Програма за управление



Дата11.06.2018
Размер307.07 Kb.
#72949
ТипПрограма
ПРОГРАМА

ЗА УПРАВЛЕНИЕ

НА ОБЩИНА БОРОВО

2011 – 2015

Кмет

на Община Борово:..............................



/Георги Георгиев/

Програмата се представя в изпълнение на разпоредбите на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и е разработена в съответствие с Общинския план за развитие 2007-2013 г.

януари 2012 г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ
Програмата за управление на Община Борово е краткосрочен оперативен документ за реализацията на основните цели и приоритети, заложени в Общинския план за развитие на Община Борово.

В основата на Програмата за управление е уреждането на обществените отношения, свързани с планирането, програмирането, управлението, ресурсното осигуряване, наблюдението, контрола и оценката за развитието на общината. В нейната структура се конкретизират приоритетите, целите на развитие, дейностите за тяхното изпълнение и съответните възможни източници за финансиране на дейностите.

В Програмата за управление важно място заемат и дейностите за информация и публичност, контрол и оценка на изпълнението на Програмата.

Управлението на Община Борово в периода 2011 – 2015 г. ще продължи да е отворено към националната политика за регионално развитие, като осигурява достатъчно надеждна основа за техническа подготовка и разработване на успешни проекти по Оперативните програми на Европейския съюз.



ІІ. ПРИНЦИПИ


  • Единен подход за планиране и програмиране.

  • Концентрация на ресурсите – финансови и човешки за постигане на целите на Общинския план за развитие.

  • Партньорство на всички нива при осъществяване на планирането, програмирането, финансирането, наблюдението и оценката.

  • Координация на дейността на общинска администрация в процеса на планирането и програмирането, ресурсното осигуряване, реализацията, наблюдението и оценката.

  • Съгласуваност с другите структуроопределящи политики, инструменти и действия на международно, национално и регионално равнище.

  • Публичност и прозрачност в работата на общината – наличие, поддържане и осъществяване на публичните регистри, които се създават и водят в общината. Публично оповестяване, публикуване и обсъждане на проекта за общински бюджет, както и отчетите за степента на изпълнението му.

  • Отворена и открита към хората администрация – провеждане на обществени обсъждания с гражданите по важни за развитието на общината въпроси.



ІІІ. ПРИОРИТЕТИ
Главен приоритет за нас ще бъде:

  • Създаване на условия за нови работни места, повишаване на заетостта, подпомагане на уязвимите от бедността, подобряване на жизнената и околна среда.


В местното самоуправление ще следваме следните приоритети:

  • Развитие на местното самоуправление чрез повишаване на управленската и финансова самостоятелност на кметствата, но и на засилен контрол на финансовите разходи, целящ препятстване на злоупотреби и корупционни практики.

  • Ще създадем управленски екип за общинско самоуправление, като се съобразим с волята на избирателя и включим в него всички кметове и кметски наместници без разлика на тяхната политическа принадлежност.

  • За кметски наместници в селата Волово и Брестовица ще се съобразим с изявеното желание на местните хора.

  • Ще съхраним и подпомагаме кметската администрация.


ОБРАЗОВАНИЕ
Образованието е най-важната сфера в обществения живот на една община. Броят на децата в детските градини и училищата са показател за бъдещото й развитие.


  1. Предучилищно възпитание и обучение

През 2008 г. едногрупните детски градини на територията на Община Борово престанаха да съществуват поради промяна на законовата уредба – създаде се Обединено детско заведение, управлявано от директор в град Борово и филиали в селата Обретеник, Горно Абланово и Батин. През 2010 г. филиалът в село Батин беше закрит заради недостатъчен брой деца на възраст от 3 до 7 г.

От 2010 г. на задължителна предучилищна подготовка подлежат 5 и 6 – годишните деца. Въпреки това като практика се наложи обособяването на групите да става с деца от различни възрасти, както в общинския център, така и във филиалите.

Тъй като в село Горно Абланово и село Обретеник фукционира по една група за децата от 3 до 7 години, която ползва само едно от помещенията в сградите на филиалите и поради високия брой родени деца до 3-годишна възраст, възникна идеята за създаване на яслени групи в тези населени места.


  1. Общообразователни училища

През 2008 г. бе закрито Основното училище в село Батин, поради това, че в края на учебната 2007-2008 г. в него се обучаваха 45 деца. На територията на Община Борово в момента функционират три общински училища – едно средно общообразователно и две основни. Две от трите общински училища са средищни, в тях се обучават 413 брой ученици, както следва: 217 – в СОУ “Св. Климент Охридски” – град Борово, 121 – в ОУ “П. Р.Славейков” – село Обретеник и 75 – в ОУ “Христо Ботев” – село Горно Абланово. До средищното училище в село Горно Абланово се извозват деца от селата Батин и Екзарх Йосиф, а до средищното в град Борово – от селата Брестовица и Волово. За първи път от преобразуването на ОУ в СОУ в град Борово /2000/ не бе реализиран държавния план прием за девети клас.

Отрицателната демографска статистика води до съществуването на паралелки с минимален и под минималния брой ученици, както и на слети паралелки с ученици от два класа. Тази тенденция се налага по-скоро като практика, отколкото като изключение, дори в Средното общообразователно училище съществуват паралелки с брой ученици под определения в нормативните документи минимум.


Приложение № 1


Населено

място

Брой родени деца - 174

2008

2009

2010

2011

Борово

15

22

21

14

Волово

2

-

2

-

Брестовица

-

1

1

1

Обретеник

16

11

15

9

Горно Абланово

7

8

9

6

Екзарх Йосиф

-

-

2

1

Батин

3

2

4

2

Общо

43

44

54

33

Данните от Приложение № 1 показват, че демографските процеси на застаряване на населението – нисък брой родени деца във всички населени места, висок процент /около 30 % от цялото население на общината/ на хора в надтрудоспособна възраст чертаят песимистични прогнози, както за предучилищното, така и за училищното образование.

Основният извод, който може да се направи, че процесът на намаляване на броя на родените деца ще продължи и през следващите години. Това означава, че основната дейност на общината в сферата на образованието, трябва да бъде насочена към задържане на съществуващия брой детски и образователни институции. Преструктурирането и оптимизацията на училищната мрежа не са отговор за решаване на огромните проблеми в образованието. В национален план те бяха отчетени като прибързани.

Във връзка с гореизложеното могат да се формулират следните основни цели и приоритети, реализацията на който, ще доведат до следните очаквани резултати:


  • съхраняване на трите общински училища, две, от които средищни с осигурен транспорт и столово хранене;

  • създаване на яслени групи в селата Горно Абланово и Обретеник, след провеждане на обществено обсъждане с гражданите на тези населени места;

  • насърчаване на младежите да учат в средното училище в град Борово чрез създаване на система от стимули;

  • стипендии за даровите деца и деца от семейства в неравностойно социално положение.


Срок – през мандата.
СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
1. Социални услуги за хора с увреждания

От 2010 г. в сферата на социалните услуги влезе в сила Общинска стратегия за развитие на социалните услуги /2010 – 2015/. Тя показва нов етап при планирането и реализацията на социалните услуги. Чрез общинската стратегия Община Борово се присъединява и към европейските принципи на хуманност и солидарност като осигурява достъпни и качествени социални услуги в Община Борово, интеграция на общности и индивиди, пълноценна реализация и грижа за хората от рисковите групи.

По отношение на възрастовата характеристика на населението – почти 1/3 от жителите са хора в надтрудоспособна възраст. В Общината живеят 500 лица с увреждания, от тях с над 91 % с чужда помощ 132; над 91 % без чужда помощ – 117; от 70 до 90 % - 202; от 50 – 69,99 % - 139; лица, които използват инвалидни колички – 115 %. От горепосочените лица в трудоспособна възраст са 185. Децата с увреждания са 53, от тях, настанени в ДДЛРГ – 40, от тях 28

са с ТЕЛК от психитрична комисия; деца с увреждания в общността – 13.

От регистрираните хора с увреждания – 25 са ползвали услуга «личен асистент»; 90 – ЦСРИ; 8 – Защитено жилище; 36 деца с увреждания – ползват комплекс услуги в Дневен център. Минимален е броят на хората с увреждания, които ползват услуга «Домашен социален патронаж», тя все още се ползва приоритетно от хора в надтрудоспособна възраст; услугата «Обществена трапезария» се използа от 14 лица, отговарящи на условията на програмата в село Горно Абланово.

Все още хората с увреждания от населени места извън общинския център нямат равен достъп до социалните услуги с тези в град Борово. Голяма част от тях продължават да живеят в социална изолация, липсват им социални контакти, подкрепяща среда, която да осмисли и разнообрази ежедневието.




  1. Социални услуги за хора в надтрудоспособна възраст

За Община Борово демографската статистика сочи: между 41 и 45 раждания срещу приблизително 200 смъртни случая. Ако се анализират данните за ражданията и смъртността в общината, ще се забележи тенденция на обезлюдяване на община Борово, която е сред най-застрашените общини. Друга обезпокоителна тенденция за общината е застаряването на населението, особено в по-малките населени места и регресивен тип възрастова структура в резултат на отрицателните демографски тенденции. В селата по-голямата част от жителите са над 65 годишна възраст, а броят на самотните стари хора сред тях е преобладаващ. Третата негативна тенденция, която се наблюдава в община Борово е процесът на преструктуриране на населението по населени места, което е резултат от миграционните процеси. Тенденцията е към миграция на активното население към други райони на страната, в по-големите градове, в т.ч. и Русе, както и емиграцията в чужбина и прогресивното намаление на относителния дял на лицата в трудоспособна възраст в общината.

Малките селища в общината притежават сходни белези на значителна изостаналост, спрямо условията на града и по-ниското качество на живот. В чисто икономически план намалението на населението по населени места и неговото застаряване прави неефективни много от предлаганите обществени услуги, в т. ч. социалните услуги, медицинските и образователните, както и осигуряването на достъп до тях. Поради горепосочените тенденции социалните услуги за хора в надтрудоспособна възраст са твърде ограничени и работещи с предимство в общинския център. Все още единствената социална услуга, която покрива територията на цялата община е услугата «Домашен социален патронаж».

Добра тенденция е създаването на пенсионерски клубове във всички населени места от общината. Пенсионерският клуб без да бъде социална услуга, съгласно ППЗСП, извършва в значителна степен социална дейност, която препятства социалната изолация и удовлетворява в значителна степен потребността от социални контакти.
Във връзка с гореизложеното, основните цели и приоритети, които тази програма си поставя, за да се преодолеят горепосочените негативни тенденции са следните:


  • усъвършенстване на системата на социалните услуги по посока на създаване на мобилен достъп до услугите на хора с увреждания и на хората в надтрудоспособна възраст;

  • разгръщане на пълния капацитет и възможности на създадените вече социални услуги;

  • създаване на нови социални услуги само при доказана потребност и в следване на Общинската стратегия за развитие на социалните услуги 2010 – 2015;

  • усъвършенстване на възможностите на Домашните социални патронажи и строг контрол върху качеството на входящите продукти и готовата храна;

  • сериозна и последователна работа с проекти по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”;

  • равен достъп на гражданите от всички населени места до системата на социалните услуги чрез създаване на социален транспорт;

  • използване възможностите на мобилните социални услуги за разширяване на достъпа до здравни грижи и социални услуги.

Като основен резултат от гореизложеното трябва да се приема – усъвършестване и развитие на общинската мрежа за социални услуги.


Срок – през мандата.
СОЛИДАРНА И АНГАЖИРАНА ПОЛИТИКА ПО ЗАЕТОСТ
Изминалата 2011 г. е най-тежката година по отношение равнището на заетост в общинския център за времето след 1989 г. Стабилните равнища на заетост в Борово, ниските нива на безработица, концентрацията на най-висок дял работоспособно население в града останаха в миналото. В момента Борово е населеното място с най-висок брой безработни лица – 195, това са предимно хора със средно образование, с професионална квалификация и дългогодишен професионален опит. По населени места регистрираните в Дирекция «Бюро по труда» са както следва: Обретеник – 70 лица; Екзарх Йосиф – 8; Горно Абланово – 67; Батин – 55; Брестовица – 7; Волово – 12. Или общият брой на безработните лица, регистрирани в Дирекцията е 414. /Данните са към м. ноември./

Все по-изразителна става тенденцията, че за същински пазар на работната сила в Община Борово не може да се говори. Той е свит, неактивен и поради това има дългосрочен негативен ефект не само по отношение на възпроизводството на работната сила, но и по отношение на засилване на процесите на обезлюдяване на населените места от общината.

Чрез Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси» има възможност да се ползват средства за квалификиция и преквалификация на безработните лица. Всички общини, включително и Община Борово използва и ще използва все по-активно схема «Развитие», тъй като тя дава възможност общината да наема лица по трудови договори за извършване на дейности, които са изцяло нейно задължение като поддържане на паркове и обществени терени, строителни дейности и поддръжка на пътища.

Въпреки това не бива да се изоставя идеята за насърчаване на частното предприемачество, както и на посредничеството на общината между частни инвеститори и граждани, търсещи работа. Партньорството между общината и частния бизнес може да повлияе положително върху създаването на активен пазар на труда.


Във връзка с гореизложеното ще се следват следните цели и приоритети:

  • укрепване и развитие на общинска икономика;

  • покрепа на местния бизнес при участие в изпълнение на общински дейности;

  • партньорство със земеделските и производителните кооперации;

  • кандидатстване по програми и схеми по заетост, професионално управление на програмите и създаване на система за безопасни условия на труд;

  • насърчаване на инвестициите и привличане на стратегически инвеститор с цел разкриване на работни места.


Очаквани резултати – свеждане до минимум на броя на безработните в населените места от общината.
Срок – през мандата.
КУЛТУРА И ТУРИЗЪМ
В областта на културата Община Борово ще работи, за да създаде свой самостоятелен и независим културен живот. Едно от основните културни събития ще продължи да бъде започналият през 2008 г. Фолклорен фестивал “От Дунав до Балкана”. Той ще се провежда ежегодно като част от Дните на Община Борово в началото на месец септември, но ще бъде независим от останалите мероприятия в празничната програма. С цел привличане на колективи с по-високи художествени възможности ще се учреди и разпределя награден фонд на фестивала.

През 2010 г. се проведе друго забележително културно събитие – театър на открито “Един пазарен ден от началото на ХХ век”. Настоящият управленски екип приветства идеята и ще работи за реализацията на едно второ по-богато и по-многообразно представление, което ще бъде широко рекламирано и превърнато в емблематично за културния живот на общината.

Останалите културни събития в различните населени места ще продължат да следват календарен план и да са подчинени на основните празници през годината. Основен организатор все още ще бъдат местните читалище и училищата. Общинското ръководство и администрация ще подпомага организирането на всички празници от културния календар на общината. Ще подкрепят и насърчават нови художествени инициативи, които ще дадат самостоятелен и независим културен облик на общината.

Настоящото общинско ръководство, счита че в Дните около празника на Община Борово различните мероприятия трябва да бъдат организирани в различните населени места от общината, за да станат всички граждани съпричастни на инициативите по честването им.


Туризмът е приоритетен отрасъл на българската икономика със сериозен потенциал за развитие. През последните години значението на туризма за социално-икономическото развитие на страната и неговият дял в БВП непрекъснато нарастват.

Община Борово е включена в Националния списък на общините с потенциал за развитие на селски туризъм. Природно-климатичните и културно-историческите дадености на общината са предпоставка за развитието на туристическия отрасъл в местната икономика. Общината разполага с потенциал, който дава възможност за развитие на различните видове туризъм - селски, културен, ловен, риболовен, познавателен, екотуризъм и др.

В землището на град Борово в началото на 90-те години е открита тракийска гробница /по данни на археолозите от Историческия музей в Русе, на Балканския полуостров има само три такива гробници/.

Интерес представлява църквата «Св. Иван Рилски» в с. Брестовица, обявена за паметник на културата с национално значение. Не по-малко интересни и със собствена история са църквите в селата Екзарх Йосиф, Горно Абланово и Батин, строени в средата на ХІХ в, те биха били интересен обект за посещение. Интерес би представлявала възстановка на щаба на руската армия през Руско-турската война в село Брестовица. Това ще бъде атракцион, който ще носи приходи, но и твърде скъп за изпълнение. Може би, за да се реализира такава идея, ще е необходимо да се разработи проект или да се търси частен инвеститор.

Живописният бряг на река Дунав при с. Батин дава чудесни възможности за релакс и за спортен риболов. Остров Батин също е с възможности за развитие на лов и риболов.

Най-голямата и значима част от културно-историческото наследство на община Борово несъмнено е откритото през 1974 г. Боровско съкровище от средата на IV в. пр.н.е., т.е. времето на Одриския цар Котис I. Община Борово вече разработи проект по мярка 313 на ПРСР, в който е заложено изработването и експонирането в местния музей на реплика от Боровското сребърно тракийско съкровище от ІV в. пр. Хр.

До началото на този мандат извършеното в областта на туризма се изразява в приемане на Програма за развитие на туризма в Община Борово 2011 – 2014 г. и нереализиран проект по мярка 313 от ПРСР. Сегашното състояние на туризма в общината е крайно незадоволително, налице са и съществени проблеми, най-важните от които, липса на места за настаняване. На територията на община Борово има един туристически обект – хижа “Брестовица” с капацитет 60 легла, две зали и кухненски блок. Други туристически или хотелски обекти липсват. Липсват и квалифицирани кадри, както изпълнителски, така и мениджърски за работа в системата на туризма. Все още не са изградени и “атракциите”, които биха привличали туристи в общината.

Общинският план за развитие за периода 2007-2013 г. на община Борово посочва условията за успешното развитие на туристическата индустрия - необходимост от инвестиции и обединяване на усилията за създаването на цялостен конкурентноспособен туристически продукт в общината - подходяща туристическа инфраструктура, достатъчна леглова база, квалифициран персонал, реклама на туристическите възможности на общината и повишаване качеството на предлаганите туристически услуги.

Още преди приемане на тази програма настоящото ръководство предприе мерки за действие в областта на туризма. В раздел «Туризъм» в сайта на Община Борово се обособиха отделни страници за всички природни и исторически забележителности на общината. Някои от страниците са в процес на разработка, разделът ще бъде допълнен с нови страници.

Община Борово разработи и кандидатства с проект «Експониране на етнографското, културното и природното наследство» по мярка 313 на ПРСР. Интегрираният селски туризъм има бъдеще в Община Борово и създаването на такъв отрасъл ще бъде една от основните задачи на настоящото общинско ръководство.


В областта на културата и туризма ще се следват следните цели и приоритети:

  • помощ и уважение към читалищата – най-българската обществена институция;

  • подпомагане на всички читалища при кандидатстване с проекти;

  • подобряване на материално-техническата база на читалищните сгради;

  • създаване на възможности за ползване на читалищните салони през всички сезони чрез закупуване на нови технически средства;

  • насърчаване работата на самодейните колективи и подпомагане на пропагандиране на културните достиженията на общината чрез участие във фестивали, турнета и др.

  • създаване на местни историко-етнографски сбирки в град Борово и село Батин, село Екзарх Йосиф;

  • финансова и методическа подкрепа при проучване на местната история и свързаните с нея публикации и издания;

  • участие с проекти, насърчаващи развитието на туризма като отрасъл в стопанския живот на общината;

  • привличане на инвеститори и изграждане на публично-частни партньорства в областта на туризма;

  • разработване на маркетингова туристическа стратегия и на подходяща рекламна кампания.


Очаквани резултати – реализацията на горепосочените цели и приоритети.
Срок – през манадата.

ТРАНСПОРТ,

ИНФРАСТРУКТУРА, КОМУНИКАЦИИ
Транспорт, инфраструктура и комуникации са дейности в приоритета на общинското управление, за които в последните години е правено и се прави все по-малко. Причините за това са предимно обективни, но и за съжаление са налице и чисто субективни.

Работата по големи инфраструктурни проекти ще бъде сложна и трудна задача, тъй като общината има да реализира спечелени такива. Въпреки това няма да бъдат пропускани схеми, даващи възможност да се изгражда и рехабилитират общинските пътища, заедно с прилежащата им инфраструктура – банкети, хоризонтална и вертикална маркировка, пътни съоръжения и тротоари.

В сферата на комуникациите може да се направят малки, но съществени инвестиции, които да създадат възможност за информацията от общинския радиоцентър да достига до всеки дом във всички населени места на общината.

Сайтът на Общината е нейното лице. Визията за него трябва да бъде коренно променена – той трябва да съдържа цялата налична информация за живота в общината. Информацията трябва да се публикува с предимство в него, а след това в останалите медии.

С цел подобряване на междуселищните комуникации и транспорт общината ще насърчава частните инвестиции в сферата на транспорт, за да се създаде редовна възможност за предвижване на населението до общинския център и град Бяла.

В тези сфери ще се следват следните цели и приоритети:


  • създаване на общински радиоцентър и работеща и комуникационна система във всички населени места;

  • модернизиране на системата на уличното осветление;

  • рехабилитация на междуселищната пътна мрежа;

  • поддържане сервитута на четвъртокласната пътна мрежа;

  • отговорно отношение към действията по снегопочистването и действията при бедствия и аварии.


Очаквани резултати – реализацията на горепосочените цели и приоритети.
Срок – през манадата.
ЕКОЛОГИЯ
Община Борово е селски район със силно ограничена промишлена дейност – липсват големи замърсители на водите, почвите и въздуха. Общото състояние на компонентите и факторите на околната среда в района може да се определи като добро.

Екологията е един от най-сложните и трудни за реализация сектори, който се нуждае от приоритетна работа, свързана с интегрирано управление на околната среда. От сериозна и компетентна намеса се нуждаят сферите «управление на отпадъците», «управление на водите».



1. Управление на водите:

В настоящия мандат ще се реализират проекти за доизграждане на водопроводната мрежа, с приоритет за село Обретеник, както и за изграждане на канализация в различни населени места от общината. За реализацията им ще се използват възможностите на Програма за развитие на селските райони и Оперативна програма «Околна среда».

Намеренията на настоящия управленски екип е да реализира проект за изграждане на канализационна мрежа в северната част на град Борово. Въпреки че идеята ще бъде свързана с много трудности, считаме че те ще бъдат преодолени, а закъсненията наваксани.

В селата Горно Абланово, Батин и Екзарх Йосиф ще се реализират спечелените проекти за реконструкция на водопроводната мрежа. Тези проекти също са свързани с финансови трудности, тъй като в предварително разработените бюджети не са планирани средства за изплащане на ДДС.

Водоснабдителните системи във всички населени места са стари, амортизирани, а това води до големи загуби на вода, ще се търсят възможности за реализацията на проекти за реконструкция на водопроводната мрежа и в останалите населени места.
2. Управление на отпадъците:

Съгласно наличната информация, средногодишното количество отпадъци е около 2 435 т/г.

От 16.07.2009 г. е преустановена дейността по експлоатацията на депото в град Борово, в което са се депонирали основно битови отпадъци и минимално количество строителни отпадъци. Предстои рекултивирането му, за което е спечелен проект в ПУДООС.

Оператор на депото до 16.07.2009 г. е общинско предприятие „Горски фонд и чистота” с Решение № 35/ 23.08.2006 г. на ОбС – Борово. За депото е изготвен План за привеждане в съответствие с нормативните изисквания на съществуващите депа за отпадъци на територията на община Борово, съгласно изискванията на Наредба № 8 от 24 август 2004 г., който е утвърден с Решение № Р-ДО-03-01/09.05.2005 г. на РИОСВ Русе.

В момента дейностите по събиране, транспортиране и депониране на битовите отпадъци се извършват от ОП “Горски фонд и чистота”, като системата се състои от 220 контейнери тип “Бобър”, разположени във всички населени места на общината и 1034 бр. индивидуални кофи от 0,12 и 0,24 куб. м. Сметоизвозването се извършва с контейнеровоз “Мерцедес” – втора употреба и контейнеровоз “ГАЗ 53” – силно амортизиран, с който се обслужват контейнери тип “Бургаски”, доставяни по домовете и учрежденията в град Борово по индивидуални заявки.

Въз основа на Заповед № 283/ 16.07.2009 г. на на Директора на РИОСВ и на Заповед № 307/20.08.2009 на кмета на Община Борово е преустановена експлоатацията на сметището в град Борово. Депонирането на събраните отпадъци се извършва на регламентирано депо с местнонахождение: гр. Бяла, община Бяла, област Русе, м. “ТРАПИТО”, планоснимачен номер: 00320, ЕКАТТЕ: 07603.

Община Борово е включена в проект за изграждане на регионално депо за отпадъци, което ще обслужва общините Бяла, Борово, Две могили, Ценово, Полски Тръмбеш и Опака. Проектът е финансиран от програма ИСПА. Към момента по този проект се извършват дейности за оценка на капацитета на включените в обхвата общини и техническа помощ за създаване на съвместна организация за експлоатация на депото.

Подсистема за разделно събиране на отпадъци от опаковки – пластмаса, метал, хартия, е сключен между общината и Еколект. По този договор на територията на град Борово са разположени съдове за разделно събиране на отпадъци, като към момента обслужването на системата е незадоволително. Тази система има потенциал за развитие и обогатяване, което е в пряка зависимост от съвместните действия на общината и оператора.

Настоящият управленски екип ще работи за изграждане на подсистема за управление на органични отпадъци, каквато липсва на територията на община Борово. Във всички населени места от общината, включително и в град Борово населението притежава градини и отглежда в личните си стопанства домашни животни. Дейности в областта на животноводъството развиват някои от земеделските кооперации и частни стопани и арендатори. Всички те генерират значителен обем селскостопански отпадъци. Липсата на такава система създава проблеми с опазване чистотата на населените места, от такива отпадъци се състоят най-често нерегламентираните сметища във всички населени места.

За да се финансират настоящите идеи ще се използват средства от оперативните програми, средства, предоставяни от ПУДООС, от централния и общински бюджет.

В Програмата за опазване на околната среда на Община Борово 2011-2014 г. е залегнала реализацията на цели и приоритети, които общинското ръководство ще реализира:

1. Повишаване на ефективността от сметосъбирането и сметоизвозването на територията на Община Борово чрез оптимизиране на честотата за събиране и маршрутите за извозване на отпадъците; унифициране на съдовете за събиране на отпадъците; изграждане на площадка за съдове, отговарящи на санитарно-хигиенните изисквания и използване на съвременна система от съдове за отпадъци.

2. Да се изгради ГПСОВ и канализационна мрежа в град Борово – да се изготвят проекти за поетапно изграждане на канализационни мрежи в населените места от общината и да се изградят необходимите мощности за третиране на отпадните води от селата.

3. Да се определят и изградят площадки за компостиране на животински и растителни отпадъци от личните стопанства.

4. Да се закрие съществуващото сметище и да се рекултивира нарушената територия.

Освен това настоящото общинско управление има намерение да реализира следните дейности:


  1. Да се разшири дейността на Общинското предприятие с дейности по поддържането и почистването на обществените терени, нерегламентирани сметища и гробищни паркове;

  2. Да наеме работещи на постоянни работни места във всички населени места за реализацията на горепосочените дейности;

  3. Да създаде възможности за професионална подготовка и квалификация в сферата на екологията и по-специално в дейностите по управление на отпадъците;


Очаквани резултати – реализацията на горепосочените цели и приоритети.
Срок – през манадата.
ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Съхраняването, поддържането, стопанисването на общинската собственост е един от основните ангажименти на общината. Тя е собственик на множество сгради, в които се реализират различни видове дейности – образователни, социални, културни, административни, бивши здравни. Повечето от тях са строени през 70-те и 80-те години на ХХ век и за съвременното им функциониране са извършени или е необходимо да се извършат основни или текущи ремонти.

Основни цели и приоритети:

Запазване, обогатяване, ремонтиране, саниране, поддържане, охрана на сградите – общинска собственост.



В изпълнение на горепосочените цели и приоритети ще се реализират следните дейности:

- довършителни и частични ремонтни дейности е необходимо да се извършат в сградата на историко-етнографския комплекс, тъй като през настоящия мандат се предвижда той да бъде пуснат в експлоатация; сградата е включена в проект «Експониране на етнографското, историческото и културното наследство» по мярка 313 на ПРСР;

- сграда, която има нужда от преустройство, промяна в предназначението и основен ремонт е сградата на бившата автогара – най-подходящо е тя да бъде преустроена в младежки център или зала за спортни и забавни игри, или фитнесцентър;

- общинска сграда на ул. «Шести септември» № 35. В нея по решение на Общинския съвет е седалището на Общинско предприятие «Горски фонд и чистота». Част от първия етаж е отдаден под наем, на останалите два етажа могат да се отдадат помещения под наем на частни наематели, които се занимават с дейности от леката промишленост;

- от спешен и неотложен ремонт се нуждае бивша сградата, където се е помещавала бившата здравна служба, по настоящем помещенията са отдадени на ОПЛ;

- още през следващата 2012 г. трябва да се определи сграда или помещения общинска собственост, които да се ремонтират с цел изграждане на социална услуга «Център за обществена подкрепа»;

- крайно наложителен е ремонтът на покрива на общинската сграда в село Волово, в която са настанени поща, кметство, читалище, здравна служба и др.;

- от ремонт се нуждае и сградата на ДДЛРГ в село Брестовица, но той трябва да бъде съобразен с бъдещите функции на сградата, след закриването на ДДЛРГ и функционирането на услугата «Преходно жилище» в част от помещенията на втория етаж;

- настоящото ръководство ще ремонтира и пусне в експлоатация на необитаема сграда в центъра на село Батин, част от помещенията ще бъдат отдадени за нуждите на местното читалище, а другите – на частни инвеститори;

- в сградата на Община Борово ще бъде изградена достъпна обществена среда за хора с увреждания;

- от текущи/основни ремонти се нуждаят всички сгради на читалищата, които ще бъдат включени в проекти по ПРСР, в които бенефициенти ще бъдат читалищните настоятелства;

- друго значимо предизвикателство за опазване на сградния фонд, общинска собственост, са сградите, публична общинска собственост, предоставени на ДДЛРГ «Св. Иван Рилски» в село Острица и в село Бъзовец. Тъй като тези села не са част от община Борово ще бъде много трудно да се определи бъдещото предназначение на сградите и необходимостта им от ремонт;

- текущ ремонт и поддръжка ще се осъществява за всички сгради общинска собственост съобразно тяхно използване и предназначение;

- ще се изгради система за охраняване на общински сгради, които не се ползват в момента.


Очаквани резултати – реализацията на горепосочените дейности.
Срок – през манадата.
УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА,

СТРОИТЕЛСТВО И БЛАГОУСТРОЙСТВО
Визията за населените места в общината е свързана с динамиката на тяхното съществуване, от което произтича планирането на дейностите и процесите по благоустрояването им в краткосрочен и дългосрочен план.

И през този мандат продължава да стои необходимостта от изготвянето и приемането на общ устройствен план за територията на цялата община, който да дава перспективата за развитие на населените места.

Важна задача по реализирането на тази визия е финансирането на начинанията за обновяване облика на селищата. Финансовите средства за реализацията на тази визия ще се търсят предимно по Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г., както и по следващия пакет от мерки, който ще функционира в периода 2014 – 2020 г. Засега най-подходящи за кандидатстване си остават мерки 321 «Основни услуги на населението и икономиката в селските райони» и 322 «Обновяване и развитие на населените места», както и мярка 313 «Насърчаване на туристическите дейности», която дава възможности за развитие на интегриран селски туризъм в населени места, в които туристическия отрасъл не е развит. Друга важна възможност, която не бива да се допуска е привличане на частни инвеститори, които да разкрият нови малки и средни предприятия.

Ще се следват следните цели и приоритети:

- пубичната инфраструктура ще има особено важно значение;

- публичната инфраструктура ще се свързва с представата за една бъдеща модерна визия на населените места, но и да е съобразена с традициите им;

- публичната инфраструктура трябва да е функционална, достъпна, включително за хората с увреждания;



- публичната ифраструктура трябва да бъде съобразена с общинската политика за равенство на всички граждани.

В изпълнение на горепосочените цели и приоритети ще се реализират следните дейности:

  • изграждане на функционална и достъпна архитектурна среда на обществените сгради;

  • помощ и подкрепа на религиозните институции независимост от вероизповеданието;

  • поддържане на гробищните паркове – християнски и мюсюлмански;

  • благоустрояването на всички занемарени паркове в населените места на общината;

  • изграждане в град Борово на място за масови обществени прояви;

  • ландшфтно и архитектурно оформление на историко-етнографския комплекс;

  • довършителни дейности по парковото пространство около преекспонираната гробница от ІV в. пр. Хр.;

  • ремонтиране на изворните чешми;


Рехабилитация на уличната мрежа

Борово




Ул. «Горазд»

Изкърпване

Ул. «Кооперативна» - в регулация

Изкърпване

Ул. «Червен»

Изкърпване

Ул. « Ул. «Опълченец Дончо Марков»

Изкърпване

Ул. «Баба Тонка»

Изкърпване

Ул. «Васил Левски»

Изкърпване

Ул. «Горна Манастирица»

Изкърпване

Обретеник




Ул. «Неофит Рилски»

Фрезоване и изкърпване

Ул. «Еделвайс»

Изкърпване

Ул. П. Р. Славейков»

Изкърпване

Ул. «Трети март»

Изкърпване

Ул. «Седми ноември»

Изкърпване

Ул. «Цар Калоян»

Изкърпване

Горно Абланово




Ул. «Осми март»

І-ва част трошен камък и запечатка

ІІ-ра част фрезоване и изкърпване



Ул. «Христо Смирненски»

Изкърпване

Ул. «Вихрен»

Изкърпване

Ул. «Околчица»

Изкърпване

Ул. «Христо Ботев» - център

Изкърпване

Ул. «В. Левски» - до църквата

Изкърпване

Батин




Ул. «Георги Бенковски»

Фрезоване и изкърпване

Ул. «Хан Аспарух» - до училището

Изкърпване

Ул. «Иван Вазов»

Изкърпване

Ул. «Осми март»

Изкърпване

Ул. «Христо Смирненски»

Тераси с трошен камък

Екзарх Йосиф




Ул. «Ал. Стамболийски»

Фрезоване и изкърпване

Ул. «Мургаш»

Изкърпване

«Ул. «Васил Коларов»

Изкърпване

Брестовица




Ул. «Освобождение»

Изкърпване

Ул. «Юлия Вревская»

Изкърпване

Волово




Ул. «Тончо Комитата»

Изкърпване

Ул. «Панайот Волов»

Изкърпване


Очаквани резултати – реализацията на горепосочените дейности.
Срок – през манадата.
ЕФЕКТИВНО И ОСЕЗАЕМО

ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
При подготовката и реализацията на проекти, финансирани със средства от европейските фондове ще се следват следните цели и приоритети:

  • кандидатстване само по проекти с доказан обществен интерес след публично обсъждане;

  • прозрачно и ефективно изразходване на средства;

  • недопускане на корупционни практики и неверифицирани разходи;

  • създаване на професионални екипи за работа по проекти в различни обществено значими области.


Очаквани резултати – реализацията на повече и по-добре управлявани проекти по оперативните програми.
Срок – през манадата.
СПОРТ
В областта на спорта ще се следват следните цели и приоритети:

  • създаване на условия за масов спорт на граждани от различни възрасти – футбол, колоездене, лека атлетика, тенис на маса;

  • ремонт и охрана на спортните съоръжения и спортната база;

  • насърчаване и достойно финансиране на местните футболни отбори;

  • създаване и оборудване на фитнесзали;

  • създаване и оборудване на зала за тенис на маса;

Очаквани резултати – реализацията на повече и по-добре управлявани проекти за създаване условия и бази за масов спорт на гражданите.
Срок – през манадата.
ОБЩИНСКА СИСТЕМА

ЗА ОХРАНА НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА
През настоящия мандат трябва да се следва една основна цел - да се положат основите на общинска охранителна система;

В за реализацията на тази цел ще се извършат следните дейности:

  • създаване на звено за общинска охрана и предотвратяване на кражби, злоупотреби и тормоз на гражданите от всички населени места;

  • подпомагане на местния полицейски участък.


Очаквани резултати – създаване на общинска охрана.
Срок – през манадата.
ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ
Работата в общинската администращия ще се ръководи от следната цел:

  • професионално работеща, добре подготвена и обучена администрация;

В изпълнение на горепосочената цел ще се реализират следните дейности:

  • създаване на ефективна система за достъп на граждани до общината;

  • справедливо и професионално определяне на работните заплати на работещите в администрацията, без политически протекции;

  • партньорство със синдикалните организации;

  • изграждане на система за ефективно обучение и развитие на работното място.

Очаквани резултати професионално работеща, добре подготвена и обучена администрация.
Срок – през манадата.
ОБЩИНСКИ ГОРСКИ ФОНД
Основната цел при управлението на горския фонд ще бъде -съхраняване и регламентирано ползване на общинския горски фонд .

За да се постигне поставената цел, трябва да се релизират следните дейности:

  • създаване на трайни работни места в дейностите по горите;

  • максимално ефективно използване на ресурсите от горския сектор за осигуряване на населението с дърва за отопление на приемливи цени;

  • кандидатстване по проекти за залесяване в общинския горски фонд.

Очаквани резултати - съхраняване и регламентирано ползване на общинския горски фонд.
Срок – през мандата.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Настоящата програма има задачата да покаже приоритетите, целите, дейностите, както и очакваните резултати за работата на управленческия екип през мандат 2011 – 2015.

Информацията за всички реализирани дейности, постигнати резултати ще достига до обществеността чрез всички средства за масова информация и комуникация.
Каталог: Docs -> 2012
2012 -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
2012 -> Кодекс обн. Дв бр. 30 от 11 Април 2006г., изм. Дв бр. 59 от 20 Юли 2007г., изм. Дв бр. 64 от 7 Август 2007г
2012 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция
2012 -> Програмата за трансгранично сътрудничество между българия-сърбия по ипп тема: „ Идентифициране и планиране на проект попълване на формуляр за кандидатстване
2012 -> Резюме на продукт за разработка на уеб приложения с платформата „Apache Tapestry”
2012 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция
2012 -> Доклад на Управителния съвет на фондацията
2012 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница