П р о г р а м а по икономикс



Дата14.03.2018
Размер158.39 Kb.
#62849


Б Ъ Л Г А Р С К А А К А Д Е М И Я Н А Н А У К И Т Е

ИНСТИТУТ ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

УТВЪРЖДАВАМ:

ДИРЕКТОР:

/ п/проф. д-р М.Димитров/
П Р О Г Р А М А

ПО

ИКОНОМИКС
за полагане на приемен изпит на докторанти

към докторска програма „Политическа икономия (икономикс)”
Aнотация: Програмата по икономикс е предназначена за полагане на приемен изпит на докторанти към докторска програма „Политическа икономия” (икономикс)”. Формулирането и детайлизирането на темите предполага предварително усвояване на понятийния апарат и фундаменталните теоретични концепции от основните курсове по микро- и макроикономика. Програмата изисква познания върху основните причинно-следствени връзки в стопанството чрез прилагане на метода на научната абстракция. Целта е постигането на задълбочено усвояване на съвременната българска и чуждестранна икономическа литература, както и самостоятелен анализ и оценка на съвременните икономически процеси. Програмата включва не само въпроси за подготовка при полагане на изпит, но и справка за наличните литературни източници в библиотеката на ИИИ на БАН, със съответна сигнатура, както и други източници, необходими за самостоятелна подготовка.
Тема 1. Предмет, обхват и методи на икономикса. Основни проблеми на икономическата система.

Същност, предмет и задачи на икономикса. Етапи при формирането на съвременната икономическа теория. Основни раздели на икономикса. Функции, методология и изследователски инструментариум на икономикса. Позитивна и нормативна икономическа теория. Фундаментални понятия. Маржинален подход и равновесен подход. Ограниченост, избор, алтернативни разходи. Закон за нарастващите алтернативни разходи. Разделение на труда и специализация на производството. Абсолютни и сравнителни предимства. Основни икономически проблеми и ефективност на икономическата систeма. Закон за намаляващата възвръщаемост на производствените фактори.



Тема 2. Пазар и пазарен механизъм.

Форми на организация на стопанството - традиционна, пазарна, командно-административна и смесена. Пазарни субекти. Функции на пазарния механизъм. Пазарни структури и видове пазари. Търсене и предлагане - основа на пазарния механизъм. Същност и характеристики на пазара. Основни елементи на пазарния механизъм. Стока (благо). Цена. Търсене - индивидуално и пазарно търсене. Закон и крива на търсенето. Предлагане - индивидуално и пазарно предлагане. Закон за предлагането, крива на предлагането. Пазарно равновесие. Пазарен излишък и пазарен недостиг. Ефекти от изместването на кривите на търсенето и предлагането.



Тема 3. Еластичност на търсенето и предлагането.

Еластичност на търсенето. Ценова еластичност на търсенето - точкова и дъгова. Фактори, детерминиращи ценовата еластичност на търсенето. Еластичност на търсенето спрямо дохода. Кръстосана еластичност на търсенето. Заместващи се и допълващи се блага. Еластичност на предлагането. Фактори, детерминиращи ценовата еластичност на предлагането. Еластичност на търсенето и предлагането в краткосрочен и дългосрочен период. Еластичност на търсенето и предлагането въз основа на анализите на фирмения приход и разпределението на данъчното бреме. Спирала на пазарната реакция.


Тема 4. Поведение на домакинствата и потребителското търсене.

Мотивация и детерминанти на потребителското поведение. Потребности, блага и полезност. Полезност на благата. Теория за полезността. Видове полезност - кардинална и ординална полезност, обща и пределна полезност. Криви на безразличие – свойства и пределна норма на заместване на благата. Пазарна среда на потребителя и бюджетни ограничения. Потребителско поведение при бюджетни рестрикции. Въздействие на промените на доходите и цените върху потребителското поведение. Кривата „цена – потребление” и кривата на търсенето. Оптимизиране на потреблението и равновесие на потребителя. Малоценни и луксозни стоки. Стоки на Гифън. Крива „доход – потребление” и крива на Енгел. Индивидуално и пазарно търсене. Потребителски излишък.


Тема 5. Производство и производствени решения на фирмата.

Фирмата като основна организационна и икономическа единица. Производство и производствена технология. Пазарна и производствена функция на предприятието. Анализ на производствената функция в краткосрочен период и дългосрочен период. Закон за намаляващата пределна производителност на променливия фактор. Линия на равните количества (изокванта) - свойства и пределна норма. Линия на равните разходи (изокоста). Условия за минимизиране на разходите на производителя. Кривата „път на развитие на фирмата”. Технологичен прогрес. Иновации. Видове. Съвременна концепция за продуктово и технологично обновяване на фирмите.


Тема 6 . Разходи, приходи и печалба на фирмата.

Производствени разходи – същност и видове. Експлицитни и имплицитни, икономически и счетоводни. Производствени разходи в краткосрочен и дългосрочен период. Общи разходи - фиксирани и променливи. Пределни и средни разходи. Крива на дългосрочните средни разходи и ефекти от мащаба. Приходи на фирмата - общи, средни и пределни величини. Печалбата на фирмата, същност и видове – нормална, счетоводна и икономическа печалба. Обща, средна и пределна печалба на фирмата. Маржинални условия за максимизиране на печалбата. Печалбата – критерий за ефективното функциониране на фирмата.


Тема 7. Теория на фирмата.

Теоретически концепции за фирмата. Теоремата на Коус. Транзакционни разходи - дефиниция и типология. Разграничаване между производствени и транзакционни разходи. Концепции за транзакционните разходи. Транзакционен подход на Уилямсън. Институционална промяна и икономическо развитие - теорията на Дъглас Норт. Асиметрия на информация. Приватизация. Ограниченост на имуществените права. Нeоинституционална теория на пазара – набавяне на информация, инспекция по време на размяна, договаряне, принудително изпълнение.


Тема 8. Поведение и предлагане на фирмата при съвършена конкуренция.

Съвършена конкуренция. Основни постановки в модела на съвършената конкуренция. Краткосрочно равновесие на фирма-съвършен конкурент. Фирмено търсене при съвършена конкуренция. Съвършена конкуренция в краткосрочен период - максимизиране на печалбата, минимизиране на загубата, крива на краткосрочното фирмено предлагане, крива на отрасловото предлагане. Съвършена конкуренция в дългосрочен период - равновесие на конкурентния пазар в дългосрочен период. Отрасловото предлагане при постоянни, нарастващи и намаляващи средни разходи. Съвършена конкуренция и икономическа ефективност.


Тема 9. Монополни пазари.

Несъвършена конкуренция. Предпоставки за нарушаване на съвършената конкуренция. Чист (абсолютен) монопол. Естествен и институционален монопол. Фирмено търсене и пределен приход при чист монопол. Пределен приход и еластичност на търсенето. Максимизиране на монополната печалба. Краткосрочно и дългосрочно равновесие при монопол. Измерване на монополно влияние. Ценова дискриминация и модели на ценова дискриминация. Стратегии на монопола. Сравнение между монопол и съвършена конкуренция. Икономическа и социална цена на монопола. Естествен монопол. Регулиране на монополите.


Тема 10. Монополистична конкуренция и олигопол.

Същност и структура на монополистичната конкуренция. Модел на Е. Чембърлейн. Продуктова диференциация, иновации и реклама. Равновесие на фирма-монополистичен конкурент в краткосрочен и дългосрочен период. Икономическа ефективност и разпределение на ресурсите при монополистична конкуренция. Олигопол - същност и типологизация. Пречупена крива на търсенето. Лидерство при определяне на цената. Тайни съглашения и картелни споразумения. Неценова конкуренция. Ефекти и разпределение на ресурсите при олигопол.


Тема 11. Факторни пазари.

Обща характеристика на пазарите на производствени фактори. Фирмено търсене на един променлив фактор при съвършена конкуренция. Стойност на пределния продукт. Поведение на фирмата при използване на два или повече производствени фактора. Ефект на заместването и ефект на производствения резултат. Еластичност на факторното търсене. Предлагане на производствени фактори. Условия за максимизиране на печалбата на фирмата. Ценообразуване на производствените фактори при съвършена конкуренция. Несъвършена конкуренция на факторните пазари. Монопол и олигопол. Ценообразуване при несъвършена конкуренция. Икономическа рента и трансферно възнаграждение.


Тема 12. Пазар на труда.

Трудът като обект на пазарни отношения. Структура и функциониране на пазарите на труд. Търсене и предлагане на труд при съвършена конкуренция. Ефект на дохода и ефект на свободното време. Равновесие на конкурентния пазар на труда. Несъвършен трудов пазар. Трудово възнаграждение. Човешки капитал. Инвестиции в човешки капитал и възвръщаемост на инвестициите. Пазарът на труда в България: институции и гъвкавост. Форми на заетост - трудови договори с ограничена продължителност, заетост на непълно работно време, заетост по нeтрудови договори. Политики на пазара на труда - активни и пасивни. Социално осигуряване на безработните.


Тема 13. Капиталов пазар и пазар на земята.

Капитал и инвестиции на фирмата. Капиталов пазар. Капиталът като производствен фактор. Реален и финансов капитал. Спестяване и предлагане на капитал. Предлагането на капитал като функция на пазарния лихвен процент. Лихвен процент - детерминанти. Номинален и реален лихвен процент. Дисконтиране на капиталови потоци. Обезценяване на капитала. Капиталов пазар - същност и функции. Фондова борса и рисков капитал. Специфика на функционирането на капиталовия пазар в България. Земята като фактор на производството. Типове поземлени отношения - арендуване, фермерство. Търсене и предлагане на земя. Особености на ценообразуването на пазара на земя. Поземлена рента - понятие и типологизация. Оценка на алтернативните варианти за използване на земята. Проблеми на поземлените отношения в България.


Тема 14. Общо пазарно равновесие и икономика на благосъстоянието.

Частично и общо пазарно равновесие. Анализ на общото пазарно равновесие - елементарен модел. Теория на Валрас за общо пазарно равновесие. Технологична ефективност и Х-неефективност. Оптималност по Парето. Предимства и недостатъци на пазарния механизъм. Икономикс на благосъстоянието. Обществено благосъстояние и икономическа ефективност. Разпределение на дохода и неравенство. Теории за справедливото разпределение. Измерване на неравенството в разпределението на дохода. Крива на Лоренц. Разпределение на богатството. Бедност, равенство и ефективност. Преразпределителна политика.


Тема 15. Дефекти на пазара и икономическа роля на държавата.

Пазарни „несъвършенства” (дефекти) - обща характеристика и типологизация. Икономически функции на държавата. Външни ефекти - отрицателни и положителни външни ефекти. Пазари с асиметрична информация. Частни и обществени (публични) блага. Смесени блага. Крива на търсене на обществени блага. Оптимално осигуряване с обществени блага. Обществен избор и модел на представителна демокрация. Теорема на К. Ароу за невъзможността. Външни ефекти - видове и графичен анализ.


Тема 16. Основни макроикономически измерители.

Система на националните сметки. Основни макроикономически показатели и тяхното измерване. Брутен вътрешен продукт (БВП) като измерител на икономическия растеж - същност и елементи. Измерване на динамиката на БВП: номинален и реален. Добавена стойност и повторно броене. Брутен национален продукт. Национален, личен и разполагаем доход. Предимства и ограничения на БВП като измерител на икономическата активност, социалното благоденствие и устойчивото развитие.



Тема 17. Съвкупно търсене, съвкупно предлагане и макроикономическо равновесие. Съвкупно търсене. Крива на съвкупното търсене - основания за отрицателен наклон и фактори за изместване. Съвкупно предлагане. Класически и кейнсиански модел. Опростеният макроикономически модел на Кейнс. Принципът на ефективното търсене. Линия на съвкупното търсене в кейнсианския модел (AD). Съвкупно предлагане. Линия на съвкупното предлагане (AS) в кейнсианския модел. Детерминанти на съвкупното предлагане. Съвкупно предлагане в краткосрочен и дългосрочен период (SRAS и LRAS). Макроикономическо равновесие - статично и динамично, циклично и нециклично. Класически, кейнсиански и съвременни модели за макроикономическо равновесие.

Тема 18. Съвкупни разходи.

Същност и компоненти на съвкупните разходи. Потребителски разходи и спестявания. Функция на потреблението (С), функция на спестяването (S), функция на инвестициите (I). Средни и пределни склонности към потребление и спестяване. Съвкупни функции на потребление и спестяване. Дългосрочни фактори на потреблението. Инвестиционни разходи. Пределна възвръщаемост на инвестициите. Инвестиционен мултипликатор. Зависими инвестиции и принцип на акселератора. Модели на акселератора при макроикономическа система, функционираща без и със закъсняващо действие.



Тема 19. Пари и финансова система.

Понятие, еволюция и функции на парите. Национални и световни количествени дефиниции на паричната маса - измерване на паричната маса и парични агрегати. Парично търсене. Скорост на обръщение и количествена теория на парите. Класическо- кейнсиански подход към анализа на търсенето на пари. Търсене на номинални и реални пари. Крива на паричното търсене. Парично предлагане - количествени дефиниции (агрегати) и автономен характер. Финансова система - финансови институции и финансови пазари. Същност и роля на банките. Търговски банки - обща характеристика, операции на търговските банки, баланс и формиране на печалбата на търговските банки.



Тема 20. Централна банка и парична политика.

Централната банка - същност и функции. Баланс на централната банка. Монетарна политика на Централната банка. Монетарна политика и макроикономическо развитие. Инструменти на паричната политика – минимални задължителни резерви, сконтов процент, операции на открития паричен пазар. Банковата система и паричното предлагане. Влияние на паричната политика върху равновесното равнище на производството и заетостта. Ефективност и времеви лагове на паричната политика. Банковата система в условията на Паричен съвет.



Тема 21. Фискална политика.

Същност и цели на фискална политика. Държавен бюджет. Инструменти и механизъм на действие на целенасочената фискална политика - мултипликатори на правителствени покупки, данъци, социални плащания и балансиран бюджет. Автоматични бюджетни стабилизатори. Фискална политика и съвкупно предлагане. Фискална политика в отворена икономика. Държавен дълг и бюджетен дефицит. Структурен и цикличен бюджет. Ефект на изтласкването. Методи за финансиране и граници на дефицита. Тенденции в динамиката на бюджетните дефицити и държавния дълг по страни и региони. Основни принципи на данъчно облагане. Данъците като механизъм за икономическо въздействие. Видове данъци и европейски перспективи на данъчното облагане.



Тема 22. Заетост и безработица.

Население, население в трудоспособна възраст и активна работна сила.. Икономически теории за заетостта и безработицата. Измерване на заетостта и безработицата. Видове безработица - текуща, структурна, циклична. Естествена норма на безработицата и пълна заетост. Закон на А. Оукън. Динамика на заетостта и безработицата при твърди и гъвкави работни заплати. Доброволна и принудителна безработица. Равнище на безработицата в икономически развитите страни. Заетост и безработица в България.



Тема 23. Инфлация.

Инфлация: същност, фактори, форми и измерване на инфлацията. Видове инфлация - умерена, галопираща, хиперинфлация, предвидена и непредвидена, балансирана и небалансирана. Видове инфлация според причините на възникване - инфлация на търсенето, инфлация на разходите, инерционна инфлация. Сеньораж, инфлационен данък и бягство от парите. Икономически и социални последици от инфлацията. Взаимозависимост между инфлация и безработица. Роля на ценовите очаквания. Антиинфлационна политика - възможности и ограничения.



Тема 24. Икономически цикъл.

Цикличност на икономическото развитие - същност и система от показатели. Основни фази на икономическия цикъл. Причини за цикличното развитие на икономиката. Периодичност и продължителност на икономическите цикли. Алтернативни концепции за икономическия цикъл - неокейнсианска, неокласическа, парично-кредитна и инвестиционна теория. Ролята на мултипликатора и акселератора за цикличните колебания. Взаимозависимост между фазите на икономическия цикъл и промените в съвкупното търсене и краткосрочното съвкупно предлагане. Циклично развитие в съвременните условия.



Тема 25. Икономически растеж.

Същност, измерване и основни фактори за устойчив икономически растеж. Теоретически концепции за икономически растеж - неокейнсиански теории (модел на Харод-Домар), неокласически теории (модел на Солоу), кеймбриджки посткейнсиански модели, нова ендогенна теория на икономическия растеж (П. Роумър, Р. Лукас, Дж. Гросман). Типове икономически растеж - гарантиран и естествен темп на растеж. Устойчиво икономическо развитие - същност, критерии и система от измерители. Екологосъобразен икономически растеж. Усъвършенстване на системата за разпределение и преразпределение на доходите и ограничаване на бедността. Институционализиране на устойчивото развитие.



Тема 26. Конкурентоспособност и устойчиво развитие.

Конкурентоспособност на икономиката. Теоретична концепция за конкурентоспособността. Дефиниция за конкурентоспособност и методики за измерване, показатели. Устойчиво развитие - дефиниция, теоретическа концепция. Основни насоки на устойчивото развитие и индикатори за измерване.



Тема 27. Международна търговия и външнотърговска политика.

Международна търговия – обща характеристика. Основни концепции и теории за международната търговия. Теорема на Хекшер-Олин и Столпер-Самуелсън. Динамичен подход. Търговска политика и средства за осъществяване – международни търговски договори, компенсационни сделки, мита и митническа тарифа, нетарифни ограничения. Световна търговска организация (СТО) - основни функции и цели. Външна търговия на България - актуално състояние и проблеми.



Тема 28. Международен валутен пазар.

Валутен пазар и валутна система. Еволюция на международната валутна система – системата на „златен стандарт”, Бретън-Уудска валутна система, Ямайска валутна система. Съвременно устройство на международната валутно-финансова система. Международен валутен фонд и Световната банка - главни международни валутно-финансови организации. Международен валутен пазар - същност и участници. Видове валутни сделки. Валутен курс. Финансов подход при определяне на валутния курс. Взаимовръзка лихвен процент – валутен курс. Покрит и отворен (непокрит) паритет на лихвените проценти. Създаване и еволюция на евровалутния пазар, операции и сегменти на евровалутния пазар.



Тема 29. Икономическа интеграция и глобализация.

Икономическа интеграция и интеграционни общности. Теоретични концепции за европейската интеграция - ефекти на митническия съюз и интегрираните пазари. Същност и типове на икономическата интеграция. Възникване и развитие на Европейския съюз. От Европейска икономическа общност (ЕИО) към Европейски съюз. Европейски институции и техните функции. Икономически и валутен съюз. Политики за икономическо и социално сближаване. Общи политики за развитие на икономическия и валутния съюз – индустриална политика, изследвания и технологично развитие, енергетика, транспорт, околна среда, бюджет на ЕС.



Тема 30. Слаборазвити държави и помощ за развитие. Международна миграция.

Слаборазвити държави и помощ за развитие - официална помощ за развитие /Official Development Assistens – ODA) - механизъм и географски направления. Участие на България в многостранните механизми за сътрудничество. Институционализиране и капацитет на българската помощ за развитие. Международна миграция - определение, оценка и теоретични интерпретации: пазарни теории, нова теория за миграцията и теория на мрежите, теория за дуалистичния пазар. Международна миграция от и за България.


литература

Учебна литература:

  1. Атанасов, А., Сборник с тестове и задачи по икономикс, Тракия –М, 1998 (сигнатура У 19 /2001).

  2. Йорданов, Й., Микро- и макроикономика, Шумен, 2004 (сигнатура в ИИИ III 1356).

  3. Коландър, Д., Основи на икономиката, т. 2, Микроикономика, С., УИ “Св.Кл.Охридски”, 1999. (Colander, David, Microeconomics, McGraw-Hill Paperback, 2008).

  4. Коландър, Д., Основи на икономиката, т.1, Макроикономика, С., УИ “Св.Кл.Охридски”, 1999.

  5. Лейдлър, Д.С., С. Естрин, Увод в микроикономиката, С., УИ “Св.Кл.Охридски”, 1992.

  6. Макроикономика - тестове, задачи, въпроси за дискусии, В.Търново, Абагар, 2008 (сигнатура II 8594).

  7. Манлиев, Г., Микроикономика, Jusautor, 2000 (сигнатура в ИИИ У 14 / 2001).

  8. Микроикономика, Варна, ИК СТЕНО, 2001.

  9. Микроикономика, кол. от автори Ат. Узунов, А. Пирян, Ст. Лисев, Т. Попов, С., ГорексПрес, 2003.

  10. Миркович, К., Микроикономика, С., Тракия-М, 2003.

  11. Петров, Г., Основи на финансите на фирмата, УИ “Стопанство”, 1996.

  12. Попов, Т., Седларски, Т., Институционална икономика. Възможности и неизползван потенциал, С., УИ „Св. Кл. Охридски”, 2012.

  13. Савов, Ст., Е. Сотирова, Микроикономика, С., Тракия-М, 1999 (сигнатура У 15 / 2001).

  14. Савов, Ст., Икономикс, 1998 (сигнатура в библиотеката на ИИИ на БАН У18 / 1998).

  15. Седларски, Т., Нова институционална икономика, С., УИ „Св. Климент Охридски”, 2013.

  16. Устапеткова, Ж., Микроикономика , 2004 (сигнатура У 79).

  17. Фишер, Ст., Дорнбуш, Р., Шмалензи, Р., Икономика: Основи на микро- и макроикономиката, С., “Отворено общество”, 1997 (сигнатура в библиотеката на ИИИ на БАН, Д 3 / 2006). (Fisher, S., Dornbush, R., Shmalensi, R. Economics, 1995).


Допълнителна литература:

  1. Ангелов, Ив. и др., Икономиката на България и Европейския съюз – Стратегия за догонващо икономическо развитие до 2020 година, София, ноември 2003.

  2. Балканска, И., Международни финанси, НЕНЪШ, 2003 (сигнатура в ИИИ У 74).

  3. Гълбрайт, Дж., Икономическата наука в перспектива, С., ИК „Хр.Ботев”, 1996.

  4. Дракър, П., Иновации и предприемачество, 1997.

  5. Зарева, И., Човешкият капитал в България, С., АИ ”Проф. Марин Дринов”, 2010.

  6. Кирова, А., Новото кейнсианство - микроикономически основи и връзка с макроикономическата политика, С. , Стопанство, 2010.

  7. Леонидов, Ат., Кейнс и кейнсианството, Икономическа мисъл, кн. 3, 2010.

  8. Леонидов, Ат., Неоконсерватизмът и буржоазната политическа икономия, С., „Наука и изкуство”, 1988.

  9. Леонидов, Ат., Теорията на икономическия растеж от А. Смит до П. Ромър, в две части, Народностопански архив, бр.1 и 2., 2002.

  10. Минасян, Г., Макроикономическа политика: правила срещу дискреция, Икономическа мисъл, кн.6, 2002.

  11. Панушев, Ем., Икономическа интеграция в Европейския съюз, НЕКСТ, 2003 (сигнатура в ИИИ У 72).

  12. Рангелова, Р., Брутният вътрешен продукт като измерител на икономическия растеж – методологични особености и тенденции, Икономически изследвания, кн. 4, 2010.

  13. Рангелова, Р., Международни икономически сравнения. Методология и анализ, НЕКСТ, 2003 (сигнатура в ИИИ сигнатура в ИИИ У 74).

  14. Фридман, М., Ролята на паричната политика, Икономическа мисъл, кн.3, 1995.

  15. Цанов, В., Пазарът на труда в България: институции и гъвкавост, Икономически изследвания, кн. 3, 2009.

  16. Чобанова, Р., Знанието като обект на икономическо изследване, Икономическа мисъл, кн. 4, 2010.

  17. Чобанова, Р., Икономически проблеми на иновационната политика в България, Свищов, 2005 (сигнатура в ИИИ Д 32/ 05).

  18. Шумпетер, Й., Теория экономического развития, М., Эк-ка, 1984.

  19. Akerlof, G., The market of lemons: quality uncertainty and the market mechanism, Quarterly Journal of Economics, vol. 84, August 1970.

  20. Bade, R., Michael Parkin, Foundations of Microeconomics, Addison Wesley Paparback, 2001.

  21. Begg, D., S. Fischer, R. Dornbusch, Economics, Ch. 20-32, McGraw Hill, 2000.

  22. Blanchard, O., Macroeconomics, Prentice Hall, 1997, 2000, 2003, 2005, 2008.

  23. Bouman, J., Principles of Microeconomics - free fully comprehensive Principles of Microeconomics and Macroeconomics test, Columbia- Maryland, 2011.

  24. Dwivedi, D.N., Macroeconomics: theory and policy, New Delhi, 2001.

  25. Eaton, B. Curtis, Eaton, Diane F., Microeconomics, Prentice Hall, 2002.

  26. Frank, Robert A., Microeconomics and Behavior, McGraw-Hill, 2006.

  27. Fudenberg, D., J.Tirole, Game Theory, New York: Harvester Wheatsheaf, 1992.

  28. Gartner, Manfred, Macroeconomics, Pearson Education Limited, 2006.

  29. Gordon, R., Macroeconomics, HarperCollins, 1989.

  30. Heigdra, B.J., Ploeg, F., Foundation of Modern Macroeconomics, Oxford University Press, 2002.

  31. Katz, Michael L., Harvey, S. Rosen, Microeconomics, McGraw-Hill, 1997.

  32. Kreps, D., A Course in Microeconomic Theory, Princeton: Princeton Univ.Press, 1990.

  33. Kreps, David M., A Course of Microeconomic Theory, Princeton University Press, 1990.

  34. Landsburg, Steven, Price Theory and Applications, South Western College Pub, 2001.

  35. Mankiw, N. Gregory, Principles of Microeconomics, South-Western Pub, 2000.

  36. Mankiw, N.G., Macroeconomics, 1992.

  37. McCalum, B.T., Monetary Economics, theory and policy, N.Y., MacMillan, 1989.

  38. McConnel, Brue, Economics, 1995.

  39. McKinnon, R., The Order of Financial Liberalisation, Baltimore, 1991.

  40. Morgan, J. Michael, Economics, 2006.

  41. Nicholson, Walter, Microeconomic Theory: Basic Principles and Extensions, South- Western College Pub, 2001.

  42. Petroff, Jeffrey M., Microeconomics, 2007.

  43. Pindyck, Robert S., Daniel L. Rubinfeld, Microeconomics, Prentice Hall, 2008.

  44. Ruffin, Roy J., Daniel L. Rubinfeld, Microeconomics, Addison Wesley, 2000.

  45. Samuelson, P. W., Economics, Ch.23-35, Nordhаus, 1992.

  46. Scarth, W. M., Macroeconomics: An Introduction to Advanced Methods, Canada, Harcourt Brace Jovanovich, 1988.

  47. Snowdon, Brain, Howard R. Vane, Modern Macroeconomics, Edwaed Elgar Pub, 2005.

  48. Varian, H., Microeconomic Analysis, New York: W.W.Norton, 1992.

  49. Varian, Hal R., Intermediate Microeconomics: A modern Approach, W.W. Norton Company, 2009.

  50. Weintraub, E.R., On the existence of competetive equilibrium: 1930 – 1954, Journal of Economic Litеrature, 21 (1), 1983.



Приет с прот.№3 на НС от 20.03.2013 г.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница