Относно: Изпълнението на инвестиционните проекти, включени в Оперативния план към Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България за периода 2006–2015 г от 1 януари до 31 декември 2007 година



Дата16.08.2017
Размер367.47 Kb.
#28142
ТипАнализ



ОБОБЩЕН ДОКЛАД

ОТНОСНО: Изпълнението на инвестиционните проекти, включени в Оперативния план към Националната стратегия за
интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България за периода 2006–2015 г. от 1 януари до 31 декември 2007 година

Мониторингът по изпълнението на проектите, включени в Оперативния план към Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата в Република България за периода 2006-2015 г. (Стратегията), обхваща периода от 1 януари 2007 г. до 31 декември 2007 г.



Основната цел е да бъде анализиран ходът на изпълнение на инфраструктурните проекти, да се изведат основните проблеми при тяхната реализацията и да се посочат мерки за преодоляването им.

Анализът съдържа агрегираните данни по сектори и e съставен на основа на представените през м. януари 2008 година отчети от компетентните министерства и ведомства, в т.ч. Министерството на транспорта, Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на икономиката и енергетиката, Министерство на земеделието и горите и от Фонд “Републиканска пътна инфраструктура”.


І. СЕКТОРЕН АНАЛИЗ
Обобщеният анализ на изпълнението на инвестиционните проекти от Оперативния план към Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България по сектори сочи следното:


  1. Сектор “Транспорт“

Включва следните секторни направления: републиканска пътна мрежа, ж.п. инфраструктура, пристанища и летища за обществен транспорт.

В сектора се изпълняват общо 60 проекта с обща индикативна стойност 3 515 млн. евро. До 31.12.2007 година осигурените средства възлизат на 1 107 млн. евро /31.5% от необходимите/. Усвоените средства са общо в размер на 901 млн. евро, в т.ч. през 2007 г. - 424 млн. евро. Тези обобщени данни сочат, че при годишното бюджетно планиране се договарят повече средства за инвестиции, които не са били усвоени в пълен размер. Паралелно с това се забелязва тенденция за значителен ръст при усвояването в сравнение с минали периоди /виж Приложение № 1 и Приложение № 2/.



1.1.“Републиканска пътна инфраструктура“

Общият брой на планираните за реализация национални програми и проекти е 24. Планираните индикативни инвестиционни разходи за изпълнение на проектите и програмите за пътния сектор са в размер 1 631 млн. евро - 46% от индикативните разходи в целия транспортен сектор. Осигурените до момента средства са в размер на 480.6 млн. евро /29.4% от общо необходимите/, в т.ч. за 2007 г. - 171 млн. евро. Общо усвоените средства са в размер на 439. млн. евро, в т. ч. през 2007 г. - 136 млн. евро.


а/ Проектите с добро изпълнение през 2007 г. в сектор “Пътища” са:

1. Автомагистрала "Тракия" – в направлението “Карнобат - Бургас” – 35.3 км.;

2. Рехабилитация и частична реконструкция на пътния участък “Симитли - Разлог”, с дължина 36.3 км. - частично въведен в експлоатация;

3. Рехабилитация на участъка ”Даскалово - Дупница”;

4. Строителство на втора тунелна тръба при гр. Дупница;

5. Рехабилитация и частична реконструкция на пътен участък “Соколовци - Смолян - Средногорци”, с дължина 31 км.;

6. Програма “Транзитни пътища III” - рехабилитирани са 245 км. републиканска пътна мрежа;

7. Програма “Транзитни пътища IV” - рехабилитирани са 354 км. участъци от републиканската пътна мрежа.


б/ Изостават в сравнение с планирания график следните обекти:

1. Строителство на автомагистрала”Люлин” – Софийски околовръстен път – пътен възел “Даскалово”, с дължина 19.14 км. Забавянето се дължи на продължителната процедура, свързана с отчуждения, бавната мобилизация на изпълнителя и известни слабости в организацията на строителните дейности. За компенсиране на просрочения график изпълнителят е мобилизирал допълнителни ресурси и е започнат непрекъснат многосменен цикъл на работа. Закъснението може да бъде компенсирано и проектът да бъде приключен в рамките на срока по Финансовия меморандум от 31 декември 2010 година;

2 Автомагистрала “Марица” - участък “Харманли – Любимец”, с дължина 16.6 км.;

3. Строителството на подходен път “Рудозем – границата - Гърция”, с дължина 8.5 км. Обектът е в строителство, с официално удължение на строителния договор от 12 месеца /срок на завършване – м. юни 2008 г./. Основни причини за забавяне са промяна на проектното решение във връзка с констатирана неустойчивост на откосите и промяна на вида и характера на новото ГКПП. Няма още разрешение на иска на изпълнителя за ревизия на единичните цени и включване на допълнителен бюджет към строителния договор. Завършване на строителството– м. септември 2008 г.;

4. Строителството на пътен участък “Малко Търново – ГКПП с Турция” и доизграждане на обхода на гр. Малко Търново. Обектът е в процес на строителство. Констатирано е забавяне, свързано с отчуждителната процедура в участъци, разположени в горски масиви, както и недостатъчните ресурси от страна на строителя през първия етап от строителството на обекта. Закъснението може да бъде преодоляно и обектът да завърши в планирания срок – м. март 2009 г.;

5. Рехабилитация на пътен участък ”Разлог – Банско – Г.Делчев – Садово”, с дължина 58 км. Основна причина за забавяне са сериозните финансови проблеми на строителя. За периода на оригиналния договор (30 март 2007 г.) бяха изпълнени малка част от планираните строителни работи. Въпреки повишения темп на работа след средата на 2007 г., под съмнение е способността на изпълнителя да завърши обекта в рамките на разплащателния срок, определен във финансовия меморандум– м. юни 2008 г. Няма още разрешение на иска на изпълнителя за ревизия на единичните цени и включване на допълнителен бюджет към строителния договор.

6. Рехабилитация на пътен участък “Плевен - Никопол”, с дължина 44.7 км. Обектът е в процес на строителство. Има известно забавяне, свързано с отчуждителната процедура в участъка “Дебово – Никопол”, с дължина 17 км. Към настоящият момент строителят не е започнал изпълнение на асфалтовите работи, поради проблеми с осигуряване на материали. Закъснението може да бъде преодоляно и обектът да завърши в първоначалния срок – м. март 2009 г.

7. От програма “Транзитни пътища IV” - Рехабилитация на участъците “Луковит – Ябланица”, “Коритна – Севлиево – В. Търново” и “Дебелец – Габрово”, с обща дължина 94.6 км. Времетраенето на строителните дейности по проекта е 24 месеца, с краен срок за изпълнение на работите 08.06.2008 г. Констатирано е известно изоставане от предварително представения график. Основните причини са свързани със следните проблеми: в обхвата на проекта по програми на МРРБ се реализира подмяна на главните водопроводни мрежи в селата Български извор и Брестница. Това наложи изчакване завършването на реконструкциите преди изпълнение на асфалтовите работи. В обхвата на участъка „Дебелец – Габрово” в проекта е предвидено изграждане на трета лента, чието местоположение попада в защитена територия. Стартирана е процедура по ОВОС, която забавя изпълнението на строителството. Двукратно е препроектирано кръстовище в с. Златна Панега с цел подобряване на безопасността на движението.
в / В процес на подготовка за стартиране са:

1. Строителство на АМ “Струма” - изготвени са техническите проекти за участъка в направлението „Долна Диканя – Дупница”, с дължина от 16.78 км., и участъка „Сандански – Кулата”, с дължина от 15 км. Докладът по ОВОС е одобрен от МОСВ с Решение от 15.01.2008 г. Подготвени са парцеларните планове. В процес на подготовка е апликационната форма за финансиране.

2. Строителство на АМ “Марица”- от км. 5 до км. 72” - изготвени са техническите проекти за всичките участъци /4 лота/. Допълнението към ОВОС е одобрено от МОСВ с Решение от 06.12.2007 г. Отчуждителните процедури са в ход след одобрението на РМС от 22.11.2007 г. Тръжните процедури за строителство и строителен надзор ще стартират през м. март-април 2008 г. В процес на подготовка е апликационната форма за финансиране на проекта от Кохезионния фонд.

3. Връзка на АМ “Хемус” със Северния околовръстен път /СОП/ - изготвен е техническият проект. Допълнението към ОВОС е одобрено от МОСВ с Решение от 08.11.2007 г. Тръжните процедури за строителство и строителен надзор са приключени. Отчуждителните процедури са в ход след одобрение на РМС от 22.11.2007 г. Апликационната форма за финансиране на проекта от Кохезионния фонд се разглежда от експерти от Инициативата JASPERS.

4. Рехабилитация на участъка ”Кърджали – Подкова” - изготвен е техническият проект. Допълнението към ОВОС е одобрено от МОСВ с Решение от 06.12.2007 г. Тръжните процедури за строителство и строителен надзор са приключени. Отчуждителните процедури са в ход /РМС от 22.11.2007 г./. Апликационната форма за финансиране на проекта от Кохезионния фонд е в процес на подготовка.

5. Рехабилитация на пътен участък в направлението „Ямбол – Елхово” /България - Турция/. Проектът включва рехабилитация на пътен участък с дължина 31 км., с индикативен бюджет – 11 млн. лв. Проектът има пълна проектна готовност, не е предмет на отчуждителни процедури. Предстоят провеждане на тръжни процедури, вероятно начало на строителството – м. октомври 2008 г.

6. Рехабилитация и частична реконструкция на участък „Чепеларе – Соколовци”, вкл. обход на гр. Рудозем. Проектът включва рехабилитация на пътен участък с дължина 14 км. и изграждане на обход на
гр. Рудозем – 6 км., с индикативен бюджет – 13,2 млн. лв. Проектът има пълна проектна готовност, отчуждителните процедури са пред завършване – края на м. април 2008 г. Предстоят провеждане на тръжни процедури, вероятно начало на строителството – м. октомври 2008 г.
г/ Основни проблеми, които възникват в хода на изпълнението са: продължителната по време отчуждителна процедура; съдебното оспорване на обезщетенията за отчуждаване на имотите; необходимост от допълнителни финансови средства за отчуждаване на засегнатите имоти; форсмажорни обстоятелства - свлачищни процеси, непроучени културно-исторически паметници; неефективна организация от страна на изпълнителите и др.
1.2. Секторното направление “Ж.п. инфраструктура” е второто направление с планирани високи инвестиционни разходи. Общият брой проекти е 32, индикативният размер на инвестициите е 1 375 млн. евро /39% от общите разходи в сектора/. До момента са осигурени 270 млн. евро /19.6% от необходимите средства/, усвоени са общо 152 млн. евро, в т.ч. през 2007 г. - 69 млн. евро.
а/ Проекти с относително добро изпълнение през 2007 г. са:

1. Неотложно трайно възстановяване на наводнена железопътна инфраструктура – завършени 8 проекта;

2. Удвояване и елeктрификация на ж.п. линията “ Карнобат-Синдел";

3. Подновяване на 18.5 км. ж.път между гарите “Роман - Кунино” и “Бутово - Павликени";

4. Рехабилитация на “Ж.п. гара Русе” - удължаване на пешеходен подлез;

5. Подготовка на проект за модернизация на ж.п. линията ”Видин - София”;

6. Подготовка за рехабилитация на ж.п. линия “Пловдив - Бургас” и “Мездра - Горна Оряховица”.
б/ Изостава изпълнението на най-значимите проект в ж.п. сектора, а именно:

1. Реконструкция и електрификация на ж.п. линия “Пловдив - Свиленград” и оптимизиране на трасето за скорост 160 км./ч.;

2. Изграждане на нов комбиниран (пътен и железопътен) мост на р. Дунав при градовете Видин и Калафат;

3. Интермодален терминал в района на гр. София – фаза 1;

4. Строителство и възстановяване на проектните параметри на ж.п. линията “София - Карлово - Зимница”;

5. Модернизация на ж.п. линия “София - Пловдив”.


в/ Основните проблеми в хода на изпълнението на проектите се свеждат до: продължителен процес на одобрение на тръжните документации; продължителна отчуждителна процедура; лошо качество на строителните и монтажните работи; закъснения на доставките и др.
Не са посочени конкретни мерки за преодоляване на проблемите независимо, че тези констатации се повтарят през цялата 2007 г. Няма оценка за рисковите проекти.
За 2008 г. е планирано да бъдат усвоени общо по програма “Транспорт” - 420 млн. евро, в т. ч. най-голям размер на инвестицонните разходи е насочен към секторното направление “Ж.п. транспорт” - 218 млн. евро, с което вероятно се цели да бъде наваксано изоставането от минали години.
1.3. Секторно направление “Летища за обществен транспорт“

Най-добро е изпълнението на тази инвестицонната програма. Включва 1 проект /летище “София”/, с обща индикативна стойност - 210 млн. евро, усвоени са 159.8 млн. евро /71% от планираните инвестиционни разходи/, в т.ч. през 2007 г. - 40 млн. евро.

Проектът е въведен в експлоатация през 2007 г. Остават за изпълнение довършителни работи и реализацията на проекти, свързани с вертикалната планировка.

Основни проблеми, възникнали в хода на изпълнението: удължаване срока на изпълнение и незадоволително качество на строителните и монтажните работи.
1.4. Секторно направление “Пристанища за обществен транспорт”

Включени са 3 проекта с обща индикативна стойност 298 млн. евро. Реализацията на инвестицонната програма е динамична, като до момента са осигурении 152.4 млн евро, усвоени 150.3 млн. евро /98.7% от осигурените/, в т.ч. през 2007 г. . 43.5 млн. евро.

а/ Проектът с много добро изпълнение е „Разширение на пристанище Бургас”.

б/ Изостава изпълнението на проектите:

1. Зимовник на АППД “Русе” при км. 491 на р. Дунав;

2. Подобряване навигацията на българо-румънския участък на р. Дунав, в участъка “Батин - Белене”.

в/ Основните проблеми, възникнали в хода на изпълнението се свеждат до непълноти в проектната документация, затруднения в съгласувателния процес по проектите с румънската страна, закъснение при изготвяне на документацията за провеждане на обществени поръчки, съдебно обжалване на избора на изпълнителя, неблагоприятните климатични условия, допълнителни разходи поради промяна на цените на основни суровини, непредвидени работи и др.



Не са посочени и предложени мерки за преодоляване на проблемите.
В заключение, броят на завършените (влезли в експлоатация) проекти и програми в сектора „Транспорт” е 12. В етап на реализация са 33 проекта, отчетени са общо 128 закъснели етапа. Най-много закъснения спрямо плановия график са отчетени на етапи “идентификация” (42.2%), “формулиране” (40.6%) и “реализация” (9.4%). Повечето закъснения са регистрирани при стартиране на дейностите (97%), което допускаме, че е свързано с нереалистичност в подхода на планиране. Фактическият срок на изпълнение при стартиралите проекти надвишава планирания срок средно приблизително с 8 месеца.
1.3. Обекти, реализирани чрез концесии

а/ Приключили и стартирали процедури за концесиониране

През 2007 г. влязоха в сила пет концесионни договора: за летище “Бургас” и “Варна”, за фериботен терминал “Силистра”, за пристанищни терминали “Балчик”, “Леспорт” и “Свищов”. Сключен е договор за предоставяне на концесия на пристанищен терминал “Оряхово”, част от пристанище за обществен транспорт “Лом”.

Проведена е процедура за предоставяне на концесия на пристанищен терминал “Видин - север”, фериботен комплекс “Видин”.

В процедура за предоставяне на концесия са: летище “Русе” и интермодален пристанищен терминал “Лом”.

Стартирани са подготвителни действия за предоставяне на концесия за следните проекти: пристанищен терминал “Сомовит”, “Созопол” и гражданско летище за обществено ползване “Горна Оряховица”, централна ж.п. гара “София” и централна ж.п. гара “Пловдив” /възложени са обемно–устройствени проучвания за двете гари/.

б/ Основните проблеми, които забавят извършването на подготвителни действия за концесиониране на летищата са: преговорите относно преуреждане собствеността на летище “Горна Оряховица”, реституционни претенции за някои от пристанищата; проблеми с общините относно собствеността и липсата на изготвени и одобрени генерални планове на пристанищата за обществен транспорт.

Не са посочени конкретни предложения за преодоляване на проблемите.
2. Сектор “Околна среда”

В сектора се изпълняват общо 116 проекта с обща индикативна стойност - 695 млн. евро, в т.ч. до края на 2007 г. финансовото осигуряване е в размер на 288.3 млн. евро /41.4% от планираното/, усвоените средства са в размер на 197.7 млн. евро /68% от осигурените/, в т.ч. през 2007 г. - 55.3 млн. евро /виж Приложение № 3 и Приложение


№ 4/.
Секторът обхваща три основни програмни направления:

2.1. ПрограмаИзграждане на инфраструктурата за пречистване и отвеждане на отпадните води” – включва 90 проекта с обща индикативна стойност 475 млн. евро, общият размер на осигурените средства е 151.4 млн евро /31.7% от индикативните разходи/, усвоените до момента средства са в размер на 95 млн. евро /62.9% от размера на осигурените сресктва, в т. ч. за 2007 г. - 40.5 млн. евро.

а/ Добро изпълнение през 2007 г. е реализирано по проектите:

1. Изграждане на ГПСОВ Горна Оряховица, Долна Оряховица и Лясковец, Етрополе, Велики Преслав, Дулово, Главиница и Средец;

2. Главни канализационни колектори за градовете Благоевград, Златоград, Троян, Лом и Твърдица;

3. Изграждане на канализацията на кв. Изгрев, гр. Добрич, гр. Дулово, гр. Долни Чифлик, канализация и водопровод в гр. Белене;

4. Реконструкция на канализацията на гр. Перник и вътрешната канализационна мрежа на гр. Гурково;

5. Изграждане на северен обходен колектор и съоръжения за прехвърляне на отпадните води през р. Марица и др.



б/ Изостава изпълнението на проектите:

1. Пречиствателни станции за отпадни води в басейна на р. Марица в гр. Стара Загора, Димитровград и Хасково, Благоевград Пазарджик, Созопол, Бургас – Меден рудник, Монтана, Попово, Севлиево и Търговище;

2. Изпълнение на интегрираните проекти за водния цикъл на гр. Балчик и гр. Смолян и подобряване на водния цикъл на гр. Шумен.
в/ Основните проблеми в хода на изпълнението са: недобро качество на проектите и тръжните книжа, препроектиране и повторно провеждане на тръжни процедури; слабости при сключване на договорите, което води до необходимост от анексирането им; доусъвършенствуване на оценителни доклади; актуализация или замяна на работни проекти в процеса на строителството; закъснение в подготовката и изпълнението на някои дейности, лоша организация на изпълнителите.

Друг основен проблем е липсата на Закон за водоснабдителните и канализационните услуги, с който да се регламентират проблемите със собствеността на водоснабдителните и канализационните системи, а оттам и отговорностите и ангажиментите на държавата, общините и търговските дружества по ВиК относно финансирането и изпълнението на проекти, касаещи изпълнението на канализационните системи /ПСОВ и канализационни мрежи/.


Не са посочени предприетите действия и не са предложени мерки за отстраняване на допусканите слабости. Няма оценка на риска от неизпълнение на проектите , които се финансират със средства по програма ИСПА.
2.2. “Изграждане и развитие на необходимата инфраструктура за третиране на отпадъците” - включва изпълнението на 24 проекта с обща индикативна стойност 152.06 млн. евро. Осигурените средства са в размер на 111 млн. евро /73.5% от необходимите/, усвоените средства са в размер на 97.3 млн. евро /87.6%/, в т.ч. през 2007 г. са усвоени около 10 млн. евро.
а/ Проекти с относително добро изпълнение през 2007 г.:

1. Изграждане на регионални депа в Карлово, Ловеч, Мадан, Оряхово,

с. Въглен, общ. Аксаково /рекострукция и модернизация/, Елхово, Разград /I етап/ и др.

б/ Изостава изпълнението на проектите:

1. Изграждане на регионални депа за битови отпадъци в Монтана, Силистра, Созопол, Златица, Смолян, Харманли;

2. Регионален център за управление на отпадъците – Кърджали.

в/ Основни проблеми, възникнали в хода на изпълнението: неизяснена собственост на терените, върху които ще се изграждат съоръженията за третиране на отпадъците; недостътъци в прединвестиционните проучвания /геоложки и др./; преработване на проектите; закъсняло внасяне на оферти от страна на фирмите; слабости при сключването на договорите, което води до преговори за анексирането им; дълги процедури по издаване на разрешителни за строеж и др. Закъснението в сроковете при планиране изграждането на някои от регионалните депа е свързано с подготовка на инвестиционните проекти и относително дългия процес за подготовка и одобрение на документите за кандидатстване за финансиране пред съответните фондове на ЕС. В такава ситуация се намират проектите с одобрено финансиране на техническа помощ по програма ИСПА на ЕС, за които предстоят процедури по одобряване на инвестиционни средства по линия на Кохезионния фонд, сключване на меморандуми за финансиране, процедури за избор на изпълнители и съответните одобрения. Съществуват и трудности при намиране на общи решения за сътрудничество на регионален принцип.

Не са предложени мерки за преодоляване на проблемите.
2.3. Програма “Доизграждане и рехабилитиране на инфраструктурата за питейно водоснабдяване”

а/ През 2007 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството изпълнява 2 проекта с обща индикативна стойност 67.8 млн. евро. Общо осигурените средства са в размер на 25.8 млн. евро /36.7% от необходимите/, от тях усвоените средства възлизат само на 5 млн. евро. Този хроничен недостиг от инвестиции в сектора ще генерира тежки бъдещи инвестиционни проблеми. Очевидно е, че е крайно наложително да се финализира проекто-закона за ВиК услугите, за да стартират реформите в сектора.



В тази посока са направени известни опити да се решат част от проблемите с изпълнението на: итегрираните водни проекти за Бургас - индикативна стойност 21 млн. евро, и проекта за Русе - 46.8 млн. евро, които са в процес на реализация. Планира се да бъдат завършени съответно в края на 2009 г. /Бургас/ и до края на 2010 г. /Русе/.

В процес на подготовка са и “Проект за развитие на общинската инфраструктура”, насочен към довършването на язовирите “Нейковци”, “Пловдивци” и “Луда Яна” и ” Студена “, в т.ч. довършване на пречиствателните станции за питейни води към тези язовири.


б/ Обекти изграждани чрез концесии

За планираните 6 обекта за изграждане и експлоатация на язовири за питейно водоснабдяване, които следва да бъдат осъществени чрез публично-частно партньорство /концесия/ няма представена информация за предприетите подготвителни действия по реализация на проектите.

Броят на завършените /влезли в експлоатация/ обекти в различните програми на сектор “Околна среда “ е 36. Отчетени са общо 231 закъснения по различните дейности. Най-много закъснения спрямо плановия график са регистрирани на етапи “формулиране” /45%/ и “реализация” /42%/.

Най-често споменаваните причини за закъсненията са проблемите, свързани с “процедиране, одобряване и влизане в сила на подробни устройствени планове, респективно парцеларния план при комплексния проект за инвестиционна инициатива, оценката на предложението по стандартизираната апликационна форма от компетентния орган и извършване на отчуждителни процедури за нуждите на проекта”.



Фактическият срок за изпълнение надвишава планирания за някои от етапите, като максималното удължаване е около една година в етап “реализация”.
3. Сектор „ Енергетика”

Министерството на икономиката и енергетиката подпомага и управлява 11 проекта и програми, включени в Оперативния план за изпълнение на Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България. Общата индикативна стойност на изпълняваните програми и проекти възлиза на 7 238.76 млн. евро, в т. ч. осигурените са в размер 2033 млн. евро /28% от необходимите/, усвоените до момента инвестиции са в размер на 1 754 млн. евро /86.2% от осигурените/, в т.ч. през 2007 г. са усвоени 527 млн. евро /виж Приложение № 5 и Приложение № 6/.

3.1. Основният проект в публичния сектор е “Проектиране и изграждане на хранилище за сухо съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ “Козлодуй”, с индикативна стойност - 53.9 млн. евро, до момента са усвоени 13.6 млн. евро, в т.ч. 2.67 млн. евро през 2007 г.

    Проектът се изпълнява със закъснение, поради проблеми с качеството на представената от изпълнителя документация.

    Предприети са следните действия: изпълнителят е представил актуализиран график за компенсиране на закъсненията, съгласно който към 09.01.2009 г. ще бъдат завършени дейностите в съответствие с първоначалния план. Това включва доставка в АЕЦ “Козлодуй” на 10 контейнера за съхраняване на отработеното ядрено гориво, достатъчни за двугодишна експлоатация на хранилището.


3.2. Програма “Проекти в реалния сектор”

Програмата включва 10 проекта с обща индикативна стойност -


7 184.8 млн. евро. Осигурените средства са в размер на 2012 млн. евро /28% от необходимите/, усвоените до момента средства възлизат на 1 741 млн. евро /86.5% от осигурените/, в т.ч. през 2007 г. са в размер на 524 млн. евро.
3.2.1. Програма за модернизация на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй” - включва 212 мерки за подобряване на безопасността, възможностите за експлоатация и надеждността на блоковете, с обща индикативна стойност - 491 млн. евро.

През 2007 г. са приключени 210 мерки от общо 212, като изпълнението на дейностите по всички мерки от началото на реализация на проекта е 99.1%.



3.2.2. Проект “Изграждане на заместваща мощност на площадката на ТЕЦ “Марица Изток 1”. Проектът се разработва от “AES – 3C Марица Изток 1”, ЕООД и предвижда изграждане на нова заместваща мощност от 670 MW на площадката на ТЕЦ “Марица Изток 1”. Общата стойност на проекта възлиза на 1100 млн. евро.

Планирано е инсталирането на основното и допълнително оборудване да приключи до края на 2009 г., а въвеждането на Блок 1 и Блок 2 в търговска експлоатация да бъде извършено съответно през м. юни 2009 г. и м. ноември 2009 г.

Към възложителя “AES” са постъпили искания за удължаване срока за реализация на проекта от страна на основния изпълнител “Алстом Пауър”, предвид форсмажорни обстоятелства /откриване на замърсена почва на площадката, неблагоприятни метеорологични условия/, забавяне при одобряването на документи от община Гълъбово и др.
3.2.3. Проект “Рехабилитация на блокове 1-4, изграждане на сероочистващи инсталации на блокове 1-4 и увеличаване на мощността на блокове 5 и 6 на ТЕЦ “Марица Изток 2”, ЕАД”. Проектът предвижда рехабилитация и изграждане на сероочистващи инсталации на блокове от 1 до 4 в ТЕЦ „Марица Изток 2”. Общата стойност на проекта възлиза на 190 млн. евро.

Към момента е приключена рехабилитацията на блокове 1 и 2.

Блокове 3 и 4 са спрени за рехабилитация, съответно на 12 юли 2007 г. и на 12 ноември 2007 г. Рехабилитацията на блоковете следва да приключи до 17 месеца от спиране на блоковете - първото тримесечие на 2009 г., при договорени срокове съответно - м. май 2008 г. и м. септември 2008 г.

Съществени закъснения са регистрирани при изграждане на сероочистващите инсталации, като се очаква да бъдат въведени в експлоатация за блокове 1 и 2 през втората половина на 2008 г. /договорен срок - м. декември 2007 г./, а за блокове 3 и 4 - първата половина на 2010 г. /договорен срок - м. септември 2008 г./.



Мерки във връзка с констатираните закъснения:

ТЕЦ “Марица Изток 2” ЕАД, с подкрепата на МИЕ, предприема всички възможни действия за компенсиране на натрупаното закъснение, вкл. начисляване на неустойки, промяна на организацията на работите от изпълнителя и пр.



Основните проблеми възникват в резултат на несъответствие с нормативните изисквания и добрите международни инженерни и строителни практики на работните проекти, предавани от изпълнителя, което възпрепятства последващото им одобрение от страна на възложителя; лоша организация и контрол на работата от страна на изпълнителя и доставка на некачествено оборудване.

3.2.4. Проект “Изграждане на сероочистващи инсталации на бл. 5 и 6 на ТЕЦ “Марица Изток 2”. Проектът включва изграждане на сероочистващи инсталации на блокове 5 и 6 на ТЕЦ “Марица Изток 2”. Общата индикативна стойност на проекта е 80 млн. евро. В ход е тръжна процедура за строителство. Всички подадени оферти съществено надхвърлят осигурения бюджет за проекта. В тази връзка, със съдействие на консултанта, към момента е преработено тръжното досие, с оглед на намаляване на цените, като се водят дискусии с ЕБВР за последващите стъпки, най-вероятно – повторно провеждане на процедурата. Повторното провеждане на процедурата ще забави започването на изпълнението на проекта с още минимум 6 месеца, но се очертава като единствена възможна опция за постигане на изпълнение в рамките на осигурения бюджет и възможните срокове. Очаква се изграждането на съоръженията да бъде постигнато до края на 2010 г.

3.2.5. Проект “Рехабилитация и модернизация на ТЕЦ “Марица Изток 3”. Проектът се разработва от „Енел Марица Изток 3”, АД - смесено дружество между „Енел” и „НЕК”, ЕАД, и предвижда рехабилитация на генериращите блокове на централата, които са с обща номинална брутна мощност 840 МW, както и изграждане на сероочистващи инсталации към тях. Общата стойност на проекта възлиза на 803 млн. евро. През 2007 г. проектът се изпълнява успешно, в съответствие с актуализирания график. Блок 2 е предаден от изпълнителя на 22.03.2006 г. и е въведен в търговска експлоатация. Работите по рехабилитация на Блок 1 са стартирали на 01.04.2006 г. и са приключени на 01.04.2007 г., като на 04.04.2007 г. са започнали дейностите по рехабилитация на Блок 3. Пускането в експлоатация на Блок 3 и спирането за рехабилитация на последния от 4-те блока е планирано за м. април 2008 г. Дейностите по проекта се планира да приключат през м. февруари 2009 г. с въвеждането на Блок 4 в експлоатация. След м. април 2008 г. през сероочистващите инсталации ще преминават димните газове, отделяни от всички работещи мощности в централата, респ. ще бъде постигнато пълно съответствие с екологичните изисквания.

3.2.6. Проект “Енергия 2 - рехабилитация и модернизация на електропреносната система”. Стойността на проекта е 153 млн.евро. Графикът за изпълнение на проекта предвижда той да приключи през 2007 г. Поради проблеми свързани с отчуждаване на земите е стартирана процедура за удължаване периода за усвояване на средствата до м. февруари 2009 г.

3.2.7. Изграждане на хидровъзел “Цанков камък”. Целта на проекта е застрояването на средния участък на каскада “Въча” и пълноценно усвояване на наличния хидроенергиен потенциал по поречието на р. Въча. ВЕЦ “Цанков камък” ще участва при покриване на върхови и подвърхови товари, регулиране на честотата и бърз резерв, при необходимост. Общата индикативна стойност на проекта е 220 млн. евро. Към момента е приключило изграждането на „Бетонов възел”, „Бетонов завод”, „Взривен склад”, „Отбивен тунел” и др., като строителни работи се извършват по дъговата куполна язовирна стена, ВЕЦ “Цанков камък”, с мощност от 75 МW, нов път между гр. Девин и с. Михалково.

В ход са преговори между възложителя „НЕК”, ЕАД и основния изпълнител за актуализиране на графика - приключване на дейностите през 2009 г., при първоначален план - 2007 г., предвид възникнали форсмажорни обстоятелства.


3.2.8. Проект “Рехабилитация на топлофикационната система на град София”. Основна цел е подобряване качеството на услугите, предоставяни от “Топлофикация - София”, АД. Общата стойност на проекта е 114 млн. евро, осигурени чрез държавно гарантирани кредити от финансови институции, безвъзмездна помощ по линия на Международен фонд “Козлодуй” и Програма ФАР, собствени средства на „Топлофикация - София”, АД.

Графикът за изпълнение е удължен до края на 2008 г., при първоначален план за приключване на дейностите - 2007 г.



3.2.9. Проект “Рехабилитация на "Топлофикация-Перник", ЕАД”. Проектът включва дейности по рехабилитация на елементи от топлопреносната система на гр. Перник, производствените мощности и прилежащо оборудване на дружеството. Общата стойност на проекта възлиза на 18 млн. евро, като финансирането се осигурява чрез държавно гарантиран кредит от Световната банка, безвъзмездна помощ от Международен фонд „Козлодуй” и собствени средства на „Топлофикация - Перник”, ЕАД. До края на м. март 2008 г.ще приключи изпълнението на проекта .

3.2.10. Проект “Междусистемен електропровод 400 кV п/ст.”Щип” /Р. Македония/ п/ст.“Червена могила” /Р. България/” Общата стойност на проекта е 50 млн. евро, осигурени от “Електростопанство” на Македония, посредством кредит от Европейската банка за възстановяване и развитие - в размер на 40,500 млн. евро, и собствени средства на инвеститорите - Македонската електропреносна компания и “НЕК”, ЕАД. Проектът е в процес на изпълнение. Очаква се съоръженията да бъдат въведени в търговска експлоатация през първата половина на 2008 г.

От общо 11 стартирали проекта в сектор “Енергетика”, 1 проект се намира едновременно на етап “формулиране” и на етап “реализация”. Това е проект "Проектиране и строителство на хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво – инженеринг”. Останалите 10 проекта в сектор “Енергетика” са в етап “реализация”.

Общо в сектор “Енергетика” са отчетени 7 закъснели етапа. Най-много закъснения спрямо плановия график са регистрирани на етап “финансиране” /42.8% от всички закъснения/.

Основни причини за закъсненията - възлагане на подробен устройствен план или комплексен проект за инвестиционна инициатива или генерален план с екологична оценка и предварително /прединвестиционно/ проучване или разработване и одобрение на идеен проект”.



Фактическият срок на изпълнение надвишава планирания срок за някои от етапите, като максималното регистрирано удължаване е 2 год. и 8 месеца. То е отчетено на етап “финансиране” на проект “Изграждане на сероочистващи инсталации на блокове 5 и 6 в ТЕЦ “Марица изток 2” ЕАД”.
3.3. Програма “Проекти за осъществяване чрез Публично-частно партньорство – за периода 2006-2015 г.” - включени са 3 проекта.

3.3.1. Кредитна линия за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници

Финансира се по споразумение за безвъзмездна помощ в размер на 25,2 млн. евро, генерира и кредитен ресурс от ЕБВР в размер на 105 млн. евро. Кредитната линия се администрира от ЕБВР. Кредитната линия се изпълнява успешно. Към 31.12.2007 са одобрени 94 проекта на обща стойност  102.5 млн. евро, за които са предоставени заеми на обща стойност 64.8 млн. Завършени и въведени в експлоатация са 60 проекта.



Очаквани резултати : след въвеждане в експлоатация на всички кредитирани проекти очакваната икономия на електроенергия и топлоенергия ще бъде съответно 57,400 MWh/год. и 579,000 GJ/г, проектите ще генерират годишно над 425,000 MWh електрическа енергия и над 615,000 MWh топлинна енергия, както и над 463,000 тона намаление на емисиите на въглероден двуокис. Одобрено предложение за бъдещо финансиране с допълнителни 24 млн. евро безвъзмездна помощ от МФК и 100 млн. евро кредитен ресурс от ЕБВР за продължаване работата на кредитната линия /на 18.12.2007 г. 14-та Асамблея на Контрибуторите/.

3.3.2. Кредитна линия за енергийна ефективност в жилищни сгради Финансира се по споразумение за безвъзмездна помощ в размер на 14.6 млн. евро, с допълнителен кредитен ресурс от ЕБВР в размер на 50 млн. евро. Към 31.12.2007 са одобрени 13 812 проекта, за които са предоставени заеми за над 20 млн. евро с безвъзмездна помощ от МФК в размер на 3,5 млн. евро.

Очаквани резултати : Икономия на електроенергия от изпълнените до момента кредитирани проекти с енергоефективни мерки е 94 908 MWh/год., спестените емисии на CO2 са  138 521 тона/год. Постигнато принципно одобрение за бъдещо финансиране с допълнителни 10 млн. евро безвъзмездна помощ от МФК и 35 млн. евро кредитен ресурс от ЕБВР за продължаване работата на кредитната линия/на 18.12.2007 г. 14-та Асамблея на Контрибуторите на МФК/.
3.4. Програма “Проекти в реалния сектор в процес на подготовка за изпълнение през 2007-2015 г.” Програмата включва следните проекти: 8 енергийни инфраструктурни проекта с национално значение за изграждане на нови мощности, създаване на алтернативни маршрути за пренос на суров петрол и диверсификация на газовите доставки, на обща индикативна стойност 11 млрд. евро, а именно:

Основните цели:

  • Повишаване степента на гарантиране сигурността на енергийните доставки, посредством диверсификация на маршрутите и източниците;

  • Превръщане на Република България в енергиен център за региона на Югоизточна Европа (ЮИЕ), и определянето й като значим фактор на европейско ниво по отношение преноса на енергийни ресурси, както и производството и преноса на електроенергия.

3.4.1. Изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ “Белене” Проектът предвижда поетапно изграждане и въвеждане в експлоатация на два нови ядрени блока, с мощност 1000 МВт всеки . Обща индикативна стойност е около 4 млрд. евро.. За изпълнител е избран ЗАО „Атомстройекспорт”. В ход са процедури за избор на стратегически инвеститор.



    През 2007 г. Министерският съвет одобри предоставянето на държавна гаранция за Проекта в размер на 600 млн. евро. Предвижда се кредитният ресурс да бъде осигурен от ЕВРАТОМ и Европейска инвестиционна банка.

    Предприети са активни действия от МИЕ във връзка с процеса по нотификацията на проекта пред Европейската комисия. На 07.12.2007 г. е получено положително становище от ЕК.



    Целият обем работи по проекта е разделен на два етапа:

    Първи етап – започва през 2008 г., като включва изпълнение на дейности по извършване на основния обем от подготвителни работи, в т. ч. подробно изследване на строителните конструкции и оборудването на площадката на АЕЦ “Белене”, разработване на технически проект, разпределение на заявките за оборудването /корпуса на реактора, парогенератори и др./ и подписване на договори с подизпълнители; Предвижда се в началото на 2008 г. да бъде подписан Основния договор с изпълнителя, при приключване на преговорите между „НЕК” ЕАД и ЗАО „Атомстройекспорт”. Предстои също така, да бъдат завършени процедурите за избор на стратегически инвеститор и водеща структурираща и организираща банка.

    Втори етап – ще стартира след приключване на подготвителните работи и следва да приключи в края на 2015 г., като включва комплекс от строителни, монтажни и пусково-наладъчни работи, свързани с изграждането на централата.



3.4.2. Проект „Изграждане на нефтопровод Бургас-Александруполис” Общата индикативна стойност на проекта е около 1 млрд. евроНа 15 март 2007 г. в Атина е подписано Споразумение между Правителството на Руската Федерация, Правителството на Република България и Правителството на Гръцката Република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода „Бургас – Александруполис”.

През м май 2007 година тристранното междуправителствено споразумение за сътрудничество в строителството и експлоатацията на нефтопровода е ратифицирано от Народното събрание на Република България, на 17.04.2007 г. от Парламента на Република Гърция и на 23.05.2007 г. от Държавната дума на Руската федерация.

Местната компания „Проектна компания нефтопровод Бургас–Александруполис БГ” АД е регистрирана в Софийски градски съд.

На 15.11.2007 г.в Атина е подписан тристранен протокол, третиращ въпросите за защита правата на миноритарните акционери, мястото за регистрация на Международната проектна компания и гаранциите относно запълняемостта на тръбопровода.

На 18.12.2007 г. в Москва е подписано споразумението за създаване на Международната проектна компания с решение за регистрация на компанията в Холандия.

3.4.2. Проект АМБО – изграждане на нефтопровод „Бургас-Скопие-Вльора” Общата индикативна стойност на проекта, определена на база проучване на Американската агенция за търговия и развитие през 2000 г., е в диапазона от 1,3 млрд. щ. долара до 2,2 млрд. щ. долара. Фактическата стойност е в зависимост от цената на стоманените тръби и дължината на трасето през Македония. На 31.01.2007 г. България, Македония и Албания подписват конвенцията за експлоатация на петролопровода Бургас-Вльора, като същата е ратифицирана със закон на 31.05.2007 г. от Народното събрание на Република България. Предвижда се нефтопровода да бъде изграден в рамките на 4 години и през 2011 г. съоръжението да бъде пуснато в експлоатация. На 04.10.2007 г. българското правителство одобри точката, (в района на ГКПП Гюешево) където петролопроводът ще пресича българо-македонската граница. В ход е проучване на възможности за решаване на един от ключовите проблеми, стоящи пред реализацията на проекта, а именно получаване на гаранции от петролни компании, които да гарантират доставките на количества петрол, които ще напълнят тръбата.


3.4.3.“Проект НАБУКО - изграждане на газопровод от Каспийския регион, Иран и Близкия Изток през Турция, България, Румъния и Унгария за Австрия, а оттам и за страните от Централна и Западна Европа”

Основна цел: Реализация на проекта ще даде възможност за свързване на Каспийския регион и Близкия изток /които, съвместно, са вторият по конвенционални запаси на природен газ регион в света/ с Европейския газов пазар.

Индикативната стойност на проекта е 4,6 млрд. евро, което ще бъде осигурено от страните, участници чрез газовите им компании и привлечено финансиране от международната компания Nabucco Gas Pipeline International GmbH. Проектът ще се осъществява от Nabucco Gas Pipeline International GmbH – компания, регистрирана на 12 октомври 2005 г., която осигурява финансирането и ще осъществява експлоатация на съоръженията в качеството си на преносен оператор. Страни-партньори по Проекта са: „Булгаргаз” ЕАД /България/, Botas /Турция/, Transgaz S.A. /Румъния/, MOL Natural Gas Transmission Pls /Унгария/ и OMV Gas GmbH /Австрия/.

На 28 юни 2005 г. страните-партньори подписват Споразумение за съвместна дейност, което урежда принципите на деловите отношения и начините за вземане на решения от партньорите. На 26.06.2006 г. във Виена е подписана декларация от страните-участници /Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия/ в проекта за ускоряване на търговската, регулаторната и законодателната дейност.

Инициирани са преговори с потенциални доставчици на природен газ както и разговори с международни финансови институции. В ход са и преговори с RWE и Gaz de France за приемане на нов/и/ акционер/и/ в проектната компания.

Необходимите документи за регистриране на Националната Набуко компания са одобрени и подписани от Изпълнителния директор на Nabucco Gas Pipeline International GmbH и на 14 септември 2007 г. и са внесени в Софийски градски съд. На 24.10.2007 г. в Софийски градски съд е регистрирана местната компания „Набуко Газ Пайплайн България

За европейски координатор на проекта Набуко е избран г-н Йоханес ван Арстен – бивш външен министър на Холандия. На 17.10.2007 г. е проведена среща между министъра на икономиката и енергетиката г-н Петър Димитров и г-н ван Арстен. В ход е процедура по съгласуване на проекта за междуправителствено споразумение от Министерството на външните работи.

На 20 декември 2007г. е подписан договор със спечелилия тръжната процедура за избор на консултант на Международната Набуко компания по изготвяне на техническия проект /Главен проектант/ кандидат - Penspen Ltd.

Очаква се строителството на газопровода да стартира през 2008 г., а съоръжението да бъде готово през 2011 г.


    3.4.4. Проект „Южен поток”

    Индикативната стойност на газопровода е около 10-12 млрд. евро.

    На 23.06.2007 г. в Рим е подписан меморандум между „Газпром” и италианския концерн ENI за строителство и експлоатация на газопроводната система „Южен поток”, която ще минава по дъното на Черно море и ще доставя природен газ в Италия. Очаква се транспортираното синьо гориво да бъде добивано от ENI в Казахстан, а също така по тръбата най-вероятно ще тече и средноазиатски газ, купуван от „Газпром”.

    Трасето на „Южен поток” ще започва от руското крайбрежие, преминавайки след това по дъното на Черно море и пресичайки впоследствие територията на България. Проектът е част от споразумението между ENI и Газпром, постигнато през ноември 2006 г. Двете компании ще направят необходимите технически и икономически проучвания, а също така ще анализират конкретните политическа и регулаторна рамки на страните през които ще премине трасето. ENI и Газпром ще извършат пазарните проучвания, за да оценят пазарните възможности по отношение възможните варианти на трасета на тръбопровода и потенциалните пазари, до които той ще достига.

    С оглед гарантиране на финансовата жизнеспособност на проекта, Газпром ще гарантира доставките на природен газ за запълване капацитета на тръбата.

    На 08.11.2007 г. е подписано съвместно заявление от министъра на икономиката и енергетиката на Република България г-н Петър Димитров и министъра на промишлеността и енергетиката на Руската Федерация г-н Виктор Христенко за оказване на подкрепа при изграждане на транзитната газопроводна система „Южен поток”.

    През м. януари 2008 г. е подписано Междуправителствено споразумение по проекта по време на визитата на президента на Руската Федерация г-н В. Путин в София




4. Сектор „Граничен ветеринарно-медицински контрол” и „Хидромелиоративни обекти”

Министерството на земеделието и горите е ангажирано с изпълнението на 11 проекта, включени в Оперативния план за изпълнение на Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България.

Завършени и въведени в експлоатация през 2006 г. са ветеринарно инспекционните пунктове Варна, Бургас, Калотина, Гюешево, Брегово и Златарево”.

Обща индикативна стойност на проектите в сектора възлиза на 129,4 млн. евро.

През 2007 г. се работи по 2 проекта в т. ч. :

1.“Изграждане на предприятие за преработка на животински отпадъци”. В процес на изпълнение са дейностите от етапите “идентификация” и “формулиране” на проекта.

През 2007 г. се извършва проектирането, съгласуването и одобряването на проекта. За 2007 г. от планираните 616.5 хил. евро, са са усвоени 411 хил. евро или усвояване 66.7 %..



2. “Язовир “Раков дол”

По проекта “Язовир “Раков дол” са извършват подготвителни и проучвателни дейности.



3. По останалите 7 проекта от Оперативния план в ресора на Министерство на земеделието и горите, главно в областта на хидромелиорациите, няма отчетено изпълнение за 2007 г.

II. ИЗВОДИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ
От анализа на изпълнението на проектите и програмите в оперативния план могат да се направят следните констатации, изводи и предложения:
1. Констатации:
1.1. Общият брой на включените в Оперативния план към Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България за периода 2006-2015 г. програми и проекти е 188 /виж Приложение № 7 и Приложение № 8/.
1.2. През 2007 г. в процес на изпълнение са различни етапи и дейности по целия пакет от 188-те програми и проекти.

1.3. Общата индикативна стойност за цялостното им изпълнение е в размер на 11 450.9 млн. евро.


1.4. Общо осигурените средства са в размер на 3 429.7 млн. евро /около 30% от планираните инвестиционни разходи/.
1.5. Общо усвоените средства са в размер 2 854.7 млн. евро /83.3% от осигурените средства - относително високо усвояване, предвид проблемите, които възникват в процеса на реализацията.
1.6. Само за 2007 г. осигурените средства са в размер на 1 292 млн. евро /45.3% от общо осигурените до момента/.
1.7. От осигурените средства в размер на 1 292 млн. евро, през 2007 г. усвоените са в размер на 850.7 млн. евро, т.е. през миналата година са усвоени 66% от средствата. Де-факто само за една година е постигнат значителен ръст в усвояването в сравнение с предшествуващите периоди. За относително кратък срок е реализирана една динамична инвестиционна програма.
1.8. За 2008 г. планираните средства за инвестиции са в размер на 1022 млн. евро, т.е. има намаление с 23.7% спрямо 2007 г.
2. Изпълнение - изводи:
2.1. Наблюдаваните 188 проекти се характеризират с различен етап от инвестиционния цикъл на изпълнение. Коректно е да се отбележи, че има много проекти, които са стартирали доста преди 2005 г., като има и парадоксални случаи - автомагистрала "Марица" в направлението “Любимец - Капитан Андреево” е стартирала преди 21 години - през1986 г.
2.2. Средният срок за изпълнение е 4 години и 9 месеца, минималният е 8 месеца /за проектите за неотложно трайно възстановяване на наводнената ж.п. инфраструктура/.

2.3. Броят на завършените и въведени в експлоатация проекти е 48, в т.ч. 36 проекта в сектора “Околна среда” и 12 проекта и програми в сектора “Транспорт”.

2.4. Относително забавяне при изпълнението на различните етапи от проекта се констатира при всички етапи: “формулиране”, “идентифициране”, “финансиране” и “реализация”.
2.5. Основните причини за нарушаване на предварително планирания график, посочени от възложителите, са:


  • изработване и одобрение на подробните устройствени планове /или комплексен проект за инвестиционна инициатива/;

  • възлагане, изработване и одобрение на предварително /прединвестиционно/ проучване или идеен проект;

  • възлагане на ОВОС, разработване на ОВОС и издаване на решение по ОВОС;

  • разглеждане и одобрение на предложенията на бенефициентите по апликационната форма от компетентния орган /МОСВ/;

  • съдебното обжалване на цената на отчуждените имоти, тръжните процедури;

  • промяна предназначението на земята за целите на проекта;

  • извършване на отчуждителни процедури;

  • изпълнение на договорните задължения /строителството/.

Всички институции подчертават, че в най-голяма степен закъсненията се дължат на недостатъчно добре извършените подготвителни действия по различните етапи и дейности и в много по-малка степен са резултат от лошата организацията при реализацията на строителството.


2.6. Коректно е да се отбележи, че някои от закъсненията и удължаването на сроковете за изпълнение, в т.ч. и най-драстичните от тях, са характерни за сложните проекти, с продължителен срок на подготовка и реализация, при което е възникнала необходимостта от актуализиране на документацията поради промяна във фактическата обстановка - например препроектиране или разработване на нов ОВОС, форсмажорни обстоятелства, предизвикани от природни бедствия /наводнения и др./.
2.7. Възникват проблеми, произтичащи от реализация на проектите, които имат трансграничен характер, като например проектът "Нов комбиниран /пътен и железопътен/мост над р. Дунав при градовете Видин – Калафат" и проектът “Подобряване на навигацията в българо- румънския участък на р. Дунав – “Батин- Белене”.

2.8. Съществени проблеми са възникнали и при изпълнението на някои от проектите, съ-финансирани по програма ИСПА Като най-проблемни от тях се очертават:



  • “Реконструкция и електрификация на ж.п. линия “Пловдив - Свиленград” и оптимизиране на трасето за скорост 160 км./ч.”;

  • “Изграждане на нов комбиниран (пътен и железопътен) мост на р. Дунав при градовете Видин и Калафат”;

  • “Строителство на автомагистрала “Люлин” – Софийски околовръстен път – пътен възел Даскалово”;

  • “Изграждане на сероочистващи инсталации на бл. 5 и 6 на ТЕЦ “Марица Изток 2”;

  • “Пречиствателни станции за отпадни води в гр. Стара Загора, Димитровград и Хасково, гр. Бургас – “Меден рудник”, гр. Монтана и гр. Търговище”;

  • “Регионален център за управление на отпадъците – Кърджали” и др.

Някои от тях се оценяват от Европейската комисия като критични, но не са посочени мерки за преодоляване на проблемите.


2.9. Основните проблеми с цикъла на управление на проеките са свързани с недостатъчния административен капацитет, който може да носи отговорност за изпълнение на различните етапи от инвестиционния процес. Най-често споменаваните причини са:

  • дълги срокове за провеждане на подготвителните процедури;

  • недобро качество на предпроектните проучвания, проектите и тръжните книжа, водещо до препроектиране и повторно провеждане на тръжни процедури;

  • закъснения при изготвяне на документацията за провеждане на обществени поръчки;

  • продължителен процес на одобряване на тръжната документация /в т.ч. и по причини на забавяне на одобрението от страна на Делегацията на Европейската комисия/;

  • слабости по отношение на сключените договори, което води до преговори за анексирането им и др.

2.10. Посочени са и проблеми, адресирани към участниците в тръжните процедури и изпълнителите на проектите, като например:



  • закъсняло внасяне на оферти;

  • несъответствие на работните проекти с нормативните изисквания;

  • препроектиране и замяна на работни проекти;

  • лоша организация на строителството;

  • недобро качество на строителните и монтажните работи и др.

2.11. Следва да се отбележи, че няма никакво изпълнение по значимите за икономическото развитие на страната програми: “Изграждане на язовири за питейно водоснабдяване чрез концесии” /МРРБ/ и “Предпазване на вредното влияние на водите и съоръжения за доставка на вода за напояване“ /МЗП/. Според нас този факт може да формира в бъдеще сериозни структурни отраслови проблеми, които да генерират последствия за икономическото развитие на страната в дългосрочен план. Необходими са спешни структурни действия за старитиране на реформи в двата сектора и за насочване на инвестиционни ресурси, включително и чрез публично-частните партньорства в тези секори.


2.12. Следва да се отбележи, че само в сектора „Транспорт” се констатира политика за прехвърляне на част от отговорностите на публичния сектор към частния. Отчетените резултати от този процес са добри. Очевидна е необходимостта от разширяване сферата на влияние на публично-частните партньорства и в други сектори от икономиката.
В заключение следва да се отбележи, че в отчетните доклади, с изключение на сектора “Енерегетика” и от транспортния сектор “Републиканска пътна инфраструктура”, не са предложени конкретни мерки за преодоляване на констатираните проблеми, които се повтарят повече от година в отчетните доклади.

3. Предложения:

За преодоляване на част от горепосочените проблеми, считаме за целесъобразно да предложим следното:



3.1. Компетентните ведомства в опредлени срокове да предложат конкретни мерки за решаване на възникналите проблеми, за да се ускори реализацията на програмите и проектите. Тези мерки следва да обхванат:

а/ Предложения за промени в Закона за държавната собственост за постигане на необходимата бързина при отчуждаването на имоти – частна собственост, засегнати от реализация на инвестиционните проекти с национално значение.

б/ Административни мерки, насочени към подобряване процеса по подготовка на проектите в публичния сектор, в т.ч.:

  • привличане в администрацията на специалисти с професионален опит, което да обезпечи процеса, свързан с администриране подготовката и провеждането на процедурите за възлагане на обществените поръчки за проектиране, за строителство и за осъществяване на ефективен контрол по изпълнението на сключените договори;

  • повишаване на административния капацитет чрез задължително обучение и квалификация на държавните служители, работещи в областта на инвестиционното планиране, проектиране и строителството, с акцент върху програмното обучение;

  • повишаване контрола върху дейността на държавните служители, извършващи подготовката и провеждането на процедурите за възлагане на обществените поръчки за проектиране и строителство, и извършващи контрол за изпълнение на договорите.

3.2. Организационни мерки за компенсиране на закъсненията от възложителите и изпълнителите, в т.ч.:

  • разработване на план за действие по конкретни проекти с цел компенсиранe или намалявяне на констатираните закъснения, като особено внимание се обърне на проектите, финансирани по програма ИСПА, чиито срокове изтичат през 2010 г.;

  • повишаване на договорната отговорност за качеството на тръжните документи, качеството на строителството и сроковете за доставки чрез увеличаване размера на неустойките за неизпълнение и предвиждане на адекватни обезпечения за неизпълнението;

  • повишаване на контрола по изпълнение на договорите и ефективно прилагане на механизма на неустойките за осигуряване спазването на договорните задължения на изпълнителите.

София, м. февруари 2008 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница