Най-често задавани въпроси кога да се явим за изпита? Какво да си носим?



Дата05.12.2018
Размер146.26 Kb.
#107121


Уважаеми колеги,
Предстои държавен изпит. Във връзка с това бихме желали да Ви дадем предварителна информация относно най-често задаваните въпроси. Публикуваме и примерен казус, който ще Ви даде ориентири какво трябва да очаквате в частта „казус” на държавния изпит. Усилената и целенасочена работа върху този казус ще Ви подготви да се справите добре с казуса на държавния изпит.

НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
КОГА ДА СЕ ЯВИМ ЗА ИЗПИТА? КАКВО ДА СИ НОСИМ?

Изпитът ще се проведе на 29 февруари (понеделник). Начало – 8 часа. Трябва да се явите и да бъдете пред съответната зала най-късно в 7:45 часа. Не се допуска влизане на закъснели студенти в залата след започване на изпита.

Залата ще бъде обявена сутринта на 29 февруари на таблото пред кабинет 326 (ако се налага изпитът може да се проведе и в две зали).

Трябва да си носите студентската книжка, химикалка и молив (за „чернова” на теста!).

На съответната страница в студентската книжка, предвидена за отразяване на държавния изпит, впишете името и факултетния си номер, Държавен изпит по Стопанско управление, датата и името на председателя на изпитната комисия – доц. Н. Кръстева.
ВНИМАНИЕ! – ПО ВРЕМЕ НА ИЗПИТА МОБИЛНИТЕ ТЕЛЕФОНИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ИЗКЛЮЧЕНИ И ПРИБРАНИ!
КАК ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ ИЗПИТЪТ? ОТ КАКВИ ЧАСТИ ЩЕ СЕ СЪСТОИ?

Изпитът се състои от две части – 1. Казус и свързани с него задачи и 2. Теоретичен тест с 60 затворени въпроса. Работата по двете части на изпита ще бъде организирана както следва:




1 и 2 час (два астрономически часа)

Казус – задачи върху казуса

В края на втория час предавате изпълнените задачи

Почивка – 20 мин.

75 мин.

Тест

Предавате теста


ВНИМАНИЕ! – Не се допуска излизане ОТ ЗАЛАТА по време на изпита!
ЩЕ ИМА ЛИ РАЗЛИКА В ТЕСТОВЕТЕ ЗА НЕМСКИ, ФРЕНСКИ И АНГЛИЙСКИ ГРУПИ?

Не! Изпитът е общ и еднакъв за всички студенти. Прегледайте внимателно посочените информационни източници след въпросите на Раздел „Управление” в Конспекта за държавен изпит.


КАК ЩЕ СЕ ФОРМИРА ОЦЕНКАТА ОТ ДЪРЖАВНИЯ ИЗПИТ?

Казус

Тежестта на отделните критерии за оценка на задачата ще се определи допълнително, но максималния брой точки е 30.

Тест

х 0,5 точки за всеки верен отговор (максимум 30 т.)


Формиране на бала – точки от теста + точки от казуса - Максимален бал – 60 точки.

Скала за превръщане на точките в оценка

56 – 60 т.

Отличен 6.00

52 – 55 т.

Отличен 5.50

48 – 51 т.

Много добър 5.00

44 – 47 т.

Много добър 4.50

40 – 43 т.

Добър 4.00

36 – 39 т.

Добър 3.50

30 – 35 т.

Среден 3.00


ЗАБЕЛЕЖКИ:

  • Минималният брой точки за „зачитане” изпълнението на всяка от задачите (тест, казус) поотделно, е 15. Получилите под 15 точки, на която и да е от двете изпитни задачи, получават крайна оценка СЛАБ 2. По изключение, ако другата оценка е Отличен 6, по желание на студента ще му се впише крайна оценка СРЕДЕН 3.

  • При оценка Среден 3, тази оценка ще се впише в протокола и в книжката на студента само при изрично изявено съгласие от негова страна. В противен случай в протокола и книжката се вписва оценка Слаб 2.


ВНИМАНИЕ! Можете да се откажете от изпита си по всяко време преди края на първите два часа като в протокола и книжката Ви ще бъде вписана оценка Слаб 2 и ще имате право на следващо явяване. Не се допуска отказване от изпит, ако вече е започнала втората част (теста).
КОГА ЩЕ ИЗЛЯЗАТ ОЦЕНКИТЕ?

Оценките ще бъдат оповестени и книжките ще Ви бъдат връчени на 30 февруари от 16:30 часа (залата ще бъде оповестена допълнително на информационното табло пред каб. 326).


ВНИМАНИЕ! – КНИЖКИТЕ СЕ ПОЛУЧАВАТ САМО ЛИЧНО. НЕПОЛУЧЕНИТЕ КНИЖКИ ЩЕ БЪДАТ ОСТАВЕНИ В КАНЦЕЛАРИЯТА ПРИ ДОЛОРЕС БОТЕВА.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА КАЗУСЪТ? КАК ДА СЕ ГОТВИМ ЗА НЕГО?

Областта, в която ще бъде изпитният казус е управление на човешките ресурси, организационно поведение и развитие, организационна промяна и свързаните с тях. За подготовката си можете да използвате посочените в конспекта информационни източници, както и всичко друго, което ви се струва интересно във връзка с тази проблематика.


Прочетете внимателно предложения по-долу текст на казус. В края са формулирани въпроси, на които се очаква да отговорите, като използвате знанията си от курса на обучение и информацията от казуса. Дадени са и допълнителни примерни насоки за разсъждение, които да Ви подскажат какво се очаква да се съдържа в отговора.
От Вас се изисква внимателно да подберете аргументите си в отговора на всеки въпрос и да обосновете решението си. Обърнете внимание не само на съдържанието на отговорите, но и на графичното оформление на резултата - използвайте номерация на изрежданията, които правите, подчертавайте по-важните идеи. Отделяйте на нов ред новите си мисли и т.н.
Препоръчваният алгоритъм за решаване на един казус предвижда:

  • Запознаване със ситуацията;

  • Идентифициране на проблема/проблемите в нея;

  • Обсъждане и анализ на проблема/проблемите;

  • Обсъждане на последиците от вземането на едно или друго решение;

  • Предлагане на окончателни варианти за решение на проблема.

Възможни са няколко нива на анализ на казуса:



  • Прагматичен анализ. На това ниво се предполага осмислянето на обект, процес или явление от гледна точка на ефективността: проучване на потенциал, възможност за постигане на резултат с минимални ресурси и др.

  • Аксиологически анализ. Тук се извършва оценка на дискутираните обекти, процеси или явления.

  • Ситуационен анализ. При него се изследват параметрите на ситуацията и тенденциите за нейното развитие в перспектива.

  • Прогностичен анализ. Състои се в установяване на съответствието на анализираната ситуация с хипотетични модели на бъдещо развитие.

  • Рекомендационен анализ. Тук се изработват препоръки за поведение и действия, които биха довели до благоприятно развитие на ситуацията.

  • Програмно-целеви анализ. На това ниво се изработва програма за постигане на набелязаните цели


Примерни критерии за оценяване:


  • Обвързване с постановки и концепции на изучаваните учебни дисциплини

  • Пълнота на анализа

  • Логически обосновани изводи и препоръки

  • Адекватно използвани цитати от текста

  • Стил и оформление на работата

При оценяването ще се вземат предвид също така и показани способности за ясно, последователно и логично структуриране на изложението, доказване на защитаваните тези, ясно, смислено и грамотно писане.
ПРИМЕРЕН КАЗУС ЗА ПОДГОТОВКА ЗА ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ – МАРТ 2010 Г.
Провеждане на управленската промяна в един хипермаркет
Директорът на Дирекция „Човешки ресурси” на един хипермаркет, принадлежащ на голяма френска компания се възползва от присъствието на стажант от магистърска програма по УЧР, за да лансира една идея, която отдавна му е присърце: да се започне действие по промяна на начина на мислене и управленските практики на ръководителите на щандове.

Техният стил е прекалено директивен. Това създава проблеми по мотивацията и лоялността на служителите”, обяснява той на стажанта.


Много заинтригуван от този проект по провеждане на промяната, стажантът създава структуриран подход, състоящ се от четири етапа.


  • Етапите на проекта за промяна

Първият се състои в набирането на ръководители на щанд, които доброволно да се подложат на локален експеримент. Четиридесет и петте ръководители на щанд получават информационно писмо, с което биват поканени да сътрудничат за проект, чиято цел е подобряването на взаимоотношенията между тях и техните екипи с оглед икономическия успех. Противно на оптимистичните очаквания на отговорника за човешките ресурси и стажанта, е получен само един положителен отговор, този на ръководителя на подщанд колбаси.

Вторият етап представлява официалното лансиране на проекта. Организирано е събрание в присъствието на ръководителя на подщанд, доброволен участник, на заместник директора, на директора по ЧР и на стажанта. Потърсен, за да вземе участие в събранието, директорът на хипермаркета отклонява поканата: „Нямам време за губене в глупости”, подхвърля той с ирония на директора на ЧР.

Третият етап засяга разпространяването в целия хипермаркет на информация за проекта. Във вътрешнофирмения вестник е публикувана статия „Подобряване на взаимоотношенията и резултатите” с цел информирането на персонала за започването на действия по промяна в рамките на подщанд колбаси. Статията уточнява, че в края на годината ще бъде публикуван отчет по тази операция и предвид резултатите, ще бъде обсъдено разширяването на тази инициатива към други щандове.

Последният етап се отнася до презентирането на проекта пред служителите, които ще бъдат засегнати от реализацията му. По време на работна среща, на която присъства целия екип на подщанд колбаси, са представени обекта на интервенция (подобряване на взаимоотношенията и икономическите резултати), предвиденото протичане на проекта (диагностика на положението посредством анонимни интервюта), след което, от страна на стажанта, са представени действията, целящи подобряването на съществуващото положение.


Екипът на подщанд колбаси се състои от един ръководител и 8 продавачки (имащи диплома в областта на местните продукти и колбаси). Те се занимават със зареждането на подщанда, разрязването и продажбата на пресни колбаси.


  • Резултати от предварителната диагностика – множество лоши характеристики по отношение начина на функциониране

Взаимоотношенията между продавачките и ръководителя на подщанда са много напрегнати поради много директивния стил на управление, практикуван от него. Някои продавачки не се колебаят да нарекат ситуацията „нетърпима”, при все, че нито една от тях не обмисля да подаде молба да бъде преместена на друг подщанд на хипермаркета. Като пример, ето някои от лошите характеристики по отношение на функционирането, които са били идентифицирани от стажанта.

Лоша подредба на получаваните продукти в хладилното помещение

Доставените и отправени до хладилното помещение продукти биват подреждани недостатъчно добросъвестно. Тъй като не отварят веднага току-що доставените кашони, продавачките не знаят какво е тяхното съдържание. По такъв начин е съвсем вероятно да се констатира изчерпване на складовите наличности ... докато продуктите са налични, но са на няколко метра по-нататък. Също така, често продавачките предпочитат, дали от безхаберие, дали от удобство, да вземат от наскоро доставените кашони, защото са им по-близко, вместо от същите продукти, доставени и налични от няколко дни и намиращи се по-навътре в помещението. Тази лоша организация на „въртене” на складовите наличности довежда до значими разходи („фира”) поради строгото изискване за срок на годност на пресните продукти.


Твърде ранно затваряне на подщанда от продавачките в ущърб на обслужването

Продавачките имат практиката да прибират продуктите от щанда към хладилното помещение в 21:20 часа и 10 минути по-късно да започват почистването на машините. По такъв начин клиентите, а особено ако заявката им изисква използването на машината за нарязване, не получават обслужване след 21:30 (при положение, че хипермаркетът затваря в 22 часа). Нека споменем, че ръководителят на подщанд напуска хипермаркета към 20 часа.


Ненавременно разпространяване на информация за съдържанието на ежедневните доставки

Всяка сутрин между 6 и 8 часа, продавачките подготвят щанда в зависимост от наличните, но и от очакваните продукти, поне когато ръководителят ги информира за непосредствени доставки. Тъй като тази информация не се предава достатъчно систематично, много пъти продавачките са принудени да прибират продукти от щанда, за да могат да поставят нова гама продукти, която току-що е доставена. През миналата година в течение на една седмица ръководителят всеки ден е предавал писмен списък на своя екип, но след това, без обяснение, е спрял да го прави.


Отказ за промяна на смените между колеги

Смените за работа са фиксирани за година напред. Ръководителят на подщанда счита, че всеки член на екипа трябва да е в състояние да си организира нещата съгласно така определените смени и не е склонен да разрешава промени.


Пълна липса на избор по отношение датите за платен отпуск

Става въпрос за повтарящ се проблем, който е много наболял за продавачките. От една страна решението за даване на платен отпуск се взема еднолично от ръководителя, а от друга страна продавачките никак не могат да разберат на какъв принцип и по какъв начин ръководителят им избира и фиксира датите за техния платен отпуск.




Веднъж направил предварителната диагностика, на стажанта му остава единствено едно: да убеди ръководителя на подщанд относно необходимостта да доразвие своя стил на управление, за да могат да изчезнат посочените проблеми. Събрал целия си кураж, стажантът поисква среща с въпросния ръководител. Срещата продължава три часа! Със свито сърце, стажантът описва един по един проблемите, като оставя възможност на ръководителя на подщанда да реагира на всеки проблем.


  • Реакциите на ръководителя на подщанда на резултатите от диагностиката


Лоша подредба на получаваните продукти в хладилното помещение

Ръководителят отдава този проблем на „мързела” на продавачките.


Твърде ранно затваряне на подщанда от продавачките в ущърб на обслужването

Той счита, че продавачките започват прекалено рано подреждането и почистването с цел да „приключат възможно най-бързо с това”.


Ненавременно разпространяване на информация за съдържанието на ежедневните доставки

Ръководителят се задоволява да каже само това, че вече е пробвал да обявява писмено доставките на подщанда, но че предпочита да подсигурява устно тази информация.


Отказ на промяна на смените между колеги

Той изказва своя принцип, според който „правилата са си правила”.


Пълна липса на избор по отношение датите за платен отпуск

Той счита, че персоналът, ръководен или изпълнителски, трябва да бъде в услуга на предприятието. „Аз не съм се поколебавал, много пъти, да си жертвам лятната отпуска и да карам отпуската си през септември”, казва той с известно раздразнение.


Като цяло се оказва, че ръководителят на подщанда напълно не е съгласен да има обратна връзка от проведената диагностика. Той завършва разговора със следните думи: „В живота има права, има и задължения, но като цяло по представените точки, аз съзирам само права, не съзирам задължения”.
След тези три часа среща-разговор, ръководителят на подщанда поканва стажанта да го придружи няколко метра по-нататък, където в една пазарна количка са оставени нови рула хартия, предназначени за подщанда колбаси. Твърде видното място на количката, както и наличието на един отворен кашон говорят, че вероятно някоя служителка вече е взела оттам няколкото необходими й в момента рула. Ръководителят на подщанда изразява съжаление, че никой не е поел инициативата да подреди тези рула в предвидения за целта шкаф и да изнесе количката от пътеката. Затова, той самият се заема със задачата пред погледа на стажанта, казвайки с горчивина: „А продавачките много добре знаят, че трябва да го свършат”.


  • План за действие

„За нищо няма да послужи” е характерната настройка що се отнася до проекта за промяна, както сред продавачките, така и у ръководителя на подщанда. Продавачките, защото считат своя шеф за „инат”, „негъвкав” и „непредвидим”. Ръководителят, тъй като „структурният мързел” на екипа представлява непреодолимо препятствие за всяка инициатива, стремяща се да въведе новост. Стажантът се пита от кой проблем ще може въобще да започне. Изборът му се спира на по-незначителния проблем – списъка с ежедневните доставки, изискван от продавачките. Въпреки своето съгласие по отношение на това действие, ръководителят на подщанда не дава списъка на своя екип, отговаряйки на повтарящите се запитвания на стажанта с измъкващи се фрази от типа „Да, да, ще го дам....”.
Стажантът решава да намеси висшето ръководство с цел да сложи край на тази инертност. Организирана е работна среща, включваща ръководителя на подщанда, Директора на ЧР и съответния ръководител на щанд. Думите на ръководителя на ЧР относно преосмисляне на управлението нямат ефект. Ръководителят на щанд застава солидарно зад своя сътрудник ръководителя на подщанд. Що се отнася до директора на магазина, той не взема отношение по въпроса.


  • А животът си върви …”

Шест месеца след края на този опит за промяна, ръководителят на подщанда подава молба за преместване в друг хипермаркет в рамките на същата компания, който току-що е отворил врати в региона и получава положителен отговор. При това, той става ръководител не само на подщанда колбаси, но и на подщанда за самообслужване. Близо година след своето преместване, той е хванат на местопрестъплението да фалшифицира датите за годност за консумиране на продуктите и е уволнен незабавно в съответствие с вътрешния правилник.

ВЪПРОСИ И ЗАДАЧИ ЗА КОМЕНТАР:

1. Какво мислите за общите етапи на опита за провеждане на промяната, обособени от стажанта?

2. Какво мислите за условията, при които се провежда предаването на резултатите от диагностиката на ръководителя на подщанда?

3. В каква степен стажантът може да намери подкрепа сред продавачките за своя проект за промяна?

4. Какво мислите за условията на въвеждането на плана за действие?

Елементи, които трябва да се вземат предвид за добрия и изчерпателен отговор:


  1. Тъй като проектът за промяна съдържа психологически, социологически и символни аспекти, които са трудно уловими, начинът му на лансиране е от първостепенна важност. Всяко грешно действие ще бъде последвано от сериозни негативни последици под формата на съпротивление към промяната, което после е много трудно за преодоляване. Изборът на експерименталния подход е може би най-удачен за тази ситуация, предвид преобладаващия директивен стил на ръководителите на подщандове и отсъствието на подкрепа от директора.




  1. С цел ръководителят на подщанда да бъде подложен на достатъчно „извеждане от равновесие”, за да се започне впоследствие процес на адаптация (фаза на „размразяване” според К. Левин), стажантът съставя списък от много конкретни проблеми. Психологическият шок у ръководителя обаче, е твърде голям. Съвкупността от неговите реакции показва до каква степен неговата представа за управление се базира на теорията Х на МакГрегър, според която персоналът е по природа мързелив и недобросъвестен. За да намали психологическия шок, стажантът би могъл да представи писмен списък на проблемите, в който да ги опише по-общо и да насочи разговора към действието. Той би могъл да помоли за помощ и от отговорника по ЧР.




  1. Бихме могли да открием у продавачките два благоприятни фактора за доброволно действие по промяна:

  • твърде силната незадоволеност от отношенията им с техния пряк ръководител

  • привързаността им към специфичната дейност, която извършват (идентификация с професията).




  1. По отношение провеждането на промяната, основният принцип е да се бърза бавно. Техниката се състои в това да се подпомогне формирането на климат на доверие посредством предприемането на действия, които са насочени към постигането на съгласие между страните. Стажантът решава да започне с очакванията на продавачките по отношение на информацията за ежедневните доставки, очакванията, които имат най-много шанс да бъдат задоволени от ръководителя на подщанда. Но при липсата на минимална подкрепа от страна на директора, подходът е вероятно да претърпи неуспех при най-малкото появило се препятствие на пътя. Тук откриваме системната страна на организациите. Фактът, че ръководителят на подщанда се е опитал да фалшифицира крайните дати за годност на пресните продукти не е случаен. За да ограничи щетите, ръководителят на подщанда е избрал един забранен път, докато решението на въпроса се е намирало в революционната промяна на неговия начин на управление.



ЖЕЛАЕМ ВИ УСПЕХ!!!
Март 2010 г.
Катедра „Стопанско управление”



Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница