Основни принципи на профилактиката в детска възраст



страница1/3
Дата27.08.2023
Размер19.76 Kb.
#118506
ТипЗадача
  1   2   3
ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА ПРОФИЛАКТИКАТА В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ
Свързани:
4. povedenie-po-vreme-na-boleduvane

ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА ПРОФИЛАКТИКАТА В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ
Профилактиката в детска възраст има за задача да осигури всички необходими условия за правилно развитие, отглеждане и възпитание на детето, както и да се предотвратят заболявания и увреждания на детския организъм – първична профилактика. Профилактиката включва също така ранна диагноза и своевременно лечение на заболяванията, както и всички други мерки за избягване и предотвратяване на рецидивите и хронифицирането на някои важни заболявания в детска възраст – вторична профилактика. 
Основната цел на профилактиката в детска възраст е осигуряване на здрвно благополучие за всяко едно дете и предотвратяване на болестните състояния и инвалидизирането сред децата.
Профилактиката в детска възраст бива: първична, вторична и третична.
Първичната профилактика има за цел да предотврати появата на заболявания. Нейните мерки са задължение на държавата, обществото, семейството и здравната мрежа. Тя е насочена към осигуряването на безопасна жизнена среда и ограничаване на злополуките. Първичната профилактика бива: експозиционна и диспозиционна.
Експозиционната трябва да създава такива условия на външната среда, които да съответстват на потребностите на дет.организъм съобразно неговите възрастови анатомо-физиологични особености, както и да го предпазват от възникването на заболявания, злополуки, отравяния и др. Външната среда е всичко, което обкръжава човека. Изключителна опасност за детето представляват :

  • Замърсяването на въздуха;

  • Замърсяването на водата с отпадъци от тежки метали;

  • Замърсяването на почвата с хербициди и пестициди;

  • Нарастващият шум и вибрациите;

  • Недостигът на зелени площи и площадки за игра на децата;

  • Отравяниятя, самоубийствата и други злополуки.

За да се решат в известна степен тези проблими е необходимо да се провежда здравно-просветна дейност сред населението. Инструктирайки родителите и учителите, лекарят е длъжен да познава семейните и училищните рискови фактори, които най-често застрашават децата в отделните възрастови периоди. Лекарят и учителите трябва да осигуряват безопасност на дет.площадки и контрол при провеждане на спортни програми. Трябва да се създават и навици у детето за самозащита и саоопазване.
Диспозиционната профилактика има за цел да повишава съпротивителните сили на дет.организъм. Тя включва широк кръг от проблеми, свързани с отглеждането и възпитанието на детето в най-широк смисъл. Една част от тях спадат към неспецифичната профилактика – рационално хранене/недохранване и прехранване/, закаляване, физкултура, хигиенни мероприятия/ подходящо устройство на жилището и дет.заведения; санитарно-хигиенно състояние; здравно възпитание и др./, превенция на някои заболявания / рахит, зъбен кариес, туберкулоза идр./ и др. Друга част се причислява към специфичната профилактика – имунизациите.
През перинаталния период се цели раждане на здраво дете. По време на раждането трябва да се предотврати асфикцията и родовите травми, а през ранния неонатален период – предпазване от инфекции. През кърмаческия период трябва да се осигури естествено рационално хранене, да се провеждат всички имунизации и да се предпазва детето от алергии. В ранната детска и предучилищна възраст първичната профилактика включва предпазване от вирусни инфекции и злополуки. През училищната възраст и пубертета трябва детето да се предпазва от стрес, оклонения в поведението, неврози, артериална хипертония, суицидни опити и травматизъм при активно спортуване. 


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница