Закон за изменение и допълнение на закона за обществените библиотеки



Дата10.04.2018
Размер48.75 Kb.
#65695
ТипЗакон

Проект!
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ БИБЛИОТЕКИ (Обн., ДВ, бр. 42 от 2009 г., изм., бр. 74 от 2009 г.,изм., бр. 38 от 2010 г.)

 

 

§ 1. В чл.10 се правят следните изменения и допълнения:



  1. В ал.1 се създава второ изречение, както следва:

„В регистъра се вписват:

1. наименованието на библиотеката;

2. вида на обществената библиотека по смисъла на чл. 7;

3. площта на библиотеката;

4. филиалите на библиотеката;

5. извършваните библиотечни услуги по чл. 51 и 52;

4. обема на библиотечния фонд, който не може да бъде по – малък от посочения в чл. 8, ал.1, т.1;

5. посещаемостта на библиотеката;

6. източниците на финансиране;

7. броя квалифициран персонал;

8. броя компютъризирани работни места в библиотеката.”

2. В ал.2 думите „придружено с документи, удостоверяващи изискванията на чл.8, ал.1” се заменят с „придружено с документи относно данните по ал.1”.

3. Създават се ал. 3-6, както следва:

„(3) В случаите, когато заявлението се подава по електронен път, се спазват изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис, а документите по ал. 2 се прилагат във вид на сканирани копия, подписани с електронен подпис.

(4) Министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице в едномесечен срок от датата на подаване на заявлението издава удостоверение за вписване в регистъра по ал.1.

(5) Обществените библиотеки са длъжни да уведомяват писмено министъра на културата за всички промени в обстоятелствата, вписани в регистъра.

(6) Редът за водене на регистъра се определя с наредба на министъра на културата.”

§2. В чл. 16, ал. 1 се създава т. 3:

„3. идентификация  и регистрация на книжовни и архивно - документални ценности”.



§3. В чл.21, т.3 думата „ с” се заменя с „ и”.

§4. Алинея 2 на чл. 28 се изменя така:

„ (2) Директор на регионална библиотека може да бъде лице с висше образование на образователно-квалификационна степен "магистър", с библиотечна квалификация, придобита във висше училище и с пет години професионален опит в библиотека.”



§5. В чл.29, т.3 думата „ с” се заменя с „ и”.

§6. Алинея 2 на чл. 34 се изменя така:

„ (2) Директор на общинска библиотека може да бъде лице с висше образование на образователно-квалификационна степен "магистър", с библиотечна квалификация, придобита във висше училище и с три години професионален опит в библиотека.”



§7. В чл.35, т.3 думата „ с” се заменя с „ и”.

§8. Алинея 2 на чл. 38 се изменя така:

„ (2) Главният библиотекар трябва да е лице с висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” или "магистър", с библиотечна квалификация, придобита във висше училище и с една година професионален опит в библиотека.”



§9. В чл.39, т.2 думата „ с” се заменя с „ и”.

§10. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:

  1. В ал. 1:

а) създава се нова т. 6 :

„6. идентификация и регистрация на книжовни и архивно -  документални ценности от Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”;

б) досегашната т. 6 става т. 7.

2. В ал. 3 числото „5” се заменя с „6”.



§11. В чл.58, ал.2, т.6 думите „ т. 6 „ се заменят с „т. 7”.

§12. В чл.61, т.8 думите „ т.6” се заменят с „т. 7”.

§13. В чл.64, ал.2, т.6 думите „ т. 6 „ се заменят с „т. 7”.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 14. В срок три месеца от влизането в сила на този закон министърът на културата издава наредбата по чл. 10, ал. 6.

Проект!


МОТИВИ

КЪМ ПРОЕКТА НА ЗАКОН ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ БИБЛИОТЕКИ (Обн., ДВ, бр. 42 от 2009 г., изм., бр. 74 от 2009 г.,изм., бр. 38 от 2010 г.)
Със законопроекта е предложено изменение и допълнение на чл.10 от Закона за обществените библиотеки във връзка с изпълнението на Плана за намаляване на регулаторната тежест за бизнеса, приет с Решение №808 на Министерския съвет от 2012 г.

Предлага се срокът, в който да се разглеждат заявленията за вписване в регистъра на обществените библиотеки да бъде определен на едномесечен от датата на подаване на заявлението, като е предвидено в същия срок министърът на културата или оправомощено от него длъжностно лице да издава удостоверение за вписването в регистъра. Предлага се въвеждането на задължение за обществените библиотеки писмено да уведомяват министъра на културата за настъпилите промени в обстоятелствата, вписани в регистъра.

Предвидено е редът за водене на регистъра да бъде определен с наредба на министъра на културата, която да бъде издадена в 3-месечен срок от влизането на закона в сила.

Сега действащите текстове по отношение на образователните изисквания към директорите на регионалните и общинските библиотеки и главните библиотекари дават възможност да се кандидатират за тези длъжности лица, чиито придобити специалности влизат в професионално направление 3.5 „Обществени комуникации и информационни науки” - например завършили „Журналистика”, „Връзки с обществеността”, „Обществени комуникации”, „Книгоиздаване” и др., като същевременно лишават от правото да се кандидатират завършилите висше образование, които имат библиотечна квалификация, придобита в Държавния библиотекарски институт, по-късно Колеж по библиотечно дело, Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии, сега Университет по библиотекознание и информационни технологии. Предвид това е предложена промяна, с която се дава възможност на всички, имащи висше образование на съответната образователно-квалификационна степен и библиотечна квалификация, придобита във висше училище да се кандидатират за заемането на тези ръководни длъжности.

Предложено е и изменение на чл.21, т.3, чл.29, т.3, чл.35, т.3 и чл.39, т.2 по следните причини:

Действащата редакция на гореизброените текстове предполага професионалната квалификация „библиотекар” да е придобита успоредно със средното образование в системата на средното образование, т.е. само в професионални гимназии. Изключена е възможността за придобиването й в други институции от системата на професионалното образование, изброени в глава трета на Закона за професионалното образование и обучение – например професионални колежи, лицензирани центрове за професионално образование и обучение и др. По този начин е ограничена възможността голяма част от вече работещите основно в читалищни библиотеки, разположени в малки селища, да придобият необходимата професионална квалификация чрез гъвкави форми за обучение.

След включването на професията „библиотекар” в Списъка на професиите за професионално образование и обучение със Заповед № РД 09-621/18.05.2010 г. на министъра на образованието, младежта и науката, професионални обучения могат да провеждат и други институции за професионално образование за лицата, които имат средно образование и работят в библиотеки.

Предлаганото изменение ще отрази и двете възможности за придобиване на професионална квалификация „библиотекар”: по време на обучението в горната степен на средно образование в професионалните гимназии или след завършването му – в центрове за професионално образование и обучение, професионални колежи и др.



Предложено е и изменение в извършваните специализирани услуги от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”, свързано с осъществяването на идентификация и регистрация на книжовни и архивно -  документални ценности.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница