За живота и проблемите на хората с увреждания година XII плевен август-септември 2016



Дата11.06.2018
Размер122.64 Kb.
#73176

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XII ПЛЕВЕН август-септември 2016

Среща по проблемите на диабета

На 16 юни , под патронажа на председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев в Плевен се проведе работна среща, посветена на диабета. Темата на форума бе "Заедно можем повече". Срещата се организира съвместно от Асоциация "Диабет" - гр.Плевен и Клиниката по ендокринология на УМБАЛ ”Д-р Георги Странски”. За дискусията в зала "Плевен" пристигнаха Красимир Кънев /председател на Българска асоциация "Диабет"/, Майя Викторова - зам.-председател на Българска асоциация "Диабет", и членове на УС и КС на Асоциацията. Форумът бе открит официално в 10,00 часа с представяне на гостите от Даниела Илиева - председател на Сдружение ”Асоциация Диабет” - гр. Плевен. Първата тема на срещата бе „Диабетът като социално значим проблем” с лектор Мартин Митев. След него за ролята на високата кръвна захар за настъпване на диабетни усложнения и съвременни възможности за контрол и лечение говори доц. Катя Тодорова /Клиника по ендокринология/. В 10.50 ч. започна и представяне на темата „Диабетната полиневропатия - най-ранно настъпващото диабетно усложнение”. Лектор бе д-р Силвия Ганева /Клиника по ендокринология/. „Диабет и сърдечносъдови заболявания - най-честите и фатални диабетни усложнения” е темата на лекцията на д-р Гинка Раянова от Клиниката по ендокринология. В 11.30 ч. участниците имаха възможност да научат повече за диабетната хипогликемия - клинични симптоми и поведение. Лектор по темата бе ст.м.с. Катя Хинкова /Клиника по ендокринология/. Времето от 11.50 ч. до 12.15 ч. бе предвидено за дискусия с въпроси и отговори от участниците във форума. След кратка обедна почивка от 13,30 ч. срещата продължи с темата „Съдови и възпалителни заболявания на пикочо-половата система“ с лектор д-р Цветомира Цвятковска /Клиника по ендокринология/.

По темата „Грижи за диабетното стъпало“ от 13.50 ч. говори д-р Радина Атанасова /Клиника по ендокринология/. В 14.10 ч. започна лекция на тема „Очни усложнения при диабета - възможна ли е ранна профилактика?”. По въпроса говори д-р Надя Дочева /Клиника по ендокринология/. От 14.30 ч. участниците имаха възможност отново да задават своите въпроси, обсъдиха се и клинични случаи. Модератор бе доц. Катя Тодорова. Програмата включва и дискусия относно структурните промени в Сдружение ”Асоциация Диабет” - Плевен и обсъждане на организационни въпроси.
Дневник на мероприятията, април/май 2016, КХУП ул. Данаил Попов-Плевен

6 април- честване рождени дни на членове родени през месец март. Отбелязване на всички юбиляри с кръгли годишнини.На един от тях, Методи Киримов, навършил 90 години бе поднесена Поздравителна грамота подписана от председателя на клуба и организаторката. Група "Пендара" с ръководител Атанас Миланов поздрави юбиляра, като му пожела много още години пълноценен живот. От събрания членски внос бе закупен подарък и поднесен от организаторката на клуба.

20 април- отбелязване 140 години от Априлското въстание-1876 г. Група "Пендара" изнесе концерт от революционни и патриотични песни, прочетен бе и доклад за хода на въстанието и неговото историческо значение за последващия ход на историята на България.

20 април- група "Пендара" участва в предварително прослушване за класиране за участие във фестивал на Патриотичната песен, който се проведе на 5 юни 2016.Прослушването се състоя в Военен клуб-Плевен. Групата бе класирана и получи почетна грамота.

25 май- проведена екскурзия до с. Рибарица, Тетевенски балкан. Там членовете от клуба наблюдаваха въстановката на отминалите събития, като посетиха и лобното място на Георги Бенковски, където е убит и където е измита отрязаната му глава. Това е известното на много хора "Кърваво кладенче".
Летни фестивали с участие на хората с увреждания от Плевен

Пети национален фестивал на патриотичната песен „Отечество” се проведе на 5 юни в градската градина на Плевен. Във фестивала взеха участие над 40 вокални групи и индивидуални изпълнители и 5 хора. Участниците са от Бургас, Стара Загора, София, Ловеч, Троян, Враца, Горна Оряховица, Полски Тръмбеш, Никопол, Гулянци, Левски, Долни Дъбник, Долна Митрополия и разбира се най-много от града ни. Преди началото на фестивала от площад „Възраждане“ в 9:45 часа тръгна шествие, което бе водено от мажоретен състав, духов оркестър и над 50 деца от Русе. От редовете на хората с увреждания се представиха група "Планински звуци" с ръководител Живка Петрова, вокална група "Настроение" при КХУП "Гюмурджина", вокална група "Северняшки ритми" и "Пей сърце".


14-ти Регионален фестивал на художествената самодейност

Гости и жители на с. Бреница участваха в 14-и Регионален фестивал на художествената самодейност за хора с увреждания. Той се проведе на 9 юни 2016 под егидата на Регионален СИБ-Плевен и кмета на с. Бреница. Гости на мероприятието бяха Областен управител на област Плевен г-жа Ралица Добрева, Председател и координатор на СИБ за Плевен г-н Иванчо Атанасов, кмета на с. Бреница и този на гр. Кнежа. Поздрав към участниците и гостите на фестивала отправи г-жа Ралица Добрева, под чийто патронаж се провежда събитието. Тя пожела на всички успешно представяне, приятни мигове сред приятели и да останат с добри впечатления от фестивала. „Днес, вие ще бъдете доказателство, че когато хората са заедно, въпреки трудностите, могат да направят чудесни празници”, каза в своето приветствие д-н Иванчо Атанасов. На сцената пред читалището до късно през деня със свои изпълнения се представиха клубове към Съюза на инвалидите в България от Плевен и такива от региона. Участие в проявата взеха вокална група "Северняшки ритми" от Плевен-център, ул. Гренадирска 34б с худ. ръководител Надка Томова. Те станаха лаоряти на фестивала и получиха първото място. Група "Пей сърце" при ССБ-Плевен, ул. Гренадирска 30 се сдоби с почетен диплом а Колективът за изворен фолклор от с. Шиаково бе удостоен с втора награда.


Десети-юбилеен фестивал за хора с увреждания

Гълъби и балони полетяха в небето при откриването на Десетия юбилеен републикански многожанров фестивал на хората с увреждания. Събитието се проведе под патронажа на кмета на община Перник Вяра Церовска,която даде старт на многожанровата програма. Тя протече на откритата сцена пред читалище “Просвета”. Негов организатор е Съюзът на инвалидите в България, който заедно с Община Перник финансира проявата. Близо 1500 участници посрещна пернишкия квартал“Църква“. Участниците показаха своя различен талант в рамките на два дни, 9 и 10 юли 2016г. Хората с увреждания, които се определят като личности със смели сърца и души, пяха, танцуваха, рецитираха, разказваха хуморески, показаха стародавни адети. Тука е мястото да благодарим на председателят на Съюза на инвалидите в перник Анита Тараланска, човека с богата душевност и огромно обичащо сърце, която бе основния двигател на фестивала. За първи път тази година имаше и международно участие . На сцената се изявиха изпълнители с увреждания от Румъния, Македония, Сърбия и Гърция. От българска страна имаше представители от всички региони членуващи в съюза на инвалидите. Фестивалът е с конкурсен характер и за най-добре представилите се бяха връчени медали и специални плакети. Участниците бяха оценявани от жури с председател Мими Иванова и членове: Развигор Попов,Лили Тодорова,Оля Миленова и Людмила Николова. Плевенчани се представиха както винаги много успешно. Група "Северняшки ритми"с ръководител народната певица Надка Томова, ул. Гренадирска 34б завоюва сребърен медал и почетен плакет. Тяхното изпълнение на три гласа показа на публиката изключителен професионализъм. Група "Пей сърце" с ръководител Богомил Мицев, при ССБ-Плевен ул. Гренадирска 30 получи бронзов медал за своите изпълнения. Поетесата Дора Куртева поднесе на публиката своята поема за сляпото момиче. Стойността на всичките тези награди е изключителна, като се има в предвид многото участници. Атракция на фестивала тази година бе улицата на занаятите. Там бяха показани традиционни занаяти като грънчарство , керамика ,тъкане, реставрация на картини . Плевенчани отново изявиха завидно умение и вкус. Отредената за тях изложбена площ бе превърната в автентична възрожденска етнографска обстановка. Пъстри черги, национални носии,, тъкменици, бъклици, трикраки столове и синия, оформиха автентичната обстановка. Именно в нея сръчните жени завъртяха традиционен качамак с много сирене, червен пипер и маслена заливка. Този качамак и цялата обстановка бяха оценени от журито със златен медал за автентичност и оригиналност. Присъстващите имаха възможност да се насладят на качамака заедно и с по чашка греяна ракия. Вечерта в хотела групите от Плевен, Горна Митрополия, Шияково и група от Трявна и Габрово имаха възможност за голямо надпяване и надсвирване.

Румен Петков, организатор клуб
От 1 юли 2016 г. започна приемът на молби-декларации за отпускане на целева помощ за отопление за отоплителен сезон 2016/2017г. Лицата и семействата трябва да подадат молбите си в дирекциите „Социално подпомагане" по постоянен адрес, като крайният срок е 31 октомври т.г. В молбата задължително се заявява видът на ползваното отопление - топлоенергия, електроенергия, твърдо гориво или природен газ, като при отопление с електроенергия и топлоенергия се представя за справка актуален абонатен номер. Размерът на целевата помощ се определя ежегодно със заповед на министъра на труда и социалната политика, съобразно промените в цените на електроенергията за битов потребител. Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца - 1 ноември 2016 г. до 31 март 2017 г. Общо 237 207 са лицата и семействата, които бяха подпомогнати с целева помощ за отопление за миналия отоплителен сезон.
Кабинетът пак обещава реформа на инвалидните пенсии

Пореден нов срок за реформата в системата на ТЕЛК и инвалидните пенсии си постави кабинетът - измененията трябва да са приети до края на годината. Другата важна промяна в Кодекса за социално осигуряване е свързана с обявеното вече от министър Зорница Русинова намерение майките, които се върнат на работа в първата година от майчинството си, да получават и заплата, и половината от обезщетението от НОИ. Тези промени в Кодекса за социално осигуряване заложи кабинетът при приемането на законодателната си програма до края на 2016 г. Според нея за оставащите месеци до края на годината кабинетът трябва да одобри още 71 законопроекта. До декември кабинетът трябва да е одобрил тези промени в Кодекса за социално осигуряване, които произтичат от концепцията за създаването на две комисии - за определяне на степента на увреждането и втора, социална, която да решава какво може да работи човек с неговото увреждане. Това обясниха от социалното министерство. От концепцията, представена още в началото на годината, стана ясно, че работещите хора с увреждания ще получават инвалидна пенсия, която ще допълва доходите на човек до заплата, която е получавал преди увреждането. В момента министерствата на труда и на здравето пишат законодателните промени. Според КСО обаче те трябваше да са готови още в края на юни. Според другата промяна, която подготвят от МТСП, майките, които се върнат на работа след третия месец от раждането, ще получават половината от обезщетението от НОИ. В момента, ако майката се върне на работа преди детето да стане на 1 година, НОИ й спира обезщетението. Ако го направи през втората година, се получава половината от нископлатеното майчинство или 170 лв. Голяма част от ключовите закони в здравеопазването също са на дневен ред за пореден път.

Десислава Колева
Разходка "Солидарен туризъм"

Идеята “ Общуване заедно за подкрепа и развитие” има за цел да въведе уникална за България практика за социално приобщаване на хора с физически увреждания, наречена “солидарен туризъм”. Между 10 и 12 процента от населението на страната ни е с трайни увреждания, показват статистическите данни. Често тези хора са принудени да живеят затворено и изолирано от обществото, тъй като държавата ни все още не успява да им осигури необходимите условия за пълноценен и независим живот. За мнозинството от тях преживяване като това да покориш планински връх и дъхът ти да спре от разкриващите се пред погледа опияняващи гледки е само жадуван блян. Екип от доброволци, които вярват, че сбъдването на нечия невъзможна мечта осмисля живота им, разширява собствените им хоризонти. Това ги мотивира да реализират идеята “Планината - споделено пространство за всички нас”. Организирани са пет акции от тях за солидарен туризъм в Природен парк Витоша, които сбъдват мечтата на няколко млади хора с физически увреждания да преодолеят вертикалната граница към върха и да преживеят един чудесен ден сред природата, споделен с приятели. “Акциите за солидарен туризъм представляват туристически преходи, които се осъществяват с помощта на екип от доброволци и специално устройство за транспортиране на човека със затруднено придвижване, наречено “совалка”. Мартин е едно от момчетата, което с помощта на совалката и няколко доброволци успя да покори Витоша. Ето какво споделя той за своите преживявания: “Когато се изкачиш и усетиш планината, когато можеш да покоряваш върхове и да попиваш от гледките, които се откриват пред теб, това те зарежда. Хората с увреждания рядко имат този шанс. Сега този шанс се увеличава много, което е невероятна възможност и е изключително ценно. Совалката дава спомени, отваря очите на хората с увреждания и дава много ценни моменти. Затова колкото повече такива акции има, колкото повече това се популяризира, колкото повече хора се включат в тази дейност, толкова повече ставаме хора.”


Плевенските слепи със завидно участие по шахмат и спортен риболов

Българският национален отбор по шахмат за незрящи включи в своя състав плевенчанката Габриела Илиева. Останалите в него бяха Александър Тодоров, Петко Пътев и Димитър Хинев. Отборът взе участие в турнир по шахмат, състоял се в Сърбия от 23 до 26 юни 2016 г. В състезанието сили мериха 7 отбора - България, Румъния, Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина и два отбора на домакините от Сърбия. Крайното класиране е следното: Сърбия, Сърбия, Румъния, България. Състезанието бе по швейцарското правило и се игра на четири дъски. Нашата съгражданка бе на четвърта дъска и получи една точка.

От 30 юни до 3 юли в гр. Дряново, федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания" проведе държавното първенство по шахмат . В състезанието взеха участие над 80 шахматисти със зрителни увреждания. Събитието се осъществява благодарение на Министерството на младежта и спорта и Съюза на слепите в България. Плевенският отбор бе в състав- Володя Христов, Габриела Илиева и Илия Цветанов.

Национално състезание по спортен риболов за незрящи се проведе на язовир "Буховци - Фисека" на 5 юни край Шумен. Състезанието бе по проект „Риболовът - спорт и интеграция“.Ръководителят на проекта Миглена Пенкова обясни, че състезанието започва в 8.00 сутринта и по регламент продължи до 12 часа. В състезанието участват 71 души, като преките бенефициенти по проекта са 49 и са разпределени в 15 отбора. Всички останали лица са асистенти, предвид специфичната група на хората със зрителни увреждания. Риболова бе на дъно, тъй като няма как да се вижда плувката. Имаше сертифицирани съдии. Три отбора са гостуващи. Всеки отбор се състои от трима състезатели и един придружител. Наградите бяха отборни и индивидуални, като има и за първата хваната риба в състезанието, за най-голямата уловена, бе отличен и рибаря, който не успя да хване нищо. Организатор на събитието е Спортен клуб за хора със зрителни увреждания „Светлина“- Шумен. Володя Христов от плевенският отбор завоюва златен медал за количество улов. В състава на отбора ни бяха още Дочо Дочев и Тодор Любенов.


Двор на буквите

На 2 май 2015 г. тишината на малкото селище Плиска, някогашната първа столица на Българската държава, се оглася от прииждането на хиляди хора. Поводът е знаменателен - честването на 1150-годишнината от Покръстването на българите в източноправославната християнска вяра. Старата Базилика посреща висши духовни и светски личности от цялата славянска общност за Божествена света литургия по случай празника. Голяма част от човешкото множество се събира и на поляната в противоположния край на градчето. Ориентират се по огромния 12 метров кръст, който се издига зад висок каменен зид. На него е окачен герб със стара българска розета, обрамчена от името на Плиска и завета на Аспарух "Тук ще бъде България!" На обикновена дървена порта с обикновени букви пише: Двор на кирилицата. В деня на празника портата се отваря, за да посрещне първите посетители на един уникален не само за България, но и за света културно-исторически комплекс. За създаването на този своеобразен дом на кирилските букви разказва неговият инициатор - Карен Алексaнян - арменец, установил се в България и научил много за историята ни.

"Именно под въздействие на прочетеното в житието на княз Борис Покръстител аз видях във въображението си дома на Есхач , един от доверените княжески боили, където Климент, Наум и Ангеларий преработили глаголицата в кирилица, съобщили радостната новина на цар Борис и го поканили да му я покажат. Представих си царя, седнал на трон в единия край на двора, а пред него - буквите, наредени като войници на църковно-славянщината. Срещу фигурата на Борис, в далечината пред западния зид, виждах голям кръст, а пред него като бели видения - образите на св. Кирил и св. Методий. Книгата в ръцете им беше изписана на глаголица, но погледите им благославяха новите кирилски букви. Така се роди идеята за изграждането на Дворът на кирилицата. За съжаление, не е известно къде точно са били домовете на боилите, в които са творили Кирило-Методиевите ученици. Може би Господ ме доведе и ми показа мястото, където са били създадени буквите. Няма как да разберем, остава само да се надяваме и да мечтаем, че е така."

Респектът пред делото на царя покръстител и обединител на българите изразява параклисът в края на двора - "Св. Борис I Покръстител". Пределно семпъл и в същото време - внушителен с каменните си стени, резбования олтар и иконата на царя светец. Аскетичната атмосфера в параклиса спомня тайното покръстване на Борис и внушава единяването на управника и духовника, непримиримия борец за християнизация на българите и смиреният монах, търсещ душевно успокоение след трудните години на царуването си. Параклисът е осветен на 25.04.2015 г. от Варненско-Преславския митрополит Йоан. По волята на създателя, всяка свещ, запалена в параклиса на светеца, е лепта за поддържане на църквата в Плиска. Вдясно от тежката врата на параклиса е камъкът с кръст – хачкар. Това е най-простият, но и най-величественият символ на най-старата християнска държава - Армения. От началото на своето създаване до днес земята й е осеяна с над 10хил. подобни паметници. Минавал някой майстор по пътя си, виждал каменен блок и започвал да дяла на него кръст. После си тръгвал и оставял християнския знак да се знае, че тази земя е свещена. Затова всички хачкари са различни и неповторими. Като поставения в Двора, на който е написано на арменски: "Този камък хачкар е поставен в прослава на българския народ по случай 1150 години от Покръстването" Високите над 2 м кирилски букви са изработени в Армения от 12 арменски скулптори, ръководени от народния майстор Рубен Налбандян и са транспортирани до България с 2 камиона. Естественият керемиден цвят на пясъчника туф, от който са направени скулптурите, излъчва топлотата и силата на арменската земя. Шест от буквите изписват името на първата българска столица ПЛИСКА. Останалите са разположени свободно върху затревената площ, без да следват азбучния ред. Защото всяка има своето послание с изображенията и орнаментиката си. Скулптурите цар Брис и на св. Кирил и св. Методий са изработени от българския скулптор Бехчет Данаджъ. Комплексът включва и галерия с постоянна експозиция, разказваща с картини историята на Покръстването, приемането на кирилицата в България и признаването на църковните славянски книги от християнския свят.



Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница