І. Информация за възложителя



Дата09.04.2018
Размер143.18 Kb.
#64880


Приложение №2

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ „ИЗГРАЖДАНЕ НА ЛЕЯРЕН ЦЕХ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ОТЛИВКИ ОТ ЧУГУН И СТОМАНА”



І. Информация за възложителя.

„ЧУГУН” ООД, БУЛСТАТ 103515857

Адрес: г.Варна 9009, ул.Димитър Полянов бл.58,вх.А,ап.16

Тел.: 052 – 74 78 44, 0888 – 61 44 64, факс: 052 – 74 78 44

e-mail: chugun_ltd@yahoo.com

лице за контакти: Мария Николова Димитрова, тел. 052-74 78 44


ІІ. Характеристики на инвенстиционното предложение.

1. Резюме на предложението.

Изграждане на леярен цех за производство на отливки от чугун и стомана. Цехът ще бъде изграден на площадка 5 дка. В нея ще се построят две, опиращи се едно до друго, производствени халета. В едното ще се съхраняват материалите (чугун на блок, феросплави, кварцов пясък, бентонит и др.материали. Във второто хале ще се изработват леярските форми, ще се топи метала и ще се заливат, и избиват формите. В трета, по-малка сграда, ще се разположи чистачната дробеметна инсталация и барабани за почистване на отливки. Ще се монтират две индукционни топилни съоръжения, всяко от които съдържа тиристорен преобразувател 400 квт, кондензаторна батерия и индукционна електропещ, едната с вместимост 600 кг., а другата с капацитет 1500 кг. Ще работи едната, а другата ще е в резерв. Захранващият трансформатор ще е с машина от 1000 кWA и възможност за монтаж на втора, също 1000 кWA.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Дейността, която ще се развива в цеха, се развива в продължение вече на 30 години. До сега винаги сме работили под наем, като сме сменили седем места. Последно работим в ТЕРЕМ КРЗ ФА Варна ЕООД. Те не могат да ни гарантират оставането ни там, а ние обслужваме около 280 клиента и прекратяването на това производство би нанесло сериозни смущения в дейността на тези клиенти. С тематиката, която е основа на производството на фирма ЧУГУН ООД, управителят е печелил национален конкурс за наука, организиран от Българската индустриално-стопанска камара. Управителят има и собствен патент за специален чугун. Поради отсъствие до сега на подходящо оборудване и най-вече собствен цех, не успяхме да се включим в производство и доставки за износ, от което губи както Дружеството, така и Държавата.

Главно тези причини налагат построяването на неголям цех, който да може в бъдеще да се преустрои бързо за по-сериозно производство.

3. Предложението няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.


  1. Производството на отливки от чугун и стомана може да се осъществява в дъгови електропещи или в индукционни електропещ. Дъговите пещи са по-лесни за обслужване и имат по-леки аварии. От гледна точка на вредностите, при дъговите пещи се образува зол от въздух с частици от метални окиси. Механизмът на образуване на зола е следния: източникът на топлина при дъговите пещи е волтовата дъга между електродите или между електродите и метала. Температурата на дъгата е около 40000 С. При тази температура се изпаряват повечето от компонентите на чугуна и стоманата: желязо –28800С, манган –20950С, никел – 3080 0С, хром –24690С, силиций –34270С, мед –23000С. Разтопеният компонент, след като напусне волтовата дъга, изнесен от топлия въздух, бързо кондензира в сферични капчици под въздействие на повърхностното напрежение на капката, но и силно се окислява. Поради малките си размери, капките се намират във въздуха в т.н. “увиснал” слой и бавно се утаяват. Ако напуснат цеха, могат да се разнасят от вятъра. Някои от металите са канцерогенни, като напр. никела. В това се състои и вредността от този метод на топене на метал. При индукционните пещи няма възможност за изпаряване на метали, тъй като температурата на прегряване може да достигне до 16000С. Това е причината да се предпочита използване на индукционните пещи при производство на отливки от чугун и стомана, и ние залагаме в проекта такива пещи.

5. Местоположение на инвестиционното предложение.

Обектът се намира в поземлен имот №026002 от масив 26 в с.Езерово, местност „Боаз Кърши”, община Белослав, между сгуроотвала на ТЕЦ-Варна и девненския крайезерен път, под пътя за сгуроотвала. С решение №9/19.10.2006 г. на Областна дирекция „Земеделие и гори” –Варна е променено предназначението от земеделски земи, на земи за производствени нужди.

6. Описание на основните процеси, капацитет.

Основните процеси при производството на отливки от чугун и стомана са следните:



  • изработване на леярски форми и сърца – годишно производство 125 тона.

За изработването на леярските форми се използва формовъчна смес с компоненти кварцов пясък, 7 до 12% бентонит и вода. Сместа се насипва с лопата в касата и се уплътнява с пневматична трамбовка. Пясъкът и бентонитът не са токсични. В тази смес понякога се добавя до 4% смлени каменни въглища, което не води до получаване на допълнителни вредности.

Сърцата се изработват от сърцеви смеси, съдържащи кварцов пясък и 7% натриево водно стъкло. Сместа се втвърдява с въглероден двуокис, ползва се еднократно и се изхвърля. Не е токсична.



  • топене на чугун и стомана –годишно производство 125 тона.

За топене на чугуна и стоманата ще се използват индукционни ел.пещи с капацитет 600 кг. и 1500 кг. течен метал. Пещта представлява дълбок тигел с цилиндрична форма. В него с клещи се внасят последователно късовете метал (чугун на блок, феросплави). Нагряването на тигела става с токове на Фуко (повърхностни токове), генерирани от електромагнитното поле на индуктора, вграден в пещта, зад облицовката на тигела. Индукторът се охлажда с вода, поради което не може да се стопи, а металите вътре в тигела не се охлаждат и се нагряват до стопяване и прегряване на получената стопилка.

  • почистване на отливки – годишно около 120 тона.

Образуваният по повърхнината на отливките пригар трябва обезателно да се почисти. Това става чрез бомбардиране на отливката със сачми (дробинки) с размери от 0,5 до 2,5 мм, изхвърляни механично от ротор в специализирани сачмометни (дробеметни) машини. По време на работа на инсталацията, която освен машината има и прахоуловител, въздухът се изсмуква от машината и се нагнетява в прахоуловител, тип пеновихров. Цикълът е кратък –около 1 тон отливки се почистват за 5 мин.

Дребни отливки, които не могат да се почистват в дробеметните инсталации, се почистват в чистачни барабани, където отливките се въртят в затворено пространство, заедно с твърди тела с остри, издадени ръбове.

Окончателното оформяне на повърхнината на отливките, свеждаща се най-често до отнемане на метални чепаци, става на стабилен шмиргел или с ъглошлайф (при по-големите отливки).

Посочените цифри за капацитет се отнасят за производство на фирмата, съобразено с доставките, но капацитетът на заложените в проекта съоръжения е значително по-голям:



  • изработване на леярски форми и сърца – 1200 т/год.

  • топене на чугун и стомана – 1200 т/год.

  • почистване на отливки – 1140 т/год.

7. Схема на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

Няма да се променя съществуващата пътна инфраструктура. Вътре в имота ще се изгради около 50 м. път, свързващ девненския крайезерен път с площадката на цеха, намираща се зад електропроводите.


8. Срок за реализация и етапи за изпълнение на инвестиционното предложение.

Работният проект за обекта е готов. Предстои разглеждане и съгласуване на проекта с община Белослав.

Етапите за изпълнение са:


  • 9 месеца за обработка на площадката на кота “нула”, в т.ч. изграждане на път в имота. В същото време изработка и монтаж на трафопоста.

  • 6 месеца за изработка и монтаж на метален скелет на халетата и покрив.

  • 6 месеца за затваряне на халетата между металните колони.

  • 3 месеца за монтаж на кранове и циментиране пода на халетата.

  • 3 месеца за монтаж на съоръженията.

9. Халетата ще се изграждат с метален скелет, затворени с тухли или изолационни панели.

10. Не се предвижда използване на природни ресурси при строителството и експлоатацията, освен вода.

Осигуряването с вода ще става от собствен водоизточник, който е регистриран в Басейнова дирекция за управление на водите в черноморския район и е вписан в регистъра на водоземните съоръжения под №РКС-С-75/20.07.2011 г. Ще се консумира малко вода (в порядъка на 5 м3 на месец). Технологичната вода за охлаждане на съоръженията, ще вземаме от девненските заводи с цистерни. Тя е в обем до 100 м3 и е оборотна, като се допълва годишно с около 50 м3 поради изпаряване. Отпадъчните води ще бъдат от банята в обем 3 до 5 м3 на месец, които следва да се поемат от яма.

Захранването с ток ще става от собствен трансформатор, който ще изградим в имота и който ще се захранва от електропровод 20 киловолта „Етъра”, преминаващ през имота ни.

11.Отпадъците, които се генерират при производството на отливки са шлак от пещта, код 10 09 03 и отработена леярска смес, код 10 09 08. Като се използва за база генерирания отпадък шлак през 2011 г. на площадката на ТЕРЕМ КРЗ ФА Варна ЕООД в размер на 470 кг., можем да предвидим образуване на отпадък шлак в същия размер или малко по-голям, в зависимост от произведената продукция.

На същата база можем да предвидим отпадък отработена смес в размер на 50 тона/годишно.

Отпадъците ще се събират в контейнери и ще се извозват на сметище.

12. Една от мерките за намаляване на отпадъците е намаляване на дела на употребяваните леярски смеси. Това се постига с увеличаване количеството на продукцията, произведена в комбинирани (пясъчно-метални) форми , при което се намаляване дела на леярските смеси на пясъчна основа. Върхово световно постижение е 1 т. пясък на 1 т.годна отливка, при производство изцяло в пясъчно-глинести форми. При производство на 96 т. годна отливка и разход на пясък около 65 т. за 2005 г., ние имаме много издържана технология по критерий получавани отпадъци на тон годна отливка.

14. Не предвиждаме необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение. Имаме съгласие от всички съседи за изграждане на леярен цех.

15. Не предвиждаме замърсяване и дискомфорт на околната среда. Цехът е затворен. Отпадъците се товарят вътре в цеха от контейнерите в камиони, които се откарват на сметище за строителни отпадъци.



  1. За предпазване на хора и автомобили, при придвижване под електропровода, ще изградим защитна мрежа, каквато е направена от ТЕЦ Варна АД под електропровода на входящия път към сгуроотвала им.

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение.

1. Прилагаме актуална скица на имота, където ще се изгражда леярния цех за производство на отливки от чугун и стомана, както и партидата и граничните точки на координатите на имота.

Територията на обекта не попада в границите на защитени зони от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Най-близката защитена зона е зоната за опазване на дивите птици „Варненско-Белославско езеро”, която е на около 250 м. от обекта.

Категорията на земята,върху която ще се изгражда обекта е сменена от земеделска, на такава за производствени нужди.



ІV. Характеристики на потенциално въздействие.

По наша преценка, основаваща се на дългогодишна работа в бранша, очакваното въздействие върху хората и тяхното здраве, околната среда и водите при експлоатация на леярния цех с посоченото оборудване и технология, и при настоящите съседи, може да бъде следното:



  1. Запрашеност на средата. Тя може да дойде от запрашеност вътре в цеха и от намиращият се в съседство сгуроотвал на ТЕЦ-Варна, като тези влияния върху здравето на работниците ни трябва да се разглеждат сумарно . Вътре в цеховете източници на запрашеност са:

    1. Работното място на колерганга (смесителя за формовъчни смеси). Смесват се влажен пясък, влажна отработена смес, бентонит и вода. Цикълът е 3 до 5 мин. и сега се прави до два пъти на ден в обем от около 0,4 т. Ако цехът някога достигне максималната мощност на производство, ще се приготвя облицовъчна формовъчна смес до 4 т/ден. Редът на зареждане на колергага с компоненти и технологията на приготвяне на сместа са следните: изтърсва се кош с обработена формовъчна смес и се пуска колерганга да направи около 5 оборота на вала, за да се покрие равномерно дъното му със смес. Разпределя се бентонита по цялото дъно чрез внимателно изсипване върху дъното. Изсипва се кош със свеж пясък. Пуска се колерганга. Като се вади странично смес за контрол, в колерганга се добавят малки порции вода, до достигане нужното качество на сместа.

Много малко прах може да се отдели само при първите 5 оборота на вала, докато бентонитът се разпредели грубо във влажната оборотна формовъчна смес и влажния пясък. По-нататък сместа се разбърква, за да се получи още по-добро разпределение на пясъка и сместа да се наелектризира с постигането на “трибо-ефект” при триенето на частиците на компонентите и “пиезо-ефект” от мачкането на кварцовите зърна от валците на колерганга. С тези два физични ефекта се постига желаната по-висока якост на сместа. Единственият вреден за здравето ефект е прахоотделянето при първите 5 оборота на вала на колерганга, на който са закрепени лопатките и валците. Ето защо колергангите не се обезпрашават. Не е проблем да се постави чадър над колерганга, но се затормозява зареждането му с компонентите с помощта на кран.

    1. Второто работно място с източник на прах е индукционната пещ. При топене на шихтовите материали, полепналият по тях прах се увлича нагоре от подемната сила на награвящият се въздух. За това предвиждаме чадър над пещта, като скоростта на въздушно-прашния зол се ускорява от вентилатор към циклон, за да се получи по-ефективно отделяне на праха от въздуха. Обемът на отделящият се прах е нищожен и изключително рядко се прави такова прахоулавяне, но ние ще го направим.

    2. Третото работно място с прахоотделяне в много по-голям размер е почистването на отливките от образуващия се по тях пригар от силикати. То се състои в разбиването и отделянето им. За целта се ползват машини за почистване, тип сачмометни (дробеструйни) и барабани за почистване.

Основни почистващи машини са сачмометните. Състоят се от основен корпус, елеватори и пеновихров прахоуловител. Цялата инсталация е капсулована. 500 до 1000 кг отливки (с различни габарити) се нареждат върху въртяща се маса, тя се завърта и влиза в основния корпус. Вратата се затваря и се пускат в движение два ротора, изхвърлящи сачми с размери 0,9 до 2,5 мм върху отливките със скорост 70 м/сек. Единият ротор бомбардира отливките отгоре, а вторият – отстрани. Почистването става за 3 до 5 мин. Ползва се 5 минути на ден. При пълна мощност на производство – за 20 мин/ден (ефективно време на действие на механизмите). Цената на инсталация тип OWD 1000, производство на Р.Полша е 60 хил.евро. Пеновихровият прахоуловител решава добре прахоотделянето.

Ще заложим и 2 въртящи се барабана за дребни отливки с маса до около 500 гр. и габарит, който не може да се задържи върху решетките на въртящата се маса на сачмометната инсталация и падат от нея. Такива случаи са малко, но пък почистването ще бъде 100% механизирано. А обемът на почистващите операции е около 40% от общата трудоемкост на производството на отливки. Машините за почистване ще бъдат отделени в специално хале, отделено от основния корпус от два долепени цеха. Към корпуса за почистване ще има монтирани и два стабилни шмиргела, на които ще се отстраняват останките от чепаци по делителната повърхнина на отливките, след като отливките са минали почистване от пригар в чистачните машини. Към стабилните шмиргели се монтират местни прахоуловители, платнен тип, за отстраняване на частици от абразива.

На стабилните шмиргели се почистват дребни отливки. Едрите отливки, вече почистени от пригар, се почистват от чепаци и други израстъци с ъглошлайфи. Тук основният проблем не е прахоотделянето, а масата на ъглошлайфа, държан на ръце от работника. Последното може практически да се ликвидира, като ъглошлайфа се окачи на тънко метално въже, което преминава през две ролки и завършва с противотежест, с маса, съобразена с масата на ъглошлайфа. Помещението непременно ще се вентилира с въздух с ниска скорост.

В чистачния цех ще монтираме и инсталация за сепариране на сух леярски кварцов пясък в кипящ слой. На инсталацията ще се отделя глината, механично носена с пясъка, която по БДС е около 0,8 до 2 %. Но в нея ще се “съблича” от кварцовите зърна и полепналата глина, за да се доведе съдържанието на глина до 0,1%. С такъв пясък може да се произвеждат стабилно най-сложни отливки от типа на цилиндрови блокове и глави за ДВГ. Инсталацията е конструирана от мен и такава инсталация изработихме и тя работеше в машиностроителния завод в г.Пловдив. Инсталацията работи с пеновихров прахоуловител.

Със заложената механизация на производствения процес се решават санитарните условия на това най-трудно място в леярския производствен процес, ограничава се и броя на работниците в него, до двама човека на непълен работен ден.

Прашни емисии от този цех за почистване са съвсем ограничени и не създават проблем за околната среда. Другите отпадъци от този цех са “кал” от пеновихровите прахоуловители, която е строителен отпадък в малък обем – 10 т/год. и сух отпадък от фини силикати от инсталациите за почистване на отливки от пригар и фин кварцов пясък от инсталацията за сепариране на кварцов пясък в кипящ слой, в обем от около 0,7 до 1,9 % от ползвания кварцов пясък. В началната фаза на работа на леярния цех този обем е около 0,7 до 1,9 т/год. При достигане на максимална мощност от 1200 т/год. тези обеми ще достигнат 8,4 до 22,8 т/год., които количества , като строителен отпадък са незначителни и са безопасни за природата. Върху тях моментално могат да се развиват растения, защото са нетоксични. Не така стои проблема с класическите строителни отпадъци, в които има вар, т.е. това са строителни отпадъци с алкална реакция и в това е принципната разлика между нашите леярски отпадъци, главно силикати, и класическите отпадъци от строителството.

Нетоксичното на нашите отпадъци се дължи на подобрената технология. Ние използва като свързващо вещество бентонит (глина), който се използва и при избистрянето на вината, тъй като е нетоксичен. Световната леярска технология познава и други технологични процеси, които използват химически втвърдяващи се смеси, които са токсични. Ние няма да използват такива смеси.

Запрашеност на нашия цех може да се получи и от съседния сгуроотвал на ТЕЦ-Варна. Тя ще се дължи на увличане на сгур от вятъра. Естествено ще се получи, когато има вятър и когато посоката му е към нашия цех. Против този природен ефект ние ще проектираме затворен цех, в който вентилацията няма да е постоянна, а на входа на вентилаторите ще предложим на проектанта да постави филтри. Този проблем със запрашеността на цеха от сгуроотвала не считам за сериозен, тъй като се понася без специални мерки от населението. Но тъй като ние сме в непосредствена близост до сгуроотвала, ще му обърнем специално внимание.



  1. Замърсяване на водите.

В нашия технологичен процес вода се използва в охлаждането на топилните инсталации, за овлажняване на формовъчната смес, за къпане на работниците и за пиене. Ще се използва около 5 м2/месец вода, с която ще се задоволяват три нужди: за овлажняване на формовъчната пръст, за пиене и обслужване на тоалетните. Питейна вода за охлаждане на топилните инсталации не се ползва.

За охлаждане на топилните инсталации ползваме оборотна вода в четири цистерни по 25 тона всяка. Вземаме я от специализирания цех за водоочистване в Девня. Водата се почиства с йонообменни смоли и е толкова обезсолена, че с нея мият с маркуч изолаторите на електропроводи 20 киловолта, без да снемат напрежението. За компенсиране на изпаряването от малкото отвори в инсталацията към околния въздух, допълваме около 10 тона на 6 месеца. Ако се получи случайно разкъсване на връзките между водосборниците и дори да изтече всичката оборотна вода от 100 тона, екологичен проблем не може да има.

За овлажняване на оборотната формовъчна смес ползваме вода около 1 т/месечно. Влагата на формовъчната смес, в контакт с течния метал при заливане на формите, се изпарява, но кондензира в близост с повърхнината на метала в дебелината на формата и остава там. Малка част мигрира до повърхността на формата и се изпарява във въздуха. Водните пари не изнасят токсични вещества, тъй като самите формовъчна и сърцева смеси не са токсични.

По-опасни, но биологично обусловени, са фекалните води от къпането и тоалетните. Този проблем е обработен за случай, като нашия, при който нямаме мръсен канал и като решение е познат на проектантите. Обемът на тези води ще е малко увеличен, тъй като планираме да изградим и столова за хранене, в която да използваме храна от стол-майка.

Вода ще ползваме от собствен водоизточник.


  1. Шум в цеха ще има, след като се ползват машини. На 02.09.2011 г. г. оторизирана фирма “КОНИ-Петър Петров”-Варна направи измерване и ни издаде сертификат за контрол №183/02.09.2011г., съгласно който се побираме в параметъра шум на БДС 14478-82.

Преобразувателите към индукционните топилни пещи, които работят на звукова честота 800 хц, ще изнесем в отделно, затворено към формовъчното поле, помещение, с което ще намалим силата на звука. Това е обичайната световна практика. Обратното е невъзможно, тъй като финните частици на бентонита се вдигат от обувките на работниците и, носени от въздуха, се утаяват върху електроника, което е недопустимо. Във формовъчното поле бентонитът не се вдига, тъй като се работи само с влажна смес.

  1. Твърдите отпадъци се зареждат в контейнери, вътре в цеха, и не са подложени на въздействието на вятъра. С кран се пресипват върху товарна кола и се отправят към сметище за строителни отпадъци, при спазване изискванията на КАТ за превоз на отпадъци, от които може да се отделя прах.

  2. Съгласно изложеното по-горе, не се очаква въздействие от дейността на леярния цех по нашето инвестиционно намерение върху националната екологична мрежа и включително върху съседни обекти с друго инвестиционно предложение, още повече, че и те ще се строят до сгуроотвал със стотици пъти по-голяма сила на въздействие. Все пак ние подаваме информация за производствен цех, без каквито цехове не може.

  3. Видът на въздействие върху околната среда ще е постоянно и дълготрайно, като осезаемо не се очаква. Не записвам, че въздействието върху околната среда ще е положително, но ще бъде нищожно отрицателно.

  4. Обхватът на въздействие върху околната среда ще е до 100 метра и няма да се чувства от най-близките селища.

  5. Няма вероятност от поява на въздействие върху околната среда.

  6. В посочените обеми въздействието ще е продължително, а не циклично и обратимо.

  7. Тъй като не се очаква значително въздействие върху околната среда от дейността на нашето инвестиционно намерение да изградим обект за производство на отливки от чугун и стомана, не предвиждаме допълнителни мерки за намаляване въздействието върху околната среда извън описаните циклони и пеновихрови прахоуловители и филтри за входящия въздух в цеха.

  8. Не се очаква трансграничен характер на въздействието.

Съставил, управител:



(д-р инж.Д.Димитров)



Каталог: assets -> Messages
assets -> От Закона за туризма уважаеми хотелиери
assets -> 143 основно училище “георги бенковски”; град софия район “подуяне”; улица “тодорини кукли” №9
assets -> 143 основно училище "георги бенковски"; град софия
Messages -> Община белослав – варненска област
Messages -> Информация съгласно чл. 31 От закона за биологичното разобразие земята, върху която ще се извършва инвестиционното намерение „Изграждане на цех за производство на отливки от чугун и стомана”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница