Су „Св. Климент Охридски” фми курсова работа по Числа на Ремзи



Дата30.11.2018
Размер261.25 Kb.
#106792
СУ „Св. Климент Охридски”

ФМИ

КУРСОВА РАБОТА
по
Числа на Ремзи

на ……………………,

специалност “Математика и информатика”,


2011 г.

1. Биографична справка:

Франк Плъмптън Ремзи е роден на 22 февруари 1903г. в Кеймбридж, Англия.

Родителите му са Артър Стенли Ремзи и Агнес Мари Уилсън. Артър Ремзи е бил президент на колежа „Магдалена” в Кеймбридж и преподавател по математика в същия колеж. Франк е бил най-големия от четирите деца в семейството. Имал е един брат и две сестри. Брат му става Кентърберийски архиепископ.

Ремзи постъпва в колежа „Уинчестър” през 1915г. и там той спечелва стипендия за колежа „Тринити” в Кеймбридж. През 1920г., след завършването си в Уинчестър, постъпва в колежа Тринити да учи математика. В Кеймбридж Ремзи става стипендиант в по-горните курсове през 1921г. и завършва с титлата Wrangler(студент завършващ с отличие по математика в Кеймбриджския университет) след Mathematical Tripos(изпит за получаване на научна степен в Кеймбридж) през 1923.

След завършването си Ремзи е във Виена за известно време и се връща в Кеймбридж след като е избран за член на научно дружество на King's College Cambridge (някои университети в Кеймбридж) през 1924. Това е изключение, като се има в предвид, че Ремзи е едва втория човек, който някога е избиран за член на King's College, без да е бил преди това студент там.

През 1925г. Ремзи се жени за Летисия Бейкър, с която имат две дъщери. Следващата година той е назначен за университетски преподавател по математика и по-късно става ръководител на Катедрата по Математика в King's College. Кариерата му е била кратка, защото за нещастие Ремзи умира в началото на 1930г – на 19 януари в Лондон.

Въпреки краткото време, през което той е изнасял лекции в Кеймбридж, си е спечелил славата на изключителен преподавател.

Макар, че Ремзи е работил основно в областта на математиката, той е творил в забележително широк кръг области за краткото време на своя живот. В областта на математиката, Ремзи поставя основите на нова математическа теория, сега наречена “Теорията на Ремзи”, той пише и за основите на икономиката (“Статия за теорията на облагането с данъци” и “Математическа теория за спестяванията”) и философията (“Факти и твърдения” и “Общоизвестното за правото и фактите”).

2. Теорема на Ремзи:


2.1. Общи сведения от теория на графите:
Под граф(или по-точно обикновен граф) ще разбираме схемата на познанствата на някаква компания. По такъв начин на всяка компания се съпоставя гра, който я определя напълно. Точките, които изобразяват членовете на компанията, се наричат върхове на графа, а линиите, изобразяващи познанствата, се наричат ребра на графа.

За два върха на графа че казваме, че са съседни, ако са съединени с ребро. За две ребра на графа ще казваме, че са съседни, ако имат общ връх.

Множество от върхове на графа, всеки два от които съседни, се нарича клика; в случай че броя на върховете от кликата е s, понякога тя се нарича още s-клика. Съгласно тази дефиниция 2-кликата е двойка съседни върхове и поради това се отъждествява често с реброто, което съединява тези върхове. 3-кликата е тройка върхове, всеки два от които са съседни. Естествено 3-кликата наричаме триъгълник. 4-кликите се наричат тетраедри.

Ако в графа G има s-клика, но няма (s+1)-клика, тогава казваме, че G има кликово число s и записваме cl(G) = s.

Граф, в който многеството от всички върхове е клика, се нарича пълен и се означава с K, ако n е броят на върховете му.
2.2 Теорема на Рамзи и числа на Рамзи:
Ще направим кратко резюме на някои от доказаните в настоящия параграф резултати:

(3,3). Числото 6 е най-малкото n, за което при всяко 2-оцветяване на ребрата на K има черна 3-клика или бяла 3-клика.

(3,4). Числото 9 е най-малкото n, за което при всяко 2-оцветяване на ребрата на K има черна 3-клика или бяла 4-клика.

(3,5). Числото 14 е най-малкото n, за което при всяко 2-оцветяване на ребрата на K има черна 3-клика или бяла 5-клика.

(4,5). Числото 18 е най-малкото n, за което при всяко 2-оцветяване на ребрата на K има черна 4-клика или бяла 4-клика.

Към този списък ще прибавим и следните очевидни твърдения:

(2, q). Числото q е най-малкото n, за което при всяко 2-оцветяване на ребрата на K има черна 2-клика или бяла q-клика. (q2).

Разбира се една клика наричаме едноцветна ако всичките и ребра имат един и същи цвят.

Абсолютно естествен е и въпросът, дали за всякакви цели p и q, p2,q2, има такова n, че при всяко 2-оцветяване на ребрата на K непременно да има черна p-клика или бяла q-клика.

Засега отговорът на този върпос ни е известен само в изброените горе случаи.

Положителен отговор на този въпрос за всякакви p и q е дал известният английски математик и логик Франк Пенистън Рамзи (22.1.1903 – 19.1.1930). Рамзи е работил в университета в Кембридж. Основните му трудове са по комбинаторика и логика, а също така и по теория на алгебричните кризи. В трудовете му са получили по-нататъшно развитие идеите на Бертранд Ръсел и Джон Уайтхед от тяхната прочута книга “Принципи на Математиката”. Интересуващата ни работа на Рамзи излиза от печат през 1930 г. ,след неговата смърт.
Теорема 1 (Рамзи): Нека p и q са естествени числа, p2, q2. Съществува такова n, че при всяко 2-оцветяване на ребрата на K има черна p-клика или бяла q-клика.

Най-малкото n с това свойство в чест на Рамзи, се нарича число на Рамзи и се означава твърде често, но не винаги с R(p, q). Очевидно е, че R(q, p).

Вече знаем, че R (3, 3) = 6, R (3, 4) = 9, R (3, 5) = 14, R (4, 4) = 18

От разгледаните и доказани теореми вече са ни известни неравенствата

R (3, 3) 6, R (3, 4) 9, R (3, 5) 14, R(4, 4) 18, тъй като те се основават на една и съша идея, която дава възможност да се докаже твърдението на теорема 6 (за p и q) при предположение, че то е в сила за (p-1,q), (p,q-1). По този начин се доказва теорема 6 и се установява следната:
Теорема 2: Ако p2 и q2, тогава

(1) R(p,q) R(p-1,q)+R(p,q-1).

Забележка. Под R(1,q) е естествено да разбираме числото 1.

Теорема 2 е явно формулирана и доказана от Ердьош и Секереш през 1935г.



Доказателство: Избираме произволен връх v на графа K, където

N = R(p −1, q) + R(p, q − 1). Нека c е произволно оцветяване на K. Тогава във v имаме R(p −1, q) + R(p, q − 1) − 1 ребра,от които или R(p − 1, q) са черни или R(p, q − 1)са бели. Без загуба на общност можем да кажем, че имаме R(p − 1, q) върха във v свързани с черни ребра. Тези върхове принадлежат на K. Така получихме, че за всяко оцветяване c имаме или бели q-клики или черни (p-1)-клики в този K граф. Това завършва и доказателството, тъй като Kсе получава като дабавим v към K

Едно уточнение на Теорема 2 се дава от следната теорема, доказана от Грийнууд и Глисън:

Теорема 3: Ако

(2) R(p-1,q) и R(p,q-1) са четни,

тогава

(3) R(p,q)

От теорема 2 и 3 следва, чеR(3,6) 19. Споменатият вече Г.Кери доказва през 1964 г., че R(3,6) = 18.

Освен споменатите вече числа на Рамзи известно е още само едно R(3,7) = 23. То бе намерено от американските математици Грейвър и Якел през 1968 г. Тяхното доказателство е извънредно дълго.

И така, освен тривиалните R(1,q) и R(2,q) известни са общо само 6 числа на Рамзи. Ние тук получихме 4 от тях. Откриването на всяко друго число на Рамзи би било забележително научно постижение.
В заключение отбелязваме следното следствие от Теорема 2:

Следствие 1: За произволни цели p и q, p,q1 е валидно неравенството

(4) R(p,q) .



Доказателство: индукция по p + q

За p, q = 2 доказателството е тривиално.

Нека p, q > 2. използваме теоремата на Ремзи и факта, че

+ = () = =

И положим k = p + q − 3 и l = q − 1


2.3 Теорема на Pамзи за оцветяване на r-Кликите на граф:
2.3.1. 2-оцветяване за 3-кликите на К:
Досега разлгедахме два вида оцветянания в граф – оцветявания на върховете и оцветявания на ребрата. Сега ще изучаваме задачи за оцветявания на 3-кликите. За да си представиме геометрично нещата, към основните елементи на графа – неговите върхове и ребра, ще прибавим още и „пълните триъгълници”. А именно, ако [v,v,v] е произволна 3-клика в графа G, ще присъединим към графа и „пълния триъгълник” с тези върхове. В така попълнения граф ще оцветяваме триъгълниците и за да не се смесва този нов тип оцветяване със стария, ще оцветяваме само вътрешностите на триъгълниците, но не и техните върхове и ребра. Всичко това се отнася към геометричната интерпретация на новия тип оцветяване, което сега ще въведем чрез следната дефиниция:

Казваме, че е зададено 2-оцветяване на 3-кликите на един граф G, ако на всяка негова 3-клика е съпоставен някакъв пределен цвят – един от два предварително взети цвята, например черен и бял.

Когато разглеждахме оцветявания на ребрата, една клика М нарекохме едноцветна, щом ребрата, съединяващи върховете на М имат един и същи цвят. При новия тип оцветяване такава дефиниция би била безмислена, тъй като ребрата въобще не са оцветени. Но новата дефиниция, която ще даден, е също така естествена във възникналата ситуация.

Ако е зададено 2-оцветяване на 3-кликите на G, ще казваме, че една m-клика М е едноцветна при това оцветяване, щом всички 3-клики с върхове в М имат един и същи цвят.

Разполагайки с тези дефиниции, можем да разгледаме задачи аналогични на онези от предишния параграф. Теоремата, която съответства на твърдението за оцветяване на ребрата на К е следната:

Теорема 1: При всяко 2-оцветяване на 3-кликите на пълния граф с 19 върха К непременно има едноцветна 4-клика.

Доказателство: Да вземем един връх v на К и да го отстраним от този граф. Остава пълен граф с 18 върха К.

Да вземем някакво 2-оцветяване на 3-кликите на К. То автоматично индуцира 2-оцветяване на ребрата на К: всяко ребро [v, v] на К ще оцветим в цвета на 3-кликата [v, v, v].

От теорема 5, §1 знаем, че относно индуцираното оцветяване на ребрата на К в този граф може да се намери едноцветна 4-клика. Да означим върховете и с v, v, v, v4, a самата нея с М.

От дефиницията на индуцираното оцветяване следва, че триъгълниците [v, v, vj] имато един и съши цвят – например черен. Ако някоя 3-клика на М е черна в даденото оцветяване на 3-кликите на К, тогава като присъединим към нея върха v, очевидно ще получим едноцветна 4-клика (черна) в даденото оцветяване на 3-кликите. В този случай твърдението на теоремата е доказано.

Остава за разглеждане случая, когато всяка 3-клика на М е бяла в даденото озветяване на 3-кликите на К. Но в такъв случай М е едноцветна 4-клика (бяла) в това оцветяване.

Теорема 1 е доказана.

Най-малкото n, за което при всяко 2-оцветяване на 3-кликите на K сигурно има едноцветна 4-клика, се означава с R(4, 4) и пак се нарича число на Рамзи.

От теорема 1 следва, че:

(1) R(4,4) 19.

Ж. Kалбфлейш през 1968 г. е доказал, че

12 R(4,4) 17,

но чилсото R(4,4) не е известно.


2.3.2. 2-оцветяване на 3-кликите на K
Нека p и q са цели числа, p3, q3. Ще формулираме следното твърдение:

(p, q). Има такова n, че при всяко 2-оцветяване на 3-кликите на K в черен и бял цвят има черна p-клика или бяла q-клика.

За n ще казваме, че удовлетворява (p, q).

Теорема 1 показва, че твърдението (4, 4) е вярно.

Очевидно е, че твърдението (p, q) е вярно единствено ако твърдението (q, p) e вярно.

Ако за някои p, q твърдението (p, q) e вярно, най-малкото n, което го удовлетворява, ще означаваме с R(p, q); така дефинираното число се нарича число на Рамзи. То съществува тогава и само тогава, когато (p, q) е вярно.

Ясно е, че

R(p , 3) = R(3, p) = p.

Ще докажем, че R(p, q) съществува за всякакви p и q. Доказателството е индуктивно и то се опира на същата идея, както и доказателството на Теорема 1. В частност, съществено се използва, че числата R(p, q) съшествуват, т.е използва се теорема 6 от §1. Съшевременно ще докажем и следния аналог на неравенството (1) от предния пункт:

(2) R(p, q) R(R(p-1,q),R(p,q-1))+1.

Ще започнем със следното помощно предложение:

Лема 1: Ако p4 и q4 и твърденията (p-1,q), (p,q-1) са верни, тогава числото n, определено от равенството

(3) n= R (R(p-1, q),R(p, q-1) ) + 1

удовлетворява (p, q).

Доказателство: Да вземем един връх v на K и да го отстраним. Оставащия подграф ще означим с K.

Нека е едно 2-оцветяване в черно и бяло на 3-кликите на K. Трябва да докажем, че в K има при това оцветяване черна p-клика или бяла q-клика.

Ще означим с индуцираното от 2-оцветяване на ребрата на K, дефинирано по следния начин: всяко ребро [v,v] на K оцветяваме в онзи цвят, който има 3-кликата [v,v,v] при .

Да положим

а = R(p-1 ,q) и b = R(p, q-1).

Тъй като n-1 = R(a, b), то съгласно дефиницията на R(a, b), в K има или черна а-клика или бяла b-клика при оцветяването . Ще разгледаме двата случая отделно.



Нека М е черна а-клика при . Тъй като а = R (p-1, q), то М има или черна (p-1) клика, или бяла q-клика при . В последния случай, като присъединим към черната (p-1)-клика при и върха v, ще получим очевидно черна p-клика , с което доказателството завършва.
2.3.3. Обобщена теорема на Рамзи:
Нека S е множество, съдържащо N елемента, а r е естествено число. Нека T е семейството от подмножества на S, съдържащи точно по r елемента. Да разбием Т на две непресичащи се семейства и . Нека p и q са естествени числа, по-малки или равни от r. Тогава съществува минимално число n(p,q,r), зависещо само от числата p, q и r и не зависещо от множеството S, такова че за всяко N n(p,q,r) или съществува подмножество , съдържащо p елемента и такова, че всички негови подмножества с по точно r елемента влизат в семейството , или съществува подмножество , съдържащо q елемента и такова, че всички негови подмножества с по точно r елемента влизат в семейството .

Доказателство: Доказателството се извършва чрез пълна математически индукция относно p, q и r, предполагайки, че теоремата е вярна за r=1 и произволни и , а също така за r и тройките , където и тройките , където . Ако успеем да докажем индуктивния преход, то ще ни трябва да имаме доказателство за началните стойности, а те са за тройките (p,q,1) при произволни p и q по-големи или равни на единица; (r,q,r) при произволни q по-голямо или равно на r и (p,r,r) при произволни p по-голямо или равно от r.

a) за тройката (p,q,1) лесно се вижда, че n(p,q,1)=p+q-1, т.е. че ако множеството S има Np+q-1 елемента, то като го разбием на две непресичащи се подмножества или в едното ще има поне p елемента, или в другото ще има поне q елемента. Ако N<p+q-1, то ясно е че S може да се разбие на две подмножества, такива че едното има по-малко от p елемента, a другото – по-малко от q елемента. По този начин n(p,q,1)=p+q-1.

б) да докажем, че n(r,q,r)=q.

Действително нека Nq. Ако семейството не е празно, то всяко r-подмножество (подмножество с точно r елемента) от може да бъде взето в качество на множеството А.

Ако семейството е празно, то всички r-подмножества се съдържат в и тогова в качеството на B може да бъде взето произволно подмножество с q елемента от цялото множество N.

в) по същия начин се доказва че n(p,r,r)=p.



Нека означим и . Твърди се, че .

Нека S е множество, съдържащо N елемента, чийто r-подмножества са разбити на две семейства и . Да изберем произволен елемент от S и нека , т.е. е множеството S, от което е махнат елемента . Да разбием съвкупността от всички (r-1)-подмножества на на две семейства и по следния начин: ще считаме, че едно (r-1)-подмножество принадлежи на семейството , ако то заедно с елемента образува r-подмножество от семейството ; едно (r-1)-подмножество принадлежи към семейството , ако то заедно с елемента образува r-подмножество от семейството . Тъй като има не по-малко от елемента, то по предположението на индукцията, или съдържа подмножество от елемента, всички (r-1)-подмножества, на които принадлежат на семейството , или съдържа подмножество от елемента, всички (r-1)-подмножества на което принадлежат на семейството . Тъй като , то в първия случей, ако множеството от елемента съдържа подмножество от q елемента, всички r-подмножества на което принадлежат на семейството , то тези q елемента удовлетворяват изискването на теоремата.

В противен случей това множество от елемента съдържа подмножество от p-1 елемента, всички r-подмножества на което принадлежат на и това подмножество от p-1 елемента, което заедно с образува подмножество с p елемента в S, всичките r-подмножества, на които принадлежат на семейството - отново изискването е удовлетворено.

Аналогично се разсъждава и тогава, когато съдържа множество от елемента, всичките (r-1)-подмножества на което принадлежат на . По този начин доказахме, че n(p,q,r) съществува и , където и

Тъй като по индукционното предположение , и съществуват, то съществува и n(p,q,r) и с това теоремата на Ремзи е доказана.



3.Теорема на Ердьош-Секереш
Теорема: За всяко цяло, положително число n съществува цяло число N=N(n), такова че всеки N точки в равнината, никои три от които не лежат на една права, съдържат n точки, образуващи изпъкнал n-ъгълник.
Доказателство: Преди непосредственото доказателство на теоремата на Ердьош-Секереш трябва да бъдат доказани две леми:

Лема 1: Ако в равнината са дадени пет точки, никои три от които не лежат на една права, то има четири от тях, които са върхове на изпъкнал четириъгълник.

Доказателство: Ако изпъкналата обвивка на тези четири пет точки е четириъгълник или петоъгълник, то лемата е очевидна. Ако изпъкналата обвивка на тези пет точки е триъгълник ABC, а двете други точки D и Е се намират вътре в него, то продължението на отсечката DE че пресече две от страните на триъгълника ABC и нямата да пресече третата, например BC. Тогава точките B, C, D, E образуват изпъкнал четириъгълник.

Лема 2: Ако всички четириъгълници, образувани от n точки, никои три от които не лежат на една права, са изпъкнали, то тези n точки се явяват върхове на изпъкнал n-ъгълник

Доказателство: Твърдението очевидно е вярно за n=4 и доказателството ще извършим по индукция по n.

Да предположим, че n5 и че всички четириъгълници, образувани от точките са изпъкнали. Тогава по индукционното предположение точките се явяват върхове на изпъкнал (n-1)-ъгълник, който означаваме с и предполагаме, че върховете му са наредени точно така . Нека най-напред предположим, че точка лежи вътре в . Тогава трябва да вътре в някой от триъгълниците , ,..., ,..., . Ако се намира вътре в триъгълника , то четирите точки , , и не образуват изпъкнал четириъгълник, което противоречи на условието на лемата (тъй като никои три точки не лежат на една права, то не може да лежи на страна на някой от триъгълниците). Следователно лежи извън (n-1)-ъгълника . Да съединим с всеки връх . Тъй като лежи извън , то съществуват две прави (например и ), които образуват ъгъл, съдържащ в себе си изпъкналия много ъгълник . Ако точките и не са последователни върхове, то триъгълника ще съдържа още една точка вътре в себе си, така че четирите точки , , и няма да образуват изпъкнал четириъгълник – противоречие с условието. Следователно и са последователни върхове и помествайки между тях, получаваме изпъкнал многоъгълник.

Сега да преминем към доказателството на теоремата на Ердьош-Секереш:

Да вземем множеството от N точки и разгледаме семейството Т от 4-подмножества на N, т.е. от подмножествата, които съдържат точно по четири точки. Ясно е че семейството Т е еквивалентно на множеството от всички четириъгълници с върхове в N. Да разбием Т на две подсемейства – , съответстващо на множеството на изпъкналите четириъгълници и , съответстващо на множеството на вдлъбнатите четириъгълници. В този случей по теоремата на Ремзи, ако NN(n,5,4), то съществува n-ъгълник, всички четириъгълници на който принадлежат на семейството , т.е. са изпъкнали, или петоъгълник, всички четириъгълници на който принадлежат на семейството , т.е. са вдлъбнати. Втората възможност е изключена по силата на лема 1 и значи остава първата – съществува n-ъгълник, на който всички четириъгълници са изпъкнали – самият той е изпъкнал по силата на лема 2 и с това теоремата е доказана.
4.Нови по-малки граници на многоцветното число на Рамзи rk(C4)

Резюме: Многоцветното число на Рамзи rk (C4)е най-малкото цяло число n, за което всяко к-оцветяване на ребрата на пълния граф Кn трябва да произведе монохроматичен 4-циклен.В [6] и [3] беше доказано,4е rk(C4) ≥к²­ к +2 за к – 1 проста степен. Така установяваме rk(C4) ≥к² + 2 за к нечетна проста степен.



  1. Въведение

Нека к ≥ 1 е цяло число и нека G1,.........,Gк са графи. Многоцветното число на Рамзи r(G1,.........,Gк) е дефинирано да е най-малкото цяло n=n(к) със свойството,че всяко к-оцветяване на ребрата на пълния граф Кn трябва да даде монохроматичен подграф на Кn изоморфен на Gi за някое i.(Тук под монохроматичен подграф се разбира подграф, при който всичките му ребра са с един и същ цвят. Когато всички графи Gi са тъждествени, обикновено съкращаваме r(G,.........,G) с rk(G). Очевидно, представата за многоцветното число на Рамзи е етествено обобщение на тази за класическото число на Рамзи r(s, t) := r(Ks,Kt).

Ще фокусираме вниманието си на специалния случай, когато Gi е 4-циклен C4. Тук е известно,че к²­ к +2 ≤ rk(C4)≤ к² +к +1, и горна граница в сила за всяко к ≥ 1, и долна граница в сила за всяко к – 1 проста степен. В тази забележка показваме ,че (1.1) к² + 2 ≤ rk(C4) за к нечетна проста степен. За да извършим това, трябва първо да опишем специалния C4 свободен граф от ред q² и размер q(q² − 1)/2, където q e нечетна проста степен. ( Припомняме си, че редът на граф е сума от върховете му, и размерът му е сума от ребрата му.)Ще покажем как да оцветим ребрата на пълния граф Кq² в q цвята, така че всеки максимален монохраматичен подграф е изоморфен на Г.

Такива оцветявания могат да бъдат също видяни като разлагания на ребрата на Кq² в изоморфни копия на Г. Очевидно, наличието на такива оцветявания означава, че rq(C4)≥ q² + 1. После показваме,че оцветяванията на ребрата на Кq² може да бъде разширени до q оцветявания на ребрата на Кq²+1 такива,че всеки монохроматичен подграф е C4-свободен.Това ще се докаже.

(1.1).


  1. Доказателства

Нека q е проста степен и Fq е крайно поле от q елемента.Нека множеството V = Fq × Fq . Взимаме прост граф Г с връх множеството V и ребро множество дефинирано по следния начин: два различни върха (a1, a2) и (b1, b2) са съседни тогава и само тогава, когато

(2.1) a2 + b2 = a1b1.

Използвайки тази дефиниция за съседство, степента на произволен връх (x, y) от Г може да бъде пресметнат както следва. Съседите на (x, y) са очевидно тези върхове (u, xu – y) които са различни от (x, y). Тъй като (u, xu – y) = (x, y) тогава и само тогава когато u = x и y = x2/2, всеки от q върховете от формата (x, x2/2) има точно q – 1 съседа, като всеки от останалите q2 – q върха има точно q съседа. Това означава, че броят на ребрата от Г е ½(q(q − 1) + (q2 − q)q) = q(q2 − 1)/2.


Теорема 1. Нека q е нечетна проста степен. Тогава Г е C4-свободен, и съществува q-оцветяване на ребрата на Кq² такова че всеки максимален монохроматичен подграф е изоморфен на Г.
Доказателство. Нека (a1, a2), (b1, b2), (c1, c2), (d1, d2) са четири последователни (различни) върха на 4-цикления граф в Г. Тогава
a2 + b2 = a1b1

(2.2) b2 + c2 = b1c1

c2 + d2 = c1d1

d2 + a2 = d1a1

което значи (a1 – c1)(b1 – d1) = 0. Тоест или а1 = c1 или b1 = d1, което значи че или (a1, a2) = (c1, c2) или (b1, b1) = (d1, d2), което е противоречие. Следователно Г е C4-свободен. За да докажем второто твърдение ще определим множеството върхове от Kq2 с V. Това прави Г обхващащ подграф в Kq2. За всяко  є Fq, дефинираме изображение  : V  V чрез (x, y)  (x, y + ). Очевидно  е биекция. Сега дефинираме (Г) като обхващащ подграф в Kq2 с два различни върха (a1, a2 + ) и (b1, b2 + ) съседни тогава и само тогава, когато върховете (a1, a2) и (b1, b2) са съседни в Г. Непосредствено от дефиницията, че подграфа (Г) е изоморфен на Г за всяко  є Fq; наистина  е изоморфизъм.

Изискваме подграфите (Г),  є Fq да са различни. Наистина да предположим, че два различни върха (x, y) и (u, w) са съседни и в (Г), и в (Г). Тогава двойките върхове {(x, y – ), (u, w – )} и {(x, y – ), (u, w – )} са ребра в Г. От (2.1) следва:

(y – ) + (w – ) = (y – ) + (w – ) = xu,

което значи че  = . Тъй като размерите на Г и Kq2 са съответно q(q2 − 1)/2 и q2(q2 − 1)/2, получаваме деление на ребрата от Kq2 като q изоморфни копия от Г. За да довършим доказателството просто избираме Fq като нашето множество цветове и оцветяваме всички ребра на (Г) с цвета на .

Непосредствено от Теорема 1 имаме следният резултат.
Извод 1. Ако q е нечетно проста степен, то rq(C4)  q2 + 1.
Но всъщност тази граница може да бъде малко подобрена.
Теорема 2. Ако q е нечетно проста степен, то rq(C4)  q2 + 2.
Доказателство. Достатъчно е да се покаже,че q- оцветяване на ребрата на Кq2+1 в което няма монохроматичен C4. Фиксираме връх v от Кq2+1 и показваме подграфът индуциран с множеството му от съседи до N. Тъй като N е изоморфен на Кq2, то ние можем да оцветим q-цветните му ребра, съгласно с Теорема 1, тоест да зададем цвят  є Fq на всички ребра от N от формата {(a1, a2), (b1, a1b1 – a2 + 2)}. Така остава да оцветим само ребрата {v, u} за u є V (N), което става като зададем цвят  на всяко ребро {v, u} ако  е първата координата на u. Изискваме конструираното q-оцветяване на ребрата от Кq2+1 да не съдържа монохроматичен 4-циклен.

Допускаме че съществува монохромен 4-циклен, например от цвят . Очевидно v трябва да е от неговите върхове, така че означаваме последователните върхове на този цикъл с v, w, x, y. Тогава w и y имат обща първа координата , тоест w = (, w2) и y = (, y2). Следователно за x имаме x = (x1, x1 – w2 + 2) (от съседството на x със w) и x = (x1, x1 – y2 + 2) (от съседството на x със y). Тъй като w2 = y2 достигаме до противоречието w = y.

Лесно е да се докаже, че е невъзможно да се разшири съществуващото q-оцветяване от Кq2+1 до q-оцветяване от Кq2+2 без създаването на монохроматичен 4-циклен.


  1. Обобщителни и заключителни забележки

В [1] е доказано,че r3(C4) = 11(виж също [4]), но това е единствения случай, в който rк(C4) е известно. Има, обаче по-малки граници за много малко к, които разширяват общата по-малка граница от [6] и [3], а именно r4(C4) ≥ 18 (подобряващ

r3(C4) ≥14) и r5(C4) ≥25(подобряващ r5 (C4) ≥22), виж [5].От тези два случая, теоремата ни важи за вторият и резултатът е граница, кояте е r5(C4) ≥27. Наистина има r5(C4){27, 28, 29},който е последица от резултатът в [9] и показва,че всеки граф от ред 29 и размер 81 трябва да съдържа 4-циклен.

Построението на граф Г и резултатите от тази бележка позволяват следващото обобщение:

Нека R е комутативен пръстен. За всяко цяло I, 2  i n, нека

fi : R2i-2R е функция, която удоволетворява

fi(x1,y1,…….,xi-1,yi-1)=(y1,x1,….,yi-1,xi-1),
за всяко xi, yj  R. Определяме Гn = Х(R; f2,…,fn) е граф с множество върхове V(Гn)=Rn , където различните върхове (a1,a2,….,an) и b=(b1,b2,…,bn) са съседни тогава и само тогава, когато за следващите n – 1 връзки на техните координати важи:

a2 + b2 = f2(a1, b1)

a3 + b3 = f3(a1, b1, a2, b2)

... ...


an + bn = fn(a1, b1, a2, b2, . . . , an−1, bn−1)

Граф Г в това пояснение е с точно определен начин на построение, именно , когато n=2 R= Fq, и f2(x1,y1)=x1y1.

5. Използвана литература:

За 2 и 3 част:


Николай Хаджииванов. „Числа на Рамзи”, Народна Просвета, София, 1982 г.

Маршал Хол – Комбинаторика, „Мир”, Москва 1970


За 4 част:
[1] A. Bialostocki and J. Sch¨onheim, On some Tur´an and Ramsey numbers for C4, Graph Theory

and Combin. (Ed. B. Bollob´as), Academic Press, London (1984), 29-33.

[2] F. R. K. Chung, On triangular and cyclic Ramsey numbers with k colors, in Graphs and

Combinatorics (Ed. R. Bari and F. Harari), Springer LNM 406, Berlin (1974), 236-242.

[3] F. R. K. Chung and R. L. Graham, On multicolor Ramsey numbers for complete bipartite

graphs, J. Combin. Theory Ser. B 18 (1975), 164-169.

[4] C. Clapham, The Ramsey number r(C4,C4,C4), Periodica Math. Hungarica 18 (1987), 317-

318.


[5] G. Exoo, Constructing Ramsey graphs with a computer, Congr. Numerant. 59 (1987), 31-36.

[6] R. W. Irving, Generalized Ramsey numbers for small graphs, Discrete Mathematics 9 (1974),

251 – 264.

[7] F. Lazebnik and A. J. Woldar, General properties of some families of graphs defined by

systems of equations, submitted.

[8] S. P. Radziszowski, Small Ramsey numbers, Electronic J. Combin. 1 DS1 (1994), 1–30.

[9] Y. Yuansheng and P. Rowlinson, On extremal graphs without four-cycles, Utilitas Math. 41

(1992), 204-210.



Department of Mathematical Sciences, University of Delaware, Newark, DE 19716,

USA
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница