София-103. 6 Mhz



Дата28.02.2018
Размер126.51 Kb.
#60175

София-103.6 MHz; Асеновград-98.1 MHz; Балчик- 95.0 MHz; Благоевград-97.6 MHz; Ботевград-107.8 MHz; Бургас-106.5 MHz; Варна-89.50 MHz; Велико Търново-102.4 MHz; Видин-107.70 MHz; Гоце Делчев -88.1 MHz; Девин-88.5 MHz; Девня-94.2 MHz; Добринище-88.0 MHz; Добрич-89.3 MHz; Дулово-101.6 MHz; Дупница-94.7 MHz; Етрополе- 90.4 MHz; Казанлък-101.4 MHz; Кюстендил-96.7 MHz; Пазарджик-95.9 MHz; Перник-90.3 MHz; Петрич-104.5 MHz; Плевен -103.6 MHz; Пловдив -89.9 MHz ; Сандански-99.0 MHz; Свищов-100.0 MHz;Севлиево- 97.7 MHz; Силистра-100.2 MHz; Симитли-107.7 MHz; Сливен-101.7 MHz; Смолян-96.8 MHz; Созопол-99.4 MHz; Стара Загора-102.6 MHz; Търговище-107.4 MHz; Хасково-100.4 MHz; Шумен-89.60 MHz; Белоградчик-89.0 MHz; Исперих-95.0 MHz; Молдова (Тараклия) -97.0 MHz


БНТ, „Денят започва с Георги Любенов”, 21.05.2017 г.
Идеи за духовно просветление

2017-05-21



Боил Банов - министър на културата

https://www.bnt.bg/bg/a/idei-za-dukhovno-prosvetlenie-ministrt-na-kulturata-boil-banov
Водещ: В студиото вече е министърът на културата Боил Банов. Здравейте, господин министър.
Боил Банов: Здравейте.
Водещ: Добро утро, добре дошли в БНТ. Ясно е, публиката знае, вие имате опит в Министерство на културата, не сте от този мандат сега в министерството, бяхте няколко пъти зам.-министър, ето че вече и министър. Но казвам това, защото всъщност всеки министър си има и глава, сам си мисли, не сте продължение на ръката на Вежди Рашидов вие?
Боил Банов: То, ако всеки министър си няма глава до къде сме?
Водещ: Нямаше да има нужда тогава и от министри ли? Не сте продължение на Вежди Рашидов, нали?
Боил Банов: Който ме познава, знае, че аз трудно мога да бъда продължение, на който и да е. С най-голямо уважение към министър Рашидов, с който съм работил добре.
Водещ: Само на артистичната фамилия Банови, там можете.
Боил Банов: И там има някакви сериозни разлики.
Водещ: Това беше, разбира се, шега, но питам ви, за да бъде разговорът по-делови, но какво все пак трябва да се промени, какво искате, какво като почерк, като говорене от Вежди Рашидов ще бъде различното?
Боил Банов: Най-важно според мен и първостепенна задача на министерството е да подобри комуникацията с хората. Имаше една и тя ясно се вижда не е тайна за никой. Имаше проблем в комуникацията, имаше проблем в обсъждането, легитимността на всички взети решения, легитимността от гледна точка на обществото. В много случаи, бих казал правилни и не лоши и добри за развитието на българската култура решения, недобре комуникирани, не на време, постфактум комуникирани с хората, придобиваха образ на нещо недобро и некачествено. Така че на мен ключова задача, особено в първите дни по време на нашето управление е във всички аспекти да подобрим тази комуникация, да направим работата на Министерство на културата прозрачна и ясна за всички, да извадим, ние имаме много проблеми в културата, но и много проблеми вътре във ведомството, начинът, по който да разрешим определени казуси и е ключово да покажем какво правим, хората да разберат и да чуваме техния глас преди да взимаме важни стратегически решения.
Водещ: На прост език да не се карате и да не си докарвате само главоболия с гилдията.
Боил Банов: То главоболия и различни позиции винаги има и е нормално да има, въпросът е те да бъдат комуникирани не постфактум.
Водещ: Очакваме въпросите ви към министъра на културата, пишете в нашата Фейсбук страница, ако имате желание, разбира се, да участвате и вие в този разговор. Вашият предшественик Рашко Младенов имаше голямото желание да направи промени в редица, десетки културни институти - обяви конкурси, някои от тях до никъде не стигнаха, някои сигурно са финиширани, не знам, вие ще кажете, какво трябва да се оптимизира, къде не остана, време не стигна, кое не се довърши?
Боил Банов: Министър Младенов взе решение и обяви конкурсите, но поради краткостта на мандата, взе решение да не се провеждат по негово време. Така че конкурсите ще се провеждат сега, кандидатите вече са набрани, взаимовръзката между първия ви въпрос и този е следната: Аз много държа, много пъти като зам.-министър съм получавал предложения от двата най-големи синдиката в България, конкурсите в Министерство на културата да бъдат онлайн качени, да може в пряко излъчване, в момента на провеждане на конкурса, обществеността и всички, които имат интерес всъщност да разберат позициите на кандидатите, да видят тяхното представяне при събеседването, да се запознаят с техните платформи, с тяхната визия за управление на дадения културен институт. Тази идея в годините, тя има и за, и против, деликатна тема е, но при положение, че вече всички заседания, да кажем, на общински съвети са качени онлайн, нормално е това, според мен, да се случи и в културата. Така че сега в момента ще разработим такъв модел, аз много държа конкурсите, да направим всичко възможно публично, на момента, за да може хората наистина да виждат, че при кандидатите има сблъсък на идеи и се избират тези, които са с най-добри идеи. Между другото същото ще направят веднага, там, даже няма нужда от кой знае какви промени в правилници на един орган /…/, който е ключов в последно време, знаете много се говори за тези къщи, паметници на културата и този вековен орган, който предлага на министъра отписване или не, той веднага ще бъде качен, защото там няма нужда от промяна на правилници.
Водещ: Вие миналият път говорихте за двойната къща, аз въобще няма да връщам разговора до там, само една реплика към другите подобни случаи. Били сте в центъра, разхождате се по центъра, особено по „Мария Луиза“, Стара София, както еврейският квартал му викат, там всичко е пред срутване, всички къщи са в много лошо състояние, голяма част от тях са и паметници на културата, но и собствениците им нищо не правят. Не трябва ли някаква промяна в закона, малко по-радикално, който не може да си го реставрира и да си стопанисва имота, да го взима държавата, то и тя не може, но.
Боил Банов: Абсолютно прав сте, трябва такава промяна, само че тя е в два аспекта, не просто, който не може да го взима, но пък държавата трябва и да се погрижи да даде определени преференции на собственици на такива имоти, които са много трудни за поддръжка, да им даде възможност дали през някакви фондове, да се кредитират безлихвено, да им поеме част от дейностите, така се прави по цял свят. Тоест, когато изискваш да бъде съхранена паметта на една държава, нормално е да подпомогнеш и вече, който нежелае тогава и откаже, разбира се, санкционният режим да бъде много по-драстичен и категоричен, включително и, дори ако трябва, ще използвам тази дума, тя при нас придоби особено значение, но дори ако трябва да се национализира.
Водещ: Да, точно така, аз това щях да кажа, хората са чувствителни към личната си собственост, като кажете национализира и от къде на къде държавата ще ни взима имотите, но противното е превръщането им в коптори и клошарски дупки.
Боил Банов: Трябва да преценим паметта ли ни е по-важна, бъдещето ли ни е по-важно.
Водещ: Да и на какво приличат тези сгради. Добре, господин министър, ако трябва веднага да увеличите заплатите на дейци на културата, в коя сфера, кои още утре ще имат нови заплати?
Боил Банов: Каквото и да каже сега ще скарам едни с други, но има ключово звено, на което трябва моментално да се реагира, с извинение към всички сектори, които знам, че имат необходимости, познавам добре техните необходимости, ще се боря добре за всеки един сектор в областта на културата, но ключово значение е Институтът за паметници на културата. Ако там няма интервенция в заплащане в условия на труд, в качествена промяна на всички условия, за да могат тези хора да си вършат работата, всичко, което говорим за паметници на културата, за опазване, съхранение, каквито и законови промени да направим, най-хубавите на света, няма да успеем да имаме прогрес.
Водещ: Добре, първите хора са служителите в Института за паметници на културата.
Боил Банов: Там е задължително.
Водещ: Останали?
Боил Банов: Имаме във всички сектори проблеми, само че там поне има решение, филмотеката, хората във филмотеката работят на изключително ниско заплащане, там са всички български филми, там е ключът към киното., музейни работници, сценични изкуства.
Водещ: Да, ща има ли настройка на системата за финансиране на сценичните изкуства. Справедливо ли е наистина театърът или операта, която пълни залата да получава, как беше там, субсидия срещу билет, да получава по-малко, отколкото друг театър, да кажем, в провинцията, който не може да пълни салона? Вредно противопоставяне ли е това?
Боил Банов: Това е финансов модел. В крайна сметка, спрямо своите зрители операта получава много повече от всеки друг културен институт.
Водещ: Само, защото има зрители. Тоест вие правите комплимент на Пламен Карталов, а не финансирате, както трябва операта.
Боил Банов: Вижте, аз съм поставил основата, още даже и в предния кабинет с министър Младенов, съм поставил основата на една, бих казал, ясна и добре насочена промяна в методиката за финансиране на сценични изкуства. Всички директори на опери, театри и филхармонии са запознати с нея, сега продължаваме този разговор. Аз лично съм с нагласата, че има нужда от промяна, има нужда от стабилност, има нужда от логика, въвеждане на по-голяма логика, както казвате, какво е национален институт, какво е театър извън столицата, какво е филхармония. Така че работя много сериозни по тези въпроси, моят екип ме подкрепя и този разговор го продължаваме, вероятно ще стигнем до модел, който е по-качествен и по-сериозен.
Водещ: Вашите колеги, артисти, господин Банов, вие знаете много добре, те имат едно разбиране, че държавата трябва да субсидира, да помага, щедро да финансира културни проекти, казва се културата не е бизнес, културата е култура, не може да съществува на бизнес принцип. Може ли, как мислите, бизнесмен и културтрегер това коренно различни светове ли са?
Боил Банов: Вижте, лека му пръст на проф. Цоцорков, той почина тази седмица, беше изключителен меценат и мисля, че и изключителен бизнесмен. Взаимовръзката между всички професии вече много близка, светът в момента е такъв, че всички се припокриваме, всички някъде дейностите ни се преплитат, не може да се делим.
Водещ: Добре, като казахте меценатството, две думи за закона, какви са му параметрите, сроковете, първият закона ли ще бъде това на Министерството на културата?
Боил Банов: Аз държа да е първият, държа много да е първият.
Водещ: Защо е важно да има, какви са тези меценати, каква е привилегията за тях?
Боил Банов: Защото, да не казвам, голяма дума, но с изключение на проф. Цоцорков, още няколко човека са тези, които въобще са в нашите списъци за меценати, защото закон имаме, но е неработещ, защото има графа „лотария за поддържане на култура и културно наследство“, която не работи, разписана е така, че не работи. Тоест закон има, но той фактически изключително труден, муден е режимът на регистриране на меценатите, стои въпросът дали трябва да бъде само Закон за меценатство или Закон за меценатство и спонсорство например, защото има голяма част хора, които биха дали, биха вложили в културен продукт, биха подпомогнали срещу реклама, да кажем, която при мецената е забранено, меценатът отдава без нищо насреща. Така че ключов е този закон и за това и стартирахме първо работа по него, надявам се в много обозрим срок да постигнем едно ниво на подготвеност, което да ни даде възможност да бъде наистина първият законопроект, който внасяме.
Водещ: Разрешавате ли, от Фейсбук страницата има много въпроси към вас?
Боил Банов: Разбира се.
Водещ: Да, очевидно зрителите ни, ни гледат в момента и се вълнуват, което е много хубаво, че се вълнуват от такива въпроси. Кратичко само ви моля. Петър Кирилов Янев, въпрос към министъра: В Италия има два държавни театъра, колко са в България?
Боил Банов: В България театрите, оперите, филхармониите, държавните, са 52.
Водещ: Е, усещате ли метафората на този въпрос?
Боил Банов: Аз усещам, той е реторичен въпросът, но искам да ви кажа, че структурата, която е направена тук и тези културни институти, това, че ги има, това никак не е лошо, то има и в Италия, само че голяма част от тях се финансират просто от общините. Разликата между България и Италия е, че общините там са силни и стабилни и могат да финансират, а тук все още нямат тази стабилност и тази сила, за да може да им поверим културни институти от такова ниво. Те не са толкова глобални разликите, те пак са обществени пари.
Водещ: Да, дали общини, моделът, практиката с нашите общински театри в София.
Боил Банов: Да, дай Боже, нашите общини да станат силни, икономиката ни да работи стабилно и това ще се случи.
Водещ: Моля попитайте господин Банов защо проектите на Министерството на културата по програма Румъния – България са пред провал и ги грози съд с румънските партньори. Въобще не знаех, че има румънско-българска програма, за какво е тя?
Боил Банов: Има един проект, който е свързан с културно наследство. Той е тристранен между министерството на Румъния, министерството на България и Област Силистра. Област Силистра неуспя да осигури финансиране, от там идва забавянето му. Сега, последно има вариант, в който Област Силистра да се изтегли и проектът с малко намалени да стартира само между двете ведомства.
Водещ: Регионален някакъв казус, очевидно е това. Христо Златков: Законите на Вежди Рашидов за археологията ще бъдат ли отменени? Аз не знам какви закони за археологията Вежди Рашидов е въвел.
Боил Банов: Не мога да кажа, ако се поясни с удоволствие ще му отговоря.
Водещ: Ще му отмените ли археологията на бившия министър – не знаем. Иван Бански: Желая успех на господин Банов, искам да го попитам дали е мислил някога за младите хора, учили в чужбина, как да се внедрят и работят в българските музеи? Това е общ проблем за българите.
Боил Банов: То е стратегически въпрос за работата на музеите, за тяхната социализация, това е дълга тема и сериозна.
Водещ: И накрая Стефан Станчев: Моля ви коментирайте приноса на Криско в развитието на българската култура, омръзна ли ви от този скандал?
Боил Банов: Не, не ми е омръзнало. Каквото е станало е станало, аз съм обяснил защо съм направил, пак ще го кажа. За мен всеки български изпълнител, който се среща с публика, който комуникира своето изкуство, има честта да застане пред хора и да изпълни нещо е ценен и важен. Мислех, че в такъв личен акт като рожден ден, това не е публично, което съм направил, в такъв личен акт е добре да бъде поздравен всеки, защото може би това е и начин да види подкрепа и от държавата. Може би това начин той да стане по-качествен, може би е начин да стане по-диалогичен. Може да се коментира върху всичко това. Със сигурност в деня, в който съм изпратил на този певец поздравителен адрес, съм изпратил и на много поети и актьори, които вероятно господинът, който пита, сигурно не ги знае кои са.
Водещ: Продължението на въпроса беше: заради качеството, това, което вие коментирахте, вулгарните песни и текстове на Криско достойни ли са за отличие?
Боил Банов: Не съм аз измислил рапа, който шества в световната музика, да не объркам, но сигурно 30 години.
Водещ: А вкъщи слушате ли песни на Криско – не.
Боил Банов: Не. Освен това протестът на различните течения в музиката и в изкуството не е от вчера и от днес. За съжаление протестът в нашите времена силно се опошли, така е, в такова време живеем.
Водещ: Още един въпрос, който мернах, ви питат, впрочем и този въпрос пак през седмицата ви зададоха: Трябва ли да се регулира, разбирайте да се намали, броят на студентите от НАТФИЗ? Защо годишно НАТФИЗ бълва 40 души млади, които не могат да си намерят работа?
Боил Банов: На първо четене е така, естествената реакция е тази, тук обаче трябва да се проведат срещи с ректора, да се коментира много и с Министерството на образованието. За мен на първо четене логиката е тази, не може при тази малка държава да излизат толкова много артисти, което включва режисьори, актьори.
Водещ: От друга страна пък ще кажете: 40 човека, това ли да е болката с сферата на културата - 40 човек, не са 4 хиляди.
Боил Банов: Гледните точки са много, аз затова казвам на първо четене. Задълбоченият анализ предстои и трябва да бъде направен.
Водещ: Какво например, нулева година, някой да не вземе или да се намалят класовете, то между другото в НАТФИЗ сега който не е искал, не е станал професор и доцент.
Боил Банов: Не бих обезценявал толкова дейността на НАТФИЗ.
Водещ: Добре, по-фина регулация.
Боил Банов: Има възможности, познати са в световните практики, това казвам е въпрос на един обществен дебат.
Водещ: Почти готова е културната програма за Председателството на България на Евросъюза. Какво е най-важното, каква му е философията, някъде ще ги водим ли тези хора, къде ще ходи Юнкер, къде ще го водим?
Боил Банов: Тя е почти готова и не точно, поради една проста причина – моята визия, така, както говорим за конкурсите, и за отвореността на Министерство на културата, и за прозрачност на работа, моята визия е, че единственият начин, за да стане готова програмата, културната е като пуснем конкурси, на които да се явят всички хора с идеи и най-доброто бъде…
Водещ: Тоест още предстои да се финализира.
Боил Банов: В момента обработваме системата и много скоро ще пуснем открити конкурси и процедури. Не може министърът на културата, колкото и умно решение да вземе за едно или за друго, да определя кой да представлява България по време на европредседателството. Нормалното е конкурси и експерти да решат.
Водещ: А какво стана с това колебание, дали България по време на европредседателството да изнася културна програма в Европа, ще изнасяме ли?
Боил Банов: То е нормално да изнасяме, в параметъра.
Водещ: Къде е, Брюксел задължително.
Боил Банов: Брюксел задължително, но, разбира се има и големи европейски столици, където страната трябва да представи, може да е по едно, но голямо, сериозно, качествено събитие, защото тези дни и месеци са един голям шанс за нас.
Водещ: Добри Алексиева: 25 години се борим за Закона за меценатство, дано вече да сме дорасли, поздравления, ако въобще го вкарате.
Боил Банов: Ще го вкарам.
Водещ: Успех. Боряна Лилова: Нищо не казвате за библиотеките, започвам да си мисля, че не ги ползвате. Защо така лошо, госпожо Лилова, към библиотеките и към министъра?
Боил Банов: В личен план да ви кажа, аз ползвам библиотеки вече над 30 години, детето ми ползва също библиотеки, което е на 11 години, а не казвам, защото не ме питат, такъв е моделът на тези интервюта, отговарям на това, което ме питат. Библиотеките са огромна задача пред мен, те са изключителен приоритет. Парите за българска книга, ще направя всичко възможно да се усети промяна в политиката на Министерство на културата още тази година.
Водещ: А всъщност какъв е дефицитът, господин министър, колко не ви стигат за културни проекти, имате ли такава сметка?
Боил Банов: Ще го кажа и на вас, близо 100 милиона. 100 милиона, за да може Министерство на културата да прави политики в областта на културата, за да може да прави проекти в областта на сценичните изкуства, за да може да вкара пари за изкупуване книги към библиотеките, за да може да дигитализира и т.н.
Водещ: Да, защото много добре знаете, вашият ръководител в Министерския съвет, министър-председателят Бойко Борисов се ангажира, че в началото на мандата приоритет е кое, помните ли, образованието, говори за това. Ревнив ли сте, че не каза нищо за културата?
Боил Банов: Не, защото щом за един кабинет приоритет може да бъде образованието, това е важно, ключово е, и ние сме естествен партньор на образованието.
Водещ: Но ще изчакате следващите 4 години?
Боил Банов: Щом се обръща внимание на образованието, това означава, пак казвам, културата е закачена за него. Ние между другото имаме много поводи за съвместна работа с образованието и този мандат мисля, че това ще се случи.
Водещ: Питат ли ви вашите приятели, вашите колеги, вашите съученици, питат ли ви защо станахте министър?
Боил Банов: То, един от проблемите като стане човек министър, аз сега го виждам, че всъщност почти спира контакт с всички, които познава.
Водещ: Не ви пишат вече.
Боил Банов: Няма как, това е някакъв естествен процес, то не е от това, че започваш да си мислиш, че си някой друг. То е първо, от тоталната липса на време и второ от тоталното желание да не влизаш хипотетично в никакъв конфликт на интереси.
Водещ: През седмицата имахте културни отличия, може би в навечерието на 24 май. Видях, че отличихте Филип Трифонов, защото той ни беше на гости преди 2 седмици и къде на шега, вие знаете, той е с много хубаво чувство за хумор, каза чакам да ме отличат, чакам тази пенсия, кога ще ми дадат извънредната пенсия не знам, 700 лева ли, пари не му дадохте.
Боил Банов: Не ги даваме ние. Ние разглеждаме, чрез комисия предложение от творческите съюзи. Това е редът, министърът всъщност просто вкарва в случая Съюзът на артистите, примерно ако предложи Филип Трифонов разглежда се на комисия, заслуги, качества, социален статус и т.н.
Водещ: Чака човекът, Филип Трифонов чака.
Боил Банов: Много хора чакат, много заслужили хора чакат.
Водещ: Заслужили артисти, да.
Боил Банов: Но мисля, че на Филип направихме един сериозен…
Водещ: Добре, понеже директорът на Театъра на Армията ще влезе сега заедно със Стефка Янорова, за да поговорим за Аскерите, голям празник имате на 24 май.
Боил Банов: Голям, да.
Водещ: Само едно изречение накрая, в дълг ли е, смятате ли, че е в дълг към старите артисти държавата и всъщност коя е болката според вас на вашите колеги, на гилдията, на интелектуалците, каква им е болката – парите ли са, отношението към тях ли, какво е?
Боил Банов: Комплексни са нещата, и отношение, и финансиране, в дълг е държавата, да.
Водещ: Имате ли сили да го промените това?
Боил Банов: Аз иначе не се захващам с нещо, ако не чувствам в себе си увереност и сили да подобря нещата.
Водещ: Добре. На добър час тогава. Благодаря ви, че бяхте в нашето студио.
Боил Банов: Благодаря и аз.
Водещ: Дали приемате покана, интервю не са ви правили с Васил Банов заедно, правили ли са ви?
Боил Банов: Не, никога.
Водещ: Готови ли сте на такова интервю?
Боил Банов: Принципно да.
Водещ: Добре, чудесна идея.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница