Оод гр. Елхово добив на скално облицовъчни материали гранодиорити в находище „Гранитово



Дата29.08.2016
Размер329.01 Kb.
#7726

„САКАРЕЛА МРАМОР И ГРАНИТ“ ООД ГР. ЕЛХОВО

Добив на скално – облицовъчни материали – гранодиорити в находище „Гранитово“ в землището на с. Гранитово, общ. Елхово




Информация за преценяване необходимостта от извършване на оценка а въздействието върху околната среда (ОВОС)









Добив на скално – облицовъчни материали – гранодиорити в находище „Гранитово“ в землището на с. Гранитово, общ. Елхово



Сакарела мрамор и гранит ООД гр. Елхово Февруари 2014 год.












И Н Ф О Р М А Ц И Я

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ


ДОБИВ НА СКАЛНО - ОБЛИЦОВЪЧНИ МАТЕРИАЛИ – ГРАНОДИОРИТИ В НАХОДИЩЕ „ГРАНИТОВО”, В ЗЕМЛИЩЕТО НА СЕЛО ГРАНИТОВО, ОБЩИНА ЕЛХОВО, ОБЛАСТ ЯМБОЛ


  1. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С ИНВЕСТИТОРА




  1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститораСакарела мрамор и гранит ООД, със седалище и адрес на управление гр. Елхово 8700, ул. „Индже войвода” № 2, представлявано от Михаил Василев Керемдчиев - управител, Е И К 128592879

  2. Пълен пощенски адрес:  гр. Елхово, ул. „Индже войвода” № 2

  3. Телефон/факс: 0899971915

  4. Лице за контакти: Михаил Керемидчиев




  1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ




  1. Резюме на предложението

Предложението предвижда проектирането и разработването на кариера за добив на подземните богатства – скално-облицовъчни материали в границите на утвърдените запаси на находище „Гранитово”, разположено в землището на село Гранитово, община Елхово. Фирмата ни е получила разрешение № 101/12.02.2010 г. от Министерство на регионалното развитие и благоустройството за проучване на скално-облицовъчни материали в границите на утвърдените запаси на находище „Гранитово” и е сключила договор за проучване с Министерството от 20.03.2009 год.

Изчислени са запаси от полезно изкопаемо и е защитен геоложки доклад Специализираната експерта комисия по запасите на подземните богатства.

Във връзка с изискванията на ЗПБ за получаване на търговско откритие и концесия е необходима процедура по реда на Глава VІ от ЗООС. Общата площ на концесионната площ е 231.822 дка в т.ч. и терени със спомагателно и обслужващо значение, а добивът се предвижда да бъде реализиран в продължение на 25 години. В резултат на проведените проучвателни дейности са оконтурени две площи със запаси, обособени в два участъка – Контур 1 (северен), който е с площ 243 241 кв.м. и Контур 2 (южен) – с площ от 142 097 кв.м. общата площ на находището прави 385 338 кв.м. След проведените геоложки проучвания, запасите са определени в четири блока, като в Блок 1 запасите са в категория „111“, с обем от 1 445 548 куб.м. Геоложките блокове 2,3 и 4 са в категорията „ресурси“ – „331“. Предмет на инвестиционното предложение ще бъде Блок 1 и Блок 4 от Контур 1 (северен участък), който е с площ 132 857 кв. м. и определена с координати на точки от 1 до 9. Този участък включва запасите от геоложки блокове 1 и 4. Непосредствено под запасите на Блок 1 се намират запасите от Блок 4. В заявлението за предоставяне на концесия ще бъде заявена концесионна площ с размер 231 822 кв. м., включваща площта на утвърдените запаси от находище „Гранитово“ (блок 1 и блок 4) и необходимите площи за осъществяване на дейността по концесията.

Освен това следва да се отбележи, че находището, предмет на настоящата разработка, е експлоатирано от 1927 год. и са добивани скално-облицовъчни материали. След това концесия е предоставена на „Устрем Тополовград“ АД. Находището е експлоатирано от дружеството до 2003 год., когато поради неизпълнение на задълженията по концесионния договор, концесията е отнета. Смятаме, че тази информация ще бъде полезна при вземането на решение за преценяване необходимостта от извършване на ОВОС.

Основната дейност, която се предвижда да се осъществява ще бъде добив на скално-облицовъчни материали-гранодиорити от находище „Гранитово“. Основните работи и процеси, които ще се извършват са няколко: откривни работи, свързани с отнемане на откривката от полезното изкопаемо. Добивни работи, свързани с отделяне на скалните блокове от масива, което е предвидено да се извършва с помощта на подходяща техника и пробивно-взривни работи, с използване на черен барут.

Процедурите по смяна предназначението за земята ще бъдат извършени на етапи след решение по реда на Глава VІ от Закона за опазване на околната среда и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие.


  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Интересът на потребителите към скално-облицовъчните материали се увеличава както в страната, така и в чужбина. Освен това разполагахме с наличните данни за старата кариера и се насочихме към финансирането на геоложките поучвания в находище „Гранитово”. Съгласно чл. 18, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 69 от Закона за държавната собственост, и във връзка с чл. 3, ал. 1 от Закона за подземните богатства, находището е изключителна държавна собственост.

На база разрешение № 101/12.02.2010 г. от МРРБ за проучване на скално-облицовъчни материали в площ "Гранитово" и сключен договор за проучване с Министерството, се дава право на “Сакарела мрамор и гранит“ ООД гр. Елхово, да извърши за своя сметка проучване на скално-облицовъчни материали - подземни богатства по чл. 2, т. 5 от ЗПБ, в площ "Гранитово", в землището на с. Гранитово, община Елхово. Извършените геоложки проучвания в площта, от фирмата-титуляр на Разрешението, са отразени в изготвения геоложки доклад за находището.

С предоставянето на концесия върху находището ще се постигне опазване, пълноценно и природосъобразно оползотворяване на находището и ще се реализират ползи от това, за Държавата като едноличен собственик в качеството си на Концедент и за Концесионера в качеството си на ползвател.

В тази връзка фирмата ни заявява намерението си да развие кариерна разработка на около 200 дка в рамките на утвърдените запаси като се доразвият старите разработки, а общата заявена концесионна площ е 231,822 дка в т.ч. и терени със спомагателно и обслужващо значение.

Добивът се предвижда да бъде реализиран в продължение на 25 години.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

За района на избраната площадка няма утвърдени с устройствен или друг план производствени дейности, които да имат връзка с инвестиционното предложение.

  1. Подробна информация за разгледани алтернативи

Находището е разположено върху работила в близкото минало кариера с обслужващи път и съоръжения и до известна степен производствената площадка е съхранена – бетонирана площ и част от сградите. Извършено е търсене и проучване и докладът е защитен пред Специализираната експерта комисия по запасите на подземните богатства с зачислени запаси на скално-облицовъчни материали – гранодиорити в находище „Гранитово“ в землището на с. Гранитово, общ. Елхово. С протокол № НБ-23/04.09.2012 год. СЕК приема резултатите от проучването, представени с Геоложкия доклад.

По тази причина за инвестиционното прeдложение няма друга подходяща алтернатива в района.



  1. Местоположение на площадката, вкл. необходимата площ за временни дейности по време на строителството

 Находище "Гранитово" е разположено на около 1000 м западно от село Гранитово. До находището се стига по асфалтиран път от центъра на с. Гранитово, който е в добро състояние и позволява придвижването на транспортни средства. В административно отношение находището попада в Община Елхово, област Ямбол. Концесионната площ е индивидуализирана с координати на граничните точки, които са представени в приложенията.

Територията на община Елхово е разположена в Тракийско – Среднотунджанската подобласт - по средното поречие на р. Тунджа и включва Елховското поле и част от Дервентските възвишения. Преобладава равнинния и равнинно - хълмист релеф. Елховското поле е с надморска височина 100 – 150 м и се простира от двете страни на р. Тунджа, която протича от север на юг. В периферната си част полето постепенно преминава в полегатите склонове на Манастирските (600м н. в. на запад) и Дервентските възвишения (450 м н. в. на югоизток). На североизток Елховското поле се огражда от възвишението Бакаджици, което служи за вододел между Черноморския и Средиземноморския басейн.

Дервентските възвишения се простират на изток от долината на р. Тунджа и по голяма част от билото им минава българо-турската граница.

Манастирските възвишения са разположени между долините на реките Сазлийка и Тунджа, отделени с ниска седловина на север от Светиилийските възвишения и на юг от планина Сакар.



  1. Описание на основните процеси по проспектни данни:

Възложителят „Сакарела мрамор и гранит“ ООД е сред най-големите фирми в България, специализирани в производството на гранитни и мраморни изделия. Дружеството експлоатира две производствени бази, намиращи се близо до гранитни и мраморни находища. Гранодиоритите представляват магмени скали, по състав много близки до гранита и по тази причина често се бъркат, но са по-сиви, тъй като съдържат по - голям брой кварцови кристали и плагиоклаз, отколкото фелдшпат. Той е с плътни зърна и съдържа тъмни кристали наречен нодули (възли). Скалите от гранит са се образували от кристализирана магма в земната кора. Неговата структура е зърнеста и включва минералите слюда, кварц и фелдшпат, а физико-химичните свойства, които притежава го правят най-здравия и дори вечен декоративен или друг строителен материал. Изключително голямата му устойчивост на ниски температури и голямото съпротивление на изтриване, правят гранита незаменим материал, за който може да се каже, че е вечен и неразрушим.

В резултат на проведените проучвателни дейности, в находището са оконтурени две площи със запаси, обособени в два участъка – Контур 1/северен/, който е с площ от 243 241 м2 и Контур 2 /южен/ – с площ от 142 097 м2. Така общата площ находището състоящо се от двата гореописани участъка възлиза на 385 338 м2, което е показано в Приложение№1.

Въз основа на проведените геоложки проучвания, запасите са оконтурени в четири блока, като в Блок 1 запасите са в категория „111“, с обем от 1 445 548 м3. Геоложките блокове 2, 3 и 4 са в категория „ресурси“.

Предмет на инвестиционното намерение ще бъде Блок 1 и Блок 4 от Контур 1 /северния участък/, който е с площ от 132857 м2 и определена при граници с координати на точки от №1 до №9, в координатна система „1970 г.“, съгласно Приложение № 2. Този участък включва запасите от геоложки блокове 1 и 4. Непосредствено под запасите на Блок 1 се намират запасите от Блок 4. Така запасите, които ще бъдат предмет на отработване са в количество, както следва:



  • от Блок 1 – запаси в категория „111“ – 1 445 548 м3;

  • от Блок 4 – ресурси в категория „331“ – 2 361 967 м3.

При подаване на заявление за предоставяне на концесия ще бъде заявена концесионна площ с размер 231822 м2, включваща площта на утвърдените запаси от находище "Гранитово" /блок1 и блок 4/ и необходимите площи за осъществяване на дейността по концесията, при граници с координати на точки от № 1 до № 17 включително в координатна система "1970 г." съгласно Приложение №3.

Дейностите по добив на скално-облицовъчни материали - гранодиорити ще се осъществява по същата технология, по която са извършвани и до момента в който кариерата е работила, а именно: отделянето на скалите от масива ще се извършва посредством използване на пробивно-взривни работи, по метода на контурно взривяване с помощта на взривни дупки. За взривяването ще се използва черен барут. Целта на това взривяване е да се запази максимално целостта на скалните блокове.

Почвен слой почти няма. Растителността е бедна, тревна, изсъхва късна пролет. Дървесни видове няма. Земите са общинска собственост.

Теренът е равнинен и бъдещия добив ще се извършва през цялата година.

Находището не е оградено, няма изпълнено електрозахранване и водоснабдяване или други инфраструктурни елементи.

Технологичният процес, свързан с използването на обекта на концесия, се предвижда да протича чрез добивни работи и преработка.

Процесът включва:

Откривни дейности

В срока на концесията ще се извършват за период от 25 години, но това включва само ограничено изземването на повърхностни материали с булдозер, тъй като откривка няма. Товаренето ще се извършва с товарачна машина, а транспортирането със самосвал "Камаз" 13 т до насипището, където е отделено място за почвените материали.

■ добивни дейности

Добивът на баластра включва следните технологични операции:


  1. Контурно взривяване.

  2. Отделяне и транспортиране на каменните късове до цеховете за обработка.

3. Обработка – рязане, шлайфане и др. подобни до получаване на желания краен продукт.

Предвижда се находището да се разработва от най - високите части на терена. През експлоатационния период се предвижда отстраняване на откривка, която ще се превозва и насипва в депо, в границите на концесионната площ. Точното местоположение ще бъде определено в цялостния проект.

Производителността на бъдещата кариера по отношение на суровината се определя от потребностите на дружеството, т.е. от пазара на потребителите.

Близостта на р. Тунджа до концесионната площ обуславя и наличието на високи подпочвени води. На места дори се образуват езера, особено през пролетта, по време на пролетното снеготопене.

За обезпечаване на санитарно-битовите нужди на работниците се предвижда монтиране цистерна за питейна вода и миене, която ще се зарежда от водоноска.

Основните видове енергия, които ще се използват при работата на обекта са електрическата и пневматичната енергии. Всички машини се задвижват с ел.енергия: компресора за сгъстен въздух, лебедките за преместване на скалните монолити, както и машините в преработвателния цех. Пневматичната енергия се получава от въздушния компресор „Атлас-Копко“, задвижван от електродвигател. С този вид енергия работят също и пробивните машини: перфоратори ВН-16, пробивни чукове ПР-27, павьорски пистолети К-71.

За извършване на дейностите в кариерата е необходимо определен вид техническо оборудване на отделните процеси. За провеждане на част от откривните и товарачни работи е предвидено да се използва челен товарач тип „Фадрома“. С него става натоварването на дребната скална маса и почвено-хумусния слой. Извозването на тези товари от кариерния котлован до местата на складирането им е предвидено да се извършва с автосамосвал „Камаз“. На съществуващата площадка на обекта има автокран „Краз“ с товароподемност 20 тона, с който може да се извършва преместване или товарене на тежките скални блокове, които се предвижда да се добиват. За тежките процеси при извършване на откривните работи, както и при пробутването на земна и скална маса, е предвидено да се ползва булдозер „Коматцу - Д 253“. Същият ще се ползва и на насипището, за заравняване и разстилане на доставяната земна и скална маса.

За реализация на инвестиционното намерение ще се използва съществуващата пътна инфраструктура. Няма необходимост от изграждане на нова инфраструктура.

Предвижда се находището да се експлоатира на хоризонтални слоеве, в технологична последователност. При приключването на добива от пьрвия слой се започват експлоатационни работи на следващия.

 При разработването на генералния работен проект, ще се разработи и проект за цялостна техническа и биологична рекултивация.



  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Реализирането на инвестиционното предложение не е свързано с необходимост от рехабилитация на съществуващия технологичен път, използван в момента като полски. Той е в добро състояние и не се нуждае от ремонт. Свързва кариерата с пътя за с. Гранитово и от там с пътищата от републиканската пътна мрежа.

  1. Програма за дейностите, вкл. за строителство и експлоатация и фазите на закрване, възстановяване и последващо използване

Предвиждаме разработката и експлоатацията на кариерата да се осъществи по сключен Договор за концесия за 25 години.

Преди прилагането на работната програма, фирмата ще осъществи следните дейности след проведената процедура по реда на Глава VI от Закона за опазване на околната среда:

♦ получаване на търговско откритие;

♦ сключване на концесионен договор;

♦ съставяне на Генерален експлоатационен проект за провеждането на добивните работи в утвърдените запаси на концесионната площ;

♦ съставяне на проект за техническа и биологична рекултивация на нарушените терени, след окончателното приключване на добива в находището, неразделна част на генералния;

♦ Провеждане на процедура по смяна предназначението на земите - поетапно;

♦ съставяне на годишен експлоатационен проект за провеждането на добивните работи за първата година от срока на концесията в обхвата на избрания терен;

♦ реализация на годишния експлоатационен проект.

Нарушените терени ще бъдат рекултивирани съгласно изискванията на НАРЕДБА № 26 от 2 октомври 1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт с цел възстановяване на ландшафта.



  1. Предлагани методи за строителство.

Разработването на находище „Гранитово“ и въобще добивните дейности не са свързани със някакво строителство. Както беше разяснено по-горе добивните дейности включват откривни дейности, добивни и обработка до получаване на готовия продукт. Разполагаме с необходимата производствена база, която е разположена извън концесионната площ. Всички сгради са съществуващи и няма да се извършва ново строителство.

  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

Експлоатацията на запасите от гранодиорити не изисква използването на други природни ресурси.

За целта ще се използват само машини и двигатели с вътрешно горене и на електрически ток.

По време на експлоатацията на обекта ще бъде използвано незначителното количество вода за питейни и битови нужди.

Питейната вода за работещите в кариерата ще бъде доставяна на обекта от магазинната мрежа.

За отопление във фургоните, ако се налага работа в студени месеци от годината, ще бъде използвано твърдо гориво – дърва и брикети, доставяни от лицензирана фирма.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количество и начин на третиране.

Дейността на обекта не е свързана с генериране на промишлени отпадъци, създаващи проблеми по отношение на тяхното събиране, извозване и депониране. Всички обработки се реализират на пазара като готов продукт.

Незначителните количества технологични отпадъци от добива и ще бъдат използвани при техническата рекултивация. При нея ще бъдат оползотворени и разкритите земни маси, депонирани на терена на кариерата.

Изграждането, планировките и подравняването на насипището се извършва с булдозер.

При ремонтната дейност на машините ще се отделят малки количества металните отпадъци, които ще бъдат събирани и продавани на лицензирани фирми като вторични суровини. Отработените масла ще се съхраняват в специални съдове (бидони), които ще се предават на специализирани фирми за преработка и оползотворяване. Количествата им са незначителни.

При експлоатацията на обекта практически ще се генерират незначителни количества битови отпадъци от обслужващия персонал - 10 до 15 души.

Очакваното количество твърди битови отпадъци са около 0,05 м3/ч и средно 0,6 м3 за месец. Те ще се събират ежедневно в найлонови торби и изхвърлят периодично на определено от Кмета на Община Елхово място.



  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.

Шумът, наред със запрашаването, по своето хигиенно значение е на първо място сред неблагоприятно действуващите фактори в работна и околна на една кариера среда.

Шумовото натоварване в района на кариерата ще се формира от :



  • фоновия шум на движещите се автомобили, обслужващи дейността;

  • производствен шум при работа.

Източник на шум и вибрации в работната (околната) среда ще са двигателите на технологичните съоръжения от производствената линия. Характерът на шума е от механичен и структурен произход.

Изграждането на обекта обаче няма да причини шумово наднормено натоварване на жизнената среда на жителите на село Гранитово и други близки населени места, както и на растителния и животински свят.

В района на обекта и в близост до него няма организирани източници за замърсяване на атмосферния въздух. При експлоатацията на кариерата ще се отделя прах в процеса на добивните работи и транспорта. За недопускане увреждане здравето на работещите и влияние върху околната среда ще се извършва ежедневно оросяване.

Извозването на материалите ще се извършва по полските път до описаните пътища от РПМ. По този начин няма да се натовари допълнително околната и жизнена среда за жителите на селата.

Характерът на дейността е такъв, че няма опасност разработката на кариерата да доведе до замърсяване на подземните води.

Експлоатацията на кариерата не е свързана с дейности, отделящи отпадни и замърсени води.



Ще бъдат взети всички необходими мерки за недопускане разливи на горивни и смазочни материали. Ремонта на техниката, смяната на маслата и на старите акумулатори ще се извършва в специализирани бази. Превозването на скалните материали ще се извършва със закрити автомобили.

Влизането на машини ще се извършва по технологичния макадамов път и няма да бъде допуснато увреждане на обработваеми земи, ливади и пасища или гори.

Разкритите земни маси ще се използват за изравняване на терена и техническа рекултивация.

Земите в площта на находището са от ниска категория и хумусен пласт липсва.

Всички мерки за опазване на околната среда ще бъдат описани в различните части на цялостния и годишните проекти.


  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (напр. добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство и т.н.)

Не се предвиждат други основни дейности, освен описаните.

  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

За реализация на инвестиционното предложение са необходими:

♦ Решение по реда на Глава VI от Закона за опазване на околната среда;

♦ Решение по реда на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие;

♦ Търговско откритие;

♦ Концесия за добив на подземни богатства;

♦ Цялостен (генерален) и годишни работни проекти за добив и първична преработка на подземни богатства, съгласувани и утвърдени по реда на НАРЕДБА № 18 от 7.01.2000 г на МОСВ;

♦ Проект за рекултивация;

♦ Процедури по смяна предназначението на земите;

Фирмата ще започне процедурата по промяна предназначението на терените, като територията ще бъде определена с генералния проект.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Характерът на инвестиционното предложение ще предизвиква натоварване и известен дискомфорт на околната среда при експлоатацията, свързано с шумово натоварване на площадката от работата на машините и отделяне на прах.

При вземане на необходимите мерки за стриктно спазване изискванията, заложени в техническите проекти, то ще бъде минимално, локализирано само в рамките на ограничен район – работната площадка и няма да предизвика въздействие върху жителите на околните села, растителния и животински свят.



  1. Риск от инциденти.

При експлоатацията на обекта считаме, че опасността от инциденти е минимална.

Мерките и средствата за предотвратяване, ограничаване и отстраняване на евентуалните аварийни изпускания на замърсяващи вещества и възникване на аварийни ситуции ще бъдат подробно разгледани в работния проект.

Те са свързани с правилата, осигуряващи безопасна и безаварийна работа при разработването на находища с отрит характер, съгласно Правилника за безопасност на труда /1996 г./, Кодекса на труда и други действащи инструкции.

При експлоатацията на обекта считаме, че съществува известен риск от инциденти, свързан със следните видове аварии:



  • При извършването на подготвителните и откривни работи в кариерата ;

  • При сондажни работи;

  • При товарно-разтоварно работи;

  • При свличане на материал;

  • При падане от височина;

  • При наводнения, пожар и снегонавяване;

  • От електрически ток.

Mерките за предотвратяване на аварии ще са предвидени в проекта, като част от тях ще бъдат свързани с:

  • Изключване на възможността за образуване на взривоопасна среда ;

  • Контрол на въздушната среда;

  • Машините и транспортните средства ще се подържат в изправност, ще бъдат защитени от механични повреди и ще имат бързодействащи спирателни устройства;

  • Ще бъдат взети всички необходими мерки за недопускане на пожар в околните пустеещи терени;

  • Обектът ще е снабден с необходимите изправни противопожарни уреди и съоражения.

Всички работници и ръководни кадри ще бъдат запознати с общите правила и изискванията по безопасност на труда и опазване на околната среда, както и със специфичните изисквания за всяко работно място.

Ръководният персонал ще следи за:

♦ предотвратяването и недопускането на аварии, както и тяхното ликвидиране за всяко работно място;

♦ принципите на действие и ползването на личните предпазни средства;

♦ използването на първичните средства за противопожарна защита;

♦ правилата за даване на долекарска помощ.

Районът на добивния участък ще се обозначи с указателни, предупредителни и забранителни табели, както и пътищата за хора, машини и животни.

Ще се използват машини и моторни превозни средства, преминали качествен годишен технически преглед и в отлично състояние по отношение техниката на безопасност. Преди започване на работа водачът на автосамосвали и сменният механик ежедневно проверяват изправността на работната, спирачната и кормилните уредби, на подемните механизми, както и херметичността на горивото и мослопроводите на двигателя. Движението по полските и технологичните пътища ще се извършва в пълно съответствие с изискванията на Закона за движение по пътищата и Правилника за неговото приложение. През зимата полските пътища също ще се почистват от сняг и лед и ще се посипват с пясък и луга, а през лятото ще се оросяват с вода или друга безвредна течност или разтвор.

При извършване при крайна необходимост на заварочни и други огневи работи ще се спазва стриктно Наредбата на МВР за пожарна безопасност. При използването на ацетиленови генератори ще се спазват изискванията на Правилника за безопасност на труда при заваряване и рязанае на металите. Такива дейности ще бъдат допускани само в крайни и екстрени случаи.

Няма да се допусне складиране в добивните и транпортни машини на бутилки с кислород, газ пропан-бутан или сгъстен въздух. Всички машини ще са оборудвани с прахови пожарогасители.

Ще бъде изготвен авариен план, съдържащ планирани действия, мерки и средства за предотвратяване, ограничаване и отстраняване на аварийни ситуации, съгласуван с РС”ПАБ” и ДА”Гражданска защита”. Общите правила ще се поставят на видно място и ще се използуват при провеждане на периодични инструктажи. До управление на съоръжения и машини ще се допускат само лица с документ за правоуправление. Машините и транспортните средства ще са в изправно състояние и снабдени със звукови и светлинни сигнали, спирачни системи и ограждения за движещите се части и работни площадки. Ще се поддържат винаги в изправност извозните пътища, пътните знаци, водоотливните канавки и др.

При започване на работа всяко работно място трябва да бъде огледано от ръководителя на обекта. Ще се работи с предпазни средства и работно облекло.




  1. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

  1. План, карти снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи на националната екологична мрежа

Находище "Гранитово" е разположено на около 1000 м западно от село Гранитово. До находището се стига по асфалтиран път от центъра на с. Гранитово, който е в добро състояние и позволява придвижването на транспортни средства. В административно отношение находището попада в Община Елхово, област Ямбол. Концесионната площ е индивидуализирана с координати на граничните точки, които са представени в приложенията.

Територията на община Елхово е разположена в Тракийско – Среднотунджанската подобласт - по средното поречие на р. Тунджа и включва Елховското поле и част от Дервентските възвишения. Преобладава равнинния и равнинно - хълмист релеф. Елховското поле е с надморска височина 100 – 150 м и се простира от двете страни на р. Тунджа, която протича от север на юг. В периферната си част полето постепенно преминава в полегатите склонове на Манастирските (600м н. в. на запад) и Дервентските възвишения (450 м н. в. на югоизток). На североизток Елховското поле се огражда от възвишението Бакаджици, което служи за вододел между Черноморския и Средиземноморския басейн.

Дервентските възвишения се простират на изток от долината на р. Тунджа и по голяма част от билото им минава българо-турската граница.

Манастирските възвишения са разположени между долините на реките Сазлийка и Тунджа, отделени с ниска седловина на север от Светиилийските възвишения и на юг от планина Сакар. Разкритостта на терена е пълна. Той е покрит от бедна тревна растителност. Почвен слой няма. Непосредствено на повърхността се наблюдават конгломерати. Глинеста компонента се наблюдава в незначително количество.Top of Form





Bottom of Form

Общата площ на концесионната площ е 231.822 дка в т.ч. и терени със спомагателно и обслужващо значение, а добивът се предвижда да бъде реализиран в продължение на 25 години. Кариерата предвиждаме да се разкрие на площ до 200 дка, включвайки и разработените до момента. Общото количество на запасите е 3 807 515 м³, а годишния добив ще е до 90 000 м³.Bottom of Form

Bottom of Form

В границите на площадката и в близост до нея няма обявени защитени природни територии.

Най-близко са разположени:


З П Т/

отстояние

Заповед за обявяване

Площ

/ха/

Местоположе

ние

Предмет на опазване

Поддържан Резерват „Балабана

  • 10 км северно

Заповед No.2676 от 21.12.1960 г., бр. 20/1961 на ДВ

76.98

Гр. Елхово

Местообитания на различни видове чапли. Равнинни лонгозни гори.

Поддържан Резерват „Долна Топчия”

5 км северно



Заповед No.225 от 29.02.1960 г., бр. на ДВ

467.47

гр. Елхово, с. Трънково

Находище на колхидски фазан. Лонгозна гора.

Природна Забележителност „Дрънчи Дупка” – 8 км южно

Заповед No.37 от 11.01.1968 г., бр. 43/1968 на ДВ

5.0

с. Мелница, община Елхово

Опазване на пещера

Защитена местност „Ждрелото на Тунджа“ - 5 км южно

Заповед No.РД-385 от 13.06.2007 г., бр. 61/2007 на ДВ

1891.21

Общини Елхово и Тополовград

Опазване на консервационно значими местообитания на 149 вида птици, 8 вида земноводни, 21 вида влечуги, на други защитени, редки и уязвими растителни и животински видове, техните съобщества, както и характерен ландшафт;

Защитена местност Лонгозите   - 22 км северно

Заповед No.РД-619 от 27.07.2007 г., бр. 72/2007 на ДВ

176.91

с. Бояново, общ. Елхово и с. Коневец, общ. Тунджа

Лонгозна гора.

Защитена местност Находище на Вагеницова Метличина  - 39 км южно

Заповед No.РД-685 от 29.08.2012 г., бр. 75/2012 на ДВ

29.97

с. Голям Дервент, общ. Елхово

Опазване на растителен вид Вагеницова метличина (Centaurea wagenitziana Bancheva & Kit Tan), и неговото местообитание.

Защитена местност Находище на Наделенолистно Великденче – Лесово – 15 км южно

Заповед No.РД-814 от 29.10.2012 г., бр. 95/2012 на ДВ

18.58

с. Лесово, общ. Елхово

Опазване на растителен вид Наделенолистно великденче (Veronica multifida L.), и неговото местообитание.

Защитена местност Птиците   - 10 км северно

Заповед No.РД-518 от 12.07.2007 г., бр. 72/2007 на ДВ

65.0

гр. Елхово

Опазване на редки видове птици

Защитена местност Топчия   - 15 км северно

Заповед No.РД-159 от 20.03.2006 г., бр. 61/2007 на ДВ

271.0

с. Трънково, общ. Елхово



Районът е богат и на предложения за обявяване на обекти по европейската мрежа от защитени зони НАТУРА 2000, предназначена за защита на видове и местообитания, описани в приложенията на Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна и Директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици.

На около 4-5 км югоизточно е разположена Защитена зона „Дервентски възвишения 1”, записана с идентификационен код BG 0000218 и площ от 386,965.01 дка. Площта на тази зона в по-голямата си част се припокрива с площта на Защитена зона „Дервентски възвишения”, записана с идентификационен код BG 0002026 и площ 348,635.63 дка. На около 5 км южно от кариерата е разположена Защитена зона „Ждрелото на Тунджа”, записана с идентификационен код BG 0000217 с площ от 78,569.90 дка.

По-голямата част от концесионната площ влиза в Защитена зона „Река Тунджа 2– около 80 % и граничи със Защитена зона „Сакар”, записана с идентификационен код BG 0002021. Засягат се увредени от кариерни дейности площи. Въздействието върху зоната разглеждаме в приложената информация по Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.


Местоположението, характера и отстоянието на обекта от защитените природни територии и други защитени зони изключват възможността за въздействие от реализацията на инвестиционното предложение върху тях, а това върху Защитена зона „Река Тунджа 2” и „Сакар“ е представено в приложената информация по чл. 31 от ЗБР.

Изследваният район се определя като „Тунджански биогеографски район”.

Характерните горски съобщества са сравнително малко и са съставени от цер (Quercus ceris), благун (Quercus frainetto) и келяв габър (Carpinus orientalis). Срещат се вторични съобщества от драка (Paliurus spina-christi), хрищел (храстовиден смин) (Jasminum fruticans) и други преходносредиземноморски видове. На места растат мезофитни гори от дръжкоцветен дъб (Quercus pedunculiflora), полски бряст (Ulmus minor), виргилиев дъб (Quercus virgiliana) и полски ясен (Fraxinus oxycarpa), както и халофитни формации (Тракийска горскорастителна област).

От южноевксинските видове са характерни, навлезлите от към Черноморския басейн, битински синчец (Scilla bythynica), форскалева какула (Salvia forskahlei), златно секирче (Lathyrus), кримско зарасличе (Symphytum tauricum), полски ясен (Fraxinus oxycarpa).

От азиатските форми може да споменем ресничест гарвански лук (Ornithogalum fimbriatum), скрипка (Smilax excelsa), теснолистно клинавче (Astragalus angustifolius), паче гнездо (Alkanna tinctori), прангос (Prangos ferulacea), прав звездан (Lotus strictus) и др.

Ендемитите в подрайна са представени от няколко вида, най-известни от които са блестящото (Tulipa splendens) и златисто лале (Tulipa aureolina), гръцката видрица (Fritillaria graeca) и черноморската ведрица (Fritillaria pontica).

Фауната на подрайона се характеризира с голямо разнообразие на птици, свързани с водите. Поречието на Тунджа осигурява много добри условия за тяхното съществуване.

Изследвания район, където ще се развие бъдещата кариера, обхваща изцяло равнинен терен без никаква дървесна и храстова растителност. Тревното съобщество е с вторичен характер и е заело терен без хумусно покритие. Органичният слой има характер на следи тук и там и е до известна степен съхранен само по югозападната граница на концесионната площ. Вторичните тревни ценози са доминирани от представители на семейство житни, като постепенно съставът им се обогатява и придобива характер на съобщество от равнинните ксеротермни пасища. Срещат се садина (Chrisopogon grуllus), ливадна тимотейка (Pbleum pretense), ливадна власатка (Festuca pretensis), обикновена ежова главица (Daktylis glomerata), средна сълзица (Briza media), полски синап (Sinapis arvensis), лъчисто колендро (Bifora radians), набраздена глушина (Vicia striata), бръшлянолистно великденче (Veronica hederifolia), летен горицвет (Adonis aestivalis), източна целебница (Conringia orientalis), разперена боянка (Erysimum repandum), средна звездица (Stellaria media), жълто секирче (Lathyrus aphaca), източна мъдрица (Sisymbrium orientale), румелийски ленак (Camelina rumelica), полска поветица (Convolvulus arvensis), млечка (Euphorbia sp), хвощ (Equisetum arvense), глухарче (Tаraxacum officinale), синя жлъчка (Cichorium Intybus), багрилно подрумиче (Anthemis tinctorata), бял равнец (Achillea millefolium), гръцка коприва (Urtica urens), коприва (Urtica dioica), черен синап (Brassica nigra), лопен лечебен (Verbascum phlomoides), коноп (Cannabis sativa), подбел (Tussilago farfara)...

Общо фитоценозата е съставена от е съставена от широко разпространени и характерни за равнинните и нископланински пасища видове. Сред тях няма защитени от Закона за биологичното разнообразие видове и такива, включени в международни конвенции, по които България е страна.

Няма формирани хабитати, предмет на опазване в защитена зона „ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН - БУФЕР” и включени в Приложение I на Директива 92/43/EEC и Приложение №1 на Закона за биологичното разнообразие. В този смисъл инвестиционното предложение няма да причини загуби на площи от подлежащи на защита местообитания, включени в предмета на опазване.

Зооценозата включва характерните за ниските предпланински части видове.

Едрите бозайници са представени от дива свиня (Sus scrofa), благороден елен (Capreolus capreolus), сърна (Cervus elaphus), чакал (Canis aureus), лисица (Vulpes vulpes), язовец (Meles meles), но от години няма сведения да са слизали в района от планината. Срещан епизодично е заекът (Lepus europaeus). Теренът не предлага и местообитания на гризачи.

Орнитофауната е от полски видове и напълно изключва гнездящи видове. Над концесионната площ прелитат или кацат за почивка и използване на бедната хранителна база качулата чучулига (Galerida cristata), черногушо ливадарче (Saxicola torquatus), червеногушо коприварче (Sylvia cantillans), голямо черноглаво коприварче (Sylvia atricapilla), зеленика (Carduelis chloris), зеленогуша овесарка (Emberiza cirlus), черноглава овесарка (Emberiza melanocephala), сива овесарка (Miliaria calandra)... Хищници като обикновен мишелов (Buteo buteo) и малък ястреб (Accipiter nisus) са забелязвани да прелитат, но липсата или минималното наличие на гризачи определят територията като трофична база с ниска стойност.

Херпетофауната включва зелена крастава жаба (Bufo viridis), ивичест гущер (Lacerta trilineata), зелен гущер (Lacerta viridis)... Теренът е неподходящ за сухоземните костенурки и змии.


Риби и други хидробионти не се срещат.

  1. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Земите, обект на инвестиционното предложение, са площи от Поземления фонд, общинска собственост.

Добивът на строителни материали няма да повлияе по никакъв начин на ползвателите на земи в района, тъй като концесионната площ се припокрива с площта на старата кариера.



  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове:

Зонирането в района е регламентирано с картата на възстановената собственост на землището на село Гранитово, община Елхово и Ловоустройствения проект на Държавно горско стопанство Елхово. В този смисъл реализацията на инвестиционното предложение няма да внесе никаква промяна в традиционното за последното десетилетие земеползване в района.

  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарноохранителни зони и др. Национална екологична мрежа.

Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие върху защитени природни територии, както и върху вододайни, санитарноохранителни, чувствителни и уязвими зони.

Въздействието върху защитена зона „Река Тунджа 2” ще е минимално, без отражение върху ключовите й елементи.

Общо временно ще се засегнат около 0,38 % от площта на Защитена зона „Река Тунджа 2”, без да се засягат нейните ключови елементи – подлежащи на опазване местообитания, видове и местообитания на видове, включени в предмета на опазване. Няма да се фрагментират или увредят техни популации.

Влиянието върху биотата ще е минимално и в рамките на допустимия антропогенен натиск без да се отнемат екологични ниши на защитени растителни и животински видове. Ще бъдат ограничени временно трофични ниши, но без това да окаже значимо въздействие върху популациите на видовете в района и защитената зона.

Със задължителната рекултивация площите ще възстановят съшествувалия в миналото си вид и значение.

В този смисъл инвестиционното предложение няма да засегне невъзстановимо хабитати и популации на редки и защитени растителни и животински видове, чувствителни или уязвими зони.

Характерът на терена изключва възможността за наличие на санитарно-охранителни зони, свързани с питейни и други водохващания.

Изцяло липсват археологически, исторически и културни паметници.



4.а . Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Природните ресурси на терена, предназначен за кариерата, са изключително оскъдни, разбира се изключвайки подземното богатство - гранодиоритите.

В площта липсват находища със стопанско значение на ресурсни видове растения и животни, поставени под специален режим на опазване и ползване.


  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

От икономическа и екологична гледна точка, площадката няма алтернатива в района. Разглежданите алтернативи бяха описани в т. ІІ.


  1. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ: (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализирането на инвестиционното предложение)




  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи.

Процесът на разработване и експлоатация на кариерата ще бъде съобразен с всички норми и изисквания и няма да води до значими негативни последици по отношение на околната среда.

Не се очаква вредно въздействие върху хората и тяхното здраве, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, защитените територии, единични и групови паметници на културата и т.н.

Евентуалните негативните въздействия са нищожно минимални и се изразяват в следното:


  • завишени нива на шума, вибрации и прах по време на експлоатацията;

  • трайно увреждане на терена /25 години/ до извършването на техническа и биологична рекултивация;

  • евентуално замърсяване на околните терени с битови отпадъци, от гориво-смазочни материали от МПС или разсипване на скални материали при превоза им;

- въздействие върху макар и изключително бедния растителен и животински свят чрез отнемане на екологични ниши;

- трайно нарушаване на съществуващия и характерен ландшафт до извършването на рекултивацията на терена.



  1. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Описаното местоположение и параметри на инвестиционното предложение не създават възможности за значително и невъзстановимо въздействие върху обявени или предложени за обявяване елементи на националната екологична мрежа.

  1. Вид на въздействието (пряко, непрако, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Въздействието се очаква да бъде пряко, дълготрайно и основно негативно в рамките на допустимите граници.

  1. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места.

Проектът ще се реализира като кариера от около 200 дка в землището на село Гранитово, община Елхово на концесионна площ от около 231.822 дка и няма да засегне по никакъв начин населението на селото и другите най-близки селища.

  1. Вероятност от проява на въздействието.

Очакваме основно минимално и негативно въздействие общо върху компонентите на околната среда.

  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Продължителността на въздействието съвпада с продължителността на експлоатация на кариерата – 25 години. Това ще бъде определено в концесионния договор и разработеният цялостен проект.

  1. Мерки които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия.

Те са свързани с опазване на околните терени от замърсяване и увреждане при експлоатацията на обекта.

Замърсяване на околните терени няма да бъде допуснато. Изключително важно е да се планират и извършант необходимите рекултивационни работи, след завършване на дейността. Предвиждаме рекултивацията се извършва на два етапа:

1. Техническа рекултивация

2. Биологична рекултивация.



Тя ще бъде комплекс от агротехнически, агрохимически, технологични и мелиоративни мероприятия за възстановяване на продуктивността на рекултивираните площи за 5-годишен период след изпълнение на техническата рекултивация.

  1. Трансграничен характер на въздействията.

Въздействието ще има локален характер и ще се ограничи само в рамките на кариерата и концесионната площ.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница