Военна академия



Дата24.10.2018
Размер71.09 Kb.
#95688

ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”


Р Е Ц Е Н З И Я

от подп. доц. д-р Румен Върбанов Христов

доцент в катедра “Логистика” на факултет “Командно-щабен”

при ВА “Г.С.Раковски” – София


на дисертационен труд на Иван Райчев Димитров

на тема: “Насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти”


представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор”

Област на висшето образование: 9. „Сигурност и отбрана“,

професионално направление 9.1. „Национална сигурност“,

научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство“



  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем.

Съществуващите концептуални и доктринални документи разглеждат по-общо и накратко само отделни страни на обектите за съхранение на отбранителни продукти. Поради това може да се приеме, че тези въпроси се явяват ненапълно изследвани.

Актуалността се определя от наличието на възможности за усъвършенстване на обектите за съхранение на отбранителни продукти, което да разреши определени затруднения възниквали досега, както по мениджмънта, така и по оборудването на самите обекти.

Съдържание на разработката е в пълно съответствие с темата на дисертационен труд. Формулираните работна хипотеза, цел и задачи на научното изследване позволяват постигането на желаните научни резултати, към които се стремят автора, научния му ръководител, както и обучаващото го звено.

Не са ми известни други системни изследвания посветени на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти. Има някои разработки засягащи складовите дейности, но не и мениджмънта на обектите за съхранение на отбранителни продукти. Това ми дава основание да направя извода, че разработката е лично дело на докторанта.

Особено внимание заслужават проведеното военно-експертно изследване на тема „Усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти“, както и предложенията за въвеждане на съвременни управляващи технологии в складовото стопанство за отбранителни продукти.

На основание на изложеното считам, че проблематиката, изследвана в дисертационния труд, е актуална и значима с определено научно и приложно значение. Тя може да бъде основа, за предлагане на конкретни решения за ефективен мениджмънт в обектите за съхранение на отбранителни продукти, както и за използване в учебния процес във военно-образователната система.




  1. Обща характеристика и структура на дисертационния труд.

За целите на изследването е използван системния подход, сравнителен анализ, обобщение и други.

Същите дават възможност за решаване на задачите и постигане целта на дисертационния труд.

Дисертационният труд е структуриран в съответствие с поставените цел, научноизследователски задачи, работна хипотеза, обект и предмет на изследване и отразява възприетия от автора подход към темата. Състои се от увод, три глави с изводи към тях, общи изводи и предложения, заключение, библиография и приложения.

В увода е обоснована актуалността на разработвания научен проблем, неговата научна значимост и практическата му приложимост за усъвършенстване на управлението на отбранителните продукти. Също така са разкрити обекта и предмета на изследването, целта и научноизследователските задачи на дисертационния труд.

В първа глава са разгледани и анализирани складовите процеси, влиянието на отбранителните продукти, като обект на съхранение, а така също предназначението, функциите, задачите и състоянието на складовете с по-голям акцент към отбранителните продукти.

Във втора глава са анализирани особеностите за съхранение на отбранителни продукти и по-конкретно на боеприпасите и взривните вещества в обектите за съхранение. Разкрити са фактори влияещи върху съхранението на такъв тип материални средства, а освен това са описани слабости в процеса на съхранение на същите.

В трета глава на основата на направените изследвания, анализи и изводи от първа и втора глава, са предложени насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителните продукти. Най-значимо в тази глава е проведеното военно-експертно изследване и резултатите от него, които потвърждават необходимостта от подобряване на мениджмънта по отношение на съхраняването на отбранителни продукти. Въз основа на същото и анализираното в предните глави са разкрити възможностите за усъвършенстване на складовото стопанство (системи).


  1. Характеристика на научните и научно-приложните приноси в дисертационния труд.

В резултат на разработването на дисертационния труд като изследователски резултати на докторанта приемам предложените научни и научно-приложни приноси:
Научни приноси:

Доразвиване на теорията, чрез използване на разкритите при изследването теоретични постановки в областта на военната логистика, ориентирани към усъвършенстване на складовите процеси и дейности с отбранителни продукти в Българската армия.


Научно-приложни приноси:

  1. Извършено е Военно-експертно изследване относно възможностите за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти и са предложени насоки за подобряването му.

  2. Предложени са подходи за усъвършенстване на обектите за съхранение на отбранителните продукти в Българската армия.

  3. Разработени са предложения за приложението на съвременни технологии за управление на складовото стопанство за отбранителни продукти.


4.Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд.

Основните научни и приложни резултати от извършените изследвания в дисертационния труд се свеждат до доказване на съществени нови актуални страни на съществуващи научни проблеми и теории. Резултатите от извършените в дисертационния труд изследвания представляват лично дело на дисертанта и очертават значимостта на постигнатите приноси за теорията и практиката на военната логистика, като в същото време очертават и направленията за по нататъшната научно-изследователска работа на г-н Иван Райчев Димитров.

Постигането на поставената цел и решаването на основните изследователски задачи очертават приложимостта и полезността на дисертационния труд.
5.Оценка на публикациите по дисертацията и авторството.

По тематиката на дисертационния труд докторантът е представил три (3) публикации, две от тях са самостоятелни и една е в съавторство.

Същите имат характер на научни доклади и статии, които са пряко свързани с темата на дисертацията.
6. Литературна осведоменост и компетентност на докторанта.

В процеса на разработване на дисертационния труд автора коректно е използвал 76 източника, от които специализирани и авторски издания на български, руски и английски език и интернет източници.

Научно-литературната осведоменост и компетентност на автора разкрива желание да бъдат използвани различни източници, което показва задълбоченост и широка обхватност при подготовката и извършването на научно-изследователския процес в продължителен период от време.

Не ми е известно резултати от изследването в дисертационния труд да са цитирани от други автори.


7. Оценка за автореферата.

Авторефератът е разработен съгласно изискванията и съдържа основните проблеми и подходите за тяхното решение в дисертационния труд. Същия дава пълна представа за научната значимост и практическата приложимост на постигнатите приноси от докторанта.


8. Критични бележки.

При оформянето на дисертационния труд и автореферата към него има правописни и пунктуални грешки.

Посочените недостатъци не се отразяват върху значимостта на приносите в дисертационния труд.


9. Лични впечатления за докторанта.

Нямам предварителни лични впечатления от кандидата Иван Райчев Димитров, освен от неговата работа като докторант. Може да се заключи, че като такъв г-н Димитров показа заинтересованост, отговорност и изпълнителност, което пролича при разработването на дисертационния труд.


10. Заключение.

Представената дисертацията е задълбочен и завършен научен труд от изследването на актуален проблем с постигнати значими научни и научно-приложни приноси, доказващи способността на докторанта самостоятелно да разработва важни въпроси за теорията и практиката на логистика на сигурността и отбраната.


11. Оценка на дисертационния труд.

От анализа на разработката се налага извода, че дисертационния труд притежава научни и научно-приложни приноси и отговаря на Закона за развитие на академичния състав в Република България и правилника за неговото прилагане.

Предлагам на научно жури да присъди на господин Иван Райчев Димитров образователната и научна степен „доктор” за разработения труд на тема “Насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти” по научната специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство”.

Рецензент:

Подп. доц. д-р Румен Христов

24.01.2017 г.







Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница