План за действие на община костенец за подкрепа на интеграционните политики (2013- 2015)



Дата28.10.2018
Размер345.25 Kb.
#103225







ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ОБЩИНА КОСТЕНЕЦ

ЗА

ПОДКРЕПА

НА

ИНТЕГРАЦИОННИТЕ ПОЛИТИКИ (2013- 2015)

1.Въведение

Настоящият план за действие на община Костенец за подкрепа на интеграционните политики 2013-2015 г. дефинира необходимостта от определяне на задачите и насочване на усилията на местната власт, НПО и местната общност към разрешаване на нарастващите потребности на маргинализираните групи в общината. Той е съобразен с изискванията на нормативните актове, регламентиращи предоставянето на различните видове услуги, децентрализацията при управлението и финансирането им и се основава на приоритетите и насоките в областта на политиката на държавата в тази област.

Планът за действие е съобразен и разработен в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите в Софийска област 2012-2020 г. и Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012- 2020) .

Изпълнението му е насочено към:



  • Подобряване адаптивността и качеството на живот на целевите групи, нуждаещи се от социална подкрепа;

  • Преодоляване на изолацията и интегрирането в обществото на хората от маргинализираните групи;

  • Мотивиране и стимулиране на хората в риск да се справят с проблеми си;

  • Активизиране на гражданското общество за толерантност, съпричастност и социалност към хората в неравностойно положение.

Реализирането на общинската политика за интегриране на маргинализираните групи е непрекъснат процес, инструмент за хармонизиране на местните инициативи с държавните изисквания, възможностите на местната власт и потребностите на жителите на общината, с цел подобряване благосъстоянието на тези групи и евентуално намаляването им в бъдеще.

В разработването на плана участие и съдействие взеха и оказаха, представители на следните институции :



  • Община Костенец;

  • Дирекция” Социално подпомагане” гр. Ихтиман,- Костенец;

  • Дирекция ”Бюро по труда” гр.Ихтиман, филиал Костенец;

  • Представители на ромската общност;

  • Личните лекари на костенското население;

  • ОДЗ ”Радост” село Костенец;

  • ОУ ”Константин Костенечки” село Костенец;

  • ОУ ”Христо Смирненски” град Момин проход;

  • НЧ „Просвета – 1881”



2. Актуално състояние на ромската общност в община Костенец.
При последното преброяване на населението и жилищния фонд към 01.02.2011 година населението на община Костенец, като самоопределящо се от ромския етнос е както следва:
Таблица1.


Област

Община


Населено място




Община Костенец

турска

ромска

друга

град Костенец

0

0

0

село Костенец

0

646

0

гр.Момин проход

0

91

0

с.Горна Василица

0

62

0

Продължава тенденцията част от хората от ромски произход да се самоопределят като българи. Територията на общината включваща в състава си населението на гр.Костенец, гр.Момин проход, с.Костенец, с.Горна Василица, с.Очуша,с. Подгорие, с.Пчелин, с.Голак. Населението на общината е концентрирано предимно в общинския център.

Възрастовата структура на населението на общината показва неблагоприятни изменения – по-висок дял на възрастното население средно за периода 2011-2012 г. и по-нисък относителен дял на младите контингенти (до 18 г.) – средна за периода. Според демографските класификации населението на община Костенец може да се причисли към регресивен тип възрастова структура – начален стадий.

Налице е трайна тенденция към демографски срив.


Таблица № 2


Раждания за 2011 г. (общ брой) за община Костенец

116

Раждания за 2012 г. (общ брой) за община Костенец

88


Таблица № 3


Починали за 2011 г. (общ брой) за община Костенец

259

Починали за 2012 г. (общ брой) за община Костенец

203

От горните таблици могат да се набележат някои основни тенденции в демографската характеристика на община Костенец, а именно:



  • забелязва се трайна тенденция към намаляване на населението;

  • запазва се и отрицателния естествен прираст на населението, както и неговото застаряване;

  • ромските жени раждат два пъти повече от останалите жени в общината

  • съществен момент в демографското развитие на община Костенец на фона на всеобщата картина за страната е интензивната външна миграция, породена от безработицата и неблагоприятните социално-икономически условия.

Компактна маса ромско население има само в едно от населените места – с.Костенец и незначителен процент в гр.Момин проход и с.Горна Василица.Тъй като официално не могат да бъдат преброени ромите в община Костенец, защото голяма част от тях се самоопределят като българи. Тази информация се взима приблизително от Общинска администрация – Костенец и кметствата в останалите населении места на общината.


3.Образование
Община Костенец има добре развита и оптимизирана образователна структура.

В Общината има 4 общински учебни заведения: СОУ “Св.Климент Охридски” гр.Костенец,ОУ”Св.св. Кирил и Методий” гр.Костенец, ОУ”Константин Костенечки” с.Костенец, ОУ”Христо Смирненски” гр.Момин проход ; една Професионална гимназия ”Г.С.Раковски” гр.Костенец / държавно училище/; три общински обединени детски заведения: ОДЗ „Звънче” гр.Костенец, ОДЗ”Здравец” гр.Костенец и гр.Момин проход, ОДЗ „Радост” с.Костенец.

През учебната 2012 / 2013 година в училищата се обучават 1 066 ученика и 424 деца в детските заведения. Деца от ромския етнос има главно в ОУ „Константин Костенечки” / 50 % от общия брой ученици в училището / и ОДЗ „Радост” с.Костенец.

Макар и единични случаи, но някои от тях продължават обучението си с средните училища в общината.

Отпаднали ученици за учебна 2012 / 2013 година има само в ОУ”Константин Костенечки” с.Костенец / трима от ромски произход, по социални причини /.

През последните години се забелязва тенденция на напускане на основното училище в с.Костенец, като основния мотив на родителите е, че в не малка част от паралелките доминиращи са децата – роми. Родителският актив към училището, съвместно с ръководството,педагогическия колектив и кмета на с.Костенец работят за преодоляване на тази неблагоприятна за училището и селището, тенденция.

Трудно се обхващат и децата от ромския етнос и в ОДЗ „Радост” с.Костенец, които подлежат на задължително обучение на 5 и 6 години. Положителното е, че с общи усилия на директор и колектив децата са обхванати, не само в задължителна възраст, но и на по – ранен етап.

За последните учебни години необхванати деца в първи клас и на 5 и 6 години, подлежащи на задължително обучение, в община Костенец няма. Общината изпълнява и своите задължения, предоставяйки в законово определения срок списъци на деца и ученици,които трябва да постъпят в първи клас и подготвителните групи, като изпълнява регламентираните си контролни функции, спрямо записаните в детските и учебни заведения. В последствие възникват проблемите с редовната посещаемост.

Активна е работата с родители в ОДЗ и в ОУ. Провеждат се родителски срещи, периодичните посещения на родителите в училищата и детските градини дава възможност за разговори, изясняване и разрешаване на проблемни ситуации.

Добра е връзката между различните институции, ангажирани с работата с деца: образователни – община – социални служби.


4.Здравеопазване
Здравеопазването в община Костенец е в добро състояние.

Ромското население в общината няма добра здравна култура. Бременните жени от ромски произход не ходят редовно на женска консултация, след това не водят децата си на детска консултация и респективно не ги имунизират редовно. Това е една от причините за честото боледуване на децата им.Поради бедността на ромите в общината и липсата на постоянна работа, голяма част от тях са здравно не осигурени.

На територията на село Костенец, функционира Здравен дом. В него работят двама общопрактикуващи лекари. При тях няма регистрирани пациенти, които да посещават женска консултация. Те се насочват към акушер – гинеколог в гр. Костенец.

Регистрирането на новородени при личен лекар става веднага след изписването им от болница. В момента от началото на 2013 година до сега са регистрирани 10 новородени. Профилактичните прегледи на децата се извършва ежемесечно до 1 година; на 3 месеца – от 1 до 3 год.; на 6 месеца – от 2 до 6 год.; и един път годишно – от 7 до 18 год.

Практика при ромското население е да посещават спешния медицински център в гр. Костенец, тъй като много голяма част от тях са здравно неосигурени.

Извършвани са мероприятия по превенция и контрол на ХИВ, СПИН , туберкулоза и сексуално предавани инфекции от страна на представители на РЗИ, съвместно с общината.

Това дава основание да изведем и следните основни дейности върху които ще работим за периода 2013-2015 г., а именно:


  • Повишаване на здравната култура на ромите;

  • Провеждане на задължителни имунизации.


5.Жилищни условия
Ромите в община Костенец живеят в два обособени квартала на с.Костенец. В по-голямата си част живеят капсулирано, бедно и са на път да се маргинализират. Къщите са едноетажни, и в голяма част от тях връзката със системата за канализация на града не е изградена. Често в една къща живеят няколко семейства, обикновено с две или три деца.

Жилищните условия се подобряват постепенно от общината чрез общинския бюджет и участието ни по програми и проекти.Улиците и деретата се почистват. Въпреки това дворните места остават неподредени и често хората складират в тях ненужни вещи, отпадъци от строителни дейности и др.. Въпреки, че има изградена система за сметопочистване контейнерите не винаги се използват по предназначение.

По – заможните роми си закупуват вече частни имоти и си строят жилища.

Няма регистри за териториите включващи ромско население.



За с. Костенец има действащ кадастрален план и ПУП, които са в сила от 1990 година. Те трябва да бъдат актуализирани, чрез частични изменения, попълване и разширение. За населеното място няма изработена, съответно одобрена кадастрална карта, съгласно ЗКИР. Това налага до изработването и да бъде попълнен кадастралния план от общината. За изработването по измененията са нужни финансови средства. Над 80% от жилищата обитавани от население от ромския етнос не отговарят на изискванията на чл. 40, ал.1 от ЗУТ, тъй като в преобладаващата си част липсват обособени кухненски и санитарни помещения.
6.Заетост и безработица
На територията на общината безработицата е значителна. Средногодишния брой на безработните в община Костенец по години е следния по данни на Дирекция „Бюрото по труда” – гр.Ихтиман:
Таблица № 4


Регистрирани безработни лица, към 31.12.2011 г.

775

Регистрирани безработни лица, към 31.12. 2012 г.

875

Регистрирани безработни лица, 31.10. 2013 г.

663


Таблица № 5

Към 31.12. 2012 г.


Брой безработни лица без, или с по-ниско от основно образование

178

Брой безработни лица с увреждане

63

Брой безработни младежи от 18 до 25 години

100

Брой безработни лица на възраст над 55 години

148


Към 31.10.2013 г.

Брой безработни лица без, или с по-ниско от основно образование

183

Брой безработни лица с увреждане

50

Брой безработни младежи от 18 до 25 години

75

Брой безработни лица на възраст над 55 години

112

Структурата на безработните в община Костенец е следната - регистрирани са без квалификация, основно и по-ниско образование и са от ромски произход. Това затруднява неимоверно тяхната реализация. Благодарение на реализиране програми за заетост и предимно на НП ”ОСПОЗ”, устроени на работа са 39 от безработните през 2013 г., с посредничеството на Дирекция “БТ”.

Най-голям е делът на субсидираните работни места за нискоквалифицирани работници .

През 2012-2013 г. 151 безработни лица от включените в обучение са по програми по ОП РЧР след което са назначени на работа. От тях 10 са граждани от ромски произход.


Основни изводи:

  • Голям е делът на нерегистрираните безработни;

  • По-висок е делът на безработните сред жените;

  • Наблюдава се тенденция за увеличаване делът на регистрираните трайно безработни лица;

  • Висок е процентът на ниско образованите, което е сериозна пречка при осигуряването на работа;

  • Голям процент от безработното население на общината е от ромски произход.


7. Култура и спорт
Дейностите в областта на културата се осъществяват от пет народни читалища в различните населени места на общината. Към тях има изградени различни състави, формации и групи.

Изводите са , че ромските деца имат възможност, но не се включват активно в културния живот на общината. Необходимо е да бъдат положени по сериозни усилия от страна на ръководителите за приобщаването и интегриране на децата – роми. Възможност е разкриване на клубове за изучаване на специфичните културни особености на етноса.

Стимулирането на спортните прояви и мероприятията по физическо развитие на младите хора е приоритетна задача за ръководство на Община Костенец. Под патронажа на общината се организират и провеждат ежегодни спортни състезания и прояви. Добрата спортна база и отлично подготвените специалисти, традициите в спорта и професионализма на спортните деятели са условие за възраждане и развитие на спорта в община Костенец..

В Община Костенец има четири спортни клуба - Футболен клуб "Бенковски", клуб " Форта" и „Матеда”; лека атлетика – „КЛАС – СПРИНТ”.

В спортните мероприятия / футболен турнир,турнир по баскетбол и волейбол, лекоатлетически крос/, организирани на училищно и общинско ниво с желание участват и деца и ученици с ромски произход.


  1. Досегашни виждания на общинска администрация

Въз основа на събраните информации и извършените констатации бяха направени редица изводи. Те отразяват не само актуалните проблеми на маргинализираните групи / по – специално ромите/, пред които е изправена община Костенец , но и дават насоки за възможното бъдещо развитие.

Проблемите в национален мащаб, които характеризират малцинствата и в най-голяма степен  ромското население, важат в пълна сила и за община Костенец.

По данни на Отдела “Социално подпомагане” за 2011 г. с месечни помощи по чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане са подпомагани всеки месец 167 лица от тях 117 са роми. През 202 г. са подпомагани 169 лица, от тях 131 – роми а до настоящия момент на 2013 г. – подпомагани 163, от тях 113 роми. Това показва висока зависимост на населението в района от системата на социалното подпомагане.

Всичко това поражда необходимост от дългосрочно планиране действията на местната власт, която да съчетава държавната политика, международни национални програми, ресурсите на Общината и ангажирането на гражданското общество за  интегриране на ромите в нашия град. 

През 2007 година Общинска администрация разработи – Костенец СТРАТЕГИЯ ЗА ИНТЕГРАЦИЯ НА МАЛЦИНСТВАТА В ОБЩИНА КОСТЕНЕЦ ЗА ПЕРИОДА 2007 – 2013 ГОДИНА. 

Целта на стратегията е: да подпомогне процеса на равноправното интегриране на малцинствата в община Костенец, формирането на активно и отговорно  гражданско  поведение  в общността и да допринесе за изграждането на  демократично и сплотено общество в града ни.

Общината спечели и реализира проект в ЦОИДУЕМ към МОМН на тема „Толерантност в училище” с бенефициент – община Костенец и партньори: ОУ „Константин Костенечки” и ОУ”Христо Смирненски”.


Община Костенец работи по няколко проекта по национални програми, които са от съществена важност за повишаване на заетостта сред българските граждани от ромски произход .

Едновременно с това се дава възможност за предприемане на действия водещи до преодоляване на негативните тенденции, свързани с последствията върху пазара на труда от икономическата криза.

Към национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост” в село Костенец работят 18 лица от ромски произход, назначени за 9 месеца на 4 часа.

По проект „Развитие” по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" вземат участие 17 човека от кметство с. Костенец, от които 6 са от ромски произход.

По проект „Подкрепа за заетост” по ОП РЧР са наетите лица са 5 в с. Костенец, от които двама са от ромски произход.


  1. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ОБЩИНА КОСТЕНЕЦ ЗА ПОДКРЕПА НА ИНТЕГРАЦИОННИТЕ ПОЛИТИКИ (2013- 2015)

Приоритетни области на действие са:



9.1. ОБРАЗОВАНИЕ

9.2. ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

9.3. ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ

9.4. ЗАЕТОСТ

9.5. ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И НЕДИСКРИМИНАЦИЯ

9.6. КУЛТУРА И МЕДИИ
Таблица 6. ПРИОРИТЕТ 1 – ОБРАЗОВАНИЕ


Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране

средства

източник

индикатори

1. Повишаване на качеството на образование на децата и учениците от етническите малцинства

1.1 Подпомагане на деца, чийто майчин или семеен език не е български

1.1.1.Разработване и въвеждане на програма за овладяване на български език

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

Община Костенец


2013-2015


не са необходими






Брой деца за които се прилага организацията

Нова програма за овладяване на бълг.език









1.1.2.Осигуряване на учебни помагала и учебници за социално слабите деца и ученици /след 7 клас /

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

Община Костенец


2013-2015


1 000 лв.



Външно финансиране

Община Костенец



Брой ученици на които са раздадени учебници и посещават училище







1.1.3.Допълнителна индивидуална работа с деца и ученици, които имат проблеми с овладяването на българския език и учебния материал

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски


2013-2015


не са необходими






Брой ученици с повишена успеваемост


2. Превенция на отпадане от училище и детска градина на ромски деца и ученици


2.1. Осигуряване на обективни и надеждни инструменти в системата на предучилищното и училищното образование

2.1.2.Осигуряване на редовна посещаемост и задържане в училищата чрез изготвяне на индивидуални програми за децата и учениците,застрашени от отпадане;

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

Община Костенец

2013-2015


не са необходими







Брой изготвени програми и обхванати лица

3. Прилагане на разнообразни форми и програми за работа с младежи и възрастни от ромски произход, отпаднали от училище с цел тяхната реинтеграция

3.1. Подобряване на различните модели на образование


3.1.1. Предоставяне на продължаващо професионално обучение за лица, навършили 16 г и ограмотяване на възрастни роми

МОМН

Работодатели

Община Костенец

ПГ”Г.С.Раковски”


2013-2015



в рамките на бюджетите на училищата

Частни инвеститори

Външно проектно финансиране

Брой обучени лица



4. Приобщаване и приемане на родителите - роми към образователния процес и засилване на участието им в училищния живот.

4.1. Повишаване на ангажимента на родителите и засилване сътрудничеството

4.1.1 Ангажиране на родители на деца и ученици от етническите малцинства в училищни настоятелства, родителски активи

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

Община Костенец


2013-2015


не са необходими



-


Брой участвали родители



5. Усъвършенстване на образователните условия за качествено образование на квалификацията на педагогическите специалисти за взаимодействие в мултиетническа образователна среда.


5.1. Формиране на интеркултурна компетентност на директори, учители и други педагогически специалисти

5.1.1. Квалификация на учители, директори и други педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда

МОМН

РИО


ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

Община Костенец


2013-2015


не са необходими





По програми проекти на МОМН, ЦОИДУЕМ

Брой обучени педагогически специалисти преминали обучение




5.2 Формиране на извънкласни форми за занимания по интереси свързани със съхраняване на етническата идентичности и популяризиране на традиционни танци, занаяти и обичаи

5.2.1 Създаване на клуб /ове на етносите и/или традиционните занаяти и други специфични идентичности към – читалище, училище

МОМН

Читалище


Община Костенец

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”



2013-2015



в рамките на средствата за извънкласни и извънучилищни дейности в училище и средства по Програми и Проекти на МОМН

ОП

МОМН


ЦОИДУЕМ

Читалище
Община Костенец




Брой лица участници в дейностите;
Брой дейности и занимания


Таблица 7. ПРИОРИТЕТ 2 – ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране

средства

източник

индикатори

1.Повишаване на здравната и екологична култура

1.1 Включване на медиатори между общността и здравните работници;


1.1.1. Активно съдействие от страна на медиаторите в усилията на личния лекар за обхващане на бременните до четвърти месец на бременността чрез здравния медиатор и повишаване на сътрудничеството между институциите и НПО сектора в тази област.

Лични лекари

Община Костенец


НПО

Здравен медиатор

РЗИ

2013-2015


не са необходими





Брой обхванати бременни.

.брой лица обхванати с дейности по кампании, обучения и др.

-Брой имунизирани деца








1.1.2. Провеждане на беседи с подрастващи и млади хора и техните родители за начините за предпазване от нежелана и ранна бременност

Община Костенец
НПО в здравния сектор

Лични лекари

Регионална здравна инспекция.

2013-2015


не са необходими



-

Брой обхванати млади хора и техните родители

2.Подобрява­не на профи­лактичните дейности сред ромското население

2.1 Разработване и прилагане на програми за превенция на СПИН и „сексуално предавани инфекции” превенция на ХИВ” чрез използване на национален и регионален опит

2.1.1. Активизиране дейността на отговорните институции и НПО сектора за издирване на деца без личен лекар и разясняване пред родителите им важността за регистрирането им.

Лични лекари

Община Костенец

НПО в здравния сектор

Регионална здравна инспекция.



2013-2015


не са необходими



-

Брой обхванати лица с дейности по подобряване на профилактичните дейности.









2.1.2. Провеждане беседи и разговори с младите майки за значението на имунизациите и мотивирането им за редовното им прилагане, както и имунизацията за превенция на рак на маточната шийка.

Лични лекари

Община Костенец


НПО в здравния сектор

Регионална здравна инспекция.



2013-2015



не са необходими



-

Брой обхванати майки






2.2 Разработване и прилагане на програми за превенция на различните заболявания/инфекциозни,онкологични,хронични и др./

2.2.1. Провеждане на ранна диагностика и скринингови изследвания за превенция на онкологични и хронични заболявания.

Лични лекари

НПО в здравния сектор

Община Костенец

Регионална здравна инспекция.



2013-2015


не са необходими





Брой проведени профилактични прегледи.









2.2.2. Стимулиране създаването на извънкласни форми на здравно образование за ромските деца – клубове, спортни секции и др.


Лични лекари

НПО в здравния сектор

Община Костенец

МОМН

Регионална здравна инспекция



ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

2013-2015


в рамките на делегирания бюджет


ОП РЧР


и делегираните бюджети

Проектно финансиране


Брой създадени извънкласни форми


Брой обхванати деца и ученици







2.2.3. Информиране на лица от ромска общност за здравноосигурителните им права и задължения, и за правата им като пациенти.

Лични лекари
НПО в здравния сектор

Община Костенец



2013-2015


не са необходими



-

Брой обхванати лица







Таблица 8. ПРИОРИТЕТ 3 – ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ


Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране

средства

източник

индикатори

1. Подобряване на жилищните условия, включително и на прилежащата техническа инфраструктура

1.1.Подобряване на жилищните условия в кварталите с ромско население

1.1.1. Разработване на общинска програма за подобряване на жилищните условия в квартали с компактно ромско население

НПО компетентни по посочената сфера

Община Костенец

2013-2015



не са необходими

Общински бюджет

Нова общинска програма







1.1.2 Оценка на нуждите от подобряване състоянието на ромските квартали по отношение на инженерната инфраструктура



НПО компетентни по посочената сфера

Община Костенец

МРРБ

2013-2015



30 000лв.

Общински бюджет

Проектно финансиране



Фактически резултати от оценката на нуждите







1.1.4 Благоустрояване на улици, алейни мрежи, зелени площи и детски площадки;



Община Костенец

МРРБ


Донори

Частни инвеститори


2013-2015



80 000 лв.

Общински бюджет

ПРСР


Донори

ПЧП


Европейски средства

Брой новопостроени детски площадки, атракционна площ благоустроени зони







1.1.5 Подобряване състоянието на техническата инфраструктура, асфалтиране на улици, изграждане на тротоари, реконструиране на Ви К мрежи;

Община Костенец

ПРСР

2013-2015


80 000 лв.

Общински бюджет

ПРСР


Благоустроени улици и тротоари – км.







1.1.6. Подобряване на жизнената среда чрез мероприятия свързани със организиране доброволни зелени групи

Община Костенец

Частни инвеститори


2013-2015


не са необходими






Брой семейства включени в разделно сметосъбиране, площ на премахнати нерегламентирани сметища,

брой ангажирани в подобряване на жизнената среда лица.





Таблица 9. ПРИОРИТЕТ 4 – ЗАЕТОСТ


Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране

Средства

Източник

Индикатори

1.Осигуряване на достъп на ромите до пазара на труда и до различни инструменти и инициативи за самостоятелна заетост.

1. 1.Повишаване на пригодността за заетост и квалификацията на безработни роми

1.1.1.Разработване на проекти включени в програми за квалификация и трудова заетост по програми, сезонна заетост и др.



МТСП, МОМН в сътрудничество с общината

2013-2015



10000 лв.

Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти и общински бюджет



Брой разработени проекти







1.1.2.Обучаване на младежи в професионални умения чрез стажуване;

МТСП, МОМН в сътрудничество с общината, частни компании

2013-2015



10000 лв.

Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти



Брой обучени младежи







1.1.3.Включване на местното население при реализацията на
инфраструктурни  проекти, благоустрояване, озеленяване и детски площадки;

МТСП, МОМН в сътрудничество с общината, частни инвеститори

2013-2015


не са необходими






Брой включени лица и наети лица







1.1.4.Стимулиране на икономическата инициатива сред хората от малцинствата за развиване на бизнес и производство;


МТСП, МОМН В сътрудничество с общината,частни компании, МЗХ.

2013-2015



15000 лв.

Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти



Брой включени лица и самонаети лица







1.1.5.Разработване на схеми за микрокредитиране на малък бизнес

Община Костенец, НПО, финансови и бизнес компании.

2013-2015



не са необходими




Брой включени лица и отпуснати микрокредити


Таблица 10. ПРИОРИТЕТ 5 – ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И НЕДИСКРИМИНАЦИЯ


Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране

средства

източник

индикатори

1.Подобряване на ефективността на работа на полицейски служители в мултиетническа среда при спазване на стандартите по правата на човека

1.1.Повишаване на квалификацията за ефективна дейност на полицейски служители в мултиетническа среда

1.1.1 Запознаване и разясняване на Наредба №1 на Общински съвет за ред и сигурност,

приета с решение на Общински съвет-Костенец;


Община Костенец и РУП - Костенец


2013-2015


не са необходими



-

Брой полицейски служители обучени да работят в мултиетническа среда

Брой беседи сред ромската общност









1.1.2.Превантивна работа на полицията и обществеността, съвместно планиране, работни срещи ;

Община Костенец и РУП Костенец, представители на общността.

2013-2015


не са необходими



-

Брой работни срещи и лица участвали в тях конкретни резултати







1.1.3.Обучение по права на човека и права на детето в училище;

Община Костенец РУП - Костенец

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски”

2013-2015


не са необходими






Брой обучени лица

Брой проведени обучения









1.1.4.Усилване на дейността на Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни деца чрез включване на представители и от общността или НПО в дейността на комисията;

Община Костенец РУП - Костенец,

и представители на общността.


2013-2015



не са необходими

-

Брой обхванати лица и разрешени случаи



Таблица 11. ПРИОРИТЕТ 6 – КУЛТУРА И МЕДИИ




Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране

средства

източник

индикатори

1. Постигане на устойчивост в резултатите на културната интеграция на ромите и маргинализираните групи

1.1. Да се постигне културна интеграция на ромите.

1.1.1.Реализиране на образователна програма за правата и задълженията на общността, като равноправни граждани – листовки, дискусии, медийни продукти;

Община Костенец

Общностни модератори

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”ХристоСмирненски”

МОМН

2013-2015

не са необходими



ЦОП

Брой направени и разпростанени листовки;

брой организирани дискусии;

медийни продукти;







1.1.2. Да се учреди Обществен съвет в община Костенец за формиране на политика и прилагане на настоящия план;



ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски

МОМН


НПО

Представители на общността

Регионална здравна инспекция

2013-2015


не са необходими


Общински бюджет


Делегирани бюджети

създаден обществен съвет




2.Запазване и развитие на културната идентичност на малцинствените общности;

2.1 Да се постигне развитие и опазване на културната идентичност на ромите


2.1.1. Да се създадат клубове по интереси в читалището за етническото население;

2.1.2.Създаване в училище на извънкласни форми, в които да бъдат включени приоритетно ученици с малцинствен произход

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски

МОМН

РИО


НПО

НЧ”Просвета-1881”

с.Костенец

Представители на общността



2013-2015



не са неоходими






Брой създадени клубове

извънкласни форми







2.1.2.Организиране и провеждане на концерти, творчески срещи и прояви с изтъкнати творци от етносите;



ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски

МОМН


РИО

НПО


НЧ”Просвета-1881”

с.Костенец

Представители на общността

2013-2015



1 000лв.

Общински бюджет

Делегирани бюджети

ОП РЧР

Средства от спонсори



НПО

Брой проведени мероприятия и брой на включени участници.








2.1.3.Организиране и провеждане на празници извън общността с етническо население;

Участие в празника на общината.

Община Костенец

ОДЗ”Радост”

ОУ”К.Костенечки”

ОУ”Хр.Смирненски

МОМН


РИО

НПО


НЧ”Просвета-1881”

с.Костенец

Представители на общността

2013-2015



не са необходими





Брой проведени мероприятия и брой обхванати лица









2.1.4.Издирване на талантливи деца от етносите и подпомагане на включването им в занимания в детската градина и училището



2013-2015


не са необходими





брой обхванати деца




10.Очаквани резултати:

Изграждането на ефективно сътрудничество и партньорство между местните институции, малцинствената общност, нестопанските организации и лидери са гаранция за решаването на конкретни проблеми на населението и проактивни действия за реализиране на съвместни програми, допринасящи за процеса на интеграция и реинтеграция на малцинствата.


В края на периода на плана за действие очакваме:


  • Повишено качеството на образование на ромското население;

  • Намаляване отпадналите от училище ученици с 20% ;

  • Повишена посещаемост на учебни занятия от учениците с 30% ;

  • Намалена неграмотността сред 18 – 25 годишните млади хора с 20%

  • Получена професионална квалификация 20%

  • Намалена безработицата сред малцинствата с минимум 4%;

  • Повишена здравна и екологична култура на учениците и младите хора от ромското етническо малцинство ;

  • Подобрен достъп на бедните етнически малцинства в община Костенец до здравни услуги и намалена заболеваемост;

  • Създаване на зелени площи и детски площадки;

  • Подобрено състоянието на техническата инфраструктура в кварталите;

  • Съхранена идентичност на малцинствените общности;

  • Увеличено присъствие на хора от малцинствата в местната медия;

  • Утвърдена обществена структура за развитието на местната общност;

  • Повишена осведоменост на целевите групи;

  • Включване на целевите групи при изпълнение на дейностите по ОбПД.

  • Повишена осведоменост на целевите групи за ролята на ЕС и по-специално за популяризиране на добри практики и примери от реализирани проекти в областта на интеграцията на ромите.

  • Активизирани местни общности, които са информирани за мерките и дейностите по ОбПД.


11.Мониторинг на изпълнението

Оценката на изпълнението на плана за действие се осъществява от Общински съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси /ОССЕИВ/ чрез мониторинг и прилагане на различни форми за наблюдение и оценка.

Целта на мониторинга е чрез систематично събиране и анализиране на информация, да следи за постигането на измерими резултати от дейностите по изпълнението на мерките по плановия документ, както и активно да включи заинтересованите страни в осъществяването на оценката и наблюдението:


  • Напредъкът по изпълнението на заложените дейности по приоритетите на плана се отчита в административен мониторингов доклад ;

  • ОССЕИВ координира и обобщава получената информация в доклада.

  • Докладът се предстaвя за одобрение пред ОССЕИВ.

  • Докладът се приема от Общински съвет – Костенец.



12.Заключение
Икономическата криза, предизвикана от прехода, обрече ромите на убийствена бедност. Бедността е явление с много измерения, с много лица. Бедността не е само въпрос на липса на доходи. Бедност означава както липса на средства за задоволяване на основни потребности, така и липса на условия и предпоставки за водене на достоен и пълноценен живот, което се дължи на липсата на избор.

Това слага отпечатък върху начина на мислене и поведение на тези хора, носи затруднения в индивидуалната адаптация, усещане за разпад, несигурност и маргинализация, поставяне под съмнение на съществуващата ценностна система.

За изпълнението на „Плана за действие на община Костенец за подкрепа на интеграционните политики 2013-2015 г..” от съществено значение е сътрудничеството на всички пряко ангажирани институции на местно ниво с представители на неправителствени организации и на ромската общност.

Осигуряването на активното участие на ромите е от ключово значение.



Като участници не само във формирането и реализацията на политиките за интеграция на ромите, но и във всички други политики, те допринасят за развитието на обществото. Включването им във всеки етап от създаването, изпълнението, наблюдението и оценката на политиките на всички нива обогатява процеса от гледна точка на интересите на общността и компетентността на експертите, работещи по въпросите на ромите.

Планът за действие на община Костенец за подкрепа на интеграционните политики 2013-2015 година е приет с Решение №…. взето по Протокол № …………… година на заседание на Общински съвет- Костенец.
Председател на Общински съвет

град Костенец: /П/

/ЙОРДАН ЗДРАВКОВ/



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница