Интеркултурното възпитание в дг



страница1/3
Дата06.09.2023
Размер21.55 Kb.
#118591
ТипРеферат
  1   2   3
Интеркултурно образование
Свързани:
2. Философски подходи при формирането на образователната политика, 6. Макрополитиките по отношение на училищното образование в България, Дипломна-работа, 5. Водещите тенденции свързани с политиките по отношение на училищното образование в съвременния свят, Функции на директора, ИГРИ ПО Български език

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
,,Паисий Хилендарски “
Гр.Пловдив

ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

РЕФЕРАТ
На тема:Интеркултурното възпитание в ДГ

Изготвил:Жулиета Славейкова


Специалност:ПУП 4-ти курс
Фак.№1606101034

Доц.Б.Иванова


Интеркултурното възпитание се осъществява в различните образователни степени, като се има предвид нивото на развитие на децата и съответните институционни рамки. В този смисъл, то започва още в детската градина. Разбира се, целта в тази възраст, не може да бъде развитието на интеркултурен диалог, а интеркултурно разбиране, което се задълбочава в горните степени на образователната система. В предучилищния период се създават условия, за формиране на готовност за усвояване на знания, за културата на различните етнически групи, за различията между културите и на основата на емпатийните способности на децата се формира уважение към хората от различните етноси.
Мултикултурният живот и усвояването на различни езици, като два важни аспекта на интеркултурното възпитание, намират своите проекции още в предучилищна възраст. Съвместният живот на децата от различни етнически групи се възприема от малките деца съвсем естествено, без свойствените за възрастните хора предразсъдъци.
Значението на предучилищния период за социализацията и възпитанието на децата е неоспорвано. Социализационните процеси са от особена важност за малцинствените деца, като се има предвид условията, в които те живеят:

  1. Върху Ежедневието им слагат отпечатък ценностните системи на родители и близки, които в много отношения се различават от тези на представителите на доминиращата култура.

  2. Ограничаването на социалните контакти в рамките на собствената етническа група, често води до недостатъчни познания по езика на доминиращата култура. Много от малцинствените деца едва в детската градина за първи път осъзнават необходимост от усвояване на езика на доминиращата култура.

Често при децата от малцинствата се наблюдават дефицити не само в знанията им, но и в различието на фината моторика, което до голяма степен се дължи на липсата им на участие в разнообразните дейности в детската градина, които стимулират когнитивното, емоционално-волевото и физическото им развитие.
Очертавайки значението на детската градина за цялостното развитие на децата от малцинствата, което включва и техния говор, Muler посочва два важни аспекта:
- Детската градина предлага шанса да се компенсират оскъдните или липсващи контакти на тези деца с околната действителност. Тя съдейства за разширяване на тяхното социално обкръжение и за придобиване на нови образци на поведение.
- Мотивацията за изучаване на езика на доминиращата култура се повишава с увеличаващите се контакти между местните деца и тези на малцинствата, тъй като основно средство за разбиране се явява общият език.
Концепциите по предучилищно възпитание отделят внимание в педагогическата работа в предучилищните заведения, на следните взаимоотношения:

  • деца-деца

  • учител-деца

  • учител-родители

  • родители-деца

В процеса на предучилищното възпитание, като се имат предвид особеностите в развитието на децата, се използват предимно игровите форми и методи на работа. Играта се явява естествената форма за усвояване на знания.
Много от придобитите знания и впечатления от детството оставят следи за цял живот. Липсата на предразсъдъци у децата, както и други качества като емоционалността и силата на възприятието, могат да се очертаят като добри предпоставки за интеркултурното им възпитание.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница