Програма „развитие на човешките ресурси 2007-2013 министерство на образованието, младежта и науката



Дата10.02.2018
Размер106.25 Kb.
#57218

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

„РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ” 2007-2013

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА

Схема BG051PO001-4.3.05 „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите”
ПРОЕКТ BG051PO001-4.3.05- 0021 „Дългосрочно партньорство с работодателите

в сферата на икономиката и туризма”




ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ, ИЗИСКВАНИЯ И ОПИСАНИЕ НА ХРАНИТЕЛНИТЕ ПРОДУКТИ И НАПИТКИ
Изисквания към качеството на доставките:

Доставяните хранителни продукти и напитки, следва да бъдат съобразени със следните нормативни актове:



  1. Закона за храните;

  2. Наредба № 5/ 25.05.2006г. за хигиена на храните;

  3. Наредба № 21/15.10.2002г. за специфичните критерии и изисквания за чистотата на добавките, предназначени за влагане в храни;

  4. Наредба № 23 / 17.05.2001 г. за условията и изискванията за представяне на хранителната информация при етикетирането на храните;

  5. Наредба № 9 от 16.09.2011г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата, обн. ДВ, бр.73/20.09.2011г.

  6. Наредба № 16 от 28 май 2010 г. за изискванията за качество и контрол за съответствие на пресни плодове и зеленчуци.

  7. Наредба № 31 от 29.07.2004 г. за максимално допустимите количества замърсители в храните.

  8. Наредба № 37 от 21.07.2009 г. за здравословно хранене на учениците и други наредби по прилагане на Закона за храните

  9. Наредбата за специфичните изисквания към наименованията и етикетирането на мляко и млечни продукти, предлагани на пазара;

  10. Наредба № 32/ 23.03.2006г. за окачествяване, съхраняване и предлагане на пазара на месо и черен дроб от домашни птици;

  11. Наредба № 1 от 09.01.2008г. за изискванията за търговия с яйца за консумация;

  12. Наредба за изискванията към напитките от плодове (приета с ПМС № 219/2002 г.), Наредба за изискванията към плодовите конфитюри, желета, мармалади, желе-мармалади и подсладено пюре от кестени (приета с ПМС № 45/2003 г.).

  13. Изискванията за качество и на стандартите на Европейския съюз, респективно Регламент 178/2002 и Регламент № 853/2004 (ЕО).

  14. Наредба № 5 за хигиената на храните обн. ДВ, бр. 55/2006г.



Изпълнителят, следва да е регистриран по чл.12 от Закона за храните и да е внедрил, да прилага и поддържа система или процедури по чл.18 от Закона за храните.

При всяка доставка хранителните продукти и напитки трябва да бъдат придружени със сертификат за произход и качество, експертен лист или друг аналогичен документ, за всеки вид продукт.

Млякото и млечните продукти да бъдат без растителни примеси.

Прясното краве мляко трябва да бъде еднородна течност без утайка. Нормализирано – с масленост до 3,6 % . Да бъде с бял, леко кремав оттенък, със специфичен вкус, слабо сладникав, без страничен привкус и неприятна миризма. Консистенцията да бъде течна, леко подвижна. Не се допуска гъста, точеща се или пихтиеста консистенция. Да бъде опаковано в полиетиленови пликове, добре затворени, с ясно обозначен адрес на производителя, процент масленост, дата на производство и продължителност на съхранение.


Кисело мляко с масленост до 3,6% - произвежда се от краве мляко, претърпяло процес на млечно – кисела ферментация под действието на лактобактериум булгарикус и стрептококос термофилус при задължителни изисквания на ветеринарно – санитарните правила и норми. Да бъде опаковано в пластмасови кофички. Повърхността на млякото да бъде гладка, с бял, слабо кремав оттенък. Консистенцията да бъде плътна, мазна повърхност. Да не се отделя суроватка при разбиване, да се получава еднообразна маса. Да има свойствен мирис и приятно кисел вкус. На опаковката да бъдат обозначени наименованието и адреса на производителя, видът на млякото, дата на производство и срок на съхранение. В търговския документ, който придружава млякото, да се вписва и датата на експертния лист.
При производство на краве масло е задължително да се спазват изискванията на ветеринарно – санитарните правила и норми. Цветът на маслото да бъде кремав до светло жълт, еднакъв за цялата маса. Консистенцията да е полутвърда, да има приятен вкус и мирис, специфичен за съответния вид масло. За опаковане да се използва специално фолио или пергаментна хартия. Да бъде с етикет, на който е отбелязан вида на маслото, адреса на производителя, качеството и датата на производство и съхранение.
Краве сирене – произвежда се от пълноценно или нормализирано краве мляко с прибавка на закваска от млечнокисели бактерии по технологична инструкция, одобрена от Министерство на земеделието и храните, съгласувана с Министерство на здравеопазването. Кравето сирене трябва да отговаря на следните изисквания: формата да бъде на парчета с квадратни основи и правоъгълни стени, да не се рони, без повърхностно измърсяване, консистенцията да е умерено твърда и еластична. Цветът да е бял, със слабо кремав оттенък, вкусът и мирисът е специфичен на зрял продукт, умерено солен с изразена киселинност, без страничен оттенък. Да бъде опаковано в бели, нитографирани тенекии, пластмасови опаковки и други подходящи, като на всяка опаковка трябва да има следните обозначения: наименование на производителя, наименование на продукта, дата на етикиране, условия и срок на съхранение.
Кашкавал – произвежда се от пълномаслено или нормализирано краве мляко по технологична инструкция, одобрена от Министерство на земеделието и храните, съгласувана с Министерство на здравеопазването. Кашкавалът да отговаря на следните условия – добре оформени питки с гладка и чиста повърхност без технически повреди, тъмни и други петна. При разрязване повърхността да има еднороден строеж, равномерен кремаво жълт цвят, без измърсявания и отронване на отделни пластове. Консистенцията е плътно еластична. Мирисът и вкусът са свойствени на зрял кашкавал – приятен, с ясно изразен аромат без страничен оттенък, умерено солен. Всяка пита трябва да бъде добре опакована /вакумирана/. На етикета трябва да бъде обозначено името и адреса на производителя, дата на производство, срок и условия на съхранение.
Киселото мляко да е произведено в съответсвие със стандарт: БДС 12:2010.
Сиренето трябва да е произведено в съответствие със стандарт : БДС 15:2010 "Българско бяло саламурено сирене".
Кашкавалът да бъде произведен в съответствие със стандарт : БДС 14:2010 "Български кашкавал".
Предприятията произвеждащи млечните продукти да са включени в списъка на одобрените от Агенцията по безопасност на храните предприятия за производство на млечни продукти по БДС.


Всички млечни продукти да са произведени от сурово мляко, което отговаря на изискванията на приложение ІІІ, секция ІХ, глава І, т. ІІІ на Регламент 853/2004 г.

Всички останали млечни продукти и прясно пастъоризираното мляко, за които няма БДС, да са произведени по ТД - и, които отговарят на изискванията за сурово мляко и в предприятия отговарящи на приложение ІІІ, секция ІХ, глава І, т. ІІІ на Регламент 853/2004 г.


Всички млечни продукти да са произведени от сурово мляко, без добавка на растителни мазнини, консерванти, синтетични оцветители(избелители) и синтетични подсладители.


Предлаганото месо в зависимост от термичното състояние може да бъде прясно, охладено и замразено. Месото да бъде без видими тлъстени, сухожилия и кости.

Охладеното месото от ЕРД и ДРД да е сухо, с хубав свеж, бледо розово - червен цвят, с еластична консистенция, при натиск образувалата се вдлъбнатина да се изглажда бързо. Месото да има приятен специфичен дъх на прясно месо.

Замразените пилета и пилешки бутчета след размразяване да бъдат с хубав, свеж вид и приятна, специфична миризма.

Замразените меса и разфасовки да отговарят на Наредбата за изискванията към бързо замразените храни обн. в ДВ бр. 114/06.12.2002 год.

Малотрайните колбаси да бъдат пресни, констистенцията плътно еластична. Мирис – свойствен, приятен, с оттенък на подправките без чужд мирис. Вкусът да е приятен, умерено солен, без страничен привкус, освен тези на подправките.

Каймата да бъде със свеж вид, приятна специфична миризма и да не се разпада при термична обработ

Месото от свине, едри преживни животни, дребни преживни животни, птици и логоморфни, трябва да е добито от здрави животни, птици и логоморфни в одобрени предприятия, съгласно изискванията на Приложение ІІІ на Регламент № 853/2004/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г.относно определяне на специфичните хигиенни правила за храните от животински произход.

Месните заготовки и месните продукти трябва да са произведени по утвърдени стандарти и/или да са произведени по технологична документация/ТД/ в случай, че отговарят на изискванията за суровини, заложени в техническите изисквания и рецептурите за производство на продукти по утвърдените стандарти.

Месото от птици и птичи разфасовки трябва да отговаря на изискванията на Регламент(ЕО) №543/2008 на Комисията от 16 юни 2008 год. относно въвеждането на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) №1234/2007 на Съвета по отношение на прилагане на определени стандарти за предлагането на пазара на месо от домашни птици.

Рибата и рибните продукти, да са получени в регламентирани обекти за добив и преработка на риба и рибни продукти отговарящи на изискванията на Приложение ІІІ, секция VІІІ на Регламент (ЕО) №853/2004 год.

Рибата да бъде добре почистена от кожа, гръбначни кости и вътрешности, филетирана или на парчета. Тя трябва да бъде с естествен цвят, специфичен за дадения вид. Очите да са с бистра корнея, хрилете да не са потъмнели. Консистенцията да бъде плътна и еластична, мирисът да е свеж, характерен за прясна риба без признаци на развала.

Яйцата трябва да бъдат пресни, да отговарят на определените стандартни размери M, L. При счупване белтъка да е желеподобен, а жълтъка да не се размива, да има специфична миризма с приятен дъх.

Яйцата трябва да бъдат клас "А" и да отговарят на изискванията на Наредба №1 от 09.01.2008 г. за изискванията на търговия с яйца за консумация, Регламент (ЕС) №589/2008 на Комисията от 23 юни 2008 г за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) №1234/2007 на Съвета относно стандартите за търговия с яйца.

Плодовите и зеленчукови консерви трябва да бъдат в добре затворени буркани или кутия без издуване на капачката или кутията. На етикетите да бъдат ясно обозначени адреса на производителя, дата на производство, начин и срок на съхранение, нетна маса. Да бъдат посочени всички съставки и компоненти, съдържащи се в тях – разрешени с нормативен документ.


Консервираните плодове и зеленчуци трябва да бъдат с добър външен вид, с цвят, характерен за дадения вид. Заливката да бъде бистра, без утайка и раздробени частици.
Консервираните продукти от плодове и зеленчуци, трябва да са без консерванти, без синтетични оцветители и синтетични подсладители.
Конфитюри, желета, мармалади, желе – мармалади, трябва да бъдат "екстра качество", със сухо вещество не по-малко от 60%, да са етикетирани със следните данни: 1. Количеството вложен плод на 100 гр. готов продукт 2. Общото захарно съдържание на 100 гр. готов продукт, съгласно Наредбата за изискванията към плодовите конфитюри, желета, мармалади и подсладено пюре от кестени в сила от 12 юли 2003 г. (приета с ПСМ 219 от 24.09.2002 г. Обн. ДВ бр. 19/28.02.2003г.)

Плодовите сладка и конфитюри, трябва да бъдат с добавена захар под 50 % и плодово съдържание над 60 %.




Плодовите и зеленчукови сокове, трябва да бъдат 100 % -тови. В плодовите и плодово - зеленчуковите нектари съдържанието на моно - и ди-захариди да не надвишава 20% от общата маса на продукта.

Доматеното пюре, трябва да бъде със сухо вещество не по-малко от 22% , като 80% от него да е формирано на база домати.

Плодове и зеленчуци в замразен и изсушен вид да отговарят на Наредба 8 за изискванията към използваните добавки в храните.

Лютеницата трябва да бъде от натурални продукти без консерванти и синтетични оцветители и овкусители.

Плодовите и билкови чайове, трябва да не съдържат синтетични оцветители, овкусители и кофеин.

Другите храни /бакалски стоки/ се разделят на храни на зърнена основа – брашно, жито, ориз, грис; храни на растителна основа – захар, олио, маргарин и храни на животинска основа.

Тези храни трябва да бъдат добре опаковани, без чужди примеси. На опаковката ясно да бъдат отбелязани вида на продукта, неговото тегло, датата на производство, всички вложени добавки, разрешени от Министерство на здравеопазването, начин и срок на съхранение, адрес на производителя.

Брашна тип 500, тип 1150 и тип 1850/грахам/, трябва да бъдат произведени по утвърден стандарт/УС/.

Всички пълнозърнести продукти (хлебни, макаронени и тестени изделия, овесени ядки и др.), да бъдат произведени в съответствие на показателите заложени в ТД на производителя, да са без синтетични оцветители и консерванти.

Всички зърнени храни и храни на зърнена основа да бъдат без признаци на плесенясване, без наличие на складови вредители или следи от тяхната дейност.

Всички зърнени храни и храни на зърнена основа да са без признаци на плесенясване, без наличие на складови вредители или следи от тяхната дейност.

Шоколадът да отговаря на Наредбата за изискванията към какаото и шоколадовите продукти ( приета с ПСМ №251 от 06.11.2002 г. Обн. ДВ бр. 107 от 15.11.2002 г.)

Захарта да е "Рафинирана бяла захар" или "Екстра бяла захар", при спазване на Наредбата за изискванията към захарите, предназначени за консумация от човека (приета с ПСМ №209 /11.09.2002 г обн. ДВ бр.89 от 20.09.2002г. посл. изм. ДВ бр.1 от 06.01.2004г.)

Солта да е йодирана с калиев йодат.

Плодовите и зеленчукови сокове да бъдат 100 % -тови. В плодовите и плодово - зеленчуковите нектари съдържанието на моно - и ди-захариди да не надвишава 20% от общата маса на продукта.

Плодове и зеленчуци в замръзен и изсушен вид да отговарят на Наредба 8 за изискванията към използваните добавки в храните.

Плодовите и билкови чайове да не съдържат синтетични оцветители, овкусители и кофеин.

Лютеницата да е от натурални продукти без консерванти и синтетични оцветители и овкусители.

Замразените полуфабрикати, да са с понижено съдържание на мазнини и сол.

Бозата да е с натурални подсладители.

Предлаганите бутилирани минерални води да са с ниско минерализирани ( със съдържание на флуор до 1,5 мг./л.), изворни или трапезни.

Опаковката на хранителните продукти и стоки да не позволява тяхното замърсяване и промяна на органолептичните показатели.

Изисквания към опаковките:


  1. Опаковките да не създават условия за замърсяване на хранителните продукти или за преминаването на опасни за здравето вещества;

  2. При доставката опаковката да бъде с ненарушена цялост;

  3. Доставяните хранителни продукти трябва да са етикирани на български език, не се допускат обозначения на етикета, които да заблуждават потребителя, по отношение на вложените продукти, тяхното естество, произход, идентичност, свойства, състав, трайност, начин на производство и употреба;

  4. Доставяните хранителни продукти да бъдат с изисквания грамаж и опаковка, посочени в Описанието, което е неразделна част от документацията;

  5. На етикета трябва да е обозначено съдържанието, посочено в чл. 6, ал. 1 от Наредба за изискванията за етикирането и представянето на храните и етикирането трябва да е извършено съгласно чл. 4, т. 1а от същата наредба.

  6. На етикета ясно да бъде изписана крайната дата на потребление на хранителните продукти и/или датата на производство и срокът на годност на продуктите.



Изисквания за срока на доставка и начина на транспортиране:

  1. Транспортните средства, с които се извършва доставката, следва да бъдат регистрирани по Наредба № 5 за хигиената на храните обн. ДВ, бр. 55/2006г.

  2. Максималния срок за извършване на съответната доставката е 24/двадесет и четири/часа от часа на заявката от страна на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ. Предложеният срок не може да бъде 0 и следва да бъде цяло число.



Приложение: Описание и количества на хранителните продукти и напитки.



Инвестира във вашето бъдеще!

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма



„Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница