Изх. №0201-136 2015 г. Чрез г-жа цецка цачева



Дата21.06.2018
Размер56.34 Kb.
#75174

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните



Изх. № 0201-136

2015 г.

ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО

Г-ЖА МАЯ МАНОЛОВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ на БСП лява БЪЛГАРИЯ

На Ваш № 554-06-601/18.06.2015 г.

Относно: Устройствените правилници на Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството


УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МАНОЛОВА,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно промените в устройствените правилници на Министерството на земеделието и храните и второстепенните разпоредители с бюджет към министъра на земеделието и храните, както и с осигуряване на нормалното изпълнение на функциите им, Ви предоставям следната информация:


Измененията и допълненията на устройствените правилници са изготвени въз основа на извършен анализ на функциите на съответните администрации и необходимия административен капацитет за изпълнението им и в съответствие с чл. 79, ал. 1 от Постановление № 8 от 16 януари 2015 г. на Министерски съвет за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2015 г.

С промените се извършва вътрешно преструктуриране и оптимизиране на съществуващите звена, като се прецизират и част от функциите им, в министерството и някои второстепенните разпоредители с бюджет към министъра на земеделието и храните:


  • Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури;

  • Изпълнителната агенция по горите;

  • Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ);

  • Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството;

  • Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол;

  • Контролно-техническа инспекция;

  • Националната служба за съвети в земеделието;

и

  • Селскостопанската академия.

Промените в Устройствения правилник на Българската агенция по безопасност на храните са в съответствие с приоритети 14.1., Цел 4 от Програмата на правителството, залагаща постигане на високо ниво на защита на човешкото здраве и интересите на потребителите по отношение на храните чрез прилагането на интегриран подход на контрол по цялата хранителна верига. Като отделна мярка в програмата е предвидено извършване на структурни промени в Българската агенция по безопасност на храните. Главна дирекция „Координация и Контрол” с численост на персонала 2 186 щатни бройки се преобразува в Главна дирекция „Верификация на официалния контрол” с численост – 1 715 щатни бройки, като отделите „Граничен контрол” към областните дирекции по безопасност на храните преминават към дирекция „Граничен Контрол” при Централното управление на БАБХ. Числеността на прехвърлените щатни бройки е общо 128. Именно на тази численост от щатни бройки прехвърлени към Централното управление на БАБХ се дължи и разминаването. Числеността на персонала в административните звена на Българската агенция по безопасност на храните от 2 663 щатни бройки е намалена на 2 283 щатни бройки или реалното редуциране е с 380 щатни бройки. Предвид намалението на числеността в администрацията ще бъдат предприети следните мерки и действия:

На първия етап ще бъдат съкратени 125 броя незаети щатни бройки, както и 40 щатни бройки на пенсионирани служители, които са придобили право на пенсия поради навършена възраст и изискуем стаж за пенсиониране. Освен тези длъжности ще се пристъпи и към съкращаване и на длъжности, заемани от лица, които не попадат в изброените по-горе категории или общо ще бъдат съкратени 215 реално заети щатни бройки. Последното изменение на Устройствения правилник на Българската агенция по безопасност на храните цели постигане на пълна релевантност на функциите на агенцията. Същото е разработено след извършен цялостен и пълен анализ, от страна на Министерството на земеделието и храните, по хоризонтална и вертикална структура и по дейности на системата на БАБХ, на база минал период, включващ цикъл от 4 години – от 2011 г. до 2015 г. Предложените промени имат за цел преструктуриране на вътрешните звена и правилно разпределение на правомощия между същите, преформулиране на функции и промяна на статут, както и регламентация на неуредени въпроси. По този начин ще се постигнат целите свързани с оптимизирането на съотношението между постигнати резултати и използвани ресурси. Администрацията на БАБХ е структурирана в Централно управление и 33 поделения, от които териториални поделения са 28 областни дирекции по безопасност на храните и 5 специализирани структури. В състава на Централното управление са включени 13 дирекции, от които 6 са обща администрация и 7 специализирана администрация. Те осъществяват методическо ръководство върху съответните структури в състава на областните дирекции, както и нормативното, вътреобщностното и външнообщностно обезпечение на БАБХ.
С промените в Устройствения правилник на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури се цели осигуряване на условия за повишаване на ефективността на управление на процесите и дейностите, свързани с прилагането на политиката в областта на рибарството, контрола върху риболовните дейности в рибностопански води и обекти.

Предвид необходимостта от подобряване на контролната дейност на агенцията и оказване на бърза и методична компетентна помощ в районите с най-голяма натовареност – морските отдели, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури се премести в гр. Бургас. Районът на Бургас е с най-големи количества риба според разрешените квоти, с най-голям брой издадени разрешителни за извършване на стопански риболов, с най-много регистрирани риболовни кораби и голям брой вътрешни водоеми.

С цел оптимизация дейността на агенцията се създават 4-ри териториални звена със статут на отдели, а именно:

1. Отдел „Рибарство и контрол” – Черно море със седалище гр. Бургас, обхващащ територията на областите Бургас, Варна и Добрич;

2. Отдел „Рибарство и контрол” – Централен Дунав със седалище гр. Русе, обхващащ територията на областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград, Русе, Търговище и Шумен;

3. Отдел „Рибарство и контрол” – Западна България със седалище гр. София, обхващащ територията на областите Благоевград, Видин, Враца, Кюстендил, Монтана, Перник, София-град и София;

4. Отдел „Рибарство и контрол” – Южна България със седалище гр. Пловдив, обхващащ територията на областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол.

С оглед целесъобразното изразходване на средства след оптимизиране на структурата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури се намалява и числеността на персонала.


В Устройствения правилник на Министерство на земеделието и храните са приети изменения и допълнения във връзка с Решение № 211 на Министерския съвет от 6 април 2015 г., с което дирекция „Морско дело и рибарство” е определена за Управляващ орган по Програмата за морско дело и рибарство. Прецизирани са и функциите на дирекция „Развитие на селските райони” като управляващ орган на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г., както и на дирекция „Животновъдство”, която подпомага министъра на земеделието и храните при провеждане на държавната политика в областта на животновъдството, въвеждането и прилагането на пазарните механизми и режими на Общата селскостопанска политика в животновъдството и определяне на националните приоритети в тази област.

Промените са извършени чрез вътрешно преструктуриране и оптимизиране числеността на съществуващите звена, като са прецизирани и част от функциите им. Постигната е и необходимата оптимизация на разходите за персонал в рамките на утвърдените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2015 г. разходи за персонал на Министерството на земеделието и храните.



ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

Министър на земеделието и храните





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница