Закон за военните паметници и изпълнението му в област Сливен /пресконференция 11. 02. 2010 г./ Уважаеми, Госпожи и господа



Дата25.02.2018
Размер144.59 Kb.
#59262
ТипЗакон
Закон за военните паметници и изпълнението му в област Сливен

/пресконференция 11.02.2010 г./


Уважаеми,

Госпожи и господа,

През своето 13-вековно съществуване българската държава води много войни, както за своето разширяване и утвърждаване, така и за отстояване на своята независимост. И докато във войните водени през времето на първата и втората българска държава, гробовете на загиналите се отъждествяват с мястото на битката, то за битките във войните от по-новата ни история, като се започне от участието на опълченските дружини в Руско-турската освободителна, Сръбско-българската през 1885 г. за обединението на България, следвана от Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни, а така също и жертвите за националната кауза в мирно време, вече можем да говорим за точното място и конкретните военнослужещи, загинали в дадено сражение.

За увековечаване на техния подвиг и в знак на признателност към тяхната саможертва, потомците им издигат паметници и паметни плочи, както на местата където са водени битките, така и в родните места на героите.

Изявите в почит на героите при тези места се явяват важно звено в родолюбивото и патриотичното възпитание на подрастващите поколения.

За съжаление през последните десетилетия, част от тези светини по една или друга причина бяха забравени или лишени от полагащите се им грижи.

От пролетта на 2006 г. в инициативата на Президента на Република България за възстановяване и опазване на войнишките паметници „Свети Георги Победоносец” и за подпомагане на дейността на Националното движение „Българско наследство”, с активното участие на Българската армия, се включиха и създадените и с тази цел клубове за родолюбие „Съхрани българското”.

В процеса на работата се обединиха и координираха усилията на различни институции на властта, съюзи, неправителствени организации, културни и исторически институти.

За реализирането на тази цел Министерството на отбраната започна кампания за изготвяне на единна национална стратегия за опазване и поддържане на военните паметници. Кампанията започна през м.април 2006 г. с провеждането на Национална работна среща в София и продължи през цялата година с провеждането на семинари във всички областни центрове на страната, включително и в област Сливен през ноември 2006 г.

В изпълнение на едно от решенията на Националната работна среща със заповед на министъра на отбраната Р-398/11.10.2006 г. беше създадена междуведомствената работна група по създаване на проект за Закон за военните паметници. В работната група участваха представители както на министерството на отбраната, така и на Министерствата на финансите, културата, регионалното развитие и благоустройството и МВР, както и от БАН и военно-патриотичните съюзи.

Работата по проекта приключи през м.юли 2007 г. и след обществено обсъждане и съгласуване по министерства, беше предложен на Министерски съвет за одобрение и представяне на Народното събрание.

Закона беше приет от Народното събрание на 25.01.2008 г. и обнародван в ДВ, бр.13 от 08.02.2008 г., в сила от 01.01.2008 г.



Този закон урежда статута на военните паметници, както и правата и задълженията на държавните органи и общините, на юридическите и физическите лица във връзка с издирването, проучването, регистрирането, картотекирането, опазването, поддържането, възстановяването и изграждането на военните паметници.
Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от Българската армия, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, както и на участниците в Българското опълчение по време на Руско-турската освободителна война и на участниците в Македоно-одринското опълчение. Военни паметници са и военните гробища, гробници, костници и мавзолеи.

Военните паметници са общонародно достояние и се намират под закрилата на държавата. Те са публична общинска собственост с изключение на паметниците, определени от министъра на отбраната съгласувано с министъра на културата за публична държавна собственост и могат да бъдат разположени или прикрепени към недвижими имоти - държавна, общинска или частна собственост.

Държавата и общините полагат грижи за военните паметници на територията на страната и в чужбина.

Координацията по въпросите на издирването, проучването, картотекирането, опазването, поддържането, възстановяването и изграждането на военните паметници в страната се осъществява от областна комисия "Военни паметници" към областния управител.

Областната комисия "Военни паметници" се състои от председател, заместник-председател и членове: директора на съответния исторически музей, началника на отдел "Култура" в съответната община, по един представител от военно-патриотичните съюзи в страната, с които Министерството на отбраната има сключено споразумение, и представител на Министерството на отбраната.

Председател на областната комисия "Военни паметници" е областният управител, а заместник-председател на комисията - заместник-областният управител. Секретар на комисията е ръководителят на звеното "Отбранително-мобилизационна подготовка" в областната администрация.

Със заповед № РД.11-10-09 от 19.03.2008 г. на областния управител на област Сливен е учредена областната комисия в състав от 15 души, в т.ч. председател, зам.председател и секретар.

Първото заседание на комисията се проведе на 02.04.2008г. тук в тази зала, като освен въпроси по ролята и мястото на комисията по прилагане на закона в областта и общините се изработи и проект на общи правила за организирането, разпределението и извършването на дейността на комисията.

Дейността на комисията по чл.7 от закона се заключава основно да:

1. предоставя на министъра на отбраната постъпилата информация за военните паметници и оказва съдействие за издирването, проучването, опазването, поддържането, възстановяването и изграждането им;

2. предлага на министъра на отбраната военни паметници, които да бъдат обявени за културни ценности по реда на Закона за културното наследство;

3. води областен регистър и картотека на военните паметници;

4. координира изпълнението на дейностите и задачите по този закон от общината, отделните физически и юридически лица, гражданските комитети и други.

Издирването и проучването на военни паметници в страната и в чужбина се извършват от централните и териториалните органи на изпълнителната власт, от физически и юридически лица, граждански дружества и други.

Лицата, които са открили или намерили военни паметници в страната, са длъжни да съобщят за това в съответната областна комисия. Областната комисия предоставя постъпилата информация на Министерството на отбраната и на Министерството на културата..

Когато при извършване на строителни, благоустройствени или селскостопански работи се открият находки, които имат признаци на военни паметници, работата временно се спира. Собствениците и ръководителите на строежа са длъжни да вземат мерки за запазване на откритата находка и да уведомят незабавно съответната областна комисия.

Областната комисия в 7-дневен срок е длъжна да уведоми собствениците на имотите и ръководителите на строежа дали находката представлява военен паметник и да даде указание за мерките, които трябва да бъдат взети за проучването и за опазването му.

Органите на изпълнителната власт и органите на местното самоуправление са длъжни да опазват предоставените им военни паметници.

Собствениците и ползвателите на недвижими имоти, в които са разположени военни паметници, са длъжни да осигуряват достъп до тях на гражданите, на длъжностните лица оправомощени от министъра на отбраната и на областната комисия.

Военните паметници на територията на Република България се запазват на местата, където се намират. Преместването е възможно само при доказване на градоустройствена необходимост или с оглед на оптималното експониране на паметника.

Ремонтни, консервационни, реставрационни и други дейности върху военни паметници, както и изграждането на нови паметници се извършват след информиране на министъра на отбраната, а за обекти със статут на паметници на културата - по реда на Закона за културното наследство..

Проектите за изграждане на нови военни паметници се изпращат на министъра на отбраната за съгласуване чрез областната комисия, която дава становище.



Органите на изпълнителната власт, на които са предоставени за управление военни паметници, ежегодно планират средства в бюджетите си за опазването и поддържането им.

Необходимите средства за органите на местното самоуправление, на които са предоставени за управление военни паметници, се предоставят по ред, определен от министъра на финансите съгласувано с министъра на отбраната.

В срок 6 месеца от влизането в сила на закона, т.е. до 30.06.2008 г., собствениците на военни паметници бяха длъжни да ги декларират в Националния регистър на военните паметници в Министерството на отбраната, а за паметниците на културата - и в Националния регистър на недвижимите паметници на културата в Министерството на културата.
Госпожи и господа,

До тук се спрях как и защо бе създаден Закона за военните паметници и какви са неговите основни клаузи.

По-нататък ще се спра на дейността на Областната комисия „Военни паметници” от създаването й до сега.

За времето от 2004-2008 г. в Националния регистър в министерството на отбраната за област Сливен са картотекирани 47 военни паметника и паметни плочи, като за община Сливен-18, Н.Загора-20 и Котел-9. – таблица 1-ред 1.

Дейността в това отношение продължи до 30.06.2008 г. като основната работа бе в общините.

Към времето на провеждане на второто заседание на комисията /09.09.2008 г./, извършената дейност по регистрацията на военните паметници в област Сливен е –следващи редове 2 и 3, съгласно таблица № 1 /приложение/.

- от тях без снимки- 17 бр., №№ 5, 7, 8, 9, 13, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 37 и 39 от списъка на Националния регистър за област Сливен.
- не отговарят на чл.4, ал.1 от Закона за военните паметници -2 бр.:

- № 6 „Паметна плоча на загиналите руски войни в Освободителната война-Котел”, който се отнася за руски войни и не касае български военнослужещи.

- № 31 „Хълм на свободата” – Сливен”, който се отнася за съветски войни, не касае български военнослужещи.

Защо тогава са в регистъра? Защото данните за паметниците са подадени в министерството на отбраната преди влизането в сила на Закона за военните паметници.


През времето април-септември 2008 г. членовете на областната комисия „Военни паметници”- представители на общините, извършиха голяма по обем дейност по декларирането на военните паметници.

-Комплектовани са с данни и снимки паметници от съществуващия регистър към 09.IX.2008 г. – 45 бр.-ред 5-ти от таблица №1.

- Постъпили са данни за не вписани -43 бр. в регистъра паметници-ред 6-ти от таблица №1.
Общо регистрирани паметници след работата на комисията през 2008 г. - 88 бр.- последен ред на таблица №1
Това се отчете на заседанието на комисията през м. септември 2008 г. Обработения текстов и снимков материал бе изпратен в министерството на отбраната за актуализиране на данните за областта в Националния регистър.

Пристъпи се към създаването на Областен регистър и Картотека на военните паметници в област Сливен. Дейността в това направление приключи през м. април 2009 г., когато и Регистъра бе публикуван на сайта на Областна администрация.

Въпреки направеното, значителна част от снимковия материал на паметниците все още не отговаряше на изискванията на анкетната карта, където е записано, че на всеки паметник снимките трябва да бъдат направени от четирите страни, ъглово и в общ план. В това отношение голяма част от изпратените снимки бяха по един брой на паметник, особено на тези от селата. Това наложи през м.март 2009 г. да се изпрати писмо от областния управител до кметовете на общини с молба да се извърши преглед на изпратеното, да се направят допълнително снимки, където е възможно и изпратят в комисията. Това се отнасяше в по-голяма степен за община Сливен и община Нова Загора.

Непълноти съществуваха и в една част от списъците на убитите, а някъде такива въобще липсваха.

В изпълнение на писмо на министъра на отбраната, изх. Рег.№ 20-06-192 от 13.01.2009 г. и изискванията на чл. 3, чл. 5, ал.1, чл. 14 и чл. 15 от Закона за военните паметници, с писмо от 20.01.2009 г. до кметовете на общини областният управител изиска информация да се направи преглед на военните паметници на територията на общината и се представи в областната комисия „Военни паметници”, списък на тези от тях, които се нуждаят от спешен ремонт и необходимите средства за това.

С отговорите от общините се установи, че военни паметници нуждаещи се от спешен ремонт и приблизително необходими за това средства са:

- На територията на Община Сливен- 4 бр. и 18 000 лв.

Тук бе пропуснат паметника на 6-ти артилерийски полк в района на бившето под. 36470 /след Колодрума/, където е съсредоточена техниката на фирмата по чистотата.

- На територията на Община Котел- 4бр. и 8 000 лв.

- На територията на Община Твърдица- 1 бр. и 4 000 лв.

Общо необходими средства за спешни ремонти на 9 бр. военните паметници в началото на 2009 г. в област Сливен са били около 30 000 лв.

На заседанието на комисията на 05.06.2009 г. се разгледаха предложенията от общините за допълване с данни и снимки на съществуващи паметници в националния и областния регистър.

В резултат от работата в общините трябваше да се комплектуват данни /анкетна карта и снимки 4-6 бр./ за всеки паметник на територията на общините и на базата на това да се създаде общински регистър. Тези данни трябваше да служат за документиране състоянието на всеки паметник и за планиране средства за тяхната поддръжка и ремонт

Конкретно извършената дейност по допълване с данни регистрираните военни паметници в област Сливен през 2009 г. се състоеше в: ./ таблица № 2/

-предоставяне на допълнителен снимков материал за 6 бр.паметници

-даване информация /допълване/ на списъците на загиналите за 13 бр. паметници

-смяна/допълване/ на текстове към данните за 2 бр. паметници

Или общо за 21 бр. паметници е допълнена информация.
По време на това заседание се отчетоха и изпълнението на препоръките на комисията към кметовете на общините и кметства от проведеното заседание на 09.09.2008 г., а именно:

1. В т. Други, в комисията е внесен за обсъждане публикувания от г-н Стефан Джагаров в бр. 42 на в. „Сливенско дело” от 17.06.2008 г. материал „ Загинали за Родината войници от селата в Беленската котловина”. Той съдържаше информация за загиналите през различните войни от селата в Беленската котловина и констатацията, че освен в с. Бяла, в другите населени места няма паметници на загиналите за свободата на България и не са събирани сведения за тях от кметствата и родолюбивите жители.

Областната комисия обсъди материала и с решение № 3 „Препоръча на кметовете на общините Сливен и Твърдица и кметовете на кметства Бяла паланка, Жълт бряг, Въглен, Градско и Новачево, на основание публикацията на г-н Стефан Джагаров в бр. 42 на в. „Сливенско дело” от 17.06.2008 г. и с помощта на служителите в историческите музеи в областта, да издирят имената на участниците и загиналите през войните и планират в близките години изграждане на паметници или паметни плочи в тяхна чест, съобразено с изискванията на чл. 13, ал. 3 от Закона за военните паметници”.

2. По време на заседанието постъпи предложение от член на комисията да се постави в кв. „Сини камъни” в гр. Сливен паметна плоча на загинал сливналия по време на мисията на ООН в Камбоджа. Комисията, отчитайки, че предложението отговаря на чл.4, ал.1 на от Закона за военните паметници прие решение № 4. „Препоръчва на кмета на община Сливен да се разгледа предложението за поставяне паметна плоча в кв. „Сини камъни” в гр. Сливен, в памет на единствения сливенски военнослужещ р-к Кирил Киров, загинал през 1992г. в мисия на ООН в Камбоджа”.

3. Представител на Съюза на ветераните от войните – Сливен, информира присъстващите за дейността, която е извършена още през 2001 г. от членовете на съюза, относно представените искания и документи на кмета на общината и събраните от тях средства за построяването на паметник на загиналите във войните от Сливен и сливенския край.

Председателят на комисията препоръча да се представят тези искания отново в община Сливен, след като вече има закон за военните паметници и представител на общината в комисията.

4. Във връзка с лошото състояние на някои военни паметници и пространството около тях и особено това около паметника на загиналите от 6-ти артилерийски полк в района на бившето под. 36470 в гр. Сливен, комисията прие решение № 5 „Препоръчва на кметовете на общини и кметства да полагат грижи за общо почистване и поддръжка на войнишките паметници и паметни плочи на територията на общините и кметствата”.

Отправена бе молба към кметовете на общини да предприемат мерки за практическата реализация решенията на комисията, като се доведат до знанието и на кметовете на кметства и окажат съдействие за предприемане мерки за практическата реализация решенията на комисията.

На среща на областния управител с ръководствата на военнородолюбивите съюзи през м. април 2009 г. отново с тревога бе поставен въпроса за състоянието на паметника на загиналите от 6-ти артилерийски полк в района на бившето под. 36470. Предприеха се действия за почистване района около паметника преди 6-ти май-Деня на храбростта и на Българската армия, но това не бе достатъчно.

За възстановяване на паметника по оценка на специалисти от община Сливен са необходими около 5500-6000 лв., от които за възстановяване на буквите на имената на 379-те загинали 2500-3000лв. и около 3000 лв. за възстановяване на нарушени елементи на паметника и пространството около него. По оценки на други специалисти необходимата сума за ремонт е около 30 000 лв.

Като се имаше предвид, че в общинския бюджет на община Сливен няма планирани финансови средства за възстановяването на военните паметници през 2009 г. и желанието на много граждани да бъде възстановен паметника, през м. май областния управител отправи молба към министъра на отбраната, да се финансира възстановяването на „Паметника на загиналите от 6-ти арт.полк” със средства на Министерството на отбраната, планирани за дейности по Закона за военните паметници, но за съжаление средства не бяха отпуснати.

При отчета на изпълнението на препоръките на комисията към кметовете на общините и кметства от проведеното заседание на 09.09.2008 г. във връзка с,

- публикувания от г-н Стефан Джагаров в бр. 42 на в. „Сливенско дело” от 17.06.2008 г. материал „ Загинали за Родината войници от селата в Беленската котловина”;

- да се постави в кв. „Сини камъни” в гр. Сливен паметна плоча на загинал сливналия по време на мисията на ООН в Камбоджа;

- лошото състояние на някои военни паметници и пространството около тях и особено това около паметника на загиналите от 6-ти артилерийски полк в района на бившето под. 36470 в гр. Сливен.,

Стана ясно, че в община Сливен по тези въпроси не е известно да е проведена някаква дейност, а в община Твърдица се работи по изпълнението на решението, но то е в начална фаза - издирват се кои са загиналите от селата и какви средства са необходими за паметните плочи.

Най-разгорещени бяха дебатите относно състоянието и бъдещето на паметника на загиналите от 6-ти артилерийски полк в района на бившето под. 36470 в гр. Сливен.

Директорът на РИМ Сливен, Георги Кюпчуков обърна внимание, че паметника на загиналите от 6-ти артилерийски полк не трябва да се разглежда самостоятелно, а като цялостна концепция за съхраняване бойната слава на Сливен. Той припомни, че от тук са тръгнали за участие във войните 6-ти арт. полк, 7-ми конен полк и 11 пехотен полк и са донесли неувяхващата бойна слава на сливенския край. Припомни как още от 1886 г. Сливен става военен гарнизон и как се разраства. Припомни, че още през 2002 г.е внесено предложение в общинския съвет и кмета на Сливен за създаване на „Музей на бойната слава” в района на под. 36470. Същото е обсъдено в общинския съвет и с негово Решение №653/27.06.2002г., се стартира процедурата за предоставяне на общината сгради и район от поделенията за реализиране на идеята. След година трудности от бюрократичен характер, идеята е подкрепена и от Областния управител на област Сливен, но въпреки това въпроса остава висящ.



Едва през лятото на 2005 г. МС предостави безвъзмездно района на поделенията със сградите и паметника на община Сливен.

Директорът на РИМ Сливен изрази своето становище и по въпроса за Паметник на загиналите във войните, че такъв е необходим и трябва да се проектира и изгради, но за да е ефективна дейността в това отношение в общините трябва да се изработи перспективна програма за реставрация, проектиране на строителство и поддръжка на паметниците изобщо. В това направление и във връзка с тревожното състояние на паметниците в областта е необходимо в общините да има щатен специалист, който да отговаря за тяхното състояние и поддръжка.


В резултат на направения отчет на изпълнението на препоръките на комисията към кметовете на общините и кметства от проведеното заседание на 09.09.2008 г. комисията взе решения, които с писмо № 9108/0031 от 09.06.2009 г. на областния управител бяха сведени до кметовете на общини. Те изискваха да продължи изпълнението на препоръките на комисията към кметовете на общините и кметства от проведеното заседание на 09.09.2008 г. /изпратени с писмо на Обл. управител №9112/0066 от 12.09.2008 г./, през настоящата и следващите години и за подобряване състоянието на военните паметници и пространството около тях, кметовете на общини да планират в общинските бюджети за 2010 г. средства за ремонта, възстановяването и поддържането им, съгласно изискванията на чл. 14 от Закона за военните паметници. При възможност в общините да се назначи щатен специалист, който да отговаря за тяхното състояние и поддръжка.

С писмо № 04/0035 от 02.11.2009 г. областния управител изпрати до министъра на отбраната всички изменения и допълнения за военните паметници на територията на областта, от формирането на комисията през април 2008 г. до момента.

В последствие в резултат на постъпила молба вх. №53/17.11.2009 г. от г-н Доброслав Иванов, относно искане за нанасяне на корекция в Областния регистър на военните паметници, още на 19.11.2009 г. са въведени цитираните корекции в данните за построения от ВМРО паметник на Георги Папанчев в сливенския квартал „Клуцохор” в областния регистър и изпратени на Еmail-а на длъжностното лице в министерството на отбраната, отговарящо за тези дейности, за което е уведомен молителя с писмо № 053/0028 от 23.11.2009 г. на областния управител.

Госпожи и господа,


Това до момента е извършено от комисията. Сега основната ни задача е да напомним на общинските съвети, че като планират бюджета за 2010г. е необходимо да заделят и средства за реставрация, проектиране на строителство и поддръжка на военните паметници на своите територии.
Благодаря за вниманието.



/

Каталог: res -> news
news -> Храм „Свети Иоан Рилски” гр. Търговище
news -> Драматичен театър „стефан киров” сливен късноантична и средновековна крепост „туида” и ансамбъл за народни песни и танци „сливен”
news -> Сценарий за годишно утро в първи клас ден на провеждане: 24. 05 Децата са подредени на сцената. Изпълнение на песента „Първокласно”
news -> Пълен текст на разговора
news -> Илийчо, Август и седемте джуджета Пенко Гелев и Сотир Гелев
news -> П р о г р а м а есенен театрален салон
news -> Ху йем ай – Кой съм аз?
news -> 1 клас – посрещане 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница