Отчет №2 Име на проекта на български език



Дата07.08.2017
Размер212.87 Kb.
#27457
ТипОтчет
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
СВЕТОВЕН ФОНД ЗА ДИВАТА ПРИРОДА ДУНАВСКО-КАРПАТСКА ПРОГРАМА
МЕЖДИНЕН ОТЧЕТ №2

Име на проекта на български език:

Демонстрационно внедряване на отоплителна инсталация базирана на биомаса и слънчева енергия в сградата на Природен парк Персина, с цел намаляване консумацията на електричество и СО2 емисиите, както и създаването на икономически механизми за възстановяване на влажни зони и устойчивото ползване на тръстиката като локален енергиен източник.


Име на проекта на английски език:

Demonstrational installation of a heating system based on biomass and solar energy in the building of Persina Nature Park, to reduce electricity consumption and CO2 emissions, and establishment of economic mechanisms for wetland restoration and sustainable use of reed as local energy source.



Име на организацията на български език:

ВВФ – Световен фонд за дивата природа, Дунавско-Карпатска програма България (акроним: WWF)



Име на организацията на английски език:

WWF – World Wide Fund for Nature, Danube-Carpathian Program Bulgaria (acronym: WWF)



Имена на партньорите по проекта:

Природен парк Персина



Период на проекта: (начална дата и крайна дата)

20 месеца Септември 2009 - Декември 2011 г.



Отчетен период: (начална дата и крайна дата)

01.Октомври 2010 – 30.Септември 2011 г.



Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

66780

45000

Финансов принос за проекта

84090

56664

Нефинансов принос за проекта

N/A

N/A










Сума получена от ПМП до момента

45063

31500










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

58853,19

N/A

Финансов принос до крайната дата на отчетния период

66263,20

N/A

Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

N/A

N/A










Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

7926.81

N/A

Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

18693.75


57176,01

Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

N/A

N/A










Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

35011,41

N/A

Финансов принос за отчетния период

65396,25

N/A

Нефинансов принос за отчетния период

N/A

N/A










Искана следваща сума от ПМП

N/A

9000

* използван е валутния курс на долара при сключване на договора 1,33313 от 16.09.2009
Отчетът е разработен от:

( Георги Сашков Стефанов, координатор на проекта, Тел: 0889 517 976, Е-мейл: gstefanov@wwfdcp.bg )



Отчетът е внесен от:

Георги Сашков Стефанов,


Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта:

Проектът цели създаването и внедряването на отоплителна инсталация, базирана на биомаса и слънчева енергия в дирекцията на ПП Персина. Това ще демонстрира възможностите и потенциала за ползването на биомасата от влажните зони като локален енергиен ресурс и ще намали реално емисиите на парниковите газове от моделния обект чрез спестяване на електроенергия. Така ще се допринесе и за поддържането и управлението на влажните зони в добро състояние като приоритетни за опазване екосистеми.



Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове

Със стартирането на пред проектното проучване за възстановяване на ЗМ „Кайкуша” в началото на м. Май 2010 г., се очаква през 2011/12 г. да се премине към реални действия за възстановяване на влажната зона, което да успее да привлече определен брой от световно значими видове птици. Към 2011 г. няма изменение на орнитофаунта в Кайкуша, и въпреки високите води, чапли, корморани и беолооки потапници, които са световно значими видове на са гнездили в блатото. Към момента на отчета все още не е извършван мониторинг и той предстои да се случи след завършването на възстановителните дейности през 2012 г.


Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

На този етап от проекта предпроектното проучване на ЗМ „Кайкуша”, което обхваща обща площ от 150 ха е приключило. Към момента има работен проект за възстановителните дейности съгласно законодателството, който е съгласуван с МОСВ, Басейнова дирекция и местните власти, заради необходимостта от ОВОС и Оценка за съвместимост. Има издадено разрешително за строеж за възстановителните дейности, които скоро предстоят да започнат. По проект на програма LIFE + (GreenBorders) на WWF се извършват строителни дейности, които обхващат изграждане на съоръжения (диги, рибни проходи и отваряне на съществуващи диги + допълнителна туристическа инфраструктура) даващи възможност река Божорлука да се влива в ЗМ „Кайкуша”. По този начин ще се повиши и поддържа постоянен водния баланс на блатото, което ще позволи постоянно навлизане и пребиваване на риби от р. Дунав и от р. Божурлука, както с повишаване на нивото ще се сформират т.нар. „водни огледала”, които са предпочитаните места за обитаване от птиците за влажните зони. С наличието на рибни запаси се сформира и подходящото местообитание за хранене и размножаване на птиците, което не съществува към момента, заради затворения с диги, характер и структура на ЗМ „Кайкуша”




ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Индикатор за въздействие: Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии - 4

- Инсталирана е горивна инсталация за пелети от биомаса, в административната сграда на Дирекцията на ПП „Персина”.

- Предвидената инсталация тип слънчев колектор за топла вода, по време изпълнението на проекта беше заменена с фотоволтаична инсталация за производство на електричество. Това стана възможно заради спада на цените на инсталациите за електричество. Тази инсталация е моделна и два автономно захранване на аквариума в информационния център в сградата на ДПП „Персина”

- Подменени са осветителните тела в цялата сграда с енергоефективни крушки

- Добив на биомаса от влажни зони и производството на пелети от тях

Тестовете за производство приключиха окончателно през 2011 г, и основното добиване на биомаса, бе проведено през м. Март 2011, съобразено с климатичните условия от зимата през сезон 2010/2011 г. Тези дейности не са финализирани до момента на този отчет и поради тази причина индикаторите не могат да бъдат развити напълно. Предстои да се случи до края на проекта.



Индикатор за въздействие: Брой хора, ползващи се от разработените/ прилаганите нови технологии

Пряко ползващи се от инсталацията и добива на биомаса са около 15-20 души, като до момента са въвлечени служителите на парковата администрация 6-7 души и земеделски стопани от местната земеделска кооперация 4-5 души, които бяха ангажирани по добиването на биомасата, както и 5-6 души в процеса на изграждането и поддръжката на отоплителната инсталация. Непряко от новите технологии, като споделяне на ноу-хау ще се ползват приблизително 200 души - представители на местни власти, потенциални инвеститори, стопани на публични сгради, научните среди, неправителствени организации, участници в информационните и работни срещи и журналисти, собственици на малки и средни предприятия и бизнеси в целевия район имащи интерес към ВЕИ и по-конкретно към инвестирането в изграждането на инсталации за биомаса. Това ще стане чрез споделяне на опита, обмен на информация и обучения. Индикаторът за въздействие ще може да се отчете по-точно след приключването на дейности 1, 3 и 5 на проекта. Косвени ползватели са и всички посетители на посетителския център на Природен Парк Персина, които са няколкостотин годишно с тенденция за увеличаване.


Индикатор за въздействие: Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област изменение на климата

Към момента е извършен преглед на следните документи:


1. Регионалния план за развитие на Централен северен район за планиране.

2. Областните Стратегия за развитие на Област Плевен, В. Търново, Русе, Силистра

3. Общинските Целеви Програми за Енергийна ефективност на заинтересованите общини.

4. Общински план за развитие - Белене

5. Предстои изработване на брошура/ръководство за разпространение на информацията и ползите от проекта и даване на технически съвети и препоръки за създаването на последващи такива инсталации.

С оглед засилването на позициите на WWF в региона и изминалите местни избори, при бъдещо преразглеждане на тези стратегически документи което ще се случи през идните две - три години, WWF ще заяви интереса по целите на проекта, а именно отчитане на енергийните ползи от биомасата, като местен ВЕИ ресурс и възстановяването на влажните зони като предпоставка за нейното оползотворяване.

WWF е партньор по проект (Covenant capaCITY) стартирал през лятото на 2011 г който предвижда подпомагане изграждането капацитет на местните власти за създаване на устойчиви енергийни планове за действие за намаляване на емисиите от ПГ на 16 български общини, сред които са и посочените в настоящето предложение. С реализирането на този нов проект ще се подпомогнат много местните структури, което неминуемо ще доведе и до промяна на местните политически документи и стратегии.
Индикатор за въздействие: Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област биоразнообразие

Към тази фаза на проекта все още тече разработването на:

Национален план за действие за опазване на малкия корморан (Haliaetor pygmaeus)

Национален план за действие за опазване на белооката потапница (Aythya nyroca)

Планове за управление на НАТУРА 2000 местата

Няма допълнителни резултати към момента, предстои да бъдат обсъждани първи работни варианти в началото на 2012 г


Индикатор за въздействие: Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област деградация на земите

Няма повлияни политически документи. Тази дейност ще може да бъде разработена около финалната фаза на проекта, когато ще има резултати и обобщени данни.


Индикатор за въздействие: Брой местни политически документи, отчитащи тематичната област международни води

Взето участие в работните срещи по обсъждането на плана за управление на р. Дунав на които е внесено становище на WWF по плана за управление. На работните срещи по прилагане на мерките за плана на управление на р. Дунав е внесено и прието възстановяването на ЗМ Кайкуша.



ДЕГРАДАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

Въздействие 3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи
Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани земи
По проекта са заложни устойчиво да бъдат възстановени и управлявани около 150 ха. от блатото „Кайкуша”. До момента този процес е на фаза, одобрение на техническото задание от отговорните структури,
МЕЖДУНАРОДНИ ВОДИ

Въздействие 4. Намалени емисии на замърсители в река Дунав, Черно и Егейско море

Индикатор за въздействие: Намалени емисии на азот в международни води

Конкретни количествени индикатори ще могат да бъдат посочени към финалната фаза на отчета на проекта, като резултати се очаква да има в края на проекта след приключването на дейност 2.2.

Към момента е финализирано предпроектното проучване има работен проект и проучване за качеството на водите, в частност концентрация на биогенни елементи, включително и азот. Използвайки тези данни след реализацията на проекта ще може да се определи числено редукцията на биогенните елементи, вливащи се в река Дунав.


Индикатор за въздействие: Намалени емисии на фосфор в международни води

Конкретни количествени индикатори ще могат да бъдат посочени към финалната фаза на проекта, като резултати се очаква да има в края на проекта след приключването на дейност 2.2. Ситуацията с фосфора е сходна както при азота в горния индикатор.


Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства

Поне 5 домакинства от гр. Белене и с. Ореш, които са с увеличени приходи си вследствие на цикъла от дейности продължили в следствие на проекта, а именно, поддържане на горивно - отоплителната инсталация, добив и преработка на биомаса от влажните зони.



Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора

10-15 местни стопани (земеделски производители) участващи в процеса и събирането и добив на биомасата от блато


Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари

За тази фаза около 100-300$


Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали / привлечени - 4

- До този момент към концепцията на проекта са привлечени архитекти от асоциацията на пасивните сгради. www.passive.bg

- Обучение и работа с деца от местните училища, ангажирайки ги с дейностите на ПП Персина и по конкретно на демонстрация на инсталация на възобновяеми енергийни източници.

- Беше осигурено тясно взаимодействие със Сдружение за дива природа БАЛКАНИ и техния проект „Опазване и устойчиво управление на биоразнообразието в района на Драгоманското блато и карстовия хълм Чепън” бе придобит пряк опит за моделното ръчно косене на биомаса от влажни зони. Резултатите ще бъдат взети в предвид при оценката за добива на биомаса на влажни зони за ръчен и механизиран труд.

В периода от м. Юли 2010 юли 2011 г., съвместно с СДП – Балкани, бяха финализирани тестови опита за преработка на тръстика, папур и острица в пелети от производители в Софийско, Пернишко и с. Лесидрен, обл. Ловеч.

- Коалиция за климата – България, по време на съпътстващи кампании, мероприятия и дейности





  1. Конкретни цели и индикатори


Конкретна цел 1: Демонстрационно внедряване на отоплителна инсталация, базирана на биомаса и слънчева енергия в ДПП Персина.
Изградена инсталация за пелети и инсталирана малка фотоволтаична инсталация за производство на ток, даваща енергийна независимост на голям аквариум в посетителския център в ДПП Персина.
Конкретна цел 2: Иницииране на икономически възвръщаеми механизми за възстановяване на влажни зони и поддържане на биологичното им разнообразие
По-съществен напредък по тази цел ще се постигне след създаването на успешна ПЕС схема (плащания за екосистемни услуги), като очакванията са основно, придобития опит за възстановяване на влажни зони, да бъде с приложен и икономически елемент за ползите от биомасата. Това ще се реализира и като дейност във връзка с други проектни дейности на WWF в региона.
Конкретна цел 3: Укрепване на местния капацитет и популяризиране на проекта на национално и местно ниво чрез привличане на широка обществена подкрепа.
Проведени предварителни срещи и разговори с местни заинтересовани страни на които са представени целите на проекта:

  • Местни земеделски кооперация и производители от региона на Русе, Търново и Плевен

  • Местни общински структури в общини Гулянци, Никопол Плевен, Свищов, Русе, Белене

  • Производители на ВЕИ от региона

Опознавателни срещи и разговори са проведени и с потенциални поддръжници на национално ниво:

- ИГ „Пасивни сгради”


  • Коалиция за климата – България

  • Асоциация за енергийно оползотворяване на биомаса

  • Фотоволтаичната асоциация

  • Асоциация на производителите на екологична енергия

  • Института по почвознание „Пушкаров”


РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

1. Ускорено развитие на екотуризма в територии със световно значимо биоразнообразие

Брой глобално защитени видове включени в продукти на екотуризма

3 приоритетни за опазване природни местообитания и поне 2 вида световно защитени птици – белоока потапница (Aythya nyroca)и малък корморан (Haliaetor pygmaeus).







Брой открити центрове – 1 център в ДПП Персина за рибите и влажните зони по р. Дунав




Брой създадени екопътеки – 1







4. Разработени са поне два устойчиви продукта и те допринасят за сферата „изменение на климата”.

Брой привлечени компании

1 – фирма за добив на биомасата

1 – фирма за преработка на биомасата

1 – фирма за транспорт на биомасата

1 – фирма за монтаж на отоплителната инсталация

1– фирма за монтаж на фотоволтаичната инсталация






Брой разработени продукти

1 – брой пелети от биомаса от влажни зони



5. Най-малко 20 малки семейни или МСП бизнеси (включително туризъм и земеделие) използват мерки за ЕЕ и ВЕИ предимно слънчева, геотермална и енергия от биомаса

Брой инсталации - 3

модел за внедрени мерки за енергийна ефективност и ВЕИ (1 отоплителна инсталация, 1 Фотоволтаичен панел, 1 сграда с енергоефективно осветление)






Инсталирана мощност, kW

(0,23 KW) – Фотоволтаична инсталация

(4,15 KW) – Отоплителна инсталация на биомаса



II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка


По подготовката:
В тази фаза на изпълнение и отчитане на проекта се изготвиха и извършиха подготовка на предварителната техническа документация и организация по дейностите. В началото на месец октомври 2011 г. бяха осъществени следните дейности:


  • Изготвяне на договор за монтиране на горивна инсталация за пелети

  • Изготвяне на договор за извършване на строително монтажни дейности по изграждането на системата за отопление





По дейностите:
1. Изграждане на отоплителна инсталация на пелети от биомаса и слънчев колектор за топла вода в сградата на ПП Персина. Цялата дейност 1 се осъществява от Дирекцията на природен парк Персина.

В процеса на изпълнението на проекта бе направена преоценка, че внедряването на автономна фотоволтаична инсталация за производство на електричество с мощност от 0,23KWh (230 W) ще е по-добрия, а с понижението на цените и възможен вариант за инсталиране и захранване на съществуващия аквариум в информационно - посетителската част в сградата на ПП Персина. По този начин посетителите ще могат да видят на практика как една малка моделна инсталация може да захранва с електричество нуждите на един аквариум (аквариума е с обем два кубични метра воден обем, и неговите филтриращи, затоплящи и осветителни системи, консумират около 200 W мощност). За да може аквариума да функционира на 100% на слънчево електричество, без рибната фауна да е застрашена беше закупен и специфичен по-мощен акумулатор (500 ампер часа), който позволява минимум тридневно до петдневно автономно захранване на аквариума, при много лоши метеорологични условия. С промяната от слънчев колектор за топла вода, към фотоволтаична инсталация за производство на електричество, се постига първоначалната идея за внедряването на най-добрите ВЕИ технологии, които да бъдат демонстрирани в центъра на ДПП Персина. Това действие се случи основно заради бързия спад в цените от периода на кандидатстване към ГЕФ ПМП (2009 г), до периода на изпълнението на тази дейност на проекта (2011г)


1.3. Внедряване на инсталацията

През ноември 2010г приключи изграждането на инсталацията


2. Възстановяване на влажната зона в ЗМ „Кайкуша”

Към момента има работен проект за възстановителните дейности съгласно законодателството, който е съгласуван с МОСВ, Басейнова дирекция и местните власти, заради необходимостта от ОВОС и ОС. Издадено е разрешително за строеж за възстановителните дейности


2.3. Подпомагане възстановяването и поддържането на три приоритетни природни местообитания. Тази дейност се осъществява от Дирекцията на природен парк Персина.

Тази дейност все още е текуща и основно предстои да се случи през предстоящата година. На първа фаза на отчета и на проекта бяха направени тестове за капацитета и количествените стойности на биомасата.



2.4. Мониторинг на възстановителните дейности. Тази дейност се осъществява от WWF.

Към момента има събрани първоначални мониторингови данни за видовия състав на птиците и извършен мониторинг на физико-химичните качества на вливащите се води. Тази дейност към този етап на проекта не е приключила и към момента няма финализирани и обобщени данни. Относно орнитофауната с изключение на вида малък воден бик др. птици не са гнездили в блатото. По отношение данните и изводите на физико-химичния анализ на водите, данните за р. Божурлушка показват наличието на високи показатели на биогенни вещества, и особено висока концентрация на азотосъдържащи съединения. Доклада още не обобщен на този етап, но тези данни подпомагат процесите за дизайна на възстановителните дейности на ЗМ Кайкуша и са заложени в предпроектното проучване


3. Пилотно преработване на биомасата от тръстика в еко-пелети, подходящи за използване в горивно-отоплителни инсталации и 3.1. Първично надробяване и транспорт на биомасата до мястото на преработка и 3.2. Преработка на биомасата
През март 2011 г. приключи основния добив и косене на биомаса от Кайкуша. На два транша бяха окосени и балирани около 10-15 тона биомаса на площ от около 20 декара. Малка част от биомасата (около 1 тон) бяха транспортирани до с. Лесидрен на около 150 км от Белене (най-близката инсталация за пелети, която се съгласи да произвежда пелети от биомаса от влажни зони) за да може през периода март-май, да бъдат извършени проби и тестове на място за производство от инсталацията в с. Лесидрен, които се оказаха успешни. Като последващо действие цялата биомаса беше транспортирана през април-май до Лесдирен за да може тя да бъде преработена и използвана за отопление през предстоящия сезон. За съжаление, биомасата все още предстои да бъде преработена в пелети, поради технически затруднения на фирмата АртПро, и невъзможността ЧЕЗ да осигури и прокара индустриален ток (трифазен) с достатъчна мощност за нейните машини в предварителния срок до Юни месец. Това наложи сериозно забавяне със производството на пелети, като се очаква до края на проекта тази дейности да приключи. Възможни са и схеми на компенсация, които ще бъдат обсъдени с ПМП на ГЕФ преди приключването на финалната фаза. Биомасата е смляна и е прибрана на закрито и няма опасност тя да бъде унищожена или да изгние. При опитите и тестовете показаха че има м/у 15 и 30% загуби на тон добита биомаса спрямо тон преработена, т.е. на 10 тона биомаса очакванията е да се произведат около 7 тона пелети.


3.3. Качествен анализ

След преработването на основното количество биомаса в пелети, предстои още едно замерване на техните основни показатели, като горивност, калоричност, пепелно съдържание и др. Това ще бъде направено в независима енергийна лаборатория.


4. Експониране и популяризиране на резултатите от проекта в моделния район. Тази дейност се ръководи от WWF.

През април, 2011 г. се проведе успешно журналистическото пътуване където над 10 журналисти посетиха пилотния регион и се запознаха с теренните дейности и постигнатите резултати, което резултира в 5 публикации. Снимки, публикации и присъствен списък са приложени отделно. През месец Май се реализира и срещата със заинтересованите по темата за биомасата, като имаше над 40 представители от всички заинтересовани страни без изключения. Снимки, публикации и присъствени списъци са приложени отделно.

През първата част от 2011 г. местният сътрудник на WWF, е провела работни над 10 срещи със земеделски стопани, общински служители и представители на МСП във връзка с дейностите и целите на проекта и възможностите за всички страни. В резултат на което се обоснова и големия интерес на участниците.

През юни бяха проведени специално двудневно обучение на деца от региона за ползите от биомасата свързани с климатичните промени.

Предстои да бъде завършена и информационната брошура по проекта

5. Популяризиране ВЕИ и влажните зони на национално ниво и привличане на широка обществена подкрепа. Тази дейност се води изцяло от WWF.

В края на 2010 и началото на 2011 г. беше много активен сезон на политическо ниво. През това време се финализира Енергийната стратегия, случиха промените в закона за ВЕИ, протекоха обществените обсъждания на Националния план за действие за ВЕИ. През повечето от организираните срещи в парламента или на други места, темата за биомасата бяха обсъждани по време на дискусиите. Отчасти като резултат от намесата на WWF в проектозакона елемента биомаса е с много по-широк обхват от предходния.

Пак в същия момент имаше работни срещи с НДЕФ (националния доверителен екофонд) където в писмен вид дискусиите и възможността за финансиране бяха обсъждани. Като резултат от края на м. Септември 2010 НПО вече са бенефициенти по някои от мерките за финансиране там. Всичките становища са приложени отделно от отчета.
5.4. Популяризиране на проекта чрез тематични секции в Интернет страниците на WWF и на Природен парк Персина.

След финализирането на резултатите от проекта и готовите анализи и сметки, те ще бъдат качени на сайтовете на партньорите и популяризирани. На този етап има информация само за текущите дейности и тя основно за разположение на медиите.




  1. Произведени продукти

Към момента на изготвяне на отчета може да се посочат следните продукти:

- Внедрена и функционираща отоплителна инсталация с мощност (4,15 KW) - Изградена независима и функционираща фотоволтаична инсталация с мощност (0,23 KW)



- Поставени 4 информационни табла

- Проведени 10 срещи с местни заинтересовани представители на общини, земеделски стопани и МСП

- Проведен журналистически тур

- Проведен семинар и обучение за ползите от биомасата в гр. Плевен

- Добита 10-15 тона биомаса

- Данни от хидрохимичния мониторинг на р. Божурлушка

- Данни от мониторинга на есенната миграция на птиците в Кайкуша


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци

Много голям проблем се оказва малката мощност и количеството на пелетиращи инсталции, както и липсата на база за производство на пелети от биомаса в регион на р. Дунав в близост до ЗМ „Кайкуша”



  1. Принос към устойчивостта

    • Чрез съвместното планиране и осъществяване на дейности в обшия проект между WWF и ДПП Персина се затвърждава практиката на партньорство между НПО и държавните институции.

    • Чрез проекта се проправя труден път за инициираното на икономически механизми за възстановяване и опазване на биоразнообразието чрез ползването на локален енергиен ресурс.

    • Това е пилотен проект в новаторска област, който често се сблъсква с липсата на компетентност, както на регионално така и на национално ниво, но допринася за изграждането на такава особено на местно ниво.



  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им




  • Тежкия зимен сезон

Естествени метеорологични процеси, които повече от пет месеца не позволиха добива на тръстика от блато Кайкуша да започне


  • Липсата на капацитет за производство на биомаса в р. На Дунава. Кандидатстване пред ПМП на ГЕФ за финансиране на такава инсталация в района на Кайкуша.


IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.

Възможно е да се поиска отлагане на края на проекта заради невъзможността да се финализира производството на пелетите, което е пряко свързано с изплащането на този разход по бюджета на проекта



V. ПРИЛОЖЕНИЯ


  1. АНЕКС C: ФОРМУЛЯР ЗА ОТЧЕТ НА ДЕЙНОСТТА

  2. АНЕКС D: МЕЖДИНЕН ОТЧЕТ НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ СРЕДСТВА.

  3. Копия на фактурите подредени по номер, получател и дата.

  4. Извлечение от сметката на ВВФ с постъпилите средства от първия транш по договора.

Дата: 06.12.2011 г. Внесен от:



(Георги Сашков Стефанов)
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница