Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в пи №009035, м. Селището, землище на с. Своде, община Правец и н ф о р м а ц и я



страница1/2
Дата24.05.2017
Размер0.51 Mb.
#22007
  1   2

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец



И Н Ф О Р М А Ц И Я

за преценяване на необходимостта от Оценка на въздействие върху околната среда на Инвестиционно предложение за

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци”


по Приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

 

Юни, 2015г.




Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име

Димитър Георгиев Димитров – земеделски производител



2. Пълен пощенски адрес: с.Своде, община Правец

3.Лице за контакти: Весела Василева

4.Тел: за контакти: 0887648487
II. Характеристики на инвестиционното предложение:

Характеристиката на настоящото инвестиционно предложение е изготвена на основание чл.93 от ЗООС. Изграждането на „Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец попада в позиция т.1, буква „д” от Приложение №2 на ЗООС

Поземленият имот №009035, предмет на предложения план е образуван от имотите №,№ 009019 и 009018.

Лицето Димитър Георгиев Димитров е собственик на имот №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец по силата на документ: Нотариален акт за продажба №14 от 31.01.2005г., том І, рег.№460, дело №12, вписване в Служба по вписванията Ботевград, Вх.рег.№131 от 31.01.2005г., Акт №80, том І, дело 14 от 2005г. - Приложение №1

Към настоящия момент е изработен проект за ПУП – ПЗ в съответствие с Решение №337 от 19.12.2014г. на общински съвет на община Правец, с което на основание чл.124а, ал.1 от ЗУТ, в изпълнение изискванията на чл.28, ал.1, т. от Правилника за прилагане на Закона за опазване на земеделските земи се одобрява задание и се разрешава изработването на ПУП – План за застрояване за Поземлен имот №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец с отреждане за „Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” - Приложение №2


  1. Резюме на предложението.

Имотът представлява нива. Проектът за ПУП – ПЗ ще се процедира по ЗОЗЗ и Правилника за прилагането му за утвърждаване на площадката и промяна предназначението на земята за неземеделски нужди. Подробният устройствен план е изработен при спазване на нормативните изисквания на Наредба № 8 на МРРБ за обема и съдържанието на устройствените планове и схеми и ПСТН. С проектът за ПУП – ПЗ се предлага имотът да се отреди за „Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци”.

Отчитайки възможностите на пазара инвеститорът възнамерява да се позиционира като надежден доставчик на висококачествена продукция на конкурентни цени, отразяващи висококачествен производствен процес и пълен контрол върху производството на яйца и зеленчуци.

Реализацията на проекта е изцяло съобразена с всички действащи в Р България конструктивни, екологични, санитарно-хигиенни и други нормативни документи, като тя в максимална степен се доближа до европейските изисквания за добра производствена практика.



Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
По отношение на застрояването проектът предвижда:



  • свободно стоящо ниско застрояване при спазване на необходимите сервитутни отстояния от съседните имоти

  • максимална височина на застрояване - max 10 м

  • плътност на застрояване /П застр./ - max 80,00 % .

  • интензивност на застрояване /Кинт./ - max 2,5

  • минимална озеленена площ / Позел./ - min 20,00 %

Инвестиционните намерения на възложителя са на терена да бъдат изградени:



  • животновъден обект – ферма за отглеждане на кокошки-носачки със застроена площ от около 1500 кв.м

  • оранжерия за отглеждане на зеленчуци с площ от около 1000 кв.м.

  • тръбен кладенец



Ферма за отглеждане на кокошки-носачки

Проектът предвижда изграждане на ново помещение за подово отглеждане на кокошки-носачки, помещение за персонала, ангажиран с отглеждането им, санитарен възел, помещение за съхранение на фуражите, които са фабрични смески, и друг необходим инвентар за дейността.

Помещението, в което ще се отглеждат кокошки- носачки по системата на подово отглеждане и осигуряващо хуманно отношение при отглеждането ще бъде проектирано и изпълнено съгласно изискванията на Наредба №25 от 14.12. 2005 г. и ще разполага с:


  • Под, конструиран по начин, който осигурява правилно положение на всички насочени напред пръсти на всеки крак.

  • Линейни или кръгли хранилки

  • Системи за поене: улейни поилки за непрекъснато поене, кръгови поилки или нипелни поилки

  • Най-малко едно гнездо за всеки 7 кокошки

  • Кацалки, които да са без остри ръбове

  • 250 см2 подова повърхност, (16 см / 16 см) във вариант застлана с дълбока несменяема постеля на всяка кокошка. За постеля ще се използват различни материали- дървени стърготини и пшеничена слама / с дебелина 20-30 см/.

Имайки предвид, че максималната гъстота на отглежданото стадо в помещенията е 9 кокошки на 1 м2 използваема площ, то за разглеждания проект се предвижда изграждането на птицеферма за кокошки-носачки от 5000 до 10 000 места.

В помещението, в което ще се отглеждат птиците не трябва да се допуска въздушно течение по-силно от 0,2-0,3 м/сек. Наклона на терена не може да надвишава 8 градуса, а температурата на въздуха трябва да бъде между 15 и 20 градуса. Влажността се допуска до 70%, а силата на шума до 80 децибела. Чисто технологично поддържането на температурата, подаването на фуража, подаването на водата се ръководят от компютър, който поддържа микроклимата в помещението.

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Почистването на помещението ще бъде „сухо” – ръчно или механично и мокро почистване с вода под налягане, без дезинфектанти. Сухата торова маса ще се съхранява на временна площадка с размер около 100 кв.м., след което ще се използва за наторяване. Торовата маса ще се покрива с подходящо покритие с цел ограничаване разпространението на неприятни миризми.

При подовото отглеждане съдържанието на амоняк във въздуха е високо, поради което ще има системи за пречистване на въздуха с мощно вентилация, които да работят на пълен капацитет за поддържане на добър микроклимат, което води до по-висока производителност.

Отоплението през зимния сезон е предвидено да бъде чрез водно отопление на твърдо гориво – дърва или на газ, което е екологосъобразно решение по отношение опазване чистотата на атмосферния въздух.
Оранжерия за отглеждане на зеленчуци
Отглеждането на ранни зеленчуци в неотопляеми оранжерии, покрити с полиетиленово фолио е основно производствено направление, което все повече се разширява и измества ранното полско производство. Най-важната причина за това е възможността за получаване на първите узрели плодове към края на м. май, т.е. с около 15-20 дни по-рано в сравнение с полското производство, което означава реализация на по-високи изкупни цени. Това в съчетание със значително по-високите добиви и освобождаването на оранжерийната площ към средата на месец юли за отглеждане на втори уплътняващи култури е солидна предпоставка за получаване на по-голям чист доход от единица производствена площ.

 Успешното организиране на ранното зеленчукопроизводство в пластмасови оранжерии изисква строго съобразяване с основните технологични моменти, т.е. спазване на висока технологична дисциплина.

В тази връзка проектът предвижда доставка и монтаж на ферми за оранжерия с ширина 6 м. Конструкцията ще бъде от поцинковани/стоманени тръби и укрепващи елементи със съвременно решение по отношение укрепване на полиетилена и на проветряването.
От изключително значение за оранжерийното производство е качеството на покривното фолио, с което да се гарантира висок добив от реколтата, добро качество на посевите, по-малко болести по растенията и намалява нуждата от пестициди.

Предлаганото стабилизирано полиетиленово покритие/фолио, с което ще се изпълни оранжерията е със следните характеристики:




  • Пропускливост на светлината - 90%

  • Дифузия на светлината - 25%

  • Термичен ефект /IR – INFRA RED BLOKING/ - 80%

  • Анти-вирус ефект /AV/ - Не

  • Ефект анти – капка /AD ANTI-DRIP/ - Да

  • Дебелина: 125 микрона; Широчини: 12 м

Предлаганото полиетиленово покритие е с много високо качество, с дългогодишна гаранция. Отговаря на европейския стандарт EN-13206 Е и на различни спецификации : IR, AF, LT, AV, АD.



Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Всички елементи и материали за оранжерията ще се доставят със сертификати за произход и многогодишни гаранции от фирмата производител, което гарантира една дългосрочна инвестиция с материали.

Конструкцията и изпълнението на оранжерията ще отговаря на изискванията за стабилност „Сняг и вятър” (европейски стандарт NF EN 13031-1 от април 2002г.) и ще бъде съобразена с района, където ще се изгради.



Подготовката за отглеждане на зеленчуци започва още през есента. Внасят се задължително 6-8 тона на декар разложен оборски тор, 40-50 кг двоен или троен суперфосфат и 20-30 кг калиев сулфат, след което площта се изорава на дълбочина 30 см. Подготовката приключва с профилиране на почвената повърхност, при което се оформят високи равни лехи или бразди по дължина на оранжерията.

Почвата в междуредията ще се мулчира с фолио, което се поставя върху крилата за капково напояване, след тяхното монтиране. В резултат на осигуряването на по-равномерна влажност и по-благоприятна почвена температура значително се повишават раннозрелостта и общият добив. Подтиска се развитието на плевелната растителност и се прави икономия на поливна вода и труд за окопаване.

Грижите за засадените растения включват подхранване с амониева селитра и организиране на своевременна борба с подходящи пестициди.

За прикрепване на растенията може да се използва два вида опорна конструкция – ниска и висока. От икономическа и практическа гледна точка по-добра е високата телена конструкция, състояща се от телове, разположени по дължина на всеки ред на височина 1.80-2.00 м. За тях всяко растение се привързва с манила или пластмасови нишки.

В оранжерията ще се инсталира капково напояване осигуряващо поддържането на оптимална почвена влажност.

След прибиране на реколтата оранжерията ще се почиства от растителните остатъци- листа, стъбла, плодове, корени. 

Намеренията на възложителят са първоначално оранжерията да бъде неотопляема и зеленчуците да се отглеждат сезонно, а в последствие при финансова възможност и развитие на дейността може да бъде реализирана отоплителна, хидропонна и хранителна системи, и климатизация.



Електрозахранване. Разглежданият имот №0099035 землище на с.Своде е захранен с ток. За обекта е сключен договор за продажба на електрическа енергия Проектът за ПУП – ПЗ е съгласуван с „ЧЕЗ ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ БЪЛГАРИЯ” – Приложение №3

Водоснабдяване и Канализация. В местност Селището, където се намира имотът за инвестиционното предложение няма изграден водопровод, респективно имотът не може да бъде захранен с вода за питейно-битови и производствени нужди, което създава неудобство при ползването му. Поради тази причина собственикът има намерение за изграждане на собствен водоизточник за задоволяване на потребностите с вода.

Водата от кладенеца ще се използва за питейно-битови цели, за отглеждане на кокошките във фермата и за напояване на зеленчуците в оранжерията. В случай, че водата не отговаря на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (ДB, бр. 30 от 2001 г.) ще се търси и приложи адекватно инженерно-техническо решение с оглед на пречистването и.



Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Поради това, че в района няма изградена канализация заустването на отпадъчните води ще става във индивидуална водоплътена изгребна яма с необходимия обем, с което ще се предотврати замърсяването на подземните води. Предвижда се местоположение на изгребната яма на нормативно разстояние 3,00 м от съседните имоти, съгласно чл.47 т.2 от ЗУТ. Собственикът ще сключи договор със съответната фирма, която своевременно да осигурява изпразване на ямата.

Ще се положи нова площадкова В и К мрежа и съоръжения.

Дъждовните води от покрива ще се изливат свободно на терена.

Площадковия водопровод ще бъде от РР тръби Ф 36/ ф 54.

Канализационното отклонение ще се изпълни от РVС тръби Ф 110.
Тръбен кладенец
Водоизточник за собствени потребности - кладенецът е съоръжение, което ще се изгради в собствения поземлен имот с № 009035 и ще се използва самостоятелно с цел черпене на подземни води за питейно-битово водоснабдяване на птицефермата и за напояване в оранжерията.

Идеята за собствен водоизточник е, че при не висок дебит на притока на вода все пак се образува голям запас от вода (резервоар), който е достатъчен за задоволяване на нуждите на ползвателя, а през времето, когато не се ползва кладенеца той "работи" за запълване на резервоара.


Кладенецът ще усвоява водата от водно тяло с код BG1G000000Qal017 Порови води в Кватернера – р.Искър. Максималния дебит на черпене от кладенеца за питейно-битовото водоснабдяване ще е 0,20 л/сек и не повече от 6307,2 куб.м/годишно.

Геоморфоложки условия на района


В структурно отношение, разглеждания район представлява част от заливната тераса на река Малък Искър.

Съгласно хидрогеоложкото райониране на България територията на разглеждания обект попада в Междинната хидрогеоложка област.

Количествените и качествените показатели на подземните води са формирани под въздействието на физико-географски, геоложки и антропогенни фактори.

Физико-географските фактори включват почти хоризонталния релеф, климатичните елементи (температура, валежи, изпарение и др.), гъстотата на хидрографската мрежа, както и хидравличната връзка между повърхностните и подземните води.

Сред геоложките фактори са генезисът, литолого-петрографският състав, и филтрационните свойства на различните геоложки разновидности.

На територията на проучваната площадка не са проявени физико-геоложки явления и процеси, които да застрашават строителството и експлоатацията на проектните съоръжения.


Геоложка характеристика


В регионален геоложки аспект разглежданият район е изграден от алувиалните наслаги на р. Малък Искър и притоците й. Те изграждат долинните уширения, ниските терасни нива и равнинните части на наложените депресии.

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Литоложки са представени от ръбести валуни и чакъли с глинесто-песъчлив запълнител до глини и песъкливи глини с отделни чакълени късове. Дебелината им е от 5-6 м до 15-18 м.

Поради честата промяна на седиментационните процеси, песъчливо-чакълестите отложения в грабените са неравномерно разслоени от различни по дебелина и простирание глини, а отделните литоложки разновидности прехождат непрекъснато помежду си.



Конструкция на тръбния кладенец

В предвид геоложкия строеж на района и хидрогеоложката обстановка необходимото водно количество ще може да се получи от един тръбен кладенец със следните проектно технически данни:



  • дълбочина - до 10-15 м

  • диаметър на сондиране - 344 мм

  • диаметър на водоприемната част - с РVС тръби и филтри ф 140/6,7 мм.

Между тръбното пространство ще бъде запълнено с дренажен материал с едрина на зърната 3-15 мм.

Очаквано водно ниво в тръбния кладенец e на дълбочина около 1,00-2,00 м от повърхността.

Очакван експлоатационен дебит около 0,5-1,0 л/с. Точното място с координати на сондажният кладенец ще се реши при работното проектиране.

Веднага след сондажа се предвижда изграждане на шахта, в която ще са разположени


  • арматурно-водомерен възел, за отчитане на изразходваното водно количество

  • помпено-хидрофорна уредба

Арматурно-водомерният възел ще се окомплектова със спирателен кран, филтър пред водомера, водомер с прави тръбни участъци към двата края на водомера с дължина съответстваща на техническата спесификация на водомера, възвратна клапа, спирателен кран с изпразнител. Помпата ще бъде оразмерена така, че работната й характеристика да съответства на характеристиката на водопроводната инсталация при оразмерителните условия.

За направата на площадката и подходите към нея ще се разработят настилки в зависимост от технологичната схема и организацията на движението до подобектите.

Теренът за реализиране на обекта е достатъчен за извършване на строителните работи и за временно съхранение на земните маси от изкопните.

Разположението на основните елементи на площадката ще бъде съобразено с изградената инфраструктура в района.

Екологичните условия в района няма да се нарушат при нормална експлоатация на обекта.



Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец



Водоползването ще се осъществи съгласно изискванията на Закона за водите и при спазване на регламентирания разрешителен режим и процедиране пред Басейнова дирекция за управление на водите Дунавски район с център гр. Плевен.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Проектът е разработен за да удовлетвори инвестиционните предложения на собственика на имота за изграждане и функциониране на обектите – ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци.

С инициирането на инвестиционното предложение собственикът на имота има за цел:



  • да разшири и реализира продуктовата си гама с производство на яйца и зеленчуци;

  • да диверсифицира паричния си поток;

  • да създаде условия за по-голяма трудова заетост на част от сезонните си работници, като стане участник на пазара за ранни зеленчуци

  • да се даде ново предназначение на имота

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Реализирането на проекта за ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци има икономически и социално значим ефект:

      • ще се натовари и използва по-ефективно работната ръка в района по сезони;

      • производството на яйца е сред най-интензивните форми на селско стопанство, като една кокошка носачка може да снесе около 300 яйца годишно

      • създават се реални предпоставки за произвеждане на ранни зеленчуци, както за района, така също за вътрешния пазар.

Допълнителни цели на проекта са:



        • производството на яйца и зеленчуци да отговаря на интересите на инвеститора по отношение на производствен капацитет, функционалност;

        • по отношение на хранителните качества произвежданите яйца и зеленчуци да бъдат съобразени с новите изисквания за здравословно хранене;

        • производството яйца и зеленчуци да отговаря на всички действащи към момента в Р. България и ЕС технологични, санитарно-хигиенни и конструктивни нормативи


Изкопаването на кладенец е необходимост и единствена алтернатива за водоснабдяване на обектите, тъй като в района няма водопровод.


3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Разглежданият имот предвиден за реализация на инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

В общинската администрация Правец не са постъпвали инвестиционни предложения за разглеждания район. Всичко това изключва възможността от увеличаване на въздействието на инвестиционното предложение върху околната среда или т.нар. кумулиране с други предложения.
4.Подробна информация за разгледани алтернативи
Имотът е закупен за реализация на разглежданото инвестиционно предложение. Ако то не се реализира, теренът ще запази сегашния си вид/ вторично затревен, неподдържан и неизползван за земеделска дейност/, което не се разглежда като вариант от собственика на имота и възложител на проекта.

По отношение на фермата за кокошки

Избраната система с подово отглеждане дава на кокошките пълна свобода да се движат из помещението, като се гарантира тяхната чистота и здраве. Тази система има следните предимства пред системата за клетъчно отглеждане :



  • Макар и да нямат достъп до външно открито пространство, те могат свободно да се движат из помещението.

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец



  • Отглеждането им на по-големи групи позволява повече социално взаимодействие между птиците, както и защита от неблагоприятни външни въздействия, като например лошо време, както и от хищници.

  • Оборудването на помещението позволява на кокошките по-голям поведенчески репертоар, включително гнездене, кацане върху прът и прашна баня.

По отношение на оранжерията

Избрано е фолио за покритие на оранжерията от други подобни, тъй като то осигурява следните предимства:

- Здравина и продължителност на използването на фолиото - Добавените UV стабилизатори предпазват филма от слънчевата радиация и анти-оксидантите, като увеличават трайността на полиетилена и в същото време позволяват използването на пестициди вътре в оранжерията. .
- Термични свойства - Пропускливостта на светлината от фолиото има повече от позитивен ефект за растенията, например да намали количеството на сянка в оранжерията. Колкото повече светлина получи растението, толкова повече ще се повиши неговата фотосинтезна дейност.Слънчевите лъчи влизат в оранжериите през деня и затоплят въздуха и почвата. С настъпването на нощта, топлината изчезва. Предлаганото фолио, абсорбира IR радиацията и намалява загубите през деня. Като резултат по-малко топлина се губи в оранжерията и температурата вътре в остава с 4-5° по-висока от външната. Доказано е, че употребата на термични фолиа може да увеличи добива на стопанствата с 20-30% . .
- Ефект анти капка (AD ANTI-DRIP)- Kaпките, които се образуват във вътрешните части на оранжерийното фолио, породени от водната кондензация имат няколко негативни последствия: намаляват преноса на светлина от 15 до 30 % , което забавя растежа на растенията и намалява реколтата; с падането си върху стеблата и листата на растенията се увеличава възможността от различни болести; действайки като лупи, те концентрират слънцето по растенията и причиняват изгаряния, което от своя страна намалява търговската стойност на културите. Специалният ефект против мъгла е с висока трайност, което се дължи на това, че за да функционира добавката мигрира по повърхността на филма и бавно се измива от водата.
Оранжерийните покрития с ефект анти мъгла гарантират намаляването и предпазват рaстенията от мъгла.
По отношение на тръбния кладенец .
Поради невъзможност имота да бъде захранен с вода за питейно-битови нужди от централен водопровод изкопаването на кладенец е единствената алтернатива за водоснабдяване на имота, респективно за водоснабдяването на обектите.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното предложение ще бъде осъществено в собствен поземлен имот с №009035.

Населено място – Землище на с.Своде, Община – Правец

Област – Софийска – скица №К00901311.06.2015г.- Приложение №4



Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец

Имотът е с начин на трайно ползване – нива; Категория на земята при неполивни условия - пета

Достъпът до имота ще се осигури по полските пътища, с които граничи и които са в сравнително добро състояние. Не се налага изграждане на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

Координатите на имота са дадени в Партида на имота – Приложение №5;

Теренът е с достатъчна площ и позволява обособяването на площ от 20 м2 като площадка за складиране на минимални количества отпадъци и материали, необходими за изграждане на обектите.


6.Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Инвестиционните намерения на възложителя са на терена да бъдат изградени:



  • животновъден обект – ферма за отглеждане на кокошки-носачки със застроена площ от около 1500 кв.м. В птицефермата ще се отглеждат до 10 000 кокошки-носачки.

  • оранжерия за отглеждане на зеленчуци с площ от около 1000 кв.м. за отглеждане на ранни зеленчуци

  • изкопаване и оборудване на кладенец с очакван експлоатационен дебит около 0,5-1,0 л/с


7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Достъпът до имота ще се осигури по полските пътища, с които граничи и които са в сравнително добро състояние. Не се налага изграждане на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.


8.Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

В обхвата на работния проект ще се съдържат подробни разработки по всички части на проектиране, касаещи реализацията му и план за безопасност и здраве. Строителството и експлоатацията на обектите не са свързани с действия, които ще доведат до отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда.

Строителството на фермата и оранжерията, предмет на инвестиционното предложение ще започне след получаване на разрешение за строеж и се предвижда да завърши до 3 месеца.

По време на строителството и експлоатацията на обектите няма да бъдат нарушавани компонентите на околната среда, поради което не се предвиждат възстановителни работи, освен възстановяване и рекултивиране на изкопите за комуникации, като хумусния пласт ще бъде възстановен след полагане на тръбопроводите и кабелите.

Обектите ще бъдат въведени в експлоатация по реда на Наредба №6 за разрешаване ползването на строежите в Република България.

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


При извършване на изкопните работи, изкопната земна маса ще се депонира непосредствено от едната страна на изкопа и след полагане на тръбопроводите за В и К площадковата мрежа част от земната маса ще бъде върната обратно в изкопите, като ще се следи хумусния пласт да се разстеле отново над изкопа. За тази цел е предвидено извършването на ръчни изкопни и насипни работи.
Етапите, през които минава изграждането на обектите – ферма и оранжерия и в частност собствен водоизточник се свеждат до:


  • Разработване на съответната фаза на инвестиционния проект в обхват и съдържание съгласно Наредба № 4 от 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти (обн., ДВ, бр. 51 от 2001 г.; изм., бр. 85 и 96 от 2009 г.), включително част „Конструктивна на хидротехническото съоръжение”

  • Съгласуване на проекта със специализираните контролни органи и експлоатационни дружества

  • Процедиране, съгласно изискванията на Закона за водите за издаване на Разрешително за водоползване

  • Одобряване на проекта

  • Издаване на разрешение за строеж

  • СМР

  • Въвеждане в експлоатация

При проектирането и строителството на обектите следва да се спазят изискванията на:



        • Наредба Iз-1971 за СТПНОБП (ДВ.бр.96 от 2009г.)

        • Закона за здравословни условия на труд (Обн. ДВ бр.124/1997г., посл. Изм. ДВ бр.114/2003г.);

        • Наредба №2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (Обн. ДВ бр.37/2004г., попр. бр.98/2004г.);

        • Наредба №7 от 23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (ДВ бр.88/1999г.) и други нормативни актове и технологични спецификации, в съответствие с изискванията на чл.169 ЗУТ.

        • НАРЕДБА № 44 ОТ 20 АПРИЛ 2006 Г. ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЖИВОТНОВЪДНИТЕ ОБЕКТИ, Изд. от Министерството на земеделието и горите Обн. ДВ. бр.41 от 19 Май 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.40 от 18 Април 2008г., изм. ДВ. бр.48 от 23 Май 2008г., изм. ДВ. бр.90 от 17 Октомври 2008г.

        • ЗАКОН ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКАТА ДЕЙНОСТ

        • Закон за водите

Инвестиционното предложение има дългосрочен характер, като се предвижда дълъг експлоатационен период .

Не се предвиждат други фази на закриване, възстановяване и последващо използване на дейности.

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


9. Предлагани методи за строителство.

Конструктивно решение и строително изпълнение

Предвижда се прилагането на стандартни методи на строително-монтажните дейности на фермата и оранжерията. Сградата на птицефермата ще бъде монолитна конструкция върху стоманобетонови основи.

Стените са предвидени да бъдат изпълнени с тухлена зидария или от метална конструкция, изпълнена със съвременни строителни материали. Покривът е стоманобетонов, скатен с дървена конструкция при билото, покрит с битумни шиндли.

Оранжерията ще бъде от метална конструкция покрита с фолио.

Строителните материали ще се доставят от фирми-доставчици със сертификати за качество. Ще се използват съвременни строителни материали като стоманени профили, бетон, тухли, стъкло.

При строително - ремонтните дейности ще се използват предимно готови строителни смеси и продукти.

За недопускане замърсяване на подземните води изгребната яма ще се изпълни като водонепропусклива бетонова шахта.

Инсталациите и начина на привързване на обектите – ферма и оранжерия към терена се разработват в съответните части на проекта – „Архитектура”, “Конструктивна”, “Електротехническа”, “Отопление и вентилация и климатизация”, “ВиК” и “Геодезия”, „ПБЗ”, „ПУСО”, „Пожарна безопасност”

Кладенецът, който ще бъде изграден е сондажен /тръбен/ при

- дълбочина - до 10-15 м



  • диаметър на сондиране - 344 мм

  • диаметър на водоприемната част - с РVС тръби и филтри ф 140/6,7 мм.

Между тръбното пространство ще бъде запълнено с дренажен материал с едрина на зърната 3-15 мм.
Сондирането на сондажа ще се извършва с ударно-пробивна сонда или вертикална (права) промивка (бентонитов разтвор) и роторно задвижване на сондажната глава (сондажен инструмент). Диаметрите на сондиране са от Ø200мм до Ø470мм.
Тя ще се придвижва в рамките на терена на собствен ход с помощта на три колела, което я прави изключително маневрена и проходима.

При копаенето пръстта от изкопа ще се натрупва срещу машината на  3 метра от дупката на купчина. Обикновено на един линеен метър дълбочина излиза 1.2 куб. м. пръст. Първо ще се направи изкопът, след което ще се монтират перфорираните тръби и паралелно с това ще се поставя дренажният филц.

Кладенецът ще се засипе (обсади) с метални колони или РVС тръби. Задтръбното пространство около сондажа се засипва с обратна гравийна засипка с диаметър в зависимост от средната зърнометрия на разкритите литоложки разновидности. 


Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Строителните дейности при изграждането на кладенеца ще са в следната последователност:

- Отнемане на хумуса от местата на сондиране;

- Направа на сондаж;

- Монтаж на PVC тръби с диаметър до 400 мм.;

- Засипване с филц;

- Възстановяване на хумуса;


След приключването на сондажната дейност от квалифицирани лица ще се извърши:



  • специфициране на помпа според нуждите на възложителя;

  • спуск на потопяемата помпа в сондажа;

  • монтаж на ел.табло на потопяемата помпа;

  • стартиране на потопяемата помпа и 24 часови изпитания;

Предлаганите методи на строителство ще гарантират висока степен и качество на изпълнението на подобектите.


10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.
Инвестиционното предложение не е свързано с добив на баластра и електроенергия.

По време на строителството ще се използват специализирана строителна механизация, стандартни инструменти и строителни материали, ел.енергия и човешки труд. Ще бъдат използвани минимални количества строителни материали, като дървен материал, пясък и чакъл (филц), закупени от фирми доставчици.

По време на строителството иззетия хумус и земни маси от изкопа на обектите ще се депонират в границите на имота и в последствие ще се използват за подравняване на терена.

Природните ресурси, които ще се използват по време на експлоатацията - вода и електрическа енергия.

По време на извършване на строителните и монтажни работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на кладенец за захранване на подобектите с вода, както по време на строителството, така и при експлоатацията им.


По информация за утвърдени разполагаеми ресурси на подземните водни тела от официалния сайт на БДУВДР – гр.Плевен подземно водно с код BG1G000000Qal017 Порови води в Кватернера – р.Искър, от което ще се осъществи водовземането разполага със свободен ресурс за водовземане.

Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

Смесени строителни отпадъци - ще се генерират по време на строителството - код по Списъка на отпадъците- 17 09 04 количество – до 0,5 куб.м. - предполагаеми свойства - неопасни Предвидено е събирането им в контейнер за строителни отпадъци, извозване и депониране на депо за отпадъци с разрешение на общинската администрация – гр.Правец

Ще се генерират и земни маси ( код 17 05 06 ) – около 5 куб.м., които след завършване на строителството ще се използват за подравняване на терена.

При експлоатацията на птицефермата ще се генерира суха торова маса, която ще се съхранява на изолирана бетонна временна площадка изградена на необходимите отстояния и с размер около 100 кв.м / торохранилище/, след което ще се използва за наторяване. Времето за съхранение е строго регламентирано като периода е най-малко 6 месеца.



Предвижда се съоръжението за съхранение на тора да бъде конструирана така, че тора да се съхранява в нея и да не попада в подпочвените води, като за целта е необходимо да покрива следните изисквания:

  • В зависимост от нивото на подпочвените води ще се изгради надземно или вкопано торохранилище

  • Подът ши стените на площадката Или ямата ще бъдат водонепропускливи ( най-добре е да са от бетон с дебелина 15-20 см и изолационни материали

  • Обемът на торохранилището да отговаря на капацитета на фермата като брой птици и начин на отглеждането им

  • Около торохранилището ще се изгради канавка широка 25-45 см и дълбока 15-20 см за отвеждане на повърхностните води

  • Почистване на торовата площадка след като торта е престояла максимум 6 месеца


При почистване на оранжериите се генерират растителните остатъци- листа, стъбла, плодове, корени, които ще се съхраняват отделно и ще се транспортират до компостираща инсталация в района. При липса на такава или ако това се окаже прекалено скъпа дейност ще се организира компостиране на растителните отпадъци от оранжерийното производство в редове/купчини на терена, като мярка за третиране на биоразградимите отпадъци.

Растителните отпадъци от оранжерията се наслояват на пластове, между които се насипва торова течност.Така получената купчина редовно се навлажнява с вода. Създават се условия за аеробна ферментация и повишаване на температурата.Торът периодически  се притъпква за да се създадат анаеробни условия за ферментация. Компостът е готов, когато се получи еднородна кафява маса. В резултат на процеса компостиране се получава изключително полезен продукт, компост, хумусоподобен материал, естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества, който ще се използва в оранжерията.

При експлоатацията на обектите ще се генерират и смесени битови отпадъци код 20 03 01, които ще се събират в контейнер „Бобър” и ще се транспортират до депо от фирма по сметосъбиране, с която община Правец има сключен договор.

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

С реализацията на птицефермата и оранжерията и въвеждане на добри селскостопански практики не се очаква негативно въздействие върху околната среда.



Компонент води:

Изграждането на водоплътна изгребна яма с необходимия обем за битово-фекални води обезпечава организираното отвеждане на отпадъчните води и предотвратяване на неконтролирано замърсяване на околните терени.

При експлоатацията на фермата са предвидени мерки за постигане на изискванията за нитрати в почвата. Тези изисквания се определят основно от нитратната директива, касаеща замърсяването на подпочвените води с нитрати от животински произход, което ще бъде сведено до минимум с изграждането на торохранилище.
При спазване на нормативните изисквания и екологичното законодателство не се очаква значително въздействие и рискове от замърсяване на повърхностните и подземни води в района.
Компонент въздух:

По време на строителството ще се използва строителна и транспортна техника, при която да са сведени до минимум вредните емисии.

Инвестиционното предложение не е свързано с емитиране на вредни вещества в атмосферния въздух.
Източник на неприятни миризми може да бъде помещението за подово отглеждане на кокошките, но то отговаря на изискванията за хигиенни отстояния по отношение на здравната защита на селищната среда
Компонент Земя, почви:

Няма източници на замърсяване на почвата. Хумусния пласт отделен при строителството ще бъде иззет, депониран и оползотворен в съответствие с изискванията на Наредба №26 за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт /ДВ бр.87/1997г./.


Отпадъци

Генерираните отпадъци – строителни, торови, растителни и битови ще се събират разделно и третират съгласно изискванията на ЗУО и подзаконовата уредба. Ще се приложат необходимите мерки с оглед разделното им събиране, съхранение и употреба, за да се избегне възможно замърсяване на производството, суровините и терена.


Шум

Инвестиционното предложение не е свързано с излъчване на шум над пределно допустимите нива за съответната територия.
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

Изграждането и експлоатацията на птицефермата и оранжерията е свързано с изграждане на кладенец като допълнителна съпътстваща и спомагателна дейност, и подробно описан в разработката.



Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Нормативно заложените в ЗУТ стандартни процедури и разрешителни, пряко свързани със строителството и пряко свързани с инвестиционното намерение:

- процедиране по ЗОЗЗ и ПЗОЗЗ за утвърждаване на площадка и промяна предназначението на земята

- изготвяне на работен проект

- съгласуване на проекта със специализираните експлоатационни дружества и контролни държавни органи

- оценка за съответствието на проекта, одобряване на проектната документация и издаване на Разрешение за строеж

- разрешително от общината за извозване на строителни отпадъци и при необходимост на земни маси

- съставяне на необходимите актове и протоколи, съгласно Наредба № 3 на МРРБ, по време на СМР

- след завършване на строителството да се състави технически паспорт на строежа и акт за въвеждане в експлоатация
Преди реализацията на инвестиционното предложение, правото на водоползване от подземни води ще се приведе в съответствие с изискванията на Закона за водите/ДВ бр.67/1999г./ и Наредба №1/2000г. „За проучването, ползването и опазването на подземните води” като се подадат документи в Басейнова Дирекция – Дунавски район за издаване на Разрешително за водовземане от водния обект.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда
При изграждането на подобектите и кладенеца не се очаква и в никакъв случай няма да се допусне замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Реализирането на инвестиционното предложение няма да предизвика увеличаване на съществуващото фоново замърсяване.

Инвестиционното предложение не крие рискове от замърсяване на почвите или водите вследствие на изпускане на замърсители върху земята или в повърхностни водни обекти и подземни води при правилна експлоатация на обектите.


16. Риск от инциденти. Идентифициране на рисковите фактори за увреждане на здравето на хората
По време на строителството на обектите

Изграждането на обектите е свързано с изпълнение на земни работи, строителни работи, монтаж на съоръжения, транспорт на машини и др.

Строителните, монтажните и транспортните работи ще са свързани с: шумово въздействие, локално замърсяване с отработени газове, запрашаване на средата, вибрации (при работа на строителните машини и тежкотоварната транспортна техника).


Ферма за кокошки и оранжерия за зеленчуци” в ПИ №009035, м.Селището, землище на с.Своде, община Правец


Рисковите фактори, допринасящи за увреждане на здравето при изграждането на обектите са следните:

  • локално замърсяване на атмосферния въздух и на работната среда с отработени газове.

  • При контрол на състоянието на машините и МПС това отрицателно въздействие може да се сведе до възможния минимум.

  • Допълнително шумово натоварване

  • Опасност от злополуки и аварии


Необходимо е:

  • Спазване на ЗЗБУТ и нормативна уредба в областта ; Провеждане на инструктаж на работещите

  • Наличие на аптечка за оказване на първа помощ

  • При необходимост използване на лични предпазни средства

  • Използване на съвременни методи на строителство и висококачествени строителни материали

  • Изпълнение на строително-монтажните работи, съгласно изискванията на Наредба №2 за СМР

При спазване на проекта за организация изпълнението на строителството, плана за безопасност и здраве и изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд риск от инциденти, които да увреждат околната среда не се очаква, респективно не се очакват неблагоприятни въздействия върху здравето на работещите на обекта.


По време на експлоатацията на обектите
Не се очаква вредно въздействие върху здравното състояние на работещите в птицефермата и оранжерията. Не се предвижда риск от инциденти.

Водещ рисков фактор в обектите е работата с технологичното оборудване.



Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница