София-103. 6 Mhz



Дата02.06.2018
Размер92.24 Kb.
#70433

София-103.6 MHz; Асеновград-98.1 MHz; Балчик- 95.0 MHz; Благоевград-97.6 MHz; Ботевград-107.8 MHz; Бургас-106.5 MHz; Варна-89.50 MHz; Велико Търново-102.4 MHz; Видин-107.70 MHz; Гоце Делчев -88.1 MHz; Девин-88.5 MHz; Девня-94.2 MHz; Добринище-88.0 MHz; Добрич-89.3 MHz; Дулово-101.6 MHz; Дупница-94.7 MHz; Етрополе- 90.4 MHz; Казанлък-101.4 MHz; Кюстендил-96.7 MHz; Пазарджик-95.9 MHz; Перник-90.3 MHz; Петрич-104.5 MHz; Плевен -103.6 MHz; Пловдив -89.9 MHz ; Сандански-99.0 MHz; Свищов-100.0 MHz;Севлиево- 97.7 MHz; Силистра-100.2 MHz; Симитли-107.7 MHz; Сливен-101.7 MHz; Смолян-96.8 MHz; Созопол-99.4 MHz; Стара Загора-102.6 MHz; Търговище-107.4 MHz; Хасково-100.4 MHz; Шумен-89.60 MHz; Белоградчик-89.0 MHz; Исперих-95.0 MHz; Молдова (Тараклия) -97.0 MHz


бТВ, „Тази неделя”, 14.05.2017 г.
Защо едно „Честит рожден ден“ от министъра на културата до рапъра Криско предизвика коментари

Боил Банов – министър на културата

Водещ: Мой първи гост е министърът на културата Боил Банов. Добро утро.

Боил Банов: Добро утро.

Водещ: Как сте?

Боил Банов: Добре.

Водещ: Гледахте ли вчера, снощи „Евровизия“?

Боил Банов: Тази безсънна нощ, гледах да, до края, после даже и всички коментари изгледах, вълнувах се като дете. Изключителен успех, изключителна гордост за всички нас. Много хубава песен, много красива, много професионално изпълнена.

Водещ: Много готин, много талантлив, много дисциплиниран.

Боил Банов: Невероятно момче. С 39 градуса температура направи това, което направи вчера.

Водещ: Наистина ли е бил с 39 градуса?

Боил Банов: Да.

Водещ: Това, което той каза, и което току-що коментирахме с момичетата, това разочарование, това неудовлетворение вечно да си второ – да, много сте готини, страхотни сте, велики сте, обаче купата не е във вас?

Боил Банов: Вижте, купата не знам колко е важна. Важното е, че това момче в първите си коментари показа страшен хъс да бъде първи. Той беше видимо недоволен от това, че е втори. Той много ясно си даваше сметка какво е направил и това е изключително зареждащо за нас в България, за българите, че този млад човек много ясно си дава сметка какъв е, къде е и искаше неистово да бъде първи. Това е ключът – да искаш да бъдеш първи, а може да станеш и последен, това няма никакво значение. Въпросът е в желанието, в хъса да бъдеш първи, да бъдеш най-добрият.

Водещ: Снощи не знам дали е имало въобще възможност, но чухте ли се с него, поздравихте ли го?

Боил Банов: Не, аз пратих есемес, но го поздравих преди това в деня за самото класиране, финалът, защото песента му е страшно добра и как го бяха класирали – дали първи, втори или десети – няма никакво значение. Успехът, който той постигна беше много видим и много ясен още преди резултатите от самия финал.

Водещ: Добре. Хайде да прелеем леко към другите теми. Сега, такъв поздравителен адрес, какъвто изпратихте на Криско, ще изпратите ли и на Кристиан Костов? Казвам го на шега, с ирония.

Боил Банов: Разбирам, да. Поздравителният адрес към Криско бе израз на едно наистина сериозно желание да „отворя” Министерство на културата.

Водещ: Само да кажа нещо – не искам този разговор да звучи като въпрос и оправдание, защото виждам, че това ви притеснява. Аз искам да разбера защо министърът на културата, нали защото всички се вълнуват през седмицата от това защо министърът на културата изпрати поздравителен адрес за рождения ден на Криско?

Боил Банов: Ще ви отговоря много простичко. Първо, аз не слушам такава музика, не слушам Криско, не го познавам. Аз имах…

Водещ: Стига де?

Боил Банов: Не го познавам лично.

Водещ: И не сте чувал никога парчетата му, музиката му?

Боил Банов: Не, чувал съм през телевизии, през радио. Но не съм му фен. Нямам отношение към него или към този вид музика. Аз исках много сериозно да либерализирам политиката на Министерство на културата през тези адреси, които са един стандарт и които обикновено досега вървяха по посока на годишнини или на много изявени творци в сериозни области и т.н. За мен възможността всеки един български артист, който има досег със зрителя, който работи и твори, за да се изяви и да даде нещо на хората, възможността министърът на културата да го поздрави, макар и кратичко за рождения му ден, за мен това, мислех че е нещо много важно. Аз по принцип държа в работата си в Министерство на културата наистина да разкрепостя, да дам възможност на много хора, на много български артисти да усетят, че макар и в малка степен, към всеки един от тях има някакво отношение държавата. Мислех, че това е важно. Сега, виждайки какво се случва…

Водещ: Плаши ли реакцията, плаши ли ви обратната реакция, често негативна, която звучеше в едно изречение така – „Кой е Криско, че министърът на културата ще му праща поздравителен адрес и не е ли това дъното на отношението към българските творци“, да не кажем, че там и много български творци, доколкото разбирам - вероятно от по-старото поколение, са го приели това като жива обида, че те не са били поздравени по някакъв хубав повод, пък видите ли - Криско е бил? Плаши ли ви тази реакция?

Боил Банов: Не, не ме плаши. Пак казвам – ключът, министърът на културата не е този, който трябва да определя кое е добро и кое е лошо. Има си важни неща, в които е казано какво трябва да определи и какво не. Тук става въпрос за личен, най-големият личен празник на всеки и едно отношение от министъра на културата към всеки български артист. Аз съм бил 15 г. директор на театър в Хасково. Аз съм режисьор по професия, работил съм като режисьор и директор. Искам да ви кажа, че в тези 15 г., ако един министър на рождения ми ден ме беше поздравил по телефона или ми беше изпратил една кратка телеграма, сигурно щях да летя и сигурно щях да се мотивирам да правя много повече неща. Има и друга гледна точка - високото изкуство, си е високо изкуство, то е ценено от всички, то е априори подкрепено от институциите. Не е, пак казвам, аз сега гледайки тази ситуация, защото вместо да разговаряме за културно наследство, да разговаряме за ключови проблеми, ние се занимаваме с това. Вероятно няма, ще ме извинят моите колеги артисти от цялата страна, вероятно ще спра с тези поздравления въобще, за да не провокирам такива неща в обществото.

Водещ: Не. Това е най-грешното, което можете да направите, господин министър. Напротив. Оттук насетне вероятно ние медиите ще следим кого поздравявате, но защо трябва да спрете с това? Не го разбирам?

Боил Банов: Не знам, защото има много ключови и важни неща, въпреки че, пак казвам, аз считам, че Министерство на културата трябва да се отвори и да стигне до всеки български артист. Това е много ключово. То в много години, това е един от проблемите му, работеше като една затворена система.

Водещ: Добре, разбрах ви. Друга тема – за културното наследство, казусът с така наречената „Двойна къща“ в София, която беше съборена. Обществото имаше живителни сили, доколкото видях, да реагира на това безобразие, но не успя в случая, просто инвеститорът беше малко по-бърз и малко по-хитър. Има ли грях Министерството на културата по този казус?

Боил Банов: Дали има грях или не, спазени са всички законови процедури, Институт по опазване на културно наследство, специализиран орган, който предлага на министъра на подпис, вижте – ще ви отговоря по друг начин. Ще ви разкажа една много кратка история. Ние в Австрия имаме един уникален паметник на културата – „Дом Витгенщайн” и там ние сме в ситуацията на собствениците, които са в България на паметници на културата. Т.е. ние нямаме достатъчния финансов ресурс да поддържаме уникалния ни паметник. И ще ви кажа, тъй като непрекъснато комуникирам с техния Институт за опазване на културно наследство, простичките им механизми. Те идват, правят една проверка, отразяват определено състояние, дават предписания. След 6 месеца идват втори път. Ако не са започнати, дават още веднъж предписания. И след 6 месеца правят една много бърза и кратка процедура за национализиране на съответния паметник, който става собственост на австрийската държава и тя си го отремонтира и прави с него каквото реши нататък. Като, обаче, само да допълня…

Водещ: Да, но в случая не става въпрос за отремонтиране. Става въпрос за събаряне и сега на мястото на наистина красиво бижу от архитектурна гледна точка, ще има паркинг, което е твърде жалко за облика на София.

Боил Банов: Има механизми, има механизми все още, аз съм го казвал, ще го кажа и на вас, тъй като това е централна градска зона, тя влиза в опазване цялата зона, каквото и да направите в нея, то минава през съгласуване на Министерство на културата. Ние ще изискаме паметникът да бъде възстановен във вида, в който е бил. Просто.

Водещ: Това не съм го чувал, това е новина за мен. Т.е. как? Къщата да бъде възстановена във вида, в който е съществувала?

Боил Банов: В централна градска зона всякакви проекти, всякакви строежи минават през нас, дори да не са паметник на културата.

Водещ: Как ще накарате Кирил Кирилов, по-известен като Киро Японеца да не направи паркинг, каквито са били инвестиционните намерения..?

Боил Банов: Ще го накараме с изисквания, както караме всички. Дали пише деклариран паметник, дали пише или не пише, ние пазим всичко. Това е положението. То пак няма минаване, след като има обществен интерес в това и след като е станало факт и се е случило всичко това, то няма минаване.

Водещ: Добре. Това е супер новина, което…Щекотлив казус, подсказа го вашият предшественик Петър Стоянович, той каза, че докато е бил министър на културата в кабинета „Орешарски“, дошъл един добре облечен господин и му е предложил 100 хиляди лева, мисля че каза, за да съборят, да се разреши събарянето на „Двойната къща”. Взимам го като казус. Ако във вашия кабинет на министър влезе един добре облечен бизнесмен и ви предложи 100 хиляди лева, за да решите в негова полза нещо, как ще реагирате?

Боил Банов: Ще се обадя в прокуратурата, след като си излезе и те ще ми кажат как да действам нататък.

Водещ: Добре. Втора опера в Пловдив ще има ли?

Боил Банов: Ще има опера в Пловдив задължително, но сега в момента да ви кажа как това ще стане, със сигурност няма да стане с някакъв вид сделки с частни имоти. Има механизми други, държавата и общината да решат този проблем.

Водещ: Кажете с тавана на Народната библиотека какво стана? Злополучен инцидент имаше преди няколко месеца, таванът се срути дори рани нелеко един от читателите, който в този момент беше в библиотеката?

Боил Банов: Осигурено е финансирането. Даже следващата седмица ще приключат процедурите по цялото обследване…

Водещ: За много пари ставаше въпрос. Слушах Рашко Младенов говореше тук при Диана, за 200 хиляди лева?

Боил Банов: Дадени са два пъти по 20 хил. лв. и сега още 140 хил. лв. Два пъти по 20 хил. - за бързо „закърпване” преди сезона и след този инцидент и сега още, по данни на директора, и по проектите, които са ми представени, още 140 хиляди лева, които ще решат кардинално проблема.

Водещ: Сега, като министър ми кажете, ще се борите ли за повече пари за култура? Защото обикновено като започне да се пише бюджетът и като дойдат такива времена бюджетни, няма какво да се лъжем – културата е последната дупка на кавала.

Боил Банов: Аз не просто ще се боря. Аз ще защитавам и то с много ясни тези и с параметри необходимостта във всеки един сектор на културата, от по-голямо финансиране.

Водещ: Колко, според вас, би било справедливо да е процентът от БВП, който се дава за култура?

Боил Банов: Знаете, че се говори този 1%, който обаче не знам дали хората знаят, то не е само бюджетът на Министерство на културата, то включва бюджета за култура на общините, бюджета на БНР и БНТ и т.н. Това е общият бюджет на всички структури в страната, които се занимават и подкрепят култура. На нас за лично по разчети ни липсват около 95 милиона е точната цифра по нашите разчети, които са необходими, за да можем да покрием екзистенц минимума и да извършваме политики. В момента ние в много малко сектори можем да правим политики и общо взето дотираме.

Водещ: Откъде ще дойдат тези 95 милиона?

Боил Банов: На този етап говоря за пари, които са от Централния бюджет.

Водещ: В добри отношения ли сте с финансовия министър Владислав Горанов?

Боил Банов: В много коректни и винаги, когато и като зам.-министър съм бил на разговори с него, съм защитавал тези. Понеже и той е човек, който работи с тези и с логика, мисля че съм в много нормални отношения.

Водещ: Добре. И съвсем на финала и накратко, ще ви помоля за концептуален отговор – това Българско европредседателство, което вероятно за мнозина от нашите зрители звучи някак неясно, но всъщност е един уникален шанс да рекламираме българската култура, да покажем на чужденците, които ще дойдат през тези 6 месеца през време на председателството от 1 януари догодина до 1 юли догодина, наистина какво богатство притежаваме. Имате ли идея вече какво ще извадим в акцент, какво ще покажем?

Боил Банов: Вижте, има много ясни две тенденции. Едната е задължителното това, което имаме като културно наследство, нашето минало, това което е задължително да ни опознаят с него. Защото нашето културно наследство наистина е уникално и в Европа много малко се познава, въпреки че започнахме пробиви и с тракийски изложби навсякъде. И разбира се съвременното ни изкуство, което както и вчера Кристиан доказа, е просто наравно, в някои отношения и по-напред от много от това, което се прави в Европа.

Водещ: За да завършим с това, с което започнахме, кое е лицето на българската култура? Криско или Валя Балканска, примерно? Абсолютно свободно давам като пример.

Боил Банов: В мое лично качество Валя Балканска.

Водещ: Добре, споменахте, че сте театрален режисьор, моля ви да останете още малко, за да изгледаме заедно един много симпатичен репортаж. Селски кмет, пазач на язовир тракторист и продавачка стават актьори. В берковишкото село Замфирово местни самодейци са решили да възродят читалищния театър. Господин министър, моля ви като театрален режисьор да насърчите тези хора.

Боил Банов: Вижте, има смисъл да се живее. Има смисъл, аз съм развълнуван много.

Водещ: Впечатлен сте от това, което те правят.

Боил Банов: Да.

Водещ: Добре. Някой ден, ако имате път натам, отидете и ги гледайте.

Боил Банов: Ще отида.

Водещ: Със сигурност ще постигнете това, за което говорихте през цялото време – да насърчите някого, да му дадете криле.

Боил Банов: Ще отида, да.

Водещ: Добре. Благодаря ви, че бяхте тук.

Боил Банов: Благодаря и аз.

Водещ: Министърът на културата Боил Банов.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница