Философски подходи при формирането на образователната политика



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер17.37 Kb.
#112835
  1   2   3   4
2. Философски подходи при формирането на образователната политика
Свързани:
6. Макрополитиките по отношение на училищното образование в България, Дипломна-работа, 5. Водещите тенденции свързани с политиките по отношение на училищното образование в съвременния свят, Функции на директора, Интеркултурно образование, ИГРИ ПО Български език

Философски подходи при формирането на образователната политика.



Постпозитивизъм. Функционализъм. Прагматизъм. Неолиберализъм. Конструктивизъм (2часа)
Философското осмисляне на образователната политика, предполага изучаването на нейната насоченост по отношение на изграждане на личността в процеса на съвременното образование.

Постпозитивизмът се интересува от социо-културната детерминация на научното знание, възникването на нови теории, критериите за сравнение и избор на конкуриращи се научни концепции. Постпозитивистите извеждат на преден план проблема за взимопроникването на емпирическото и теоретичното знание. Според тях за установяването на факти се изисква теория, ето защо фактите в определена степен зависят от теорията и даже я определят. За постпозитивизма, образованието е система, подчинена на опита си, към която може да се подходи от позициите на сравняване на теории и на принципа на фалшификацията.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница