Наредба № / г



Дата01.02.2018
Размер183.62 Kb.
#52827
проект

НАРЕДБА

.................... /..................2011г.


за изменение и допълнение на Наредба № Н – 00 – 0001 от 14 февруари 2011 г. за извършване на теренни археологически проучвания
(Обн., ДВ, бр. 18 от 1.03.2011 г.)

§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1.Създава се т. 2:

„2. условията за приемане на теренни археологически проучвания”
2. Досегашната т. 2 става т. 3.
§ 2. Член 17 се изменя така:
Чл. 17. (1) Теренните археологически проучвания се извършват с разрешение за теренно археологическо проучване, издадено от министъра на културата или оправомощено от него длъжностно лице, въз основа на експертно становище на Съвета за теренни проучвания.

(2) Когато теренните проучвания са спасителни или се извършват с цел археологическо наблюдение, или с цел издирване на археологически обекти с недеструктивни методи, разрешението за тях, се издава от председателя на Съвета за теренни проучвания. За издаденото разрешение председателят незабавно уведомява министъра на културата.

(3) Теренни проучвания в Република България, включени в международни научноизследователски проекти или планирани с участието на лице по чл. 150, ал. 2, се одобряват с разрешение на министъра на културата въз основа на експертно становище на Съвета за теренни проучвания.”

(4) Разрешенията по ал. 1, 2 и 3 се издават след подаване на заявление до председателя на Съвета за теренни проучвания. Заявленията за редовни проучвания се подават до 30 април на съответната календарна година. Председателят на Съвета за теренни проучвания след всяко заседание на Съвета изпраща информация относно предложенията за издаване на разрешения за редовни проучвания, включително и по електронен път до Министерството на културата

(5) Когато заявлението е за извършване на спасителни теренни проучвания, заявителят представя и мотивирано становище на регионалния инспекторат по опазване на културното наследство или на директора на съответния музей, а в случаите по чл. 160, ал. 2 от ЗКН се прилага и одобрен протокол от комисията по чл. 160, ал. 3 от ЗКН.

(6) В случай, че е необходимо спасителните теренни проучвания да започнат преди годишните отчети в НАИМ при БАН, разрешението се издава, след като отчетите и документацията за предходни теренни археологически проучвания на заявителя са приети предварително от съответната секция на НАИМ при БАН.

(7) Разрешение за извършване на теренни археологически проучвания се издава на лица, които отговарят на изискванията на чл. 150 от ЗКН и е със срок на действие в рамките на календарната година, в която е издадено.

(8) В разрешението за извършване на теренни археологически проучвания се посочва и извършването на геофизическо проучване, ако такова е предвидено в работната програма.

§ 3. Член 18 се изменя така:

(1) Регистрацията на издадените разрешения за:

1. редовни археологически проучвания се води в Министерството на културата. За издаденото разрешение Министерството на културата незабавно уведомява НАИМ при БАН и представя копия на разрешенията в НАИМ при БАН в 7-дневен срок от издаването им;

2. спасителни археологически разкопки, издирвания на археологически обекти и археологически наблюдения се води в НАИМ при БАН. За издадените разрешения, НАИМ при БАН незабавно уведомява Министерството на културата и представя копия на разрешенията в Министерството на културата в 7-дневен срок от издаването им;”



(2) Научният ръководител представя копие от разрешението за теренни археологически проучвания в общината, кметството, районното управление на МВР и музея, на чиято територия се провежда теренното археологическо проучване.

(3) Научният ръководител лично представя разрешението за теренното археологическо проучване на местните власти преди започване на работата на терена.
§ 4. В чл. 20 се създават ал. 5 и 6:

„(5) Отношенията във връзка с провеждането на редовно или спасително теренно археологическо проучване се уреждат с договор, сключен между възложителя на теренното проучване и съответната културна или научна организация.

(6) С договора по ал. 5 се определят необходимите средства за провеждане на теренното археологическо проучване по план – сметка, която съдържа показателите съгласно приложение № 3.”
§ 5. В чл. 22 се създават ал. 2 и 3:
„(2) Срокът по ал. 1 започва да тече от последното реализирано разрешение за теренно проучване, издадено за конкретен обект.

(3) НАИМ при БАН осигурява достъп на заинтересованите лица до съответната документация след изтичане на 10- годишния срок по ал. 1.”


§ 6. Създава се глава ІVа:

Условия за приемане на теренни археологически проучвания”


Чл. 27а. (1) За приемане на приключили теренни археологически проучвания или приключил техен етап, включително при възникнала необходимост от временно преустановяване на теренните проучвания върху целия терен, определен с разрешението по чл. 148 от ЗКН, или върху част от него, министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице назначава експертна комисия.

(2) Комисията по ал. 1 се състои от представители на: Инспектората по опазване на културното наследство, НИНКН, НАИМ при БАН, археолог от регионален исторически музей или от местен общински музей. При необходимост в комисията се включват и други експерти.

(3) За председател на комисията се определя лице от състава по ал. 2 с професионална квалификация „история и археология“ или „архитектура“.

(4) Средствата за осъществяване на дейността на комисията се осигуряват от възложителя на теренното проучване.
Чл. 27б. (1) Комисията по чл. 27а се назначава по искане на научния ръководител на проучването или на директора на съответния музей.

(2) Когато искането по ал. 1 е от научния ръководител, то се подава от ръководителя на научната или културна организация, с която научният ръководител е в договорни отношения.

(3) В случаите, когато искането изхожда от директора на съответния музей или от ръководителя на съответната организация, то се подава заедно с научния ръководител..

(4) При спасителни теренни археологически проучвания искането за назначаване на комисия се подава в Министерството на културата до 3 дни след приключване на срока на теренното проучване, определен в договора, сключен с възложителя.
Чл. 27в. (1) Комисията провежда оглед на място в 30 - дневен срок от датата на подаване на искането по чл. 27б, ал. 1 до министъра на културата.

(2) Научният ръководител на проучването представя на комисията доклад с научна оценка за разкритите археологически структури.

(3) Въз основа на доклада и на проведения оглед се съставя протокол, с който се предлагат последващи действия и временни мерки за опазване.

(4) В зависимост от степента на проученост на археологическия обект комисията може да предложи с протокола изготвяне на:

1. предварителна оценка по чл. 57, ал. 3 от ЗКН или

2. заключителна оценка по чл. 61, ал. 1 от ЗКН.
Чл. 27г. (1) При спасителни теренни археологически проучвания комисията въз основа на доклада с научната оценка на ръководителя на проучването изготвя предварителна оценка на разкритите недвижими археологически структури. Предварителната оценка съдържа констатации за научната и културна стойност на разкритите недвижими археологически структури. За изготвянето на предварителната оценка не се прилагат изискванията на наредбата по чл. 50, ал. 2 от ЗКН.

(2) С предварителната оценка се установява дали е завършило спасителното теренно археологическо проучване или то се нуждае от продължаване с конкретен срок за приключване.

(3) Когато от изготвената оценка се установи, че археологическите структури:

1. притежават признаци на недвижими културни ценности – с протокола по ал. 3 комисията предлага провеждане на процедура по деклариране;

2. не притежават признаци на недвижими културни ценности – с протокола по ал. 3 комисията предлага на министъра на културата да издаде заповед за отнемане на статута на обекта по чл. 2а, ал. 1 от ЗКН в обхвата на намесата и освобождаване на терена.

3. комисията установява дали е завършило спасителното теренно археологическо проучване или то се нуждае от продължаване с конкретен срок за приключване.



Чл. 27д. (1) Председателят представя протокола на министъра на културата за одобрение в тридневен срок след приключване на дейността на комисията.

(2) Протоколът по ал. 1 се одобрява в 14 – дневен срок със заповед от министъра на културата или от оправомощен от него заместник-министър.

(3) Предложените с протокола действия и временни мерки за опазване на археологическата ценност са задължителни за изпълнение.
§ 7. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3:

(3) Специални технически средства, регистрирани за извършване на теренни проучвания, се използват само под контрола на лице, получило разрешение по чл. 150 ЗКН.

2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал.4 и 5.
§ 8. В чл. 31, ал. 1 след думите „физически и юридически лица” се поставя запетая и се добавя „собственици на специални технически средства”.
2. В ал. 3 се създава нова т. 3:

„3. декларация от научния ръководител на проучването, че специалното техническо средство ще бъде използвано за извършване на теренно археологическо проучване.


§ 9. В § 1 от допълнителната разпоредба се изменя така:

  1. интегрирана консервация”  е понятието, определено в  § 4, т. 10 от допълнителната разпоредба на Закона за културното наследство.

  2. "специални технически средства" са геофизична апаратура и други технически средства, използвани при теренните археологически проучвания за откриване на недвижими и движими археологически културни ценности на сушата и под вода.

§ 10. Създава се приложение № 3 към чл. 20, ал. 6.
Приложение № 3 към чл. 20, ал. 6
Показатели за формиране на необходимите средства за провеждане на теренни археологически проучвания

Раздел І.

Информация за теренното археологическо проучване на обект...................................................................................

1. Локализация на археологическия обект „........................................................................................................................................................”.

 градска среда

 извънградска среда

 подводни археологически проучвания

 комбинирани археологически проучвания
2. Разрешение за теренно археологическо проучване № .........../…...........……г.
3. Типология на обекта ....................................

3.1. датировка.....................................................

3.2. стратиграфия...............................................
4. Вид на теренното археологическо проучване в методологично отношение:

 издирване на археологически обекти

 археологическо наблюдение

 археологически разкопки


5. Вид на теренното археологическо проучване в организационно отношение:

 редовно

 спасително
6. Обща площ на теренното археологическо проучване ..................кв. м. и дебелина на културния пласт.......см.
7. Времетраене на тереннoто проучване................... дни .
Указание за попълване на Раздел І:

Времетраенето на теренното проучване по т. 7 се определя като функция от информацията по т. 6, съставът на екипа по т. 1 от Раздал ІІ и указанията относно т. 1 от Раздал ІІ.


Раздел ІІ.

Средства за организационно осигуряване на теренното археологическо проучване
1. Командировъчни разходи (пътни, дневни, квартирни), определени съгласно Наредбата за командировките в страната;

Участници

Брой участници

Дни

Дневни

Квартирни

Пътни

Общо

научни ръководители



















зам.ръководители



















археолози и други специалисти



















стажанти



















работници



















ВСИЧКО:

Указание за попълване на т. 1: Посочват се размерите на командировъчните разходи съгласно Наредбата за командировките в страната (Обн., ДВ, бр. 11 от 10.02.1987 г.)

2.Възнаграждения за научно ръководство:

Участници

Брой участници

На ден

За дни

Общо

Основание за цената

научни ръководители
















зам.ръководители
















археолози и други специалисти
















стажанти
















работници
















ВСИЧКО:
















Указание за попълване:

Разходите за възнагражденията по таблицата на т. 2 се определят съгласно модули за археологически разкопки, издирване на археологически обекти и археологическо наблюдение.

проучване, които включват:


  1. Модулът за археологически разкопки включва:

а) дневната норма при 8 часов работен ден е проучване на квадрат 5х5 м, на дълбочина 0,15 м.

б) кадрова обезпеченост на 1 модул за 1 ден – 5 души: 4 работника и един стажант или археолог.

2. Модулът за издирване на археологически обекти се определя по дневна норма за провеждане на издирване на археологически обекти е 35 000 м2 покрита площ от един археолог при 8 часов работен ден.

3. Модулът за археологическо наблюдение се определя за един археолог за провеждно ефективно наблюдение на работата на една машина или група работници, оформящи масов изкоп с площ до 100 м2 и дълбочина до 2 м за 8 часов работен ден.

Възнагражденията при теренното археологическо проучване се калкулират чрез коефициент на базата средната работна заплата за страната, актуализирана спрямо последните данни на Националния статистически институт, при средно 21 работни дни на месец и коефициент спрямо базовото заплащане на ден, а именно:

а) възнаграждение за научен ръководител (включително с осигуровки) на ден – x 2, 50

б) възнаграждение за заместник научен ръководител (включително с осигуровки) на ден – x 1,75

в) възнаграждение за археолог (включително с осигуровки) на ден – x 1,50

г) възнаграждение за стажант (включително с осигуровки) на ден – x 1,25

е) възнаграждение за работник (включително с осигуровки) на ден – x 1.00.


3. Наем на земекопна техника, друга техника и извозване на пръст.

Вид земекопна или друга техника

Дни

Брой на машиносмяна

Цена на машиносмятна

Общо

Основание за цената



















ВСИЧКО:

Указание за попълване: В графа „Основание за цената” се посочва начина на формиране на цената.
4. Разходи за транспорт до обекта.

Вид транспортно средство

Брой пътници

лв/км или наем

Дни

Общо

Основание за цената



















ВСИЧКО:
















Указание за попълване: В графа „Основание за цената” се посочва начина на формиране на цената.
5. Консумативи, инструменти и др.

Вид

Брой

Единична цена

Общо













ВСИЧКО:


6. Разходи за осигуряване на охрана на обекта.

Брой охранители

Часове/дни

На час/ден

Общо

Основание за цената
















ВСИЧКО:

Указание за попълване: В графа „Основание за цената” се посочва начина на формиране на цената.

7. Застраховки

Вид

Дни

Командировъчни

Дейност

Общо

Основание

Застраховки

















Указание: В графа „Основание” с посочват мотиви относно необходимостта от застраховане.
8. Обезщетения съгласно чл. 161, ал. 3 от Закона за културното наследство

Вид дейност подлежаща на обезщетение


Площ

Собственик, ползвател

Сума

Основание за определя на размера на обезщетението
















ВСИЧКО:


9.Средства за интердисциплинарни изследвания и консултации:

Вид

Дни

Командировъчни

Дейност

Консумативи, материали

Общо

Основание






















ВСИЧКО:

Указание при попълване: Интердисциплинарните изследвания и консултации не могат да надхвърлят 10% от общата сума за теренното археологическо проучване
10. Изготвяне на графична и фотодокументация:

Вид

Дни

Командировъчни

Дейност

Консумативи

Общо

Основание






















ВСИЧКО:




















11. Теренна консервация:

Вид

Дни

Командировъчни

Дейност

в дни


Консумативи

и материали



Общо

Консервация и реставрация на недвижими културни ценности
















Консервация и реставрация на движими културни ценности
















Всичко:


12. Лабораторна консервация

Вид

Дни

Командировъчни

Дейност

Общо

Основание

за цената



Консервация и реставрация на движими културни ценности
















ВСИЧКО:

















13. Разходи за приемателни комисии

Вид

Дни

Командировъчни

№ на заповед................







Всичко








14. Административно, счетоводно и правно обслужване.

Вид

Дни

Командировъчни

Дейност

Общо

Основание за цената

1. административни

2. счетоводни

3. правни

















Указание: Административното, счетоводното и правно обслужване не може да надхвърлят 5 % от общата сума за теренното археологическо проучване

ОБЩА СУМА:.....................................................
Забележка:

1. Посочената сума не е обложена с ДДС.

2. Тази план-сметка е неразделна част от договор № ........,

3. При необходимост научният ръководител на теренното археологическо проучване, може да променя размера на средствата по пера, но без да се надхвърля общата сума.



ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 12. Тази наредба влиза в сила от деня на обнародването й в Държавен вестник.

МИНИСТЪР:
ВЕЖДИ РАШИДОВ






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница