Национален музикално-фолклорен съюз нмфс "орфеево изворче"



Дата08.06.2018
Размер67.64 Kb.
#72549

Национален музикално-фолклорен съюз – НМФС

“ОРФЕЕВО ИЗВОРЧЕ”


6000 гр. Стара Загора ул. “Св.Княз Борис” № 115 ап.8
E-MAIL dkasheva@mail.bg www.orfeevo-izvorche.org


тел.04322 2045 моб. 0898874222 и 0898458885

ФЕСТИВАЛА „МОСТОВЕ НА БАЛКАНИТЕ”2010г – ПЪТ ЗА ОПОЗНАВАНЕ И СБЛИЖАВАНЕ НА БАЛКАНСКИТЕ НАРОДИ ЧРЕЗ ФОЛКЛОРА.



Песните на моя народ!


Вселена са те, без начало и без край

и когото омаят,

омайват го за цял живот.

Борислав Геронтиев


Всяка нация си има душа и тази душа е нейната култура – фолклорна, художествена, съвременна. Ако тръгнем по дирите на нашите далечни предци, ще намерим пламъчето на културното огнище на всяка нация, а това пламъче е дало искрата на днешния ден и на съвременната култура.

Най-голямото духовно имане на една нация е нейния фолклор. Той е истина неподвластна на времето, магия, която завладява човешките сърца. Общуването във и чрез фолклора, от една страна като интонационна среда и като средство за общуване от друга, е сигурен залог за опознаване и сближаване на народите по света. Всеизвестна истина е, че интеркултурният диалог се основава на националната идентичност на всеки народ и е съвременна форма на културни контакти и общуване между различните народи.Затова трудно бихме могли да говорим за културното развитие на всяка нация, ако пренебрегнем връзката на днешното поколение с традициите на миналото, с нравствено-етичните и естетически възгледи на фолклорната култура и художествено творчество, създавани през вековете.

Когато човек силно преживее нещо, то завинаги оставя трайни следи в сърцето и душата му. В днешния забързан ден трудно остават забележими красивите неща и добрите човешки дела. И все пак нашите сетива не могат да останат затворени и сърцата безразлични, когато се прави нещо в името на доброто сътрудничество, за опознаване на националните култури, полезни контакти и взаимоотношения между Балканските народи,чрез проекта „Мостове на Балканите.”

От 2009г НМФС”Орфеево изворче” по покана на Българското посолство в РСърбия в лицето на Илия Лясков, главен секретар по културата, участваме в проекта „Мостове на Балканите”. Това е ежегоден фолклорен фестивал, който се провежда в гр.Приеполе Западна Сърбия

на 01,02 и 03. август. Това е един прекрасен форум за изява на балканските народи,които чрез своя фолклор и народни традиции пазейки ревностно, демонстрират и изразяват любовта, нравствената и духовната си същност. Условието е да се участва с вокални и инструментални групи или танцови ансамбли, но само за автентичен фолклор. Решаваме да се обърнем към уникалния и автентичен Неделински двуглас, който се изпълнява само в гр.Неделино. Познавач и изпълнител на този двуглас е Ружка Иванова ,директор на ЦДГ № 1, която работи с децата за възраждане на този двуглас. Ръководи години наред групи за родопски песни и автентичен двуглас с учителките от детската градина. Прие се поканата за участие във фестивала „Мостове на Балканите и на 01,02 и 03. август, ние тръгваме за гр.Приеполе, а самият фестивал е в една красива местност „Ябука”на 02 август. Децата и техните учителки се представиха много добре и направиха много силно впечатление, особено децата бяха многократно аплодирани от публиката. Представихме достойно гр.Неделино и България, представихме нашата уникална ,самобитна фолклорна култура и се гордеем с това.

Тази година на 01,02 и 03.08.2010г в гр.Приеполе ние се представихме с Младежки фолклорен ансамбъл „Разметаница” от НЧ”Просвета” гр.Бобов дол с ръководители Димана и Боян Боянови и хореографи Бойко и Александър Седефчови.Този ансамбъл от четири години участва в Националния фолклорен конкурс „Орфеево изворче”, а тази година те станаха носители на „Гранд при”. От името на цялата група споделям преживяванията и радостта ни от това, че всички ние – деца и ръководители, че Орфеево изворче и България станахме част от реализацията на тази идея, която трябва да продължи своя живот и в бъдеще.

В тихата и дъждовна утрин се събираме пред читалището в гр.бобов дол и нищо не може да помрачи прекрасното ни настроение въпреки дъждовното време. Светнали детски лица и усмивки, емоционална приповдигнатост и нетърпение за предстоящото ни пътуване. В 6.30ч поемаме дългия и труден маршрут с автобус до гр.Приеполе, който е на 700км от Бобов дол.На границата ни посрещна усмихнатото слънце и не съвсем усмихнатите митничари, които направиха проверка на документите за самоличността на всеки един от нас. Само на 5км от Калотина е гр.Цариброд, където ни посрещна Драган Иванов,директор на ОУ”Братство” от с.Звонци, голям родолюбец и радетел на българското сътрудничество,който е нашия екскурзовод и преводач.В Западна Сърбия се говори на диалект и трудно се разбираме,затова той влиза в тази роля. С песни и весел смях продължаваме пътуването, минаваме гр.Пирот, Ниш,Ужина, Чачак, Крушевац,след това навлизаме в полите на планината и най-после пристигаме в гр.Приеполе, един чист и красив град на р.Лим. Часът е 17,посреща ни усмихнат директорът на Дома на културата Любиша Савкович. Настаняваме се в хотел „Милешева” в центъра на града, малко отдих, репетиция и отиваме пред Дома на културата. Утвърдена и

хубава е традицията първия ден от 20 часа преди фестивала, фолклорните групи от всички балкански страни да участват в голям концерт. Много музика, песни и хора от фолклорните състави на Р.Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, България, Хърватска и Черна гора. Любезните домакини аплодират топло изявите на всички колективи, но когато излезе фолклорния ансамбъл ”Разметаница”с красивите автентични носии и участниците с усмивки на лицата, всички зрители затаиха дъх, слушаха и гледаха като омагьосани и аплодираха „Браво бугари!”.Емоционалният градус е вдигнат, атмосферата и настроението на всички е положително,защото не спират възгласите и аплодисментите на публиката. Всички ние се чувстваме горди българи, защото по един много достоен начин представяме уникалната си фолклорна култура.

На 02 понеделник от 11ч облечени в народните носии отиваме в Дома на културата. Там разменяме поздравления за концерта и подаръци с директора Любиша Савкович, на който усмивката не слиза от лицето. Вълнуващи мигове на радост и удовлетворение, на признателност и уважение.

От 12 часа на обяд започна дефилето, всяка държава със своето знаме и плакат от кое селище е фолклорния състав. Вървим по улиците, пеем и играем, а гражданите на гр.Приеполе радушно ни приветстват и

аплодират. След дефилето тръгваме за красивата местност Ябука, където от 14ч започва фестивала. Пътят се вие сред красивата и широка планина Златен рог и очите ти не могат да се нагледат на красивата гледка и ти иде да извикаш „Боже, каква красота си сътворил!”

Качваме се на 1200 надморска височина и о, чудо! Пред нас се откриват широки, зелени поляни с естради и много хора, дошли да се любуват на красотата на природата и звучните фолклорни мелодии и ритми. По програма ние сме осми по ред, имаме време да си отдъхнем, погледаме и послушаме другите състави преди нас.Идва и нашият ред, на естрадата пеейки влиза мъжката фолклорна група, след нея пеейки женската група, ето и танцьорите и така целия състав пее и танцува около 15 минути. Намирам се долу сред публиката, която спря да се движи и говори и отново магията на голямото българско, фолклорно изкуство и таланта на децата завладя всички. Отново възгласи, топли и продължителни аплодисменти, очите ми се пълнят със сълзи от радост, удовлетворение и гордост, че най - горе на пилона се вее българското знаме, а представянето на фолклорния ансамбъл предизвика истински фурор. Невероятно преживяване, много емоции и зареждане с положителна енергия за дълго време.

Радваме се, удовлетворени сме, убедени сме, че този е пътя, пътя на духовните връзки,чрез неповторимия и автентичен фолклор на всяка нация, да градим мостове на уважение, сътрудничество и взаимопомощ между балканските народи.

Вечерта решавам не само да благодаря на всички за достойното представяне, но да проведа кратък диалог с деца и ръководители Излизаме пред хотела, слънцето се е прибрало, за да си отдъхне, тиха, приятна и топла вечер,предразполагаща за един откровен разговор. Обръщам се към одухотворените и щастливи лица на децата с три


въпроса „Вие, млади приятели, съзнавате ли КАКВО правите, КАК го правите и ЗАЩО го правите? Стана един много хубав и откровен разговор с извода, че когато човек прави нещо с ЛЮБОВ, то винаги е хубаво и истинско. Голямата любов към фолклора и майсторското пресътворяване на народните ни традиции на мегданското хоро от талантливите Орфейчета на ансамбъла, ни прави горди и достойни българи. Завършихме нашия диалог и аз се обръщам към тях с думите: „Гордея се с Вас, млади приятели, сторвам Ви ПОКЛОН за достойното представяне и съм убедена,че докато има такива таланти и ревностни защитници на фолклора ни, България ще я има и ще пребъде във вековете”.

Обикновено гр. Приеполе се свързва с трагедията на българските деца, които се удавиха в река Лим. След представянето на нашите фолклорни групи, решаваме да посетим параклиса,да запалим свещички и да почетем паметта на загиналите деца .Това направихме съвсем съзнателно за нашите, за живите деца, за да усетят със сърчицата си и да знаят, че на този свят има не само усмивки, радост и „купони”, а и СЪЛЗИ. Това за тях е един урок по ЧОВЕКОЛЮБИЕ.

Фолклорът, тази красота облечена в багри, мелодии и ритми ни е необходима и днес, за да бъдем по-добри, сърдечни, отзивчиви и по-извисени.Тази топлина и извисеност се усеща в изпълненията на българските деца от гр.Бобов дол, които носят частица от дарбата на Орфей.

Тя, народната ни песен е невероятна по внушение, ЧИСТА като сълза, КРАСИВА като мома, СВЕТЛА като луната, ТОПЛА като слънцето и бликаща от дълбините на ЧОВЕШКАТА ДУША.




Дочка Къшева- предс. на НМФС”Орфеево изворче”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница