Последици. Перспективите на българия в европейското



страница1/3
Дата26.08.2017
Размер0.5 Mb.
#28826
  1   2   3
УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
Научна конференция: ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ НА ИКОНОМИКАТА И СОЦИАЛНИ

ПОСЛЕДИЦИ.

ПЕРСПЕКТИВИТЕ НА България в европейското

икономическо пространство.

Управление на структурните промени

в моноиндустриалните райони

(на примера на общини Перник и Бобов дол)

д-р инж. Кирил Радев

Катедра „Управление”, УНСС, гр. София

Резюме: В настоящия доклад е извършен анализ на социално-икономическите последствия от проведените в страната структурни промени в периода 1990 г. – 2007 г. Обект на изследването са взаимовръзките между макроикономическите резултати от проведените реформи и реакцията на населението. Особен акцент е поставен върху процесите на деиндустриализация в моноиндустриалния район – община Бобов дол, на основата на които са направени редица изводи и заключения, имащи отношение към същностните и технологичните характеристики на управлението на преобразованията в стопанската конюнктура в моно- и мултииндустриалните райони на страната. За целите на изследването са използвани разликовия и сравнителен методи, метода на интерполацията, системния подход и др. Заключенията са аргументирани с абсолютни и относителни показатели. Изведена е взаимовръзката между тенденциите, съпътстващи реформата в национален и регионален мащаб.

Поведението на населението е пояснено с резултатите от реформата и данните от проведеното проучване в рамките на проекта „Деиндустриализация и преструктуриране на заетостта в България: Икономически и социални последици”.

В контекста на изследването е доказана необходимостта от прилагането на научните методи и подходи при управлението на структурните реформи, както и значението на научния потенциал за постигането на положителни резултати при тяхната реализация.

Процесите на преход от един към друг икономически модел винаги имат своите аргументи, които е необходимо да бъдат споделени и достъпно представени на всички лица и институции, които ще участват при осъществяването на преходните процеси и/или ще бъдат засегнати по определен начин от тях. Това управленско правило се споделя от всички големи финансови институции (Световната банка, Европейската централна банка, Международния валутен фонд и др.), поради това, че те го считат за условие, подпомагащо плавното протичане на структурните промени и като гаранция за възвръщаемостта на средствата, които отпускат за тяхното реализиране. Предвид комплексността на тези процеси и свързаните с това рискове към днешна дата са извършени анализи на структурните преобразования, проведени в икономиките на множество страни.

Изводите и препоръките направени при тези проучвания трябва да бъдат детайлно изучени и да се имат предвид от субектите на управление на реформите. Този подход ще осигури условия за по-ефективно прилагане на управленските функции и оптимално постигане на планираните цели.

От посоченото следва, че когато е необходимо да се извършат промени в икономиката на дадена страна трябва да се следва конкретно разработен сценарий, като се вземат предвид базовите условия за реализирането на подобен вид промени и възможностите за тяхното адаптиране към специфичните характеристики на компонентите, определящи поведението на съответната национална икономика. Ползвайки научната терминология този похват се нарича „научаване”. Той е задължителен за икономики, които поради настъпили промени в компонентите на външната им среда са изпаднали в рецесия и единственият изход за излизането им от тази ситуация е провеждането на структурни преобразования. Още по-наложително е прилагането му, когато за излизане от критична ситуация е необходимо цялостна промяна на икономическата система, например преход от централизиран към пазарен икономически модел.

Разбира се когато една икономика изпадне в криза е по-трудно, но много по-необходимо прилагането на научните методи и похвати за излизане от ситуацията, докато пълното им игнориране би означавало предрешен провал на предприетите възстановителни мерки.

Практиката показва, че поведението на субектите на реформата в ситуация на криза е аналогично на поведението им в предкризисния период. Ето защо в страните, в които политиката е в съзвучие с научните постулати, негативните икономически резултати от дейността на националните им икономики са изключение и обратно, когато науката е подчинена и зависима от политическите решения, икономиките на тези страни винаги изпадат в дълбоки и непредсказуеми по обхват и последствия кризи. При първия случай икономическите процеси се развиват планово и предсказуемо, докато при втория те са деструктивни, лишени от плановост и на практика изцяло негативни, а прилагания управленски модел - ситуационен.

Позовавайки се на изложеното по-горе може да се направи паралел между изисквания и реалност относно проведената всеобхватна структурна реформа в икономиката на Р България. Предвид резултатите от нейното провеждане тя може да се определи като неуспешна, въпреки че към момента е постигната една от основните й цели, а именно -членството на страната в структурите на Европейския съюз (ЕС). Основните аргументи за това са свързани с негативните текущи показатели, отразяващи състоянието на социалния, политико-правния, технологичния и икономически компоненти на националната икономика. Провежданата без стратегия и съвместимост на целите структурна реформа, имаща за предмет трансформирането на икономическата система от командна в пазарна допринесе за мащабно по размерите си влошаване на макроикономическите показатели и загуба на пазарните позиции в традиционните стратегически зони на действие, както в регионален, така също и в по-широк план.

Извършеното научно изследване по проекта „Деиндустриализация и преструктуриране на заетостта в България: икономически и социални последици” акцентира върху последствията от извършените структурни преобразования в два емблематични и значими за националната икономика промишлени региона – Перник и Бобов дол и по-конкретно относно поведението на населението в тях (в краткосрочен и дългосрочен план).

В настоящия доклад ще бъде направен опит за извеждане и доказване на значимостта на систематична взаимозависимост между компонентите на реформата в националната икономика от една страна и от друга извършените структурни промени на територията на общините Перник и Бобов дол, както и поведението на населението в тях, в контекста на крайните резултати от проведените преобразования. За постигането на тези цели ще бъдат използвани резултатите от извършените проучвания в хода на реализирането на проекта.

Поради настъпилите след 1989 г. промени в компонентите на външната среда на националната икономика беше взето политическо решение за трансформиране на прилагания до този момент централизиран икономически модел в пазарен. От научна гледна точка това представлява изключително сложна задача, за успешното реализиране на която се необходими огромна по мащабите си организационна структура и специализиран научен потенциал. В научните среди се сформираха множество колективи, които започнаха да анализират ситуацията и да предлагат варианти за извършване на преобразованията в областите, в които работят. Те бяха предложени на ресорните министерства, но за съжаление не бяха взети предвид. Поради това моделът държава-икономика не беше подчинен на предварително разработени стратегии, тактики и планове за преструктуриране на икономическите сектори. Като цяло политическите критерии доминираха над икономическите и научните, което е и основния аргумент приоритетно да се решават текущите задачи, а дългосрочните (ако съществуват) да не са съвместими с краткосрочните. Това обстоятелство предизвика дезорганизация в дейността на институциите (субекти на реформата), подпомогнато и от разнопосочната в посланията си нормативна уредба, тъй като когато се спазваха разпоредбите на определен нормативен акт, в повечето случаи се нарушаваха изискванията на най-малко един друг такъв. Поради това проблемите се решаваха „на парче”, което се отрази негативно и върху крайните резултати от реформата.

В икономическата област резултатите се измерват с икономически показатели, присъщи на провежданата в ЕС политика за устойчиво развитие. Именно те са критериите за асоцииране на страната в структурите на Общността. В доклада ще бъдат използвани данни за показателите, включени в раздел „Международно икономическо сътрудничество” от Agenda – 21, разработена от Комисията за устойчиво развитие на ООН.

БВП е един от основните, но към днешна дата вече спорен показател за развитието на икономиките. За периода 1997 г. – 2005 г. тренда на БВП на Р България е положителен, като основна заслуга за това трябва да се отдаде на правилата и принципите на въведения през 1997 г. Валутен борд. Той позволи провеждането на значителни промени в паричната и фискалната политика на страната, а оттам и генерирането на възможности, обуславящи нарастването на физическия обем на БВП.


Таблица 1

Динамика на БВП

(Милиони щатски долари)



Показател

Години

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

БВП

10140

12257

12403

11988

13557

14879

17032

19450

19136

За периода 1997 г. – 2003 г. средно годишния темп на ръст на БВП е в размер на +2,57 %, като най-голям марж е отчетен в интервала 1997 г. – 1998 г. (+11 %), а като цяло за периода 1997 г. – 2005 г. той е нараснал с +88.7 %.


Таблица 2

Динамика на икономическия растеж

(Проценти)



Показател

Години

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

Растеж

-7

4.0

2.3

5.4

4.0

4.5

4.8

5.3

5.2

Промените в паричната и фискалната политика на страната, благоприятствани от правилата на Валутния борд дадоха добри резултати и в международен аспект, видно от данните, посочени на Графика 1.



Стойностите на БВП, изразени в млн. лв. за периода 1996 г. – 2007 г. са посочени в таблица №3. От тях следва, че стойността на БВП за периода 2005 г. – 2007 г. (първо тримесечие) е нараснала с 7 642 647 млн. лв. (39.94 %), а в процентно изражение за периода 1996 г. – 2006 г. промяната е в размер на +278.7 %.



Таблица 3

Динамика на БВП

(Млн. лв.)



Показател

Години

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007,

І трим.

БВП

1761172

17 432 554

22421142

23790440

26752833

29709210

26752833

34627545

38822636

19136000

49090605

11 493 353

За целите на настоящия доклад ще бъдат изведени значенията на отделните региони при формирането на БВП. Поради това в таблици №№4-9 са представени данни съответно за регионалния БВП, регионалния БВП на човек от населението и брутната добавена стойност на сектор „Индустрия”, като един от значимите сектори за анализираните общини - Бобов дол и Перник.



Таблица 4

БВП по райони за планиране за периода 2000 г. – 2005 г.

(Млн. лв.)



Райони за планиране

Регионален брутен вътрешен продукт

Години

2000

2001

2002

2003

2004

2005

Общо за страната

26 752 833

29 709 210

32 401 613

34 627 545

38 822 636

42 797 407

Северозападен

1 844 544

1 892 671

1 907 282

1 946 452

2 052 329

2 176 985

Северен централен

3 504 332

3 882 891

4 215 328

4 225 376

4 585 177

4 981 400

Североизточен

3 928 476

4 282 799

4 575 872

4 853 441

5 381 862

5 846 124

Югоизточен

2 691 977

2 527 205

2 629 995

2 967 334

3 279 386

3 727 625

Южен централен

5 608 010

6 234 939

6 470 896

7 143 055

8 077 621

8 752 183

Югозападен

9 175 494

10 888 705

12 602 240

13 491 887

15 446 261

17 313 090

В относителни единици разпределението на БВП по региони дава по-добра представа за ролята на отделните региони и тяхното тегло в общата стойност на реализирания БВП за съответния отчетен период.


Таблица 5

БВП по райони за планиране за периода 2000 г. – 2005 г.

(Проценти)



Райони за планиране

Регионален брутен вътрешен продукт

Години

2000

2001

2002

2003

2004

2005

Общо за страната

100,000

100,000

100,000

100,000

100,000

100,000

Северозападен

6,895

6,371

5,886

5,621

5,286

5,087

Северен централен

13,100

13,070

13010

12,202

11,811

11,640

Североизточен

14,684

14,416

14,122

14,016

13,863

13,660

Югоизточен

10,062

8,506

8,117

8,570

8,447

8,710

Южен централен

20,962

20,986

19,971

20,628

20,806

20,450

Югозападен

34,297

36,651

37,970

38,963

39,787

40,453

Видно от данните в таблици №№ 4 и 5 е възможно да се направи заключението, че ръста в общия БВП за периода 2000 г. – 2005 г. се дължи единствено на Югозападния район за планиране, където за разглеждания период той е нараснал с +6,156 %. При това делът на район „Южен централен” остава константа, а при всички останали райони с изключение на Североизточния район на планиране, където редукцията е -1 % е налице намаление на делът в рамките на около -1,40 %.

От социален аспект е важно да се анализира стойността на БВП на човек от населението, което има отношение и към производителността на труда на всеки един зает, както и към използваните технологии за производство. В психологичен аспект този показател има отношение към поведението на човешкия фактор, в т.ч. неговата мотивация и подреждане на приоритетите. Данните във финансово измерение и в относителни единици са посочени в таблици с №№ 6 и 7.

Таблица 6

БВП на човек от населението по райони за планиране

за периода 2000 г. – 2005 г.

(Лева)


Райони за планиране

Регионален брутен вътрешен продукт на човек от населението

Години

2000

2001

2002

2003

2004

2005

Общо за страната

3 274

3 754

4 118

4 426

4 989

5 529

Северозападен

3 171

3 537

3 622

3 763

4 041

4 368

Северен централен

2 873

3 232

3 553

3 602

3 953

4 342

Североизточен

2 935

3 273

3 523

3 762

4 198

4 589

Югоизточен

3 273

3 174

3 324

3 778

4 203

4 802

Южен централен

2 716

3 157

3 297

3 662

4 166

4 541

Югозападен

4 282

5 193

5 992

6 403

7 312

8 179


Каталог: 1929


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница