Изследване развитието на пазара на автомобили Volkswagen, модел Golf



страница1/2
Дата19.07.2018
Размер2.09 Mb.
#75651
  1   2


Технически университет – Габрово

Факултет “Стопански”




Тема: Изследване развитието на пазара на автомобили Volkswagen, модел Golf


Изготвила: Йохана Сашова Иванова
Факултетен номер : 31147407
Специалност: „ ИТ”, 4-ти курс, задочно,Бакалавър




Рецензент: ………
/
Доц.д-р Св.Панайотова /


/ Ас. В.Николова /

2015г.

Съдържание:
Въведение …………………………………………………………………………3

Първа глава.Характеристика на пазара………………………………………4

  1. Обща характеристика на понятието пазар……………………………….4

  2. Видове пазари…………………………………………………………………5

  3. Пазар на автомобили…………………………………………………………7

  4. Видове автомобили…………………………………………………………..10

  5. Фактори, влияещи върху избора на потребителите……………………13

Първа глава.Методология на проведеното проучване за

Развитието на автомобилите Фолксваген, Голф…………………………..14

Част първа……………………………………………………………………….14

  1. Цел на проучването………………………………………………………...14

  2. Обект на изследване………………………………………………………..14

  3. Определяне на изследователски въпроси……………………………….21

Част втора……………………………………………………………………….22

  1. Събиране, обработка на информация във връзка с

Развитието на автомобили Голф…………………………………………….22

  1. Определяне модел и обем на извадката…………………………………30

  2. Избор на метод за събиране на данни……………………………………31

  3. Разработване на полеви документи…………………………………...…32

Анкета……………………………………………………………………….32

  1. Метод на обработка на данните………………………………………….35

Част трета……………………………………………………………………….36

  1. Въвеждане, обработка, първична проверка и

Предварителен анализ на данните………………………………………….36

Изводи от проучването ………………………………………………………46

Заключение…………………………………………………………………….47

Използвана литература……………………………………………………….48


В ъ в е д е н и е :

Актуалността на разглеждана тема произлиза от това, че автомобилите са неразделна част от ежедневието на хората. Това е така, защото те осигуряват удобство за предвижването им, било то от работа до вкъщи или до друго място.

Всеки собственик на автомобил има предпочитана марка и модел, който закупува.

Мина времето, когато нямаше голям избор на автомобилите.

Естествено, когато потребителят остане доволен той ще се върне отново. Доверие се печели с осигуряването на качество и надеждност, а Фолксваген е известен с висока удовлетвореност на клиентите и трябва да следват този принцип.



Обектът на настоящото изследване е пазарът на автомобили Volkswagen, модел Golf.

Предметът на изследването е предпочитанията на потребителите при покупка и потребление на автомобилите.

Основната цел на курсовият проект е да разгледаме развитието на пазара на автомобилите от този модел през годините.Ще разгледаме и разнообразието на моделите на тази марка автомобили, качеството и предпочитанията на клиентите.

При пазарните условия основна стратегия на всяка фирма трябва да е съобразена и да отразява информация от различни проучвания и изследвания.

Поради динамичната среда, в която функционира търговията се налага предварително да се изследва, както състоянието и тенденциите на избрания пазар, също така и представите и мотивите на потенциалните потребители, за да бъде изготвена програма, която да е ориентирана към потребностите и предпочитанията на пазара и целевите групи, като се вземат под внимание оценките на крайните потребители.

За постигане на поставената цел ще бъдат решени следните задачи:



  • Ще набера качествена информация за успеха на автомобилите от тази марка;



  • Ще осигуря информация за това какво хората знаят за марката и кои от тях я предпочитат;


I.Глава първа: Характеристика на пазара

1. Обща характеристика на понятието “пазар”

Пазарът е сфера на икономиката, в която се разменят и разпределят ресурси и блага между икономическите субекти – купувачи и продавачи.

Понятието пазар се използва широко в бизнес терминологията и в ежедневието на хората. За целите на бизнес планирането се използват главно две основни значения на пазара: Първо като съвкупност от потенциални купувачи на даден продукт или услуга. Второ пазарът се разглежда като съвкупност от пазарни отношения, между които търсенето и предлагането.

Определянето на фирмения пазар в съвременните условия е изключително труден и постоянно усложняващ се хипотетичен процес, задача с много неизвестни. Изходния пункт безспорно са нуждите на потребителите. Днешните пазари са преситени и динамични.

Тази обстановка налага повишено и изострено внимание на мениджърите и предприемачите към проблемите, свързани с фирмения пазар. За това трябва да се определят основните характеристики и параметри на фирмения пазар и да се отговори на следните въпроси : Какви продукти и услуги ще предложи фирмата на пазара, т.е. каква е нейната продуктово – пазарна стратегия; В кой бранш ще оперира фирмения пазар; Къде се разполага фирмения пазар, т.е. какви са неговите териториални граници и географско разположение; Кои са потенциалните потребители на продуктите или услугите на фирмата, какъв е техния профил, потребности и мотиви за покупка; Какви са очакваните продажби на фирмените продукти или услуги;

Пазарът обединява интересите на икономическите субекти.





  1. Характеристики

  • Продуктова – Какво се продава на пазара;




  • Териториална – местоположението на пазара;



  • Пазарен дял – Процентното участие на дадена фирма в продажбите на определен продукт или услуга;



  1. Функции




  • Селективна – пазарът извършва подбор на необходимите продукти;




  • Алокативна – пазарът осигурява ефикасно разпределение и разполагане на производствените фактори и подходящ избор на действие;



  • Дистрибутивна – Пазарът разпределя новосъздадените продукти между субектите на производството на основата на господстващата собственост върху капиталовите блага;

2.Видове пазари


  • Продуктови пазари, Ресурсни пазари и парични пазари;


2.1Продуктови пазари – добре функциониращите продуктови пазари играят фундаментална роля в осигуряването на по – висок икономически растеж и по – добри работни места, необходими за подобряване на условията на живот и труд на европейските граждани.

Продуктовите пазари включват стоките и услугите, които гражданите и предприятията продават и купуват, като например храната от супермаркетите, офис материалите за дадена правителствена служба или запасите от автомобилни резервни части в автосервиза.

Добре функциониращите продуктови пазари гарантират на потребителите по – ниски цени и по – широк избор от стоки и услуги,чрез осигуряване на засилена конкуренция, която кара фирмите да ограничават производствените си разходи, да повишават производството и да намаляват цените си. Тези пазари благоприятстват и навлизането на пазара на нови фирми с нови продукти или марки и увеличават стимулите за всички фирми да въвеждат иновации и да създават нови стоки или услуги.

По – силната конкуренция прави разпределението на ресурсите по – ефективно и увеличава стимулите за повишаване на конкурентоспособността и производителността за фирмите. При това тя е от полза за тях, тъй като насърчава по – широк избор от доставчици и дистрибутори и им гарантира, че могат да купуват своите суровини на по – ниски цени.1



2.2Пазар на ресурсите – За създаването на всяка стока или услуги, фирмата се нуждае от ресурси, които тя си доставя от пазарите на факторите на производството. Тяхното самостоятелно изучаване се обуславя от редица обстоятелства. Цените на ресурсите формират паричните доходи на домакинствата, а те от своя страна са определящ фактор за формирането на платежоспособното търсене на продуктовите пазари. От тях зависи също разпределението и ефективното разместване на производствените фактори между отделните отрасли и дейности. За фирмите цените на ресурсите са издръжка по производството и затова от тяхното равнище се лимитират тактическите и стратегическите решения на бизнеса за това какво и как да се произвежда.

Механизмът на работа на ресурсните пазари се подчинява на същите икономически закони, характерни за търсенето и предлагането на продуктите, но при функционирането им се открояват три важни характеристики.

Първата разлика е, че тук ролите на икономическите агенти са разменени. Ако на продуктовите пазари фирмите са от страната на предлагането, а индивидите от страна на търсенето, на ресурсните пазари ресурсите се предлагат от индивидите, а се търсят от фирмите.

Втората характерна черта е свързана с различната мотивация, която имат икономическите агенти. На продуктовите пазари фирмите произвеждат и продават стоки или услуги заради получаваната от тях печалба. На ресурсните пазари индивидите предлагат своите ресурси за да получат доход, с който по – нататък да закупят тези стоки и услуги, които удовлетворяват техните нужди и желания.

И трето, за разлика от търсенето на продукти, търсенето на ресурси от фирмите е производно търсене. Докато на продуктовите пазари индивидите търсят стоки и услуги за да получат пряко удовлетворение от тяхното потребление, на ресурсните пазари фирмите търсят производствени фактори, за да могат с тяхната помощ да произведат онези стоки и услуги, които носят на крайните потребители удовлетворение. Ресурсите са необходими не заради самите себе си, а за да създадат стоките, носещи печалби на своите производители.2

2.3. Паричен пазар – той е финансов пазарна финансови инструменти с краткосрочен матуритет.3

Включва краткосрочни депозити, депозитни сертификати, менителници, записи на заповед и репо – сделки.




  • Свободен, без влияние на държавата и направляван от държавата пазар

Ако пазарът е специфична форма на размяна на стоки, блага и услуги между две страни, то концепцията за свободния пазар обхваща всички пазарни размени в обществото, които са предприети доброволно.

При свободния пазар размените на стоки се извършват според доброволно споразумение относно цената между продавача и купувача.Цените се определят според търсенето и предлагането на пазара. Решението на двете страни дали са съгласни относно цената на размяната и дали искат да я предприемат, се взима свободно и доброволно.





  • Локален, национален и международен пазар ;

Съвкупността от пазарите на съответстващата им пазарна инфраструктура образуват пазарната система на една държава. В основата и седят пазарните сили – търсенето на купувачите, предлагането на продавачите и конкуренцията. Под тяхно влияние се разпределят ресурсите и благата и спонтанно се координират действията на икономическите агенти, т.е. установява се определен икономически ред.



2.4. От гледна точка на териториалните граници и неговите мащаби пазарите са :

  • Местен ;




  • Национален:



  • Регионален;




  • Световен;


2.5. Според степента на зрялост на пазарните отношения пазарите са:

  • Високо развит ;




  • Формиращ се ;



  • Възникващ;




  • Регулиран ;



  • Свободен;




  • Монополен;

3.Пазар на автомобили
Колите са неразделна част от нашето ежедневие.

Почти всеки човек е потребител на пазара на автомобили.Покупката и потреблението на този продукт са предизвикани от различни фактории като:

Нагласа, вкусове, предпочитания, нужди, доходи и др.

На автомобилният пазар конкуренцията между фирмите производители е изключително висока.

За потребителите на тези стоки цената не е от такова значение. Производителите им държат на имиджа и качеството на продуктите си.Няма област от човешката дейност, която пряко или косвено да не е свързана с автомобила.



3.1 Автомобил - от латински “mobiles” – Движещ се, разговорно наричан кола е моторно превозно средство с повече от две колела, предназначено за превозване на пътници и товари. Автомобилите се разделят на няколко основни групи:


  • Леки автомобили – Те са предназначени за превозване на д 9 души




  • Автобуси – за превозване на повече хора ;




  • Камиони – за превозване на товари ;




  • Специални автомобили –с монтирано специализирано оборудване ;


При проектирането на съвременните автомобили сред най- важните цели са тяхната ефективност,безопасност и комфорт, както намаляването на вредни емисии на изгорели газове.За да са ефективни, колите се нуждаят от двигатели с минимален разход на гориво и аеродинамична форма, намаляваща въздушното съпротивление. При някои автомобили ефективността и безопасността се подпомагат от електронни системи. Колите се произвеждат с помощта на компютри и роботи, във високотехнологични, автоматизирани заводи.


    1. Първите автомобили

Техническите нововъведения, довели до създаването на съвременните автомобили, започват през 2 хилядолетие преди новата ера, когато в няколко древни култури по едно и също време започва да се използва колелото.

През 13 век Роджър Бейкън вече допуска в неопределеното бъдеще да съществуват коли, които не са задвижвани от животни, а в края на 15 век Леонардо да Винчи рисува скици на самозадвижваща се бронирана кола.

През 1674 година холандецът Кристиан Хюйгенс създава бутален двигател, задвижван от възпламеняван барут, далече предшественик на съвременните двигатели с вътрешно горене. Няколко години по –късно Фернанд Вербист демонстрира пред императорския двор в Китай умален модел на триколка, задвижвана с пара.

През следващото столетие парните двигатели постепенно се усъвършенстват. През 1769 година Никола-Жозеф Кюньо демонстрира триколка с парен двигател, която трябвало да се използва като влекач за оръдия. През 19 век се конструират множество прототипи на коли с парно задвижване, правят се експерименти и със задвижване с платна или с мускулна сила, но тези модели остават по – ненадеждни и скъпи за използване от обичайните коли с коне.

През 1828 година е открита първата редовна автобусна линия в Англия, използващи коли с парни двигатели. През 1839 година е създадена и първата кола с електрическо задвижване. През 1860 година Етиен Льоноар получава първият патент за двигател с вътрешно горене, а три години по – късно той преминава разстоянието от Париж до Жоанвил льо Пон с кола, задвижвана с неговия газов двигател. Между 1862 и 1866 година Николаус Ото разработва четиритактовия двигател, за който получава патент през 1876 година. През 1870 година германецът Зигфрид Маркус конструира кола, пряко задвижвана от двутактовия двигател.

Решителна крачка към появата на автомобилите е направена в Германия пред 1885г. , когато Карл Бенц конструира в Манхайм своята първа триколка.

През 1886г. Готлиб Даймлер и Вилхелм Майбах, конструират в Щатгарт собствен автомобил. Той е базиран на конска карета с добавен двигател и достига максимална скорост от 16 km/h.

През 1888г. Зигфрид Маркус създава във Виена четириколесна кола, задвижвана с бензионов двигател.

През 90-те години в много страни в Европа се появяват автомобилни фабрики.

През 1987г. е създаден дизеловият двигател.4


    1. Автомобилите през 21 век


В началото на 21 век броят на леките автомобили са 600 милиона или един на 11 души, като броят им нараства бързо, особено в Китай и Индия.

През 2012г. броят на автомобилите в света е оценен на 700 милиона. По прогнозни данни броят ще нарасне до 3 млрд. през 2050г.


3.4 Кратка история за появата на Фолксваген Голф

Фолксваген Голф е компактен автомобил, произведен от немския производител Volkswagen през 1974 година. Фолксваген е част от компанията Volkswagen Group. Тя притежава още Audi, Lamborghini, Seat, Bentley и още няколко марки.

Фолксваген Голф веднага става абсолютен хит сред масовия потребител.

Оттогава автомобилът се е развил до неузнаваемост.

В превод от немската дума “Volkswagen” означава “народна кола”.

Официален вносител на Фолксваген в България е Порше БГ.

Автомобилите от тази марка са силно конкурентни на пазара, заради тяхното удобство, устойчивост и безопасност както за хората, така и за околната среда.Когато се чуе за Фолксваген, веднага се сеща за немската мощност и прецизност.Производителите залагат особено много и на атрактивността на дизайна си – необходимост за всеки модерен автомобил.

Автомобилите от тази марка се славят като най – икономичните автомобили на пазара.Техен е и най – големият и мощен дизелов двигател за лек автомобил.

Сред спортния клас автомобили Фолксваген носи титлата и на най- бърз спортен автомобил.

Фолксваген е лесно достъпна кола за средностатистическия работещ човек.



Фигура 1. Емблема на Volkswagen

4.Видове автомобили

4.1 Седан
Седанът е конструкция на каросерията на автомобил чиято форма на кутия е устойчива на постоянните натоварвания и усуквания по време на експлоатация. При изграждането му се създават обемни зони, които чрез напречните си конструктивни елементи стабилизират и правят каросерията издръжлива при силни надлъжни и напречни натоварвания. Стандартният седан има три обемни зони – двигателен отсек, салон за пътниците и багажник.

    1. Хечбег


Хечбека е лек автомобил разновидност на седана. Като използва принципа на конструирането на седана, Хетчебът има двуобемна конструкция с три или пет врати. Характерно е скосяването на задната част, с което каросерията придобива по – аеродинамична форма и има по – малки размери. Голямата задна врата и сгъваемата задна седалка, позволяват да се превозва повече багаж.


Фигура.2 Ситроен хетчбек, 1938 г.5


    1. Спортни автомобили


Те са проектирани за да бъдат стилни, бързи и да доставят удоволствие. Някои от тях са кабриолети със сгъваем покрив, така че пътниците да могат да се насладят на шофирането на открито, както и да се засили усещането за скорост на движение. При луксозните кабриолети гюрукът се сваля автоматично.


    1. Многоместен автомобил


Известен е като многофункционален автомобил. Той е нещо средно между лека кола и микробус, има поне 6 седалки и много място за багай. Това го прави много практичен и подходящ за излети и ваканции.



Фигура.3 Многоместен автомобил 6


    1. Състезателни коли


Те са създадени специално за състезания. Имат мощен двигател, широки гуми и нисък корпус, за да са стабилни на пътя.

Отзад аеродинамичното крило помага на колата при висока скорост да се задържи на пътя.


    1. Пикапи


Използват се за превоз на малки товари.



Фигура.4 Фолксваген Пикап 7

    1. Влекач – полуремарке


Използва се за превоз на обемисти товари, тъй като е огромен камион.

    1. Специални автомобили


Тези автомобили са оборудвани и предназначени за извършване на специфични дейности.

Такива са военните, противопожарните автомобили и др.


    1. Лимузина


Това е луксозен автомобил, тип седан от най – висок клас, със закрита каросерия, но с промени в конструкцията с оглед постигане на комфорт и сигурност.

Увеличено е междуосието и просторния салон за пътниците. Такива автомобили се изпълняват по поръчка от богати клиенти.



Фигура.5 Лимузина 8


5. Фактори, влияещи върху избора на потребителите :

5.1 Качество - категория, която описва характеристиките на даден обект;



5.2 Надеждност – свойството на продуктите да запазват за определено време първоначалното си качество ;
5.3 Предпочитания - Това е мисловната дейност,чрез която субектът се стреми да открие това, което ще задоволи максимално потребностите му ;

.

    1. Нагласа – тя е психологическо състояние на предразположеност на субекта към определена активност в определени ситуации. Нагласите са позитивни или негативни възгледи към човек, място или събитие ;


 5.5 Нужди – те са малко на брой, точно определени и е важно да бъдат разгледани като цялостна система, тъй като са взаимосвързани ;
5.6 Доходи – това е получаването на парични средства или парични еквиваленти в размките на определен период от време, обикновено месеци, тримесечия или години ;
5.7 Икономическа среда ;
5.8 Природни условия ;

II. Глава втора : Методология на проведеното проучване за развитието на автомобилите Фолксваген, Голф

ЧАСТ ПЪРВА



  1. Цел на проучването

Целта на проучването е да се изследват автомобилите Фолксваген, модел Голф. Това изследване има за цел да покаже голямото разнообразие на автомобилите от този модел и качеството им, които от своя страна са предпоставки за предпочитанията на клиентите към тази марка.





  1. Обект на изследване

Обект на моето изследване е пазарът на автомобили Фолксваген, модел Голф.





    1. 2.1 Предлагани модели Голф от марката Фолксваген:

Фолксваген е създаден през 1974 година. Оттогава автомобилът се е развил до неузнаваемост. След първата серия, следва Голф 2, който става синоним на надежден и здрав автомобил. Голф 3 пък излиза през 1991 г. и се прославя с качествената изработка, защитаваща пътниците от катастрофа, както и със спортната си модификация GTI, наследена от предшественика си, но много подобрена и снабдена с екстри от по-висок клас. Четвъртата и петата серия са последно поколение автомобили, разработени в среда на жестока конкуренция и то доста успешно.

  • Голф I (от 1974 до 1983) ;

  • Голф II (от 1983 до 1991) ;

  • Голф III (от 1991 до 1997) ;

  • Голф IV (от 1997 до 2003) ;

  • Голф V (от 2003 до 2008) ;

  • Голф VI (от 2008 до 2012) ;

  • Голф VII (от 2012) ;







Фигура.5 Серия Голф

      1. Голф I


Първите автомобили Голф слизат от поточната линия във Волфсбург на 29 Март 1974г.

След десетилетия преимущество на Голф 1 и нейните задно разположени двигатели и задно задвижване, настъпва нова ера – тази на напречно монтирания преден двигател и предно задвижване.

Като наследник на легендарния Голф 1, от който са произведени над 21,5 милиона единици Голф 1, проектиран от Джорджо Джуджаро и Volkswagen Design, трябва да отговори на огромни очаквания, че успешната история на дотогава най – успешния автомобил в света ще продължи.

При въвеждането на пазара на първият Голф TDI през 1976г. Volkswagen става предвестник на по – голяма динамика в този клас, докато Голф D (атмосферен дизелов двигател, 1976г.) и по късният Голф GTD (турбодизел, 1982г.) отбелязват пробив за дизеловите автомобили.



Фигура 6 Голф 1 9

      1. Голф II


През 1983г. е създаден Голф 2, при който пътниците вече не седят толкова близо един до друг, тъй като усвояването на пространството е усъвършенствано.

Голф въвежда антиблокиращата спирачна система (ABS, 1986г.) и кормилното управление със сервомеханизъм в класа на Голф.




Фигура 7 Голф 2 10

      1. Голф II GTI



Успешно продължава като спортен 3- или 5 врати хечбег.

През 1986г. Голф GTI, 16 V е въведена, тук 1,8 литров двигател, 139 к.с и модела е белязан с червени и черни значки отпред и отзад.



Фигура 7 Голф 2 GTI 11

      1. Голф III


С въвеждането на Голф 3 през 1991г. Фолксваген полага основите на нова ера на безопасност.

Голф 3 е първият от поредицата с предни въздушни възглавници, започвайки от 1992г. , като значителен напредък в конструкцията на каросерията довежда и до значително подобряване на безопасността при катастрофи.

Много нови функционалности дебютират с третото поколение на Голф – Първият шест цилиндров двигател, първите дизелови двигатели с директно впръскване (TDI, 1993г.).

През 1996 г. ABS (антиблокираща система с електронно разпределение на спирачно усилие ) става стандартна характеристика на всички модели Голф.



Фигура 8 Голф 3 12

      1. Голф III GTI


Въведен е през 1993г. Двигателят е разширен до 2 литра, с мощност до 150 к.с.



Фигура 8 Голф 3 GTI 13

      1. Голф IV


Под ръководството на Хартмут Варкус се оформя прецизният дизайн на Голф 4, който се издига на висотата на марката Фолксваген повече от всякога и определя курса към бъдещето.

През 1998г. Фолксваген представя първият Голф със съединител Haldex – Golf 4MOTION.

През 2002г. последват първият двигател с директно впръскване и дебютът на стандартната въздушна възглавница за глава.


Фигура 9 Голф 414

      1. Голф IV GTI


Наследена от предшественика си , но много подобрена и снабдена с екстри от по – висок клас. Четвъртата и петата серия са последно поколение автомобили , разработени в средата на жестока конкуренция и то доста успешно.


Фигура 9 Голф 415


      1. Голф V


През 2003г. с появата си Голф 5 оставя много от конкурентите в своя клас далеч зад сбе си, с повишаването на нивата на комфорт и динамика.

Фактор, който подчертава стабилността на лазерно заварената каросерия е увеличена с 85 на 100 на устойчивостта на усукване.


Фигура 10Голф 5 16



      1. Голф V GTI


В Северна Америка базовия модел се захранва от 2.5 цилиндров двигател , 150 к.с., достигащ до 170 к.с. .



Фигура 10Голф 5 17



      1. Голф VI


До края на Юли 2012г. са произведени още 2850000 автомобила Голф, на базата на шестото поколение, стартирало през 2008г.

За пореден път безопасността постига напредък.

Каросерията на автомобила е здрава и получава максималните 5 звезди от EuroNCAP.

В същото време разхода на горивото в по – нисък.



Фигура.11 Голф 6

      1. Голф VII


На 4 Септември 2012г. Фолксваген отпразнува световната премиера на седмото поколение на Голф.

Теглото на новият Голф е намалено със 100 кг.

Голф е най – успешният модел на Фолксваген за всички времена. През лятото на 2013г. е бил произведен 30 милионният Голф от седмото поколение на модела. То се произвежда във Волфсбург, Фошан и Пеубла.




Фигура 12Голф 7 18

  1. Определяне на изследователски въпроси


3.2 От какво се влияе избора на човек за потребление на точно определена марка автомобил?

3.2 Дохода на хората от значение ли е за потреблението на автомобили?

3.3Възрастта оказва ли влияние върху потреблението на автомобили?



    1. С какво точно бихме могли да ги привлечем ?



    1. Какви са основните мотиви за покупка на определена марка автомобил?


ЧАСТ ВТОРА



  1. Събиране, обработка на информация във връзка с развитието на автомобили Голф

Набирането на данни е от изключителна важност за целите на всяко проучване.

Смисъла на тяхното събиране е след като с обработи информацията, да се превърне в знание и да послужи като пазарна проницателност.



    1. Вторични данни

Това са тези данни, които са набрани и обработени по друг повод, съхранени чрез някакви материални носители и са достъпни за изследователите.

Независимо, че са събрани с друга цел, те могат да бъдат използвани и с оглед друго проучване или решаване на възникнал проблем.

На вторичните данни обикновено се гледа като на нещо недостатъчно привлекателно и престижно. А логиката на изследването би трябвало да бъде точно обратното : Едва след като изследващият е убеден, че не съществуват релевантни вторични данни, които да свършат работа, той следва да се обърне към по – сложните, по – скъпите и по – трудоемки процедури за събиране на първични данни .





      1. Видове вторични източници :




  • Вътрешни източници – това са данни, които регулярно или по поводи се произвеждат.

Такива са финансови документи, докладни, анализи, информация от предходни изследвания и др.

Документите, от които може да се набере информация обхваща :




  • Снабдяване - равнище на запасите, скорост на използване;




  • Кадри - стойност на работната сила, текучество, равнище на производителност на труда;




  • Маркетинг - разходи за реклама и насърчаване на продажбите, административни разходи, данни по отделните продукти и пазари;




  • Пласмент - по отделни продукти, разходи, процент на участие в печалбата;




  • Финанси - данни от баланса на фирмата;



  • Издания на държавни учреждения - например издания на различните министерства, държавни специализирани ведомства. За целите на маркетинг проучването, биха могли да се използват данни на Националният статистически институт (брой на населението, възрастова структура на населението, процент на безработните и др.), различни официални данни и статистики извън тези на НСИ (например различни изследвания на социологически агенции).




  • Неправителствени организации - например Българска търговско-промишлена палата, Българска стопанска камара, различни браншови организации и съюзи;

  • Издания съдържащи специфична информация

  • Периодични издания и книги

  • Търговска информация – публикации на търговски и промишлени асоциации, справочници, обзори, проспекти, рекламни брошури и т.н;

  • Целево изпращани информации - например за обявени търгове;



      1. Степен на полезност на вторични данни


Степента на полезност на посочените източници е достатъчно висока, за да се набере първоначална база от данни, която да конкретизира по – нататъшно търсен на информация.

В никакъв случай не може да се твърди, че само с тяхното използване ще решат поставените задачи на проучването, тъй като от тях е невъзможно да се наберат важни данни относно : отношение на потребителите към имиджа и продукцията на фирмата, как продуктите на фирмата и тези на конкурентите й задоволяват потребителите, удовлетвореността на потребителите от продуктите, съществуват ли потребители, които са неудовлетворени и как биха могли да се спечелят.


      1. Предимства на използване на вторични данни :




  • Те са по-евтини от първичните данни. За събирането на първични данни се правят разходи по отпечатването на документите на изследването, заданието и обучението на полевите сътрудници, транспорта и нощувките, редактиране на данните и пр. За вторичните данни разходите, ако такива се правят, са значително по-малки.

  • Осигуряването на такива данни е значително по-бързо. Някои от тях могат да костват само няколко часа, прекарани в библиотеката или в Интернет, докато за едно голямо полево изследване е нужно много повече време.

  • Набирането на вторични данни е значително по-проста и по-малко рискова работа в сравнение с отнасящата се до първичните данни.

  • Съществуват въпроси, по които не е възможно събирането на първични данни. Така например само оторизирана държавна икономическа институция е в състояние да задължи фирмите да декларират точните си икономически показатели.

  • Съществено предимство на някои от посочените източници е електронният им вариант в Интернет (например в-к “Капитал” или web сраниците на БТПП, Българска стопанска камара, БНБ и други, в които се дава информация за предоставяните от тези организации и институции услуги, информация, която е полезна за конкретното маркетингово проучване и т.н.), което спестява значително време на екипа провеждащ проучването.




      1. Недостатъци на ползване на вторични данни :




  • Трудно е да се открият подходящите за целите на изследването вторични данни;

  • Често липсват показатели за точността на тези данни;

  • Не винаги е възможно информацията да бъде обхваната изцяло.

  • Не всички източници предоставят безплатна информация.



    1. Първична информация


Първичната информация събирана от “мястото на събитието”, т.е. търсена и набирана за конкретната цел там, където тя непосредсвено се формира.

Събирането на първична информация се осъществява с различни методите, като наблюдение, фокус – групи, емпирично проучване и експериментално проучване.

Ефективността на процеса на набиране на първични данни зависи от желанието на респондентите на отговорят, способността и умението на събиращия информация да разкрие подходящите индивиди за отговор и да получи достоверна и пълна информация.
Основните характеристики на първичната и вторичната информация са представени в таблица 1 :


Първична информация
Вторична информация

От знаещи индивиди на професионално равнище

От публикувани източници или събрана от други

Може да предполага високи разходи за време и пътувания

Може да бъде деформирана или непълна

Може да бъде субективна

Може да бъде бързо събрана

Може за първи път да бъде използвана

Обичайно е свободна и икономична

Може да бъде много специфична по отношение на проблема

Може да бъде неактуална

Може да не изисква идентификация на собсвеника на информацията

Изисква внимателен анализ на ограничителите

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница