Стопански факултет катедра “икономика и управление на строителството” Дисциплина: „ Основи на строителния бизнес”



Дата18.12.2018
Размер125 Kb.
#107878



ИКОНОМИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА

СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ

КАТЕДРА “ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛСТВОТО”

Дисциплина: „ Основи на строителния бизнес”


НА ТЕМА:

Фактори, влияещи върху предлагането на недвижими имоти



в гр. Варна”

Разработил: Проверил:

Павел Павлов

Април, 2011

Варна

Съдържание:

1. Увод………………………………………………………………………стр.3


2. Същност и характеристика на недвижимите имоти……………..........стр.4
3. Основни фактори за развитието на пазара на недвижими имоти…….стр.7
4. Въздействие върху цените на квадратен метър жилищна площ……..стр.12
5. Фактори, формиращи цената на парцелите за строителство…………стр.13
4. Заключение………………………………………………………………стр.14
5.Източници………………………………………………………………...стр.15

Увод

Възникването и либерализирането на свободен пазар на недвижимата собственост у нас се предизвика от настъпилите структурни промени в икономическата, политическата и социални области.

Сложната същност на пазара на недвижима собственост изисква да бъдат конкретно обособени и по-точно формулирани основните сектори, интереси и предвиждания, което ефективно подпомага, съдейства и допринася за неговото изучаване, прогнозиране и развитие отнасящо се до:


  • функционално предназначение и основната класификация на недвижими имоти – жилища, търговски, офиси, индустриално – стопански, земеделски и др.

  • видовете региони, пазарното търсене и предлагане и степента на разработка и развитие на териториите

  • екологичното състояние и привлекателност, оценката и състоянието на демографските фактори и социалната обусловеност

  • начин на инвестиране, кредитиране, придобиване и разпореждане с недвижимата собственост, отдаване под наем или аренда, концесия, учредено право на строеж, ипотека, участие в специализирани национални и международни програми и др.

В България специално в по-големите градове се наблюдава разширяване на пазара на жилищна недвижима собственост. Това от своя страна води до необходимостта от механизми, регулатори и методи за регламентиране на възникналите отношения между участниците на пазара на жилища, породени от желание и необходимост за придобиване или продажба на недвижим жилищен имот.

По този начин се образува един уникален сегмент на пазара на недвижима собственост, притежаващ собствени особености и закономерности, в които се оформят и срещат различни видове участници.



Същност и характеристика на недвижимите имоти

Определението за недвижима собственост е дадено в чл.110 от Закона за собствеността “Недвижими вещи са: земята, растенията, сградите и другите постройки и въобще всичко, което по естествен начин или от действията на човека е прикрепено трайно към земята или постройката.” Всички разпоредби на закона, отнасящи се към недвижимите вещи са валидни за недвижимите имоти. Конституцията на Република България също защитава частната собственост.

Недвижимите имоти са обект на правото и правните норми. Чрез тях се формулира самото понятие за собственост и се определя отношението на държавната система към собствеността като цяло. Чрез правните норми се определя както обектите на собстве­ност, така и субектите, притежаващи такава собственост. По време на това се уреждат взаимоотношенията между тях. Тогава, когато се приложи правна норма и съответна процедура, чрез която определен правен субект ще придобие правото на собственост.

Характерно за правната концепция за класификация на недвижимите имоти представлява обстоятелството, че тя не винаги съответства на терминологията за управление на недвижими имоти. Във връзка с това е подходящо използването на класификацията, предоставена в Единните европейски стандарти за оценяване на активи и Директивата на ЕС 91/647/ЕЕС от 1991 година, според което недвижимите имоти в контекста на тяхната оценка и сравнение биват: имоти, обитавани от собственика за целите на дейността; инвестиционни имоти, не опериращи имоти, т.е имоти, излишни за изискванията на дейността; търговски запаси1.

Имотите, обитавани и използвани от собственика представляват активи, формиращи материалната основа на бизнеса и служещи за целите на неговата дейност. Тези имоти включват две подгрупи: специализирани и неспециализирани имоти.


  • Специализирани имоти са обектите, представляващи материална основа на специализирани производства и дейности, като химически заводи, нефтени рафинерии и други. При тези имоти земите и сградите представляват основата, фундамента и конструкцията на специализирани инсталации и оборудване и поради своето местоположение и конструктивни особености не се продават или отдават под наем на трети лица на конкурентен пазар.

  • Неспециализираните имоти представляват обектите извън обхвата на първата група. които се продават, купуват и отдават под наем на конкурентни пазари като магазини, офиси, производствени сгради, складове и други.

Инвестиционните имоти включват в своя обхват тези имоти, които се притежават от собственика с цел получаване на икономическа изгода в резултат на отдаване под наем на трети лица на конкурентен пазар. Тази категория имоти представляват малка част от неспециализираните корпоративни имоти и същевременно значителна част от имотите, собственост на инвестиционни и застрахователни дружества, пенсионни фондове, фондове за управление на недвижимата собственост и други2.

Не опериращите имоти включват земя или сгради, които са излишни от гледна точка на съществуващия предмет на дейност и предметно -продуктовата ориентация на предприятието в бъдеще3.

Имотите, които имат характер на търговски запаси представляват обикновено неразработени терени, закупени за производствени цели, т.е за разработване и последваща продажба. Типичен случай за търговски запас в разглеждания смисъл представлява закупуването на незастроен терен с цел застрояване и продажба на готовия строителен продукт във вид на магазини, офиси, жилища и други. Освен разгледаната по-горе класификация на имотите, в специализираната литература по икономика и управление на недвижимата собственост се среща още една класификация на имотите, обслужваща инвестиционното бизнес планиране и съответстваща на изискването за прилагане на стандартизиран подход при изготвяне на счетоводните отчети. Според тази класификация имотите се подразделят на: Инвестиционни имоти; Имоти, обитавани и използвани от собственика за целите на неговата дейност; Имоти за разработване; търговски имоти, т.е имоти, оценявани въз основа на оперативната производителност на стопанския субект4.

Търговските имоти включват в своя обхват имотите, които се оценяват на база на техния търговски потенциал и печалба и се третират като самостоятелно функциониращи стопански единици с ограничено ползване5. Такива имоти са лицензираните обекти като хотели, барове, казина, и други здравни, частни и културни заведения.

От гледна точна на ролята на обектите на недвижимата собственост в процеса на реализация на интересите на собственика същите се подразделят на две групи:


  • Оперативна недвижима собственост - обекти, използвани от собственика за осъществяване на неговата дейност (производствена, търговска, административна и други), т.е представляващи елемент от материалната основа на неговия бизнес.

  • Инвестиционна недвижима собственост - обхваща обектите, при които интересите на собственика се реализират под формата на текущ доход чрез отдаване под наем и под формата на нарастване на тяхната стойност.

В действащото у нас законодателство широко присъстват понятията “недвижим имот” и “поземлен имот” като при всеки отделен случай те следва да се разглеждат и разбират в контекста на съответния законов или подзаконов акт.

Основната характеристика на недвижимата собственост се базира на това, че тя е част от земната повърхност или са свързани със нея. Недвижимите имоти се разделят на три групи: недвижими по природа, недвижими по предназначение и недвижими по предмета, към който се отнасят.

Недвижимостите по природа са тези, които съвсем естествено отговарят на характеристиката си. Те са три вида: на първо място и с най-голяма значимост са земите, после идват свързаните с тях и прикрепени към тях насаждения – трайни и временни, а третия вид са сградите .

Най-често срещаните недвижими имоти по природа са части на земната повърхност, определени и ограничени от човека. Те не се нуждаят от никакво специално изясняване. Това са дворни места, парцели, ниви, ливади, горски участъци и др. При другия вид недвижимости по природа – насажденията, се търси физическа връзка между тях и земята. Като трайно свързани със земята трябва да посочим всички насаждения (растения), които растат в почвата, заедно с плодовете им до момента в който се отделят от растението .

Третия вид недвижимост по природа са сградите (постройките, зданията). Сграда е всяко споено събиране на материали за продължително време, било върху повърхността на почвата, било в нейната вътрешност. Това са жилищни сгради, жилища, магазини, ателиета, гаражи, складове, мостове, тунели и др. Понятието сграда трябва да се разбира в най – широк смисъл на думата. Това е всяка постройка физически свързана с почвата. В понятието сграда се включват всички нейни елементи и съоръжения, включително и канализация, водопровод и отоплителни тръбопроводи, които съставляват едно цяло с нея и които трябва да се считат за нейни съставни части или обслужващи части.

Друго делене на вещите е на делими и неделими. Неделими са тези вещи, които не могат да бъдат реално разделени, без да загубят значителна част от стойността си, които са неделими поради естеството си или по силата на императивна правна норма. Съответно на това, реално делими са вещите които поради своето естество или съгласно закона могат да се разделят на части, без да загубят значителна част от себестойността си.

По закон неделим е един земеделски парцел, ако няма съответната площ за образуване на два самостоятелни обекта.

Допустимо е разграничение на вещите и съобразно с техния собственик.

Една вещ може да принадлежи на физическо лице, на юридическо лице, на държавата, на общините и пр.

Основни фактори за развитието на пазара на недвижими имоти
1. Икономически – отнасят се до местонахождението, темпа на растеж на доходите, съотношението между цените на стоките и услугите, ниво на конкуренция, инфраструктурна осигуреност и ниво на данъци и такси

2.Социално-демографски – структура на населението, степен на заетост, ниво на доходност на населението, миграция, природно-климатични фактори – климат, тип почви, химичен състав и др.

3. Правно – статистически – наредби, околна среда, нормативна уредба

Тези фактори оказват влияние и върху цените на недвижимите имоти.


Все още се забелязва засилен интерес към кварталите : Чайка, Левски, Червения площад, центьр. Увеличено е предлагането в квартал Владиславово, Младост, Победа. Което показва, че пазара на НС се насочва към крайните квартали.

Двустайните апартаменти са сред засилено търсените имоти, което поражда завишаване на цените на предлаганите.

На Таблица 1 е илюстрирано предлагането по райони в град Варна за 2010-2011г.

Таблица 1

Средни цени за предлагане на двустайни апартаменти в град Врана

за 2010-2011г. в евро


Район

2010 г.

2011г.

Аспарухово

55 000 евро

36 000 евро

Възраждане

57 000 евро

32 000 евро

Владиславово

50 900 евро

29 000 евро

Гръцка махала

90 000 евро

77 000 евро

ЛК Тракия

85 000 евро

40 000 евро

Левски

80 000 евро

41 000 евро

Младост

60 000 евро

36 000 евро

Победа

85 000 евро

43 200 евро

Пикадили

50 500 евро

37 000 евро

Трошево

57 000 евро

35 000 евро

Цветен квартал

65 000 евро

37 000 евро

Чайка

89 000 евро

50 000 евро

Червен площад

96 000 евро

57 000 евро

И при тристайните апартаменти водещи са цените на районите: Гръцка махала, Червен площад, Чайка, Пикадили. Тези градски зони си остават предпочитани за живеене, те са едни от най-търсените от купувачите, поради комуникационните възможности, близостта до централната част, до морската градина.

Забелязва се повишение на цената на жилищата в район Владиславово, ЛК Тракия, Левкси, Пикадили, Победа, Цветен квартал. Това се дължи на оживление на пазара на НС в тези райони.

Районите Чайка и Червен площад отбелязват главно положение на цената на предлагането имоти.

Както при гарсониерите и при този тип имоти цената на квадратен метър е много по-висока, тьй като тьрсенето е по-високо.

През 2011г. се забелязва голямо предлагане на жилища НС от тип тристайни и многостайни. Цените на предлаганите жилища от този тип ще представим в Таблица 2



Таблица 2

Средни цени на предлагане на тристайни апартаменти в град Варна за 2010-2011г. в евро


Район

2010 г.

2011 г.

Аспарухово

65 000 евро

47 000 евро

Възраждане

70 000 евро

47 000 евро

Владиславово

60 500 евро

32 000 евро

Гръцка махала

180 000 евро

135 000 евро

ЛК Тракия

100 000 евро

60 000 евро

Левски

105 000 евро

66 000 евро

Младост

90 000 евро

41 000 евро

Победа

120 000 евро

70 000 евро

Пикадили

80 000 евро

80 000 евро

Трошево

95 000 евро

43 000 евро

Цветен квартал

90 000 евро

46 000 евро

Чайка

150 000 евро

74 000 евро

Червен площад

150 000 евро

72 000 евро

През 2011г. цените на тристайните апартаменти за районите Аспарухово, Възраждане, Победа, Трошево и Цветния квартал са се изравнили. За разлика от 2010г., техните цени са много различни. В Гръцката махала се предлагат най-скъпо струващите жилища от тристаен тип. Следващите райони с високи цени на предлаганите имоти са Чайка Червения площад, Пикадили и ЛК Тракия. Тези райони се характеризират с изключително резки изменения изменения на цените за разглеждания период. В район Пикадили се забелязва липса на промяна на цените, което се дължи на увеличеното търсене. Този район се предпочита от хора с високи доходи, които се стремят към спокойни, но и близки до центьра места с всички екстри - магазини, заведения, болници, фитнес центрове и други.

Разглежданите до тук цени на предлагането се отнасят за старото и новото строителство. В Таблица 3 ще представим и цените на НС на предлаганите имоти в райони с преобладаващи ново строителство сгради.
Таблица 3

Средни цени на кв.м. жилищна площ, предлагани за периода 2010- 20118г. в град Варна - ново строителство


Район

2010 г.

2011 г.

Идеален център

1500 евро/кв.м

1250 евро/кв.м

ЛК Тракия

1000 евро/кв.м

896 евро/кв.м

Червен площад

1200 евро/кв.м

927 евро/кв.м

Чайка

1100 евро/кв.м

950 евро/кв.м

Левски

980 евро/кв.м

787 евро/кв.м

Възраждане

800 евро/кв.м

650 евро/кв.м

Аспарухово

700 евро/кв.м

515 евро/кв.м

Относително високо се запазват цените на новопостроените луксозни жилища. Голямо влияние върху цената оказва местоположението на жилищната среда. На по-ниски цени се предлагат жилищата на етап довършителни работи (замазка, шпакловка, вътрешно устройство и други). Когато постройката е пред акт 16 цените вече са по-високи. Повечето жилищни имоти се предлагат с луксозно и богато обзавеждане, комуникации, панорама, което е фактор за допълнително оскъпяване на имота.

Най-драстично поскъпване на цената се наблюдава при жилищните имоти в района на идеален център, ЛК Тракия, Червен площад, Чайка и Левски, това са все райони със скъпоструващи имоти, при които предлагането постоянно е високо.

Един от основните индикатори за състоянието и тенденциите в развитието на пазара на НС е динамиката в изменението на цените им според тяхното местоположение и функционално предназначение. Установяването на диференцирани цени по региони се доказва с фактически данни.

Основният фактор, определящ цената на недвижимата собственост на локално равнище, е отдалечеността от административния център на града.

На равнище локално местоположение, основния фактор който оказват най-силно влияние върху цената на недвижимата собственост е отдалеченосrга на обекта от най-близката спирка на градския транспорт.

Представените по-горе данни показват, че цените в районите Чайка, Центьр се поддържат значително високи през разглеждания период, това се дължи на факта, че в тези райони се предлагат предимно самостоятелно тухлени жилища, които са ново строителство, с разпределяне на помещенията по модел от преди 50-60год., тьй като са по-удобни за обитаване.

В средноотдалечените и отдалечените райони цените на предлаганите жилищни НС се поддържат значително ниски, тъй като там се предлагат панелни жилища. Друг недостатьк на отдалечените райони е голямото разстояние до центъра на града и природното богатство - морето.



Налице е тенденция към едновременне намаляване на търсенето и предлагането на земни участъци в централната градска част. Обяснението за това специфично състояние на пазара на земни участъци във Варна намира израз в пасивността на собствениците на парцели, продиктувана от нарасналия обем на извършеното строителство и некоректно поведение на строителните предприятия при изпълнение на поетите ангажименти за обезщетяване на собствениците на парцели, както и рязкото свиване на ножицата между строителната цена и пазарна стойност на единица жилищна площ. Нараства предлагането на парцели във вилните зони на град Варна, което е продиктувано от сравнително ниската степен на изграденост на техническата структура, разширяване на обхвата на зоните със строителна забрана на територията на Варна, както и намаляване на възможностите на досегашните собственици да покриват разходите по бъдещото застрояване на терените. При търсене на земни участъци най-силно е влиянието на ценовия фактор и фактора „условия и достъп до финансиране при ниска степен на влияние на останалите фактори". При предлагането нараства влиянието на ценовия фактор, който има водеща позиция и на факторите „наличие на резерв от свободни имоти" и „съотношение между разходите за строителство и цената на недвижими имоти", генерирано от формиралата се тенденция към намаляване на разликата между приходите от продажби и разходите за създаване и продажба на единица площ от бъдещия строителен продукт. Тенденцията към намаляване бележи влиянието на фактора „интензивнаст на новото строителство" при слабо и относително влияние на фактора „текущи и потенциални изменения в строителните технологии"

Въздействие върху цените на квадратен метър жилищна площ оказват:
1. Местоположението на имота - района (централна част или отдалечен краен квартал, екологично чисто място или силно замърсено от автомобилен поток кръстовище или булевард). Като възпиращ момент тук е липсата на перспектива за развитие в краткосрочен план.
2. Наличието и степента на изграденост на инфраструктурата (комуникациите) и топлофикацията на района, в който се намира. При равни други условия продажната цена на топлофицирано жилище или на намиращо се до редовен, добър и разнообразен транспорт, до търговски или училищен комплекс, и др. е по-висока.
3.Видът на строителството също е от първостепенно значение при определяне на цената. Монолитното строителство е значително по-скъпо от панелното.
4. Етажът, на който се намира продаваното жилище и изложението, също оказват известно влияние. Масовият купувач не предпочита апартамент на първия и на последния етаж, а също така и на високи етажи. Това довежда до намаляване на цената на такива имоти.
5.Моментното състояние на жилището е също немаловажно. Ако е необходим основен ремонт, цената е по-ниска. Наличните екстри като модерни технологии на мазилки, дограми, подови покрития, интересни архитектурни решения и дизайн, допринасят за значително по-висока цена.
6. Географските посоки на света. Има предпочитания в града, където се търсят жилища с точна ориентация на изложението. Например - в кв. Левски и Чайка по-слабо е търсенето на жилища, които са северозапад разположени.
7. Възрастовото разпределение на населението е фактор, който също не е за пренебрегване. Има места, където средната възраст на населението е много висока. Там имотите са на изключително ниски цени. Всяка промяна между семейните и несемейни хора също рефлектира върху търсенето на различни видове имоти, а от там и на цената им. Несемейните са склонни да се задоволят с по-малко жилище в сравнение със семейните.
8. Модата е важна и при недвижимите имоти, но в по-малка степен. В последно време в града се търсят модерни жилища с интересни строителни и архитектурни решение или нова самостоятелна къща за постоянно живеене (и парцели за такова строителство) извън или в периферията на града. Търсенето им се увеличи, а от там и цената.
9.Влияние оказват броят на населението на града, неговото местоположение до морето и известните курорти, жизненият стандарт на населението, икономическата и транспортната инфраструктура (настояща и бъдеща) за района.


Фактори, формиращи цената на парцелите за строителство
При парцелите за строителство цената зависи най-вече от:

1. Мястото, на което се намира – търсят се парцели в близост до морето;

2.Процента на обезщетение на собствениците при евентуално строителство;

3.За строителния режим, одобрен със заповед (ЗРП и КЗСП) т.е. от разработката на застройката, кв.м., етажност, и др.


Предизвикателствата ще бъдат за проектите, които не отговарят на фундаменталните критерии на пазара и нямат осигурено финансиране. Добрите проекти, които отговарят на изискванията и предлагат гъвкави финансови решения, ще бъдат добре позиционирани и ще определят развитието на сектора


Заключение
Пазарът на недвижими имоти е огромен и въвлича милиони левове. От друга страна, покупката на имот е решаваща стъпка за много домакинства. Затова е много важно пазарът да бъде прозрачен, с адекватна и доколкото е възможно реална информация и да има сигурност при сключване на сделките. Голяма част от тези изисквания зависят от законовата база в страната, както и от степента на изпълнение на договорите и гарантиране на правата на собственост.

Високите цени са твърде несправедливи за младите семейства и особено за тези с деца. За тях е почти непосилно да закупят жилище на настоящите цени, обаче представителите на правителството никога не говорят за това, че по-ниските цени на жилищата са изгодни за повечето хора, за да е сигурно, че банкерите имат достатъчно кредити, за да спечелят от лихвата. Всяка програма, която има за цел да направи покупката на жилище по-поносима, води до ефекта на повишаване на цените и „затъване в дългове” на повече хора от средната класа.



Източници


  1. Борисов, О., Право на ЕС, С. 2005, с 234-235

  2. Венедиков, П., Ново вещно право. С, Сиби, 1995, с 9

  3. Даковски, Цв., и др. Недвижима собственост, С, 1999, с 22-26

  4. Джеров, Ал., Вещно право. С, БАН, 1995, с 34

  5. Желев, Ив., Управление на инвестиционния процес, Вн., 2002, с 56

  6. Илиев, Пл. Икономиката и пазарът на недвижими имоти в община Варна, Годишник ИУ – Варна, 2002

  7. Маринова,М., Как да печелим от сделки с недвижими имоти, изд. Сиби, 2007 г.

  8. Минев, Л., Орлин Владиков, Стефан Трашлиев, Сделки с недвижими имоти, Изд. Кабри, С., 1999

  9. Монев, П., Маркетинг на недвижимата собственост – лекции, В., 2005 г.

  10. Закон за собствеността, Обн., Изв., бр. 92 от 1951 г.; изм. - Изв. бр. 12.04.2005 г.

  11. Конституция на РБ, Обн., ДВ, бр. 56 от 13.07.1991 г., в сила от 13.07.1991

Статии:


  1. Два пъти се е увеличил интересът към жилища у нас от страна на рускоговорящи купувачи (10.01.2007), http:www.arcoreal.bg/?id=591

  2. Очаква се 100 % ръст на ипотечното кредитиране за 2006 (18.10.2006), http:imoti.investor.bg/?cat=107&id=42874

  3. Забраната чужденците да купуват земя отпада и със закон (08.12.2006), http: www.address.bg/bg/info/news/

  4. Агенция по вписвания

  5. Българска народна банка

  6. Национален статистически институт

  7. Явлена и Търговски банки  



1 Вж. Закон за собствеността, Обн., Изв., бр. 92 от 1951 г.; изм. - Изв. бр. 12.04.2005 г.

2 Вж. Конституция на РБ, Обн., ДВ, бр. 56 от 13.07.1991 г., в сила от 13.07.1991

3 Вж. Венедиков, П., Ново вещно право. С, Сиби, 1995, с 9

4 Вж. Даковски, Цв., и др. Недвижима собственост, С, 1999, с 22-26

5 Вж. Борисов, О., Право на ЕС, С. 2005, с 234-235


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница