Народно събрание на Република България евровести Седмичен бюлетин



Дата14.01.2018
Размер255.94 Kb.
#46755






Народно събрание

на Република България
ЕВРОвести
Седмичен бюлетин
Година ІІI № 39

29 ноември 2010г.


Съдържание на броя


Тема на седмицата 2

Събития в Народното събрание 3

Събития от изминалата седмица 3

Предстоящи събития 4

Годишна работна програма 4

Законопроекти свързани с правото на ЕС 5

Новини от България свързани с ЕС 5

Новини от европейските институции 6

Събития от изминалата седмица в европейските институции 6

Председателство на Съвета на ЕС 7

Документи на Европейската комисия 8

Актове, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз 11

Книги от фонда на Европейския документационен център 14



Използвана е информация от официалните интернет страници на европейски институции и информационни агенции


Тема на седмицата


Нов план определя действия за постигане на 75-процентова заетост в ЕС до 2020 г.

Целта на Програмата за нови умения и работни места е да направи трудовите пазари по-гъвкави, да осигури на работниците нужните им умения, да подобри условията на труд и да създава работни места.

Основната цел е до 2020 г. да бъде постигната 75-процентова заетост при хората на възраст от 20 до 64 години. Програмата е един от петте основни елемента на стратегията на ЕС за растеж и заетост "Европа 2020 ".

Създаването на работни места е сред най-неотложните задачи на Европа. В момента 10 % от хората на възраст между 20 и 64 години, което означава около 23 млн. души, са без работа. И причината не е в липсата на работни места. Според изчисленията към 2015 г. в ЕС ще има недостиг на 2,7 млн. квалифицирани работници в областта на информационните технологии, здравеопазването и научните изследвания.

Застаряването на населението на Съюза усложнява положението допълнително. Процентът на работещите трябва да се увеличи, за да балансира големия брой пенсиониращи се, очакван през следващите няколко години, и броя работни места, изгубени по време на рецесията.

Програмата има четири приоритета:

Модернизиране на трудовите пазари

Безсрочните договори осигуряват на работещите по-голяма защита от уволнение. Тези договори ще дадат на работниците по-голяма сигурност за работните им места, но ще бъдат достатъчно гъвкави, за да накарат работодателите да ги наемат.



Съответствие между умения и работни места

Онлайн база данни, прогнозираща предлагането на умения и търсенето на труд ще помогне на хората да избират какво да учат въз основа на бъдещите нужди на пазара на труда и по-лесно да си намират работа след това.

Предприятията също ще могат да разглеждат данните, което ще ги улесни при намирането на работници с необходимите им умения. Очаква се подобни изпреварващи действия да предотвратят несъответствията между търсенето и предлагането на умения.

Планът призовава и за признаване на квалификациите в целия ЕС, по-специално чрез т. нар. "Европейски паспорт на уменията".



Подобряване на качеството на работните места и на условията на труд

Комисията ще преразгледа съществуващите закони за работното време, здравето и безопасността и интеграцията на работниците от страни извън ЕС.



Създаване на работни места

Комисията ще предложи начини за създаване на работни места чрез намаляване на бюрократичните формалности. Сред тях са намаляване на непреките разходи за труд и премахване на законовите пречки пред наемането и уволняването на работници, създаването на нови компании и самостоятелната заетост.

Комисията е решена да изпълни 13-те предвидени в плана действия до 2014 г.

Още за плана за заетост на ЕС
Източник: Страницана на Европейската комисия


Събития в Народното събрание




Събития от изминалата седмица




Регламентирането на лобистката дейност у нас и опита на страните от ЕС и на САЩ в тази област обсъдиха народни представители на двудневна конференция „Ролите на лобистите” на 22 и 23 ноември 2010г.

Форумът беше организиран от Народното събрание и Института за икономическа политика, с подкрепата на посолството на САЩ в България.

На откриването на конференцията на 22 ноември 2010 г. председателят на Народното събрание Цецка Цачева отбеляза, че регламентацията на лобизма е част от комплекс нормативни правила, които в съвременното общество трябва да осигурят прозрачност на политическия процес. Тя посочи, че американският модел на регламентация предвижда стриктни задължения за лобистите за разкриване на информация за целите и бюджета на своята дейност. Европейската комисия прилага режим на доброволно вписване в специален регистър, а в Европейския парламент е предвидена акредитационна система за всички лица и организации, които искат да имат достъп до институцията. В Полша и в Литва са приети закони за лобизма. Председателят на парламента акцентира върху опита и практиката на Германия, където всяка година Будестагът публикува списък на всички лица и организации, които искат да изразяват позиции и мнения по законодателни въпроси. По думите й очерталите се обществени отношения по темата за лобизма не могат да останат без отговор.

Все още не сме готови за цялостен закон за лобизма, отбеляза Цецка Цачева. Тя се спря на досегашните опити в предишни парламенти за приемане на такъв закон. В България нямаме професионални лобисти, на които се плаща, за да прокарват една или друга законодателна инициатива, посочи Цецка Цачева.

Според председателя на парламента с оглед на българските реалности и социални практики и на днешния етап от развитието на законодателството в България, е добре да се обмисли въвеждането на правила и норми по аналогия с т. нар. „европейски модел” на регламентация на лобизма. С въвеждането на публични регистри ще се отразява участието на организациите на гражданското общество в най-широкия смисъл на това понятие в законодателния процес – какви предложения се внасят, в какви постоянни комисии се участва. Тя изрази очакване регистрите да бъдат готови до края на есенната сесия на  Народното събрание.

Посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик изрази мнение, че в  България трябва да се създаде законодателна рамка по отношение на лобизма. Въпросът е не дали лобизмът се случва, а как се случва и по какъв начин може да се контролира, уточни той. По думите му трябва да има правила, прозрачност и етични стандарти. Според посланик Уорлик лобистите трябва да бъдат регистрирани, а членовете на Конгреса да бъдат прозрачни - какъв е дневният им график, с кои компании се срещат.

Акцент на първия панел на конференцията беше ролята на лобистите в демократичния политически процес. Водещ на дискусията беше доц. д-р Ивка Цакова, преподавател в Университета за национално и световно стопанство и специалист по темата за лобиране в България. Лобирането в Европейския парламент е темата на втория панел, по който говори председателят на Асоциацията на акредитираните лобисти към Европейския парламент в Брюксел Кристиан Д. дьо Фульо.

В третия панел проф. Андраш Инотай, Генерален директор на Института за световна икономика към Унгарската академия на науките и почетен президент на Института за икономическа политика, София  запозна с организационната структура, методите и стратегиите за ефективно лобиране в Европейския съюз.  Той представи и правната рамка на лобирането в ЕС.

Тема на четвъртия панел беше: ”Отговорното застъпничество: ролята на лобиста като застъпник за политики от правителствена и лобистка гледна точка”. Джули А. Джоли и Уенди Ноуз, опитни специалисти по темата, представители на Люис-Бърк Асошиътс, Вашингтон споделиха своя опит и посочиха практически примери в сферата на лобирането.

Предстоящи събития

Европейската гражданска инициатива – нова възможност за гражданите след Лисабон“ е темата, която ще бъде обсъдена на заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове на 30 ноември 2010 г.


„Европейската гражданска инициатива – нова възможност за гражданите след Лисабон“ е темата, която ще бъде обсъдена на заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Дискусията ще бъде на 30 нoември 2010 г., от 11.00 часа, в зала 134 на пл. „Княз Александър I” № 1.

Целта на дебата е да запознае представителите на гражданското общество с новите възможности за упражняване на пряка демокрация след влизането в сила на Договора от Лисабон. Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Моника Панайотова ще представи пред членовете на Съвета новата възможност за гражданско участие в законотворческия процес на ниво ЕС, предвидена с лисабонския договор.

В дискусията ще участват Зинаида Златанова, ръководител на Представителството на Европейската Комисия и Виолета Станичич, ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България.

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева и заместник-министърът на външните работи и председател на Съвета по европейски въпроси в Министерския съвет Константин Димитров ще приветстват участниците в заседанието.



Годишна работна програма




Доклади по Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2009 г.)

ГОДИШНА РАБОТНА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕС

Работна програма на Европейската комисия за 2010г.


Законопроекти свързани с правото на ЕС


На извънредно заседание на 24.11.2010 г. Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 002-01-100, внесен от Министерския съвет на 09.11.2010 г. Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги се въвеждат изискванията на Директива 2008/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 февруари 2008 година за изменение на Директива 97/67/ЕО с оглед пълното изграждане на вътрешния пазар на пощенски услуги в Общността.


На 25 ноември 2010 г. Комисията по правни въпроси разгледа и прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон, № 002-01-104, внесен от Министерски съвет на 22.11.2010 г.

Със законопроекта за изменение и допълнение на Търговския закон се предлага приемането на разпоредби, гарантиращи съответствието на българското законодателство с изискванията на Директива 2009/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 година за изменение на директиви 77/91/ЕИО, 78/855/ЕИО и 82/891/ЕИО на Съвета и на Директива 2005/56/ЕО по отношение на изискванията за изготвяне на доклади и документи при сливания и разделяния.



Новини от България свързани с ЕС



Томислав Дончев: Има драстично забавяне на схемите за безвъзмездно финансиране по програма "Конкурентноспособност"

Министърът по управление на евросредствата Томислав Дончев призна, че има драстично забавяне на схемите за безвъзмездно финансиране по програмата "Конкурентноспособност". Тя се развива с бавни темпове, защото трябва да стигне до широк кръг ползватели, но една част от тях са с малък капацитет, коментира Дончев, цитиран от БНР. Проблемът е в бюрократичното претоварване на системите, но когато има воля, те могат да се разтоварват, каза той.

Въпреки това Довчев поясни: „България има отличен оперативен диалог с ЕК и държавата ни не губи пари от ЕС, както твърдят някои неправителствени организации у нас". „Държавата има изградена система за контрол, но "контролът не означава да стоим и да контролираме липсата на движение на пари, защото това се контролира най-лесно.

Прозрачността не е заклинание. Прозрачността не е пропагандна формула и не е обещание. Прозрачността е процедура", коментира министър Дончев.

Най-добрият контрол е гражданският, посочи министърът и даде за пример информационната система за управление и наблюдение (ИСУН), която регистрира всеки договор и проект, неговите цели и дейности.

От началото на 2011 година ще заработи инструментът за финансов инженеринг ДЖЕРЪМИ за 200 милиона евро, който вече е бенефецииран и сертифициран, съобщи министърът. В България има общини, които са получили по 2500 лева европейско финансиране на глава от населението си, а други-нито стотинка.

Източник: europa.bg

Новини от европейските институции

Събития от изминалата седмица в европейските институции



Седмицата в Европейския парламент

Интервю с Ким Клайстерс за каузата на SOS Детски селища
Един милион деца в Европа израстват без грижите на родителите си, най-вече заради бедност и материална нищета. Детските селища SOS се опитват да помогнат на такива деца. Организацията действа от 60 години насам в 132 държави. През 2010 година белгийската тенис звезда Ким Клайстерс и нейният съпруг Брайън Линч станаха лица на международната неправителствена организация. По повод каузата тенисистката посети ЕП на 19 ноември - шанс за екипа ни да разговаря с нея. За повече информация натиснете ТУК.
Източник: Страницата на Европейския парламент

Седмицата в Съвета

Судан сред приоритетите в програмата на ЕС

Съветът по външни работи от 22 ноември 2010г. проведе задълбочена дискусия във връзка с положението в Судан, едно от най-неотложните предизвикателства пред международната общност на последния решителен етап от Всеобхватното мирно споразумение от 2005 г., което сложи край на повече от двадесет години гражданска война.

Предвид това, че остават по-малко от два месеца до референдума за самоопределение на Южен Судан и поради задънената улица, до която стигна въпросът за референдума за оспорвания богат на петрол граничен район Абуей, струпването на военни сили по границата между Северен и Южен Судан и ескалацията на военните действия в Дарфур, Съветът иска Судан да остане сред приоритетите в програмата на ЕС. ЕС ще разположи мисия за наблюдение на изборите, която да следи провеждането им.

Върховният представител Катрин Аштън подчерта, че е важно да се изпрати силен сигнал за ангажираността и подкрепата на ЕС за мирен преход в Судан. Тя обяви, че създава Специална група за Судан под председателството на специалния представител на ЕС за Судан Розалинд Марсдън, която да координира всички аспекти на ангажиментите на ЕС.

Съветът прие заключения, отразяващи приоритетното място, отредено на Судан от ЕС. В тях се подчертава, че едно цялостно и своевременно прилагане на Всеобхватното мирно споразумение, както и провеждането на референдумите за Южен Судан и Абуей, са от решаващо значение за постигане на траен мир и сигурност. В тях се приветства и напредъка в преговорите, водени от Групата на високо равнище на Африканския съюз по изпълнението на договореностите за Судан, оглавявана от президента Мбеки, по нерешените въпроси на Всеобхватното мирно споразумение и бъдещите отношения между Северен и Южен Судан.

Министрите изразиха и продължаващата си загриженост за сигурността и хуманитарната ситуация в Дарфур, като припомниха, че мирът в Судан никога няма да бъде постигнат напълно без трайно уреждане на конфликта в този регион, и призоваха за защита на гражданското население, утвърждаване на правата на човека и край на безнаказаността.

Източник: Страницата на Съвета

Председателство на Съвета на ЕС


След Испания Белгия пое ротационното председателство на Европейския съюз от 1 юли 2010г. и представи амбициозна програма за второто шестмесечие на 2010 г.
Работната програма на белгийското председателство следва програмата на "триото на председателствата" , съставено от Белгия, Испания и Унгария. Белгия ще се стреми преди всичко да гарантира прилагането на договора от Лисабон, влязъл в сила през декември 2009г., който улеснява процедурата за вземане на решения в Европейския съюз.

По време на испанското председателство спадът на еврото и влошаването на публичните дефицити на държавите-членки разтърсиха Европа. Новото председателство желае да възстанови растежа и да подобри икономическото управление. В програмата на Белгия е предвидено и създаването на нова европейска структура за контрол на финансовите пазари.



Новини от Европейската комисия



За по-сигурна Европа

Пет цели за по-тясно сътрудничество в борбата със заплахите за сигурността от организираната престъпност, тероризма, киберпрестъпността, кризите и бедствията.

Според проучване , публикувано миналата година, четирима от всеки петима европейци искат повече действия на равнище ЕС за борба с организираната престъпност и тероризма.

Държавите от Съюза вече си сътрудничат в много области за защита на гражданите и предприятията. Необходима е обаче по-координирана стратегия, която да им помогне да се противопоставят на бързо развиващите се заплахи за сигурността от организираната престъпност, международния тероризъм, киберпрестъпността, както и от природни и предизвикани от човека кризи и бедствия.

Планът за действие за вътрешната сигурност определя пет основни цели за подобряване на сътрудничеството.



Организирана престъпност

Държавите от ЕС ще работят едни с други, както и с държави извън Съюза, за откриване и неутрализиране на международните престъпни мрежи, за защита на икономиката от организираната престъпност и за приемане на закони, позволяващи на властите да конфискуват облагите от престъпления.



Тероризъм

Ще бъдат предприети действия за ограничаване на достъпа на терористите до финансиране и материали, за защита на транспортната мрежа на ЕС и за подпомагане на общностите при предотвратяване на радикализацията и вербуването на бъдещи терористи.



Компютърна престъпност

Полицията, прокуратурата и съдиите в ЕС ще могат да се борят по-ефикасно с компютърната престъпност, тъй като ще бъдат по-добре обучавани и ще разполагат с по-добри закони. Освен това те ще си сътрудничат с предприятията за подобряване на онлайн безопасността и за повишаване на защитата на ЕС срещу кибер атаки. Нов европейски център ще събере експерти, които да изследват и предотвратяват киберпрестъпността. Мрежа от компютърни екипи за спешни случаи ще ще бъде готова да отвърне на евентуални кибер атаки.



Управление на границите

Държавите ще предприемат съвместни действия срещу потенциални заплахи по външните и вътрешните граници на ЕС и ще публикуват съвместни доклади за трафика на хора, нелегалната имиграция и контрабандата. Предложена е система за наблюдение на външните граници наред с по-успешно концентриране върху "горещите точки" за влизане в Съюза.



Отговор при кризи

Правителствата на ЕС ще си сътрудничат, за да гарантират наличието на необходимата инфраструктура, оборудване и обучен персонал за бърз отговор в случаи на вътрешни и външни, както природни, така и предизвикани от човека извънредни случаи.

Работата по някои от предложените в плана 41 действия вече започна, като целта е те да бъдат приложени до 2014 г.

Повече за вътрешната сигурност

Източник: Страницана на Европейската комисия

Документи на Европейската комисия



Документи на ЕК получени в периода от 22.11.- 26.11.2010 г.
Бюджет

  • ПРОЕКТ на общ бюджет на Европейския съюз за 2011 финансова година - ОБЩО ВЪВЕДЕНИЕ - COM(2010)300 Досие на документа

  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за мобилизирането на средства от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията в съответствие с точка 28 от Междуинституционалното споразумение от 17 май 2006 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията за бюджетната дисциплина и доброто финансово управление (заявление EGF/2010/023 ES/Lear от Испания) - COM(2010)625 Досие на документа

  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за мобилизиране на средства от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията в съответствие с точка 28 от Междуинституционалното споразумение от 17 май 2006 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията за бюджетната дисциплина и доброто финансово управление (заявление EGF/2010/006 PL/H.Cegielski-Poznań от Полша) - COM(2010)631Досие на документа

Външни отношения



  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключването на Споразумение за партньорство и сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Република Ирак, от друга страна - COM(2010)638Досие на документа

Вътрешен пазар и услуги



  • СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО СЪВЕТА, ДО ИКОНОМИЧЕСКИЯ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ДО КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ - За Акт за единния пазар - За изграждане на високо конкурентна социална пазарна икономика - 50 предложения с оглед подобряване на условията на работа, предприемачество и търговия за всички нас - COM(2010)608 Досие на документа

  • ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ - Функциониране на Директива 2004/109/ЕО относно хармонизиране изискванията за прозрачност по отношение на информацията за издателите, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар - COM(2010)243Досие на документа

Данъчно облагане и митнически съюз



  • Предложение за РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за отмяна на Регламент (ЕО) № 1541/98 на Съвета относно доказателствата за произход на някои текстилни продукти, включени в раздел ХI от Комбинираната номенклатура и пуснати в свободно обращение в Общността, както и относно условията за приемане на тези доказателства, и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3030/93 относно общите правила за внос на някои текстилни продукти с произход от трети страни - COM(2010)544Досие на документа

  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключването на Протокола между Европейския съюз и Княжество Андора за включване на митническите мерки за сигурност в обхвата на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейската икономическа общност и Княжество Андора - COM(2010)628Досие на документа

Здравеопазване и защита на потребителите

  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на пускането на пазара на продукти, съдържащи, състоящи се или произведени от генетично модифицирана царевица Bt11xGA21 (SYN-BTØ11-1xMON-ØØØ21-9) съгласно Регламент (EО) № 1829/2003 на Европейския парламент и на Съвета - COM(2010)294Досие на документа

  • Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на система за идентификация и регистрация на животни от рода на овцете и козите - COM(2010)635Досие на документа

  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно сключването на споразумение между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария относно закрилата на наименованията за произход и на географските указания на селскостопанските продукти и на храните, за изменение на Споразумението между Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно търговията със селскостопански продукти - COM(2010)648Досие на документа

Земеделие и развитие на селските райони



  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно сключването на споразумението между Европейския съюз, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн за изменение на допълнителното споразумение, сключено между Европейската общност, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн за включване на Княжество Лихтенщайн в Споразумението между Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно търговията със селскостопански продукти - COM(2010)645Досие на документа

Икономически и финансови въпроси



  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно приемането на еврото от Естония от 1 януари 2011 г. - COM(2010)239Досие на документа

Изследвания



  • СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА - Годишен доклад за дейностите на Европейския съюз в областта на научните изследвания и технологичното развитие през 2009 година - COM(2010)632Досие на документа

Координиране на политиките на ЕК



  • СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ - Разумно регулиране в Европейския съюз - COM(2010)543 Досие на документа

  • СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ - Работна програма на Комисията за 2011 г. - COM(2010)623 Досие на документа

Предприятия и промишленост



  • Предложение за РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № …/… НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 648/2004 по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти - COM(2010)597 Досие на документа

Развитие и отношения със страните от АКТ



  • Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за позицията, която Европейският съюз следва да приеме в рамките на Съвета на министрите АКТБ—ЕО относно статута на Екваториална Гвинея по отношение на измененото Споразумение за партньорство АКТБ—ЕО - COM(2010)619Досие на документа

Рибарство и морско дело



  • ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА за прилагане на Регламент (ЕО) № 734/2008 на Съвета относно опазването на уязвимите морски екосистеми в открито море от неблагоприятните въздействия при използване на дънни риболовни съоръжения - COM(2010)651Досие на документа

Търговия


  • Предложение за РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № .../... НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 732/2008 на Съвета за прилагане на схема от общи тарифни преференции за периода от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2011 г. - COM(2010)142 Досие на документа

  • Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 55/2008 на Съвета относно въвеждане на автономни търговски преференции за Република Молдова - COM(2010)649Досие на документа

  • СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ - Търговия, растеж и световни дела - Търговската политика като ключов елемент на стратегията на ЕС 2020 – COM(2010)612Досие на документа


Актове, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз


20.11.2010 L 304

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент за изпълнение (ЕС) № 1064/2010 на Съвета от 17 ноември 2010 година за прекратяване на частичното междинно преразглеждане на антидъмпинговите и изравнителните мерки, прилагани спрямо вноса на фолио от полиетилен терефталат (РЕТ) с произход от Индия.

  • Регламент (ЕС) № 1065/2010 на Комисията от 19 ноември 2010 година относно класирането на някои стоки в Комбинираната номенклатура.

  • Регламент (ЕС) № 1066/2010 на Комисията от 19 ноември 2010 година относно класирането на някои стоки в Комбинираната номенклатура.

  • Регламент (ЕС) № 1067/2010 на Комисията от 19 ноември 2010 година относно класирането на някои стоки в Комбинираната номенклатура.

  • Регламент (ЕС) № 1068/2010 на Комисията от 19 ноември 2010 година за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци.

  • Регламент (ЕС) № 1069/2010 на Комисията от 19 ноември 2010 година относно изменение на представителните цени и размера на допълнителните вносни мита за някои продукти от сектора на захарта, определени с Регламент (ЕC) № 867/2010 за 2010/11 пазарна година.


ДИРЕКТИВИ

  • Директива 2010/79/ЕС на Комисията от 19 ноември 2010 година за привеждане в съответствие с техническия прогрес на приложение III към Директива 2004/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно намаляването на емисиите на летливи органични съединения.


РЕШЕНИЯ

  • Решение 2010/696/ЕС на Съвета от 17 ноември 2010 година за назначаване на член на Сметната палата.


20.11.2010 L305

ДИРЕКТИВИ

  • Директива 2010/68/ЕС на Комисията от 22 октомври 2010 година за изменение на Директива 96/98/ЕО на Съвета относно морското оборудване.


23.11.2010 L307

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент (ЕС) № 1063/2010 на Комисията от 18 ноември 2010 година за изменение на Регламент (ЕИО) № 2454/93 за определяне на разпоредби за прилагане на Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Общността.


24.11.2010 L308

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент (ЕС) № 1076/2010 на Комисията от 22 ноември 2010 година относно класирането на някои стоки в Комбинираната номенклатура.

  • Регламент (ЕС) № 1077/2010 на Комисията от 23 ноември 2010 година за забрана на риболова на писия във водите на пролива Скагерак от страна на съдове под флага на Нидерландия.

  • Регламент (ЕС) № 1078/2010 на Комисията от 23 ноември 2010 година за забрана на риболова на скатови във води на ЕС от зони IIa и IV от страна на съдове под флага на Германия.

  • Регламент (ЕС) № 1079/2010 на Комисията от 23 ноември 2010 година за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци.


ДИРЕКТИВИ

  • Директива 2010/80/ЕС на Комисията от 22 ноември 2010 година за изменение на Директива 2009/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на списъка на свързаните с отбраната продукти.


РЕШЕНИЯ

  • Решение 2010/707/ЕС на Съвета от 21 октомври 2010 година относно насоки за политиките за заетост на държавите-членки.

  • Решение 2010/708/ЕС на Съвета от 22 ноември 2010 година за назначаване на един член и двама заместник-членове от Австрия в Комитета на регионите.

  • Решение 2010/709/ЕС на Комисията от 22 ноември 2010 година за създаване на Съвет по екомаркировка на Европейския съюз.


25.11.2010 L309

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент (ЕС) № 1082/2010 на Комисията от 24 ноември 2010 година за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци.

  • Регламент (ЕС) № 1083/2010 на Комисията от 24 ноември 2010 година относно изменение на представителните цени и размера на допълнителните вносни мита за някои продукти от сектора на захарта, определени с Регламент (ЕC) № 867/2010 за 2010/11 пазарна година.


РЕШЕНИЯ

  • Решение 2010/710/ЕС за изпълнение на Съвета от 22 ноември 2010 година за предоставяне на разрешение на Германия, Италия и Австрия да въведат специална мярка за дерогация от член 193 от Директива 2006/112/ЕО и за изменение на Решение 2007/250/ЕО за удължаване на срока на действие на разрешението, предоставено на Обединеното кралство.

  • Решение 2010/711/ЕС на Комисията от 23 ноември 2010 година относно допълнително финансово участие на Съюза за 2010 г. в разходите, извършени от държави-членки по определени проекти в областта на контрола, инспекциите и надзора на рибарството.

  • Решение 2010/712/ЕС на Комисията от 23 ноември 2010 година за одобряване на годишните и многогодишните програми за ликвидиране, контрол и мониторинг на някои болести по животните и зоонози, представени от държавите-членки за 2011 г. и следващите години, и за одобряване на финансовото участие на Съюза за тези програми.


26.11.2010 L310

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент (ЕС) № 1084/2010 на Комисията от 25 ноември 2010 година за изменение на Регламент (ЕО) № 612/2009 за установяване на общи подробни правила за прилагане на режима на възстановяванията при износ на земеделски продукти, що се отнася до еквивалентността в рамките на режим активно усъвършенстване.

  • Регламент (ЕС) № 1085/2010 на Комисията от 25 ноември 2010 година относно откриването и управлението на някои годишни тарифни квоти за внос на сладки картофи, маниока, нишесте от маниока и други продукти с кодове по КН 0714 90 11 и 0714 90 19, и за изменение на Регламент (ЕС) № 1000/2010.

  • Регламент (ЕС) № 1086/2010 на Комисията от 25 ноември 2010 година за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци.

  • Регламент (ЕС) № 1087/2010 на Комисията от 25 ноември 2010 година относно изменение на представителните цени и размера на допълнителните вносни мита за някои продукти от сектора на захарта, определени с Регламент (ЕC) № 867/2010 за 2010/11 пазарна година.


ДИРЕКТИВИ

  • Директива 2010/81/ЕС на Комисията от 25 ноември 2010 година за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета по отношение разширяването на обхвата на употребата на активното вещество 2-фенилфенол.


РЕШЕНИЯ

  • Решение 2010/714/ЕС на Комисията от 25 ноември 2010 година за изменение на Решение 2004/4/ЕО относно разрешаване на държавите-членки временно да вземат спешни мерки срещу разпространението на Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith по отношение на Египет.

  • Решение 2010/715/ЕС на Комисията от 25 ноември 2010 година за разрешаване пускането на пазара на железен амониев фосфат като нова хранителна съставка съгласно Регламент (ЕО) № 258/97 на Европейския парламент и на Съвета.


26.11.2010 L311

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент (ЕС, Евратом) № 1080/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за изменение на Правилника за длъжностните лица на Европейските общности и Условията за работа на другите служители на Общностите.

  • Регламент (ЕС, Евратом) № 1081/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за изменение на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности, по отношение на Европейската служба за външна дейност.



27.11.2010 L312

РЕГЛАМЕНТИ

  • Регламент (ЕС) № 1097/2010 на Комисията от 26 ноември 2010 година за прилагане, по отношение на обмена на поверителни данни между Комисията (Евростат) и централните банки, на Регламент (ЕО) № 177/2008 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на обща рамка за регистрите на предприятията за статистически цели.

  • Регламент (ЕС) № 1098/2010 на Комисията от 26 ноември 2010 година за вписване на название в Регистъра на защитените наименования за произход и защитените географски указания.

  • Регламент (ЕС) № 1099/2010 на Комисията от 26 ноември 2010 година за изменение на приложение I към Регламент (ЕО) № 669/2009 за прилагане на Регламент (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на засиления официален контрол върху вноса на някои фуражи и храни от неживотински произход.

  • Регламент (ЕС) № 1100/2010 на Комисията от 26 ноември 2010 година за дерогация от Регламент (ЕО) № 891/2009 по отношение на вносните сборове за захар по CXL отстъпките с поредни номера 09.4317, 09.4318, 09.4319 и 09.4320, през 2010/2011 пазарна година.

  • Регламент (ЕС) № 1101/2010 на Комисията от 26 ноември 2010 година за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци.

  • Регламент (ЕС) № 1102/2010 на Комисията от 26 ноември 2010 година относно продажните цени на зърнени култури за първите индивидуални покани за търг в рамките на тръжните процедури, открити с Регламент (ЕС) № 1017/2010.


РЕШЕНИЯ

  • Решение 2010/719/ЕС, Евратом на Комисията от 26 ноември 2010 година за отхвърляне на решението, предложено от Австрия съгласно член 10 от Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 на Съвета относно изчисляването на компонента за частно ползване на компенсацията за собствената ресурсна база от ДДС, в резултат на ограничението на правото на приспадане на ДДС съгласно член 176 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета.

  • Решение 2010/720/ЕС, Евратом на Комисията от 26 ноември 2010 година за упълномощаване на Португалия да използва данни за години преди предпоследната година за изчисляването на собствената ресурсна база от ДДС.

  • Решение 2010/721/ЕС на Комисията от 26 ноември 2010 година за уравняване на сметките на някои разплащателни агенции във Франция относно разходи, финансирани от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) за финансовата 2008 година.

  • Решение 2010/722/ЕС на Комисията от 26 ноември 2010 година за уравняване на сметките на някои разплащателни агенции в Германия и Испания относно разходите, финансирани по линията на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) за финансовата 2009 година.

  • Решение 2010/723/ЕС на Комисията от 26 ноември 2010 година за удължаване на периода на валидност на Решение 2005/359/ЕО относно предвиждане на дерогация от някои разпоредби на Директива 2000/29/ЕО на Съвета по отношение на дъбови (Quercus L.) трупи с кора с произход от Съединените американски щати.

  • Решение 2010/724/ЕС на Комисията от 26 ноември 2010 година относно позицията на Европейския съюз по отношение на изменението на приложение 6 към Споразумението между Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно търговията със селскостопански продукти.


Книги от фонда на Европейския документационен център



Книги получени в ЕДЦ през м. ноември 2010 г.
Издание на ОЛАФ относно предотвратяването на измамите чрез информиране на обществеността

Prevenir la fraude en informant le public

ЕС 1569
Доклад за конкурентоспособността в ЕС за 2009 година.

European Competitiveness Report – 2009

EC 1570
Издание относно заетостта в Европа за 2009 година

European Employment Observatory - Review: Spring 2009

ЕС 1571
Енергийната позиция на Европа за 2009 година

Europe's energy position

ЕС 1572
Издание относно равенството между половете. Повече жени на работните места в ЕС

More women in senior positions

ЕС 1573
Издание относно Доклада на Съвместните Изследователски Центрове в ЕС за 2009 година

Joint Research Centre - Annual Report 2009

ЕС 1574
Издание относно икономиката в Европа – икономическите предизвикателства в Балтийските райони

European Economy - Cross-country study: Economic policy challenges in the Baltics Rebalancing in an uncertain environment

ЕС 1575
Издание относно проблемите и предизвикателствата с наркотичните вещества в Европа

EMCDDA - Guidelines for collecting data on retail drug prices in Europe: issues and challenges

ЕС 1576
Издание относно европейската полиция

Contributing to European police coopearation through learning

ЕС 1577
Издание за историята на Европейската комисия

Translation at the European Commission - a history

ЕС 1578
10-ТА Конференция на ОЛАФ

OLAF - 10TH Anniversary Conference

ЕС 1579
Доклад на Солвит за 2009 година

Development and Performance of the SOLVIT network

ЕС 1581
Доклад на Службата за съвети на гражданите (CSS) за 2009 година

Citizens - Report on the functioning and development of the Citizens Signpost Service CSS

ЕС 1582
Издание относно социалната обстановка в Европейския съюз за 2009 година

The Social Situation In The European Union – 2009

ЕС 1583
Издание относно безопасността на храните в ЕС

Assuring safety in the food chain

ЕС 1584
Издание относно европейска инициатива за “зелени автомобили”

European Green Cars Initiative

ЕС 1585
Издание относно здравеопазването в ЕС

ECDC CORPORATE - Summary of key publications - 2009

ЕС 1586
Издания относно образованието в ЕС

Education and training for social inclusion;

ERASMUS

ЕС 1587, ЕС 1588


Статистическо издание относно горите за 2009 година

EUROSTAT - Forestry statistics – 2009

ЕС 1589
Статистическо издание относно риболова

Fishery statistics



ЕС 1590

Народно събрание

Отдел „Европейско право”

eubulletin@parliament.bg

vesna@parliament.bg


Народно събрание на Република България

Бюлетинът е достъпен на адрес: http://www.parliament.bg/?page=eu&s=bul&lng=bg



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница