Правилник за осигуряване на безопасни условия



Дата14.03.2018
Размер155.73 Kb.
#62747
ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ХРАНИТЕЛНО - ВКУСОВИ И

ХИМИЧНИ ТЕХНОЛОГИИ, ГР. ДУПНИЦА, УЛ.”ВЕЛИКО ТЪРНОВО” № 6

ПРАВИЛНИК

ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ

НА ВЪЗПИТАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И ТРУД

ОСНОВАНИЕ: чл. 5, ал.1, от Инструкция за изискванията за безопасни условия на възпитание, обучение и труд в системата на Народната просвета, обн., ДВ, бр.61 от 1996 г.
РАЗДЕЛ І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
чл.1. С този Правилник се определят изискванията и организацията за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд в ПГ по хранително-вкусови и химични технологии, гр. Дупница.

чл.2. Правилникът се отнася за всички участници в учебно-възпитателния процес и / или в трудовата дейност в професионалната гимназия и урежда техните права и задължения по осигуряване и контролиране на безопасните условия на възпитание, обучение и труд.

чл.3. Правилникът се отнася за учениците, педагогическия и не педагогическия персонал от професионалната гимназия и за лицата, които по различни поводи се намират в учебната сграда, учебните помещения, учебно-опитно стопанство, лаборатории и други бази, хранилища за химични вещества, физкултурния салон, площадките, терените и др.
РАЗДЕЛ ІІ

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ВЪЗПИТАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И ТРУД

чл.4. Организация за провеждане на инструктаж по безопасните и здравословни условия на възпитание, обучение и труд и задълженията на учителите и оторизираните лица
(1) Място за провеждане на инструктажите

1. Началният инструктаж по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана на лицата, които постъпват на работа или училище се провежда на територията на професионалната гимназия от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа. Педагогическият персонал, не педагогическият персонал и учениците се запознават с вида и характера на извършваната работа, с възможните рискове на всички работни места, помещения за производствена практика, местонахождение на работното оборудване, съществуващите опасности за безопасността и здравето на работниците, учителите и учениците при използване и обслужване на работното оборудване, лабораторните упражнения и др.

2. Инструктажът на работното място на работниците и служителите се провежда от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа на всички възможни работни места при осъществяването на възложената от работодателя работа. Инструктажът на работното място на работниците и служителите, които използват и обслужват машини и съоръжения, се допълва /съвместява / с обучение по безопасните методи на работа за всяка машина и съоръжение. Работните места, където на работниците и служителите ще се провежда обучение и изпит са определени от работодателя в заповед.
3. Инструктажът на работното място на учениците, които имат производствена практика, се провежда от учителите по практика, провеждащи занятията, на всички възможни работни места при осъществяването на производствената практика. Инструктажът на работното място на практикуващите ученици, които използват и обслужват машини или съоръжения, се допълва /съвместява / с обучение по безопасните методи на работа за всяка машина и съоръжение. Работните места, където на учениците на производствена практика ще се провежда обучение и изпит ще се определят от работодателя в заповед.

4. Периодичният инструктаж на работниците и служителите се провежда от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа на всички възможни работни места при осъществяването на възложената от работодателя работа.

5. Периодичният инструктаж на учениците, които имат производствена практика, се провежда от учителите по практика, провеждащи занятията, на всички възможни работни места при осъществяването на производствената практика.

(2) Задължения на учители и оторизирани лица за провеждане на инструктаж по безопасни условия на възпитание, обучение и труд и за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и обучение

1. Задължения на лицето, на което с писмена заповед е възложено да изпълнява функциите на орган по безопасност и здраве при работа:

- да провежда по утвърдените програми, тематика и т.н. начален инструктаж, инструктаж на работното място, периодичен инструктаж и извънреден инструктаж на работниците и служителите по БХТ и ПО, съгласно заповедите на работодателя;

- да провежда по утвърдените програми, тематика и т.н. начален инструктаж и начален инструктаж, съвместен с инструктаж на работното / учебното / място на работниците, служителите и учениците, които нямат производствена практика, по БХТ и ПО, съгласно заповедите на работодателя;

- да провежда извънреден инструктаж на работниците, служителите и учениците, съгласно заповедта за провеждането му и изискванията на Раздел VІ на Наредба № 3 за ИРСБХТПО от 1996 г., в т.ч. на работници, служители и ученици, отсъствали от училище повече от 45 дни, независимо от причините, след завръщането им на работа или на училище.

2. Задължения на учителя по учебна и производствена практика, провеждащ занятията:

- провежда инструктаж на работното място на учениците на практика, които използват и обслужват машини и съоръжения, допълнен /съвместен / с обучение по безопасните методи на работа;

- провежда начален инструктаж, инструктаж на работното място и периодичен инструктаж на учениците на производствена, учебна и лабораторна практика;

- провежда инструктаж на учениците на практика преди всяко учебно занятие / този инструктаж не се регистрира в книгите за инструктаж /;

- обучава учениците в учебните работилници и цеховете на предприятия, като ги възпитава в трудова и технологична дисциплина, както и спазване на правилата и инструкциите за здраве и безопасност при работа; -

- осигурява реда на работните места на учениците, правилното използване и опазване на материалната база, учебната работилница и работното оборудване;

- отговаря за изправността на машините и съоръженията и за спазване на изискванията за здраве и безопасност при работа.

3. Задължения на класните ръководители:

- да провеждат периодичен инструктаж на учениците;

- да провеждат инструктаж на учениците преди пътувания и екскурзии / този инструктаж не се регистрира в книгите за инструктаж /.

4. Задължения на лицето изпълняващо функции на орган по ЗБУТ:

- взема участие според възможностите и при устно разпореждане на работодателя във всички провеждани инструктажи по БХТ и ПО с работниците, служителите и учениците;

- да упражнява контрол върху качеството на провеждането на инструктажите по БХТ и ПО с работниците, служителите и учениците;

- Организира и контролира:

т.1. Спазването на изискванията за безопасни условия на труд и противопожарна охрана на учениците и персонала в училище, учебно-опитно стопанство, лаборатория и други бази при провеждането на практическото обучение.

т.2. Провежда инструктаж на учителите, обслужващия персонал и учениците съгласно нормативно приетите изисквания за провеждане на инструктажите и контролира провеждането на инструктажите от учителите по учебна, лабораторна и производствена практика.

(3) Задължения на учители и оторизирани лица за водене и съхранение на книгите за регистриране на инструктажите по безопасни условия на възпитание, обучение и труд

1. Книгите за инструктаж на работниците и служителите Приложения № 1 и № 2 се водят и съхраняват от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа.

2. Книгата за начален инструктаж и начален инструктаж, съвместен с инструктажа на работното / учебното / място на учениците Приложение № 1 се води и съхранява от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа.

3. Книгата за регистриране на инструктаж на работното място и периодичен инструктаж на учениците на производствена практика Приложение № 2 се води и съхранява от учителя по практика, провеждащ занятието. В същата книга се регистрират и извънредните инструктажи на всички ученици от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа.

4. Книгата за регистриране на периодичен инструктаж на учениците, които нямат производствена практика, се води и съхранява от класния ръководител.
РАЗДЕЛ ІІІ

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ ПРИ РАБОТА С МАШИНИТЕ И СЪОРЪЖЕНИЯТА ПО ВРЕМЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНАТА ПРАКТИКА
чл.5. Обучение на работниците, служителите и учениците по безопасните методи на работа

1. На работници, служители и ученици, работата на които е свързана с използване, обслужване и поддържане на машини и технически съоръжения или са заети в рискови дейности, независимо от тяхната подготовка и квалификация, инструктажът на работното място се допълва / съвместява / с обучение по безопасните методи на работа. Те се допускат до самостоятелна работа само след успешно положен изпит за безопасните методи на работа.

2. Изпита се провежда от назначена с писмена заповед комисия 5 / пет / работни дни след тридневния инструктаж на работното място.

3. Копие от протокола от проведения изпит се съхранява в личното досие на работника, служителя и ученика.

4. Разрешение за самостоятелна работа се дава с подпис на работодателя в книгата за инструктаж Приложение № 2.

чл. 6. Превантивен и последващ контрол по поддържане на машините и съоръженията за производствена практика

1. Най малко веднъж месечно се прави проверка от лицето, изпълняващо функциите на орган по безопасност и здраве при работа и учител по практика за изправността на машините и съоръженията, която завършва с писмен доклад до работодателя.

2. Ежедневен преглед за изправността на вентилационната система и електрическите блокировки за нейното включване да се прави от ……………………………………. .

3. Контролът по спазването на чл. 5 и чл. 6 се осъществява от лицето назначено със заповед на директора отговарящо по ЗБУТ.


РАЗДЕЛ ІV

ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ВЪЗПИТАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И ТРУД НА УЧИТЕЛИТЕ ПО ПРАКТИКА И НА УЧИТЕЛИТЕ, КОИТО ВОДЯТ УЧЕНИЦИТЕ НА ПРАКТИКА В БАЗОВИ ПРЕДПРИЯТИЯ

чл.7. Задължения по инструктажа на учителите и учениците по БХТ и ПО при практика в базови предприятия

1. Учителите и учениците задължително преминават начален инструктаж по БХТ и ПО в базовото предприятие преди започване на практиката, който се регистрира в книга за инструктаж Приложение № 1 на предприятието.

2. Учителите и учениците се запознават със задълженията на всяка от страните по договора и специфичните условия на труд с цел осигуряване на безопасност и здраве при работа.

3. Учениците се запознават с конкретните задължения, които ще имат и трябва да спазват по време на практиката.



чл.8. Задължения на учителите за осигуряване на ЗБУТ по време на практиката в базови предприятия

1. Да следят и осигуряват спазване на продължителността на работния ден за малолетни и физиологичния режим на труд и почивка по време на работа.

2. Да осъществяват постоянно наблюдение на учениците и изискват същото от майсторите.

3. Да не допускат възлагане на учениците несвойствена работа, която е в противоречие с учебните планове и програми.



чл.9. Задължения на учениците по време на учебна и производствена практика в професионалната гимназия и в базови предприятия

1. Да преминат предвидените инструктажи по БХТ и ПО и обучение по безопасните методи на работа.

2. Да се разписват в книгите за инструктаж на училището и на предприятието / при учебна или производствена практика в базисни предприятия /, с което удостоверяват, че са им известни инструкциите, правилата и изискванията за БХТ и ПО и се задължават стриктно да ги изпълняват.

3. Да спазват установеното работно време и физиологичния режим на труд и почивка по време на работа.

4. Да поддържат образцов ред, чистота и култура на работното място.

5. Да използват задължително изискващото се за съответното работно място работно облекло и лични предпазни средства.

6. При нередности на работното място незабавно да уведомяват преподавателя и не започват /спират/ работа до отстраняване на нередностите.

7. Оставят работното си място почистено и в пълна изправност.

8. При злополука незабавно уведомявт учителя.

9. Учениците са длъжни да се грижат за собствената си безопасност и за безопасността и здравето на другите ученици.



10. На учениците се забранява:

> самоволно да извършват работа, която не им е възложена, както и да напускат или сменят работното си място;

> да извършват ремонти на ел.уреди и съоръжения, инсталации , машини и други;

> да се облягат и сядат върху капаци на машините, предпазни устройства на машините и т.н.

чл10. Задължения на лицето, което изпълнява функциите на орган по безопасност и здраве при работа:

> провежда инструктажите по БХТ и ПО съгласно заповедите и утвърдените програми , води съответните книги за регистриране на инструктажите;

> разработва и съхранява необходимата техническа документация по ЗБУТ в съответствие с изискванията на нормативните документи;

> осъществява от името на работодателя необходимата координация и контрол за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работниците, служителите и учениците;

> изготвя писмени доклади до директора по въпросите на БЗР;

> води документацията за регистриране на трудови злополуки и професионални болести.

чл.11. Задължения на учителя по практика:

> провежда инструктажите по БХТ и ПО съгласно заповедите и утвърдените програми , води съответните книги за регистриране на инструктажите;

> да познава и спазва изискванията на нормативните актове по ЗБУТ, като изисква същото от учениците;

> да онагледява по подходящ начин писмените инструкции за работното оборудване и да изисква познаването на техните изисквания от учениците;

> да запознава учениците с устройството на машините и обезопасителните устройства;

> да обучава учениците по безопасните методи на работа и създава у тях навици за безопасност при работа;

> да провежда инструктаж на учениците преди започване на работа и при смяна на работното място;

> да извършва проверки с ел.техника по електробезопасност на работните места преди възлагане на работа на практикуващи ученици;

> да включва и изключва отоплителните ел.уреди при спазване на мерките за безопасност;

> да следи за използването на работно облекло и ЛПС от работещите;

> да знае във всеки момент местопребиваването на всеки ученик от поверената му група и каква работа извършва;

> да наблюдава пстоянно работата на всеки ученик и да вземе навреме съответни мерки в случай, че правилата за безопасност се нарушават, включително и отстраняване от практика;

> да дава ясни и недвусмислени нареждания, които не противоречт на действащите нормативни документи по трудовото законодателство;

> да следи за спазване на работното време и на физиологичния режим на труд и почивка по време на работа;

> да създава навици у учениците за самоконтрол по спазване на безопасните методи на работа при използване на работно оборудване, при което съществува риск от злополуки;

> да познава плана за предотвратяване и ликвидиране на аварии и да изисква същото от учениците.
РАЗДЕЛ V

ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ВЪЗПИТАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И ТРУД НА УЧИТЕЛИ И ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА
чл.12. Задължения на учителя по физическа култура

1. Да контролира поддържането на салона и площадката за физическа култура със здрави и закрепени на сигурно място уреди, гимнастически постелки, подвижни съоръжения за отскоци, масивната настилка / асфалт или сгурия / и др.

2. Да контролира поддържането на уредите в изправно положение, като проверява свързващите елементи преди използване на уреда.

3. Да прави ежедневен преглед на състоянието на уредите и съоръженията преди започване на занятия.

4. Да не допуска игра на уреди, които са физически износени и носят риск за злополуки.

5. Да не допуска игра без постелки и осигурен магнезий.

6. Да провежда и регистрира периодичния инструктаж на учениците.

7. Да участва при провеждането на ежедневния инструктаж и инструктажа на работните места, свързани с физическо възпитание.

8. Да оказва помощ при изпълнение на трудни и рискови елементи от физическите упражнения при прескоци, отскоци, игра на лост, халки, греда, успоредка и др.

9. Да осигурява безопасна зона при хвърляне на уреди. Да следи да няма хора на мястото около попаденията.

10. Да контролира спазването на хигиенните изисквания на местата за физическо възпитание, в т.ч. на факторите на учебната среда: микроклимат, осветление и др.

11. Да следи за правилното разположение на уредите, за чистотата на настилката и други.

12. В случай на злополука да вземе спешни мерки за оказване на до лекарска помощ и да съобщи на директора на гимназията.

чл.13. Задължения на лицето, изпълняващо длъжността “Човешки ресурси” за осигуряване на ЗБУТ

1. Да съхранява в личните досиета на работниците, служителите и учениците всички документи, изискващи се от Кодекса на труда и други нормативни документи.

2. Оформяне на актове за трудови злополуки с участието на лицето, изпълняващо функциите на ОБЗР.

3. Изисква предоставянето на екземпляри от протоколите за квалификационни изпити и изпити по безопасните методи на работа.


РАЗДЕЛ VІ

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ВЪЗПИТАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ ПРИ ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕТО НА УЧИЛИЩНИ И ИЗВЪНУЧИЛИЩНИ ДЕЙНОСТИ
чл.14. Задължения на преподавателите

1. При организирани пътувания учениците задължително се придружават от преподавател, назначен с писмена заповед на директора.

2. Преподавателят отговаря за безопасното придвижване на учениците.

3. По време на производствен стаж извън населеното място преподавателят заедно с управителя на базата осигурява безопасни и здравословни условия на труд съгласно условията на договора и конкретните условия.

4. По време на екскурзия преподавателят организира, ръководи и инструктира учениците, създава възможно най-безопасни и здравословни условия за пътуване и провеждане на извънучилищна дейност.

5. По време на екскурзия преподавателят следи за наличността на всички ученици и не допуска отклоняване на учениците от групата.


РАЗДЕЛ VІІ

ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА СПАЗВАНЕ НА МЕРКИТЕ И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА НЕДОПУСКАНЕ НА ПОЖАРИ
чл.15. Необходима документация и задължения на ръководителя на Противопожарното звено

1. Да се актуализира противопожарната инструкция.

2. Да се актуализира плана за евакуация при пожар и се онагледи по подходящ начин.

3. Да се разработи, утвърди План за предотвратяване и ликвидиране на аварии, съгласно чл.248 от Наредба № 7 за МИЗБУТРМИРО, обн., ДВ, бр. 88 от 1999 г., като частта по противопожарна охрана се съгласува с РСПБЗН.

4. Ежегодно да се извършва проиграване на позициите на ППЛА и на плана за евакуация при пожар.

5. Изходите за евакуация да са обозначени и да се поддържат годни за използване.

6. Да се поддържат в изправност и се заверяват в определените срокове противопожарните уреди и съоръжения.

7. Да не се съхраняват лесно запалителни материали в таванските и избените помещения и същите се заключват.

8. Да се извършва ежедневен контрол по използването на електронагревателни и отоплителни уреди и печки.

9.Печките за твърдо гориво да се монтират правилно и безопасно.

10. Печките за твърдо гориво да се загасват и почистват в края на деня.

11. Да не се допуска съхраняване на материали и предмети в коридорите, а отпадъците да се съхраняват на определените и съгласувани с органите на пожарна безопасност места.


РАЗДЕЛ VІІІ

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДИРЕКТОРА НА ПРОСВЕТНОТО ЗВЕНО ЗА ВКЛЮЧВАНЕ НА МЕРКИ ПО ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНИ И ЗДРАВОСЛОВНИ УСЛОВИЯ НА ОБУЧЕНИЕ И ТРУД ПРИ СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВАРИ С ДРУГИ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА САМОСТОЯТЕЛНО ИЛИ СЪВМЕСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕМОНТНИ, СТОИТЕЛНО-МОНТАЖНИ, ТОВАРО-РАЗТОВАРНИ И ТРАНСПОРТНИ ДЕЙНОСТИ
чл.16. В договора за извършване на съответната дейност да се посочат правила и мерки за безопасност и здраве при работа в съответствие с изискванията на нормативните докменти за тази дейност.

чл.17. Работодателите, когато използват една и съща работна площадка, сграда, помещение или работно място, да изготвят писмена договореност, съгласно чл. 18 от Закона за ЗБУТ.

чл.18. Завършените строителни и ремонтни работи в училището да се приемат от назначена от директора комисия с участието на съответните специалисти, а при необходимост и наети специалисти от други юридически и физически лица.

чл.19. Приемателната комисия да проверява задължително закрепването на врати и прозорци, правилното монтиране и обезопасявне на машини и съоръжения, правилното изпълнение на електрическите инсталации,, извършване на необходимите измервания и изпитания, спазването на хигиената на труда и противопожарната охрана.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ЧАСТ

§ 1. Правилникът се утвърждава от директора на училището не по-късно от началото на уебната година.

§ 2. Правилникът се актуализира при въвеждането на нови машини, съоръжения, технологии и учебни програми, при разкриване на нови работни места, дейности, специалности и професии, при изменение на правилата, нормите и изискванията по чл. 3 и чл. 4 от Инструкцията на МОНТ от 1996 г.

§ 3. Директорът организира запознаването на работниците и служителите, учениците и родителите с правилника за безопасни условия на възпитание, обучение и труд.





Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница