Индия иска мир за себе си и за света дои д-р донка александрова



Дата22.01.2019
Размер81.55 Kb.
#110767
ИНДИЯ ИСКА МИР ЗА СЕБЕ СИ И ЗА СВЕТА

Дои. д-р ДОНКА АЛЕКСАНДРОВА

През своята хилядолетна история Индия никога не е започва ла война, а винаги е защитавала своята култура и цивилизация. За разлика от т.н. „американска мечта", мечтата за Индия е покорила сърцата и душите на милиони почитатели на духовната съкровищ­ница на тази земя на чудесата, къс от рая. Всеки, който се е докоснал до индийската душевност и философия, до реалния индийски живот и добротата на хората, и е почувствувал тяхното гостоприемство, което не може да се сравни с никое друго по света — той или тя — не биха могли да повярват, че индийците някога биха започнали ядрена война!

Кръглата маса на тема: „Индия и съвременният свят" беше организирана от Студентския клуб „Индия и България" на 16 юли 1998 г. В него членуват студенти от Софийския университет „Св. Кл. Охридски" и други университети в София и страната. Учреден на 12 май 1998 г. във Факултета по журналистика и масови комуни­кации на СУ, този младежки кръг от почитатели на индийската цивилизация си постави за цел да изследва и пропагандира пости­женията на културата, науката и изкуствата на тази древна страна, да анализира сходствата и различията в историческото развитие, народопсихологията, социалното устройство, етнографията и фол­клора на индийците и българите, да се запознае с основите на индийската философия и нейното влияние за мирното разрешаване на конфликти от всякакъв род — личностен, национален и между­народен.

Членовете на Клуба „Индия и България" са студенти от раз­лични специалности (с изключение на индология) — история, право, мениджмънт, връзки с обществеността, балканистика, химия, анг­лийска филология и др. Без да се стремят към системната професи­онална подготовка на студентите-индолози, членовете на Клуба имат амбицията да научат и да внедрят максимално в живота индийския опит в конкретните им научни области, а също така и да се запознаят с древната и съвременна индийска култура като цялост.

Встъпителната няколкочасова дискусия с Н. П. Нирупам Сен — посланик на Република Индия в България запали в сърцата им

9


Доц. д-р ДОНКА АЛЕКСАНДРОВА

ИНДИЯ ИСКА МИР ЗА СЕБЕ СИ И ЗА СВЕТА


интерес към нови, непознати светове, обичаи и открития. За моите момчета и момичета Индия не е само екзотиката на Изтока, факи­рите, ектрасенсите, змиеукротителите, хороскопите и леталните сеанси. Те са привлечени преди всичко от успехите на своите връс­тници в областта на математиката, компютрите, шаха, медицината, физиката и др. Поразени са от факта, че Индия е третата страна в света (след САЩ и Япония), която притежава суперкомпютър Па-рам — 1000, който извършва 1000 милиарда математически опера­ции в секунда, от обстоятелството, че индийски специалисти работят на ключови позиции навсякъде по света, че две трети от литературата на английски език по света се твори от индийски автори...

Особено показателно е отношението на младите приятели на Индия към наскоро извършените там ядрени опити. В отворено писмо до редакцията на в. „168 часа" членовете на Клуба подкрепи­ха желанието на индийския народ да разполага сам със своята сигурност и суверенитет. „Индия призовава петте ядрени сили в света — се казва в писмото. Престанете да ни диктувате Вашата воля. Ние сме суверенна могъща страна, чието миролюбие е дока­зано през хилядолетията. Спрете да заплашвате останалите с Вашия ядрен арсенал! Най-силното оръжие днес и винаги е Човешкият дух. Интелектът, който не е привилегия на няколко развити икономичес­ки страни, още по-малко на една държава, опитващи се да установят монопол над световния ред. Ние разполагаме с ядрени оръжия. Можем да ги усъвършенствуваме. Но ние за пореден път Ви пред­лагаме да сключим Договор с определен срок за забрана на проз-водството и за унищожаване на всички ядрени оръжия, навсякъде!"

Някои западни ръководители се опитаха да омаловажат сми­съла на индийското ядрено послание към света. Бил Клинтън оцени твърде емоционално ядрените опити на Индия като „ужасна греш­ка" и „безумието на една нация", която „просто няма нужда да поддържа своята сигурност". Но в защита на правата на Индия, която със своите действия не беше нарушила нито един междуна­роден закон, издигнаха гласове множество трезвомислещи полити­ци и държавници. Не някой друг, а Чарлз Хамилтън, бивш заместник-директор на стратегическата търговска политика в ад­министрацията на Рейгън, заяви по повод на исканите в Конгреса санкции срещу Индия: „Не изолирайте Индия!... Часовникът не 10

може да се върне назад. Ние трябва да признаем, че Индия действа в защита на собствения си интерес". Като наблюдател на Индия в продължение на повече от 30 години, той е свидетел на нейния огромен напредък и предсказва, че: „Ако Индия продължи да се развива със същите темпове, тя ще стане главният играч в глобал­ната икономика (подч. — Д.А.)" (Internet — Discover India). Доказа­телство за това предсказание е потенциалът на тази страна-суб-континент да привлече огромни инвестиции, които ще променят коренно стандарта на живот на населението й.

В съзвучие с Хамилтън са и думите на „желязната лейди" —-г-жа Маргарет Тачър, която смята, че е: „позорен абсурд и лицеме­рие от страна на петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН да реагират с такава болезнена обида на техните (индийските

- Д.А.) опити" (The Daily Telegraph, London, 30. 06.1998).

Обвинението към Индия, че провокира надпревара в ядреното въоръжаване в Южна Азия се опровергава от отношението на другата велика ядрена сила на континента — Китай, а също така и от поведението на не най-приятелски настроения към Индия съсед

— Пакистан. Ако Индия беше индикаторът за надпревара в ядрено­
то въоръжаване, нейният западен съсед не би бил в състояние за
няколко дни да демонстрира своя ядрен потенциал.

„Индийските ядрени опити, не са насочени към отделна стра­на, а са предупреждение към целия свят" — заяви министър-пред-седателят на Индия — г-н Атал Бихари Ваджпайе пред индийския парламент на 27 май 1998 г. Това не е „титла" или „статут", каза той, а „право на една страна, която представлява една шеста част от човечеството".

След като живях шест години в тази страна, в която животът извира отвсякъде, където традицията и религията забраняват дори неволното убийство, а ненасилието е легнало в основата на извою­ването на националната независимост, аз вярвам в декларацията на г-н Ваджпайе, който заявява: „Ние не възнамеряваме да използува­ме това оръжие за агресия или заплахи към дадена страна, това е оръжие за самоотбрана (подч. — Д. А.), което ни дава гаранции, че Индия не е обект на ядрени заплахи или принуда. Ние нямаме намерение да се включваме в надпреварата във въоръжаването!" (Цит. изявление пред Индийския парламент, 27 май 1998 г.)

11

Доц. д-р ДОНКА АЛЕКСАНДРОВА

Старите българи са създали хубава поговорка: „Къща без куче е рай за крадците и разбойниците". Индийците със своите ядрени опити казват на неканените гости, които често ги навестяват през последните десетилетия: „Не идвайте повече — имаме зло куче!"

Днес никой не може да обвини Индия както в неспазване на международните договори, така и в непоследователност на нейната политическа, в това число и ядрена програма. Като инициатор на Движението на необвързаните държави тя многократно се обръща към ядрените сили, а и към цялата световна общественост с пред­ложения за пълно и окончателно разоръжаване и прекратяване на ядрените опити. Уви, гласът й остава „глас във пустиня"! На нея гледат с пренебрежение, а предложенията й не се вземат под вни­мание.

Да се обърнем накратко към историческите факти: 1947 г. — Още с установяването на Независимостта Индия отказва да бъде въвлечена в парадигмата на Студената война и поема по трудния път на необвързаността. Създателите на индийс­ката република отхвърлят ядреното оръжие като средство за разре­шаване на конфликти и установяват външна политика , чийто основен принцип е борбата за разоръжаване.



1954 г. — Джавахарлал Неру — първият министър-председа-тел на независима Индия в Обръщение към Парламента заявява: „Ядрената, химическата и биологическата енергия не трябва да бъдат използувани за производството на оръжие за масово унищо­жение." Той предлага да се подпише споразумение за прекратяване на ядрените опити и унищожаване на съществуващия ядрен арсе­нал.

Никоя световна сила не откликва тогава на неговия апел.



1963 г. — Великите сили вече са овладели технологията на подземните ядрени опити и това им дава основание да се съгласят на частична забрана на опитите.

1965 г. — Индия, заедно с други необвързани страни, предлага истински недискриминационен режим на неразпространение с ба­ланс на правата и задълженията, в който ядрените сили трябва да се откажат от ядрените си оръжия в рамките на определен срок, а другите страни — да се откажат от правото си да придобиват такива оръжия.

Предложението не бива прието.



12

ИНДИЯ ИСКА МИР ЗА СЕБЕ СИ И ЗА СВЕТА

През 60-те години Индия изпитва затруднения за своята си­гурност. Държавите, към които се обръща за помощ, не й дават очакваните уверения. Тогава Индия ясно заявява, че не може да подпише Договора за неразпространение на ядреното оръжие, кой­то в основата си дискриминира държавите без ядрен потенциал.



1968 г. — Вместо предложението на Индия от 1965 г. ядрените сили подписват Договор, който цели да запази монопола им над ядреното оръжие и увеличаване на разрушителната мощ на техния ядрен арсенал. В същото време съгласно този Договор се отнема възможността на другите държави да използуват ефективно и сво­бодно ядрената енергия дори за мирни цели.

На 5 април 1968 г. министър-председателката на Индия г-жа Индира Ганди заявява в Индийския парламент: „Ние ще се ръково­дим изцяло от собствената си далновидност и съображение за национална сигурност." Това е повратен момент в индийската на­ционална стратегия по отношение на ядреното оръжие.



1974 г. — Индия демонстрира за първи път своя ядрен потен­циал, след което си налага 24-годишен автомораториум над ядре­ните оръжия. Тя продължава да следва хиндуистката доктрина, възприета и от будизма, че въздържаността трябва да бъде следст­вие на силата — тя не може да се основава на нерешителност и съмнение.

1978 г. — Индия предлага сключване на Международна кон­венция, забраняваща използването или заплахата за използване на ядрени оръжия.

1982 г. — На Втората специална сесия на Генералната Асам­блея по разоръжаването на ООН Индира Ганди издига гласа си в името на мира. Тя отново предлага Програма за действие, според която:



  1. Сесията трябва да сключи Договор, съгласно който да
    се задължат страните да не използват ядрено оръжие...

  2. Да се замразят ядрените арсенали...

  3. Незабавно да се прекратят всички опити с ядрено оръжие
    и т.н. В речта си на конференцията на Международната
    асоциация на юристите (17 октомври 1982 г.) Индира Ганди
    заявява: „Всички страни в света имат право да живеят в
    мир и безопасност в пределите на признатите граници."

13

Доц. д-р ДОНКА АЛЕКСАНДРОВА

1988 г. — Индия предлага действен план за постепенно уни­щожаване на всички ядрени оръжия в рамките на определен срок от време.

1996 г. — На преговорите за Договора за пълна забрана на ядрените опити Индия предлага ядрените сили да се задължат да унищожат ядрените си оръжия в определен срок и също да забранят субкритичните и неексплозивни опити.

Отново никоя ядрена сила не приема предложението.

Изводът от тези исторически факти е повече от очевиден — Държавите с ядрен потенциал се стремят да увековечат своя моно­пол над ядрените оръжия и по този начин да оказват политически, икономически и в крайна сметка — военен натиск над неядрените държави.



Индия не е съгласна да се подчини на този диктат. Тя иска мир за себе си и за целия свят. Но мир, не продиктуван от страха на подчинението, а мирно съвместно съществуване на равностойни партньори — мир на базата на уважението и взаимопомощта. Ето това е посланието на Индия към съвременния свят и идващия 21 век.

14
Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница