европа и света; съвременното положение в Европа и нейните съседни държави.

Познаване на процесите на емиграция и имиграция, както и малцинствата в Европа и света


Способност за конструктивно общуване в различна социална среда (уважавайки гледните точки и поведението на околните; съзнаване на индивидуалната и колективна отговорност).

Способност за създаване на доверие и симпатии в околните.

Способност за изразяване на позитивно и градивно отношение в случай на слабост или объркване (контролиране на агресията, насилието или склонността за самоунищожение

Способност за отделяне на професионалната от личната сфера на живота, недопускане на влиянието на професионалните проблеми в личния живот.

Уважаване и разбиране на културната идентичност при междукултурни контакти на Европа с останалия свят; способност за приемане и разбиране на други гледни точки, породени от различия..

Способност за водене на преговори.

Участие в квартални/обществени дейности, както и вземане на решения на национално и европейско ниво; гласуване на избори.

Способност да се проявява солидарност чрез интерес към решаване на проблеми на местно или по-широко равнище

Способност за ефективна

намеса в работата на

обществени институции.

Способност да се използват възможностите, предоставяни от ЕС.

Добри езикови умения.



Да показваме интерес и уважение към околните.

Да се опитаме да преодоляваме стереотипите и предразсъдъците.



Да бъдем склонни към компромиси.

Да бъдем почтени.

Да отстояваме правата си.
Чувство за принадлежност към даден район, държава, ЕС, Европа или света като цяло.

Готовност за участие при

вземането на демократични решения на всички нива.

Склонност към доброволчество и участие в граждански дейности, подкрепа на социално-слаби или в хора в неравностойно положение.

Готовност да бъдат уважавани околните и техните права и склонност към реакция срещу анти-обществени действия Следване на принципите за спазване на човешките права и равнопоставеност като основа на единство и отговорност в модерните демократични европейски общества, приемане на принципа на равнопоставеност между мъжете и жените.

Разбиране и възприемане на

различията в ценностните системи на различните религиозни и етнически групи.

Аналитично възприемане на информацията от средствата за масова комуникация.




Инициативност и предприемачество
способността сами да предизвикваме промени и умението да приветстваме, поддържаме и да се пригаждаме към новостите, породени от външни фактори. Предприемчивостта предполага поемане на отговорност за собствените действия – позитивни или негативни, да изградим стратегия и да определим цели, които да постигаме, и да сме мотивирани за успех

Познаване на съществуващите възможности с цел определяне на тези, които отговарят най-добре на даден човек в личен, професионален и/или бизнес аспект

Умения за планиране, организиране,анализиране,комуникация, справяне с работата, пазене на служебна тайна, оценка и запис на информация

Умения за осъществяване и развитие на проекти.

Способност за работа в екип, гъвкавост.

Способност за откриване на силните и слаби страни на даден човек.

Способност за бърза реакция и положително отношение към промените.

Способност за оценка на ситуацията и поемане на разумни рискове.




Склонност към инициативност.

Положително отношение към промяната и новото.

Желание да откриваме области, в които да проявим напълно и пълноценно предприемаческите си умения – напр. вкъщи, в работата или в общността.


Културни компетентности
оценка и способност за креативното представяне на идеи, преживявания и емоции с помощта на различни средства: музика, езика на тялото, литература и пластични изкуства

Основни познания в областта на културата, вкл. популярната култура като част от човешката история,

Познаване на националното и европейско културно наследство и мястото им света; Познаване на културното и лингвистично богатство на Европа;

Познаване на развитието на културните предпочитания и значението на естетиката в ежедневието


Способност за артистичен изказ с помощта на различни средства според вродените индивидуални способности;

Способност за оценка на произведения на изкуството и представления, базирани на широка култура

Способност за причисляване към дадена културна принадлежност;

Способност за осъзнаване на икономическата полза от културната дейност.





Широк подход към разнообразни културни дейности;

Способност за оформяне на естетическа нагласа чрез артистичен изказ и траен интерес към културния живот;



Силно изразено чувство за идентичност в комбинация с уважение към различното.

Каталог: documents -> zaedno
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
zaedno -> Иновативни практики в управлението Дейност 5 нп квалификация заедно, задружно, с общи усилия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница