Социално подпомагане



Дата12.03.2018
Размер40.13 Kb.
#62365

СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ

Вие сте получили статут на бежанец или хуманитарен статут в Република България, но поради причини от различно естество, не сте в състояние да издържате себе си и семейството си. В този случай, Вие имате право да подадете молба за социално подпомагане при условията и по реда за българските граждани.

  • Къде мога да подам молба за социална помощ и помощи за деца?

Социалното подпомагане и отпускането на семейни помощи за деца се извършва от дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на молителя.

  • Какви са изискванията за отпускане на социална помощ?

Отпускането на социални помощи се извършва след преценка на доходите, възрастта, семейното положение, здравословното и имуществено състояние, трудовата заетост на лицето или семейството. Социалните помощи са месечни, еднократни или целеви.

Бежанецът или чужденецът с хуманитарен статут, който кандидатства за месечно социално подпомагане, трябва да отговаря на следните изисквания:



  1. Ако е в трудоспособна възраст (до 65 години), но не работи, трябва да е регистриран като безработен в дирекция „Бюро по труда” по местоживеене. Регистрацията трябва да се извърши в 3 - месечен срок от датата на връчване на решението за предоставяне на статут на бежанец или хуманитарен статут.

  2. Доходът за предходния месец на молителя и на неговото семейство да е по-нисък от диференцирания минимален доход определен съгласно изискванията на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.

Не се считат за доходи, при определяне размера на социалните помощи, помощите, получени по Националната програма за интеграция на бежанците в Република България!

  1. Важно условие за месечно социално подпомагане е представянето на служебна бележка, удостоверяваща извършените задължителни имунизации и профилактични прегледи на детето/децата в семейството. Бележката се издава от личния лекар, а при липса на избор на личен лекар, се издава от регионалната здравна инспекция.

  2. Бежанецът или чужденецът с хуманитарен статут, който получава месечна социална помощ, е задължен да полага общественополезен труд по организирани от общинската администрация програми за срок 14 дни по 4 часа дневно.

Задължителното изискване за включване в такива програми не се отнася за:

    • лицата с предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут, за периода на участие в Националната програма за интеграция на бежанци;

    • лица, полагащи грижи за деца до 3 годишна възраст; родители, които отглеждат сами децата си; бременни жени след третия месец на бременността; лица с трайни увреждани и други категории лица, могат да участват в такива програми единствено по тяхно желание.

5. При определяне на правото на месечно социално подпомагане се вземат предвид и следните допълнителни изисквания относно:

    • собствеността и вида на обитаваното жилище;

    • притежаване на движима и недвижима собственост;

    • взимания, влогове и ценни книжа;

    • упражняване на търговска дейност.

  • Може ли да се отпусне социална помощ за закупуване на дрехи, за учебни пособия или за лекарства?

При инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално - битови и други жизненоважни потребности, бежанците и чужденците с хуманитарен статут имат право да подадат молба за отпускане на еднократна социална помощ до петкратния размер на гарантирания доход (325 лева).

      • Може ли бежанец или чужденец с хуманитарен статут да получи целева социална помощ издаване на лична карта?

Бежанците и чужденците с хуманитарен статут имат право да кандидатстват за отпускане на целева социална помощ за издаване на лична карта. Помощта се отпуска еднократно и се определя индивидуално, като максималният размер е до гарантирания минимален доход (65 лева). При определяне на размера се взимат предвид разходите, необходими за закупуване на формуляри и заплащане на таксата за издаване на лична карта, за снимки и транспортни разходи.

  • Какъв е реда за подаване на молба за отпускане на социална помощ?

За отпускане на социална помощ е необходимо да подадете молба - декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес. Към молбата се прилагат:

  1. Документ за самоличност – карта на бежанец или карта на чужденец с хуманитарен статут. Освен документа на молителя се представят и документите за самоличност на всеки член на семейството.

  2. Документи за доходи (служебни бележки от работодател, документ от данъчна служба за декларирани доходи за предходната година и други) на молителя и членовете на семейството.

  3. В случай на загуба на трудоспособността или тежко хронично заболяване - медицинско удостоверение, протокол на лекарска консултативна комисия (ЛКК), експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК.

  4. Други документи, изисквани от дирекция “Социално подпомагане” (например акт за раждане, решение за развод и други).

В случай, че не разполагате с необходимите документи, удостоверяващи правото на социално подпомагане (напр. актове за раждане на децата, решение за развод и др.), следва да се обърне към Държавната агенция за бежанците за издаване на удостоверение, на основание чл. 54, ал. 2 от Закона за убежището и бежанците.

5. В срок до 20 дни от подаването на молбата - декларация социален работник извършва социална анкета и изготвя социален доклад. Социалната анкета се провежда в

дома на лицето или семейството по постоянен адрес.

6. Въз основа на резултатите от социалната анкета социалният работник прави предложение до директора на дирекция „Социално подпомагане” за отпускане или отказ на помощта, за нейния вид и размер.

7. В 7-дневен срок от изготвянето на социалния доклад директорът на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за отпускане или отказ на социална помощ.

8. Попълването на данните в молбата – декларация се извършва задължително на български език!

В тази връзка е добре при подаване на молбата, както и при провеждане на социалната анкета да бъдете придружавани от човек, който владее български език и езика, който Вие говорите!





Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница