Практически съвети Еталон на поведение



Дата15.01.2018
Размер18.15 Kb.
#47605


Практически съвети

1. Еталон на поведение - децата започват своето личностно осмисляне и възприятие, като се виждат през Вашите очи. Избирайте думите си внимателно и бъдете състрадателни. Хвалете детето си, за да го насърчите към добро поведение. Бихте могли да си изработите „плакат на послушанието“, на който да поставяте по една точка за всеки „послушен“ ден. Вашата любов и комплименти могат да направят чудеса и често са достатъчно възнаграждение за детето.

2. Дисциплината поставете граници, съответстващи на Вашата дисциплина. Целта на дисциплината е да помогне на детето да избере приемливо поведение и да го научи на самообладание. Децата могат да изпробват границите, които Вие сте им определили, но въпреки това имат нужда от тях, за да се превърнат в отговорни личности. Установените правила вкъщи ще помогнат на децата да разберат Вашите очаквания и да развият самообладание. Например: никакво гледане на телевизия, докато не се напише домашното; повикване само по име; не удряй; преди лягане - вечерен тоалет и т.н. Бихте могли да си изградите своя система от последващи действия при нарушаване (неспазване) на приетите правила: първо предупреждение, следвано от последствия като „почивка“ или загуба на привилегии. Обикновено грешката, която родителите правят е да оставят без последствия нарушаването на дадено правило. Вие не можете да научите на дисциплина детето, ако единия ден го „санкционирате“ за неспазване на правилата, а на другия ден игнорирате същото поведение. Последователността Ви в това отношение ще научи детето на това, което очаквате.

3. Време за игра и занимания – разхождайте се, хапвайте заедно. Търсете начини за да осъществите контакт с детето си – под формата на игра, код или таен език за общуване. За пълноценно общуване посещавайте концерти, игри или други събития заедно, за да научите повече за неговия свят и интереси.

4. Модел за подражание - преди да реагирате бурно в дадена ситуация, помислете за това, как искате да се държи детето, когато е ядосано. Моделирайте чертите, които искате да култивирате във Вашето дете: почит, приветливост, честност, доброта, толерантност.

5. Комуникацията - децата искат и заслужават обяснения, толкова, колкото и възрастните. Правете предложения и предоставете възможност за избор. Преговаряйте. Деца, които участвуват във вземането на решения, са по-мотивирани да ги осъществяват. Общуването на детето, споделянето на тревогите му с родителите има голямо значение. Гледането на анимационен филм и обсъждането на героите е вид терапия. Детето не трябва да е подложено на разпит.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница