Съобщение за медиите



Дата15.01.2017
Размер113.75 Kb.
#12750



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 28 март 2014 г.



Интегриране на ромите – на среща на високо равнище на ЕС, посветена на ромите, ще се оценява постигнатият напредък

Местни, национални и европейски политици и лидери и представители на гражданското общество ще се съберат на среща в Брюксел на 4 април, за да обсъдят напредъка в интегрирането на ромите в цяла Европа. Това ще бъде първата среща на високо равнище на ЕС, посветена на ромите, откакто през 2011 г. Комисията създаде Рамка на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите (IP/11/400). Целта е да се направи преглед на това как се прилагат националните стратегии за ромите, представяни от държавите членки всяка година вследствие на приетата Рамка на ЕС, и дали те водят до подобряване на живота на ромските общности по места. Ще има изказвания включително от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, президента на Румъния Траян Бъсеску, заместник министър-председателя на България Зинаида Златанова, както и министри и държавни секретари от други девет държави — членки на ЕС (вж. приложението). Сред участниците, които ще направят изказване, ще бъдат Джордж Сорос – председател на фондация „Отворено общество“, и Цони Вайс – оцелял от ромския Холокост. Проявата ще бъде открита за журналисти, които могат да се регистрират, за да присъстват, на електронен адрес Joshua.Salsby@ec.europa.eu.

От 2010 г. досега Европейската комисия неизменно включва интегрирането на ромите в политическия дневен ред. Когато си спомня за срещата на високо равнище в Кордоба, посветена на ромите, състояла се само преди четири години, се сещам, че въпросът за интегрирането на ромите не бе в полезрението на повечето държави членки. От предстоящата среща на високо равнище в Брюксел, посветена на ромите, на която ще присъстват национални политици от много държави членки, е видно, че е задухал вятърът на промяната. Това е окуражаващо!“ заяви заместник-председателят Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието. „Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите беше преломно постижение с това, че националните правителства приеха да се ангажират на най-високо равнище да работят за по-успешното интегриране на ромите. Очаквам провеждането на плодотворни дискусии относно най-ефективните подходи за действия на местно равнище за приобщаване на ромите и предизвикване на реална промяна по места. Убедена съм, че с общи усилия можем да предизвикаме процес на промени за най-голямото етническо малцинство в Европа.“

Държавите членки трябва да предприемат действия за подобряване на ежедневието на ромските общности в Европа по отношение на образованието, трудовата заетост, здравеопазването и жилищното настаняване“, заяви Ласло Андор, европейски комисар по трудовата заетост, социалните въпроси и приобщаването. „Комисията ще продължи да следи отблизо конкретните действия на държавите членки и да работи с тях, за да гарантира, че средствата на ЕС, отделени за следващите седем години, се използват по най-целесъобразен начин за постигането на тази цел. Тази среща на високо равнище е добра възможност да се проведат дискусии с много от лицата, които участват пряко в усилията за постигане на реална промяна за ромските общности, по-специално по въпроса за нуждата да се гарантира, че необходимите средства достигат до местното равнище.“



Третата среща на високо равнище на ЕС, посветена на ромите, съвпада с оценката на Европейската комисия от 2014 г. на постигнатия напредък в прилагането на националните стратегии за интегриране на ромите. Тя представлява най-важният доклад от изготвянето на Рамката на ЕС досега, като в нея се проследява напредъкът в държавите членки от 2011 г. насам. В нея ще бъде оценено положението в 28-те държави членки в основните области на образованието, трудовата заетост, здравеопазването и жилищното настаняване, както и по отношение на борбата с дискриминацията и начина, по който се използва финансирането, и ще бъдат отправени препоръки. Констатациите от нея ще се използват и в годишния процес в рамките на европейския семестър за координиране на икономическата политика, в резултат на което ЕС може да отправи свързани с проблемите на ромите специфични за всяка държава препоръки. Благодарение на този ежегоден цикъл темата за интегрирането на ромите продължава да бъде неизменна част от дневния ред на ЕС.

Срещата на високо равнище на ЕС, посветена на ромите, ще се проведе в Брюксел на 4 април 2014 г. (вж. проекта на дневен ред в приложението). Близо 500 представители на институциите на ЕС, националните правителства и парламенти, международни организации, гражданското общество (включително ромски организации) и местните и регионалните власти ще представят своите гледни точки относно това какво е постигнато досега и как в бъдеще да се работи за по-успешното интегриране на ромите.

Усилията на тазгодишната среща на високо равнище ще бъдат съсредоточени върху три предизвикателства пред по-успешното интегриране на ромите на местно равнище: как да се гарантира ефект на приобщаване от политиките за всички роми на местно равнище; как да се помогне за това финансирането от ЕС да достига до местните и регионалните власти в подкрепа на интегрирането на ромите; и как интегрирането на ромите да стане реалност на местно равнище в държавите, обхванати от процеса на разширяване. Редица кметове от няколко държави членки и държави кандидатки ще участват в срещата на високо равнище (вж. списъка с участниците в приложението).

Събитието ще бъде предавано на живо по интернет.



Контекст

Интегрирането на ромите представлява повече от дълг за обществено приобщаване. То също така оказва положително икономическо въздействие, особено в държавите членки с многочислено ромско малцинство. Ромите представляват значителна и непрестанно нарастваща част от населението в училищна възраст и бъдещата работна сила в много държави. Прилагането на ефикасни политики за активизиране на работната сила и предлагането на индивидуални и достъпни услуги в подкрепа на търсещите работа роми са от основно значение, за да могат ромите да развият своя потенциал и да бъдат активни и равностойни членове на икономиката и обществото.

Социалното приобщаване и интегрирането на ромските общности е съвместна отговорност на държавите членки и Европейския съюз. Комисията следи напредъка, постигнат от държавите членки, посредством Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите.

Комисията редовно събира на срещи мрежа от координатори, които отговарят за надзора на националните стратегии за интегриране на ромите, от всички 28 страни от ЕС, за да обсъждат напредъка и предстоящите предизвикателства (MEMO/14/107). Срещите на високо равнище, посветени на ромите, се организират, за да се направи преглед на постиженията на равнище ЕС за приобщаване на ромите и да се подновят ангажиментите.

В доклада си от 2013 г. Европейската комисия призова държавите — членки на ЕС, да изпълнят националните си стратегии за подобряване на икономическото и социалното интегриране на ромите в Европа (IP/13/607). Държавите членки разработиха тези планове в отговор на Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите, приета на 5 април 2011 г. (вж. IP/11/400, MEMO/11/216), която беше подкрепена от лидерите на ЕС през юни 2011 г. (IP/11/789). През декември 2013 г. държавите членки единодушно приеха първия правен инструмент относно интегрирането на ромите — препоръка на Съвета, като по този начин се ангажираха да засилят икономическото и социалното интегриране на ромските общности (IP/13/1226).

Комисията ще продължи да оценява напредъка на държавите членки в сферата на интегрирането на ромите, особено в държавите със значително ромско население, в рамките на европейския семестър за 2014 г. През 2013 г. към пет държави членки бяха отправени специфични препоръки относно изпълнението на националните стратегии за интегриране на ромите и относно интегрирането на свързани с ромите мерки в ключовите политики (България, Чешката република, Унгария, Румъния и Словакия).

На разположение на държавите членки са предоставени средства на ЕС, с които да се финансират проекти за социална интеграция, включително за подобряване на интеграцията на ромите в областта на образованието, трудовата заетост, жилищното настаняване и здравеопазването. За периода 2007 – 2013 г. бяха отпуснати общо 26,5 млрд. евро за проекти, свързани със социалното приобщаване. През новия финансов период 2014 – 2020 г. държавите членки трябва да отделят поне 20% от средствата, предоставени им по линия на Европейския социален фонд, за социално приобщаване. Целта е да се осигурят достатъчни финансови ресурси за интегриране на ромите. Държавите членки са отговорни за управлението на тези средства, включително и за подбора на конкретни проекти.

Срещата на високо равнище от 2014 г., посветена на ромите, ще бъде възможност да се потвърди политическият ангажимент на всички държави членки и гражданското общество и да се продължи по поетия с приемането на Рамката на ЕС път.



За повече информация:

Среща на високо равнище от 2014 г., посветена на ромите – дневен ред и допълнителна информация:



http://ec.europa.eu/justice/events/roma-summit-2014/index_en.htm

Уебсайт на Европейската комисия – ЕС и ромите:



http://ec.europa.eu/justice/discrimination/roma/index_bg.htm

Интернет страница на заместник-председателя на Комисията Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието:



http://ec.europa.eu/reding

Интернет страница на Ласло Андор, комисар по трудовата заетост, социалните въпроси и приобщаването:



http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/andor/index_en.htm

Следете съобщенията на заместник-председателя Рединг и комисар Андор в Twitter:



@VivianeRedingEU @LaszloAndorEU

Следете съобщенията на ГД „Правосъдие“ в Twitter: @EU_Justice



За контакти:

Мина Андреева (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)

Jonathan Todd (+32 2 299 41 07)

Cécile Dubois (+32 2 295 18 83)

За гражданите: Europe Direct на телефон 00 800 6 7 8 9 10 11 или на електронния адрес на информационната служба



Приложение 1: Проект на дневен ред на Европейската среща на високо равнище, посветена на ромите, 4 април 2014 г.

8:45 – 10:15 часа Откриване

Chair: Françoise Le Bail, Director General for Justice, European Commission

Zoni Weisz, Roma Holocaust survivor

José Manuel Barroso, President of the European Commission

Traian Băsescu, President of Romania

Viviane Reding, Vice-President and Commissioner for Justice, Fundamental Rights and Citizenship, European Commission

László Andor, Commissioner for Employment, Social Affairs and Inclusion, European Commission

Giannis Michelakis, Minister of Interior and Chairman of the Inter-ministerial Committee for Roma Issues, for the Greek presidency of the Council of the EU

10:30 – 12:30 часа Група 1 — Как политиките да имат по-голям ефект на приобщаване за всички роми на местно равнище

Moderator: Edit Bauer, Member of the European Parliament

Viviane Reding, Vice-President and Commissioner for Justice, Fundamental Rights and Citizenship

Zinaida Zlatanova, Deputy Prime Minister, Bulgaria

Zoltán Balog, Minister for Human Resources, Hungary

Jiří Dienstbier, Minister for Human Rights and Equal Opportunities, Czech Republic

Pekka Haavisto, Minister for International Development, Finland

Damian Draghici, Senator and National Roma Contact Point, Romania

Nicoleta Bitu, Executive Director of Romano ButiQ Association

Olguta Vasilescu, Mayor of Craiova, Romania

Barbara Loth, Undersecretary of State for Labour, Integration and Women, Berlin, Germany

14:00 – 16:00 часа Група 2 — Как финансирането от ЕС да достигне до местните и регионалните власти в подкрепа на интегрирането на ромите

Moderator: Kinga Göncz, Member of the European Parliament

László Andor, Commissioner for Employment, Social Affairs and Inclusion

Jan-Ove Jerrestål, Secretary of State for Integration, Ministry of Employment, Sweden

Peter Pollák, Member of the Slovak Parliament, Plenipotentiary of the Slovak Government for Roma communities

Klára Orgovánová, Director of the Roma Institute, Slovak Republic

Tsonko Tsonev, Mayor of Kavarna, Bulgaria

Maria Winberg-Nordström, Deputy Mayor of Helsingborg Municipality, Sweden

Morten Kjaerum, Director, European Agency for Fundamental Rights

16:15 – 18:00 часа Група 3 – Как интегрирането на ромите да стане реалност на местно равнище в държавите, обхванати от процеса на разширяване

Moderator: Janez Lenarčič, OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights

Representative of DG Enlargement, European Commission

Suad Numanović, Minister for Human and Minority Rights Protection, Montenegro

George Soros, Chairman of Soros Fund Management and of Open Society Foundations

Nemanja Delič, Mayor of Sombor, Serbia

Snezana Markovic, Director General for Democracy, Council of Europe

Elmas Arus, Chair of Zero Discrimination Association, Turkey

18:00 часа Закриване

Chair: Michel Servoz, Director General for Employment, Social Affairs and Inclusion, European Commission

Androulla Vassiliou, Commissioner for Education, Culture, Multilingualism and Youth, European Commission

Tonio Borg, Commissioner for Health and Consumer Policy, European Commission

Jens Geier, Member of the European Parliament



Martina Balogova, Country Association of Roma Initiatives, Slovakia

Representative from the forthcoming Italian presidency of the Council of the EU

Приложение 2: Основни участници

BARROSO

José Manuel

President

REDING

Viviane

Vice-President and Commissioner for Justice, Fundamental Rights and Citizenship

ANDOR

László

Commissioner for Employment, Social Affairs and Inclusion

VASSILIOU

Androulla

Commissioner for Education, Culture, Multilingualism and Youth

BORG

Tonio

Commissioner for Health

BAUER

Edit

Member of the European Parliament




GEIER

Jens

Member of the European Parliament




GÖNCZ

Kinga

Member of the European Parliament




LOCHBIHLER

Barbara

Member of the European Parliament




BĂSESCU

Traian

President

Romania




ZLATANOVA

Zinaida

Deputy Prime Minister and Minister for Justice

Bulgaria




PLUMB

Rovana

Minister of Labour and Social Inclusion

Romania




BALOG

Zoltán

Minister for Human Resources

Hungary




DIENSTBIER

Jiří

Minister for Human Rights and Equal Opportunities

Czech Republic




HAAVISTO

Pekka

Minister for International Development

Finland




KOLS

Rihards

Minister of Culture

Latvia




MICHELAKIS

Giannis

Minister for Interior

Greece




TRUSEVIČ

Edvard

Deputy Minister of Culture

Lithuania




KOVACS

Zoltan

State Secretary for Social Inclusion

Hungary




SALON

Marián

State Secretary for Ministry of Interior

Slovak Republic




JERRESTÅL

Jan-Ove

State Secretary in the Ministry of Integration

Sweden




NUMANOVIĆ

Suad

Minister of Human Rights and Minorities

Montenegro




DRAGICEVIC

Miladin

Vice Minister, Ministry of Human Rights and Refugees

Bosnia and Herzegovina




NEZHDET

Mustafa

Minister without portfolio

Former Yugloslav Republic of Macedonia




MARTINOVIC

Zoran

State Secretary for Ministry of Labour, Employment and Social Policy

Serbia






IP/14/317

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница