Greco (2012) 22e четвърти кръг на оценка Редактиран въпросник



Дата24.10.2018
Размер209 Kb.
#96431


Страсбург, 19 октомври 2012 г. GRECO (2012) 22E



Четвърти кръг на оценка


Редактиран въпросник

за превенция на корупцията сред

народни представители, съдии и прокурори


Приет от ГРЕКО на 50-та пленарна сесия

(Страсбург, 28 март – 1 април 2011 г.)


Редактиран на 57-та му пленарна сесия

(Страсбург, 15 – 19 октомври 2012 г.)


GRECO Secretariat

Council of Europe

F-67075 Strasbourg Cedex


www.coe.int/greco

 +33 3 88 41 20 00



Directorate General I

Human Rights and Rule of Law

Information Society and Action against Crime Directorate


ВЪВЕДЕНИЕ

Избирайки превенцията на корупцията сред народни представители, съдии и прокурори за тема на своя Четвърти кръг на оценка, ГРЕКО отваря нови хоризонти и подчертава мултидисциплинарния характер на своя обсег на действие. Същевременно тази тема е ясно свързана с предишната дейност на ГРЕКО, най-вече с Втория кръг на оценка, който разгледа изпълнителната публична администрация. Фокусирането върху превенцията на корупцията сред народни представители е естествено продължение на прегледа на политическото финансиране, извършен от ГРЕКО в Третия кръг на оценка, а превенцията на корупцията сред съдии (включително непрофесионални съдии) и прокурори представлява задълбочено продължение на един особено важен елемент от Първия кръг на оценка - независимостта на съдебната власт.


Въпросникът е разделен на три части: част А се отнася за народни представители, а части Б и В - съответно за съдии и прокурори, които са предмет на националната законова и подзаконова нормативна уредба. Всички части имат сходна структура, като съдържат целеви въпроси под специфични заглавия. Въпросите под първото заглавие „Основна информация”, което е общо за всички части, имат за цел да създадат основа за получаване на цялостно разбиране за системата във всяка страна. Следващите заглавия, повечето от които също са общи за две от частите, съдържат почти идентични въпроси, имащи за цел да съберат подробна информация. Някои от въпросите са специфични за части Б и В предвид особения статут и функциите на съдиите и прокурорите.
Повечето заглавия и въпроси са достатъчно ясни и не се нуждаят от допълнителни обяснения. Където са необходими пояснения, те са дадени в бележките под линия. Предвид опита на ГРЕКО от Втория кръг на оценка и за да се обхване широк кръг от случаи, с които е възможно да се сблъскат държавите членки, за целите на въпросника не са установени формални определения на ключови понятия като „конфликт на интереси” и „подаръци”. С оглед на това лицата, които отговарят на въпросите, следва да посочват случаи, при които финансови или други частни интереси на народен представител, съдия или прокурор са в противоречие с неговите официални отговорности или биха могли да окажат влияние върху тях. Също така, отново предвид възприетия подход във Втория кръг на оценка, понятието „подарък” трябва да се разбира в широк смисъл, като се включва всичко, което има парична стойност, включително пари, вещи, гостоприемство, пътувания и др.

Въпросникът е доста подробен и се изискват точни отговори, като целта е да се събере надеждна информация по време на подготовката на посещенията за оценка. Въпреки това зададените въпроси не предопределят евентуалните заключения на ГРЕКО. Фактът, че определена характеристика, посочена във въпросника (например специален орган, на който е възложена проверката на декларациите за интерес), не е налице в дадена държава, не означава, че непременно ще доведе до препоръка за запълване на тази „празнина”. Такива случаи ще трябва да се преценят с оглед на структурата на системата като цяло и конкретните проблеми и потребности в оценяваната държава.






А. Превенция на корупцията сред народните представители

1 Основна информация



Парламентарна система

1.1 Моля, опишете накратко Вашата парламентарна система, като обърнете внимание на следните въпроси:

а) от една или две камари се състои законодателният орган във Вашата страна (еднокамерен или двукамерен парламент)1;

б) брой на народните представители;

в) чрез преки или непреки избори се избират народните представители или се назначават;

г) избирателна система (например, пропорционално представителство, мажоритарен избор) или система за назначаване;

д) независимо дали заради избирателната система или поради други фактори, очаква ли се от народните представители да представляват общонационалния публичен интерес и/или определен интерес (например на техния избирателен район, избиратели или политическа партия);

е) как и защо народен представител може да изгуби мандата си.



Прозрачност на законодателния процес

1.2 Моля, опишете съществуващите мерки по отношение на прозрачността на законодателния процес, като представите текстовете на съответните разпоредби в превод на английски или френски език, и/или опишете съответната(те) процедура(и). По-специално посочете:

(а) как и на кой етап от законодателния процес проектозаконите се представят на вниманието на обществеността;

(б) ако се провежда публично обсъждане, как и кога се осъществява това;

(в) степен на прозрачност на съставянето и работата на парламентарните комисии;

(г) степен на прозрачност на парламентарните дебати2;

(д) ако се оповестяват парламентарните гласове, как и кога се осъществява това.

Възнаграждение и икономически облаги

1.3 Моля, дайте информация за средната брутна годишна заплата във Вашата страна.

1.4 Моля, дайте информация за нивото на възнаграждение, което народните представители получават за своята работа, и посочете дали от тях се очаква да работят на пълен или непълен работен ден.
1.5 Какви допълнителни облаги (например, специален данъчен режим, плащания за жилищно настаняване и др.), ако има такива, се предоставят на народните представители от държавата? Посочете а) икономическата стойност на тези облаги; б) дали се оповестява информация за тяхното ползване; в) дали народните представители продължават да имат право на тези облаги след изтичане на мандата им; и г) как се осъществява контрол върху законосъобразното ползване на тези облаги.
1.6 Моля, посочете дали бюджетът за службата на народен представител се осигурява само от публични средства или може да бъде допълван от външни източници, включително финансов принос и непарични дарения. Ако е допустимо бюджетът за службата да бъде допълван от външни източници, изисква ли се от народния представител да отчита вида и стойността на допълнителните приходи (и ако е така, на кой орган или институция се отчита и отчетът е публичен ли е)?
2 Етични принципи и правила за поведение
2.1 Моля, представете пълния текст на английски или френски език на етичните принципи или основните ценности на парламента като цяло, залегнали в конституцията или други закони.

2.2 Представете пълния текст на английски или френски език на нормите за поведение, ако има такива, прилагани спрямо народните представители. Моля, представете допълнителна информация:


а) откога съществуват те;

б) кой орган или институция изготвя тези норми, кой орган или институция ги приема и дали народните представители участват в разработването им;

в) какви мерки са предвидени, за да се гарантира спазването на тези норми.

3 Конфликт на интереси
3.1 Моля, опишете съществуващите общи правила и процедури за превенция и разрешаване на потенциален конфликт на интереси на народни представители. Моля, отбележете дали тези правила и процедури се прилагат и за конфликт на интереси, произтичащ от частни интереси или дейности на други лица, с които народният представител е тясно свързан (роднини, търговски партньори и др.). Представете текста на съответните норми на английски или френски език и по-специално посочете:
а) определенията и/или класификацията на конфликт на интереси, ако има такива определения/класификации;

б) механизмите за превенция на конфликт на интереси;

в) процедурите за разрешаване на потенциален конфликт на интереси.
4 Забрана или ограничение за извършване на определени дейности
4.1 Моля, представете текста на съответните норми на английски или френски език и опишете съществуващите мерки, ако има такива, които забраняват или ограничават възможността на народните представители да:
а) извършват действия по определен случай/въпрос, във връзка с който имат частен интерес;

б) приемат подаръци3 (включително определението за подаръци, евентуалната максимална стойност на вещ/за дарител/на година и процедурите за разпореждане с неприемливи подаръци или връщането им);

в) заемат длъжност/служба или да участват в допълнителни дейности4 извън парламента (включително несъвместимости), независимо дали те са в частния или публичния сектор и дали са срещу възнаграждение или безвъзмездни;

г) имат финансови интереси5;

д) да сключват пряко или чрез търговски интерес договори с държавни органи;

е) да заемат определена длъжност или да работят в определен сектор след мандата си или да участват в други дейности след мандата си срещу възнаграждение или безвъзмездно6;

ж) имат контакти с трети лица, които могат да се опитат да повлияят на решенията им7.
4.2 Моля, опишете съществуващите специални правила за използване на (злоупотреба с) поверителна информация от народни представители. Представете текста на съответните разпоредби на английски или френски език.
4.3 Моля, опишете съществуващите специални правила за използване на (злоупотреба с) публични средства от народни представители. Представете текста на съответните разпоредби на английски или френски език.
5 Деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси
5.1 Моля, представете текста на съответните норми на английски или френски език и опишете съществуващите мерки, ако има такива, които изискват от народните представители да декларират:

а) имущество и наличие на финансови интереси8;

б) източници на доходи (трудови доходи, доходи от инвестиции и др.);

в) задължения (заеми от други лица, дългове към други лица и др.);

г) подаръци;

д) заемане на длъжности и служби или участие в допълнителни дейности (например консултантски услуги) извън парламента, независимо дали те са в частния или публичния сектор и дали са срещу възнаграждение или безвъзмездни;

е) търговски договори с държавни органи;

ж) предложения за възмездни или безвъзмездни дейности (включително трудова заетост, консултантски услуги и др.) и споразумения за извършване на такива дейности в бъдеще;

з) други интереси или отношения, които могат да създадат или създават конфликт на интереси.
5.2 Моля, посочете за всяка от подточките в предходния въпрос:
а) дали информацията, подлежаща на деклариране, се изисква и за членове на семейството и/или роднини на народния представител и кои лица се считат за член на семейството/роднина за тази цел;

б) кога се изискват декларациите и какъв период от време обхващат;

в) дали освен евентуалните общи (редовни) декларации трябва да се подават и декларации в конкретни случаи, ако народен представител има интерес по въпрос, който се разглежда от законодателния орган или някоя от неговите комисии;

г) пред кой орган/институция се декларира информацията;

д) води ли се регистър на декларациите, както за редовните декларации, така и за декларациите в конкретни случаи, и ако се води такъв, каква информация се вписва в него;

е) оповестяват ли се декларациите и по какъв начин.


5.3 Ако няма специални писмени правила за декларациите по въпрос 5.1, моля, опишете дали съществуват неписани правила (конвенционални норми, постоянни практики и др.) за тази цел и как се прилагат те.

6 Прилагане на нормите за конфликт на интереси и деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси
6.1 Моля, опишете предвидените санкции и механизма(механизмите) за прилагане в случай на нарушение от страна на народни представители на нормите, които забраняват или ограничават извършването на определени дейности, както е посочено в т. 4.
6.2 За всички механизми за прилагане, които включват наказателно преследване, моля, посочете дали народните представители подлежат на специално наказателно производство или имат имунитети, различни от тези, които се прилагат спрямо други граждани, и ако е така, опишете разликите.
6.3 За всички механизми за прилагане, които нямат наказателноправен характер, моля, представете следната информация:

а) кое лице(лица) или коя институция(институции) отговаря/т за провеждането на производството;

б) състав на тази институция/тези институции, ако е приложимо;

в) на кой орган е/са подчинена/подчинени;

г) средствата, с които разполага/т;

д) провежданите процедури;

е) как се провеждат разследванията и какво ги предизвиква (например, жалби на граждани, колеги, други лица, податели на сигнали);

ж) как се взимат решения (с единодушие или с мнозинство).


6.4 Моля, опишете съществуващите санкции и механизма(механизмите) за прилагане в случай на нарушение от страна на народни представители на нормите, регламентиращи задължението, ако има такова, да се подават декларации за имущество, доходи, задължения и други интереси, както е посочено в т. 5.
6.5 Моля, опишете съществуващия(те) механизъм(механизми) за проверка, разглеждане или друг контрол дали информацията в декларациите, посочени във въпрос 6.4, е пълна и точна. Какви санкции и процедури са предвидени, ако подадената информация е непълна или неточна? Какви санкции са предвидени и какви процедури се прилагат, ако декларираната информация разкрива потенциално нарушение на законов или подзаконов нормативен акт?
6.6 Моля, посочете всички настъпили промени след Третия кръг на оценка от ГРЕКО по отношение на наказателноправните разпоредби, относими към корупцията сред народни представители (например, разпоредби, инкриминиращи подкупа на народни представители, търговия с влияние и престъпления, свързани с финансиране на политически партии).

6.7 Моля, представете информация за прилагането на нормите за конфликт на интереси и деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси през последните три години (брой на образуваните дела, извършени разследвания, техния изход и др.).



7 Осведоменост

7.1 Как народните представители се запознават с нормите, посочени в т. 3-6, и какво поведение се очаква от тях?

7.2 Моля, опишете дали и как народните представители могат да получат съвет относно горепосочените норми и поведението, което се очаква от тях. Кой орган/институция отговаря за предоставянето на такъв съвет?

7.3 Моля, посочете каква информация се оповестява на широката общественост относно горепосочените норми и поведението, което се очаква от народните представители (включително за спазването/неспазването на тези норми), и по какъв начин.



Б. Превенция на корупцията сред съдии

8 Основна информация

8.1 Моля, представете обзор на съдебната система във Вашата страна, като посочите различните категории съдилища (по-специално, наказателни, граждански, административни, търговски, трудови, социално-осигурителни, военни, конституционни съдилища, с изключение на арбитражните съдилища) и степените на юрисдикция.

8.2 Моля, опишете различните категории съдии, като посочите:

- дали те се назначават или се избират;

- дали има само професионални съдии или определени съдебни решения се постановяват от специални категории съдии.

8.3 В кой документ е заложен принципът за независимост на съдиите? Моля, представете съответната(те) разпоредба(и) на английски или френски език.

8.4 Моля, посочете кои лица или институции, ако има такива, могат да дават указания на съдиите по отделни дела. Представете текста на съответните норми на английски или френски език.
9 Назначаване и служба
9.1 Моля, посочете дали съдиите се избират/назначават за определен или за неопределен срок. Ако се избират/назначават за определен срок, дайте повече подробности за срока на мандата им, дали същият може да бъде подновяван, какви критерии и процедури се прилагат за подновяването му и коя институция издава решение за подновяването.
9.2 Моля, посочете кое/кои лице/а или коя/кои институция/институции отговаря/т за:

а) назначаването на съдиите;

б) повишаването в служба на съдиите;

в) мобилността (преместване, ротация и др.) на съдиите;

г) освобождаването от длъжност на съдиите.

Моля, представете текста на съответните правила/процедури на английски или френски език. Опишете състава на институцията/институциите, посочена/посочени в подточки от а) до г), прилаганите от нея/тях процедури и критерии за взимане на решения, както и дали тези решения подлежат на обжалване.

9.3 Моля, опишете съществуващата(те) процедура(и) и критерии за проверка на нравствените качества/морала на кандидатите за длъжността „съдия”.

9.4 Моля, опишете съществуващата(те) процедура(и) и критерии за оценка на нравствените качества на лицата, представени в институцията/институциите, посочени във въпрос 9.2, подточки от а) до г), както друг(и) механизъм(ми), прилаган(и) за превенция на корупцията сред членовете на тази(тези) институция(и).



10 Управление на делата и съдебно производство

10.1 Моля, опишете накратко как и според какви критерии се възлагат делата на съдиите в първоинстанционните наказателни, граждански и административни съдилища. Ако за апелативните, върховните или конституционните съдилища се прилагат различни правила, моля, посочете ги.

10.2 Възможно ли е да се отстрани съдия от дадено дело? Ако е възможно, кое лице/кой орган взима решение и на какво основание?

10.3 Какви мерки са предвидени, за да се осигури, че съдиите разглеждат делата без необосновано забавяне?

10.4 Моля, посочете дали съдебните производства са публични и ако е така, при какви условия могат да се провеждат при закрити врата. Представете текста на съответните разпоредби на английски или френски език.

11 Условия на служба

11.1 Моля, посочете брутната годишна заплата на (i) професионален съдия в началото на кариерата му, и (ii) съдия от най-високопоставения съд. Моля, пояснете дали заплатата варира според заеманата длъжност, старшинството или периодично провеждана атестация.

11.2 Какви допълнителни облаги (например, специален данъчен режим или плащания за жилищно настаняване), ако има такива, се предоставят на съдиите от държавата? Посочете а) икономическата стойност на тези облаги; б) дали се оповестява информация за тяхното ползване; в) дали съдиите продължават да имат право на тези облаги след изтичане на мандата им; и г) как се осъществява контрол върху законосъобразното ползване на тези облаги.

12 Етични принципи и правила за поведение

12.1 Моля, представете пълния текст на английски или френски език на етичните принципи или основните ценности на съдебната система като цяло, залегнали в конституцията или други закони.

12.2 Представете пълния текст на английски или френски език на нормите за поведение, ако има такива, прилагани спрямо съдиите. Моля, представете допълнителна информация:

а) откога съществуват те;

б) кой орган или институция изготвя тези норми, кой орган или институция ги приема и дали съдиите участват в разработването им;

в) какви мерки са предвидени, за да се гарантира спазването им.



13 Конфликт на интереси

13.1 Моля, опишете съществуващите общи правила и процедури за превенция и разрешаване на потенциален конфликт на интереси на съдии. Моля, отбележете дали тези правила и процедури се прилагат и за конфликт на интереси, произтичащ от частни интереси или дейности на други лица, с които съдията е тясно свързан (роднини, търговски партньори и др.). Представете текста на съответните норми на английски или френски език и по-специално посочете:

а) определенията и/или класификацията на конфликт на интереси, ако има такива определения/класификации;

б) механизмите за превенция на конфликт на интереси;

в) процедурите за разрешаване на потенциален конфликт на интереси.

14 Забрана или ограничение за извършване на определени дейности

14.1 Моля, представете текста на съответните норми на английски или френски език и опишете съществуващите мерки, ако има такива, които забраняват или ограничават възможността на съдиите да:

а) извършват действия по определено дело, във връзка с което имат частен интерес;

б) приемат подаръци (включително определението за подаръци, евентуалната максимална стойност на вещ/дарение от дарител/година и процедурите за разпореждане с неприемливи подаръци или връщането им);

в) заемат длъжност/служба или да участват в допълнителни дейности9 извън съдилищата, независимо дали те са в частния или публичния сектор и дали са срещу възнаграждение или безвъзмездни;

г) имат финансови интереси10;

д) да заемат определени постове/длъжности или да участват в други възмездни или безвъзмездни дейности след края на службата им като съдия.

14.2 Моля, опишете съществуващите специални правила, ако има такива, относно контактите на съдия извън официалните процедури с трето лице, което се е обърнало към него във връзка с разглеждано от него дело.

14.3 Моля, опишете съществуващите специални правила за използване на (злоупотреба с) поверителна информация от съдии. Представете текста на съответните норми на английски или френски език.

15 Деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси

15.1 Моля, представете текста на съответните норми на английски или френски език и опишете предвидените мерки, ако има такива, които изискват от съдиите да декларират:

а) имущество и наличие на финансови интереси11;

б) източници на доходи (трудови доходи, доходи от инвестиции и др.);

в) задължения (заеми от други лица, дългове към други лица и др.);

г) приемане на подаръци;

д) заемане на длъжности и служби или участие в допълнителни дейности (например консултантски услуги), независимо дали те са в частния или публичния сектор и дали са срещу възнаграждение или безвъзмездни;

е) предложения за възмездни или безвъзмездни дейности (включително трудова заетост, консултантски услуги и др.) и споразумения за извършване на такива дейности в бъдеще;

ж) други интереси или отношения, които могат да създадат или създават конфликт на интереси.

15.2 Моля, посочете за всяка от подточките в предходния въпрос:

а) дали информацията, подлежаща на деклариране, се изисква и за членове на семейството и/или роднини на съдиите и кои лица се считат за член на семейството/роднина за тази цел;

б) кога се изискват декларациите и какъв период от време обхващат;

в) дали освен евентуалните общи (редовни) декларации трябва да се подават и декларации в конкретни случаи, ако съдия има интерес по въпрос, разглеждан от него;

г) пред кой орган/институция се декларира информацията;

д) води ли се регистър на декларациите, както за редовните декларации, така и за декларациите в конкретни случаи, и ако се води такъв, каква информация се вписва в него;

е) оповестяват ли се декларациите и по какъв начин.

15.3 Ако няма специални писмени правила, прилагани спрямо съдиите във връзка с декларациите по въпрос 15.1, моля опишете дали съществуват неписани правила (конвенционални норми, постоянни практики и др.) за тази цел и как се прилагат те.

16 Прилагане на нормите за конфликт на интереси и деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси

16.1 Моля, опишете предвидените санкции и механизма(механизмите) за прилагане в случай на нарушение от страна на съдии на нормите, които забраняват или ограничават извършването на определени дейности, както е посочено в т. 14.

16.2 За всички механизми за прилагане, които включват наказателно преследване, моля, посочете дали съдиите подлежат на специално наказателно производство или имат имунитети, различни от тези, които се прилагат спрямо други граждани, и ако е така, опишете разликите.

16.3 За всички механизми за прилагане, които нямат наказателноправен характер, моля представете следната информация:

а) кое лице(лица) или коя институция(институции) отговаря/т за провеждането на производство срещу съдии;

б) състав на тази институция/тези институции, ако е приложимо;

в) на кой орган е/са подчинена/подчинени;

г) средствата, с които разполага/т;

д) провежданите процедури;

е) как се провеждат разследванията и какво ги предизвиква (например, жалби на граждани, колеги, други лица, податели на сигнали);

ж) как се взимат решения (с единодушие или с мнозинство).

16.4 Моля, опишете предвидените санкции и механизма(механизмите) за прилагане в случай на нарушение от страна на съдии на нормите, регламентиращи задължението, ако има такова, да се подават декларации за имущество, доходи, задължения и други интереси, както е посочено в т. 15.

16.5 Моля, опишете съществуващия(те) механизъм(механизми) за проверка, разглеждане или друг контрол дали информацията в подадените от съдии декларации, посочени във въпрос 16.4, е пълна и точна. Какви санкции и процедури са предвидени, ако подадената информация е непълна или неточна? Какви санкции са предвидени и какви процедури се прилагат, ако декларираната информация разкрива потенциално нарушение на друг законов или подзаконов нормативен акт?

16.6 Моля, посочете всички настъпили промени след Третия кръг на оценка от ГРЕКО във връзка с наказателноправните разпоредби, относими към корупцията сред съдии (например разпоредби, инкриминиращи подкупа на съдии или търговия с влияние).

16.7 Моля, представете информация за прилагането на нормите за конфликт на интереси и деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси по отношение на съдии през последните три години (брой на образуваните дела, извършени разследвания, техния изход).

17 Обучение и осведоменост

17.1 Моля, опишете обучението, което се осигурява на съдии във връзка с етичните правила, очакваното поведение, превенция на корупцията и конфликт на интереси, както и други свързани въпроси. Представете повече информация за:

а) съдържанието му (предмети на обучението);

б) продължителността му, кога се провежда (част от първоначалното обучение ли е и/или се провежда по време на службата) и дали се провежда периодично;

в) задължително ли е или избирателно.

17.2 Моля, опишете дали и как съдии могат да получат съвет относно нормите, посочени в т. 13-15, и за поведението, което се очаква от тях. Кой орган/институция отговаря за предоставянето на такъв съвет?

17.3 Моля, посочете каква информация се оповестява на широката общественост относно горепосочените норми и поведението, което се очаква от съдиите (включително за спазването/неспазването на тези норми), и по какъв начин.

В. Превенция на корупцията сред прокурори

18 Основна информация

18.1 Моля, посочете дали прокуратурата е част от съдебната власт, изпълнителната власт или от двете.

18.2 Моля, посочете дали прокуратурата е автономна институция, какво означава „автономия” в този контекст и как се гарантира автономията.

18.3 Моля, посочете кои лица или институции, ако има такива, могат да дават указания на прокурорите по отделни дела (например относно образуването на наказателно производство или прекратяване на дело). Представете текста на съответните норми на английски или френски език.

18.4 Моля, опишете вътрешната организация на прокуратурата. По-висшестоящ прокурор има ли правомощие да потвърждава или обезсилва решения на по-нисшестоящи прокурори по определено наказателно дело? Какви действия може да предприеме по-нисшестоящият прокурор, ако не е съгласен?

19 Назначаване и служба

19.1 Моля, посочете дали прокурорите се избират/назначават за определен или за неопределен срок. Ако се избират/назначават за определен срок, дайте повече подробности за срока на мандата им, дали същият може да бъде подновяван, какви критерии и процедури се прилагат за подновяването му и коя институция издава решение за подновяването.

19.2 Моля, посочете кое/кои лице/лица или коя/кои институция/институции отговаря/т за:

а) назначаването на прокурорите;

б) повишаването в служба на прокурорите;

в) мобилността (преместване, ротация и др.) на прокурорите;

г) освобождаването от длъжност на прокурорите.

Моля, представете текста на съответните правила/процедури на английски или френски език. Опишете състава на институцията/институциите, посочена/посочени в подточки от а) до г), прилаганите от нея/тях процедури и критерии за взимане на решения, както и дали решенията подлежат на обжалване.

19.3 Моля, опишете съществуващата(те) процедура(и) и критерии за проверка на нравствените качества/морала на кандидатите за длъжността „прокурор”.

19.4 Моля, опишете съществуващата(те) процедура(и) и критерии за оценка на нравствените качества на лицата, представени в институцията/институциите, посочени във въпрос 19.2, подточки от а) до г), както друг(и) механизъм(ми), прилаган(и) за превенция на корупцията сред членовете на тази(тези) институция(и).



20 Управление на делата

20.1 Моля, опишете накратко как и според какви критерии се възлагат делата на прокурори в първоинстанционните наказателни, граждански и административни съдилища. Ако за апелативните, върховните или конституционните съдилища се прилагат различни правила, моля посочете ги.

20.2 Възможно ли е да се отстрани прокурор от дадено дело? Ако е възможно, кое лице/кой орган взима решение и на какво основание?

20.3 Какви мерки са предвидени, за да се осигури, че прокурорите разглеждат делата без необосновано забавяне?



21 Условия на служба

21.1 Моля, посочете брутната годишна заплата на (i) прокурор в началото на кариерата му, и (ii) Главния прокурор. Моля, пояснете дали заплатата варира според заеманата длъжност, старшинството или периодично провеждана атестация.

21.2 Какви допълнителни облаги (например, специален данъчен режим или плащания за жилищно настаняване), ако има такива, се предоставят на прокурорите от държавата? Посочете а) икономическата стойност на тези облаги; б) дали се оповестява информация за тяхното ползване; в) дали прокурорите продължават да имат право на тези облаги след изтичане на мандата им; и г) как се осъществява контрол върху законосъобразното ползване на тези облаги.

22 Етични принципи и правила за поведение

22.1 Представете пълния текст на английски или френски език на нормите за поведение и други относими принципи, прилагани спрямо прокурорите. Моля, представете допълнителна информация:

а) откога съществуват те;

б) кой орган или институция изготвя тези норми, кой орган или институция ги приема и дали прокурорите участват в разработването им;

в) какви мерки са предвидени, за да се гарантира спазването им.

23 Конфликт на интереси

23.1 Моля, опишете съществуващите общи правила и процедури за превенция и разрешаване на потенциален конфликт на интереси на прокурори. Моля, отбележете дали тези правила и процедури се прилагат и за конфликт на интереси, произтичащ от частни интереси или дейности на други лица, с които прокурорът е тясно свързан (роднини, търговски партньори и др.). Представете текста на съответните норми на английски или френски език и по-специално посочете:

а) определенията и/или класификацията на конфликт на интереси, ако има такива определения/класификации;

б) механизмите за превенция на конфликт на интереси;

в) процедурите за разрешаване на потенциален конфликт на интереси.

24 Забрана или ограничение за извършване на определени дейности

24.1 Моля, представете текста на съответните норми на английски или френски език и опишете съществуващите мерки, ако има такива, които забраняват или ограничават възможността на прокурорите да:

а) извършват действия по определено дело, във връзка с което имат частен интерес;

б) приемат подаръци (включително определението за подаръци, евентуалната максимална стойност на вещ/дарение от дарител/година и процедурите за разпореждане с неприемливи подаръци или връщането им);

в) заемат длъжност/служба или да участват в допълнителни дейности12 извън съдилищата, независимо дали те са в частния или публичния сектор и дали са срещу възнаграждение или безвъзмездни;

г) имат финансови интереси13;

д) да заемат определени постове/длъжности или да участват в други възмездни или безвъзмездни дейности след прокурорската им служба.

24.2 Моля, опишете съществуващите специални правила, ако има такива, относно контактите на прокурор извън официалните процедури с трето лице, което се е обърнало към него във връзка с разглеждано от него дело.

24.3 Моля, опишете съществуващите специални правила за използване на (злоупотреба с) поверителна информация от прокурори. Представете текста на съответните норми на английски или френски език.

25 Деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси

25.1 Моля, представете текста на съответните норми на английски или френски език и опишете съществуващите мерки, ако има такива, които изискват от прокурорите да декларират:

а) имущество и наличие на финансови интереси14;

б) източници на доходи (трудови доходи, доходи от инвестиции и др.);

в) задължения (заеми от други лица, дългове към други лица и др.);

г) приемане на подаръци;

д) заемане на длъжности и служби или участие в допълнителни дейности (например консултантски услуги), независимо дали те са в частния или публичния сектор и дали са срещу възнаграждение или безвъзмездни;

е) предложения за възмездни или безвъзмездни дейности (включително трудова заетост, консултантски услуги и др.) и споразумения за извършване на такива дейности в бъдеще;

ж) други интереси или отношения, които могат да създадат или създават конфликт на интереси.

25.2 Моля, посочете за всяка от подточките в предходния въпрос:

а) дали информацията, подлежаща на деклариране, се изисква и за членове на семейството и/или роднини на прокурорите и кои лица се считат за член на семейството/роднина за тази цел;

б) кога се изискват декларациите и какъв период от време обхващат;

в) пред кой орган/институция се декларира информацията;

г) води ли се регистър на декларациите, както за декларациите в конкретни случаи, така и за редовните декларации, и ако се води такъв, каква информация се вписва в него;

д) оповестяват ли се декларациите и по какъв начин.

25.3 Ако няма специални писмени правила, прилагани спрямо прокурорите във връзка с декларациите по въпрос 25.1, моля, опишете дали съществуват неписани правила (конвенционални норми, постоянни практики и др.) за тази цел и как се прилагат те.


26 Прилагане на нормите за конфликт на интереси и деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси
26.1 Моля, опишете предвидените санкции и механизма(механизмите) за прилагане в случай на нарушение от страна на прокурори на нормите, които забраняват или ограничават извършването на определени дейности, както е посочено в т. 24.
26.2 За всички механизми за прилагане, които включват наказателно преследване, моля посочете дали прокурорите подлежат на специално наказателно производство или имат имунитети, различни от тези, които се прилагат спрямо други граждани, и ако е така, опишете разликите.
26.3 За всички механизми за прилагане, които нямат наказателноправен характер, моля представете следната информация:
а) кое лице(лица) или коя институция(институции) отговаря/т за провеждането на производство срещу прокурори;

б) състав на тази институция/тези институции, ако е приложимо;

в) на кой орган е/са подчинена/подчинени;

г) средствата, с които разполага/т;

д) провежданите процедури;

е) как се провеждат разследванията и какво ги предизвиква (например, жалби на граждани, колеги, други лица, податели на сигнали);

ж) как се взимат решения (с единодушие или с мнозинство).

26.4 Моля, опишете предвидените санкции и механизма(механизмите) за прилагане в случай на нарушение от страна на прокурори на нормите, регламентиращи задължението, ако има такова, да се подават декларации за имущество, доходи, задължения и други интереси, както е посочено в т. 25.

26.5 Моля, опишете съществуващия(те) механизъм(механизми) за проверка, разглеждане или друг контрол дали информацията в подадените от прокурори декларации, посочени във въпрос 26.4, е пълна и точна. Какви санкции и процедури са предвидени, ако подадената информация е непълна или неточна? Какви санкции са предвидени и какви процедури се прилагат, ако декларираната информация разкрива потенциално нарушение на друг законов или подзаконов нормативен акт?

26.6 Моля, посочете всички настъпили промени след Третия кръг на оценка от ГРЕКО във връзка с наказателноправните разпоредби, относими към корупцията сред прокурори (например разпоредби, инкриминиращи подкупа на прокурори или търговия с влияние).


26.7 Моля, представете информация за прилагането на нормите за конфликт на интереси и деклариране на имущество, доходи, задължения и интереси по отношение на прокурори през последните три години (брой на образуваните дела, извършени разследвания, техния изход).
27 Обучение и осведоменост
27.1 Моля, опишете обучението, което се осигурява на прокурори във връзка с етичните правила, очакваното поведение, превенция на корупцията и конфликт на интереси, както и други свързани въпроси. Представете повече информация за:
а) съдържанието му (предмети на обучението);

б) продължителността му, кога се провежда (част от първоначалното обучение ли е и/или се провежда по време на службата) и дали се провежда периодично;



в) задължително ли е или избирателно.
27.2 Моля, опишете дали и как прокурори могат да получат съвет относно нормите, посочени в т. 23 - 25, и за поведението, което се очаква от тях. Кой орган/институция отговаря за предоставянето на такъв съвет?
27.3 Моля, посочете каква информация се оповестява на широката общественост относно горепосочените норми и поведението, което се очаква от прокурорите (включително за спазването/неспазването на тези норми), и по какъв начин.

1 Ако страната Ви има двукамерен парламент, моля, отговорете на следващите въпроси и за двете камери на парламента.

2 Например, дебатите винаги ли са публични или определени дебати се провеждат в закрито заседание, по принцип дебатите излъчват ли се по телевизията или радиото и достъпни ли са протоколите от заседанията за обществеността?

3 Моля, не включвайте норми, свързани с приемането на подаръци или дарения в натура, които са приети (и вероятно отчетени) за целите на подпомагане на избирателна кампания.

4 Включват се консултантски услуги, представляване на интереси на трети лица, наред с всичко с останало, в съдилища или други държавни органи.

5 Например акции в дружество, облигации, записи на заповед или други финансови инструменти.

6 Включват се всякакви споразумения или договорености за връщане на длъжността, която са заемали в частния сектор преди мандата си като народни представители, или на друга длъжност при същия работодател.

7 Включват се разпоредби за безпристрастност и разпоредби, регламентиращи обсъждането със страни извън официалните процедури, например лобисти, заинтересовани групи, обединения и НПО.

8 Например дялови участия, недвижимо и друго имущество, финансови участия, акции в дружество, облигации, записи на заповед или други финансови инструменти.

9 Включват се консултантски услуги и представляване на интереси на трети лица.

10 Включват се акции в дружество, облигации, записи на заповед или други финансови инструменти.

11 Например дялови участия, недвижимо и друго имущество, финансови участия, акции в дружество, облигации, записи на заповед или други финансови инструменти.

12 Включват се консултантски услуги и представляване на интереси на трети лица.

13 Включват се акции в дружество, облигации, записи на заповед или други финансови инструменти.

14 Например дялови участия, недвижимо и друго имущество, финансови участия, акции в дружество, облигации, записи на заповед или други финансови инструменти.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница