За определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и права на територията на община габрово



страница1/4
Дата06.02.2018
Размер1.11 Mb.
#55706
  1   2   3   4

НАРЕДБА



ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕТО И АДМИНИСТРИРАНЕТО

НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ, ЦЕНИ НА УСЛУГИ И ПРАВА

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГАБРОВО
/Приета с Решение № 254/23.12.2008 г. на ОбС – Габрово, изм. с Решение № 130/25.06.2009 г, изм. с Решение № 45/18.03.2010 г., изм. с Решение № 80/22.04.2010 г, изм. с Решение № 239/13.12.2010 г., изм. с Решение № 7/27.01.2011 г.,изм. с Решение № 73/07.04.2011, изм. с Решение № 147/16.06.2011 г., изм. с Решение № 206/20.09.2011 г., изм. с Решение № 10/26.01.2012 г. /

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл. 1. С тази Наредба се уреждат отношенията, свързани с определяне, администриране и събиране на местните такси, цени на услуги и права предоставяни на физически и юридически лица от ОБЩИНА ГАБРОВО.

Чл. 2. (1) На територията на общината се събират следните местни такси:

1. за битови отпадъци;

2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади, улични платна;

3. за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, специализирани институции за предоставяне на социални услуги, лагери, общежития и други общински социални услуги;

4. за технически услуги;

5. за административни услуги;

6. за откупуване на гробни места;

7. /отм. с Решение № 7/27.01.2011 г./;

8. за притежаване на куче;

9. други местни такси, определени със закон.

(2) На територията на общината се събират приходи и от предоставени услуги и права, с изключение на тези по ал. 1, по цени определени с Наредбата.

(3) Местните такси и цени на услуги и права се събират от общинска администрация и бюджетните звена, оторизирани за това.

Чл. 3. (1) Размерът на местните такси се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово или в брой.

(2) Местните такси се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които с нормативен акт е предвидено друго.

Чл. 4. (1) Размерът на местните такси се определя при спазване на следните принципи:

1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси.

(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.

Чл. 5. (1) Пълните разходи на общината по предоставяне на определена услуга включват всички разходи за: работни заплати и осигуровка на персонал; материални, режийни, консултантски; за управление и контрол; инвестиционни разходи; разходи по събиране на таксите и други.

(2) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и актовете по неговото прилагане.

Чл. 6. (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес.

(2) В случаите по ал. 1 разликата между разходите по предоставяне на услугата и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

Чл. 7. Лицата, неползващи услугата през съответната година или определен период от нея, заплащат такса само за периода на ползване на услугата, съгласно реда определен в съответните раздели на тази Наредба.

Чл. 8. (1) Общинският съвет може да освобождава отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси, цени на услуги и права по ред определен в съответните раздели на Наредбата.

(2) Общинският съвет може да освобождава изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси, цени на услуги и права физически и юридически лица, инвестиращи в изграждане и/или реконструкция на публична общинска инфраструктура. Освобождаването за конкретния инвеститор става с нарочно решение на Общинския съвет.

(3) В случаите по ал. 1 и ал.2 разходите са за сметка на общинските приходи.

Чл. 9. (1) Местните такси, цени на услуги и права се събират от лицата посочени в съответните раздели на Наредбата.

(2) Приходите по ал. 1 постъпват в общинския бюджет.

Чл. 10. Промените в размера на местните такси, цените на услугите и правата се извършват с решение на Общинския съвет.

Чл. 11. За нуждите на анализа при предлагане на промени общинската администрация подържа данни за:

1. услугите и дейностите, за които има определени такси и цени;

2. ползвателите на услугите;

3. съществуващите преференции при заплащане на услугата;

4. събраните средства от всяка такса и/или цена на услуга.

ГЛАВА ВТОРА

МЕСТНИ ТАКСИ




РАЗДЕЛ І

ТАКСА ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ



Чл. 12. (1) Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.

/2) Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно- сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждането на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.

(3) За имоти, намиращи се извън районите, в които общината е организирала събиране и извозване на битови отпадъци, се събира такса за ползване на депо за битови отпадъци и за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване.

(4) Границите на районите и видът на предлаганите услуги по ал.1 в съответния район, както и честотата на сметоизвозване се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година.



Чл. 13. /изм. с Решение № 7/27.01.2011 г./ Таксата се заплаща от данъчно задължените лица по чл.11 от ЗМДТ.

Чл. 14. (1) Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхранение на битовите отпадъци: контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;

3. /изм. с Решение № 7/27.01.2011 г./ проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 71а и чл. 71е от Закона за управление на отпадъците.

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

(2) Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.

Чл. 15. (1) Размерът на таксата се определя, както следва:

1. за жилищни и вилни имоти на граждани, както и за жилищни имоти на предприятия – пропорционално върху данъчната оценка, определена по норми съгласно Приложение 2 на ЗМДТ;

2. за нежилищни имоти - в левове, според количеството битови отпадъци, в зависимост от броя и вида на съдовете за събиране на отпадъците, на база разходите по чл. 14, ал. 1, т. 1, 2 и 3. Лицата по чл. 13 подават за целта декларация до края на предходната година. За придобитите през годината имоти, декларацията се подава в двумесечен срок от датата на придобиването им.

(2) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал. 1, т. 2 за всеки отделен имот, размерът на таксата се определя пропорционално върху данъчната оценка на имота.



(3) В случаите по ал. 1, т. 2 се заплаща и такса за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места, пропорционално върху данъчната оценка на имота.

(4) Не се събира такса за сметосъбиране и сметоизвозване за имоти, които не се обслужват, намиращи се в границите определени със заповедта на кмета на общината по чл. 12, ал. 4.

(5) Не се събира такса за сметосъбиране, сметоизвозване и обезвреждане на битовите отпадъци за имотите, които не са декларирани като основно жилище, няма да се ползват през цялата година и е подадена декларация от лицата по чл. 13 за това до края на предходната година. Ако имотът е съсобственост на няколко лица или има няколко ползватели, декларацията се подписва от всички съсобственици или ползватели.

(6) Декларациите по ал. 1 и ал. 5 се подават в Дирекция “Местни данъци и такси”, гр. Габрово, ул. “Р. Каролев” № 4, на бланки-образци, утвърдени със заповед на кмета.

(7) В течение на годината за обстоятелствата декларирани по ал. 5 се извършват проверки, които могат да се базират и на информация за ползвани през текущата година услуги на ВиК, Електроразпределение и други. При констатирано ползване на имота, таксата се събира в годишен размер пропорционално върху данъчната оценка на имота.

(8) Когато лицето не е подало в срок декларацията по ал. 1, т. 2, декларирало е по малко от необходимия му брой съдове за битови отпадъци или не изхвърля битовите отпадъци в определените за целта съдове, констатирано на база проверки, то заплаща годишна такса пропорционално върху данъчната оценка на имота. От размера на дължимата годишна такса се приспада платената част, като върху разликата се дължат лихви съгласно сроковете за плащане.



Чл. 16. (1) /изм. с Решение № 7/27.01.2011 г. / Таксата се заплаща в сроковете по ЗМДТ за заплащане на данъка върху недвижимите имоти.

(2) /изм. с Решение № 7/27.01.2011 г. / На предплатилите от 01 март до 30 април за цялата година се прави отстъпка от 5 на сто.



(3) Собственикът на ново придобит имот дължи такса от началото на месеца следващ месеца на придобиване на имота.

(4) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването.



Чл. 17. Таксата не се събира, когато общината не предоставя услугите и не извършва разходи за тях по чл. 14.
РАЗДЕЛ ІІ

Такса за ползване на пазари, тържища,

панаири, тротоари, площади, улични платна, панаири

и терени с друго предназначение
Чл. 18. (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

(2) Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в ал. 1.

(3) Таксите се определят на квадратен метър: на ден; на месец.

(4) Таксите се плащат при издаване на разрешението за ползване за посочения в него период.

(5) При ползване на мястото повече от месец таксите се плащат месечно, но не по-късно от последния работен ден на предходния месец.

(6) Разрешението за ползване на място може да се отнема, когато мястото не се използва по предназначение, когато не се използва от лицето, на което е предоставено, или когато обществени нужди налагат това.



Чл. 19. За ползване на пазари с цел търговия със селскостопанска продукция таксата се определя , както следва:


  1. На квадратен метър:

на ден

1.50 лв.

на месец

18.00 лв.




  1. За продажба с лек автомобил:

Централен пазар

не се разрешава

Останали пазари

10.00 лв. на ден




  1. За продажба с товарен автомобил и/или ремарке:

Централен пазар

не се разрешава

Останали пазари

20.00 лв. на ден


Чл. 20. За ползване на пазари с цел търговия с промишлени стоки се събира удвоения размер на таксите по чл. 19.

Чл. 21. (1) За ползване на тротоари, площади, улични платна и други терени за търговска дейност на открито от колички, щендери, търговски маси, фризери и машини за сладолед, хладилни витрини за безалкохолни напитки, продажба на плодове и зеленчуци се събира такса на квадратен метър:





на ден

на месец

ИЦ- ЦГЧ

1.50 лв.

18.00 лв.

I-ва зона

1.00 лв.

15.00 лв.

Всички останали зони на гр.Габрово и в останалите населени места

0.80 лв.

12.00 лв.



(2) За ползване на тротоари, площади, улични платна и други терени за разполагане на маси за сервиране пред заведения за хранене и развлечения се събира такса на квадратен метър:





на ден

на месец

ИЦ- ЦГЧ

1.00 лв.

10.00 лв.

I-ва зона

0.80 лв.

8.00 лв.

Всички останали зони на гр.Габрово

и в останалите населени места



0.70 лв.

7.00 лв.


(3) Инвалиди, практикуващи търговска дейност, заплащат 50% от размерите на таксата по ал.1 и 2.

(4) За ползване на места, върху които са организирани панаири, събори и празници, за продажба на стоки се събира такса на квадратен метър на ден - 2.00 лева.

(5) /изм. с Решение № 206/20.09.2011 г./ За ползване на места, върху които са организирани панорами, стрелбища, моторни люлки, и други атракциони се събира такса, както следва:

- за ползване за период до седем дни – 0,50 лв. на кв.м. на ден

- за ползване за период до двадесет дни – за първите седем дни по 0.50 лв. на кв.м. на ден, а от осмия до двадесетия ден по 0,25 лв. на кв.м. на ден

- за ползване над двадесет дни – за първите седем дни по 0.50 лв. на кв. м. на ден, от осмия до двадесетия ден по 0.25 лв. на кв. м. на ден, а от двадесет и първия ден по 0,10 лв. на кв.м. на ден

(6) За ползване на места, върху които се организират открити базари, за продажба на стоки се събира такса на квадратен метър на ден - 2.00 лева.

Чл. 22. За заемане на тротоари, площади, улични платна и други общински терени със строителни материали или за други нужди се събира такса на квадратен метър за месец:


ИЦ-ЦГЧ и І-ва зона

4.00 лв.

Всички останали зони на гр.Габрово

3.00 лв.

в селата

1.00 лв.


Чл. 23. Таксите по този раздел се събират от общинска администрация. Зоните по този раздел съответстват на тези определени в чл. 96 от НРПУРОИ.
РАЗДЕЛ ІІІ

ТАКСИ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИНСТИТУЦИИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ, ДЕТСКИ ЯСЛИ, ДЕТСКИ КУХНИ, ДЕТСКИ ГРАДИНИ, ЛАГЕРИ И ДРУГИ ОБЩИНСКИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
Чл. 24. (1) За ползване на детски ясли и детски градини се събират от родителите/настойниците месечни такси, както следва:

1. /изм. Решение № 239/13.12.2010 г./ За целодневно пребиваване на деца от 3 до 4 годишна възраст- постоянна такса 10.00 лв. и дневна такса за присъствен ден – 1.50 лв.

2. За полудневно пребиваване:

2.1. /изм. Решение № 239/13.12.2010 г./ Без обяд за деца от 3 до 4 годишна възраст- постоянна такса 5.00 лв. и дневна такса за присъствен ден – 0.60 лв.

2.2. /изм. Решение № 239/13.12.2010 г./ С обяд за деца от 3 до 4 годишна възраст - постоянна такса 5 лв. и дневна такса за присъствен ден 1,10 лв.

3. За задължителното обучение на децата в подготвителните групи към детските гради не се заплаща постоянна такса, а само тази за присъствен ден.

3.1. За целодневно пребиваване в подготвителна група – дневна такса за присъствен ден – 1.70 лв.

3.2. За полудневно пребиваване в подготвителна група с ползване на сутрешна закуска и обяд – дневна такса за присъствен ден – 1.30 лв.

3.3. За полудневно пребиваване подготвителна група с ползване на сутрешна закуска – дневна такса за присъствен – 0.60 лв.

(2) При отсъствие на децата не се заплаща дневна такса за времето, през което те ще отсъстват, при условие, че родителите/настойниците предварително са уведомили с писмена молба директора на детското заведение. За времето, през което децата боледуват се представя медицинска бележка от личния лекар.



(3) Размерът на дневната такса се заплаща с 50 на сто намаление за:

1. деца, на които двамата родители са студенти – редовно обучение;

2. деца, с един родител, само майка – с баща неизвестен;

3. деца - полусираци

4. деца - кръгли сираци, с настойници.

(4) При две деца от едно семейство, приети в едно или в различни детски заведения в общината, дневната такса за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.

1. При децата близнаци и за двете деца се заплаща дневна такса с 50 на сто намаление.



(5) За деца на многодетни семейства /с три и повече деца/, дневната такса се заплаща с 50 на сто намаление за първото дете и със 75 на сто за второто.

(6) Не се заплаща постоянна и дневна такса за:

1. децата, на които двамата родители са с намалена работоспособност от 70 до 100 %.

2. децата с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от министъра на здравеопазването, настанени в санаториални (оздравителни) детски заведения или групи.

3. трето и всяко следващо дете на многодетни семейства, както и за деца- тризнаци.

(7) При ползването на намаления по ал. 3, 4, 5 и освобождаването по ал. 6, родителите/настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с документи доказващи основанието. В случаите по чл. 24, ал. 3, т. 2, когато бащата е неизвестен, към документите се прилага дубликат на акта за раждане, издаден в едномесечен срок от датата на подаване на документите.

(8) Заплащането на намаления размер на дневната такса или освобождаването от постоянна и дневна такса започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на декларацията.



Чл. 25. (1) За ползване на детска кухня се заплаща такса на ден:


за деца от 6 до 10 месеца

1.00 лв.

за деца от 10 месеца до 1 година и 6 месеца

1.10 лв.

за деца от 1 година и 6 месеца до 3 години

1.20 лв.


(2) Таксата се заплаща от ползвателя преди ползване на услугата.

Чл. 26. (1) Лицата, ползващи общински социални услуги, заплащат месечна такса в размер, съответстващ на реалната издръжка на едно лице.

(2) Реалната издръжка на едно лице включва: месечните разходи за храна, транспортни разходи за разнасяне на храната, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци,с изключение на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.

(3) Дължимата такса се удържа от личните доходи на лицето.

(4) Лицата ползватели на общински социални услуги с месечни доходи до 140.00 лв. заплащат месечна такса в размер съответстващ на реалната издръжка на едно лице, но не по-вече от 50 на сто от личните си доходи. Когато оставащата част от личните доходи е недостатъчна за покриване на таксата, разликата е за сметка на общинските приходи.

Чл. 27. (1) Лицата правоимащи по Закона за ветераните от войните заплащат такса в размер не повече от 30 на сто от получаваната от тях пенсия или сбора от пенсии без добавките изплащани към тях.

(2) Лицата правоимащи по Закона за военноинвалидите и военнопострадалите заплащат 30 на сто от размера на таксата.

Чл. 28. Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет. Таксите по чл. 24 –постоянна – за текущия месец и дневна – за изтеклия месец се събират до 10-то число. Таксите по чл. 26 и чл. 27 - до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.
РАЗДЕЛ ІV

ТУРИСТИЧЕСКА ТАКСА
Чл. 29. /отм. с решение № 7/27.01.2011 г./
РАЗДЕЛ V

ТАКСИ ЗА ТЕХНИЧЕСКИ УСЛУГИ
Чл. 30. Таксите се заплащат за техническите услуги, които се извършват от общината, и обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищното устройство, архитектурата, строителството, благоустройството, кадастъра в селищните и извънселищните територии.

Чл. 31. Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.

Чл. 32. Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българският Червен кръст.

Чл. 33. (1) Размерът на таксите за технически услуги се определя както следва:

  1. За издаване на скица за недвижим имот:




за формат А 4

15 лв.

за формат А 3

30 лв.

за формат по-голям от А3- кратно на формат А4

не по-малко от 50.00 лв.

Срок – 14 дни
2. /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ За издаване на скица за недвижим имот с указан начин на застрояване /виза/

- таксата за скицата по т. 1 плюс 15.00 лв. Срок – 14 дни.

3. За презаверяване на скици, от издаването на които са изтекли 6 месеца - 5.00 лв. Срок – 10 дни.

4. За издаване на удостоверения: за търпимост на строежи; за реално обособени части; за степен на завършеност на строеж – 30.00 лв. Срок – 14 дни.

5. За издаване на удостоверения за факти и обстоятелства по териториалното и селищното устройство - 15.00 лв. Срок: 14 дни.

6. За заверяване на преписи от документи и на копия от планове и документацията към тях:




за документи формат А 4

3.00 лв.

за документи формат А 3

5.00 лв.

Срок – 10 дни.

7. За издаване на разрешение за поставяне на временни съоръжения за търговия - павилиони, кабини и други – 50.00 лв. Срок – 30 дни.

8. За издаване на разрешение за строеж на РИЕ – 50.00 лв. Срок – 30 дни.

9. За издаване на разрешение за разполагане на РИЕ – 20 лв. Срок – 30 дни.

10. За издаване на разрешение за строеж, за основен ремонт и преустройство на съществуващи сгради и помещения в тях както следва:

За обекти:

І категория – 1000 лв.

ІІ категория – 800 лв.

ІІІ категория – 600 лв.

ІV категория – 400 лв.

V категория - 200 лв.

VІ категория – 50 лв.

Срок – 7 дни.

(2) За извършване на бързи услуги по ал.1, т.1, 3, 5 и 6 - със срок на изпълнение - 3 дни, таксата се заплаща в троен размер.

Чл. 34. Сроковете за извършване на услугите по чл.33 започват да текат от деня следващ деня на подаване на документите и заплащане цената на съответния вид услуга.

Чл. 35. При неспазване на сроковете по чл.33 размерът на таксата за тях се намалява с 1 на сто на ден, считано от деня на забавянето, но не повече от 30 на сто от пълния й размер.
РАЗДЕЛ VІ

ТАКСИ ЗА АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ
Чл. 36. (1) /изм. Решение № 239/13.12.2010 г./ За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат следните такси:

1. За издаване на удостоверение за наследници – 6.00 лв.

2. За издаване на удостоверение за идентичност на имена - 5.00 лв.

3. За издаване на удостоверение, че не е съставен акт за раждане или акт за смърт – 5.00 лв.

4. За издаване на дубликати на удостоверение за раждане или за граждански брак, както и за повторно издаване на препис-извлечение от акт за смърт – 5.00 лв.

5. За издаване на удостоверение за семейно положение – 5.00 лв.

6. За издаване на удостоверение за родствени връзки - 5.00 лв.

7. За адресна регистрация – 4.00 лв.

8. За издаване на удостоверения за постоянен или настоящ адрес – 5.00 лв.

9. За легализация на документи по гражданското състояние за чужбина – 10.00 лв.

10.За всички други видове удостоверения по искане на граждани – 5.00 лв.

11. За преписи от документи – 5.00 лв. на страница.

12. /нова - Решение № 239/13.12.2010 г./ Процедура по признаване на чуждестранни съдебни решения по гражданско състояние – 10 лв.

(2) /изм. Решение № 239/13.12.2010 г./ Пенсионери - мъже над 65 години и жени над 65 години заплащат 50 % от размера на таксите за услуги по ал.1, т.т.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11 и 12 след представяне на документ за самоличност. Инвалиди с намалена работоспособност над 70 % заплащат 50 % от размера на таксите за услуги по ал. 1, т.т. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11 и 12 след представяне на Решение на ТЕЛК.



Чл. 37. /изм. с Решение № 239/13.12.2010 г./ По производства за:

жилищни имоти

- приемане на документи за продажба на общинско жилище 10.00 лв.

- установяване на жилищни нужди 5.00 лв.

- настаняване в общинско жилище 5.00 лв.



нежилищни имоти

- за учредяване на допълнително право на строеж,

право на настрояване и пристрояване 80.00лв

- за изкупуване на земя от собственика на сграда, построена

върху нея или изкупуване на сграда – общинска собственост,

построена върху земя – частна собственост 80.00 лв.

- за изкупуване на части от имоти, които са били предвидени

като предадени по регулация към парцели 40.00 лв.

- за настаняване на общински ръководства на политически партии

и синдикални организации, и юридически лица с нестопанска цел,

осъществяващи дейност в обществена полза, на основание

чл.14, ал.4, 5 и 6 от ЗОС 10.00 лв.



Чл. 38. /отм. с Решение № 239/13.12.2010 г./

Чл. 39. /отм. с Решение № 45/18.03.2010 г./

Чл. 40. Таксите по този раздел се събират от общинската администрация.
РАЗДЕЛ VІІ

ТАКСА ЗА ПРИТЕЖАВАНЕ НА КУЧЕ
Чл. 41. (1) За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса, както следва :

1. за собственици с настоящ адрес в гр. Габрово – 5.00 лв.

2. за собственици с настоящ адрес в останалите населени места на общината - 2.00 лв.

(2) Освобождават се от такса собствениците на кучета по чл. 175, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

(3) В тримесечен срок от датата на придобиване на куче собственикът подава декларация в общината.

(4) Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. За кучета придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.

Чл. 42. Собствениците по чл. 41, ал.1 на възраст над 70 години, заплащат 50 % от таксата. Възрастта се доказва с представяне на документ за самоличност.

Чл. 43. Таксите по този раздел се събират от общинска администрация за гр. Габрово и от кметовете и кметските наместници за останалите населени места от общината.
РАЗДЕЛ VІІІ

ТАКСИ ЗА ГРОБНИ МЕСТА
Чл.44. (1) За ползване на гробни места над 8 години се заплащат еднократно такси, както следва:

В централен гробищен парк – гр. Габрово:




до 15 години

30.00 лв.

за вечни времена

90.00 лв.

В квартални гробища в гр. Габрово и гробища в останалите населени места на общината:




до 15 години

10.00 лв.

за вечни времена

30.00 лв.


(2) За урнов гроб се заплащат таксите по ал.1, т.1 и 2, намалени с 50 на сто.

(3) Таксите се събират от съответните служби и длъжностни лица, отговарящи за стопанисването на гробищните паркове.
РАЗДЕЛ ІХ

ДРУГИ МЕСТНИ ТАКСИ ОПРЕДЕЛЕНИ ПО ЗАКОН
Чл. 45. /изм. с Решение № 10/26.01.2012 г./ Други местни такси определени по закон се събират от общинска администрация в размери определени в закона или в тарифа определена от Министерски съвет, както и по Тарифа приета от Общински съвет, когато в закон е предвиден такъв ред.

Чл. 45а /Нова – Решение № 10/26.01.2012 г./

Такса за промяна на предназначението на земеделски земи от ОПФ. Събира се от общинска администрация в размер определен по тарифа приета от Общински съвет /ПРИЛОЖЕНИЕ по чл. 45а/, към тази наредба.


ГЛАВА ТРЕТА

ЦЕНИ НА НЕУРЕДЕНИ СЪС ЗАКОН УСЛУГИ И ПРАВА,

ОКАЗВАНИ ИЛИ ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ОБЩИНАТА

НА ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА


Чл. 46. За всички услуги и права, оказвани или предоставяни от общината, за които не е регламентирана такса със закон, се определя цена с тази Наредба.

Чл. 47. (1) Цените се формират на основа на пълните разходи /преки и непреки/, направени от общината по оказването или предоставянето на услугите и правата.

(2) Цените на услугите и правата могат и да надвишават себестойността им.

(3) Цените на услугите и правата са прости и пропорционални.

(4) Цените са без включен ДДС.



Чл. 48. (1) Услугите и правата, оказвани или предоставяни от общината могат да бъдат:

1. обикновени

2. бързи

3. експресни



(2) Сроковете за оказване или предоставяне на услугите и правата са :

1. обикновена – до 30 работни дни

2. бърза -до 3 работни дни

3. експресна – един работен ден



(3) Сроковете за оказване или предоставяне на услугите и правата започват да текат от деня следващ подаването на необходимите документи и заплащане на цената за съответния вид услуга.

(4) Заплащането се извършва в брой или безкасово по съответната сметка.



(5) Бързата услуга се заплаща в двоен размер спрямо цената за обикновена, а експресната в троен.

(6) При неспазване на срока за бърза услуга, размерът на цената на услугата се намалява с едно на сто на ден, считано от деня на забавянето, но не повече от 30 на сто от пълния й размер.

(7) При неспазване на срока за експресна услуга се възстановява надвзетата сума.

(8) Цените на услугите се събират от общинската администрация и останалите разпоредители с бюджетни кредити по общинския бюджет.
РАЗДЕЛ І

ЦЕНИ НА ТЕХНИЧЕСКИ УСЛУГИ И ПРАВА
Чл. 49 /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ (1) За разглеждане и одобряване на инвестиционни проекти - срок - 30 дни.

1. за жилищни сгради с височина до 10 м и РЗП до 500 м2 и индивидуални гаражи до 2 автомобила – 0.40 лв. на кв.м разгъната застроена площ.

2. за жилищни сгради с височина до 10 м и РЗП над 500 м2 – 0.60 лв. на кв.м разгъната застроена площ.

3. за жилищни сгради с височина над 10 м. – 0.80 лв. на кв.м разгъната застроена площ.

4. за производствени и складови сгради и сгради за услуги до 200 кв.м - 0.40 лв. на кв.м разгъната застроена площ.

5. за производствени и складови сгради и сгради за услуги над 200 кв.м – 0.50 лв. на кв.м. разгъната застроена площ.

6. за офиси, магазини, заведения за хранене и развлечения и други търговски и обслужващи дейности до 200 кв.м и гаражи над 3 автомобила – 0.80 лв. на кв.м разгъната застроена площ.

7. за офиси, магазини, заведения за хранене и развлечения и други търговски и обслужващи дейности над 200 кв.м – 1.00 лв. на кв.м разгъната застроена площ. 8. за селскостопански постройки, стопански постройки за сезонно ползване и инвентар, второстепенни постройки – 0.50 лв. на кв.м разгъната застроена площ, но не по-малко от 20.00 лв.

9. за вътрешно преустройство и реконструкция, без промяна на конструкцията – 50% от цената по точки от 1 до 7,но не по-малко от 50 лв.

10. за одобряване на корекции на проекти и частична /до 20 %/ преработка по време на строителството - 20 % от цената за одобряване на основния проект, но не по-малко от 60лв.

11. за заверяване на екзекутивни проекти – 20 % от цената за одобряване на основния проект, но не по-вече от 100 лв.

12. за проекти за РИЕ – 20 лв.

13. за линейни обекти:


до 50 лин.метра

50 лв.+ 1.5 лв./на лин.м

от 50 до 500 лин.м.

100 лв.+ 0.5 лв./на лин.м

над 500 лин.м.

150.00 лв. + 0,20 лв. /на лин.м за всеки метър над 500м.

14. за други благоустройствени обекти – 0.50 лв. на кв.м

15. за съоръжения, в т.ч съоръжения на мобилни оператори – 20.00 лв.на кв. м, но не по-малко от 100лв.

16. при двуфазно проектиране 60 % от дължимата цена на услугата за одобряване и съгласуване на проекти се внася при одобряване на идейния проект, а останалите 40 % при одобряване на техническия или работния проект.

17. за идейни проекти само в част архитектура – 30 % от дължимата цена на услугата за одобряване и съгласуване на проекти по т.1 до т.7

(2) /отм. с Решение 239/13.12.2010 г./

(3) Оценка за съответствие на инвестиционни проекти от ОЕСУТ.

Срок – 30 дни




1. за обекти от ІІІ-та категория

300 лв.

2. за обекти от ІV-та категория

200 лв.

3. за обекти от V-та категория

100 лв.

4. за огради, стопански постройки и второстепенни постройки / когато се налага изготвяне на проект /

50 лв.


(4) /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ Провеждане на процедури по приемане и одобряване на ПУП за изменение на ЗРП, ПУП за земеделска земя, ПУП в населено място без план:

1. в границите на гр. Габрово 100 лв.

2. в границите на другите населени места 50 лв.

3. извън границите на населените места 150 лв.

4 /нова – Решение № 147/16.06.2011 г./ По провеждане на процедури по обявяване и одобряване на подробен устройствен план /ПУП/ по §8 от ПР на ЗУТ – 50.00 лв. за всяка промяна граница на имот, но не повече от 200 лв.

(5) /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ Учредяване на право на преминаване през чужд поземлен имот без път /по чл. 192 от ЗУТ/– 50.00 лв.

(6) За регистриране на строежи и въвеждането им в експлоатация

срок – 7 дни.

1. за строежи от ІV категория по чл.137, ал. 1, т.4 от ЗУТ – 300 лв.

2. за строежи от V категория по чл.137,ал.1,т.5, буква “а”, “б”, “г”, „д” - 200.00 лв.

3. за строежи от V категория по чл.137, ал.1, т.5, буква “в”–100.00 лв.

(7) Установяване на съответствие на строежа със строителните книжа и че подробният план е приложен - срок 3 дни – 50.00 лв.

(8) /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ Разрешение за изработване на подробен устройствен план и допускане на изработване на подробен устройствен план за изменение на действащ план

1. за изменение на устройствен план когато от одобряване на действащия са

изминали до 5 години – 150 лв.

2. за изменение на устройствен план, когато от одобряване на действащия са

минали повече от 5 години – 100 лв.

3. за земеделска земя – 150 лв.

4. за част от населено място без план – 50.00 лв.

5. /отм. с Решение № 147/16.06.2011 г./



(9) /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ Издаване на удостоверение и скица относно имоти, подлежащи на възстановяване, находящи се в границите на урбанизираните територии /по чл.13 от ППЗСПЗЗ/– срок 30 дни – 50.00 лв.

(10) Попълване и заверка на приложение на данъчна декларация по чл. 14, ал. 1 от ЗМДТ – срок 1 ден – 1.00 лв.

(11) Издаване на препис-извлечение от кадастралния регистър на точките от работната геодезическа основа – срок 7 дни – 2.00 лв. на точка.

(12) Издаване на препис-извлечение от кадастралния регистър на точките от работната геодезическа основа, когато координатите на точките се придружават от схеми и/или копия от реперни карнети – срок 7 дни – 3.00 лв. на точка.

(13) Предоставяне на списък с координати на подробни точки - срок 7 дни - 0.70 лв. на точка.

(14) Предоставяне на копие от кадастрален план или на част от него в графичен вид/сканиран/ - срок 7 дни – 2.00 лв. на кв.дм, но не по-малко от 10.00 лв.

(15) Издаване на препис-извлечение от регистъра на собствеността/ разписния списък/ към кадастралния план – срок 7 дни – 0.50 лв. за един поземлен имот, но не по-малко от 5.00 лв.

(16) /изм. с Решение № 147/16.06.2011 г./ Издаване на удостоверение за нанасяне на новоизградени сгради в действащия кадастрален план по чл.52 от ЗКИР, във връзка с чл. 175 от ЗУТ

срок 14 дни - 15.00 лв.



(17) Предоставяне за ползване на координати на геодезически основни точки – срок 7 дни – 5.00 лв. на точка.

(18) За описание и кота на нивелачен репер – срок 7 дни – 3.00 лв. на репер.

(19) За координати и коти, включително реперни данни на точки от работната геодезическа мрежа на предходни кадастрални планове и планове за прилагане на подробни устройствени планове – срок 7 дни – 3.00 лв. на точка.

(20) За предоставяне копие от кадастрален, регулационен, застроителен или друг план /без данни за собствеността/ в цифров вид на магнитен носител за урбанизирана територия.

1. За гр. Габрово

1.1. до 50 поземлени имота – по 4.00 лв. за всеки поземлен имот.

1.2. от 50 до 200 поземлени имота – 200.00 лв. + по 2.80 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 50.

1.3. от 200 до 500 поземлени имота – 620.00 лв. + по 2.40 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 200.

1.4. от 500 до 1000 поземлени имота – 1340.00 лв. + по 2.00 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 500.

1.5. над 1000 поземлени имота – 2340.00 лв. + по 1.60 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 1000.

2. За останалите населени места в общината

2.1. до 50 поземлени имота – по 2.00 лв. за всеки поземлен имот.

2.2. от 50 до 200 поземлени имота – 100.00 лв. + по 1.40 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 50.

2.3. от 200 до 500 поземлени имота – 310.00 лв. + по 1.20 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 200.

2.4. от 500 до 1000 поземлени имота – 670.00 лв. + по 1.00 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 500.

2.5. над 1000 поземлени имота – 1170.00 лв. + по 0.80 лв. за всеки поземлен имот от горницата над 1000.

(21) /отм. с Решение 239/13.12.2010 г./

(22) /изм. с Решение 239/13.12.2010 г./ За издаване на разрешение за разкопаване на настилки или други общински терени - срок 30 дни - 35.00 лв.



(23) За предоставяне на информация за околната среда по ЗООС – 2 лв. на страница.

(24) За издаване на разрешение за премахване, преместване и окастряне на дълготрайна дървесна и храстова растителност в частни и общински имоти в регулационните граници на населените места – 5.00 лв.

(25) За издаване на разрешение за премахване на дълготрайна дървесна растителност в частни и общински земеделски имоти от поземления фонд – 8.00 лв.

(26) За издаване удостоверение за транспортиране на дървесина – за 1 бр. – 3.00 лв.



(27) За издаване разрешително за странични ползвания – 3.00 лв.

(28) За извлечение от картни листове- за 1 бр. – 5.00 лв.

(29) За извадка и/или данни от лесоустройствен проект за общински гори- за един брой – 5.00 лв.

(30) За издаване на становища по чл. 199 от ЗУТ – 5.00 лв.

(31) /нова - Решение № 147/16.06.2011 г./ Отразяване на промени в разписния списък към кадастрален план –

- 10.00 лева на вписан документ

(32) /нова - Решение № 147/16.06.2011 г./ Изготвяне на обяснителна записка до нотариус за издаване на нотариален акт за собственост –

- 30.00 лева

(33) /нова - Решение № 147/16.06.2011 г./ Вписване на променени факти и обстоятелства в издадено разрешение за строеж

- 10.00 лева на документ за факти и обстоятелства по промяна собствеността

- 10% от таксата за разрешение за строеж за съответната категория за одобрена преработка по време на строителство

(34) /нова - Решение № 147/16.06.2011 г./ Презаверка на разрешение за строеж

- 10% от таксата за разрешение за строеж за съответната категория за одобрена преработка по време на строителство

(35) /нова - Решение № 147/16.06.2011 г./ Представяне и вписване в регистър на технически паспорт на сграда

- 10.00 лева на паспорт

(36) /нова - Решение № 147/16.06.2011 г./ Издаване на удостоверение за идентичност на административен адрес

- 15.00 лева



Чл. 50. /изм. с Решение 239/13.12.2010 г./ За ползванията от общински горски фонд и дървесни материали добити от озеленени площи в регулационните граници на населените места, се определят цени, както следва:

(1) За облите дървени материали, дървата за горене и вършината се заплащат следните цени на корен:






Наименование

мярка

цена на корен

/лв./


1.1.

Иглолистни обли дървени материали:

а) едър


Iа клас на сортимента

I клас на сортимента

II клас на сортимента

б) среден

III клас на сортимента

IV и V клас на сортимента

в) дребен


куб. м


куб. м

куб. м
куб. м

куб. м

куб. м



70

50

40


25

15

8












мярка

цена на корен

/лв./










бук, дъб, габър и други твърди широколистни

цер, акация, липа, бреза и меки широколистни

орех, явор, ясен, бряст и горскоплодни

1.2.

Широколистни обли дървени материали

а) едър


Iа клас на сортимента

I клас на сортимента

II клас на сортимента

б) среден

III клас на сортимента

ІV и V клас на сортимента в) дребен



куб. м

куб. м


куб. м

куб. м
куб. м

куб. м


75

50

40



20
12

8


40

35

30



20
12

8


130

85

65



20
12

8


1.3.

Дърва за горене и вършина: а)дърва от иглолистни дървесни

видове


б) дърва от широколистни меки дървесни видове

в) дърва от широколистни твърди дървесни видове

г) вършина


пространствен куб. м


пространствен куб. м
пространствен куб. м

пространствен куб. м



4
4
10

1



(2) Цените на корен на облите дървени материали, дървата за горене и вършината се заплащат преди издаването на позволителното за извоз.

Чл. 51. Цени на страничните ползвания и страничните горски продукти, добити от общински горски фонд.

(1) За страничните ползвания и страничните горски продукти се заплащат следните цени:


№ по ред

Наименование

мярка

цена

/лв./


І.


Растения и горски плодове (извън списъка на лечебните растения по Закона за лечебните растения), гъби в сурово състояние и животни







1.

Грудки, корени, коренища /с изключение на такива от репей, коприва, троскот/

кг


0,04

2.

Листа (с изключение на такива от коприва)

- орех


- други

кг

кг


0,02


0,04

3.

Стръкове (с изключение на такива от маточина)

кг

0,04

4.

Цветове (с изключение на такива от лайка)

кг

0,04

5.

Плодове

- хвойна синя

- шипка

- орех, обикновен кестен



- други

кг

кг



кг

кг

0,12

0,06


0,18

0,04


6.

Горски репродуктивни материали

- иглолистни шишарки

- семена от иглолистни видове

- необработени изходни материали от

широколистни видове за добив на семена

- семена от дъбове, бук, костилкови, черупкови

видове и други

- части от растения за вкореняване, размножаване, залесяване


кг

кг



кг
кг
бр.

0,12


1.00

0,12
0,18


0,04

7.

Пъпки

кг

0,10

8.

Кори

- корков дъб

- обикновен

- други

кг

кг

кг


0,12


0,05

0,05


9.

Лишеи, мъхове

- боров, дъбов

- други

- мъхове



кг

кг

кг


0,04


0,07

0,10


10.

Гъби

- смръчкула

- пачи крак

- манатарка

- сиво-жълт пачи крак

- рижика, челядинка

- масловка

- златист пачи крак

- тръбенка

- други

кг

кг

кг



кг

кг

кг



кг

кг

кг


0,48


0,34

0,26


0,12

0,07


0,04

0,12


0,12

0,07


11.

Събиране на охлюви

кг

0,12

12.

Събиране на раци

кг

0,36

13.

Улов на жаби

кг

0,24

ІІ.

Сено - сухо (без сеното за подхранване на дивеча)

кг

0,04

ІІІ.

Листников фураж (без фуража за подхранване на дивеча)

пространствен куб. м

0,12

ІV.

Зеленина иглолистна и широколистна

(за украса)



пространствен куб. м

3.60

V.

Зеленина иглолистна и широколистна

(за технически цели)



т

2.40

VІ.

Коледни елхи:

- до 1 м


- до 2 м

- над 2 м


бр.


бр.

бр.

2.50

3.00


4.50

VІІ.

Пръчки

- върбови, лескови и др.

- сурови дрянови клони до 1 м

бр.


бр.

0,12


0,12

VІІІ.

Камъш, папур и др.

кг

0,06

ІХ.

Пънове от всички дървесни видове

пространствен куб. м

0,60

Х.

Борина от пънове

т

2.40

ХІ.

Смола - балсамова (течна и суха)

кг

0,12

ХІІ.

1.

2.



3.

4.

5.



6.

7.


Паша в горите и горските пасища за една година

за едър рогат добитък

за коне, катъри, магарета и мулета

за овце


за свине

за кози или ярета до 3 бр.

за кози или ярета до 5 бр.

за кози или ярета над 5 бр.


за 1 бр.


за 1 бр.

за 1 бр.


за 1 бр.

за 1 бр.


за 1 бр.

за 1 бр.

1,50

0,80


0,30

2.00


2.00

2,50


6.00

ХІІІ.
1.

2.
3.



Такси за събиране на строителни и инертни материали

Пясък, чакъл и баластра

Варовици, доломити, мрамори и други подобни за вътрешна и външна облицовка

Глина и други инертни материали



куб. м


куб. м
куб. м

3.00


6.00
1.00

ХІV.

Годишна такса за съхраняване на семена в семехранилище

за 1 кг

7.00

ХV. 1.
2.

3.


Месечна такса за ползване на площи за:

Временни складове за дървени и растителни материали

Временни депа за строителни материали –

строителни камъни, декоративно-облицовъчни скали, инертни материали и други

Временен престой на животни

дка
дка

дка

12.00
24.00

12.00


ХVІ.

Месечна такса за ползване на площи за ски писти, просеки и други без учредени ограничени вещни права

дка

12.00

ХVІІ.
1.
2.

Такса за устройване на временен бивак

(за едно денонощие):

В гори и земи от общински горски фонд, попадащи в границите на курорти и природни паркове

В други гори и земи от общински горски фонд



за 10 кв. м


за 10 кв.м

1.20
0.60



ХVІІІ.

1.
2.



Такса за разполагане на временни обекти за осъществяване на стопанска дейност

(за едно денонощие):

В гори и земи от общински горски фонд, попадащи в границите на курорти и природни паркове

В други гори и земи от общински горски фонд


кв. м
кв. м


1.20
0.60



ХІХ.

За организиране на моторни преходи, походи и състезания

Едно прев.средство на ден

20.00

ХХ.

За организиране на моторни преходи, походи и състезания в защитени територии

Едно прев.средство на ден

40.00



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница