Гр. Бургас курсова работа по Макроикономика



Дата02.02.2018
Размер256.39 Kb.
#53369


Университет професор

д-р Асен Златаров

гр.Бургас


КУРСОВА РАБОТА

по


Макроикономика
На тема “Динамика на икономическите показатели на България през периода 2000г. -2014г. ”
Разработил: Проверил:

Бургас, 2015

Съдържание:

Въведение………………………………………………………………………………………стр.3

1. Основни икономически показатели – същност……………………………...…………стр.3

1.1. Брутен вътрешен продукт (БВП)……………………………………………...……….стр.3

1.2. Безработица…………………………………………………………………………….....стр.4

1.3. Средна работна заплата………………………………………………………………....стр.5

1.4. Инфлация………………………….………………………………………………………стр.6

    1. Заети лица…………………………………………………………………………………стр.7

2.Динамика на икономическите показатели………………………………………………стр.7

2.1.Динамика на Брутен вътрешен продукт (БВП)…………………………………..…..стр.7

2.2. Динамика на безработицата…………………………………………………………….стр.9

2.3. Равнище на безработицата през периода 2000г. - 2014г……………………………стр.11

2.4. Динамика на заетите лица през периода 2000г. - 2014г…………………………....стр.13

2.5. Динамика на средната работна заплата…………………………………………..…стр.15

2.6. Динамика на инфлацията…………………………………………………………...…стр.16

Заключение………………………………………………………………………………..….стр.17

Използвана литература и електронни източници………………………………………стр.19

Въведение
Темата на моята курсова работа е “Динамика на икономическите показатели на България през периода 2000г. - 2014г.”.

Основната цел, която е поставена с разработката е да се разкрие динамиката, изменението на основните икономически показатели на България и да се разкрие тяхното отражение върху икономиката на страната.

Периода на анализа обхваща времето от 2000г. до 2014г.

Икономическите показатели, които ще са обект на анализиране в моята разработка са: брутен вътрешен продукт (БВП), безработица, заети лица, инфлация и средна работна заплата. Според мен тези показатели са достатъчни, за да се разкрие динамиката и тенденциите на развитие на икономиката в България. Разбира се има още много икономически показатели, но поради техният голям брой те не могат да бъдат обхванати всички.

Данните, които са използвани са набавени от сайта на Националния статистически институт (НСИ), Агенцията по заетостта (АЗ), статистически справочник издаден съвместно от НСИ и НОИ през 2012г.

Изложение:


  1. Основни икономически показатели – същност




    1. Брутен вътрешен продукт (БВП)

Брутният вътрешен продукт е обобщаващ измерител на равнището на националното производство.

Брутният вътрешен продукт е пазарната стойност на всички услуги и стоки, които са предназначени за крайно потребление и са произведени в рамките на националното стопанство за една година.

Брутният вътрешен продукт характеризира състоянието и развитието на стопанството на една държава. От него зависят цените, инфлацията, здравеопазването, културата, образованието, равнището на живот, отбраната на страната и др. Той е основен показател както за развитието на стопанството на една държава, така и за положението й в световната икономика.

Брутният вътрешен продукт обхваща всички крайни продукти по пазарна стойност, които са произведени за една година на територията на съответната страна, без значение дали фирмите са национални или чужди и се потребяват както в страната, така и извън нея.



Брутният вътрешен продукт (БВП) е измерител на пазарната стойност на крайния резултат от производствената дейност в икономиката за даден период. Изчислява се по три метода. Производственият метод показва създаването на добавена стойност при производството на стоки и услуги. Методът на доходите показва създаването на първични доходи на участниците в производствения процес. Методът на крайните разходи показва стойността на стоките и услугите използвани за индивидуални и колективни потребности на домакинствата и обществото, за инвестиции и запаси, за външна търговия. Пазарната стойност на БВП се получава директно по метода на крайните разходи, а по производствения метод и по метода на доходите се добавя показателят Корективи.”1


    1. Безработица

Безработицата е икономически и социален феномен, типичен за пазарната икономика. Тя изразява загуба на ресурси, на продукт, на доходи и наред с това и на възможности за обществени контакти и социална реализация. Дължи се на това, че при определени условия търсенето на труд е по-малко от предлагането на труд.

Наличието на безработица е признак, че дадената икономика функционира под нивото на потенциалният си продукт. Нарастването на нейната норма води до намаляване на производството на БНП, което ще повлече след себе си и понижаване на жизненото равнище на населението, спад в инвестиционния поток, а от тук и свиване на производството в бъдеще.

Най-общо безработицата е понятие, с което се описват всички лица, които текущо не са заети. Безработните са част от така наречената активна работна сила, която обхваща тази част от населението, можеща и активно желаеща да работи, чиято долна и горна възрастова граница е определена от законодателството на съответната страна. В България за безработни се считат лица от 16г. до пенсионна възраст, които са регистрирани в бюрото по труда и активно търсят работа или очакват отново да се върнат на работните си места.



Безработицата отразява процесите в икономиката с известно забавяне, затова и ако има някакво раздвижване то ще се отрази в статистиката през следващите месеци.

Причини за безработицата могат да бъдат:



  • Намаляването на търсенето на предмети за потребление, защото нереализирането на тези стоки довежда до понижаването на цените им, отслабване на стимулите към нови инвестиции, съкращаване на производството и от тук идва и нарастването на безработицата;

  • недостиг на професионален опит и практически навици;

  • Съкращаването на работници,без предприятието да може да им осигури друга работа. То се извършва поради приватизация или подновяване на технологиите. Понякога се дължи на икономическа криза;

  • Липсата на образование, квалификация и дори някаква степен на грамотност води до висок процент на трудово незаети хора;

  • Прекомерната амбициозност на випускниците на ВУЗ: повишени изисквания към условията на труд и заплащането му; нежелание да се прави кариера, започвайки от най-ниското стъпало са причини за безработицата сред младите хора;

  • Въвеждането на нови технологии съкращава търсенето на традиционни професии и увеличава потребностите от работна сила с нова квалификация. Новите производства изискват нова квалификация, а за нейното осигуряване е нужно време. В този случай има свободни работни места (има търсене на работна сила), но има и безработни,които не отговарят на изискванията на пазара на труда.

Регистрирани безработни са лицата, които са се регистрирали като безработни в териториалното поделение на Агенцията по заетостта, съгласно Закона за насърчаване на заетостта. По смисъла на закона "безработен" е всеки, който не работи, който активно търси работа и който има готовност да започне работа в двуседмичен срок от уведомяването му от поделението на Агенцията по заетостта.”2


    1. Средна работна заплата

Средната месечна работна заплата се изчислява като начислените средства за работна заплата за отчетния месец се разделят на средния списъчен брой на наетите по трудово правоотношение без лицата в отпуск по майчинство.



Тя е показател за осредненото равнище на трудовото възнаграждение и косвено за постигнатия икономически растеж и икономическа стабилност в дадена фирма, отрасъл или страна. В отделните отрасли и фирми има различна производителност и нива на средната заплата.

Средната годишна работна заплата по предварителни данни се изчислява като начислените средства за работна заплата от началото на годината се разделят на осреднения за дванадесетте месеца на годината среден списъчен брой на наетите без лицата в отпуск по майчинство.




    1. Инфлация


Под инфлация се разбира покачване на общото ценово равнище в една страна. Съществуват, обаче, различни теории и обяснения за това какво предизвиква ръста на цените в една икономика. Така например, според т.нар. количествена теория за парите, която по-късно е развита от монетаристите, покачването на ценовото равнище се дължи на увеличено предлагане (печатане) на пари. Според монетаристите (техен представител е Фридман):

инфлацията е чисто парично явление.Факторите, на които тя се дължи, водят до инфлация само ако увеличат паричната маса3

Представителите на Австрийската школа твърдят, че инфлацията всъщност е увеличеното парично предлагане. Последователите на Кейнс, от своя страна, акцентират върху търсенето и предлагане на стоки и услуги – когато търсенето превишава предлагането, тогава и общото ценово равнище расте.

Тя е показател за състоянието и развитието на икономиката на всяка страна в даден момент. Инфлацията е спад в покупателната способност на парите, която се изразява в повишаване на общото ниво на цените на стоките и услугите. Макроикономиката разглежда инфлацията като сложно многофакторно явление, което се обуславя от фактори, породени както от търсенето, така и от предлагането. В зависимост от размера си тя се класифицира на: умерена, галопираща и хиперинфлация. С увеличаване на инфлацията се обезценяват парите, преразпределя се БВП, настъпват безредици в паричното обръщение и платежните отношения.

Изобщо инфлацията е явление, което влияе неблагоприятно върху икономика на всяка страната. Всички тези неблагоприятни последици налагат активна борба срещу нея.

В макроикономиката се използват няколко основни механизма за ограничаване на инфлацията. При тежки икономически кризи, когато е на лице хиперинфлация, се прибягва до нулификация на парите. Според други, основата при провеждане на антиинфлационна политика е контрол върху заплатите и цените.




    1. Заети лица

По­ка­за­тел за сте­пен­та на из­пол­зу­ва­не на тру­до­ви­те ре­сур­си в ед­на стра­на е заетостта. За­етос­т­та об­х­ва­ща всич­ки ли­ца, ко­ито се за­ни­ма­ват с об­щес­т­ве­нопо­ле­зен труд не­за­ви­си­мо да­ли сре­щу не­го по­лу­ча­ват въз­наг­раж­де­ние под как­ва­то и да е фор­ма.



Заети са лицата на 15 и повече години, които работят по трудово правоотношение, наети са за извършване на определена работа срещу заплащане или работят самостоятелно с цел получаване на доход в пари или в натура.

Заети лица са: лицата, които са в трудово правоотношение съгласно Кодекса на труда и в служебно правоотношение съгласно Закона за държавния служител, по силата на които получават възнаграждение в пари или натура под формата на работна заплата за работа по постоянен или временен договор, на пълно или непълно работно време; лицата, които имат работа, но не са работили през наблюдавания период поради болест, майчинство и др.; лицата, които управляват собствено предприятие, фирма или стопанство или извършват някаква работа за лична изгода или за получаване на смесен доход – наети лица по граждански договор, работещи само в отчетната единица; лицата, работещи без заплащане във фирми, предприятия и стопанства на родствени лица, членове на техните домакинства”4.


  1. Динамика на икономическите показатели




    1. Динамика на Брутен вътрешен продукт (БВП)


Таблица №1: Брутен вътрешен продукт по метода -разходи за крайно използване

Година

Брутен вътрешен продукт по метода -разходи за крайно използване /млн.лв./

Изменение на БВП спрямо предходната година

Изменение на БВП спрямо базисната 2000г.

Темп на прираст на БВП спрямо предходната година

Индекси на физическия обем на БВП


1999

25 102

-

-




94,4

2000

28 354

3 252

3 252

12,9

106,0

2001

31 250

2 896

6 148

10,2

103,8

2002

33 945

2 695

8 843

8,6

104,5

2003

36 562

2 617

11 460

7,71

105,4

2004

40 826

4 264

15 724

11,7

106,6

2005

46 122

5 296

21 020

12,97

106,0

2006

52 470

6 348

27 368

13,8

106,5

2007

62 358

9 888

37 256

18,8

106,9

2008

71 289

8 931

46 187

14,3

105,8

2009

70 562

-727

45 460

-1,02

95,0

2010

71 904

1 342

46 802

1,9

100,7

2011

78 434

6 530

53 332

9,1

102,0

2012

80 044

1 610

54 942

2,1

100,5

2013

80 282

238

55 180

0,3

101,1

2014

82 164

1 882

57 062

2,3

101,7

Източник: НСИ5 и собствени изчисления


Графика №1: Динамика на БВП през периода 2000г.-2014г.

От 2000г. до 2008г. се наблюдава нарастване на брутния вътрешен продукт на България. През 2009г. се наблюдава спад в брутния вътрешен продукт спрямо 2008г. със 729 хил. лв. Намалението е с 1,02%. От 2010г. физическият обем на брутния вътрешен продукт на България се характеризира с постоянен, макар и малък, икономически растеж. През 2010г. физическият обем на брутния вътрешен продукт (БВП) е достигнал обема на физическия обем на брутния вътрешен продукт през 2008г. През 2008г. физическият обем на БВП е с най-висока стойност на показателя преди да настъпи икономическата криза през 2009г. в България.

През 2014 г. българската икономика отбеляза скромен икономически растеж от

2,3% в реален размер.




Графика №2: Динамика на тепма на прираст на БВП през периода 2000г.-2014г.
На графика №2 е показана динамиката на темпа на прираст на БВП за периода от 2000г. до 2014г. изчислен по метода на разходи за крайно използване в страната. Ясно се вижда, че през 2007г. е на лице най-висок икономически растеж от 6,9%. През 2009г. се наблюдава забавяне на икономическия растеж с 5%.
2.2. Динамика на безработицата
Таблица 2: Безработни лица общо в страната през периода 2000-2014г.


Година

Безработни лица общо

2000

693481

2001

669610

2002

655998

2003

528041

2004

469223

2005

424381

2006

356054

2007

240200

2008

233719

2009

280980

2010

350944

2011

332601

2012

364537

2013

371000

2014

384500


Източник: НСИ и Агенцията по заетостта
От направената справка /таблица №2/ относно безработицата в страната ни за периода 2000-2014 г. се вижда, че през 2008 година тя е била най-ниска – 233719 души, а най-голяма безработица се наблюдава през 2000 година – 693481 души.

Посредством абсолютните базисни и верижни прирасти се показва абсолютното изменение (увеличение или намаление) спрямо базата или предходната година.


Таблица №3: Динамика на безработните лица през периода 2000г.-2014г.


Година

Безработни лица общо

верижни абсолютни прирасти

базисни абсолютни прирасти

2000

693481

-

-

2001

669610

-23871

-23871

2002

655998

-13612

-37483

2003

528041

-127957

-165440

2004

469223

-58818

-224258

2005

424381

-44842

-269100

2006

356054

-68327

-337427

2007

240200

-115854

-453281

2008

233719

-6481

-459762

2009

280980

47261

-412501

2010

350944

69964

-342537

2011

332601

-18343

-360880

2012

364537

31936

-328944

2013

371000

6463

-322481

2014

384500

13500

-308981

Източник: собствени изчисления


Графика № 3: Брой на безработните лица през периода 2000г.-2014г.
През периода 2000г. до 2008г. се наблюдава намаление в броя на безработните. След 2008г. броя на безработните отново започва да се увеличава с изключение на 2011г., където е на лице намаление с 18343 души в сравнение с броя на безработните през 2010г. или намалението им е с 5,2%.
2.3. Равнище на безработицата през периода 2000г. - 2014г.
Таблица № 4: Равнище на безработицата в България през периода 2000г. - 2014г.

Година

Равнище на безработицата

2000

18.10%

2001

17.52%

2002

17.71%

2003

14.25%

2004

12.67%

2005

11.46%

2006

9.61%

2007

7.75%

2008

6.31%

2009

7.66%

2010

9.47%

2011

9.50%

2012

12,3

2013

12,9

2014

11,4

Източник: НСИ6


Графика № 4: Равнище на безработицата в България през периода 2000г.-2014г.
Огледално отражение на намаляващата заетост е продължаващия процес на нарастване на безработицата. През периода 2000г. – 208г. е на лице спад в равнището на безработицата. С настъпването на световната и финансова криза през 2008г. до 2013г. се наблюдава нарастване на безработицата. През 2013г. равнището на безработица е най-високо - безработицата е достигнала средногодишно ниво 12,9% от работната сила, което е с 0,6% повече спрямо равнището за 2012г.

Високото равнище на безработица има както социални, така и икономически негативни ефекти. От равнището на безработица зависи също и потреблението на домакинствата, което е основен фактор за осигуряване на икономически растеж.



2.4. Динамика на заетите лица през периода 2000г. - 2014г.
Таблица № 5: Брой на заетите лица в България през периода 2000г.-2014г.

Година

Заети лица общо

2000

2980108

2001

2968069

2002

2978562

2003

3166499

2004

3226343

2005

3276111

2006

3343985

2007

3113500

2008

3360740

2009

3253600

2010

3052800

2011

2949600

2012

2934000

2013

2934900

2014

2989700

Източник:НСИ и Агенцията по заетостта


Графика №5: Брой на заетите лица в България през периода 2000г.-2014г.
От направената справка /таблица №5/ относно заетите лица в страната ни за периода 2000-2014 г. се вижда, че през 2012 година тя е била най-ниска – 2934000, а най-голяма заетост се наблюдава през 2008 година – 3360740 души. От 2007г. до 2012г. е на лице значителен спад на броя на заетите.
Таблица № 6: Динамика на заетите лица в България през периода 2000г.-2014г.

Година

Заети лица общо

верижни абсолютни прирасти

базисни абсолютни прирасти

2000

2980108

-

-

2001

2968069

-12039

-12039

2002

2978562

10493

-1546

2003

3166499

187937

186391

2004

3226343

59844

246235

2005

3276111

49768

296003

2006

3343985

67874

363877

2007

3113500

-230485

133392

2008

3360740

247240

380632

2009

3253600

-107140

273492

2010

3052800

-200800

72692

2011

2949600

-103200

-30508

2012

2934000

-15600

-46108

2013

2934900

900

-45208

2014

2989700

54800

9592

Източник:собствени изчисления
През 2013г. се увеличава незначително броя на заетите, а през 2014г. увеличението е с 54800 души или с 1,87% спрямо предходната 2013г.

Основни причини за намаляване на заетостта са:

- неблагоприятните демографски тенденции (намаляване на раждаемостта, стареене на населението, увеличаване на смъртността на населението в трудоспособна възраст);

- увеличаване на емиграцията;

- сравнително ниска ефективност на заетостта;

- ниско равнище и незадоволителната динамика на брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението;

- ниско равнище на средната минимална работна заплата;

- значителна численост на лицата без трудови договори.


2.5. Динамика на средната работна заплата
Таблица №7: Средна годишна работна заплата в лева според данни от НСИ

Година

Средна годишна работна заплата в лева според данни от НСИ

2000

225

2001

240

2002

258

2003

273,33

2004

292,42

2005

324

2006

360

2007

431

2008

545

2009

609

2010

647

2011

707

2012

618,06

2013

648,73

2014

683,34

Източник: 7
През анализирания период размера на средната работна заплата се характеризира с нарастване до 2011г., след което се наблюдава намаление на нейният размер. През този период най-висока работна заплата е имало през 2011г., която е 707 лв., а през 2012г. тя е 618,06 лв. Намалението е в размер на 88,94 лв., или това е с 12,6%. След 2012г. работната заплата започва да се повишава постепенно докато през 2014г. тя е в размер на 683,34 лв.

Основен фактор, който оказва влияние върху динамиката на работната заплата и допринася за забавяне на нейния ръст е икономическата и политическа несигурност. Друг фактор, който оказва влияние най-силно през периода 2010-2013г. е преструктурирането на заетостта.





Графика №6: Средна годишна работна заплата в лева според данни от НСИ
2.6. Динамика на инфлацията
Таблица №8: Общ ИПЦ

Потребителски групи

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012


2013

2014

Общ ИПЦ

10,3

7,4

5,8

2,3

6,1

5,0

7,3

8,4

12,3

2,8

2,4

4,2

3,0

0,9

-1,4

Източник: 8
През 2000г. общия индекс на потребителските цени е бил 10,3, през 2008г. е 12,3 и след този период се наблюдава значителен спад. През периода 2008г.-2009г. е на лице спад. През 2009г. неговия размер е 2,8, през 2010г. – 2,4, през 2013г. е 0,9, а през 2014г. е (-1,4). През 2013г. инфлацията спада рязко и това се наблюдава и през 2014г. Потреблението в България се свива значително в следствие на настъпилата световна финансова и икономическа криза и намаляване на броя на заетите лица.

Ниската стойност на инфлацията се обяснява чрез плавното нарастване на броя на безработните лица и намаляване на потреблението, т.е. съществува силен дефлационен натиск върху много търговски сектори.


Заключение:
След дългите години на преход, последвани от икономическо оживление и стабилен икономически растеж, нашата икономика отново е в процес на възстановяване след световната финансова и икономическа криза. Възстановяването в България е бавно и икономиката функционира под своя потенциал. През 2011г. икономическия растеж се възобновява и през 2012-2013г. остава под 1%, а през 2014г. нараства много слабо.

През 2014г. икономиката на България се характеризира с това, че все още не е сигурна, икономиката не е стабилна, на лице е политическа несигурност. Това несъмнено оказа негативно влияние върху потреблението и инвестициите в страна.

През 2014 година тенденциите на пазара на труда са подобни с наблюдаваните през предходните години. Въпреки, че икономиката на България отново се отличава с икономически растеж, броят на заетите лица продължава да намалява, а броят на безработните лица се увеличава.

Брутния вътрешен продукт е основен показател за измерване на постигнатото икономическо развитие на страната.

От 2010г. физическият обем на брутния вътрешен продукт на България се характеризира с постоянен, макар и малък, икономически растеж. През 2010г. физическият обем на брутния вътрешен продукт (БВП) е достигнал обема на физическият обем на брутния вътрешен продукт през 2008г.

Независимо, че през периода 2010г. - 2014г. се наблюдават положителни тенденции, на лице е намаление на броя на заетите лица.

Пазарът на труда се намира в затруднение. Заетостта се влияе от наличието на световната финансова и икономическа криза. Според данните от НСИ броят на заетите през 2010г.-2012г. намалява, а през 2013 г. се наблюдава много малко увеличаване на броя на заетите, което е 1,87% спрямо предходната 2013г. Това са първите признаци за стабилизиране на заетостта. Скоростта на намалението на заетите се забавя. В резултат на това, че е на лице и икономически растеж, броя на заетите през 2014г. се е увеличил в сравнение с броя на заетите през 2013г. Скоростта на увеличението на броя на заетите зависи от скоростта на икономическия растеж.

През анализирания период размера на средната работна заплата се характеризира с нарастване до 2011г., след което се наблюдава намаление на нейният размер. През този период най-висока работна заплата е имало през 2011г., която е 707 лв., а през 2012г. тя е 618,06 лв. Намалението е в размер на 88,94 лв., или това е с 12,6%. След 2012г. работната заплата започва да се повишава постепенно докато през 2014г. тя е в размер на 683,34 лв.



Инфлационните процеси в страната са овладени и стойностите са редуцирани до едноцифрени стойности. През 2013г. инфлацията спада рязко и това се наблюдава и през 2014г.

Високата безработица и ниската инфлация са основните фактори, които водят до ограничение на ръста на номиналната работна заплата през 2014г.



Използвана литература:
1. НСИ и НОИ, “Статистически справочник, демография, икономика и социално осигуряване 1991-2011г.,”, изд. изд. НСИ и НОИ, 2012г. ;

2. М.Кънев, “Макроикономика”, изд.”Мартилен”, 2013г. София,стр. 100


Електронни източници:
1.www.nsi.bg/

2. http://www.nsi.bg/bg/content/2212/бвп-%3F-азходи-за-крайно-потребление-национално-ниво

3. http://www.nsi.bg/bg/content/4011/безработни-лица-и-коефициенти-на-безработица-национално-ниво-статистически-райони

4.http://www.nsi.bg/bg/content/2518/средногодишни-ипц-предходната-година-100

5.www.nsz.government.bg/

6. www.stat.bg/

7.http://www.stat.bg/bg/indicator/135/

8.http://www.stat.bg/bg/indicator/391/



9.http://www.stat.bg/bg/indicator/398/


1 http://www.stat.bg/bg/indicator/135/


2 http://www.stat.bg/bg/indicator/398/


3 М.Кънев, “Макроикономика”, изд.”Мартилен”, 2013г. София,стр. 100


4 http://www.stat.bg/bg/indicator/391/


5 http://www.nsi.bg/bg/content/2212/бвп-%3F-азходи-за-крайно-потребление-национално-ниво


6 http://www.nsi.bg/bg/content/4011/безработни-лица-и-коефициенти-на-безработица-национално-ниво-статистически-райони


7 Статистически справочник, демография, икономика и социално осигуряване 1991-2011г., изд. НСИ и НОИ, 2012г.


8 http://www.nsi.bg/bg/content/2518/средногодишни-ипц-предходната-година-100



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница