За преценяване на необходимостта от извършване на оценка за въздействието върху околната среда /овос



страница1/11
Дата28.10.2018
Размер0.99 Mb.
#102716
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОЦЕНКА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА /ОВОС/
относно инвестиционно предложение за обособяване на:
ПРЕДПРИЯТИЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БИОГОРИВО /БИОДИЗЕЛ/”

в ПИ №№ 001697,м.„Крантовица”, землище на с.Калугерово, общ.Лесичово, област Пазарджик

(съгласно Приложение №2 от Наредбата за условията и реда за извършването на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционно предложение за строителство, дейности и технологии)

Инвеститор: „ПАЙН КЕМИКЪЛС” ООД

Изготвен по идеен проект

Юли, 2010г.


  1. Информация за контакт с инвеститора.




  1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

„ПАЙН КЕМИКЪЛС” ООД, ЕИК 131257645, гр.София, ул. „Голо Бърдо”№10 Стоян Василев Демиревски – Управител

  1. Пълен пощенски адрес.

гр. София, ж.к.„Лозенец” , ул. “Голо Бърдо” № 10,

3. Телефон, факс и e-mail.

тел:089/948 08 10

pr_geo@abv.bg
Лице за контакти:

Упълномощено лице - Пенка Георгиева Ублекова,




  1. Характеристики на инвестиционното предложение.




  1. Резюме на предложението

Настоящата преценка за необходимост от оценка на въздействието върху околната среда се разработва на основание Писмо изх.№ КД-01-1890/19.06.2010 на РИОСВ гр. Пазарджик за преценяване необходимостта от извършване на ОВОС на инвестиционно предложение за производство на Биодизел от „ПАЙН КЕМИКЪЛС”ООД,

С реализацията на инвестиционното предложение не се засягат физически и юридически лица. Ползването на територията на площадката ще бъде съгласно изработен Подробен устройствен план, допуснат за изработване със Заповед №40/11.05.2010г. на Кмета на Община Лесичово на основание чл.124, ал.1, т.3 и ал.2 от ЗУТ. Същият е приет с Решение № 1 от Протокол №3 от 16.07.2010г. на ЕСУТ – Община Лесичово. Към Подробния устройствен план са изработени и Предварителен Генерален плани и Схеми по електроснабдяване, водоснабдяване и канализация.

Инвестиционното предложение предвижда обособяване на „Предприятие за производство на биогориво /биодизел/” в ПИ №№ 001697, м.„Крантовица”, землището на с.Калугерово, общ.Лесичово, обл.Пазарджик, с обща площ 46,161 дка. Площадката е собственост на инвеститора и е разположена извън регулацията на с.Калугерово, като имота е застроен и е с НТП – Др.тер.нестоп. Площадката се намира на около 1300 м от с.Калугерово и в близост до път ІІІ-8003 – Лесичово - Калугерово.

През 1900 г. на парижкото световно изложение д-р Рудолф Дизел пуска в движение прототип на своя двигател с фъстъчено масло. През 1911 г. той прави изявлението: „Дизеловият двигател може да бъде захранван с растителни масла, като по този начин се подпомага и развитието на селското стопанство в страните, в които това бива осъществено”.

Възвърналият се от 1970 г. насам интерес към екологични горива (поради политически фактори, грижи за околната среда, икономически съображения и предложения на Европейския съюз) довежда до избора на рапичното масло като основна алтернатива на конвенционално дизелово гориво в Европа. Естерифицираното рапично масло (главно метилови естери на рапицата) става преобладаващото растителнообразно гориво, което се използва поради характеристиките му – съвсем близки до тези на петродизела.

От 1992 г. насам добивът на суровина за производство на биодизел бележи значителен ръст, следа като европейската комисия създаде регулаторни механизми за използването на земи за отглеждане на нехранителни растения, предназначени единствено и само за производство на енергийни източници и съфинансира първите естерификационни заводи.

Производството на биодизел е една от най-обещаващите алтернативи на фосилните енергийни източници и най-вече е силен съперник на петрола. В бъдеще е възможно той да направи всяка страна независима от чуждестранния петрол. Производството на биогорива - биодизел, биоетанол и биогаз, е добра възможност за намаляване на екологичните вреди, които нанасят горивата на петролна основа.

Биогоривата се произвеждат от естествено възобновяеми растителни източници и отпадъци от тях, които емитират далеч по-малко парникови газове от горивата на петролна основа. В САЩ и Южна Америка главното биогориво все още е биоетанолът, който се произвежда предимно от култури като царевица и захарна тръстика, докато в Европа биодизел се добива основно от маслодайни култури, най-вече рапица, слънчоглед и соя. Животинските мазнини също могат да се ползват за суровина за производство на биодизел и биогаз.

Според експертите в бранша при изключително благоприятните условия в страната за отглеждане на рапица, слънчоглед и други маслодайни култури вече е икономически изгодно за автомобилно гориво да се ползва такова, което е произведено от растителни или животински мазнини. Те могат да бъдат смесвани и с петролни продукти. Биогоривата са подходящи за дизелови двигатели. Те са по-евтини и екологично чисти,

Нашата страна има изключително благоприятните условия, за отглеждането на точно такива култури. Този бизнес в България едва прохожда, но вече предизвиква голям интерес сред земеделските производители, транспортни компании, хлебопекарни и други фирми, чиито производства и услуги са зависими от горивата. Интересът на фермерите е в две посоки. От една страна, да ползват биодизела като алтернативно гориво за зареждане на селскостопанските си машини. Другата е, че имат мотивация за отглеждането на слънчоглед, рапица и други маслодайни култури.

В изпълнение на финансовата програма на ЕС за България до 2013 година нашето правителство  прие предложението на европейската комисия  в мярката “Достъп до устойчиви и ефективни енергийни ресурси”  да се включи нова дейност за изграждане на инсталации с използване на възобновяеми енергийни източници. Такива проекти приоритетно се субсидират от ЕС. Подготовката и приемането на енергийни проекти с използване на възобновяеми енергийни източници стартира през месец септември 2007 година.



  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Биодизелът като алтернатива на конвенционалното дизелово гориво е един много переспективен продукт. Неговото все по-широко навлизане в нашия бит се обуславя от редица предпоставки. Това са: изменението на климата на Земята, отслабващите сили на природата в борбата й със замърсяването, изчерпването на традиционните енергийни източници, опасността от войни и други.

Най-големите предимства на биодизела са добиването му от ежегодно възобновяеми източници и, че на практика не замърсява околната среда!

В световната практика биодизелът е познат и от десетина години промишлено реализиран и предлаган на пазара. Счита се, че това е един от вариантите за намаляване на зависимостта на страните бедни или без добив на нефт и газ от страните с богати природни ресурси. Европейският съюз е оценил реално неговото значение и е приел Директива – 2003/30/ЕС, задължаваща всички страни членки към 31.12.2010 г. 5.75 % от продаваните дизелови горива да са биодизел. Качеството му по показатели, стойностите и методите за изпитване са регламентирани в Европейски стандарт EN 14214, който действа и е задължителен и у нас.

През 90-те години започва промишленото производство и използването на биогорива в някои европейски страни, като вследствие на провежданата активна политика, главно от гледна точка на сигурността на енергийните доставки и опазването на околната среда, това производство бележи значителен ръст.

Развитието на селското стопанство е един от най-важните аспекти в процеса на въвеждане на биогоривата. Увеличената продукция на суровини за биогорива ще допринесе за мултифунционалността на селското стопанство и ще стимулира развитието на селскостопанското производство чрез създаването на нови източници на доходи, тъй като биомасата може да бъде третирана директно от суровината или като остатък от други процеси (вторична биомаса).

В България има идеални климатични условия за производство на рапица, и то върху пустеещи земи.

Производството на биогорива - биодизел, биоетанол и биогаз, е добра възможност за намаляване на екологичните вреди, които нанасят горивата на петролна основа, твърдят експерти. Биогоривата се произвеждат от естествено възобновяеми растителни източници и отпадъци от тях, които емитират далеч по-малко парникови газове от горивата на петролна основа.

Предимствата му са безспорни както от техническа гледна точка, така и от екологична. Голямото му преимущество пред останалите горива е, че суровините от които се добива са обновяеми и неизчерпаеми. Това са екстракти от маслодобивни растения като соя, слънчоглед, рапица, палмови плодове, кокос, царевица, ленено и памучно семе, които се смесват с метанол. По този начин се оползвотворят селскостопански излишъци и се стимулира развитието на запуснати земеделски райони.

Биодизелът безспорно е по-екологичен от бензина и дизела. При изгарянето му драстично намаляват емисиите на изгорели газове и най-вече на въглероден двуокис. В съвременното екологично растениевъдство опазването на почвите от замърсяване е от първостепенно значение за покриване на изискванията за биологично земеделие. При биологичното земеделие и животновъдство селскостопанският транспорт и механизация задължително трябва да използват 100% органични горива (биодизел, етанол, биогаз), които не замърсяват почвата, повърхностните води и въздуха и по този начин се гарантира екологично чисто производство.

Масовото използване на биодизел за транспортните средства у нас по всяка вероятност ще се развива подобно на навлизането на други алтернативни автомобилни горива, например пропан-бутана. Както в Западна и Северна Европа, така и у нас се очаква по-масово да се използват горивни смеси (блендове от биодизел и петролни деривати и/или биомазнини и петролни горива).


Екологични предимства на горивото

Дори и противниците на биодизела са принудени да признаят екологичните му предимства над традиционните горива. За разлика от фосилните горива той отделя толкова въглероден двуокис, колкото е необходим при растежа на растенията, и не съдържа сяра, като така не създава опасност от киселинни дъждове и унищожаване на горите.

В биодизела има около 11% кислород, което спомага за по-доброто му изгаряне. Той се разгражда бързо по биологичен път и това намалява опасността при транспорт, съхраняване и използване.

Биодизелът и конвенционалният дизел могат да се смесват безпроблемно, а той има по-добри смазочни качества и намалява износването на мотора. При производството му се оползотворяват и отпадните продукти от растителни и животински мазнини в заведенията за обществено хранене.

В България съществуват реални предпоставки и възможности за разширяване на производството на биодизелово гориво, което ще даде съществен принос в подобряването както на енергийния баланс на страната, така и на състоянието на околната среда.

Реализацията на инвестиционното предложение – производство на Биодизел, цели получаването на екологично чисто гориво от възстановяеми природни ресурси.

Необходимостта от въвеждане на инсталацията в експлоатация е продиктувана от необходимостта и тенденциите на пазара за частично заменяне на традиционните дизелови горива на база на нефт с Биодизел.



  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Инвестиционното предложение е в следствие на новите инвестиционни намерения на собственика на имота - производство на биогориво /биодизел/ в следствие на което е започната процедура по изработване на ПР и ПЗ.

Имотът се намира в местността „Крантовица”, землище на с.Калугерово, община Лесичово и отстои на 1300м северозападно от регулацията на с.Калугерово и 750 м от „Винпром - Калущгерово. Същият се захранва от три места: полски пътища от юг и югоизток, и от изток чрез път ІV клас през Тополница. Теренът граничи с полски пътища, мера, пасище, канали, водни течения и иглолистна гора, в която е построен манастир „Свети Никола”.

Обектът не е свързан с други съществуващи и одобрени дейности

Площадката на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени зони от мрежата на „НАТУРА 2000”.

Инвестиционното предложение няма специална връзка с други дейности на територията на общината.



  1. Подробна информация за разгледани алтернативи.

4.1. Алтернативи за реализация на инвестиционното предложение могат да се обсъждат в три насоки:

*Алтернативи за местоположение

Алтернативи по отношение местоположението на площадката не съществуват, поради използването на терен – собственост на инвеститора със сменено предназначение, съществуващи сгради, които след частично преустройство могат да бъдат използвани в технологичната схема



*Алтернативи за технологични решения

Производственият процес на Биодизел е добре известен. Основава се на база получаване на естери от готови растителни масла, посредством трансестерификация на маслата с алкохол с помощта на основа.

Има три основни начина за производство на Биодизел от масла и мазнини:


  • Основна катализна трансестерификация на масло

  • Директна киселинна катализна трансестерификация на масло

  • превръщане на маслото в негова мастна киселина и после в Биодизел

Повечето от произвеждания днес Биодизел е чрез основна катализна реакция поради няколко причини:

- ниска температура и налягане;

- висока способност да се трансформира (98%) с минимални странични реакции и време за реакция;

- трансформира се директно в Биодизел без междинни съставки;

- не са необходими екзотични материали за производство.

Инвестиционното предложение предвижда използването на катализна реакция с помощта на катализатор калиева или натриева основа.

Алтернатива по отношение на технологията е производство на растителни масла на площадката за получаване на Биодизел. Тази алтернатива е свързана с отделянето на значителни количества замърсени отпадъчни води с неорганични и органични съединения.

Инвестиционното намерение не предвижда като алтернатива производство на растителни масла на територията на площадката.

*Алтернативи по отношение отделяни емисии в околната среда.

Инвестиционното намерение на фирмата е свързано с екологосъобразно производство на гориво от възобновяеми енергийни източници, без емисии по пътя на въздуха, водите и почвите.

Технологията за производство на Биодизел не е свързана с отделяне на емисии в околната среда. Други продукти получавани в резултат на трансестерификацията са технически глицерин, висши мастни киселини и фосфатни торове.

Посочените по-горе обстоятелства изключват посочването на „нулева алтернатива” за реализация на инвестиционното предложение.


Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница