Катеренето и алпинизмът изграждат важни качества у младите хора, необходими



Дата23.10.2017
Размер89.63 Kb.
#32991

АК "Железник" при ТД "Сърнена гора", Стара Загора,


бул. "Цар Симеон Велики" 62, тел. 042/638 435, 088-989 06 55, e-mail: grigor.vatev@gmail.com
Алпийски клуб “Железник”

при Туристическо дружество Сърнена гора, гр. Стара Загора


Е К С П Е Д И Ц И Я

ПАТАГОНИЯ ‘12


Алпинизмът е спорт с традиции в гр. Стара Загора. Над 100-годишната история на Туристическо дружество „Сърнена гора” и над 50 годишната история на АК „Железник” го доказват непрекъснато. Международните експедиции, походи и състезания правят през годините името на дружеството синоним на една модерна обществена организация, със свои материална база и дейност, отговаряща напълно на европейските и световни стандарти в този род човешки занимания. Имената на алпинисти, спелеолози, рафтингари, туристи и ориентировачи от Стара Загора започват да се произнасят с уважение не само в България, но и зад граница.



Редовно членовете на клуба по алпинизъм участват в републикански и други състезания, където се представят успешно, а в последните няколко години имат завоювани първи и втори места в Държавните първенства по алпинизъм – лятно и зимно.

В името на развитието на катеренето и алпинизма в града през 2010 г. изградихме в Общинска спортна зала “Стара Загора” изкуствена стена за катерене, реализирана с финансовата подкрепа на ТД “Сърнена гора” и с доброволния труд на членовете на АК “Железник”, следвайки добрите практики на страни с развито спортно катерене като Белгия, Великобритания, Франция и САЩ. От датата на откриването на съоръжението до днес интереса към него расте непрекъснато, а най-упоритите деца вече участват в състезания и се представят успешно.



Катеренето и алпинизмът изграждат важни качества у младите хора, необходими за справяне в новата конкурентна икономика на знанието: дисциплина, отговорност към себе си и другите, воля за успех, доверие в партньора и близост с природата.

Алпинистите намираме поле за изява далеч от човешки погледи, във високите, сурови планини, затова за разлика от масовите спортове, за реализиране на плануваните начинания набавянето на средства е понякога непосилна или поне трудноосъществима задача.

Всяка експедиция е конкретно насочена. Специфични цели на Патагония 2012 са популяризиране и повишаване информираността за нивото на съвременния български алпинизъм и осъществяване на българско изкачване на вр. Серо Торе (3 128 m), вр. Серо Щанхард, вр. Агуя Сент Екзюпери или по неизкачван от българи маршрут на вр. Фиц Рой в алпийски стил от членовете на експедицията.

Експедицията е с официалната институционална подкрепа на Българска федерация по катерене и алпинизъм към Министерство на физическото възпитание и спорта. Включена е в Международния спортен календар за 2012 г. на Федерацията.

Да се отправим към Патагонските бастиони ни подтикна идеята да изведем за пореден път българския алпинизъм на международната сцена, както са го правили Христо Проданов и други именити български алпинисти. Подтикна ни и стремежа за високи постижения.
ОСНОВАНИЕ
Основания за осъществяването на тази висока цел намираме в натрупалите опит алпинисти от АК „Железник”, хора с дългогодишен опит, които обръщат поглед и стремежи за върхови посижения в сферата на алпинизма. Изкачени са континенталните първенци на Европа, Африка, Северна и Южна Америка. Не утихва стремежа на Старозагорските алпинисти за изкачване и на “Челото на Света”, вр. Еверест. Редовно организираните експедиции подклаждат интереса и на новоприетите членове на клуба, завършили курса по начално обучение и успешно положили изпит. Успешно са изкачени върхове в Алпите, Кавказ, Памир, Хималаите, Андите, Килиманджаро.

Членове на клуба са основатели на клубa по пещерно дело в Стара Загора.
Основният състав на отряда на Планинската Спасителна Служба, основан през 1962 г. и досега е от членове на Алпийския клуб. 

Връх Серо Торе (3 128 m) до момента не е изкачван от български алпинисти, което е една от причините той да се превърне в отправна точка на амбициите на АК „Железник”.

Втората причина за реализиране на тази експедиция, както и плануваната за през лятото експедиция “Каракорум 2012” е нестихващото развитие на катеренето и алпинизма в град Стара Загора чрез изградената през 2010 г. в Общинска спортна зала “Стара Загора” изкуствена стена за катерене, реализирана с финансовата подкрепа на ТД „Сърнена гора” и с доброволния труд на членовете на АК „Железник”, следвайки добрите практики на страни с развито спортно катерене като Белгия, Великобритания, Франция и САЩ. Официалното откриване на Стена за спортно катерене в гр. Стара Загора се състоя на 11.05.2010 г. като част от мероприятията на традиционно организираните всяка година "Дни на Алеко" в града на липите.

Действията ни в полза на развитието на град Стара Загора и превръщането му в привлекателно място за спортни изяви на младите хора мотивират търсенето и постигането на върхови постижения. Заниманията с катерене и алпинизъм учат хората да разбират и преодоляват трудностите, да се справят с препятствията по пътя си, своеобразна подготовка да бъдат силни и да оцеляват във всякакви условия. Придобитите умения помагат не само в планината, а дават сили за по-лесно преминаване по житейските пътеки.



ЦЕЛИ

ГЛАВНА ЦЕЛ

Издигане престижа на българския спорт в частност на алпинизма, на международното поле.



СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ

Популяризиране и повишаване информираността за нивото на съвременния български алпинизъм.

Осъществяване на първо българско изкачване на вр. Серо Торе, вр. Серо Щанхард, вр. Агуя Сент Екзюпери или по неизкачван от българи маршрут на вр. Фиц Рой в алпийски стил от членовете на експедицията. Серо Торе е един от най-желаните върхове на света заради техническата си трудност и прословуто суровите условия.
ПЕРИОД ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРОЕКТА

17.01.2012 до 23.02.2012 г.



УЧАСТНИЦИ

Никола Леваков

Григор Вътев

Дамян Чолпанов




РЕЗУЛТАТИ

1. Издигане авторитета на град Стара Загора в България и зад граница в областта на алпинизма.

2. Възвръщане и засилване на авторитета и силните позиции на българския алпинизъм сред Световния алпинизъм.

3. Осъществяване на приемственост между различни поколения алпинисти.

4. Филмиране на Експедиция “Патагония 2012” за представяне възможностите на българските алпинисти; представяне на изкачените върхове, срещнатите трудности и начините за преодоляването им.

6. Статии и снимков материал в периодичния и специализиран печат, както в България, така и извън нея за отразяване на експедицията.



ПОДКРЕПЯЩИ ИНСТИТУЦИИ И ОРГАНИЗАЦИИ


  • Българска федерация по катерене и алпинизъм към Министерство на

физическото възпитание и спорта.

  • Туристическо дружество ”Сърнена гора”, гр. Стара Загора

  • Магазини ekipirovka.com

  • МИКЕЛЕКОМЕРС ООД


Участници в реализирането на проект - Експедиция “Патагония 2012”
Григор Вътев - член и председател на Алпийски клуб "Железник" към Туристическо дружество "Сърнена гора", гр. Ст. Загора.




2006 г. - изкачва вр. Матерхорн (4478 м.) по италианския ръб и западноевропейския първенец вр. Мон Блан (4807 м.).



вр. Матерхорн (4478 м.), Алпи, Швейцария/Италия
2006 г. - участник в експедиция на вр. Чулу Ийст (Chulu East – 6 584 m.) в Непал.

През 2009 г. изкачва заедно с Никола Леваков и Сотир Стойчев източната стена на вр. Агуя Де ла С (Aguja De la S) в Патагония, Аржентина.



2009 г. – вицерепубликански шампион по Алпинизъм – лятно, в свръзка с Христо Кирилов (АК “Млад дихател”, София).

2010 г. – вицерепубликански шампион по алпинизъм – зимно, в свръзка с Дамян Чолпанов (АК “Железник”, Ст. Загора).

2010 г. – опит за изкачване по северната стена на вр. Гранд Жорас (4 208 м.) – зимно, в свръзка с Никола Леваков и Сотир Стойчев.

2011 г. – Държавен шампион по алпинизъм – зимно в свръзка с Никола Леваков и Сотир Стойчев.

Август 2011 г., Северната стена на Пиц Бадиле (3308 м.) по маршрута Касин, Брегалски Алпи, Швейцария.


вр. Пиц Бадиле (3308 м.), Алпи, Швейцария/Италия

2011 г. – сребърен медалист на държавното първенство по алпинизъм – лятно в свръзка с Дамян Чолпанов (АК Железник, гр. Стара Загора).

Дамян Чолпанов - член на Алпийски клуб "Железник" към Туристическо дружество "Сърнена гора", гр. Ст. Загора. Завършил Национално училище за планински водачи, с. Черни Осъм.
През 2004 г. изкачва първенеца на Алпите и най-висок връх в Западна Европа, вр. Мон Блан (4807 м.), а след него стъпва и на вр. Матерхорн (4478 м.) по Италианския ръб. През същата година изкачва най-високия връх в Австрия, вр. Гросглокнер (3798 м.) и първенеца на Юлийските Алпи, вр. Триглав (2864 м.) в Словения.

2006 г. е годината, в която Дамян атакува и успешно изкачва вр. Брайтхорн (4164 м.), Западни Алпи, Швейцария/Италия.

2010 г. – вицерепубликански шампион по алпинизъм – зимно, в свръзка с Григор Вътев (АК “Железник”, Ст. Загора).

2011 г. – реализира успешно изкачване на маршрутите Комичи/Димай по северната стена на емблематичната в алпийския свят северна стена на скалната кула Чима Гранде (2999 м.) и Касин/Рати по северната стена на вр. Чима Овест ди Лаваредо (2973 м.), намиращи се в североизточната част на Италианските Доломити.
вр. Мон Блан (4807 м.), Алпи, Франция/Италия.
2011 г. – сребърен медалист на държавното първенство по алпинизъм – лятно в свръзка с Григор Вътев (АК Железник, гр. Стара Загора).
Чима Гранде (2999 м.) и Чима Овест (2973 м.).



Никола Леваков - член на Спортен клуб "Мусала" към Туристическо дружество "Черни връх", гр. София.




вр. Тхалай Сагар (6904 м), Гархвалски Хималаи, Индия.
Никола Леваков има зимни изкачвания на северните стени на вр. Айгер (3970 м.) в Бернските Алпи, Швейцария през 2002 г. и вр. Матерхорн (4478 м.) през 2003 г. заедно със Стамен Касабов и Милен Милчев. Те са и последните български алпинисти, успели по тези стени, по които преминават едни от най-трудните и дълги маршрути в Европа.

През есенния (следмусонния) сезон на 2003 г. българска експедиция изкачи по нов, премиерен маршрут връх Тхалай Сагар (6904 м.) в Гархвалските Хималаи, Индия. Маршрутът е наречен „Между светлината и сянката” и е първият български премиерен машрут в Хималаите. Това е най-сериозното постижение на българския алпинизъм през последните години. Филм за изкачването бе излъчен по БТВ. В състава на експедицията е Никола Леваков, който заедно с Христо Христов стъпва на върха.


вр. Айгер (3970 м.), Бернски Алпи, Швейцария

През 2005 г. е един от участниците и авторите на нов премиерен маршрут по стената на вр. Кедар Доум /6813 метра/ в Индия.

През 2009 г. изкачва заедно с Григор Вътев и Сотир Стойчев източната стена на вр. Агуя Де ла С (Aguja De la S) в Патагония, Аржентина.

2010 г. – опит за изкачване по северната стена на вр. Гранд Жорас (4 208 м.) – зимно, в свръзка с Григор Вътев и Сотир Стойчев.

2011 г. – Държавен шампион по алпинизъм – зимно в свръзка с Григор Вътев и Сотир Стойчев.

Автор на многобройни маршрути по скалните обекти в България (Врачански скали, Мальовишки дял на Рила и др.).









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница