Европейски съюз европейски фонд за регионално развитие



страница1/7
Дата16.05.2017
Размер1.17 Mb.
#21437
  1   2   3   4   5   6   7




Инвестираме във вашето бъдеще



ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Европейски фонд

за регионално развитие




www.eufunds.bg






ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

Развитие на конкурентоспособността



на българската икономика” 2007-2013

www.opcompetitiveness.bg







документация
за участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:
Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията“ по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие”

София, 2014 г.

Линк решение: http://www.seea.government.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=9383
Линк обявление: http://www.seea.government.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=9383

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

Настоящата документация ще Ви помогне да се запознаете с условията и да подготвите своите оферти за участие в настоящата открита процедура за възлагане на обществена поръчка по реда на Закона за обществените поръчки.

Документацията за участие може да бъде намерена на интернет адреса (рубрика „Профил на купувача”) на Агенция за устойчиво енергийно развитие, гр. София, ул. „Екзарх Йосиф” № 37 (вход откъм ул. „Сердика” № 11).

Участниците в процедурата следва да прегледат и да се съобразят с всички указания, образци, условия и изисквания, посочени в документацията.

Офертите на участниците ще се приемат в АУЕР, в гр. София, ул. „Екзарх Йосиф” № 37 (вход откъм ул. „Сердика” № 11), в срок до 17.00 часа на 28.07.2014 г., включително.

Офертите ще бъдат разгледани, оценени и класирани от комисия, която ще започне своята работа в 11,00 часа на 29.07.2014 г., в сградата на Агенция за устойчиво енергийно развитие, гр. София, ул. „Екзарх Йосиф” № 37 (вход откъм ул. „Сердика” № 11).

Всеки участник ще бъде писмено уведомен за резултатите от оценяването на офертите.



До 7 дни преди изтичането на срока за получаване на офертите всеки участник може да поиска писмено от възложителя разяснения по документацията за участие. Възложителят е длъжен да отговори в 4-дневен срок от постъпване на искането. Възложителят публикува разяснението на интернет адреса на АУЕР http://www.seea.government.bg/.

В случай че от предоставяне на разяснението от възложителя до крайния срок за получаване на оферти остават по-малко от 3 дни, възложителят ще удължи срока за получаване на оферти или заявления за участие с толкова дни, колкото е забавата.

За допълнителна информация и въпроси може да се обръщате към: Кирил Киряков – главен юрисконсулт, тел. 02 915 4022, e-mail: Kiryakov@seea.government.bg
Открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:

Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие”


С ъ д ъ р ж а н и е

НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА ЗА УЧАСТИЕ

1 . Решение за откриване на процедура за възлагане обществена поръчка (по образец);

2. Обявление за обществената поръчка (по образец);

3. Пълно описание на предмета на поръчката;

4. Техническо задание;

5. Показатели, относителната им тежест и методика за определяне на комплексна оценка на офертите;

6. Указания за подготовка на офертата;

7. Приложения:

7.1. Образец на оферта;

7.2. Образец на ценова оферта;

7.3. Образец на Техническо предложение;

7.4. Образец на декларация по чл.47, ал.1, т.2 и т. 3, ал. 2, т. 1, т.2, т.3, ал. 5, т. 2 от ЗОП;

7.5 Образец на декларация по чл. 47, ал.1, т.1, б. „а“, „б“, „в“, „г“ и „д“ от ЗОП;

7.6 Образец на декларация по чл. 47, ал.2, т.5 от ЗОП;

7.7 Образец на декларация по чл. 47, ал. 5, т. 1 от ЗОП;

7.8. Декларация за неразгласяване на информация;

7.9 Декларация за приемане условията на договора;

7.10. Декларация по чл. 56, ал. 1, т. 8 от Закона за обществените поръчки;

7.11. Декларация за съгласие за участие като подизпълнител;

7.12 Декларация за автономност на офертата;

7.13 Декларация по проекта;

7.14. Списък на основните договори за услуги със сходен предмет, изпълнени и приключили през последните 3 (три) години, считано до датата, определена като краен срок за подаване на оферти;

7.15. Списък на експертите;

Открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:

Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие”


ОПИСАНИЕ НА ПРЕДМЕТА НА ПОРЪЧКАТА
ДИРЕКТНО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ

ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА” 2007-2013, СЪФИНАНСИРАНА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЧРЕЗ ЕВРОПЕЙСКИЯ ФОНД ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ
Приоритетна ос IV. „Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика”

Подприоритет 4.3. „Подобряване на националната инфраструктура по качеството”

Бюджетна линия BG161PO003-4.3.03

Наименование на проекта: „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност”

Номер на договора за безвъзмездна финансова помощ: Договор № BG161PO003-4.3.03-0001-С0001/08.10.2013 г.
І. Цел на обществената поръчка
Настоящата обществена поръчка има за цел да подпомогне Възложителя при изпълнение на проект: „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност” по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие”.

Проектът попада в обхвата на приоритетна ос 4 “Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика“ на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 (ОП „Конкурентоспособност”), а именно: подобряване на националната инфраструктура по качество, предлагане на повече и по-добри услуги за бизнеса.

Крайната обща цел, към която е насочен проектът, е да се повиши институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) за предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност, чрез въвеждане на пазар на енергийни спестявания, основан на търгуеми бели сертификати. Това ще осигури фокусирано и координирано изпълнение на мерките за ЕЕ и ВЕИ в съответствие с държавната политика и националните стратегически документи и планове.

Специфичните цели на проекта са:



  1. Подпомагане и оптимизиране изпълнението на задълженията на задължените по Закона за енергийна ефективност лица и на АУЕР, чрез повишаване на институционалния й капацитет. Увеличаване на обема и качеството на енергийните услуги и извършвания от АУЕР контрол.

  2. Увеличаване на обема на привлечените инвестиции в изпълнението на политиката по енергийна ефективност. Увеличаване на обема, качеството и икономическата рентабилност на изпълняваните мерки по ЕЕ, чрез въвеждане на пазар на енергийни спестявания, основан на търгуеми бели сертификати.

Българската икономика се характеризира като една от най-енергоемките и най-силно зависимите, в сравнение с останалите европейски държави, от внос на енергийни ресурси. България изразходва с над 70 % повече от средното за ЕС 27 количество енергия, по паритетен курс на брутния вътрешен продукт (по данни на Евростат). В резултат на въздействието на икономическата криза след 2008 г. енергийната интензивност на българската икономика не само не намалява, но дори се увеличи през 2010 г., и през 2011 г. Докато в периода 2000-2009 г. имаше устойчива тенденция за намаляване на първичната енергийна интензивност(ПЕИ) и крайната енергийна интензивност(КЕИ) средно с около 5 % годишно, през 2010 и 2011 г. енергийната интензивност нараства, като ръстът на ПЕИ е 1,6 % през 2010 г. и 5,4 % през 2011 г., а ръстът на КЕИ- 2,1 % и 2,5 % съответно.

Тези данни показват, че в България елементите на ниско-въглеродната икономика и енергийна ефективност са все още слабо застъпени. Един от най-значимите проблеми на страната ни е ниската енергийна ефективност във всички сектори.

С оглед създаване на необходимите институционални условия и предпоставки за успешното прилагане на интегриран подход по отношение на политиките и мерките в областта на енергийната, проектът предвижда предоставяне на подкрепа на АУЕР. Ролята на Агенцията е ключова за постигането на заложените национални цели в областта на енергийната ефективност от гледна точка на нормативно определените и дейности по осъществяване на държавната политика в тази област. Ролята на АУЕР е от съществено значение и за ефективното и балансирано използване на подкрепата от ЕС за подобряване на енергийната ефективност във всички сектори и надграждане на капацитета за прилагане на мерки в тази област, както и за повишаване на нивото на информираност на малкия и среден бизнес и гражданите с цел подобряване на ефекта от изпълнението на мерките.

Чрез изпълнението на този проект ще се постигне увеличаване на обема и качеството на предлаганите в страната енергийните услуги.

Предвижда се предоставянето от АУЕР на допълнителни електронни услуги.

Оптималното изпълнение на политиката по енергийна ефективност изисква привличането на допълнителни финансови средства чрез подходящ финансов механизъм. Необходимостта от въвеждането на такъв механизъм е предвидена в чл. 53 от Закона за енергийната ефективност (ЗЕЕ).

База за въвеждането на финансов механизъм са въведените вече в ЗЕЕ множество задължения, чието изпълнение не е съпроводено от достатъчно стимули:


  • В чл.10 от ЗЕЕ се въвеждат задължения за три групи юридически лица – собственици на промишлени системи, собственици на сгради и търговци с енергия и горива да изпълнят мерки за енергийни и спестявания, които да гарантират достигането на предварително определени индивидуални цели за енергийни спестявания. Индивидуалните цели са определени с решение на МС и са публикувани на сайта на АУЕР.

  • В чл. 33 от ЗЕЕ се задължават всички собственици на промишлени системи с годишно потребление на енергия над 3 000 MWh да осигурят енергийно обследване на предприятията си и да изпълнят преписаните в докладите от обследванията мерки по енергийна ефективност, които осигуряват енергийни спестявания в съответствие с определените им индивидуални цели.

  • Според чл.36 собствениците на сгради по чл.19, ал.2 и собствениците на промишлени системи по чл.33, ал.2 са длъжни да извършват управление на енергийната ефективност. Това задължение включва определянето на най-малко един служител, в чиито задължения влиза ежегодно изготвяне на планове и програми за повишаване на енергийната ефективност, осъществяване на мерките предвидени в тях, представяне в АУЕР на информация за ефекта от изпълнението им.

В проекта на Стратегия по енергийна ефективност е посочено, че за да се достигне средното европейското ниво на енергоемкост в близките 10-15 години ще бъдат необходими допълнителни инвестиции ( спрямо инерционното развитие) не по-малко от 6 млрд. лева.

Проектът предвижда въвеждането на финансов механизъм, познат като „търгуеми бели сертификати”. Притежателите на тези сертификатите притежават постигнати енергийни спестявания в резултат от изпълнени мерки за повишаване на енергийната ефективност. Те представляват удостоверения с посочен размер на реализирани енергийни спестявания, които могат да бъдат търгувани.

Този механизъм се основава на съществуващите досега и на новите нормативни изисквания в резултат на въвеждането на Директива 2012/27 в националното законодателство и ще привлече допълнителни финансови средства (извън достъпните в момента финансови източници) в изпълнението на мерки по енергийна ефективност при крайното потребление на енергия, както и при производството, преноса и разпределението на енергията.

Въвеждането на финансовия механизъм дава възможност на задължените лица, които трябва да постигнат определени количества енергийни спестявания, да търгуват помежду си или с други незадължени лица, т.е. ще могат да закупят или продадат енергийни спестявания. По този начин ще се повиши рентабилността на изпълняваните мерки за всички участници в тяхното изпълнение. Ще бъдат прилагани на първо място мерките с най-добри икономически показатели.

Изпълнението на политиката по енергийна ефективност ще ангажира и други незадължени лица. Допълнително ще бъдат стимулирани, както фирмите за енергийни услуги, така и лицата в чийто обекти се изпълняват мерки по енергийна ефективност. Ще се намали и цената на извършените енергийни услуги под влияние на конкурентния пазар, поради увеличаване на броя на фирмите –участници в него, а също и за сметка на приходите им от продажба на бели сертификати.

Една от дейностите по проекта е предмет на настоящата обществена поръчка:

Дейност 4: „Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията”

Целевите групи по проекта и ползватели на резултатите му са, както следва:



Директно въздействие:

  1. Всички задължени лица, които имат индивидуални цели за енергийни спестявания – ще могат да изпълнят определените им цели за енергийни спестявания по икономически най-ефективния за тях начин.

  2. Фирми за енергийни услуги – ще получат възможност да намалят цените на услугите, които предлагат на крайните потребители за сметка на приходи от продажбата на „бели” сертификати на задължените лица

  3. Фирми за енергийни обследвания на сгради и промишлени системи – ще се увеличи броят на обследванията, тъй като тези фирми ще доказват реализираните енергийни спестявания

  4. АУЕР – ще се повиши качеството и ще се облекчи контрола на задължените лица и фирмите за обследване на сгради и промишлени системи

Индиректно въздействие:

Ще се увеличи обема и качеството на изпълняваните мерки по енергийна ефективност в промишлените предприятия, вследствие на:



  1. Повишаване на компетентността на енергийните мениджъри на промишлени системи, задължени лица по ЗЕЕ и изграждане капацитет за енергийни мениджъри на промишлени системи, извън обхвата на ЗЕЕ

  2. Участие на други заинтересовани фирми и граждани

Очакваните резултати от изпълнението на проекта. Устойчивост на проекта.:

  • Разработен и подготвен за въвеждане финансов механизъм „търгуеми бели сертификати”, привличане на допълнителни финансови средства в изпълнението на мерки по енергийна ефективност, въвеждане на допълнителни електронни услуги. Изготвен 1 (един) доклад, който включва анализ на пазарната среда и препоръка за оптимален финансов механизъм на ТБС;

  • Разработени 50 броя методики за оценка на енергийните спестявания;

  • Проведени 6 бр. семинари и информационни кампании;

  • Проведени 20 (двадесет) броя курсове за обучение по управление на енергийната ефективност в предприятията, вкл. по БДС EN ISO 50001; Обучени 300 (триста) енергийни мениджъри от предприятия, задължени с енергиен мениджмънт по ЗЕЕ. Разработен 1 (един) брой наръчник/ръководство/указания по управление на ЕЕ в предприятията; Отпечатани 1000 (хиляда) бр. наръчници; Разработен 1 (един) интернет банер; Отпечатани 500 (петстотин) информационни брошури; Отпечатани 1000 (хиляда) броя флаери;

  • Проведен 1 (един) курс за обучение на експерти на АУЕР с цел повишаване на капацитета им във връзка с дейностите по прилагането на финансови механизми в областта на енергийната ефективност;

  • Създаден 1 (един) електронен регистър със задължени лица;

  • Създадена 1 (една) програма за on-line използване на методиките за оценка на енергийните спестявания;

  • Създадена 1 (една) програма за on-line използване на опростени методики за експресна оценка;

  • Създадена 1 (една) програма, включваща on-line система за издаване, съхранение и отразяване на прехвърляния между собствениците на ТБС (подготовка за въвеждане на търговия с ТБС);

  • Изработен 1 (един) специализиран софтуер за обследване на сгради в два варианта;

  • Изработена 1 (една) програма за On-line въвеждане на годишните отчети;

  • Изработена 1 (една) програма за On-line въвеждане на декларации за годишно потребление на енергия и декларации за продадени количества енергия;

  • Изработена 1 (една) програма за въвеждане на данни, актуализиране и изготвяне на справки от електронни списъци на отоплителни инсталации с водогрейни котли и климатични инсталации и програма за задаване и формиране на обобщени справки от данните през сайта на АУЕР;

  • Изработен 1 (един) Интернет банер с наименованието на проекта и източниците на финансиране;

  • Изработени 2 (две) обозначителни табели за проекта и източниците на финансиране;

  • Разработени издадени 1000 (хиляда) листовки, Формат: А4;.

  • Изработена 1 (една) постоянна обозначителна табела (плакет);

  • Изработени 20 (двадесет) броя стикери за визуализация на активите;

  • Публикувани 3 (три) броя статии в ежедневници и/или специализирани издания;

  • Организирани 2 (две) конференции за разпространяване целите, дейностите и резултатите от проекта;

  • ДМА – 12 бр.

  • ДНА – 22 бр.

Устойчивост на проекта

Повишаването на енергийната ефективност (EE) и нарастване на използването на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е установен и необходим процес за устойчивото развитие. Ползите от реализирането на проекта могат да се посочат и оценят като се имат предвид основни области и подходи. Критериите за оценка устойчивостта на проекта се оценяват в контекста на настоящите и бъдещите условия. Планирането на очакваните резултати и гарантиране устойчивост на проекта се основава на следните подходи:



Глобален подход и отчитане на индикативните цели на хоризонт 20 и прогнозите за хоризонт 50 по отношение на ЕЕ и ВЕИ:

  • Ситуацията в Европейския съюз (EС), директивите и опита на страните, въвели схеми за търговия с енергийни спестявания. Прегледът на опита показва устойчиво нарастване на енергийните спестявания, в частта резултат от въвеждането на механизъм за търговия с енергийни спестявания;

  • Националното законодателство формулира реализиране на политики в областта на ЕЕ и ВЕИ. В проекта са взети под внимание държавната политика и националните стратегически документи по ЕЕ и ВИЕ.

Икономически и финансов подход:

  • Икономическите условия изискват допълнителни действия за осигуряване устойчивото развитие. Действието на проекта не е ограничено във времето и ще оказва непрекъснат натиск за повишаване ЕЕ. Ще се осъществи възможността за стимулиране и повишаване обема на частните инвестиции в енергоспестяващи мерки;

  • Устойчиво влияние върху нарастване производството на определени материали и оборудване – влиянието е постоянно непряко;

  • Технологичните средства осигуряват в дългосрочен план изпълнението на техническите и информационни механизми за реализиране на посочените механизми;

  • Нарастване заетостта на специалисти и обучени изпълнители. Планираните обучителни, информационни и рекламни кампании ще създадат натиск за нови работни места;

  • Облекчаване на бюджетните разходи за пряко финансиране на мерки по ЕЕ и ВЕИ.

Институционален подход:

  • Проектът създава институционални предпоставки за прилагането на интегриран подход в областта на енергийната ефективност и енергията от възобновяеми източници, чрез подкрепа за повишаване на капацитета на АУЕР за подобряване на качеството и количеството на енергийните услуги, предоставяни на българските предприятия, отделни собственици и фирми за обследване;

  • Облекчаване и редуциране на регулаторните механизми е следствие от цялостното реализиране на проекта. Устойчиво ще нараства броя на корпоративните и частните лица в процеса на планиране, инвестиране и изпълнение на мерки по ЕЕ и ВИЕ;

  • Повишаването на експертния капацитет в АУЕР ще осигури устойчивост на резултатите от проекта и ще създаде възможност за разширяване на функциите на агенцията в областта на и ВЕИ. Ще се формират нови оперативни дейности – АУЕР ще предоставя повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност, чрез въвеждане на пазар на енергийни спестявания, основан на търгуеми бели сертификати.

Предвидените мерки за публичност и визуализация ще повишат търсенето на информация по ЕЕ и ВЕИ.

Реализацията на проекта ще гарантира дългосрочна устойчивост на механизъм за повишаване на енергийната ефективност във всички икономически сектори. Настоящият проект се явява естествено продължение на досегашната политика и въвеждане на опита от страните на Европейския съюз за развиване пазарните механизми при прилагане на мерки по ЕЕ и ВИЕ. Изпълнението на проекта ще доведе до подобряване на бизнес средата особено в сектора на услугите.


ІІ. Предметът на обществената поръчка:

Настоящата обществена поръчка се провежда в изпълнение на дейност 4: „Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие” с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност” по приоритетна ос 4 „Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика”, подприоритет 4.3.Подобряване на националната инфраструктура по качеството”, осъществяван с безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 (ОП РКБИ), съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, съгласно Договор № BG161PO003-4.3.03-0001-С0001/08.10.2013 г., изпълняван от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР)-бенефициент по проекта.

Настоящата обществена поръчка включва следните дейности:

1. Разработване на наръчник по управление на енергийната ефективност в предприятията;

2. Отпечатване на наръчника.
ІII. Обект на обществената поръчка и правно основание.

Обект на настоящата обществена поръчка е „предоставянето на услуги” по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗОП.

Поръчката се възлага чрез открита процедура, на основание чл. 14, ал. 3, т. 2 и чл. 16, ал. 8 от ЗОП.

ІV. Срок и място за изпълнение на поръчката.

1. Крайният срок за изпълнение на поръчката е четири месеца след подписване на договора за възлагане на обществената поръчка.

2. Място на изпълнение на поръчката: гр. София, ул. “Екзарх Йосиф“ № 37, АУЕР.

V. Прогнозна стойност на обществената поръчка и начин на плащане

1. Общата прогнозна (максимална) стойност на обществената поръчка, съгласно бюджета на проекта, възлиза на 84 100 (осемдесет и четири хиляди и сто ) лв. без ДДС.

Максималните стойности на отделните видове поддейности, съгласно бюджета на проекта, са, както следва:

- поддейност „Разработване на наръчник/ръководство/указания по управление на енергийната ефективност в предприятия” - 76 500 лв. без ДДС.

- поддейност „Печат на наръчника (вкл. дизайн и предпечат)” – 7 600 лв. без ДДС.
2. Начин на плащане:

Редът и условията за плащане на възнаграждението на изпълнителя/лите на обществената поръчка са определени в проекта на договора за възлагане на обществената поръчка, където е посочена следната схема на плащанията:

- Авансово плащане в размер на 20 % (двадесет) процента от стойността на договора, дължимо в срок до 10 (десет) работни дни след подписване на договора, срещу представена фактура от Изпълнителя.

- Окончателно плащане в размер на 80 % (осемдесет) процента, дължимо в срок до 10 (десет) работни дни след представяне от Изпълнителя на двустранно подписан протокол за приемане от Възложителя на окончателното изпълнение на дейностите по договора и надлежно оформена фактура от Изпълнителя.

Открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:

Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията“ по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие”



ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

към изпълнението на обществена поръчка


  1. Общи условия

Съгласно Договор № BG161PO003-4.3.03-0001-С0001 за изпълнение на проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”, приоритетна ос 4 „Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика”, област на въздействие 4.3. „Подобряване на националната инфраструктура по качеството”, се предвижда изпълнение на дейност 4 „Разработване на наръчници/ръководства/указания по управление на енергийната ефективност в предприятията“.

Обща цел на проекта е да се повиши институционалния капацитет на Агенция за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) за предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност, чрез въвеждане на пазар на енергийни спестявания, основан на търгуеми бели сертификати.

Ефективното въвеждане на търговията с енергийни спестявания чрез търгуеми „бели” сертификати изисква достатъчен обем от изпълнени мерки по енергийна ефективност, а това е в пряка връзка с подготовката на персонала на предприятията да въвежда такива мерки. Обемът на изпълнените мерки е в пряка зависимост от възможностите на съответните енергийни мениджъри да ги планират и да организират изпълнението им. Цялостната стратегия на отделната икономическа структура трябва да включва и дългосрочна енергийна стратегия. Тази стратегия може да включва цели и мерки за използването на възобновяеми енергийни източници. Формулирането и прилагане на енергиен мениджмънт намалява рисковете и повишава конкурентоспособността на производствените компании.


  1. Цели

Дейност 4 „Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията“ включва разработване и отпечатване на едно книжно тяло, представляващо обобщен практически наръчник за подобряване енергийната ефективност с цел последващото му използване при обучение на лицата, ангажирани с управлението на енергийната ефективност в промишлени системи (предприятия). Обобщеният наръчник ще се разработи по съдържание, съгласувано и одобрено от АУЕР и съобразено с най-добрите европейски и световни практики и ще включва информация за съществуващи европейски стандарти за енергиен мениджмънт, включително БДС EN ISO 50 001.

  1. Обхват на дейността

ЧАСТ „РАЗРАБОТВАНЕ“

Разработване на наръчник по управление на енергийната ефективност в предприятия по предварително съгласувано и одобрено от АУЕР съдържание.



При разработката на наръчника трябва да бъде включена информация за:

  • географско и административно положение, клонове, структура на производствените системи и сградния фонд на дружеството.

  • материални потоци.

  • произведена продукция.

  • отпадъчни суровини и материали.

  • система за доставка и разпределение и преобразуване на енергиите.

  • собствено енергийно производство.

  • поддържане на база данни за енергийното оборудване.

  • измерване и оценки на материалните и енергийните потоци.

  • енергийни баланси.

  • анализ на общото и специфично енергопотребление.

  • оценки на енергийната ефективност по сектори, енергии и обща оценка.

  • планиране на мерки по енергийна ефективност при прилагане на финансов и екологичен анализ.

  • доказване на енергийни спестявания и процедура за търговия с тях;

  • мониторинг и верификация на енергийните спестявания

  • управленска структура.

Наръчникът (обем, съдържание, структура, модули и т.н.) следва да бъде съобразен със спецификата на използването му като учебно и/или справочно помагало във връзка с изпълнението на следващата дейност 5 „Организиране и провеждане на семинари/обучения по управление на енергийната ефективност в предприятията, включително семинари/обучения по БДС EN ISO 50001“.

Примерен обхват на темите в наръчника е посочен в Приложение 1 към това задание.

ЧАСТ „ОТПЕЧАТВАНЕ“




Описание на дейността

Изисквания към продукта

Мярка

Количество

1

Отпечатване на Наръчник по управление на енергийна ефективност в предприятията

Формат: А4
Обем до 100 страници

брой

1 000

2

Корица

Формат: А4
Материал: картон 300 г/кв.м гланц
Цветност: 4+0, едностранен UV лак гланц

 

 

3

Вътрешни страници

Формат: А4
Материал: хартия 130 г/кв.м гланц
Цветност: 4+4, двустранен UV лак гланц

 

 

4

Дизайн, печат и скрепване с топло лепене

 

 

 


4. Режим на възлагане

Мониторинг на дейността на изпълнителя ще се осъществява от АУЕР с цел спазване на заданието, срокове за изпълнение на отделните части и евентуални допълнения. Всички резултати трябва да бъдат предоставени за одобрение от АУЕР. Продължителността за цялостно изпълнение, предаване и приемане на заданието е 4 (четири) месеца.


5. График за изпълнение

Цели - резултати

График

Изготвяне на Наръчник за промишлени системи

3 Месеца

Отпечатване на Наръчника

1 месец


6. Информация и публичност

Всички документи и материали, свързани с изпълнението на обществената поръчка, следва да бъдат подготвени в съответствие с изискванията на ОПРКБИ: www.opcompetitiveness.bg

В процеса на изпълнението на дейностите по договора следва да бъде съблюдавано изискването за обозначаване, че договорът се изпълнява по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007–2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Всички документи и материали, свързани с изпълнението на поръчката, трябва да съдържат:



  • Флага на ЕС в съответствие с графичните стандарти, описани в Анекс І към Регламент (ЕО) № 1828/2006 на Комисията, както и позоваване на Европейския съюз;

  • Названието и логото на фонда: Европейски фонд за регионално развитие;

  • Изявлението, избрано от Управляващия орган на ОП „Конкурентоспособност” – „Инвестираме във вашето бъдеще“;

  • Логото и името на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 - 2013;

  • Изречението: Проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие;

  • Интернет адрес на сайта на ОП „Конкурентоспособност” - www.opcompetitiveness.bg

  • Логото и слогана на “Национална стратегическа референтна рамка 2007–2013 г.” (НСРР).

  • Интернет адрес на Единния информационен портал за обща информация за

управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС в Република България – http://www.eufunds.bg/

  • В разходно-оправдателните документи, които ще бъдат издавани във връзка с обществената поръчка, трябва да се посочва следния текст: проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност” по Приоритетна ос 4 „Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика;

  • При разработване на документите в процеса на изпълнение на дейностите от предмета на поръчката да се добавя следния текст: „Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от АУЕР в качеството си на бенефициент по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.“


ПРИЛОЖЕНИЕ 1

ПРИМЕРЕН ОБХВАТ НА ТЕМИТЕ

В наръчник/ръководство по управление на енергийната ефективност в малки и средни предприятия

(~ 100 страници, формат А4)


I. СЪСТАВЯНЕ И РАБОТА С ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГИЕН МЕНИДЖМЪНТ.

1. Защо е необходима програма за енергиен мениджмънт?

2. Как се съставя програма за енергиен мениджмънт?

2.1. Основание за разработване

2.2. Стъпка A: Първоначален енергиен преглед

2.3. Стъпка B: Икономическа обосновка

2.4. Стъпка C: Ангажираност на ръководството

2.5. Стъпка D: Разработване на програма за енергиен мениджмънт

3. Разработване на Програмата за енергиен мениджмънт

3.1. Въведение

3.2. Стъпка 1: Оценка на текущата ефективност на енергийния мениджмънт

3.3. Стъпка 2: Определяне на конкретни цели за икономия на енергия

3.4. Стъпка 3: Разработване на План за действие

3.5. Стъпка 4: Изпълнение на Плана за действие

3.6. Стъпка 5: Проследяване и оценка на постигнатите резултати

3.7. Стъпка 6: Потвърждаване и разгласяване на достигнатите резултати

3.8. Стъпка 7: Извършване на повторна оценка на програмата за енергиен мениджмънт

4. Допълнителна информация

4.1. Вътрешна норма на възвращаемост

4.2. Допълнителна литература


II. ОТЧИТАНЕ И АНАЛИЗИРАНЕ НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО НА ЕНЕРГИЯ

1. Въведение

2. Каква информация трябва да има на разположение?

3. Съдържание на фактурите за енергия

4. Горна топлотворна способност (ГТС) и Долна топлотворна способност (ДТС)

5. Отчитане на потреблението на енергия

6. Стандартизиране на различните форми на енергия

7. Преводни коефициенти и за енергията

8. Какво и как трябва да бъде анализирано, за да се направи това?

8.1. Въведение

8.2. Специфично потребление на енергия за единица краен продукт или група продукти

8.3. Специфично потребление на енергия отнесено към базовата стойност в базовата година

8.4. Товарови графици за идентифициране на пиковите натоварвания

8.5. Потребление на енергия на сграда във връзка с външната температура

9. Допълнителна информация

10. Допълнителна литература


III. ИЗГРАЖДАНЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА

1. Въведение

2. Изходна информация

3. Елементи на енергийната информационна система

4. Неразделна част от системата за управление на предприятието

5. Качество на събираната информация

6. Кои енергийни данни трябва да бъдат наблюдавани?

7. Анализ на енергийните данни

8. Допълнителна информация
IV. НАМАЛЯВАНЕ НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО НА ЕНЕРГИЯ В СГРАДИ

1. Въведение

2. Измерване и определяне на тенденцията за използване на енергия в сградите

3. Фактори, влияещи върху показателите за енергийна ефективност

4. Работа с ден-градуси

5. ОВиК


5.1. Определяне и ако е възможно, намаляване на потребностите от ОВиК

5.2. Оценяване на съществуващите ОВиК системи

5.3. Навици и нива на комфорт

5.4. Въпроси, свързани с поддръжката

5.5. Оптимизиране на работата на оборудването

5.6. Намаляване до минимум на топлинните загуби на сградата

5.7. Намаляване до минимум образуването на излишна топлина в застроените площи

5.8. Въпроси, свързани с възстановяването на топлина и други възможности за икономия на енергия

6. Използване на електроенергия (осветление и офис оборудване)

7. Други приложения на електроенергията в офиса

8. Списък на препоръчваните мерки
V. ПОДОБРЯВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ ПРОЦЕСИ

1. Въведение

2. Технологични области с възможности за подобряване на енергийната ефективност

2.1. Дестилация

2.2. Изпаряване

2.3. Сушене

2.4. Компресия и т.н.

3. Възможности за икономия на енергия с използване на мембранната технология

4. Оборудване за възстановяване (повторно използване) на топлина

5. Оценяване на възможностите за възстановяване на топлина посредством "Пинч анализ"

6. Анализ на минималното количество подадена топлина и изисквания към охлаждащия товар

7. Списък на препоръчваните мерки

8. Допълнителна информация

9. Допълнителна литература



Открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет:

Разработване на наръчник/ръководство/указание по управление на енергийната ефективност в предприятията по проект „Повишаване на институционалния капацитет на Агенцията за устойчиво енергийно развитие с цел предоставяне на повече и по-качествени услуги в областта на енергийната ефективност“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие”


Показатели, относителната им тежест и методика за определяне на комплексна оценка на офертите;
С настоящата методика се определя реда, критерия за оценка, показателите и тяхната тежест при оценка на офертите на участниците.
I. Ред на оценка на офертите:

1.Предварително проучване на офертите

    1. Преди началото на подробното оценяване на офертите, комисията извършва предварителна проверка за съответствието и комплектността на документите представени от участниците.

    2. При предварително проучване се проверява правилно ли са попълнени образците от документацията.

1.3. Комисията за оценка и класиране на офертите отстранява участник който:

- не е представил, някои от посочените документи в обявлението или документацията за участие;

- е представил оферта, която е непълна или не отговаря на предварително обявените условия на възложителя;


  • има наличие на обстоятелства по чл.47, ал.1, ал.2 и ал. 5 от ЗОП и/или е в съдружие с друг участник.

2.Комплексна оценка на офертите.

2.1. Комплексната оценка на офертите се определя като сбор от оценките по всеки един от показателите.

2.2. Оценките по всеки показател се нанасят в лист за комплексна оценка. Листа за комплексна оценка се подписва от Председателя и членовете на комисията и е приложение към протокола.

2.3. Участник, получил най-висока комплексна оценка се класира на първо място.


II. Критерий за оценка на офертите

  • икономически най – изгодно предложение

ІІІ. Показатели за формиране на комплексната оценка и тяхната относителна тежест


Крайната обща комплексна оценка (КО) на всички допуснати участници се формира като сбор от получените оценки на предложението по всеки един от посочените по-долу 2 показателя, като се изчислява по следния начин:

КО = Т + Ф

където Т е показателят за техническото изпълнение на представената оферта (оценка на техническото предложение), а Ф е показателят за цена.



(Т) = 60 точки

(Ф) = 40 точки

Максималната възможна комплексна оценка е 100 точки.

Офертата, събрала най-много точки, се обявява за печеливша.

Оценката на техническото предложение се изчислява по следната формула:



Т = (Tn / Tmax) x 60

Където : Тn – е техническата оценка на съответния участник

Тmax – е най-високата техническа оценка на участник
Оценката Тmax за най-добрата техническа оферта e – 40 точки.

Оценката на всеки конкретен участник се изчислява по посочената формула, като комисията извършва оценка и присъжда съответния брой точки по показателите П1 и П2, а именно Тn= П1 + П2 .

Оценката Tn на всеки участник се извършва от членовете на комисията за провеждане на процедурата, като крайната Tn оценка на участника, присъдена от комисията се изчислява общо за комисията, която решава с мнозинство, съгласно чл. 36, ал. 1 от ЗОП.

По отношение на показател Ф – предлагана цена, комисията оценява ценовите предложения на участниците, като Ф е ценовото предложение на съответния участник. Офертите се оценяват по формулата:



Ф = (С min/ C n) x 40, където:

С min – e най-ниската предложена от участник цена за изпълнение на поръчката

С n – е предложената цена на съответния участник

Минималната предложена цена е най-ниската предложена цена от участник, допуснат до участие и класиране. Максималният брой точки по този показател е 40 точки.


Класирането на офертите се извършва по възходящ ред на получената комплексна оценка, като на първо място се класира офертата с най-висока оценка.

ІV. МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОЦЕНКАТА

1. (T) Техническо предложение за изпълнение на поръчката

По този показател ще се извършва оценка на съответствието на предложеното от участника подробно описание на организацията и методологията на работа с указанията на Възложителя, съобразно целите и дейностите на поръчката и изискванията, изложени в Техническата спецификация.

Оценката на техническото предложение се извършва в съответствие с показатели П1 и П2 и е тристепенна. Всеки критерии/ под-критерии получава 2, 6 или 10 точки по следната скала: 2 - много ниско качество, 6 – добро качество и 10 – отлично качество.

Когато за предложения са установени части от офертата, които са изцяло некоректно формулирани и не отговарят на изискванията и обхвата на техническите спецификации, както и които са насочени за изпълнение на други договори, които не са предмет на тази обществена поръчка или съдържат финансови показатели или насочващи финансови индикатори, които са обект на Ценовото предложение на участника, техническото предложение на участника не се разглежда и не се допуска, като се прилага чл. 69, ал. 1, т.3 от ЗОП.





Показател 1 (П1 = П1.1 + П1.2 + П1.3)

Обосновка и стратегия на участника

Максимум 30 точки

П1.1 - Обосновка на участника

Максимум 10 точки

Предложена е подробна, структурирана и ясна методология (методи и инструменти) за изпълнение на всеки етап и на поръчката като цяло, която гарантира ефективно постигане на целите на договора в т.ч.:

- Ясно и подробно описание и обосновка на предложените дейности за постигане на целите и резултатите, на взаимовръзката и последователността на дейностите;

Предвидени адекватни и ефективни механизми за наблюдение на изпълнението на всеки един конкретен етап от изпълнението на поръчката, както и на договора като цяло;

За целите на този показател:

- Ясно, подробно и структурирано предложение е предложение, което съдържа изчерпателно и последователно описание на всички дейности, необходими за постигане на целите и резултатите на поръчката, като при това предложените дейности са хронологично свързани и е налице логична връзка между дейностите и целите на поръчката.

- Адекватен механизъм е механизъм, който гарантира успешното управление на изпълнението на всеки един конкретен конкретен етап от изпълнението на поръчката и постигане целите на поръчката, при условията предвидени в техническата спецификация .

- Ефективен механизъм е механизъм, който осигурява постигането на качествени резултати при управлението на изпълнението.


10 точки

Предложена е структурирана методология (методи и инструменти) за изпълнение на отделните етапи и поръчката като цяло, която гарантира постигането на целите на договора, но е налице преповтаряне на изискванията от техническата спецификация, в т.ч

Представено е описание на предложените дейности за постигане на целите и резултатите, но те не са добре обосновани, налице е взаимовръзка и последователност на дейностите;

Предвидени са механизми за наблюдение на изпълнението на договора, но те не показват ясна визия за управление на изпълнението на всеки един етап от изпълнението на поръчката.


6 точки

Предложена е методология (методи и инструменти) за изпълнение на отделните етапи, която не е подробна и/или е много обща. Представеното описание на предложените дейности не показва по убедителен начин постигане на целите и резултатите, липсва взаимовръзка и последователност на дейностите;

Предвидените механизми за наблюдение на изпълнението на възложените задачи не гарантират успешното изпълнение и постигането на целите на договора;



2 точки

П1.2 - Идентифицирани предпоставки и рискове, предложени мерки за отстраняване/минимализиране

Максимум 10 точки

Предложението е задълбочено, като са предложени адекватни и обосновани мерки в отговор на описаните в Техническата спецификация, както и при цялостното изпълнение на услугата, развити подходящо въз основа на опита и познанията на участника.

За целите на този показател:

- Задълбочено предложение е предложение, което обхваща всички възможни действия/мерки за адресиране и противодействие на идентифицираните в Техническата спецификация, придружени с необходимия анализ и обосновка.

- Адекватни мерки са тези мерки, които създават по-малък риск за постигане целите на конкретната възложена работа както и на поръчката като цяло.



10 точки

Предложени са мерки за адресиране на идентифицираните предпоставки (допускания), предвидени в техническата спецификация, но е налице преповтаряне на изискванията от техническата спецификация,

6 точки

Предвидените механизми за наблюдение на изпълнението на възложените задачи не гарантират успешното изпълнение и постигането на целите на договора;

Предложените мерки за адресиране на идентифицираните в Техническата спецификация предпоставки (допускания), предвидени в техническата спецификация не са подробни и са много общи.



2 точки

П1.3 - Стратегия на участника

Максимум 10 точки

Предложена е подробна, структурирана и ясна методология (методи и инструменти) за изпълнение на поръчката като цяло и като всяка една отделна задача, възложена за изпълнение, която гарантира ефективно и ефикасно постигане на целите на договора/ите в т.ч.

Ясно и подробно описание и обосновка на предложените дейности за постигане на целите и резултатите, на взаимовръзката и последователността на дейностите;

Предвидени адекватни и ефективни механизми за наблюдение на изпълнението на всеки един конкретен възложен проект, както и на договора като цяло;

За целите на този показател:

Ясно, подробно и структурирано предложение е предложение, което съдържа изчерпателно и последователно описание на всички дейности, необходими за постигане на целите и резултатите на поръчката, като при това предложените дейности са хронологично свързани и е налице логична връзка между дейностите и целите на поръчката.

Адекватен механизъм е механизъм, който гарантира успешното управление на изпълнението на всеки един конкретен възложен проект и постигане целите на поръчката.

Ефективен механизъм е механизъм, който осигурява постигането на качествени резултати при управлението на изпълнението.


10 точки

Предложена е структурирана методология (методи и инструменти) за изпълнение на отделните задачи и поръчката като цяло, която гарантира постигането на целите на договора, но е налице преповтаряне на изискванията от техническата спецификация, в т.ч

Представено е описание на предложените дейности за постигане на целите и резултатите, но те не са добре обосновани, налице е взаимовръзка и последователност на дейностите;

Предвидени са механизми за наблюдение на изпълнението на договора, но те не показват ясна визия за управление на изпълнението на всеки един конкретен възложен проект;


6 точки

Предложена е методология (методи и инструменти) за изпълнение на отделните задачи, която не е подробна и/или е много обща. Представеното описание на предложените дейности не показва по убедителен начин постигане на целите и резултатите, липсва взаимовръзка и последователност на дейностите;

Предвидените механизми за наблюдение на изпълнението на възложените задачи не гарантират успешното изпълнение и постигането на целите на договора;



2 точки

Показател 2 (П2)

План за действие и организация на изпълнението

Максимум 10 точки

Представени са описателно план за действие и организация на изпълнението на поръчката като цяло. Подробно и ясно са описани всички етапи и под-дейности, които са в съответствие с предложената методология и водят до постигане на целите и резултатите, като е предложена последователност и продължителност на дейностите, които са реалистични във времето от гледна точка на сроковете и изискванията, указани в техническата спецификация.

Реалистични дейности означава дейности, които могат да бъдат изпълнени в предвидените срокове и при наличието на предвидените ресурси, отчитайки условията съгласно Техническата спецификация..



10 точки

Представени са реалистичен план за действие и организация на изпълнението на поръчката като цяло. Предложената методология допринасят за постигане на целите и резултатите, но дейностите не са достатъчно добре разпределени във времето с оглед на сроковете и изискванията, указани в техническата спецификация.

6 точки

Представени са план за действие и организация на изпълнението, при които последователността и продължителността на предложените дейности са нереалистични от гледна точка на сроковете и изискванията, указани в техническата спецификация и/или не отговарят на предложената методология;

2 точки

V. ПРОЦЕДУРА ПРИ ЕДНАКВИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ


1. В случай че комплексните оценки на две или повече оферти са равни, за икономически най-изгодна се приема тази оферта, в която се предлага най-ниска цена.

2. В случай че и цените са еднакви, се сравняват оценките по показателя Т и се избира офертата с по-благоприятна стойност по този показател.

3. В случай че не може да се определи икономически най-изгодна оферта по реда на т. 1. и 2., комисията провежда публично жребий за избор на изпълнителя.



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница