Тематично разпределение по образователно направление „Околен свят“ за първа възрастова група (3–4 Г.)



Дата20.08.2018
Размер285.83 Kb.
#81417
ПРОГРАМНА ДИДАКТИЧНА СИСТЕМА „МОЛИВКО – ИГРАЯ И ЗНАЯ“
ТЕМАТИЧНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ОБРАЗОВАТЕЛНО НАПРАВЛЕНИЕ

Околен свят“



ЗА ПЪРВА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА (3–4 Г.)







1

2

4

5

6


МЕСЕЦ




ОБРАЗОВА-ТЕЛНО ЯДРО


ТЕМА


ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ


ДАТА


ЗАБЕЛЕЖКА

Тематична

седмична зона







Наименование на педагогическата ситуация

ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ, ОТНОШЕНИЯ,

формирани в педагогическата ситуация


По план
























Септември

3




Входяща диагностика –

игри и „Тестове на Моливко“







Септември

4




Входяща диагностика –

игри и „Тестове на Моливко“







Октомври
ЕСЕННИ КАПКИ

1.

„Самоутвърждаване и общуване с околните“; „Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 1.

Приятно ми е да се запознаем


Знания: изгражда конкретни представи за: връзка и взаимодействие между хората; собстве­ния пол и външни особености; етикетни норми на поведение при установяване на контакт (пред­ставяне, запознаване); приятели и приятелство; предназначение на игрови средства и сгради.

Умения: описва себе си, приятелите си, своето и на връстници поведение, емоционално състоя­ние и постъпки; разпознава приятелски отно­шения между връстници; назовава се с името си и демонстрира поведение съобразно пола и предпочитанията си; сравнява предпочитания на връстници към игрови средства съобразно пола; различава сгради на дома и на детската градина.

Отношения: демонстрира желание за установя­ване на приятелски отношения с връстници; проявява отзивчивост и добронамереност към другите.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Приятно ми е да се запознаем (с. 5)


Октомври
ЕСЕННИ ЯТА


2

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 1.

Къде отлита Щърко


Знания: изгражда конкретни представи за пти­ци от близката среда, техни основни части и по­веденчески реакции през сезона и в средата на обитаване.

Умения: наблюдава поведението на птици в близката среда; обследва косвено техни пове­денчески реакции и части; назовава познати птици, техните части (глава, тяло, крака, опаш­ка, крила, клюн) и покритие на тялото (пера); моделира съществени видими признаци на поз­нати птици; описва с просто изречение познати птици от близката среда и емоционалното си състояние при среща с тях.

Отношения: демонстрира положително емоци­онално-познавателно отношение към природни обекти – наблюдателност, любопитство, любо­знателност и предпочитания.




„От земята до небето 3–4 г.“

Къде отлита Щърко (с. 5)

Октомври
ЛИСТОПАД


3

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 2.

Есенни листа


Знания: изгражда конкретни представи за дър­вета в двора и парка и техните основни части (стъбло, корона, листа).

Умения: наблюдава краткотрайни сезонни про­мени в признаците на познати дървета (падане на есенни листа); обследва части на растения (листа и плодове); подрежда по един видим признак листа и плодове на дървета (цвят, голе­мина, вид и др.); назовава познати растения и техните видими признаци; описва с просто изре­чение растителни обекти (дървета).

Отношения: емоционално се приобщава към красотата и хармонията в природния свят.




„От земята до небето 3–4 г.“

Есенни листа (с. 6)


Октомври
ЦВЕТНИ ЕСЕННИ ГРАДИНИ

4

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 3.

Плодчетата


Знания: изгражда конкретни представи за пло­дове – цвят, форма, големина.

Умения: наблюдава краткотрайни промени в познати растения през сезона (зреене) и образци на проява на грижи към тях; обследва пряко плодове; групира ги по един видим признак (цвят, големина и др.); назовава познати плодо­ве и техните видими признаци; описва с просто изречение растителни обекти и техните части.

Отношения: проявява желание за водене на здравословен начин на живот.




„От земята до небето 3–4 г.“

Плодчетата (с. 7)

Ноември
ЕСЕННО ПЛОДО-РОДИЕ

1

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 4.

Зеленчуци който не яде


Знания: изгражда конкретни представи за зе­ленчуци – цвят, форма, големина.

Умения: наблюдава краткотрайни промени в познати растения през сезона и образци на проя­ва на грижи към тях; обследва пряко зеленчуци; групира зеленчуци по един видим признак (цвят, големина и др.); назовава познати зеленчуци и техните видими признаци; описва с просто изречение растителни обекти и техните части.

Отношения: проявява желание за водене на здравословен начин на живот.




„От земята до небето 3–4 г.“

Зеленчуци който не яде (с. 8)

Ноември
ЕСЕННИ ТРЕВОГИ


2

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 5.

Катеричке, накъде?


Знания: изгражда конкретни представи за жи­вотни от близката среда, техни основни части и поведение през сезона и в средата на обитаване.

Умения: наблюдава поведенчески прояви на животни в близката среда; назовава познати жи­вотни, техните части (уши, глава, тяло, крака, опашка), покритие на тялото (козина) и функ­ционални прояви; моделира съществени видими признаци на познати животни; описва с просто изречение познати животни от близката среда и емоционалното си състояние при среща с тях.

Отношения: демонстрира положително емоци­онално-познавателно отношение към животни от близката среда и желание за полагане на гри­жи към тях.




„От земята до небето 3–4 г.“

Катеричке, накъде? (с. 11)

Ноември
ПРАЗНИ-КЪТ НА МОЕТО СЕМЕЙ-СТВО

3

„Самоутвърждаване и общуване с околните“

Блок 2. Тема 2.

Най-добрата люлка


Знания: изгражда конкретни представи за: връзка и взаимодействие между хората (семей­ни отношения); социални роли в семейството; права на детето.

Умения: разпознава отношения между близки хора; назовава родствени връзки и социални ро­ли в семейството; описва себе си, свои близки, емоционалното си състояние, поведение и пос­тъпки на членовете на своето семейство.

Отношения: демонстрира уважение, привърза­ност и обич към родители и близки.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Най-добрата люлка (с. 7)

Ноември
ПЪТЕ-ШЕСТВИЯ НАБЛИЗО И ДАЛЕЧ

4

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 6.

Мечо се готви за сън


Знания: изгражда конкретни представи за жи­вотни от близката среда, техни основни части и поведение през сезона и в средата на обитаване.

Умения: назовава познати животни, техните части (уши, глава, тяло, крака, опашка), покри­тие на тялото (козина) и функционални прояви; моделира съществени видими признаци на поз­нати животни; описва с просто изречение позна­ти животни от близката среда и емоционалното си състояние при среща с тях.

Отношения: демонстрира интерес към поведен­чески прояви на познати животни през сезона.




„От земята до небето 3–4 г.“

Мечо се готви за сън (с. 13)

Декември
В ОЧАК-ВАНЕ НА ЗИМАТА

1

„Самоутвърждаване и общуване с околните“, „Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 3.

Добро утро


Знания: изгражда конкретни представи за: взаи­моотношения с връстници и учител; норми на етикетно поведение в детската градина; начини на взаимодействие в съвместна игрова дейност; предназначение и функции на предмети и сред­ства на труда.

Умения: разпознава типични характеристики на взаимоотношения с връстници и учител и соци­ално приети норми на поведение в ежедневна среда; описва и сравнява околните по пол, об­лекло, външен вид, емоции и постъпки; сравня­ва се с еталони за социално прието поведение и се стреми да им подражава; назовава играчки, предмети и средства на труда и определя пред­назначението и функциите им; описва начини на взаимодействие с околните и постъпки на връст­ници; споделя играчки и пособия; взема участие в игри и играе с удоволствие.

Отношения: изразява емоционално и оценъчно отношение към постъпките на деца и възрастни; демонстрира желание за активно взаимодейст­вие с околните, като проявява вежливост, сим­патия и добронамереност.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Добро утро (с. 8)

Декември
ЗИМНИ ИЗНЕНАДИ

2

„Социална и здравословна среда“,

„Самоутвърждаване и общуване с околните“



Блок 2. Тема 4.

Кой помага на учителката?


Знания: изгражда конкретни представи за: про­фесии на хората, които работят в детската гра­дина (помощник-възпитател); предмети и сред­ства на труда в бита и професионалната дейност на възрастните; връзка и взаимодействие между хората (възрастни, деца).

Умения: наблюдава емоционални реакции на възрастните към потребностите на децата; раз­познава и описва типични за професията на по­мощник-възпитателя трудови действия, предме­ти и средства на труда; назовава видими призна­ци на предмети и начини на действие с тях; описва поведение на възрастни, които се грижат за децата, и свои постъпки.

Отношения: проявява уважение и признател­ност към хората, които се грижат за децата, и желание за партниране в достъпна практическа дейност.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Кой помага на учителката? (с. 10)

Декември
КОЛЕДА Е!


3

„Културни и национални ценности“

Блок 2. Тема 5.

Дядо Коледа


Знания: изгражда конкретни представи за: оби­чаи и традиции (Дядо Коледа) и начина на праз­нуване при спазване на етикетни норми на дей­ност и поведение; елементи на празничната сре­да със символично значение (украса, облекло, персонажи).

Умения: разпознава и описва елементи на праз­ничната среда, емоционални преживявания, ти­пични за празника персонажи; сравнява начини за включване в празника и предпочитания към коледен подарък на връстници; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; управлява поведението си съобразно норми на етикета в ежедневна и празнична среда.

Отношения: демонстрира желание за включва­не в празника; проявява уважение и отзивчивост към преживяванията на връстници и други деца по време на празнуване.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Дядо Коледа (с. 15)

Декември
НОВА ГОДИНО, ДОБРЕ СИ ДОШЛА!


4

„Културни и национални ценности“

Блок 2. Тема 6.

Как се кичи дрян?


Знания: изгражда конкретни представи за: празници, обичаи и традиции (Нова година, сур­вакане) и начина на празнуване при спазване на етикетни норми на дейност и поведение; еле­менти на битовата и празничната среда със сим­волично значение (сурвакница); начини за позд­равяване (сурвакане); естетически и функцио­нални предимства на части на облекло като еле­мент на празничната среда и знак за принадлеж­ност към обичаи.

Умения: разпознава и описва емоционални пре­живявания и типични за обичая предмети със символично значение (сурвачка); сравнява на­чи­ни за подготовка и включване в празника на де­ца и възрастни; сравнява се с еталони и се стре­ми да им подражава; управлява поведението си съобразно норми на етикета в ежедневна и праз­нична среда.

Отношения: проявява интерес към обичаи и традиции; демонстрира желание за включване в празника.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Как се кичи дрян? (с. 16)

Януари
ЗИМУВА-ЩИТЕ ГЛАДНИ ПТИЦИ


1

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 7.

Хранилка за Врабчо


Знания: изгражда конкретни представи за пти­ци от близката среда, техни основни части и по­веденчески реакции през сезона и в средата на обитаване.

Умения: наблюдава поведението на птици в близката среда през сезона; обследва косвено техни поведенчески реакции и части; назовава познати птици, техните части (глава, тяло, кра­ка, опашка, крила, човка) и покритие на тялото (пера); описва с просто изречение познати пти­ци от близката среда, емоционалното си състоя­ние при среща с тях и поведението на деца и възрастни при полагане на грижи за обекти от животинския свят през зимата (природозащитна дейност на хората – хранилки).

Отношения: демонстрира положително емоци­онално-познавателно отношение към природни обекти и желание за полагане на грижи към пти­ци в близката среда през зимата.




„От земята до небето 3–4 г.“

Хранилка за Врабчо (с. 17)

Януари
СТЪПКИ ПО СНЕГА


2

„Социална и здравословна среда“, „Самоутвърждаване и общуване с околните“

Блок 2. Тема 7.

Дрехи


Знания: изгражда конкретни представи за: есте­тически и функционални предимства на части от облеклото през различните сезони; правила за избор на облекло съобразно пола, сезона и времето.

Умения: разпознава и назовава части на облек­лото и описва техни видими признаци; обследва пряко текстилни мостри и сравнява в нагледно-действен план качествата на материите, от кои­то са изработени облеклата; сравнява собстве­ните си предпочитания към облекло с тези на връстниците си; посочва това, което харесва или не харесва; подбира подходящо според пола, ме­теорологичните характеристики на времето и сезона облекло; управлява поведението си съоб­разно норми и правила за поддържане на чист и спретнат външен вид.

Отношения: демонстрира желание за полагане на усилия, насочени към поддържане на спрет­нат и чист външен вид.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Дрехи (с. 13)

Януари
КАК СЕЧКО ЩИПЕ


3

„Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 8.

При медицинската сестра


Знания: изгражда конкретни представи за: про­фесии на хора, които се грижат за живота и здравето на другите (медицинска сестра); сред­ства на труда, необходими на медицинските ра­ботници; функционални предимства на облекло­то на медицинската сестра; връзка и взаимодей­ствие между хората (медицинска сестра, паци­ент); норми и правила за опазване и съхраняване на здравето.

Умения: разпознава състояния на болест и здраве у себе си и околните; назовава и описва средства на труда и типични за професията на медицинската сестра действия; определя пред­назначението и функциите на пособия, материа­ли и инструменти, с които си служи медицин­ската сестра; регулира поведението си съобраз­но основни норми и правила за опазване на соб­ственото и на другите здраве.

Отношения: проявява уважение и признател­ност към хората, които се грижат за живота и здравето на другите; желае да спазва режим, во­дещ до здраве, настроение и успех.




„Прозорче към света 3–4 г.“

При медицинската сестра (с. 19)

Януари
ЗА ЖИВОТ-НИТЕ С ЛЮБОВ


4

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 8.

Дългоухи приятели


Знания: изгражда конкретни представи за жи­вотни от близката среда, техни основни части и поведенчески реакции.

Умения: наблюдава поведенчески прояви на животни в близката среда; обследва покритие на тялото (козина); назовава познати животни, тех­ните части (уши, глава, тяло, крака, опашка), покритие на тялото (козина) и функционални прояви; моделира съществени видими признаци на познати животни; описва с просто изречение познати животни от близката среда и емоцио­налното си състояние при среща с тях.

Отношения: демонстрира положително емоци­онално-познавателно отношение към животни от близката среда и желание за полагане на гри­жи към тях.




„От земята до небето 3–4 г.“

Дългоухи приятели (с. 10)

Февруари
ПРИЯТЕ-ЛИТЕ


1

„Социална и здравословна среда“, „Самоутвърждаване и общуване с околните“

Блок 2. Тема 9.

Играчки


Знания: изгражда конкретни представи за: предназначение на играчките в различни по вид игри; правила за използване и съхраняване на игрови средства вкъщи и в детската градина.

Умения: обследва играчки (пряко и в сетивен план) и сравнява в нагледно-действен план ка­чествата на материалите, от които са изработе­ни; назовава игрови средства и играчки и описва техни видими признаци; сравнява предпочи­тания на връстници към играчки и начина на из­ползването им в различни по вид игри; назовава роли и правила.

Отношения: изразява предпочитания към място за игра, играчки и съиграчи; демонстрира жела­ние за опазване и съхраняване на играчки и иг­рови средства в детската градина и вкъщи.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Играчки (с. 11)

Февруари
ГРАДИНКА НА ПРОЗО-РЕЦА


2

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 9.

Дървета в зелена премяна


Знания: изгражда конкретни представи за: дър­вета в двора и парка и техните основни части; връзки между растения и животни (храна, убе­жища).

Умения: наблюдава краткотрайни промени в познати растения през сезона (зима); обследва пряко клонки на иглолистни дървета (бор и ела); групира по един видим признак (вид) плодове на дървета (орехи, кестени, шишарки), моделира съществени видими признаци на дървета от близката среда; назовава познати растения и техните видими признаци; описва с просто изре­чение растителни обекти (дървета).

Отношения: емоционално се приобщава към красивото в природата; желае да опазва и да се грижи за растения в близката природна среда.




„От земята до небето 3–4 г.“

Дървета в зелена премяна (с. 15)

Февруари
В ОЧАКВА-НЕ НА ПРОЛЕТТА


3

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 10.

Петльовото семейство


Знания: изгражда конкретни представи за жи­вотни от близката среда, техни основни части, поведенчески реакции и отношение към потом­ството им.

Умения: наблюдава поведението на домашни птици и техните малки; обследва косвено техни поведенчески реакции и части; назовава познати домашни птици, техните части (глава, тяло, кра­ка, опашка, крила, човка) и покритие на тялото (пера); описва с просто изречение познати до­машни птици, емоционалното си състояние при среща с тях и поведението на деца и възрастни при удовлетворяване на основните им потреб­ности.

Отношения: демонстрира положително емоци­онално-познавателно отношение към природни обекти и желание за полагане на грижи към животни от близката среда.




„От земята до небето 3–4 г.“

Петльовото семейство (с. 29)

Февруари
МОЯТА РОДИНА


4

„Самоутвърждаване и общуване с околните“, „Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 10.

Малкият помощник


Знания: изгражда конкретни представи за: тру­дови действия на близки възрастни в дома; предназначение и функции на предмети и сред­ства на труда в бита и професионалната дейност на хората; норми и правила за безопасно пове­дение в близката предметна среда.

Умения: наблюдава динамични процеси в тру­довата дейност на възрастни; различава, назова­ва и описва инструменти и уреди и начини на действие с тях; управлява поведението си съоб­разно норми и правила за безопасност в близ­ката предметна среда.

Отношения: демонстрира желание за включ­ване в достъпна предметно-практическа съв­местна дейност вкъщи и в детската градина.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Малкият помощник (с. 29)

Март
БАБА МАРТА БЪРЗАЛА


1

„Културни и национални ценности“, „Самоутвърждаване и общуване с околните“

Блок 2. Тема 11.

Мартеничка за теб


Знания: изгражда конкретни представи за: оби­чаи и традиции (Баба Марта) и типични за тях предмети-символи; етикетни норми, регулира­щи връзки и взаимодействия с връстници и възрастни в условията на празнична среда.

Умения: разпознава и описва свои и на окол­ните емоционални преживявания в ситуацията на празника; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; посочва и назовава персонажи и предмети-символи, необходими за празника; използва адекватни по съдържание поздрави и пожелания в условията на празника; регулира се от общоприети норми за културно поведение в празнична среда.

Отношения: демонстрира желание за включ­ване в празнуването на обичаи и традиции; про­явява интерес към събития в близката среда – настроения на околните, техни очаквания.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Мартеничка за теб (с. 26)

Март
С ОБИЧ ЗА МАМА


2

„Културни и национални ценности“, „Самоутвърждаване и общуване с околните“

Блок 2. Тема 12.

Мила моя мамо


Знания: изгражда конкретни представи за: празника на майката; поведение на деца и въз­растни при празнуване на Осми март; етикетни норми, връзки и взаимодействие (семейни от­ношения); права на детето (обич, грижа, сигур­ност, закрила).

Умения: разпознава и описва свои и на окол­ните емоционални преживявания в ситуацията на празника; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; използва адекватни по съдър­жание поздрави и пожелания в условията на празника; регулира се от общоприети норми за културно поведение в празнична среда.

Отношения: засвидетелства обич и уважение към родители и учители.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Мила моя мамо

(с. 27)

Март
ХУБАВА СИ,

МОЯ ГОРО

3

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 11.

Предвестници на пролетта


Знания: изгражда конкретни представи за рас­тения от близката природна среда и техните външни признаци (части – листа, стъбло, цвят (цветна чашка/камбанка).

Умения: наблюдава краткотрайни промени в растения в типични условия на средата (сезон); обследва пряко пролетни цветя; подрежда ги по един видим признак (вид); назовава познати рас­тения и техните видими признаци; описва с прос­то изречение растителни обекти (пролетни цветя) и свои емоционални състояния при среща с тях.

Отношения: емоционално се приобщава към красотата и хармонията в природния свят.




„От земята до небето 3–4 г.“

Предвестници на пролетта (с. 22)

Март
ПРОЛЕТНО ОЖИВЛЕ-НИЕ


4

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 12.

Птици в гнезда


Знания: изгражда конкретни представи за пти­ци от близката среда, техни основни части и по­веденчески реакции през сезона и в средата на обитаване.

Умения: наблюдава поведението на птици в близката среда; обследва косвено техни пове­денчески реакции и части; назовава познати птици, техните части (глава, тяло, крака, опаш­ка, крила, човка/клюн) и покритие на тялото (пера); описва с просто изречение познати пти­ци от близката среда и емоционалното си със­тояние при среща с тях.

Отношения: проявява привързаност към обекти от животинския свят в близката среда и демон­стрира интерес към поведенчески прояви на познати птици през сезона.




„От земята до небето 3–4 г.“

Птици в гнезда

(с. 25)

Април
ПОДАРИ УСМИВКА


1

„Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 13.

Чисти и красиви


Знания: изгражда конкретни представи за: на­чини за полагане на грижи за личната хигиена и тоалет; предназначение и функции на предмети и средства за лична хигиена; здравно-хигиенни норми при тоалет.

Умения: разпознава и описва действия, свър­зани с поддържане на лична хигиена и добър външен вид; назовава предмети и средства за поддържане на лична хигиена и определя пред­назначението и функциите им; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; управлява поведението си съобразно основни здравно-хи­гиенни норми и правила.

Отношения: демонстрира желание за полагане на усилия, насочени към поддържане на лична хигиена, спретнат и чист външен вид.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Чисти и красиви (с. 12)

Април
ПРОЛЕТНИ ПРАЗНИЦИ

2

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 13.

Коя е тази живинка?


Знания: изгражда конкретни представи за насе­коми (калинка, пеперуда, пчела, мравка, скака­лец) от близката среда, техни основни части и поведенчески реакции през сезона и в средата на обитаване.

Умения: наблюдава поведението на насекоми в близката среда; обследва косвено техни пове­денчески реакции и части; назовава познати на­секоми, техните части (тяло, крила, крака и др.) и начин на придвижване в средата (лети, пълзи, скача); описва с просто изречение познати насе­коми от близката среда и емоционалното си състояние при среща с тях.

Отношения: демонстрира положително емоци­онално-познавателно отношение към насекоми от близката среда, защитава правото им на жи­вот и прилага адекватни форми на безопасно по­ведение при взаимодействие с тях.




„От земята до небето 3–4 г.“

Коя е тази живинка? (с. 26)

Април
ВЕЛИКДЕН Е!

3

„Културни и национални ценности“

Блок 2. Тема 14.

Шарени яйца


Знания: изгражда конкретни представи за: офи­циални празници (Великден) и начини на праз­нуване при спазване на етикетни норми на пове­дение; символично използване на предмети в условията на празничната среда.

Умения: разпознава и описва свои и на окол­ните емоционални преживявания в ситуацията на празника; посочва, назовава и описва видими признаци на предмети-символи, необходими за празника; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; използва адекватни по съдър­жание поздрави и пожелания в условията на празника; регулира се от общоприети норми за културно поведение в празнична среда.

Отношения: демонстрира желание за включ­ване в празника, като проявява уважение, отзив­чивост и внимание към преживяванията на деца и възрастни от различни етнически общности.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Шарени яйца

(с. 32)

Април
ИСКАМ ДА ЗНАМ

4

„Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 15.

Къде се движи?


Знания: изгражда конкретни представи за пре­возни средства – структурни признаци, предназ­начение, място на движение, норми и правила на безопасно поведение.

Умения: разпознава и описва превозни сред­ства; определя мястото им на движение (шосе, релси, вода, въздух); назовава професии на въз­растни, които управляват превозни средства; ре­гулира поведението си съобразно норми и пра­вила за безопасност при използване на превозни средства.

Отношения: демонстрира интерес към техни­чески постижения и професии на хора, които управляват превозни средства.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Къде се движи?

(с. 22)

Май
ИГРАЯ И СПОРТУ-ВАМ

1

„Светът на природата и неговото опазване“

Блок 1. Тема 14.

Природни чудеса


Знания: изгражда конкретни представи за мете­орологични (валеж (дъжд, град), вятър, облач­ност, роса) и електромагнитни природни явле­ния (светкавица, гръм) и влиянието им върху поведението на човека, животните и растенията.

Умения: наблюдава краткотрайни промени в метеорологичните характеристики на времето през сезона; обследва пряко роса и град; назова­ва познати природни явления (дъжд, вятър, роса и др.) и ги пресъздава в схематичен план; разпознава метеорологични характеристики на времето по типични реакции на хора, животни и растения; описва с просто изречение промени в неживата природа, емоционалното си състояние при възприемането им и поведението на деца и възрастни при настъпването им.

Отношения: реагира емоционално на промени в неживата природа и демонстрира готовност за прилагане на адекватни форми на безопасно по­ведение при предпазване от неблагоприятни ус­ловия на средата.




„От земята до небето 3–4 г.“

Природни чудеса

(с. 32)

Май
ПРАЗНУ-ВАМ И СЕ РАДВАМ


2

„Социална и здравословна среда“, „Самоутвърждаване и общуване с околните“

Блок 2. Тема 16.

Добре дошли!

Знания: изгражда конкретни представи за: ка­чества на храни, продукти и подправки и начи­ни на използването им като норми за добро здраве; взаимоотношения и начини на взаимо­действие с връстници и други деца; норми на етикетно поведение при посрещане на гости и гостуване.

Умения: обследва пряко хранителни продукти и определя техните качества; разпознава и назовава храни, продукти и подправки и начини за използването им в ежедневна и празнична среда; ориентира се в собствените си нужди от храна; сравнява предпочитания си към любими занимания и храни с тези на връстници; назо­вава игрови средства, роли и правила; регулира поведението си съобразно етикетни, културно-хигиенни и здравни норми; участва в игри с други деца и играе с радост и удоволствие.

Отношения: проявява емоционално-положи­телно отношение към другите и желание за включване в нови сфери на взаимодействие с тях.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Добре дошли!

(с. 34)

Май
ПРАЗНИ-КЪТ НА БУКВИТЕ


3

„Самоутвърждаване и общуване с околните“, „Социална и здравословна среда“

Блок 2. Тема 17.

Клоуни


Знания: изгражда конкретни представи за: про­фесии на цирковите артисти (клоуни); връзка и взаимодействие между хората (артисти и пуб­лика); социално приети норми на поведение на обществени места.

Умения: разпознава, назовава и описва части на облеклото, предмети и средства на труда, с кои­то си служат цирковите артисти, свои и на окол­ните емоционални преживявания; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; регулира се от общоприети норми за културно поведение.

Отношения: проявява желание за общуване с изкуството на цирковите артисти; демонстрира съпричастност и отзивчивост към емоционални­те преживявания на другите – деца и възрастни.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Клоуни (с. 28)

Май
ПРАЗНУВА-МЕ ДЕНЯ НА ДЕТЕТО

1 ЮНИ

4

„Самоутвърждаване и общуване с околните“, „Социална и здравословна среда“, „Културни и национални ценности“

Блок 2. Тема 18.

Празник, празник


Знания: изгражда конкретни представи за: Пър­ви юни като празник на детето; начини на праз­нуване сред връстници и възрастни при спаз­ване на етикетни норми на поведение; права на детето; предназначение на игрови средства и съ­оръжения.

Умения: разпознава и описва свои и чужди емоционални преживявания в ситуацията на празника; определя предназначението на игрови съоръжения и играчки; сравнява се с еталони и се стреми да им подражава; споделя собствени­те си предпочитания и желания във връзка с празника; регулира поведението си съобразно норми, правила и знаци, зададени от празнич­ната среда.

Отношения: демонстрира желание за включ­ва­не в празника; проявява уважение и отзивчивост към преживяванията на другите в ситуацията на празника.




„Прозорче към света 3–4 г.“

Празник, празник

(с. 37)

Каталог: docs -> 2016 -> distributions
distributions -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение на образователното съдържание по направление „български език и литература“
distributions -> Тематично разпределение по образователно направление музика за трета възрастова група (5–6 Г.)
distributions -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение по образователно направление „конструиране и технологии”
distributions -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение на образователното съдържание по направление „български език и литература“
distributions -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично годишно разпределение по образователно направление „изобразително изкуство“
distributions -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение по образователно направление „изобразително изкуство“
distributions -> Тематично разпределение на образователното съдържание по направление „физическа култура“ втора възрастова група (4–5 Г.)
distributions -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение по образователно направление „изобразително изкуство“
distributions -> Тематично разпределение по образователно направление музика за втора възрастова група (4–5 Г.)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница