Топлинна икономичност на тец при различни схеми на производство на топлина и електрическа енергия



Дата31.03.2018
Размер117.06 Kb.
#63381

ГОДИШНИК НА ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА, 2007 г.


ТОПЛИННА ИКОНОМИЧНОСТ НА ТЕЦ ПРИ РАЗЛИЧНИ СХЕМИ НА ПРОИЗВОДСТВО НА ТОПЛИНА И ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ

Красимира Николова Петрова



Варна, кв. “Аспарухово”, ул. “Белгород” № 9, е-mail: petrova78vn@yahoo.com

Резюме. В доклада се разглежда топлинната икономичност на големи и малки по мощност ТЕЦ като се подчертава ефективността на комбинираното производство на електроенергия и топлина.

Ключови думи: енергийна ефективност, когенерация, Стирлинг двигател, горивна клетка, микротурбина

Съгласно базовия сценарий на Международната агенция по енергетика (МАЕ) [5] (при запазване динамиката на развитие на световния енергиен пазар и не вземане на никакви мерки от страна на държавите), световното търсене на първични енергоносители ще се увеличи до 2030 година с 53%. Във връзка с недостига на ресурси на основните потребители, вносът на нефт и газ ще расте по-бързо от необходимостта от тях. Потреблението на главния енергоносител - нефта се очаква да нарастне с 43 % (от 84 на 116 млн.барела на ден). Тези нужди ще се наложи да се покриват от ограничения брой страни на ОПЕК, тъй като към 2015 година, останалите страни - производителки ще са изчерпили напълно възможностите си за увеличаване на добива си. Това ще доведе до значителна зависимост на страните - потребители от ОПЕК и другите гигантски нефтопроизводители и до увеличение на цените на нефта.

«Светлото бъдеще» за енергетиката може да се изгради само при енергична политика на държавите. Мерките трябва да се насочат преди всичко към енергоспестяване и развитие на енергетика на алтернативни енергоресурси.

Енергоспестяване означава от една страна ефективно производство на енергия, а от друга – ефективно потребление. Възможностите за такова производство са изследвани в този доклад на база числов експеримент за ТЕЦ с производство само на електрическа енергия и за ТЕЦ с комбинирано производство на електрическа енергия и топлина.

В България понастоящем (за 2003 г) електроенергията се произвежда в ТЕЦ- 37,7 %, малки ТФЕЦ- 5,4 %, заводски ТЕЦ- 8,5 % , АЕЦ- 40,6 %, ВЕЦ- 7,7 %, други- 0,1 % (фиг.1).



Фигура 1. Структура на енергопроизводството в България по видове централи

1- ТЕЦ; 2- АЕЦ; 3-Заводски ТЕЦ; 4- ВЕЦ; 5- Малки ТФЕЦ
Големите ТЕЦ потребяват значителни количества органични горива и големи количества вода за охлаждането на кондензаторите. Това прави изборът на местоположението им зависим от местонахождението на горивната база или на пристанища за импортиране на горива, зависим и от големи водни източници – езера, реки, специални водохранилища. Това обикновено означава, че централите не се разполагат близо до големи населени места или промишлени обекти, т.е. че близо до тях няма подходящ топлинен консуматор, а преносът на топлина на по-големи разстояния не се явява икономически изгоден. Това предопределя преобладаващият брой големи централи да произвеждат само електроенергия, т.е. да бъдат кондензационни по тип. Такива централи обаче губят почти 2/3 от внесената енергия под формата на отвеждана в околната среда топлина.

Топлинната икономичност на централи, произвеждащи паралелно електроенергия и топлина, се характеризира с отделни показатели за производство на електроенергия и с отделни – за производство на топлинна енергия. При определяне на тези показатели е необходимо общият разход на топлина за паротурбинната инсталация или за централата като цяло, да се раздели на две части, отнесени към производството на двата вида енергии. По приетия в нашата страна метод за разпределение на пълния разход на топлина, към топлинния консуматор се отнася топлината, която той получава с отчитане на загубите за нейното производство и транспорт. Към електрическия консуматор се отнася останалото количество топлина. Така практически икономията от комбинираното производство на електрическа и топлинна енергия се отнася към електропроизводството.

Върху топлинната икономичност на ТЕЦ оказват влияние началните параметри на парата и крайните й параметри в кондензатора.

Повишаването на началната температура води до увеличаване на специфичния обем на парата и намаляване на влажността й в последните стъпала на турбината. Резултатът е нарастване на вътрешния относителен кпд ηоi. Повишаването на налягането пък при постоянна температура влияе в противоположна посока. Ето защо е целесъобразно началното налягане да се повишава успоредно с увеличаване на мощността на турбината. В този случай ηоi се изменя незначително или въобще не се изменя.

Максимумите на отделните зависимости на термичния и на вътрешния КПД от началните налягане и температура на парата се изменят в посока на увеличаване. Данните за това са показани в табл.1.

Таблица 1. Зависимост на ηi и на ηt от началните параметри на парата


p,MРa

5

10

15

20

25

t,°C

400

450

480

540

600

ηt

0,385

0,42

0,435

0,46

0,475

ηi

0,28

0,3

0,31

0,325

0,34

Рационалният избор на началните параметри на парата представлява сложна технико – икономическа задача, при която икономията на гориво от повишаване на параметрите се сравнява с увеличените от друга страна капитални вложения и експлоатационни разходи.

Крайните параметри на парата влияят също върху стойността на ηt и ηоi . Тяхното понижаване съществено подобрява ηt, но техническите възможности в това отношение днес са напълно изчерпани. Най-ниското налягане, което би могло да се реализира в кондензатора на парната турбина, е налягането на насищане, съответстващо на минималната температура на охлаждащата вода – за България рк min = 0,04bar.

Върху стойността на ηоi оказва влияние влагосъдържанието на парата при изхода на парната турбина, което не трябва да бъде по – голямо от 12-14% (х=0,86-0,88). Двойките величини р0 и t0, на които съответства определено крайно влагосъдържание, се наричат спрегнати начални и крайни параметри на парата.

Тъй като производството само на електрическа енергия не е ефективно, защото има големи загуби на топлина през кондензатора и съответно е твърде нисък, по-целесъобразно е комбинираното производство на електроенергия и топлина. За големи централи комбинираното производство се осъществява чрез използване на два вида турбини – с противоналягане и с пароотбор. В първия случай ефективността се повишава от това, че отпада кондензатора. Ролята на студен източник играе консуматорът. Недостатък е, че противоналегателните турбини не винаги могат да произведат необходимото количество ел.енергия. Това налага използването на турбини с пароотбор или към противоналегателните допълнително кондензационни турбини. При тях се намалява ефективността, тъй като една част парата минава през кондензатора.

Възможности за ефективно комбинирано производство на електроенергия и топлина имат големите градски топлофикационни централи. Напоследък все повече от тях се преустройват на когенерационен принцип. Такъв е случаят и с ТФЕЦ в гр.Варна (Ne=4 MW; Q= 5 MW), чиято схема е дадена на фиг.2.





Фигура 2. Принципна схема на когенерация в “Топлофикация” – Варна
В последните години в Западна Европа започват да се използват когенерационни схеми и в обекти с по-малка мощност - болници, административни сгради, предприятия, даже жилищни квартали и др. Отвежданата топлина от кръговия процес се използва за отопление и горещо водоснабдяване, както и за техническо студопроизводство, за техническо въздухоснабдяване и др. В Германия например до 2004 година са въведени в експлоатация над 13000 когенерационни агрегати с обща мощност около 3000 MW. Когенерационните уредби работят с повече или по-малко усвоени вече схеми: с ДВГ, с газови микротурбини, със Стирлингови двигатели, с горивни клетки. Тези когенерационни схеми позволяват полезно използване на над 85 % от внесената енергия, имат относително ниски вредни емисии в атмосферния въздух, позволяват комбиниране с хелио уредби, използване на биомаса, биогаз, биодизел. Примери за такива уредби са дадени на фиг.3, 4, 5, 6, 7.

Работещите с ДВГ схеми, включват и три-пътни катализатори на пътя на димните газове. На фиг. 3 и на фиг. 4 са показани схеми с такъв двигател.





Фигура 3. Когенерационна уредба с ДВГ Ne=2,0-4,7 kWe; Q= 6-12,5 kWt

1-пулт за управление; 2-утилизатор с вграден катализатор; 3-двигател; 4-генератор; 5-шумозаглушител; 6-топлообменник; 7-ел.присъединително табло; 8-подаване на газа; 9-въздух/димни газове; 10-присъединяване към топлопреносната мрежа



Фигура 4. Когенерационна уредба с мощност 50-120 kWe
В схемите с горивните клетки не протича горивен процес, а електроенергията и топлината се получават по електрохимичен път. При електролизата на водата се получават водород и кислород. Горивната клетка използва обратния процес. В една клетка се подава върху порьозния анод водородосъдържащ газ (от природен газ, биогаз или метанол), а върху порьозния катод - кислородосъдържащ газ. Двата газа са разделени от газонепропусклива мембрана, което предотвратява протичане на експлозионен процес. От свойствата на мембраната зависят режимните параметри и изискванията към чистотата на газовете. Получените йони в анода проникват през мембраната и се срещат с кислородните йони от катода, при което се получава вода и се отделя топлина. Свободните електрони се отвеждат като електрически ток.

За отоплителни цели се използват нискотемпературни горивни клетки (70-90 0С) – фиг. 5.




Фигура 5 Прототип на домашна когенерационна система с горивна клетка на фирма Viessmann Ne= 2 kW, Q=5 kW
На фиг. 6 е показана когенерационна уредба със Стирлингов двигател. Такъв двигател с външно горене може да получава топлина чрез изгаряне в друг цилиндър на метаносъдържащи газове, биодизел, биомаса; може да ползва отпадъчна топлина от някакъв технологичен процес.


Фигура 6. Когенерационна схема със Стирлингов двигател Ne= 2-7,5 kWе, Q=8-22 kWt, Общ КПД 92-96 %
На фиг.7 е показана когенерационна уредба със Стирлингов двигател с използване на слънчева енергия. Инсталацията е апробирана.


Фигура 7. Апробирана инсталация с използване на слънчева енергия
Когенерационните уредби имат добри показатели за топлинна икономичност. В таблица 2 са обобщени техническите им данни.

таблица 2. Данни за когенерационни уредби с малка и средна мощност

Агрегати

Отто ДВГ

Дизелов ДВГ

Стирлинг двигател

Горивна клетка

Газова турбина*

Eл. мощност

kW

1-5 000

5-20 000

1-40

1-250

30- 250 000

Общ КПД

%

до 90

до 90

до 85

до 90

до 85

Ел.КПД

%

25-42

28-44

10-30

30-47

25-30

Работа на частично натоварване




добра

добра

не много добра

много добра

не много добра

Степен на усвояване




добра

добра

малки серии

пилотни инсталации

добра

Използвано гориво




газ

дизелово (газ)

газ, дърва

газ

газ, дизелово

* газови микротурбини до 200 kWe

В таблица 2 общият КПД е определен от израза: , където Е е произвежданата електроенергия, kW; Q – необходимия за консуматора топлинен товар, kW; В – разход на гориво, m/s; а Q - долна топлина на изгаряне на работна маса, kJ/kg. Това се явява КПД определен по прав баланс и той отчита не само ефективността на подбраната схема и елементите й, а и качеството на мениджмънта на инсталацията – натоварване, годишна часова експлоатация, брой пускания и спирания и т.н.

Необходимите условия за успешно прилагане на схемите са:


  • целогодишно сравнително постоянно електро – и топлопотребление;

  • агрегатите трябва да позволяват икономична работа в определен диапазон на частично натоварване;

  • подходящ избор на агрегати с различни мощности, вградени в общата схема (например една уредба с един ДВГ ще се използва ефективно само 3300 часа годишно, а една комбинация от два ДВГ с подходяща комбинация от различни мощности, достига до 4900 часа годишно натоварване).


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Комбинираното производство на електроенергия и топлина позволява намаляване потреблението на природни ресурси от органични горива, с около една трета намалява изпускането на парникови газове в атмосферата. Когенерационните уредби със средни и малки мощности са по - гъвкави по отношение на покриваните товари. Те биха могли да се управляват по отношение на електроенергията и централизирано.

Понастоящем в големи и малки когенерационни уредби се получава 10 % от електроенергията в Германия, 50 %- в Дания, 40 % в Холандия, 40 % във Финландия. Нашата страна в това отношение изостава от останалите европейски страни. Този резерв, наред с енергоспестяващите технологии, би дал по-големи шансове за развитие на икономиката ни.


ЛИТЕРАТУРА
[1] Хаджигенова, Н., Термична част на ТЕЦ, София, Техника, 1987.

[2] Мирчев, Ат., Каменова, Ст., Господинова, М., Промишлена топлоенергетика, Варна, Технически университет, 1988.

[3] Марков, А., Николова, В., Технико – икономически показатели на ТЕЦ, София, Техника, 1983.

[4] МЕЕР, Енергетиката на България, София, 2003.

[5] Международна агенция по енергетика, Световен енергетичен обзор, годишен доклад, 2006.

[6] BINE basis Energie 21, Kraft und Waerme koppeln., Berlin, 2006

[7] www.energie-projekte.de




Каталог: tu-varnascience -> images -> stories -> studentska sesiq
studentska sesiq -> Зависимости между питагоровите тройки и степените на простите числа
studentska sesiq -> Приложение на comsol multiphysics при анализ на полета в електротехнически устройства
studentska sesiq -> Биодизелът в българия и европа
studentska sesiq -> Автоматични предавателни кутии тип cvt – класификация, описание
studentska sesiq -> Blu-ray disc наследникът на dvd
studentska sesiq -> Система за микроконтролерно управление на линеен оптичен сензор tsl1406R
studentska sesiq -> Устройства за изследване на променливотокова верига с последователно и паралелно свързани резистор, бобина и кондензатор
studentska sesiq -> Електронно управление на дизеловия двигател


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница